Laat U niet meer kwellen door sir&mhesd, rhetsmatiek, IVrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterhalsem spierpijii, bestuiten laat het liggen. Spr. noemde de Krebbesteeg, de bestrating van de Lange- straat enz. Hij oordeelde dit niet de goede taktiek en sloot zich aan bij de klachten over her weinig vergaderen van de commissies. De leden moeten te vaak plotselinge be- sluiten nemen. Het regelmatig vergaderen van de com- missien is noodig. Met de slechte, tot nog toe gevolgdc gewoonte moet worden gebroken. Hij vond het typisch dat het college op 6 manieren het G. O. lieeft trachten te overtui- gen, dat 5 pCt. meer persioenaftrek noodig is Z. i. behoorde de 5 pCt. meer aftrek wel degelijk bij de begrooting te worden behan- deld, omdat in de memorie van toelichting herhaaldelijk wordt gezegd, dat het noodig !s Spr. zal een voorstel doen geen verslechte- ringen voor het gemeentepersoneel in 1925 in te voeren en vertrouwt, dat de raad zich vol- doende georienteerd zal hebben. Met het ant- woord over het niet benoemen van R. K. kan spr. zich wel vereenigen. Hij meent, dat de beste benoemd moeten worden. Als de R. K. meenen te moeten kla- gen, dan kan de S. D. A. P., die nog maar 4 menschen in gemeentedienst telt, zeker kla- gen. Voorts meent spr., dat er oproepingen moeten plaats hebben, ook voor het politie- personeel. I let vooronderzoek van de begrooting oor deelde ook spr. waardeloos. Over de behandeling van de commissie van het G. O. was spr. ook niet tevreden. De ramingen van de opbrengsten van de belastingen zijn steeds te laag en daardoor krijgt men steeds te groote overschotten. De financieele toestand van Alkmaar was schitterend, dit bewees de plaatsing van de 700.000.leening. Een vergelijking van het belastingstaatje bewijst dat Alkmaar ze ker niet de hoofste is. Het verschil in loon van het overheidsper- soneel en dat in particulieren dienst is niet zoo groot als men rekening houdt met de bij- verdiensten van het personeel in particulie ren dienst. Overigens oordeelde spr. dat het loon voor het personeel in overheidsdienst iets hooger moet zijn. Spr. vroeg inlichtingen over het vertrek van den agent v. d. Pol en van andere agenten. Inzake de huurcommissie, oordeelde spr, dat het dc tijd nog niet was om de huisba- zen op de bewoners los te laten. De onderwijstoestanden waren z. i. bevre- digend. Het deed spr. genoegen, dat ten opzichte van de hooge onderhoudskosten B. en W. het antwoord hebben gegeven, wat zij hebben gegeven. De heer Govers feliciteerde den raad met de korte beschouwingen en zou" bij- afwezig- heid van Mr. Otters aan de beschouwingen deelnemen. Spr. sloot zich aan bij de woorden van hulde aan het college en de ambtenarcn. Dat de verbetering van den Kennemer- straatweg nog steeds op zich liet wachten, alsmede die van de Langestraat, inaakte spr. tot cen grief. De bestrating van de hoofdstraat is treu- rig. Spr. drong er op aan binnen den korsten tijd de Langestraat tot een straat te maken Alkmaar waardig. B. en W. maalften zich z.i. wat tc gemakkelijk af met de kwestie van de brug aan het Zeglis. Z. i. was in het vervolg bij dergelijk werk meer toezicht noodig. Dat de leuning bij de brug van den Boe- ztmsingel nog steeds achterwege was geble- ven, laakte spr. ten zeerste. Spr. zou niet graag ten koste van slechte bestrating, aan belastingverlaging medewer- ken. Dc verbehrimv van de straten dient een van de eerste zaken te blijven. Inzake de huurcommissie sluit spr. zich bij