Bedrijfs-verandering. fo. P. Th. YPMA wore? vreeger cioor vrome Siameezen in hun testament de bepaiing opgen-cmen, dat voor de verbranding het vleesch van hun lij-fc gesne- den en aan de honden -en de gieren, die zich meestal in grcoto menigte bij de verbran- dingstempeis cphouden, toegeworpen m-oest worden. De beenderen die overbleven werden dan verbrand. De armen, die de verbrand ingskosten niet kunnen betalen, begraven hun dooden of geven ze aan de gieren en honden. Vrceger werden zulke lijken in de rivier geVorpen. Beze ma ier van begraven heeft de regee ring sinds cenigen tijd ver-boden. Maar ka- pitein Werner, die met de Pruisische expedi- tie in 1861 Bangkok en de Wat Saket be- zocht, vertelt„Door een poort in den ring- muur van den tempel komt men op een tweede kleinere p'aats die een heerlij-k park blijkt te zijn. Prachtige tropische boomen verheffen zich daar en een weelde van gras dekt den grand. De stilte die daar heerscht is echter beklemmend, geen menschelijk wezen is te zien, geen zangvogel nestelt in de boomen, alleen hoort men den langzamen ruischenden vleugelslag «er reusachtige zwarte gieren die uit de toppen der boomen opvliegen, zich boven deze plek zwevend houden en dan neerdalen om ten slotte roerend rond te zit- ten kijken. „Vlak bij den ingang, iets boven den grond, zijn zes steenen piatformen gebouwd, op ieder van die piatformen liggen in de gloeiende zon twee of meer honden. De dieren zijn zoo vet en traag dat zij zich nauwelijks door een steenworp laten verjagen. „Dit mooie stille park is de begraafplaats der armen, voor hen die de,verbranding niet kunnen betalen. Die honden en die gieren zijn hun doodgravers. De naakte lijken worden in stukken gesneden en op de piatformen neer- gelegd. Nauwelijks hebben de dragers zich door de poort verwijderd of de bende gieren suist naar beneden, de honden komenaan- gestormd en hoogs'ens 10 minuten later zijn de beenderen slechts over, die dan door de familieleden bij elkaar ge^aapt worden". EEN JAPANSCH SCHIP GEZONKEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat het regee- rlttgsvaartuig „Kwanto" aan den grond is ge- loopen en tijdens den stonn is gezotiken ter hoogfe van Isuruoa. Er waren 150 man aan boord. De kapitein, 5 officieren en 50 man zijn door een oorlogsschip gered. Acht lijken zijn opgevischt. Het lot der overigen- is nog onbekend. Van de 150 opvarenden van het Japan- sche opleidingsschip „Kwanto Maru", dat gelijk bericht werd, op de rotsen van Tauru- ga is geslagen, zijn in't geheel 96 personen gered. Talrijke lijken zijn reeds aangespceld Men neemt aan, dat de overige opvarenden verdronken zijn. Twee der overlevenden, dte zich redden door naar de kust te zwemmen, verklaarden, dat verschiiiende redc/vgsboo- fen tegen de rotsen te pletter werden gesla- gen. DE HETZE TEGEN TROTSKI. Uit Moskou world gemeld, dat Trotski, die de noodzakelijkheid om een wanner klimaat op te zoeken erken-t, naar het zuiden is ver- trokken Voorloopig zal hij zicli wel moeten schik- ken in het op zij zetten door zijn medebe- wicidslieden. HET SMOKKELEN VAN WHISKEY NA.AR AMERIKA. Dezelfde smokkelaars, die er onlangs in slaagden een partij whiskey ter waarde van 50 millioen dollar in Jersey aan land te bren- gen, houdt zich thans, naar de Tel. verneemt, bezig met het verzenden van ladingen whis key naar Amerika, waarschijnlijk uit de ha vens van Amsterdam en Antwerpen. Deze smokkel-affaire. waarbij een aantal ambtenaren en verschiiiende autori-teiten in Amerika betrokken moeten zijn, schijnt een zeer grooten omvang te zullen aannemen. Men vermoedt, dat de partiien rechtstr-eeks van de Nederlandsche en Belgische havens naar de Vereenigde Staten verVoerd worden. DE OPSTANDEN !N ALBANIe. De bladen te Belgrado bevestigen den crnst der opstandige beweging in Albanie. In Noord-Albanie vinden bloedige gevechten plaats. De strijdkrachten van de opstandelin- gen nemen snel in aantal en sterkte toe. HVPNOTISEUR GEARRESTEERD. In Berlijn is gearresteerd ,.Dr." Katzenel- lenbogen, die zich voornamelijk bezig hield met hypnotische proefnemingen en in Neder- iand verschiiiende vrouwen aan zijn experi- m en ten zou onderworpen hebben. Bijzohder opzien baart, dat hij een Nederlandsche dame te Berlijn, mevrcuw B., door haar on- der zijn invloed te brengen, haar vermogen en een aantal huizen van haar vader heeft afhandig gemaakt. KORT'E BERICHTEN. Uit een postkantoor in het N. W. van Londen zijn 15 postzakken- gestolen. De die- ven vervoerden de zakken in een auto. Eeni- ge uren later vonden rechercheurs vier der postzakken in het Oosten van Londen. Het aantal vrouwelijke politie-agenten te Lor den zal met 26 worden vermeerderd. Deze zullen alien als detectives in „burger" dienst doen, voornamelijk voor de controle van nachtcafe's. Krassin heeft gistermiddag zijn ge- loofsbrieven aan den Franschen president Doumergue overhandigd. Owen Young heeft aan een feestmaal te New York betoogd, dat op Amerika de redelijke plicht rust, voor Frankrijk bij de bchandeling van het vraagstuk der oorlogs- schulden een welwillende uitzondering