DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Read. No. 296 Honderd zes en fwmtigste Jaargang DK nummer Besfaaf uit 2 Mattea, ATboimementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—fr. per. post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimtc. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Bering. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MA AND AG Directeur: G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DECEMBER i De spanning is er uit, want't is niet alies echt meer. Wat hebben we aan een stierengevecht, als we vooruit weten, dat de toreador geen oogen- blik in gevaar is, omdat de zoogenaamd ge- vaarlijke stier niets anders dan een mak kce- beest is, te zwak oni recht op zrci pooten te staan. Wat hebben we aan een duel op leven en dood als de tegenstanders elkaar op't beslis- sende oogenblik vriendsdiappelijk de hand drukken en samen een bittertje gaan drinken En wat hebben we aan algemeene beschou- wingen bij een Alkmaarsche gemeentebegroo- ting, als de heer Kusters niets anders doet dan vriendelijk naar den heer Westerhof knikken, onder herhaalde verzekering, dat bij toch zoo tevreden over hem is. Hebben we daarvoor anderhalve dag van ouzen kostbaren tijd aan de perstafel gezeten Hebben daarvoor Donderdagavond al die belangstellende toehoorders urenlang op de publieke tribune staan wachten? Betakn we daarvoor onze hooge belastin- gen? We willen waar voor ons geld. Als we naar een hanengevecbt gaan kijken, dan willen we de veeren zien stuiven en het bloed zien spatten. En dan vragen we ons geld terug, als we niets anders dan twee tortelduifjes te zien krij- gen, (he elkaar op een stokje verliefde knip- oogjes zitten te geven. Een begrootingsdebat zonder eenige span ning, een raadscritiek zonder eenige emstige grief van of tegen den heer Westerhof, dat Is als een wijngrocje zonder wijn. Daar zit geen kracht in en dat voldoet ei genlijk alleen den politieken afsehaffers, wien het koud laat of zij door Jan of door Piet ge regeerd worden. Waar zijn toch de politieke steekspekn van vroeger gebleven! Waar is de tijd, dat ridder Westerhof, bij de gratie van het proletariaat vertegenwoordiger van het verdrukte en uitgezogen deel der Alkmaarsche niet-belastingbetalers, onver- schrokken in het politieke strijdperk trad, de roode haneveeren wuivend op den helm en het zwaard der gerechtigheid in de wrekende handed Waar is de tijd, dat hij er de blauwe, de zwarte en de kameleon-kieurige ridders trof, dat de zwaarden kletterden en het politieke bloed rijkelijk vloeide, dat de gfcestdriftige be- wonderaars op de publieke tribune naar adem hapten en elkaar verdrongen, om toch maar niets van dat interessanie schouwspel te mis- sen? Mi zit er een sociaal-democratische mijn- heer de wethouder van Onderwijs aan de groene tafel. En op de stoelen der critici zit'een Katho- liek advocaatje, dat door zijn welbespraakt- heid en slagvaardigheid de woordvoerder van zijn fractie is geworden. U doet uw werk inderdaad voortreffelijk, mijnheer de wethouder, zegt de criticus, het bijzonder onderwijs is eigenlii'k nooit in betere handen geweest dan in de uwe. Daar ben ik btij om, zegt de socialistische wethouder. Och ja, in den grond zijn wij ook eigenlijk vriendee. Rood en zwart hooren zoo'n beetje bij elkaar, dat ziet u wel aan de Weeding van de Amsterdamsche weesmeisjes Wat mij betreft, zegt de criticus, geloof ik, dat wij eigenlijk altijd geestverwanlen geweest "zijn en't is alleen maar jammer, dat wij el kaar zoo laat op de