de'n heer Vogelaar aan. Spr. zou er prijs op stellen wanneer binnen den kortsten tijd de huurcommissie werd opgedoekt. De heer P le vier was erkentelijk voor het vroeg indienen van dc begrooting. Spr. vond de commissievergaderingen niet" zooals ze gewenscht waren. Bij het gasbedrijf gaat het met de commissievergaderingen ook niet naar spr.'s wensch. Met de financieele com missie is het niet noodig. Waar dienen de gascomnhssies voor, als de directeur zegt: vergaderen? Wij hebben vier wethouders en deze slapen tocli niet". Spr. wil een geregelde vergadering van de eommissieu. Ten opzichte van de benoemingen sloot spr. zich aan bij het betoog van den heer v. Drunen. Mr. Kusters telt de R. K. niet die niet naar de kerk gaan, maar telt men de protestanten niet als die niet naar de kerk gaan, dan zal men tot andere conclusies ko- men. Spr. oordeelde met het oog op het wisselen van den tractor, de Hoek bij de bank een ge- vaarlijk punt. De Voorzitter zeide, dat dit sinds vanmorgen niet meer geschiedt. Den heer Pie vier leek het toe, dat het plantsoentoezicht sinds Plantsoenen de agent Schumer kwijt raakte, verzwakt is, en toch dient aan plantsoenen bijzondere aan- dacht geschonken te worden. Met den politie-commissaris besprak spr. dit en van hem vernam hij, dat deze voor plantsoentoezicht weinig agenten kan mis- sen. Spr. is voor een plantsoenopzichter in vasten dienst. Voorheen wisten de jongens wie de opzichter was en wanneer hij kwam. (Gelach). Spr. stelde voor om voor plantsoenen weer een vasten man in dienst te nemen. De heer K laver sloot zich eveneens aan bij dc gesproken woorden van hulde. Spr. was van meening, dat een zoo zuinig moge- lijk beheer noodig was. Het eerste groote deel van hun inkomen moeten de burgers nog aan de belastingen offeren. Geen verl aging is er bij't vorig jaar, als de begrooting ongewijzigd wordt aangenomen. Voorgesteld wordt 'n verlaging van opcenten op het personeel. Dit is niets dan een terug- gave van het teveel betaalde. Dit resultaat wordt niet door bezuiniging verkregen. Spr. besprak den aanbiedingsbrief, en on- derwierp hetgeen B en W. zeggen aan cri- tiek. B. en W. mogen zich niet tevreden stel len met het bereiken van het niveau van het vorig jaar. Getracht moet worden den post lasten zoo laag mogelijk te houden. Zuinig beheer is noodzakelijk voor een ge- zonde economie en dit klemt waar het hier gelden van derden betrelt in meerdere mate Bij gemeentewerken verminderde men met J 1500Q.doch die uitgave plaatste men weer elders. De post salaris is van beteekenis en spr. begrijpt dat men ter bezuiniging ook daar heeft gezocht, al had hij liever gezien, dat men gekeken had naar andere bezuinigin- gen, als aanbestedingen en armbestuur. De schijn moet vermeden worden, dat iemand om aan zijn burgerp'.ichten te ontkomen, zich tot het B. A. oin steun wendt. De heer Westerhof: heeft u daar eenig bewijs van. De heer K layer: de schijn moet verme den worden, en in die richting is wel iets te doen. Spr. vond het gewenscht de werkingsfeer der financieele commissie uit te breiden. Spr. is ter oore gekomen, dat de 700.000 niet noodig waren, en dat omgezien wordt naar een belegging van het teveel. Voor de gemeente zou het een voordeel ge- weest zijn als de 100.000 leening, die het gem. pensioensfonds in een naburige ge meente plaatste, in Alkmaar was geplaatst. De wederzijdsche belangen kunnen beter gediend worden. De commissie kan zich ook bezig houden met de belasting naar het in komen. Een