fllkmaarsche Gourant De Kluizenaar van far-End Vergadering van den Gemeenteraad. Vrjjdag 12 December FEUILLETON. No. 294 1924 Honderd Zes en Twlnflgsfe iaargang. DERDE BLAD Zitting van Vrijdagmiddag. Aanwezig alle leden, behalve Mr. Sin is, die wegens ziekte verhinderd was.. De heer Govers verlangde het woord. De voorzitter verklaarde, dat de be- schouwingen van de raadsleden, dank zij den aandrang van den heer Govers in de vorige zitting, waren gesloten (Gelach). Wethouders Ringers verdedigde* riader het beleid van Publieke Werken. Spr. betoogde, dat de straten die aangegeven zijn. n we ten worden uitgevoerd en niet knnnen worden uitgesteld Wij staan reeds op den door Mr. Kusters gewilden-middenweg. Spr. v toonde dit nader aan. Worden de posien verlrngd, dan zou het kunnen gebeuren, dat een straat die nu nog verstraat kan worden, het volgend jaar geheel vernieuwd moest worden Door de ongelijk- heid van de bestrating lijden de straten het meest Met hierop te bezu'nigen zou men la ter op grooter kosten kronen te staan. Spre- ker drong er op aan geen voorstellen, om op de bestrating te bezitinigen, te steunen. Gaarne wilde llij bewerken dat dit jaar perceelen bestrating werden aanbesteed. Aan dit verzoek van Mr. Kusters wilde spreker voldoen. Aan den heer Vogelaar antwoorddg spr., dat in 1927 de achterstand in de bestrating kan zijn ingehaald. Het is juist, dat aan het rijk 0.95 per u-ur is berekend. De loonen zijn inmiddels met 5 cent per uur verlaagd, zo-odat voortaan ook aan het rijk f 0.90 berekend zal worden. De winst op de materialen wordt inderdaad gemaakt, doeh geen patroon zal er 25 pet, op- zetten, zooals de gemeefiterekening dat doef om de rekening sluitend te maken. Spr. bleef van meening, dat't particulier bedrijf goed- kooper kan werken en zal dan ook zooveel mogelijk doen aanbesteden. De heer Westerhof was van meening, dat vergeten werd, dat het bureau van ge- meentewerken is een groot archivectenbureau Dit werk zou altijd moetcn gebeuren. De 25 pet. zijn dan ook een camouflage. De heer Ringers bracht de rekening voor de 8e Gemeenteschool naar voren, daar was het zelfs 30 pet: Spr. hield zich aan de officieele cijfers. De heer Westerhof wenschte te laten meerekenen hoeveel arbeidsuren, dagen em weken er in zdten. De heer Ringers zou dit gaarne doen, maar hij had de officieele cijfers naar voren gebracht. De heer Westerhof ging hierna tot het beantwoorden van Mr. Kusters over. Z. i. was Mr. Kusters van zijn Don Quichotterie gekomen in de periode van de realiteit, waar- in hij ook den rooden wethouder in de onder- wijsgelijkstelling weet te'waardeeren. Spr. besprak verder het rapport van de Daltoncommissie, waarbij Mr. Kusters op- merkte, dat de wethouder de L. O. commissie vergat, in hetzelfde rapport te vinden. De heer Westerhof bleef .van meening dat het rapport vaag was. Voorzichtigheid achtte hij niet overbodig, al had hij voor het systeem de noodige belangstelling. Spr. citeerde de conclusie 1 om te motivee- ren dat voorzichtigheid noodig was. Komende tot het betoog van den heer Siets- ma,»was ook spr. van meening, dat diens op- merking van de medezeggenschap goed was geweest voor wat de lanceering van het idee betreft. Over de Fransche cursussen was hij het met den heer Sietsma niet eens. Spr. stelde nog eens in het licht, waarom de vaststelling van het leerplan aan de 7e gemeenteschool langer had geduurd. Spr. heeft bedenkino te gen de gedachte op een Franschen cursus daar wel te laten betalen, maar in den