juiste waarde leeren schat- ten. Wat zou u er van zeggen, mijnheer cite wet houder, als wij eers een compagocnschap slo- ten. Als wij een nieuwe firma voor ideeen van K. en W. in het leven riepen, dat wil zeggen niet van Kunsten en Wetenschappen, maar van Kusters en Westerhof? Wij beschikken samen over tien of elf zetels in den Raad, de absolute meerderheid dus en omdat onze gecstverwantcn ons door dik en dun volgen. kunnen we precies doen wat we samen goedvinden. Dat was ongetwijfeld een aanlokkelijk voor- uitzicht. Elk wat geven, elk wat nemen en samen den buit in de wacht.sleepen, waarbij ieder het voomaamste van zijn verlanglijstje thuis- gestuurd krijgt. Dus kwam de firma K. en W. tot stand, die vol gens de politieke staalscourant ten doel had, het in de toekomst zoodanig steunen van de sociaal-democratische Alkmaarsche raadsleden, dat zich een meerderheid van stemmen tegen het heffen van hoogere pensi- oenspremie voor ambtenaren en werkliedten zal verklaren. En tevens het zoodanig steunen van de Katholieke raads1eden, dat aan het college van B. en W. met uitzondering van firmaht Westerhof een paar gevoelige^ poMU-o Happen kunnen toegebracht worden. vertrouwden zij elkaar eigenlijk ook niet om den wethouder van Publieke »Werken 20.000 aan •6traatsteenen afhandig te maken en door vermindering van den Hoofdelijken Omslag met dit bedrag en een andere cijfcr groepeering dan voor de plaatsdijke directe belastingen op de begrcoiing is aangegeven, den wethouder van Financien tot de keus tusschen een gehcel ander beheer of het neer- leggen van zijn wethouderlijke portefeuilie te noodzaken. Het is begrijpelijk, dat firm-ant K. ter uit- voering dezer overeenkomst heel wat open- lijker kon optreden dan firmant W., die aan de collegetafel eigenlijk de politieke gezond- heid van zijn eigen collega's te koop had ge- boden. Om dat te camoufleeren werd de actie zoo in scene gezet, Sat de heer Westerhof zich te gen de schrapping van 20.000 voor de be- stratingswerken verklaarde, terwijl zijn vol- gelingen alle vier voor stemden, waardoor de Katholieke raadsfractie toch van aanneming verzekerd kon blijven. Dat de vier sociaal-democratische raadsle den hun fractie-voorzitter in den steek lieten. om zich aan de zijde der Katholieken tegen het college van B. en W. te verklaren. moge me- nigen argeloozen toeschouwer onbegriineliik hebben geschencn, wie achter die politieke schermen had gekeken, zou den roode en den zwarten regis-eur ongetwiifcld een knipoogie van verstandhouding hebben zien wisselen. Nu is het politieke debat tusschen de heeren Kusters en Ringers en zelfs tusschen de hee ren Kusters en Thomsen lang niet zoo interes- sant als dat tusschen eerstgenoemde en den heer Westerhof kan wezen. Vandaar dat deze heele begrootingbvoor- stelling, zooals wij al schreven, weinig span- nend was en vele toehoorders eigenlijk oovol- daan weer huiswaarts zijn getrokkem. Maar voor hen, die te voren wisten en dat waren er blijkbaar toch nog velen dat de pensioenspremie van het overheidsper- soneel voor een venijnig duwtje tegen de fi- nancieele wipplank van wethouder Thomsen cn een pariij straatklinkers van wethouder Ringers versjacherd zouden worden, waren deze begrootingsvergaderingen toch nog wel interessant. Het Ieerde hen kon hen althans leeren hoe verheffend de politiek is. Hoe die politiek to'ch eigehliik niets anders is dan een striid om de macht, hoe men slechts klimmen kan door anderen onder zich weg te drukken en hoe de jacht op succes van den besten mecrsch