zekere leiddraad is wel noodig. Spr. kwam het voor, dat de beweerdd verminde- ring personeel niet door bezuiniging maar door vermindering van het te veel verkregen werd. De woningen voor de ambtenaren gekocht wil spr. ook verkoopen. De huren wegen niet tegen de kosten op. Aanbesteding van minde- re werken vond spr. ook gewenscht Het schoonhouden van de scholen gaf in dit op- zicht een mooi voorbeeld. Spr. dacht belastingverlaging te kunnen vinden door de verhooging van de-raming. Waarom wordt nu de post waterleiding niet benoemd en het vorig jaar wel? Ook spr. besprak de vernieling van de plantsoenen. De heer K e ij s p e r had bloemen vergeten en hoopte dat bij alle hulde er het volgend jaar aan gedacht zal worden. Als steeds zoo laag geraarnd wordt, zal het college het volgend jaar wel weer met een sluitende begrooting kunnen komen. De groote overschotten mogen aangenaam zijn, maar het is te veel betaalde belasting. Het vorig jaar was dit f 300.000. De 40 pCt. bezuiniging waarop B. en W. wijzen is alleen door de groote overschotten gekomen. Spr. tooncle dit nader aan. Aan de groote overschoten moet een einde gemaakt worden; de wethouder is de laatste jaren al te voorzichtig. Spr. was het met Mr. Kusters eens, dat men niet aan de hoofden van de takken van dienst moet vragen, hoe zij over bezuiniging denken. Hij hoopt, dat de raad zoo verstan- dig zal wezen door dit jaar maar eens niet toe te geven het heffingspercentage zoo laag te zetterl. De heer B a k ging accoord met de opmer- kingen van Mr. Kusters over het benoemen van R. K. in gemeentedienst en kon zich niet vereenigen met hetgeen dienaangaande de heeren van Drunen en Plevier hadden ge zegd. Spr. noemde op hoeveel stemmen in het G. O. door modern georganiseerden werden uitgebracht. De heer Veen: het zijn geen soc.-dem. (Gelach)i De heer B a k geloofde te hebben aange- toond dat de opmerkingen van de heeren van Drunen en Plevier niet juist waren. De heer Veen oordeelde de gemaakte op- merking over den Boezemsingel onjuist. Een voorstel was er niet geweest. De heer Govers zou dan een voorstel doen. (Gelach). Het woord was hierop aan het college!. De heer Govers wilde eerst naar huis. De Voorzitter wilde dan om 7 uur be- ginnen.. De raad vond beter om half acht. De Voorzitter gaf hierop het woord aan den wethouder van publieke werken. De heer Ringers dankte voor de woor den van hulde. Dat de kosten van bestratin- gen van f 26000 op 50.000 en nu weer zoo- veel hooger,zijn gekomen, komt omdat men vroeger verzuimde voldoende uit te trekken. bit wreekt zich later en spr. zou het spijten als de heer Kusters een meerderheid zou vin den om hierop te bezuinigen. De commissie heeft serieus bij de' rond- gang 11.000 neschrapt, maar aan den an- deren kant 4000 meer noodig gecordee'd. De posten naar voren gebracht kunnen niet worden verminderd. In B. en \V. heeft spr. het standpunt van de commissie verdedigd als noodig in het be- lang van de stad. De bestrating moet op een behoorlijk peil worden gebracht. In Duitsch- land bedroefde spr. zich> over den toestand van de straten. Laat het eerste waarop men in Alkmaar komt een glad plaveisel zijn. (Ge lach). Spr. verheugde zich er over den heer Go vers, die ook veel op straat verkeert aan zijn zijde te virden. (Geladi). Gekeken moet worcfen naar het betere Voor het geheele Nassaukwartier was het vorig jaar slechts 1300.uitgetrokken* Dit jaar zijn de Koningsweg en de Boter- straat niet uita^'oerd, maar het jaar is nog niet om. Er