UW PRIJSGOURANTEN 1- lA-vAMmKEHBURG'S- Iiigezonden stukken. Ssj Voordam G 9, Alkmaar ProTinciaal Nienws met wetenfle, aan welk een groot gevaar zij hun kleinen hierdoor bloot stellen. Hun die zulks denken te doen of reeds tot aanschaf fiug daarvan zijn overgegaan raad ik ia hun eigen belang deze artikelen eerst door de Gemeente Electriciteitswerken te doen keu- ren. Op aanvrage zal een zaakkundige van inija dienst zich hiertoe bij den aanvrager 2-a huis vervoegen. Zecr waarschijnlijk is door niet al te ingrijpende of kostbare wijzi- gingen het gevaar op te heffen. WEDUWEN EN WEEZEN VAN KAMER; LEDEN. SAMENSMELTING VAN DEN VEEARTSENIj KUNDIGEN DIENST MET DEN VLEESCHKEURINGS- DIENST. Het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft over bovenstaand onderwerp aan de Tweede Kamer geschreven en zegt na het aanvoeren van verschillende be- zwaren Wij meenen de aandaeht uwer hooge verga- dering te mogen vragen voor het voren- staande, in de vaste overtuiging, dat's lands belang in het algemeen en de landbouw in het bijzonder door de voorgestelde fusie in em- stige mate zullen worden geschaad. BRAND. Gistermorgen is te Rotterdam branld, ont- staan door het te heet stoken van een Icachel op de lste verdieping van het sigarenmaga- zijn Scharenberg, Noordblaak aldaaT. De brandweer bestreed het vuur met drie LEEU WARDEN stralen. Door het doorbranden van den vloer breide de brand zich uit tot de bencdenver- dieping, zoodat nogal aanzienlijke schade were] geleden. De brandweer was het vuur spoedig meester. Een groote partij rookartike- len ging verloren. Vcrzekering dekt de scha de, GEeLECTROCUTIONNEERD. Te Rosmalen nabij den Bosch werd gister morgen dc politic gewaarschuwd, daar zich tusschai de draden van het hoogspannings- net, welkc met 50.000 Volt geladen zijn, een voorwerp moest bevinden, dat door den dik- ken mist en de duisternis niet herkenbaar was De politie ging op onderzock uit cn vend midden in het land aan een van de groote masten van het electridteitsnet het lijk van een man met het hoofd naar bencden h;an- gen; de armen waren wijd uitgestrekt en de iinkerknie steunde tegen een der dradien In verband hiermede wordt vernomen, dat gisterenavond te ongeveer 8 uur bewoners uit de omgeving van de bedoelde mast een hevige knal en een fel licht hebben waargeno- men. ITieraan werd echter geen verdere aan daeht geschonken, totdat hedenmorgen een voorbijganger met de reeds gemelde mededee- ling kwam. Middeleiwijl is bekend geworden, dat gis terenavond een der patienten van het Kracik- zinnigengesticht „Coudewater" losgebroken en ontvlucht is, zoodat dit in verband wordt gebracht met het vind'en van het lijk. Onder leiding van den chsf-veldwachter v d. E. werd met behulp van een politiehond naar den vermiste gezocht, evenwel zonder resultaat. Zoo spoedig mogeliik zal de P. N. F.. M. de spanningsliin uit het stroomnet uit- ^.chakelen. teneinde het mogelijk te maken het lijk te verwi'deren. JUBILEUM NEDERLANDSCHE HAN- DELSREIZIGERSVEREENIGING. Den eersten December bestond de Neder- landsche Handeisreizigersvereeniging vijftig jaar. Den stoot tot haar oprichting, zoo ver me'Idt het gedenkboek, dat de vereeniging de zer dagen liet verschijnen, gaven in dien ver- ren tijdi, toen de vakbeweging nog in haar windselen lag, de Iieeren S. H. Philippona, P. J. v. d. Pluym, J. Hartman, J. S. de Jeu en W. C. A. Simonis, wien het gelukte in 1874 een organisatie tot stand te brengen van 119 leden. Onderstand bij ongeluk op reis en bij verlies van betrekking, benevens de oprjehting van een