een onbetrouwbaren vriend kan malcen. Dat is de les, de groote waarschuwing, die uit de jongste debatten in onze raadszaal weer eens naar voren is gekomen. Wie in de politiek gaat, stort zich in een sterken stroom, die hem tegen zijn wil vaak een richting op driift, die hij uit zichzelf nim- mer gegaan zou zijin. Het raadslid vindt zijin fractie en de fractie vind't een andere fractie. Dan komt het verbond, dat uitzicht op po litick succes geeft en dan wordt tevens de re- kening gepresenteerd, waarbij dat succes met verlies van eigen loyaliteit gehonoreerd moet worden. Waar bliiven de goede geest. het vertrouwen on de samenwerking in bet college als het zooals herhaaldelijk in ooenbere raadszitting bleek in zich zelf verdeeld is Wat in zich zelf verdeeld is. kan piet bc- staan en als het to^h besDat. is het wrzwakt en een preoi aan alle nolitieke wmc'-n. Ooenbik en verdekt is de heer Westei'hof tepen zijn col'e^a's ongetreden. Onenlii'k heeft de heer Leesberg de wet- houders van onwil tot medewerking aan Ka tholieke benoemfngen beschiddiod Is het wonder, dat, waar de kindenen uit het wefhii'derliik hnishond^n zoo kihbelen en kun verdeeldhe'd zoo onenh'!k demonstreeren °aoa bnroerh^esfor er niet in si a o-en kan den Pa ad van de krachf en •"^nsfemmigheid van 7 Ho rnHpcre te ovprtuigen? Oaf is een lporkaart nen'orden. waarvan de V'orprhjiinnd aekleurde stukken niet langer aan Biiitenlarifl De parb'ien verboo'den zich volgctis schrifte- lijk opgemaakt contract it zoo heel erg HET EINDE VAN HET FASC1STISCH REG1EM AANSTAANDE? Plotseling aldus de Romeinsche corres pondent van het Berlined Tageblatt'is de binnenland.-che politieke situate in Italic er volkomen anders gaan vitzien. De felle po- lemiek oer opposittebladen, het biina dage- lijks verschijnen van nieuwe onthullingen. de aanvallen op de zwarte mililie, de wijze waarop de partijleiders in de proyincies naast en zee: dikwijls cok over de -officieek* ambfcnaren geregeerd hebben, dit all as is niet\ zonder resultaat gebleven. Mussolini zelf heeft in de Kamer moeten toegeeen, dat de sympathie van het volk zich ten deele van liet fascisms heeft afgewend en zelfs van de' regeering. Hij heeft zich dan ook gekaast 'ecu circulaire te zenden am al zijn volgeiki- gen, waarin hii hun op't h-mf drukt voortaan toch voorzichtig te zijn en zich van alle ge- welddaden te onthouden, vooral in verband met de Volkenbondsraadszi din o en het begin- men geen ergernis meer zal geven. Die actie van Mussolini lijkt vooral merk- waardig wanneer men bedenkt, hoe hij zich, een paar weken geleden nog, oppermachtig gevoelde tegenover de oppositie en zelfs voor- spelde dat deze wel spoedig den strijd zou moeten opgeven. Het zijn niet het minst de gebeurtenissen in de Kamer zelf, die Musso lini van meening hebben doen veranderen. Niet alleen mannen als Gioletto en Orlando hebben kritiek uitgeoefend op het fascistische regiem, maar zelfs Salandra, die tot nog toe steeds den lof van Mussolini gezongen had, heeft verklaard, dat het ^scisme in zijn laat- sten vorm, niet in overeenstemming is met den geest van de Italiaansche nr.tie, De Ma- lina, die doorgaans zeer goed ingelicht ;s. beweert zelfs dat dit optreden van Salandra samen met Orlando en 3iok.to het gevolg zijn van een verzoek van den kening. Na die symptomatische Kamerzitting kreeg men dan het congres der pppositiepartijen te Milaan. Daar waren marinen van alle rich- tingen vereenigd en proclameerden den vas- ten wil om het tegenweordige regiem ten val te brengen. De hertog