moet geregeld werk zijn, dat uit- gevoerd kan worden. Voor het eigen beheer had men een ver- keerd punt ge"noemd. Het schoonmaken van de scholen was nooit in eigen beheer gedaan. Dit geschiedde tot nog toe door daarvoor vast aangestelden. Eigen, beheer is in dag- geld door aangestelden uitgevoerd. Mr. Kusters merkte op, dat B. en W. zelf in hun memorie zeggen, dat het tot dus- verre in eigen beheer werd uitgevoerd (Ge lach). Den hr. Ringers deed't genoegen dat hij Mr. Kusters nog eens op een brug had ontmoet De brug is er echter een van een houten dek op i'zeren leggers. De planken moeten alleen wat op elkander worden ge stagen. Spr. schaamt zich er echter voor dat dit op een prutserige wijze is geschied. De brug is echter nog voor jaren sterk genoeg. Den heer Vogelaar zegde spr. steun toe in het verkoopen van woningeft. De onderhouds kosten kunnen echter niet naar de huurwaar- de worden gesteld. In het college was men bang voor een oorlog onder de raad'sleden, als men de voorstellcn tot verbetering van de Langestraat in den raad had gebracht. De begrooting is terug gewezen, maar zal spoedfg in den raad komen. Dat de loonen in het overheidsbedrijf iets hooger mochten zijn, wil spr. niet betwisten, maar het verscnil is te groot. Spr. wees op een tonnenman bij publieke werken, die met recht op pensioen en vacantietoeslag 36.— verdient en bij een particulier, zonder pensi oen en vacantietoeslag maar 33. Het overheidsbedrijf moet 1.10 per uur berekenen eh een patroon rekent 0.90 voor een timmerman. De woningeai aan den Tienenwal kunnen dus door Gemeentewerken niet goedkooper dan door particulieren worden anderhouden. Het ondermijneh van de bruggenhoofden aan het Zeglis besprak spr. tevens. De onder- mijning bij de tweede brug Werd pas later ge zien. Inzake het hek bij den Boezemsingel wees spr. er O'p, dat er een nieuwe brug is ge maakt en een lantaarn geplaatst. Het hek vond spr. daar nu niet noodig. De stagnatie aan den Straatweg was een gevolg van vertraging door het Rijk en van Nijenburgh. Zoodra de goedkeuringen zijn verkregen, wordt het werk uitgevoerd. Mr. L e e s b e r g. wethouder van bedrijven, verkreeg het woord, De heer Govers stelde voor te vertrek- ken, vyaarop de vergadering om 10 rnin over 5 uur tot half acht werd nesehnpst. AVONDVERGADERING. Aanwezig alle leden, behalve de heer Sluis Allereersf was het woord aan den heer Westerhof, die verklaarde in een St. Nicolaas- stemming te verkeeren. Spr. herinnerde aan de speech van Mr. Kusters het vorig jaar, toen spr. de gevangen fiere leeuw genoemd werd en de speech van thans, waarin de bloedige aanval afwezig is. Nu is het beleid van spr. vrij normaal en verkeerde men in een stemming van elkander begrijpen. Mr. Kusters bracht het zelfs tot een woord van dank. Daarnaast kwam iets achteraan over de vergoedingen van het Ulo onderwijs. Spr. kon kort zijn, ware het niet dat Mr. Kusters onderwijsmethodes had aangeroerd, waarover spr., toen hij ze met Mr. Kusters besprak, even a Is deze weinig wist, Toch blijft waar wat er staat, want sinds dien heeft spr. van de verschillende methodes in finesses kennis genomen. Spr. wist dat het Montessori-onderwijs de tegenstelling is van het klassikale onderwijs. Het systeem wat aangevallen wordt heeft den duur der tijden weerstaan. Spr. citeerde het 2e deeltje over het Montessori-onderwijs van den heer M. Haas te Hoorn. Sir. was persoonlijk een tegenstander van het Montessori-onderwijs en oordeelde, dat men het beste kon