societeit vormden oor spronkelijk het voornaamste doel der ver eeniging. Met een drukbezochte receptie in de feeste lijk versierde, door talrijke bloemstukken van zustervereenigingen en handelshuizen getooi- de Tivolibovenzaal is Zaterdagmiddag het gouden jubileum te Rotterdam gevierd/ Het zijn vroolijke kameraden heeft Pisuisse Zaterdagavond in de groote Doelezaal de leden der jubileerende vereeniging aange naam bezig gehouden. ITandig confereneiei als hij is. had hii met ziin openimgsspeechje, waarin hij zichzelf met den handelsreiziger vergeleek, van de overeenkomst tusschen hun en zijn bestaan gewaagde, al dadelijk de hee- le zaal te pakken. SALAR1SCONGRES VAN ROOMSCH* KATHOLIEKE ONDERWIJZERS. Tc Utrecht is Zondag een zeer druk bezocht congres gehouden, uitgaande van de St. Wille; brorduS'Federatie en de St. C amisiussFcd c ra ti c van Roomsch'Katholieke oniderwijzers ter be; spreking van de salariskwestie. De Tweede Ka; merleden Machielsen, Bulten en Suring, zooms; de vertegenwoordigers van het R. K. overheids; personeel woonden het oongres bij. (B uit en ver antwoordelijkheid van de Re el actie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redaciie er mede instemt.) METEN MET TWEE MATEN. In een voorgaand nummer van dit dag- blad komt onder bovenstaanden titel 'n inge- zenden stuk voor, onderteekend door „Een Opmerker", waarin gewezen wordt op de on- billijkheid, dat een broodbakker te Bergen veroordeeld werd tot een boete wegens brood bij het vervoer niet voldoende beveiligd tegen stof, vuil en insecten, terwijl geen maatrcge len worden genomen tegen het ongedekt uit- stallen van voedingsmiddelen op de Zater- dagavondmarkt, welke waren dan evenmin gevrijwaard zijn tegen verontreiniging. Ik erken hierbij, dat de feiten door den in- zender volko/nen juist zijn opgemerkt. Dit geeft den schrijver echter nog niet het recht neer te schriiven, dat hierbij" met twee maten gemeten wordt, dat hierbij gehandeld word tegen de bedoeling van den wetgever en dat dit door de toepassing van den keurings- dienst zou zijn geschied. De keuringsdienst heeft als eenige maat de voorschriften neergelegd in verordeningen en Koninklijke Besluiten. Een dezer Beslui- ten, het Broodbesluit, bevat eene bepaling waarin het verboden wordt brood te vervoe- ren zonder voldoende beveiliging tegen ver- ontreinigingf eene bepaling, waarin de onhy gienische uitstalling op markten wordt ver boden, is wel in voorbereiding, doch bestaat nog niet. De wetgever zelve is m.i. hier in gebreke gebleven, doch den keuringsdienst treft hier- dopj geen yerwut. Zoodra een voorschrift in werking treedt, crat maatregeien fegen den toestand op markten mogelijk maakt, zal de keuringsdienst niet nalaten dat toe te passen. Zoolang dit echter niet mogelijk is, moet toch de keuringsdienst de bepalingen handhaven die wel bestaan. Het meten met twee matej is eene laakbare handcling. Ik rnoet er ten siyrkste tegen pro- testeeren, dat deze den keuAngsdicnst ten laste wordt gelegd. De Directeur van den keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar: Dr. D. MOT. HOOGE NEDERLANDSCHE OFFI- CIEREN VERDEDIGEN DEN GAS- OORLOG EN PRIJZEN HEM AAN De Gasoorlog menschlievender dan Mitrailleurs! Vrouwen en mannen, jongens en mcisjes die in de groote bladen aandachtig lezen het vei'slag eener rede vrn den kapitein van den generalen staf Best voor de vereeniging tot beoefening van de krijgswetenschap, inoet het bij ernstige overdenking ziin gegaan als mij. Zij moeten gevoelens van weerzin en af- schuw in zich hebben voelen opkomen en