gewo- nen leertijd te houden. Met het oog op de wet zou het een meten met twee maten zijn om den leertijd voor de- ze school anders te stellen B. en W. moeten echter nog beslissen. Mr. L e e s b e r g was van meening dat ten opzichte van de commissie-vergaderingen de meerderheid het beleid goedkeurt. Hij waardeerde ten opzichte van de benoemingen den welwillenden toon en deed nog uitkomen dat het hem speet, dat in het college bii een benoeming met zijn opmerkingen geen vol- doende rekening was gehouden. De heer Thomsen had wel degelijk een economisch financieel beleid op het oog. De post B. A. was nauwkeurig onder de oogen gezien, met het oog op de noodige ver- hooging. Hij had wel respect voor de lof- waardige wijze waarop het B. A: werkte. Toen een deel van de begrooting reeds bij clen drukker was, waren veranderingen, die de cottfaissie 'wi'ldte, tbdi nog wef HK^elijlc. Spit". gaf dit nader aan. Frappante bezuinigingen zijn in. deze begrooting niet toegepast en dit zou niet kunnen omdat nooit uitgaven zijn gedaan in strijd met een zuinig beheer. Spr. had inderdaad met een bankdirecteur op het station te Haarlem gesproken. Hij wist dat deze niet zou inschrijven en achtte het toen gewenscht diens oordeel te vememen over de koersen. Over de inschrijvingen had spr. echter niet gesproken. Mr. Kusters: De betreffeude bankdi recteur handhaaft zijn verklaring ten voile. De he,r Thorn sen: Dit kan niet juist zijn. Ik wist den hoogsten koers wel, maar de andere niet. Die werden mij in de commissie pas bekend. Mr. Kusters: Als u den hoogsten koers wist, wist u toch ook de anderen. De bank directeur handhaaft zijn bewering ten voile. Het kan volkomen te goeder trouw zijn me- degedeeld, maar hij zegt, dat de koersen hem zijn medegedeeld. De heer Thomson Men kan toch aan- nemen dat ik geheimhouding zou hebben ver zocht als ik de koersen had medegedeeld. De heer v. Drunen Ons was geheim houding opgelegd. Mr. Kusters: Hij had een ander toch een „tip" kunnen geven om hooger in te schrijven. De heer Thomsen T>an was het in het voordeel van de gemeente geweest. De koer sen heb ik echter niet medegedeeld. De voorzitter betoogde nog, dat, al was iets bij den drukker, de financieele com missie toch altijd wijzigingen had kunnen laten aanbrengen. Het is niet doenlijk om de leden geschreven exemplaren voor te leggen. Wij zijn altijd nog te laat en wil men pas drukken als de financieele commissie het heeft vastgeste'd, dan wordt het nog later Wijzigingen, al is het gedrukt, zijn altijd mo gelijk. Ten aanzien van de benoemingen heeft spr. niet bedoeld, dat hier met opzet misstan- den zijn. Wel erkent hij dat het resultaat van de R. K. niet bevredigend is. Spr. wil wel verklaren, dat hij iedereen tart van hem een woord te hebben opgevan- gen waaruit blijkt, dat hij in deze niet heeft willen uitvoeren wat de raad wil. Het voor- naamste bezwaar tegen de telefoon bij een wethouder is bij den heer Kusters, dat het niet in dm raad is behandeld. Spr/ had niet gedacht, dat de raad dit op prijs zou hebben gesteld. Spr. kan niet toegeven dat de Hout gele- den heeft door baldadigheid. Van de rood- zakelijkheid van toezicht is spr. echter or Tluigd. De verkeersbrigade heeft de sympathiv van den heer van Drunen niet. Uit de keuze van zijn vvoorden blijkt wel dai hij een °enzijdige voorstelling gaf. Spr. kwam nu aan het volgende voorstel van den heer Vogelaar: De Raad; Gehoord de besprekingen Besluit Burgemeester en Wethouders uit te noodigen a. de presentiegelden voor