aangeven waarom, door naar voren te brengen hetgeen de voorstan- ders van het Daltbnsysteem onderschrijven Spr. gaf hiehover ook eitaten. Mrs. Pankhurst, leerlinge van Montessori. was aanhangster geworden van het Dalton systeem. Het klassikaal onderwijs door Pestalozzi in Zwitserland ingevoerd, heeft over de we- reld groot succes behaald. De klachten zijn zoo, dat aangeiiomen mag wotden dat de waarheid in het midden ligt. Spr. haalde hierbij aan het art. van "rof. Ca- simir in de Tel. van Zondag j.l. Spr. decide de meening van prof. Casimir. Het gaat met de school als met het ouderlijk huis. Als men-er niet is, erkent men er pas de waarde van. Mr. Leesberg: zoo is het ook met, de regeeririg. De heer Westerhof: St. Michael (ge lach) ik blijf echter nu liever bij het Dalton- systeem. Spr. wilde niet beweren, dat er aan het onderwijs niets te verbeteren valt. Het Montessori-onderwijs is wel de ongebonden- heid zelve en in strijd met de ijzeren wet die in de harde maatschappij geldt. Reeds daarom vindt spr. het Montessori- onderwijs niet het aangewezen onderwijs. Voor het M. O. zijn er zelfs nog geen scholen volgens de Montessori-methode. Het Dalton- systeein had z.i. daartegenover veel goeds. Daarbij is de onderwijzer om de leerlingen inlichtingen te geven. Toch heeft men daar jaartaken, maandtaken,°week- en dagplannen en de beheersching van den onderwijzer is daar aanwezig. Spr. ziet het als een correctie op het Montessori-onderwijs, die tot voor- zichtigheid stemt. Dit geldt ook voor het Dal- ton-onderwijs. Als men van het examen zegt, dat de jongens en meisjes niet achter staan bij anderen van hun leeftijd, dan stemt dit spr. tot voorzichtigheid, al staat hij ook omdat het tegenstelling geeft met 't Montessori-onder wijs niet afwijzend tegenover het Daltouy- systeem. Een onderzoek voor de naaste toekomst lijkt hem wel gewenscht. Een proef kan ook weer worden opgeheven. Mr. Kusters: het orakel (gelach). De heer W esterhof: neen het oordeel. Spr. wil met de ambtenaren wel een onder zoek instellen. De heer B a k: denk om Duys. De heer Westerhof: onze ambtenaren zijn vrijer als wij, die geen reizen boven 1.50 mogen doen. Komende t^t het bestuurskosten leggen op het onderwijs, zeide spr., dat z.i. de bestuurs kosten die er zijn, op het onderwijs gelegd moeten worden. Door den speurzin van den wethouder van financien waren de bestuurskosten zoo be- snoeid, dat de salarissen van B. en W., om hetgeen wordt uitgewonen, wel verhoogd kunnen worden. (Gelach.) Spr. vermoedde dat Mr. Kusters heeft wil- len laten voelen dat't kan verkeeren. A!s dit bedoeld is als een prikkel om de gelijkstel- ling door te voeren, dan is dit niet noodig. Spr. is voor gelijkstelling van het openbaar- en het bijzonder onderwijs, maar niet voor meer. Mr. Kusters: meer wordt niet gevraagd. De heer Westerhof deelde nog mede, dat boven de 15.18 de bestuurskosten en de algemeene kosten van gemeentewerken er op- komen. Of het tot 19.— komt weet spr. niet. In verband fnet hetgeen de ambtenaar voor het onderwijs, de heer van Barneveld hem influisterde, merkte spr. op dat het oude col lege geen fout had gemaakt. Komende tot het Ulo-onderwijs, betoogde spr., dat de door Mr. Kusters genoemde kos ten niet juist zijn. De Uloschool voor Meisjes was bij het be rekenen van de kosten buiten beschouwing ge- bleven, waardoor men een te lage kostenbere- kening kreeg. f 63.10 per leerling zal echter nimmer kunen worden bereikt. Mr. Kusters merkt op, dat 59.