die gevoelens zullen hen geruimen tijd zijn bij- gebleven. Voor een uitgelezen gezelschap van Nederlandsche generaals, kolonels en andere hooge officieren sprak kapitein Best over der. invloed van chemische strijdmiddelen op de oorlogsvoering. Schering en inslag waren daarbij bewe- ringen als de volgende: dat in de toekomst on get wij fel d een alge meen verbod van het in voorraad hebben van gassen zal worden uitgevaardigd; dat aan de chemische middelen door de pu- blieke opinie eigenschappen worden toege- schreven, die overdreven zijn; dat tegen de working van het clvlcorgas en andere gassen reeds afweermiddelen zijn gevonden dat gaswonden snel genezen; dat mogelijk de oorlog veel menschlieven der wordt en dat men tegenover den gasoor- 'og het gebruik van mitrailleurs, kanonnen en dergelijke barbaarsch zal gaan vinden; dat men zich van de verspreiding van gif- tige stoffen over de niet vechtende bevolking zal onthouden uit vrees voor de publieke opinie en voor repressaille-maatregelen Ach, ach, ja. Precies hetzelfde als wat professor van Embden en zijn medestnjders sedert maanden van militaristische zijde zoo- vele malen te hooren hebben gekregen. Pro fessor overdraft. En die het niet op militair gezag gelooven wil, krijgt ten tweeden en ten derden male in denzelfden vorm te hooren: professor overdraft! Is het wil ik vragen bestaanbaar om de gruwelen van den oorlog te overdrijven? Zou dat den meest vaardigen spreker of schrijver ooit mogelijk zijn? Ik was dit jaar in de streek van den Yser. Mijn chauffeur, die me, langs kerkhoven met honderdduizen- den lijken, door de vcrwoeste streken roiid- reed, verhaalde me te hebben gezien, hoe op den berm van den weg een door de grootste wanhoop aangegrepen jonge vrouw met haar vermoorde kind in de armen door een beest geworden wellosteling werd mishan- deld en verkracht. Hij vertelde mij hoe hij- zelf met een afdceling van 2000 man tot vijfmaal toe op den vijand toch niet zijn persooniijken vijand! had stormgeloopen en er toen meer dan 1000 lijken lagen. Hij vertelde mij, hoe bij de verwoesting van Yperen van de 17.000 burgers in een paar dagen tijds er 4000 op gruwelijke wijze wer- den vermoord. Meent gij, vrienddijke lezers, goede ouders en grootouders, lieve kinderen, liefhebbende verloofden, dat dit het ergste is? O, Neen! De oorlogsgruwel is niet te beschrijven 't Is in den oorlog altijd nog erger, dan men he* op papier zou kunnen weergeven. Zoo zou in werkelij-kheid mocht het, wat God verhoede! ooit tot nieuwen oorlog ko- men de schildering van Professor van Embden nooit te sterk gekleurd kunnen zijn Maar nu de rede van kapitein Best, van den generalen staf Het hoogst merkwaardige in die rede is wel dit, dat na' letterlijk iedere verzachtende passage deze militaire" spreker onmiddellijk zichzelf Tegensprak. Ik weet, om dat aan te toonen, niet beter te doen, dan het geheele verslag van deze rede hier te laten volgen, met slechts enkele korte aanteekeningen mij- nerzijds. Ziehier dan het verslag van de militairisti- sche rede, die van de mentaliteit onzer hooge officieren een wel zeer ongelukkig getuigenis aflegt. Mijn tusschen haakjes geplaatsie op- merkingen zijn gespatieerd en gecursiveerd ,,De vraag doet zich voor, of de chemische middelen in een toekemstige oorlog nog wel gebezigd zullen worden, waar toch zoowe! het Volkenbondsverdrag als de Washington- sche conventie het gebruik verbieden (N u g a a t spreker voor den eer sten keer zichze If tegen spre- ken.) Echter op dit punt voelt men zich al- lerminst gerust. De Haagsche