de Huurcommis- sie te bepalen Voor den Voorzitter op 5. voor de leden en den Secretaris op 3.per vergadering; b. de toelage voor den Secretaris te bepalen op 300. (gets.) J. VOGELAAR. Hij meende aanneming te moeten ontraden, De kosten zijn in 2 jaar zonder verlaging van de vacatiegelden reeds tot de helft terug- gebracht. Het betreft hier slechts 100 op de begrooting en met hat oog op den korten duur waarop het van toepassing kan zijn, nioet spr. het voorstel ontraden. Hij hgd slechts twee maanden uitstel bepleit en geen- jaar, zooals het vorig jaar. Waarom bij1 het schei- d-en van de markt de menschen deze onaange- name beslissing mede naar huis gegeven? Dat de uitgaven voo-r de besfratingen zeer gestegen zijn is een verschijnsel in alle ge- meenten. Tijdens de oorlogsjaren heeft dit werk te veel stil gelegen. Men is hier meer aan den zuinigen dan aan den royalen leant. Men voeli het hier meer, omdat dit uit de Tcwone mid-delen wordt bestreden. Hij zou het betreuren als de geleidelijke verbet^ing in werd tegen-gewerkt. Hierna werd om 2 uur overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling. De Voorzitter deelde nog mede, dat van de heeren Plevier, v. Drunen, Veen en Govers een voorstel was ingekomen om bij dm Boezemsingel een hek te plaatsen. Het voorstel Vogelaar werd verworpen •met 9 tegen 8 stemmen. Voor Vogelaar, Keijsper, Govers, Kusters, Bak, Klaver, Lees- berg en Ringers. Z. h. s- werd de motie Plevier-Govers, hek Boezemsingel, aangenomen. Van den heer van Drunen was nog een motie ingekomen om in 1925 geen salarisver- minderingen of pensioenaftrekverhooging toe te nassen. De Voorzitter vond dit ontijdig, om dat de zaak nog; bij B. en W. is. Mr. Leesberg stelde voor te besluiten door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W E. Pont 107 Zjj zweeg een oogenb-lik en ging, na al haar kracht verzam'eld te hebben voort. „Er gebeurde ook iets. Maurice werd ui't den dienst ontslagen en ik had een gegrende reden om mijn 'engagement te verbreken... Maar juist toen ik dacht, dat ik vrij was, kwam hij mij verieMen, dat zijn zaak op- nieuw kon voorkomen; er was een oo-ggetui- ge, die zijn onschuld kon bewijzen, iemand uit zijn eigen regiment, ik, heb nooit gewe- ten wie de man was" een plotselinge be- weging van Miles deed haar zich even in die richting wenden, maar toen hij geen opmer- king maakte, vervolgde zij:" „maar het bleek, dat hij zwaar gewend was geweest en dat hij pas na zijn hereto! het v-onnis van den krijgsraad had gehoord. Hij had toen aan Maurice geschreven, om hem te zeggen, dat hij kon 'bewijzen, dat niet Maurice, maar Geoffrey Lovell zich laf had gedragen. Toen ik dat hoorde en besefte, wat het beteekende, fcekende i-k aan Maurice, dat Geoffrey de man was, dien ik lief-had en ik bad en" smeekte hem, de schuld op hem te blijven nemen, het vennis van den ■krijgsraad te laten bestaan. Het was iets afschuwelijhs dat te vragen, ik weet het... Maar denk eens,wat het voor mij beteekendeHet beteekende de eer en het welzijn van den man, dien i-k liefhad tegen- -over de eer en het welzijn van een man, om wien ik naar verhouddng wei-nig gaf. Mau rice was er niet gemakkelijk toe te bewegen, maar ik maakte hem duidelijk, dat wat er ook gebeurde, ik nooit met hem zou trouwen, dat ik zou leven of ondergaan met Geoffrey, en eindelijk stemde hij erin toe te doen wat ik vroeg. Hij nam tie schande op zich en ver- trok, naar de kclonien, geloof ik. Later is hij zooals jullie weet, naar Engeland terug- gekeerd