— per leerling was uitgetrokken. De heer Westerhof kon dit niet zeggen. Wij nemen echter een buitengewoon gunsti- ge plaats in. Wanneer het 19.— voor het L O. wordt, dan is het voor Alkmaar nog goedkoop. 25 plaatsen gaan er boven uit. Mr. Kusters merkte op, dat 59. voor de Uloscholen per leerling wordt ge raarnd voor 1925 en na 1 Juli geldt dit ook voor het bijzonder onderwijs, dat er dus op rekent, dit ook te kunnen uitgeven. De heer Westerhof erkende dat Mr. Kusters na 1 Juli gelijk heeft. Het G. O. waarover gesproken is, was niet voor spr. te beantwoorden. Dat het ant woord van B. en W. ten opzichte van de nie- dezeggenschap siinpel is, omdat het college in zijn samenstelling politiek er voor moet zijn, was voor spr. aanleiding op te merken dat hij van den Vrijheidsbond betwijfelt of deze er voor is en de R.K. zijn dit ook niet alien. Spr. is er voor, naar meer mate gelij- ken tred houden. Het G.O. is er pas en nu heeft men voor het eerst een eensgezind ad- vies uitgebracht. De heer Govers: ik was db niet bij. De heer Westerhof: overschat uw in- vloed niet. U brengt er geen 6 mede. Spr. oordeelde dat het G. O. de eerste stap is op den weg van de medezeggingschap. Als spr. het in het college had te zeggen, dan kwam er een voorstel voor medezegging schap. Spr. meent dat de dingen moeten groeien en dat de eerste schrede van de prak- tische politiek nog niet gedaan kan worden. Over de Fransche cursussen had spr. nog geen vast oordeel. Wil er van het L. O. wat terecht komen, dan diende'het M. O. zich aan te passen bij het L. O. zonder Fransch. De Voorzitter: precies de Visser. De heer Westerhof: de heer de Visser heeft nog wel iets goeds overgehouden van zijn vroegeren goeden kijk. Onjuist is het, dat de 7e gemeenteschooi om 11 uur uitgaat en dat dan het Fransch als vak wordt gege ven. Het hoofd van de 7e had bezwaren tegen de opheffing van het Fransch en daarom staat daar in het leerplan nog Fransch. B. en W. moeten nojr beslissen. Spr. is voor af- schaffing, omdat de wet moet worden uitge voerd. De inspecteur is er echter voor en er zijn zelfs scholen waarin het is gehandhaafd, zoodat min. de Visser zich zelve corrigeerde. De heer S i e t s m a was er niet tegen, dat het bleef, maar dan voor alien. De heer Westerhof was het daarmede eens. Het Fransch wordt echter los van het leerplan gegeven. Mr. Leesberg herinnerde aan het spreekwoord„wie zwijgt, stemt toe". In de memorie van antwoord en in de beschouwin gen had spr. weinig over de bedrijven gevon- den. Men heeft dus weinig op spr.'s beleid op te merken. Spr. oordeelde de vergeliiking van Mr. Kus ters over het orakel van Delphi niet juist Van bedwelming van het College noch van verwarde taal is sprake. Spr. stelde in het licht, dat de prijzenpoli- tiek van de gasfabriek de instemming van den raad heeft Komende tot de bemerkingen over de com mission, wees spr. er op, dat de meening van den raad verdeeld is. Spr. schroomt om de heeren uit hun werkkring te Iiakn. Alleen wanneer het noo dig is, vergadert spreker. Betreffende de bedrijven zijn er geen voor- stellen gedaan waarover de commissien niet zijn gehoord. Hoewel spr. de huiseigenaren, in tegenstel ling met den hr. van Drunen, niet voor dieren houdt, vindt hij het toch de vraag of de huur commissie al kan worden opgeheven. Wel is hij voor verlaging van presentiegel- den en als dirmaanpaande voorstalen gedaan worden, zal hij die in het college steunen. Spr. had gehoopt, den heer Westerhof in het college bij de benoemingen