conventie be- vatte immers ook een verbod, doch zoodra bij de brisantvalling bedwelmende gasontwikke lende stoffen gebruikt werden, was het eerste schaap over den dam en daarop volgen er weldra meer. In de tcekomst zal ongetwijfeld een algemeen verbod van het in voorraad hebben van gassen worden uitgevaardigd, maar hoe zal men de naleving van het ver bod kunnen controleeren(V o 1 g t twee- detegenspraak van zichzelf) Hoe zal men alle laboratorifa kunnen nagaan en hoe zal men kunnen voorkomen, dat in oorlogstijd chemische fabrieken worden ge bruikt voor oor'ogsdoeleinden? Men kan slechts verdragen sluiten waarbij geheel op het wederzijdsche vertrouwen gerekend moet worden. Geen staat zal afzien van het ge- bruik en den afweer van chemische midde len, zoolang niet de oorlog als middel tot be- sledding van g-esehillen is afgeschaft. Aan de chemische middelen worden door verschillende omstandigheden eigenschappen tcegeschreven door de publieke opinie, 'die overdreven zijn. (Volgt onmiddel- lijk alweer' tege'nsora, akvan eigenbeweriagen). Wel is de wer king van het chloorgas op het onbeschermde lichaam afschuwelijk, maar men heeft reeds afweermiddelen daartegen gevonden. Hei mosterdgas is niet zoo vreeseliik als wel be- weerd wordt; volgens deskundigen zijn de wonden daardoor veroorzaakt, diet pijnlijk en genezen zii. als zc niet diep in^evreten zijn, snel. Patholomsche nawerking is nie^ geconstateerd; slechts 2 pet. der door mos terdgas aangetasten stierf aan de gevolgen Slechts 2 pet. stierf! Dat was in den vori- gen oorlog, toen men van gasaanvallen nog weinig afwist. Hoe zou bet in een volgenden oorlog zijn bij de meest helsche toepassing van het grootst mogelijke menschelijke ver- nujt). „Volgens Prof. Wester zou er in Japan een gas gevonden zijn, dat slechts gedurende eenige uren de getroffenen buiten gevecht stelt. Het is dus mogelijk, dat de oorlog veel menschlievender wordt en dat men het ge bruik van mitrailleurs, kanonnen, e.d. bar- baarscL zal gaan vinden. (Menschlievender? Maak her fe grootje wijs!) „Voorloopig echter moet men rekening houden met een heviger werking van allerlei oorlogsmiddelen. (Zoo, zooAlweer tegen- spraak van eigen woorden) Daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat steeds na korten tijd een afweermiddel tegen ieder nieuw wapen gevonden wordt. Tcrugkeeren- de tot het gebruik van gassen, merkte spr op, dat dit ruime verschieten opent. Wie mei het gas zijn tegenstander beheerscht. (Nieu- we tegenspraak van het. onmiddellijk voor- afgegane! Want waar zijn dan die afweermiddelen van den tegenstander?) kati naar verkiezing tot den bewegings- of den stcllingoorlog overgaan. „Er zal echter een hoogtepunt bereikt wor den, een eindtoestand waarboven men niet meer uitkomt, zooals bij het geweer, de mi trailleurs, de fiets. Natuurlijk zal de gasoor- log niet te licht moeten worden opgevat, maar men hoede zich voor overdrijving. De meening, die onder het publiek heerscht, dat er een gas gevonden zal worden, dat al'e an dere in de sehaduw stelt, heeft geen grond. Zulk een gas, itidien het gevonden wordt, zou bovendien niet bruikbaar zijn zonder een afdoend afweermiddel, met het oog op het gevaar voor den gebruiker van het gas. (a, ja, 't komt alles op zijn pootjes terechf. Ook de kamst van den vorigen wereldoorlog heeft men destijds onmogelijk geacht; in drie dagen althans zou het uit zijn). „Van de verspreiding van giftige stoffen boven de non-combattante bevolking moet men niet te veel verwachten. Zoowef Duit- schers als Franschen en Engelschen