en leefde in Far End onder den naam van Garth Trent". Dat was Elisabeth's verhaal en degenen, die het met stille ontzetting aangehcord had- den, zagen in gedachten het tooneel voor zich van dat 1-aatste tragische enderhoud tusscEien Elisabeth en den man, die haar had liefge- had tot zijn eigen ondergang. Nog was zij een zeer bekoorlijke vrouw en het was niet moeilijk te beseffen, hoe betoo- vfrend schoon zij in haar jeugd mo-est zijn geweest, niet moeilijk te begrij-pen, dat tfeze motie in de voTgeh'de vefgadering !n Be handeling te nemen. De heer Veen was er tegen. De kans was er dat Mr. Sluis alsdan aanwezig was en het voorstel dan gevaar liep te worden verwor pen. De voorzitter vond dit geen motie- ven. De heer Bak protes-teerd-e als lid van het G. O. tegen de motie, die z'. i. trachtte het G. O. ongedaan te maken-. De heer v. Drunen oordeekle, dat men kan wcten hoe het advies van het G. O. is. De motie was door hem ingediend op gro-nd van den brief van de meerderheid van het college aan het G. O. De heer Thomsen betoogde, dat de zaak anders staat. Wat toen noodig was is nu niet meer zoo noodig. Mr. Leesberg was van meening, dat wat nu staat te gebeuren den ra-ad onwaar- dig is. Toen B. en W. den brief schreven, was B. en W. niet bekend, dat de post „on- voorzien" aanmerkelijk hooger was. Op deze wijze te handelen, d-oct men de zaak van het G. O. onrecht aan. De zaak moet rustig behandeld kunnen worden. Het is wel mogelijk, dat op grond van- de andere fac- toren een andere stemming is gekomen. De heer Veen wilde de zaak niet forceeren en nam er dus genoegen'mede, om de zaak om prae-advies in liandcn van B. en W. te stel len. De heer Westerhof was- van dezelfde meening. Hij betoogde, dat het evenwel on- juist was te beweren, dat het G. O. onrecht werd gedaan. omdat de motie in- de richting van het G. O gaat. De urgentie is echter the us niet zoo groot. De heer Bak: Het schrijven van het G.O. is oog niet in B en W. behandeld, Besloten werd de motie om prae-advies in handen van B. en W. te stellen. Bij art 21 „druk- en bindwerken", bepleitfe de heer Veen meer uniformiteit in het druk- werk. Spr. wil in Januari bij de aanbesteding hei werk aan een drukker geven. De werkloozen van den beer Nederkoom zijn niet zooals hsloofd was bii de andtere drukkers in dienst genomen. Bij de firma Coster nam men iemand van buiton de stad in plants van een werklooze van hier. De voorzitter onderschreef de klacht niet. De bijlagen zijn dit jaar bij een druk ker geweest. Over de te werkstelling was een klacht het vorig iaar onderzocht onjuis-t ge- bleken. De heer Veen heeft blijkbaar een an der geval on het oog em een volo-end jaar zal hiermede rekening worden gehouden. De heer Westerhof betoogde, dat de aanbesteding geen aanbesteding meer is. De Bond heeft onderhandeld en het is gegeven aan de drukkerspatroon®. omdat zc alien toch hetzelfde tarief m-ceten hmrel-cnem De bijlagen zijn nu ongelijksoortig en toch is er geen bespoediging in de aflevering ont- staan. De prijzen zijn schandelijk, temeer omdat het als stopwerk wordt uitgevoerd. Wat maximum gevraagd kan worden verschilt soms wel 60 pCt. met het minimum. Het sy steem concurrentie is tegenwoordig nog nut- tig. Dit is nu uitgeschakeld. De tarieven zijn zoo hoog, dat men van het drukwerk gaat af- zien. In het platteland werkt men met de multigraph, maar dit is een schijnbezuini- ging. Het werk is nu bij den bond van druk- kerspatroons. Hij neemt de bond niets kwa- lijk, maar spr. nam liever een