van Cesarro, die een tijd lang minister is geweest in een kabinet Mussolini heeft dan ook reeds verklaard: „De val van het fascisme is aanstaande; ik weet niet of hij door geweld zal komen of door vreedzame middelen, maar dat het regiem niet lang meer zal duren staat vast". Tot nog toe had de oppositie zich hoofd- zakelijk gericht tegen de dwaasheden der jonge volgelingen van Mussolini in de pro- vincie, welke door den leider zelf trouwens reeds streng afgekeurd zijn. Thans is ech- ter gebleken, dat de centrale leiding der fas cistische partij zelf aansprakelijk is voor die wandaden. E>e oppositie is, de hemel weet hoe, in het bezit gekomen van allerlei docu- menten, waaruit dit ten duidelijkste blijkt. Vooral Balbo, de leider der fascistische mili- tie, is daardoor erg gecompromitteerd ge worden. Balbo is echter hi afgetreden als leider der militie, wat op zich zelf reeds een bewijs is van het verminderde zelfvertrouwen der partij. In ieder geval is het onloochenbaar dat de moord op Matteotti, het wegblijven der oppositie uit het parlement en de onthullin gen der laatste dagen de politieke atmcsfeer van Italie volkomen veranderd htebben. Door wijs beleid zal het echter misschien nog wel mogelijk zij.: de dreigende omwente- ling te keeren. En zeker is het, dat Musso lini in ieder geval een van de knapste leiders is, welke in de laatste jaren aan de Italiaan sche regeering deel gehad hebben. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft Zateiidag de kwesties geregeld, welke betrekking hebben op de uitwisseling der Grieksche en Turksehe bevolkingen, en op de Grieksche minderheden in Constantinopel en de Turksehe in, Thra- cie. Hij nam voorts het ontwerp-stafliut' aan van het Instituut voor Intellectueele Samen werking. Ten slotte besloot de Raad op voorstel van den Spaanschen vertegenwoordiger, zijn vol- gendte zitting te Madrid te houden De verie- genwoordigers van Zweden en Groot-Brit- tannie vroegen verlof eerst nog hun regeerin- gen te .raadplegen Daarop is de zitting definitief geslofen. Austen Chamberlatn is op weg naar Lon- den Parijs gepasseerd. Hij werd door den minister van Financien, Clcmentel, en den kabinetschef van Herri ot begroet. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCIiLAND. Rijkskanselier Marx ontvlng Zaterdagmor- gen de vertegenwoordigers van de sociaal- democratische partij. Op deze conference wa ren tegenwoordig de afgevaardigden Wels, Hermann Miiller, Dittmann en dr. Hilferding. In tegenstelling met de tot dusver gevoerde beeprekingen bij den rijkskansdier hebben thans de partijvertegenwoordigers den kanse- lier en vast-omlijnde verklaring over het door hen in,genomcn standpunt.ten aanzien van den politieken toestand gegeven, aldus de cor respondent van de Tel. te Berlijn. De sociaal-democratische vertegenwoordi- 'gers verklaarden, dat voor hun partij de re- sultaten van de verkiezm^en een bevestip-ing en gcedkeuring van de tot dusver gevoerde po litick beteckmen, welke het noodzakclijk ma ken. dat de regeering, die tot nog toe aan het hoofd stood liaar positie handhaaff Mocht een burgerbloc aan de regeering komen, in com gen vorm. dan zullen de sociaal-democra- ton in de scheroste oooosiMe oaan. daar zii bij zulk een regeering de belangen van Duit.schland in gevaar ach+en. De riikskanpeher hocrd'a deze verklarino aan. maar geloofde niet bevoeod te zijn zich op het oogenblik reeds over de kwestie der re- geeringsverm uit ie laten. Hij deed mededeeling, dat de riifcsregeering heden. Ma an dag, den president haar aftiiedten officieel zal bekend makra. De orcsAtent zal daarbii een vertegenwoordiger van die partij -die het mee?