hebben zich daarvan onthouden, onder den indruk van vrees voor de publieke opinie en repres- saillemaatregelen. Wij hebben in den vori gen oorlog gezien hoe weinig die vrees voor de publieke opirtie uitwerkt Trouwens ook bier gooit spreker onmiddellijk daama we- der eigen beweringen overboard.) Met een mogelijke veranderde mentaliteit moet even wel rekening gehouden worden en de afweer tegen luelitaanvallen moet dus georganiseerd worden, hetgeen betrekkelijk goedkoop ge- schieden kan. Hiervoor verwees spr. naar de brochure van kap. Maas. „De afweermaatregelen voor groote bevol- kingscentra moeten vooral preventief zijn De preventieve maatregeien moeten bestaan in waarschuwing en voorlichting der bevol king tot storking van het moreel; het inrich- ten van afsluitbare vluchtlokalen e.a.; de onfsmetting moet georganiseerd worden en hulpdiensteu ingericht. Zonder deugdelijke vredesvoorbereiding zal een en ander niet uitvoerbaar zijn. In Rusland heeft men een vereeniging, die voorlichting ever den gas- oorlog aan de bevolking geeft. „Voor. verspreiding van giftige stoffen oyer belangrijke gebieden van ons land be- hieft men geen al te groote vrees te hebben Het voorzien van dc geheele bevolking, het vee, enz. van gasmaskers is evenmin noodig als het voorzien van afweermiddelen tegen het hemelvuur. „Afdoende afweermiddelen kunnen in Ne- derland zeer wel gevonden worden; onze chemische industrie is zeer wel in staat vol doende aanval- en afweermiddelen te pro- duceeren. „Spr. wees er thans op, dat vermcedelijk wel gestreefd zal worden naar het vinden van een eenheidsprojectiel, dat zoowel gas als scherven verspreidt. Iff hoeverre van rookverspreidin'g gebruik zal worden ge- maakt is niet zeker omdat rook vele bezwa- en heeft voor den gebruiker. Het kan de aandaeht op de piaats der troe-pen vestigen en hinderlij-k kunnen zijn bij ongunstige windrichting. Wel kan het rooikgebruik een toekomst hebben. omdat het tegenover dc na- deelen stellig ook voordeelen heeft. Een eenheidsprojectiel, dat gas, rook en scherven verspreid, zal dus wel gezocht worden. Een eenheidsmasker. zoowel tegen gas en rook, is al gevonden. Het Amerikaansche gasmasker is reeds zeer geperfcctioneerd. (Hoe is m met die nvcdzakelijkheid van een eenheids masker te rijmen de reeds geiute bewering dat niet de geheele bevolking van gasmas kers behoeft te worden voorzien? Moet dan de geheele overige bevolking opgesloten blij ven in vluchtlokalen? zal de vijand vooraf waarschuwen dat er een gasaanval komt? Men leze maar eens lets verder hoe geraffi- neerd kapitein zelf te werk wil gaan door eerst met onschadelijk gas te werken, in de hoop, dat men de maskers zal afzettin, ten einde daama met giftig gas de menschen te ver moor den.) ,,Hoe moet het gaswapen gebruikt wor den? „Het moet in het raam der gevechtsorga- n is a tie worden ingevoegd, waartegen in den oorlog nog al eens gezondigd is. Het wapen moet gebruikt worden: lo. tot het toebren- gen van rechtstreeksche verliezen; 2o. het be- letten van den vijand m terreinen ie bezet- ten; 3o. het afleiden van de aandaeht; 4o ht belemmeren van het uitzicht. „Spr. wees op de noodzakelijkheid van de beschikking over groote hoeveelheden en sterke concentratie der gassen. De gasaan val meet het karakter hebben van een vuur- aanval, waarbij van het korte oogenblik, dat noodig is om de gasmaskers op te zeiten, partij getrokken moet worden. Ook kan men beginnen met een sterk riekend onschuldig middel. De tegenpartij zal de gasmaskers opzetten, doch er weer afdeen als de onschul dige