drukker om beurten. Wij ontkomen niet aan den bond, maar laten wij het om de twee jaar gunnen aan een drukker die het werk kan doen! De memorie van antwoord is gedrukt in 6 weken, dit lijkt' naar een klein dorpsdrukke- rijtje. Wij moeten een drukkerij hebben die het op tijd kan afwerken. Wij kunnen niet ontkomen aan de prijzen- gemeenschap, maar laten wij het geven om beurten bij loting aan de drukkerijen, die het kunnen doen. Dit zijn Herms. Coster, Ons Blad en Appel. De anderen werken met an- derhalf man en een paardekop. Nederkoorn kan het doen, maar is nu onthalsd- Door het niguwe systeem zijn vier men schen werkeloos geworden, die straks ten koste van de gemeente komen. Mr. Leesberg kwam het voor, dat men niet mag zeggen, dat het werk niet in orde was. Wat spr. onder de oogen kreeg zag er goed uit. De memorie van antwoord was een groot stuk werk. Spr. vindt er wel iets moois in, dat de ge meente nu het werk geeft aan alle drukkers, zonder dat het de gemeente geld kost. Van schandelijke prijzen kan niet gesproken wor den. De V o o r z i 11e r oordeelde den raad on- voorbereid. Straks is er weer een nieuwe aan besteding. Het door den heer Veen ter sprake gebrach- te zal spr. onderzoeken. De heer Keijsper oordeelde het denk- faaar dat er een eerste jaar wat te wenschen overbleef. Spr. kan zich echter voorstellen dat het na bemerkingen het 2e jaar beter zal gaan. Spr. zou het op prijs stellen als het nog eens een jaar doorging. Garth of Maurice Kennedy, zooals hij nu v-oorta-an heette die haar in zijn jong-en hartstocht door alles been l-i-efbad, erin had tocgestemd het von mi® van den krijgsraad on- herzien te laten en den last van een anders schuld op zich te nemen. Wearschijniijk to-: er meer op aankwam, nu hij haar had verlo- ren en met de raekelooze r-idderl'ijiktheid van de jeugd, had hij niet bedacbt, wat hem die d'aad kosten zou. Hij wist al-leen, dat de vrouw, die hij liefhad, wier schconheid' hem geheel cverweldigcle, zoodar zijn oogen als verblind waren door haar fiefelijikbeid dat die vrouw haar geluk uit zijn hand wilde hebben en dat hij het haar geven moest. JuLTie vindl: waarschijnlijk, dat er geen vcrcntschuldiging is voor wat ik deed", be- sloot Elisabeth, met iets smeekeuds in haar stem. Maar ik besefte toen niet, hoeveel ik aan Maurice ontnam. Ik geloof, dat mij dat meet tcegtegeven worden. Maar ik heb "geen verontschuldiging vcor wat ik -later deed. Daar is er geen. Ik deed het met voile be- wusfzijn. Maurice had de vrouw gewonnen, die Tim tot de zijne wenschte en ik h-copte dat Sara wanneer hij geheel te schande ge maakt werd, zou weigeren zijn vrouw te wor den en zoo zou de weg vcor Tim open zijn geweest. Daarom heb ik het verhaal van den De h'eef Westerhof wil niemand uit- sluiten en ook niet naar buiten gaan. Ook be- greep hij wel, dat de gemeente niet van den prijs af kan komen. Een particulier betaalt den tariefsprijs niet. Spr. wil't echter om de twee jaar aan een drukker geven die het kan doen. Deze kan zich er dan op inrichten. Nu zweeft ons werk op alle drukkerijen en dit is ook ongewenscht. De Voorzitter vond het beter dit aan het College over te laten. Er zit ook een nadeel in dit voorstel. Wordt het werk weer afgenomen, dan komt daar ook weer personeel werkeloos. Het volgnummer werd hierop conform vast- gesteld. Bij No. 27, „plaatsing van publicatics", zag spr. een erken-ning vm het R. K. Dag- blad. Hij vroeg of B. en W. gratis opname hadden geprobeerd. Een derde in het R.K. en twee derde in het