- voor een rechtsche regeering heeft geijverd. oodracht voor de kabimetsvor- ming geven. Waarschiinliik zal de pre;iden hiermede een lid der Duiisck^ volkspartij bc- laeten. Men neemt aan, da Stresemann. die voor een week in een sanatorium buiten Ber lin is gegaan zg.n. ter genezjog van een griepaanval, zich op deze wijze wil onttrek- ken aan de voor liem onaangename opdracht, een rechtsche coalitie te vormen, hoewel die zijn ^lee is geweest. Waarschijnlijk heeft Stre- semann reeds vermoed, dat deze poging op een mislukking moet uirloopeu, daar hc-t cen trum niet aan een rechtsche regeering wil deelnemen. CONCURRENTIE VAN DE DRAAD- LOOZE. Men meldt uit Weenen, dat het verbond van musici aldaar een protest de werekl heeft ingezonden tegen de draadlooze versprei- ding van muziek in de concerturen, aange- zien sinds deze verspreiding geschiedt de concertzalen nagenoeg leeg blijven en de mu sici zich dientengevolge in hun bestaan be- dreigd zien. De behandeling van de Amsterdamsche, gemeentebegrooting is afgeloopen. De be- grooting is vastgesteld tot een bedrag van 96 592.916 aan inkomsten en uitgaven SAMUEL GOMPERS OVERLEDEN. De voorzitter van de American Federation of Labor, Samuel Gompers, is Zatei'dagmor- gen op weg van Mexico City 'naar New-York ie San Antonio (Texas) overleden. Met hem is heengegaan de grootste figuur uit den wordingstijd der Amerikaanschc vak- beweging. Hij was van Nederlandsch-Jood- sche afkomst, doch werd geboren te Londen, op 27 Januari 1850 Nog zeer jong, trok hij met zijn ouders naar Amerika, waar hij work vond in de sigaren-industrie. Reeds op 15-jari- gen leeftijd kwam hij in de vakbeweging. Hij was een der oprichters, en de eerste voorzitter (1882) van de groote Amerikaan- sche vakcentrale, de Ajnerican Federation of Labor, wier orgaan hij als hoofdredadeur leidde. Als zoodanig kreeg hij grcoten invloed op de Amerikaansdie arbeidtersbeweging, waarin hij ccti gematigde, niet lwolutiomiaire richting heelt gebracht en gehandhaafdl Tot 1895 werd hij telkens weer als voorzit ter van de Federation herkozen. In laatstge- noemd iaar echter wist de onpesitia, van de socialistische arbcidersparfij, die destijds trachtte.de Federation met zich te vereenzel- vigen, hem ten val te brengen. Het volgende jaar reeds werd hij ec(iter alweer als voor zitter verkozen. De tijden war.u nog altijd niet guns tig voor de rechtspositie van de vakcentrale in de Vereenigde Statcn. Gompers moest dat aan den lijve ondeivinden. In 1907 zat hij1 een vrij langdurige gevangenisstraf uit weg ens ..contempt of court", n.l. omdat hij inbreuk had gemaakt op ceci rechterlijk verbod om den naam van en industrieele ondcrneming in on- aangenaam verband in het Federation-orgaan te noemen. Hij ging in hooger beroep, en wen na zeven jaar procedeeren zijn pleit. Ofschoon hij bij liet uitbreken van den oor- log in 1914 pacifist was in hart en nieren, verzette hij zich met kracht tegen ieder stre- ven onder de Trade Unions om, nil de groote brand eenmaal was uitgebroken, een Duit- schen vrede-tot-iederein-prijs te krijgenja zelfs verklaarde hij zich voor vrijwiiiige rnili- taire training. Na Amerika's toetreding tot den oorlog werd, Gompers benoemd tot lid van de advi^eerende conunissie voor den Raad van Nationale Verdediging (1917), hetzelfde jaar werd hij gekozen tot president van de American Alliance of Labor and De mocracy, die met instemmkig