aard van het gas blijkt. Dan kan een sterk giftig gas gebruikt worden van den zelfden geur, vermoedelijk met vee! ernsiiger resultant. BaliI Wat afschuwelijk en geraj- fineerd! „Spr. zette uitvoerig uiteen, hoe de afweer- organisatie ingericht moet zijn, waarbij hij wees op het belang van een goede gasdisci- pline en van groote snelheid. ,.Louter passieve afweer is nutteloos, hij le-dt tot liitnutting. Men is verplicht het chemische wapen actief te hanteeren." (Nu v.h. HERMs. COSTER ZOON LA AT ONS - BROKKEN komt de aap uit den mouw Niet alleen af we re n, maar ook zelf al die onchristelijke gru- weldaden bedrijven. Hier ziet men nu eens hoe evenalsbij de vroegere bewapeai.r.g men ook in den gasoorlog tegen elkaar zal op- bieden totdat een nog vreeselijker uitbarsting komt dan de menschheid in den vorigen oor log heeft beleejd. Men kan kapitein Best niet clankbaar genoeg zijn, dat hij er goo rond voor uitkomt wat onze militaire wereld wil. Men weet dan nu wat men van onzeti generalen staf kan verwachten.) „Als zoodanig is het van groot nut, omdat het in alle omstandigheden en bij iedcrcn aanvalsvorm gebruikt zal worden, zoowel als bij den terugtocht. „De organisatie van den gasdien&t voor ons land stelde spr. zich als volgt voor: Aan het hoofd staat een inspecteur, met staf, aan wien is opgedragen het algemeen toezicht op het onderwijs in het gebruik van de chemi sche wapenen; 2. het organiseeren van den dienst in oorlogstijd; 3. de voorlichting om- trent afweer van de burgerlijke bevolknig; 4. verkrijgjng en onderhoud van de mobillsa. tievoorraden; 5. voorbereiding dcr industrie- eele mobilisatie. „De inspecteur moet wordfen bijgestaan door een studiecommissie en de laboratoria van de Hoogere Krijgsschobl, de Militaire Academic, en de Artillerieinrichtingen. Hij moet voods de beschikking hebben over een gasschool en een gastroepenafdeeling. Spr. zette uiteen, hoe hij zich het gasond'erwijs en de indeeling der gasofficieren denkt. „Het geld, dat voor een en ander noodig is, moet beschikbaar gesteld worden, oni- da't een leger zonder gasorganisatie tot den ondcrgang gedoemd is. Ook voor deze laatste openhartigheid zijn we den miltairen spreker ten hoogste dank- baar. Vcrsfaat gij het? Een leger zonder gasorganisatie is tot den ondergang ge doemd. Dus: het daarvoor benoodig(j[e geld moet beschikbaar gesteld worden. De kosten? 't Komt er niet op aan. Wees verzekerd, dat zij naar het hart onzer miliiaristen de kosten ecner vlootwet ver in de sehaduw zullen stellen. Wij staan dus nu voor de keus: of wij moeten bewilligen- in toevoeging aan onze tegenweordige legerorganisatie van nog een gasorganisatie bovendien, waar- voor Sijmen de vele benoodigde millioenen onmogelijk zal kunnen beta-len; of wij moeten medewerken tot opruiming van het bestaande want»zonder gasorganisa- :ie is immers, volgens deze uitspraak van een kapitein van den generalen staf door geen' der aanv/ezige generaals of kolonels weer- sp 'oken ens leger tot den ondergang ge- doemcl. Zij. die niet reeds als schrijver dezes op zedelijke grenden tot nationale ontwapening wenscheu te besluiten, zullen na deze v-erga- dbrir.g dan toch zeker uit praktische overwe- qingen tot dat besluit moeten komen. Purmerend. D. KOOIMAN. UIT DIRKSHORN. Bij de stemming voor voorzitter van den polder Koetenburg is gekozen de heer H. Kui- per, alhicr. De lieer A. I loogwoud, tot heden voorzit- a- van Rcctenburg, wenschte wegens Ivcogen leeftijd, 80 jaren, niet meer in aanmerking te komen. Gedurcnd.:1 een tijdvak vail ruim 50 jaren maakte hij dee! uit van het Bestuur van bo- vengenoemden pokjer. In Stsbl. 