aan zijn zijde te vinden. Het heeft hem leed gedaan, dat in het co"e- ge gebleken is dat sommige leden zich niet wil den houden aan de woorden door den voorzitter bij de vorige begrooting gesproken. Zoowel bij het Groudbcdrijf als bij het Marktwezen had men R. K. van gelijke, ja van meerdere bekwaamheden kunnen benoemeii. De heer T h o m s e n herinnerde aan de werkwijze door de financieele commissie voor de begrooting vastgesteld Spr. was er niet tegeri geweest de zaak anders te behandelen. In de vergadering is niet geklaagd over de werkwijze en daarover vindt men ook niets in het rapport van B. en W Spr verneemt gaarne hoe men het in de taekomst anders wenscht en zal daartoe medewerken. Ook spr. Wenscht een klonp-mde b'-Toohng in zich zelve en hij zal zich voortdurend in deze richting bewegen. De overschotten vallen in gelijke mate bij de meeste steden te constateeren. Het belast- baar inkomen is in enkele jaren van 3 tot 12 millioen gestegen. Wie heeft dit dorv-en bm-a- men? Voorzichtig lijkt het spr. zich te houden aan de schatting van den inspecteur. Spr. wil ook verlagen als dit mogelijk is, maar als men de inkoms'en verlaaed, wat moet er dan met de uitgaven gebeuren? Mr. Kusters Ook verlagen. De heer Thomsen Men zou verschil- ien van tennen krijgen. ate men de saldi's ver- laagt. Dit geeft aanleiding tot zeer drashsche maatregelen. Dit mag men dan geen bezuini ging meer noemen. maar een sion/^v-n van alien vooruitgang en een onmogelijk maken van het financieel beheer. Mr Kusters: Het moet niet in 6en jaar gebeuren. De heer Thomsen: Een verlaging van het saldi en van belastingverlaging is niet mogelijk. Over het rapport-Meier kon sor. meded^e- len, dat er in dit verband geen bezwaar be- staat om te komen tot een commissie ad hoc. Spr. begrijpt niet-waarom de heer Sietsma klaagde over gebrek ran belangstelling voor de firyancieele commissie. De post „ontvangst waterleiding" is niet op de begrooting gebracht, omdat de noOd.ige overeensfemming met de provinde nog niet is berrikt. Ate belastingverlaging mogelijk is, zal geen 'id het niet toejuichen. Van de 7 ton leening waren 3 ton noodig vdor ..Rochdale", die in termijnen worden uitbetaald Het geld was niet alles in eens noodig en daarom Icon men in den rif£ het heerlijk verwnrmende wrijfmiddel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. niet anders dan voor ht overige een tijdelijke oelegging zoeken. De 100.000 van het pensioenfonds kondea beter in cen andere gemeente worden ge plaatst dan door dat te nemen in de 7 tons ge- meentrleening. Spr. gaf voorts te kennen, dat er bij de diensten veel bezuinigd was. Als de diensten niet meer kosten is er,reeds, gezien de toename van de bevolking, bezuinigd. Wil men geen salarisvermindering van werklieden en ambtenaren, dan kan er niet bezuinigd wor den. De voorzitter verklaarde, dat het col lege zeer gevoclig was voor de erkenning van de bijzondere krachtsinspanning, noodig om zoo vroeg gereed te zijn. Spr sprak een woord van groote erkentelij-kheid voor de ambtenaren die daaraan hadden medege- werlct. Waarschiin-Iijk was de raad in zeer 1 oede stemming ciat sor.'s voorganger in den lof moest de-eten bij de opmerking, dat onder zijn beheer het'met de commissievergadterin- gen beter ging als thans. Spr. constateerde, dat geen enkel woord van critiek op de ambtenaren was geuit. Dik- wijte spraken zij er hun droevenis over uit, ■ate in den raad woorden waren geuit die niet getuigden van waardeering voor hun