van president Wilson was georganiseerd. Nadien vertegenwoordigde hij (1918'19) de Federation of Labor op de Vredcsconh- rentie te Parijs, terwijl hij tevens werd be noemd tot voorzitter van de Int. Commissie voor Arbeidswetgeving. ,Verder leidde hij de Amerikaanschc gedelegeerdsn op de bijeen- komst van het I. V. V. te Amsterdam in 1919. Onafgebroken keerde hij zich tegen socialisti sche bewegingen onder de vakorganisaties en werkte vgf>r georganiseerd overleg. Hij kantte rich tegen gedwongen arbitrage in ar- beidsgeschillen en drong er op aan dat de vakvereenigingen zouden vallen buiten de an- ti-trustwetten. Een energieke, zij 't dan ver- geefsche campagne, heeft hij gevoerd voor ra ti iica tie van het Vredesverdrag door de Ame- rikaansche vertegenwoordiging. In 1921 werd hij voor de 40ste maal tot voorzitter der Fe deration gekozen. De grocte arbeidsconflicten in mijnbouw- en spoorwegwezen, die dte Vereenigde Staten de laatste japen hebben gekend, hebben Gom pers opnieuw gelegenhcid gegeven, zijn zeld- zame kwalifeiien als bemiddelaar te demon- streeren. Van de zijde der Europeesche vakorganisa- tie, in't bijzonder van htet I. V. V., is de laat ste paar jaar op Gompers' levenswerk, de Fe- deraticn of Labor, critiek uitgeoefendi. die zich, blijkens woorden door den heer Oude- gcest iegenover een Amerikaansch journalist gesproken, vooral daahtegen richtte, „dat de- Amerikaansche vakbeweging weigert een voorbeekl aan de oudere organisatie in Euro- pa te nemen. m van de arbeiderspartij een ooiitiek partij te maken, dat ze de belangen der vrouw over het hoofd Ijeelt gezien, er niet in is geslaagd, het axbeicfeverbod voor de vrouwen aantrekkelijk te maken. en door Gompers gehed verkeerd is geleid". Van den leant der Amerikanen zijn deze scherpe opmer- Icingen niet onbeantwoord gelaten, Gompei-s zelf heeft evenmin de pen laten rustem; hij kwam tot de condusie, ,dat gTootendeels on- dc-r invloed'- vrn Oudegeest he t I. V. V. cle on- mogeliiksto planncn heeft oiiFvikkekl en e'e kromste situaties geschapen". Samenwerking tusschen die Europeesche cn de Amerikaan sche federatie van vakbonden was, zei Gom pers, door het I. V. V. onmogdijk gemaakt GROOTE BERODRING IN RUSLAND. In verband met de groote meeningsverschil- k« in Rusland ten opzichte van Trotski word! uit. Odessa gemdd, dat tusschen den Volks- commissaris voor het legcrwezen en dien voor Binnenlandsche Zakcn een ernstig con flict is uitgebroken. Het roode leger zal de vordering, volgens welke Trotski van zijn post zal worden cut- he ven, niet erkennen. Voorts heeft het Roode Leger zich uitgesproken tegen het huidigc in Rusland regeerende triumviraat. Men neemt aan, dat het Roode Leger geslotcn achter Trotski staat en dat gebeurtenissen van zeer groote draagwijde in Rusland te wachten zijn Blijkens te Berlijn cn Weenen ontvangen partieuliere berichten is Trotski naar de Kritn vertrokken. Voor den eersten keer hebben zich te Mos- kou, ondanks't uiterst strenge toezicht door de Tsjelca, elementen der opposilie zich op straat gewaagd. Het kwam tot ovaries voor den ver- trekkeiiden Trotski, welke door de politic en door de aanhangers van de regeering met heftige tegendemonstraties werden bcant- woord. De d'emonstraties duurden tot in de naehiuren en het kwam in versehillende plaat- seu in Moskou en in de omgeving tot bloedige botsingen. Officieek berichten over deze ge beurtenissen zijn door de strenge censuur niet te verkrijgen. Men meldt, dat ds oorlogstocstand is afge- kondigd in de aan Let land, Polen