Neutrale blad, was. z. i. voor het R. K. blad niet juist. Men wil voor cproepingen ook niet-Alkniaardcs bereiken. De v o o r z i 11 e r zeide, dat kostelooze opname niet v-erzocht was. De heer Westerhof was hier diet voor. Men heeft dan niets te eischen. Bij No. 30, telefoon wethouder Wester hof", zou de heer Kusters geen stemming vragen. Bij uitbreiding verzocht hij echter een uitlokking van een principieele beslissing in den raad. Bij post 75, „kleeding politic enz.", was het den beer van Drunen o-pgevallen, dat in tegenstelling met de toezegging, de functie van inspecteur-titulair wel kosten met zich bracht. Om deze te laten dienst doen als con- troleur van de agenten is niet goed. Het jonge mensch is slechts schrijver. Spr. wil hem den titel laten, maar de 200 voor kleedkig ni/t geven. De voorzitter was het hiermede niet eens. Spr. had de vorige keer het salaris be doeld. De rang brengt in het salaris geen verschil. De 200 voor kleeding wil spr. hand-haven. Met weinig kosten heeft men hier een ogedkoope controle op de hoofdagenten Dit is zeker noodig m spr. ziet niet in dat er bezwaar is den- post toe te staan. De heer v Drunen vond het niet juist. Er is al een hofdagen-t belast met schrijvers- diensten: Beter was het geweest den schrijver schrijver te laten. Een hoofdiageot meet "het werk van een hoofda-gent doen. Nu heeft mea in plaats van een voordeel een nadeel. De voorzitter was hiervan niet vol- doende op de hoogte. Hetgeen de heer van Drunen zeide leek hem in strijd met de be- doelingen van den commissaris. Al was het juist, dan was het toch goed voor weinig geld een 2e inspect0/!r bij de hand to hebben. De heer v. Drunen zag er juist een ge vaar in. Men fokt zoo ten onrechte inspee- teurtjes. (Gelach). De heer Gove r's was het met den heer van Drunen eens. Hij wilde er ook niet aan medewerken een verkapte gelegenheid te scheppen hier weer een inspecteur bij te krij- gen. Met dat geven van den rang van inspec teur-titulair kan spr. zich wel vereenigen, om de man gelegenheid te geven te sollici- teeren. Het volgnummer werd hierop conform vostgesteld. Mr. Kusters wenschte over reisgeld van passanten enz. in geheimc zitting een opmer- king te doen. De heer Veen wilde een gedeelte van het salaris van den machinist bij het battoir over- brengen naar de brandweer. B. en W. zullen dit onderzoeken. 154 wilde Mr. Kusters met 11000 en 155 met 9000.verlagen. Het betrof hier onderhoud van straten, plei- nen, wegen en voetpaden. De heer Ringers ontraadde dit ten stelligste. De heer Govers ondersteunde de ziens- wijze van den heer Ringers. Hij bepleitte een ecoonmische werkwijze en het hou den van meer voeling tusschen de bedrijven. De heer Ringers verklaarde, dat dit reeds is geschied. De heer v. Slingerland ondersteunde het voorstel Mr. Kusters. De heer Vogelaar kon zich met verla ging niet vereenigen. Het verband tusschen pensioenkorting en bestrating zag spr. niet. De heer Ringers weet niet wat hij aan de commissie van publieke werken, waarvan de heer van Slingerland lid is, heeft (Ge lach). Het voorstel Mr. Kusters werd aangeno men. Tegen de heeren Westerhof, Ringers, Govers, Thomsen, Leesberg, Vogelaar en Offers. Bij de post Ziekenhuisonkosten betoogde Mr. Kusters dat de verhou.ding in de salaris- sen onjuist was. Spr. verzocht B. en W. overleg met het college over de wenschelijk- heid om leerlingverpleegsters een vaste aan- stelling te geven. De V o o r z i 11 e r zegde dit toe. De heer Westerhof merkte op, dat het salaris