ernstig pogen het gemeenschapsbelang te dienen. Namens het cansehe corps ambtenaren en werklieden dankte spr. den raad voor de thans naar voren gekomen waardeering. Aan den heer Sietsma gaf spr. de verzeke- ring, dat het rapport-Meijer grondig behan- dcld zal worden. Spr. zal er niet op voor- "itloonen. doch dee'l de onvafting van den ^eer Sietsma, dat er>k de economie van de be- drh'ven "■ememoreerd moet worden. Wat de benoemingen van de Roomsch-Ka- tholiekcm betreft, herhaalde spr., dat het een tee re kwestie is. In het algemeen mag men niet anders doen dan de beste op de open pteats zetten. Het vorig jaar verklaarde spr., niet te zullen terugdeinzen voor energie- ke maatregelen als er eon streven was den Roomsch-Katholieken geen recht te doen Spr. is geneigd uit het goring aantal te werk ge- stelde Roomsch-Kathclieken te conchideeren, dat er een bevoorrechting is ingeslopen, maar het is o zoo moeilijk dit vast te stellen. In den regel weet men het niet wat iemand i9. Er werd een Roomsch-Katholiek bcrjoemd, waar- van zelfs Mr. leesberg niet wist dat de man het was. De betreffende directeur wist dit trouwens ook niet. Het is een buitengewoon !eer kwestie Als het mogelijk is in die x-ich- iing iets te doen, dan is sor. bereid mede te werken. Met versch-'len^e betrebkingen is het 'chter zoo. dat onder de sollicitanten geen Roomsch-Katholieken waren Dit jaar speelde het zich maar tweemaal af dat een Roomsch- Katholiek benoemd was kunnen warden en niet benoemd werd. Bij vacatures stelt het college steeds de vraag of er al of niet in voorzien moet worden. Met het oog op het rapport-Meijer wordt voortdurend voorzichtigheid betracht in het voorzien in vacatures. Inderdaad wordt zorg- vuldig nagegaan of iemand een zekere taak kan vervullen De benoemingen bij de politie "cscliieden ook niet anders dan na oproeping. Ate dit niet gebeurde, dan werd beschikt over de sollicitaties bij een vroegere vacature. In antwoord op de vraag over het vertrek van den agent v. d. Pol wil spreker opmer- ken, dat hij in de opmerking van -den heer Van Drunen over den vroegeren commisaris niet wil zien en bedekte critiek op den tegen- woordige. Spr. is overtuigd, dat het corps door den tegenwoordigen vooruit wordt ge bracht. De heer v. d. Pol te op zijn verzoek out- slagen. Wil de raad weten waarom hij dit gevraagd heeft dan is spr. bereid den raad n bptsioien verordering in fe liehten. Het college meent dat de huurcommissie nog niet kan worden opgeheven. De woning- nood is nog van dien aard dat het niet raad- zaam is. Of het niet mogelijk is daarop te bezuinigen? De heer Vogelaar bedriegt zich als hij denkt dat het college sinds bet vorig jaar heeft stil gezeten. Getracht is bezuini ging te verkrijgen. De commissie acht dit echter niet billijk. al is mr. Leesberg niei overtuigd geworden. Het werk van dc commissie besrtaat niet at- leen in het bijwonen vpn vergaderingen Ook taxaiie's worden door de leden verrkbt Spr. geeft in overweging een paar tnaan- den te wachten. Het oogenblik tot opheffing kan er dan zijn en waarom dan nog voor een peat maan- den een bekorting op het salaris van den se- cretaris en van de vaealiegelden. Waeht tot de nieuwe complexeo I4asr zijri. B. en W. stellen zich v<xk dan vrr^rUm te doen. Een verlreersagent hoek Laa<-Riddt**tfrael acht spr. niet noodig. mr Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaari Potien v. 50 gr. f J.— 100 gr. f 1.75 nog voordediger.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6