en Estland grenzende Russische gebieden. Groote Russi- sche troepenniassa's zijn aan cle grens gecon- sfateerd. Een bliksemafleider tegenover de in het land gevrcesde beroeriug? NIEUWE STAATSGREF.P IN CHINA. Te Tokio heerscht in officieele en in Ijao- delslcringen de meening, dat Soon Yat-sen 'a staatsgreep voorbereidt met Feng, den Chris- ten-generaal, en de Sovjet-vertegcnwoordi- ger in Peking. Algemen wordt aangenomen, dat Seen Yat Sen zich binnen 14 dagen aan het hoofd van de regeerig te Peking zal stelkn, waarbij hij gesteund zal worden door Feng, die over 100.000 man trcepen beschikt. Seen Yat-sen zOii medewerken tot liet instelkn van een rcocle regeering, die alle bestaar.de verdra- gen dan waarschijnlijk zal veiT.ieti.gen DE OPSTAND IN' ALBAN15. De uit Albr.nre in Bclgrado tcttvangca be richten, die evenwel met voorzichtigheid moe ten worden beoordeeld, spreken van een stevv om zich hc-en grijpen van de revolutionnaire beweging tegen de regeering Fan Noli. Naar beweerd wordt, heeft in het Zuid- Oosten van Albanie, in het gebied van dS stacl Mati, een slag plants gehad tusschen regeeringstroepen en opstandelingen, waar bij de regeeringstroepen verslagen zouden zijn en zich hebben moeten terugirekkcti op Tira na, met aditeilating van cen groote hoeveel- lieid oorlogsmateriaal In liet noorden van Albanie zou een op- stond onder de Mirdietcn zijn uitgebroken. HOE MEN IN SIAM DE L1JKEN BEHANDELT. In „Ned Indie Oud en Nieuw", geeft de -ook in ons land welbekende Prof. Dr. Karl Doliring een rijk-'gei'llustr-eerd artrkel over dit onderwerp. Volgens oud-Siameesch gebruik, zegt de schrijver, is een verbranding een vreugde- feest: daar de ziel het lichaam verlaat om in een mooier, hooger en gelukkiger bestaan her- boren te worden. Daarom worden voor de Chineezen, Maleiers, Birmanen en Annamie- ten podiums opgericht, waarop tooneel ge- speeld wordt, terwijl tegelijkertijd wajangspel en gcochelaars en worstelaars liunne kunsten en kan het volk in de vele kramen zich ver- snaperingen koopen. Afkeurende opmerkingen van de Euro- peanen, en vooral van de zending, hebben de Siameesche regeenng doen besluiten al deze verm'akelijkheden te verbieden, en zoo komt het dat tegenwoordig de Siameesche verbran- dingen wel van grooten ernst en plechtig- heid zijn, maar somber en drcevig evenals de begi'afenissen in Europa. Na een beschrijving van de pompeuze ver branding van het lijk van kening Choela- longkorn, vervolgt Prof. Ddhring: Het Nirwana-begrip in het Siameesch Boeddhisme deed vaak bij lieden den wensch opkomen om geheel te vergaan. Zoo zetten som-mige vrome Bceddhisten in hun testament,dat hun asch naar alle wind- streken verspreid moet worden of in de rivier gegooid. Ook bepalert zij wel, om verdien- sten te verwei'ven, dat hun asch met de kalk vermengd wordt waarmede de tempelmuren opnieuw gewit worden, of wel, inplaafs van hun asch in een urn te bewaren, zij met be- hulp van een bindmiddel tot een Boeddha- beeld gegotcn wordt, verguld en op tempel- of huisaltaar wordt neergezet. Na de verbran ding gaan de kinderen en familieleden van vrome Boeddhisten voort met weluadigheid te fcetrachten en aalmoezen te geven aan de kloosters en de armen. Hierdoor verwerven zij verdiensten voor den doode, cue hem na zijn volgende wedergeboorte ten gcede zullen komen. Als een bijzonder verdiensielijk werk wcrdt bsschouwd wanneer men met zijn li- i chaam den dieren tot voedsel streki. Daarom ALKMAARSCHE COURANT. if

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1