van de directrice wasverhoogd. De zaak behoort bij het G. O. Zooals spr. de zaak ziet'moet men voorzichtig zijn. De leer- ling-verpleegsters verrichten zelfs schoon- krijgsraad, die Maurice veroordeelde, ver- teld. Als het niet daarom geweest was, zou ik er neon iets van gezegd hebben, da-t hij veroordeeld was. Zooveel was ik was ik hem wel- verschuldigd". - Zij zweeg een oogenblik. Toen hief zij het hoofd op- en haar stem was hard en stootend, toen zij ver volgde: „Maar ik ben gestraft! Daar heeft God wel voor gezorgd. Wat denk je, dat het voor mij zijn nicest te weten, dat mijn man de man, dien ik aanbad eens een laf- aard geweest was? Het is waar, de wereld wist het niet... maar ik wist het". In haar stem klonk de trots die gewond was in zijn meest heilige pl'ek, het lijden van een die het vcorwerp barer liefde \'eracht en toch niet kan ophouden lief te hebben. En haar gefol- terde cogen de oogen, die zoo standva®- fig hun geheim bewaard hadden schenen te pleiten voor troost, voor hegrijpen. Met was Miles, die deze onuiigesproken smeekbede beantweordde. „lk vind, dat je nooit weer dat gevoel van scbaamte hoeft te hebben", zei hij heel vrien- delijk. „De roemrijke dood van majo-or Dur- ward heeft die eene fout van zijn jeugd meer dan uLgewischt. Goddank, dat hij nooit ge- weten he-eit, dat er iets uit te wisschen viel." Een oogenblik kwam er een groote kalmte over Elisabeth's gelaat. maakwerk. Een noodzaak om hun salaris&ea te verlagen is er niet. (De zitting duurt voort.) IIINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Alk- maar, Gelezen een adres met bijlagen d.d. 27 Oc tober j.l. van H. Pieterse alhier, houdende het verzoek om vergunning tot het oprichten van een kockbakkersoven in het perceel Doe- lenstraat nr. 14; Overwegende dat ten aanzien van dit ver zoek de artikelen 6, 6bis en 7bis der Hinder- wet zijn nageleefd, en dat door belanghebben- den geen schriftelijke bezwaren zijn inge diend; dat de Hoofdingenieur van den Arbeid bij brief van 18 November j.l. nr. 8173 echtetr heeft medegedeeld, dat de bedoelde inrichting niet. zal voldoen aan de eischen, kracbtens artikel 6 der Veiligheidswet gesteld; Gelet op artikel 11 bis der Hinderwet, het- welk voorschrijft, dat in dit geval de vergun ning moet worden geweigerd; Wijzen het bovenaangehaaldc verzoek af. Alkmaar, 11 December 1924. Burgemeester en ethouders voomoemd, WENibELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Gemeitgd Nieuws. BRAND IN EEN WiNKELHUIS. Gistermiddag teger 5 uur, kwam iemand een kwitantic presen eeren bij den heer lenen- burg, die in de Spuisiraac 183 te Amsterdam een winkel houdt in komenijswaien en' aan- verwante artikelen. De man was ue! thuis en de vrouw des huizes lag met 2 kmderen van 5 en 7 jaar ziek op de eerste vcrdieping Een juffrouw, die in den winkel hielp, zei de man dc volgende week terug te komen. Deze hield echter aan, dat de kwitantie zou getoond wor den aan de zieke, De juffrouw gaf aan zijn verzoek gevolg. Wat er gemma is tusschen het cogemblik van haar naar boven gaan en haar wede/k.