522 is opgenomcn dc wet van den 21srt.cn Nov. 1924, tot mtvocring van art. 90 laatste lid dcr Grondwet. Ten aamzico van het bodrag van hot pensi; ocn is het volgende bepaald: Hot pensioen van de weduwe van hem, die als Kamerlid overlijdt, bedraagt etc hclft van het pensioen, dart het overledcn Kamerlid zou; de hebben genoten, indien hij niet gestorven, maar als Kamerlid ware afgetreden. Met pensioen van de halbweczen en weezen van dengene, die als Kamerlid overlijdt, he; draagt voor elk kind onderscheidcnlijk 1/10 en 1/5 van het pensioen, dat het overledcn Kamer; ltd zoude hebben genoten, indien dit lid niet gestorven, maar als Kamerlid ware afgetreden. Het pensioen van de weduwe van een overs Jodcn gewezen Kamerlid bedraagt de helft van hot pensioen, waarop dat Kamerlid aanspraak had. Het pensioen van de halfsweezen en weezen van een overlccien gewezen Kamerlid bedraagt voor elk kind onderscheidenlijk 1/10 en 1/5 van het pensioen, waarop dat Kamerlid aanspraak had. Hot gezamenlijke bedrag aan weduwen; en weezenpensioen of aan weezenpensioen kan niet overschrijden het bedrag van het pensioen, dat het Kamerlid zou hebben genoten, indien hij niet gestorven, maar als Kamerlid afgetre; den ware of het bedrag van het pensioen, waarop het overlccien gewezen Kamerlid aan; spraak had. Het weezenpensioen voor de gezamenlijke kinderen, uit een huwelijk gesproten, wordt als pen eenheid toegekend. Zijn de kinderen uit verschillende huwclijken gesproten, dan wordt het weezenpensioen voor de gezamenlijke kinderen uit elk dier huwelij; ken als een afzonderlijke eenheid toegekend. Voor de pensioenen van hun weduwen en weezen betalen de Kamerleden jaarlijks aan het Rijk een bijdragc van dric procent der in art. 90, le lid der Grondwet bcdoelcle schadcloos; stelling. De bijdrage wordt met de schadoloosstc 1 ling KMrrekcnd. Als overgangsbepaling is het volgende vast; gesteld: Deze wet is mede toepasselijk ten aanzien van weduwen en weezen van gewezen Kamerle; <ten, die vo6r de inwerkingtreding dezer wet, doch na 31 December 1920 als Kamerlid zijn afgetreden en daama voor dc inwerkingtreding dezer wet zijn overledcn, met ingang van den datum van de inwerkingtreding dezer wet een pensioen toegekend als bun zou zijn toegekend, indien deze wet reeds ten tijde van het over; lijden in werking ware gewcost. Deze wet wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Mei 1924. DE R.;K. KWEEKSCHOOL VOOR VROEDVROUWEN ,TE HEERLEN. Dr. Th. van der Waerden, lid der Tweede Kaimer, schrijft in de Voorwaarts (s.;d.) naar aanleiding van de verklarlng van minister Alb berse d'ie "°:de, dat zoodra de resultaten van het onderzock van het departemcnt van financicn, dat wellicht tot vergrooting van de inkomsten der R.;K. Kweekschool voor vroed; vrouwen te Heerlen zou kunnen lciden, zoover noodig „vervolledigd" bekend zouden zijn, hij met een suppletoirc begrooting voor het hoo; gere subsidic zou terugkomen dat er blij; ken# de voorafgaande rodevoering van den minister niets meer te onderzocken was en dat hij om deze reclen elk omderzoek vanwege de Kamer had afgewezen. „Eenigerma.te" zouden de inkomsten nog kunen worden vergroot, maar de 80.000 gulden m£er waxen noodig, ainders moest dc school worden opgeheven. Een van de passages uit 's minister rode, die dr. van der Waerden aanhaalt, luidt: De zaak is nu van alle kanten onderzocht en 5k mecn, dat wij nu voldoende inzicht hebben gekregen na alle ervaring bovendien in het afgeloopen jaar opgedaan. De