-e- ren in den winkel, is nog 'niet opgehcdferd, maar toen zij terug kwam, waarsciiuwde de man haar, dat in het keukentje -achter den winkel aan brandend petr,leumstel,was o,n- gevalkn en dat de bed in brand s-tond, Het vuur grcep zoo snoi ora zich been, dat de zieken de trap niet meer af k-onden komen en de kinderen werden door de zieke vrouw ui! het raam gewcrpen, waar zij door -buren en voorbijgangcrs werden opgevangen. De vrouw zelf ontenapte larigs een inmid dels aangebrachte ladder. Toen" de brand weer kwam, waren dc .menschen al in veilig- heid. Het vuur was spoedig gebiuscht- De win kel en het daarachtef gekgen keukentje brandden uit, terwij-l de bovenveidiepi-ng brand- en waterrrbac'e kreerr. STAKING LUCHTPOSTDIENST. De direceur-gcneraal der posterijen en te- legrafie maakt bekend, c'at met ingang van 15 December de luchtpostdienst Amsterdam - Rotterdam-BrusselBazel wordt ge- staakt, Dientengevolge vervalt de gelegenheid, brieven en hriefkaarten voor Zwitserland, Italie en Nederlandsch-Oost-Indje (nazen- ding Genua-mail) en postr-akketten voor Bel- gie per vliegtuig te verzenden. VER. VOOR VOLKENBOND EN VREDE. In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volken- bond en Vrede is ten opzichte van het protocol van Geneve de volgende motie aangenomen: Het hoofdbestuur enz.; gezien de resolufies ter vijfde algemeene vergadering van den Volkenbond op 2 October 1924 aangenomen, waarbij het te Geneve tot stand gebracbte protocol aan de regeering ter onderteekening. is aanbevolen; van oordeel, dat de onderteekening van dit protocol door alle leden van den Volkenbond zal bijdragen tot ontwikkeling van de ver- pliehte rechtspraak en arbitrage, teneinde te kunnen geraken tot de veiligheid der staten en daardoor tot vermindering der bewapenin- gen; juicht de vermelde resolufies en de tot- standkoming van het protocol, als hoogsi fce- langrijke stappen in de richting der beslech- ting van internationale gesehillen zonder wa- pengeweld, van harte toe; spreekt de hoop uit, dat de overwagingen der Nederlandsche regeering haar ertoe zul len leiden tot onderteekening van het proto col over te gaan. COMMERCIEELE RIJKSBOEK- HOUDING. Het Hbld. deelt naar aanleiding van de in- trekking van het w'etsontwerp tot aanwijzing van den rijksgebouwendienst als Staatsbedrijf mee: Wij vernemen, dat dit in verband staat met het voornemen, een commercieele boekhou-, ding voor alle takken van dienst bij den staat in te voeren. Aangezien de rijksgebouwendienst alleen als staatsbedrijf zou worden aangewezen om „Neen", antwoordde zij eenvoudig. „Neea, hij heeft het nooit geweton". Toen kwam weer de bittere herinnering over haar en zij ver volgde op hartstochtelijken toon: „0 ja, ik ben gestraft! Dag en nach-t, al tijd door sinds de oorl-og begon, heb ik ge- leefd in de vrees dat de angst dezelfde angst als van zijn vader plotseling Tim daar in Vlaanderen zou kunnen te pakken krijgen. Ik hield hem buiten het leger. omdat ik bang was. En toen kwam de oorkeg en moest hij gaan. Goddank, o goddankdat bij met bezweken is., ik denk, dat ik een slechte vrouw ben ik weet he! niet... Ik vocht eerst voor mijn liefde en mijn geluk, en daama voor dat van mijn zcon. Maar ik ben tert- minste niet zoo s-lecht, dat ik kan doorgaaa Maurice te laten dragen... wat hij gedragen heeft... nu hij Tim's leven heeft gefed. Hij heeft mij het eenige gegeven... date nog waar- de voor mij heeft... in de heele wereld. In r.ui! daarvoor kan ik hem net eenige geven, dat voor hem van waarde is: zijn goeden naam. Van nu af is Maurice een vrij man." „Wat zeg je daar?" Deze vraag op scherpen toon geuit, onde-- brak, plotseling ali een degensroot Elisa- beth's kahne. doordachte woorden en troic on- middellij-k alle aandachf van de toehoorders tot zich. Allen wendder. zich om, en za^en Kennedy zelf op den, drempel staan, dle&de oogen op Elisabeth gevestigd hield. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9