heer Rutgers: Wie hebben dat inzicht gekregen? E>c heer Aalberse, Minister van Arbeid, Han; del en Nijverheid: De minister, die het voorstel deed, in ovcrleg met zijn ambtgenoot van Fi; nancien, die ook zijnerzijds een onderzock hecft ingesteld: Dr.' van der Waerden besluit daarom met het volgende: En nu, bij terugkeer, krijgen we te hooren, dat er nog een onderzock niet voltooid is, dat er voorstellen zijn, die „wellicht tot vergrooting dcr inkomsten" kunnen leiden! En daar moct dc Kamer nu genoegen mee ncmen? Het verhoogde subsidic is gcvallen, omdat de minister geen nader onderzock wilde. Het na; derc onderzock wordt ook nu niet gegevon. Als de Kamer cok op onnoodige uitgaven wer; kelijk bezuinigen wil, dan kan zij niet anders dan op haar stuk blijven staan en blijven ver; klaren: Eerst het onderzock dat wij gcvraagd hebbenen dan praton over de maatrcgelen die diencn te worden genomen. Maar bovendien: Wat is er gebcurd dat den Minister een anderen kijk gaf op dc verklaring; Schokking, zoodat hij nu wecr wel voor dc Ka; trier verschijnen kon? Na uitvocrige en dikwijls heftige debatten werd het volgende voorstel aangenomcn: „De georganiseerde R. K. onderwijzers, bij; een in congres te Utrecht op 7 December 1924, keuren de dtoor de centrale van R. K. over; hei'dspcrsoneel gevoerde actie goed. Zij vragen cvenals deze: 1. Intrekking van het Bczokligingsbes 1 u i t 1925. 2. Zij berusten zoo noodig in een gelijkon ftrek voor gehuwden en ongehuwden op het salaris van 1 Januari 1924. 3. Zij vragen technische berziening van bet Bezoldigingsbeslui't 1920, rekening boudend met normale omstandigheden. 4. Zij vragen een betere regeling van hunne periodieke verhoogingen. ■- :'A" T-T; ''JV.'.T UIT BERGEN. De korfbalwedstrijd, Zondagmiddag op bet terrcin aan den Not-weg alhier gehouden tus» schcn K. V. K. V. II van Alkmaar en „dc Kcrt« nemers" van hier, eindigde in eene overwimiing door de Alkmaarders van 61, UIT SCHAGEN. Tot directeur van dc Schagcr Orcliestver; eeniging is benoemd de heer Dito tc Holder,, Zaterdagmiddag werd een handkar, die door den timmerman P. werd voortgeduwd, door een auto aangereden. Door don schoic werd de timmerman tegen den grond geslagen, waarbij hij twee ribben brag en een ernstige schedelbrcuk kreeg. UIT DE RIJP. In deze gemeente is eenigen tijd geleden door dames geld ingczameld, met het doel dSt te ge; bruiken tot aamschaffing van een vaandel voor de- muzickvereeniging „Het Rijper Fanfare", thans genaamd „Kunst na Arbeid". Het bijeea; gebrachte geld was voldoende om tot het bo» venstaande over te gaan. A.s. Donderdagavood acht uur zal dit vaandel aan onze muziekver; eeniging „Fvunst na Arbeid" worden aangebo; den. Zij dit tot dit doel hebben bijgedragen, hebben een uitnoodiging ontvangen tot bijwo; ning hiervan. Een en an dcr zal een feestelijk karakter dragen. Tengevolge van de nieuwe wetsbepalin; gen, betreffendc dc autobusdeeuring, zijn de on; dememers van den autobusdienst de Rijp Alkmaar in moeilijke omstandigheden geko; men, omreden een der autobussen door den daartoe aangewezen deskundige niet zal wot; den goedgekeurd. Om nu dczen dienst toch in stand te kunnen houden, werd Donderdag j.L te Groot;Schermer voor de daartoe genoodig; den een vergadering gehouden. Door een in die vergadering benoemde com; missie zal getracht worden, elders steun te vin; den tot aanschaffing van een auto;bus, welke niet in strijd is met de bij de „Wet op de open; bare middelen van vervoer" vastgestelde bepa; lingen. i

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7