te maken. Berichten uit Stockholm melden dat de oorl ogs toes tan d is afgekondigd in de Russi- sche grensgebieden. Groote Russische troe- penmassa's zijn aan de grens geconstateerd. De sneltreiii van Aberdeen met bestem- ming naar Londen heeft io het dorp Minshull Vernon, twee mijlcn ten noorden van Crewe, een autoniobiel verpletterd. Bride inzittenden van den auto werden gcdood. Een wagon van den trein derailleerde en stortie boven op den auto. Van de treinpassagiers werd niemand gewond. De Bulgaarsche regeering heeft besloten, tegen de beslissing van de commissic voor de verdeeling der Turksche schulden onder de Balkanstatcn te protesteei-en, daar zij het aan Bulgarije opgelegde aandeel overdreven hoog acht De Spaansche regeering spreekt tegen1, dat er meeningsverschillen bestaan in den boezem van het directoire en tusschen de re geering en den Spaamschen gezant te Parijs. - Te Berlijn heeft het Vrijdagnacht 10 graden gevroren. De rechtbank' te Boedlapest heeft Joseph Marffy en MaVosi, de voornaamste beklaagden in het bomaanslagen-proces, ter dood ver- oordeeld. Het oudste lid van den nieuwen Duit- schen Rijksdag is de socialist Block uit Go- iha, die 78 jaar oud is. Een maand jonger is de afgevaardigde van het Centrum, Dr. Spahn. De staking der havenarbeiders te Mel bourne is bijgelegd De vakvereenigingsl eiders hebben order gegeven het werk in alle havens te hcivatten Volgens een berich t uit Weenen heeft de regeeringsrechtbank te Charkow den handels- deskundige der Poolsche delegatie in Kief Wenglinski. ter dood vercordee'ld. daar hij, naar beweerd wordt, geheime mededeelingeh over het roode leger aan den Poolschen gene ra! :n st?.f overbracht. De toe-stand van den Zweedschep socia- listischen premier Branting is zeer ernstig eeworden. Hij heeft een hevige longontste- king, De Fransche cd'udrnt Bonnet heeft een nieuw wereldsnelheids-vlieurccord gevestigd door een sn-ehleid van 448.170 K.M. per uur te behalen. In den laatsten tijd ziin grout storingen voornekomen in de elctrische stroomlevering van Berlijn, zocdat verschiiiende fabrieken die hiervan afhangen. het bedriif gedeeltelijk moesten stopzeften. Er'werden dientenpevolce versclieid'ene duizenden arbeiders tijdelijk on>slao-en. Gemengd Nienws. BRANDEN. Te Sintelveld-Hulst, is Zondagmiddag door onbekende oorzaak een tweetal boerde rijen, bewoond door de landbouwer Grooten en Geurs in vlammen opgegaan. Het aanwe- zige vee en het rneubilair kenden worden ge red. De Heerlensche politie-brandweer ver- leende ass Is ten tie. EEN VRIJE DAG OP 27 DEC. A.S.? De Mirister van Arbeid heeft besloten, aan hooiden of bestuurders van ondernemin- gen in alle gemeenten in wier fabrieken of werkplaatsen op Zaterdag 27 Dec. geen ar beid wordt verricht, in afwijking van het be- paalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeids- wet-2919 te vergu-nnen het aantal daardoor verzuimde uren in het tijdvak van 15 Dec. tot en met 3 Jan. in te halen. Bij het inhalen van dat verzuim mag in geen geval langer arbeid worden verricht,dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week door man- nen en 10 uren per dag en 55 uren per week door vrouwen en .jeugdige personen van 16 jaar of ouder. De arbeidstijd van bedoelde arbeiders moet in zijn geheel zijn gelegen tusschen 6 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, of, in gevallen waarin krachtens het werktijdenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923 ruimere tijdgren- zen zijn toegestaan, tasschen de daarin aan gegeven tijdgrenzen en alsdan met dien ver- stande, dat de arbeid van jeugdige personen en vrouwen op twee achtereenvolgende da- gen moet zijn afgewisseld door een rusttijd van ten minste elf uren achtereen. VOOR DE GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de Crt.-verneemt hebben de hoofdbe- sturen der vijf samenwerkende spoorwegper- soneel-organisaties een onderhoud aan de di- rectie der Nederlandsche Spoorwegen aan- gevraagd, teneinde voor het personeel, dat gepensionneerd is, alsinede voor de gepen- sionneerde weduwen en weezen sinds 1 April 1919, een pensioenregeling te verkrijgen, overeenkomstig de regeling, die met de orga- nisaties door de directie was overeengeko- men en waartegen thans door de regeering bezwaren zijtn gemaakt. Bedoeld gepensionneerd personeel, alsme- de die weduwen en weezen hadWen de over- tuiging, gezien de tusschen de directie en de organisaties gesloten overeenkomst, dat deze pensioenverbetering ook werkelijk tot stand zou komen. BELANGEN VAN HET SPOORWEG- PERSONEEL. Naar de Crt. verneemt is in de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van den Locnraad bij de Nederlandsche Spoorwegen een voorstel van de Nederlandsche Vereeni- ging om de positie van het personal, dat bij de electrifkatie van het spoorwegbedrijf be trokken is opnieuw onder de oogen te zien, verworpen Naar aanleiding van een tweede voorstel van de Ned. Vereeniging om te onderzoeken in hoeverre de indeeliing der standplaatsen in de vierde loonklasse dient te worden gewij- zigd, werd besloten deze zaak in handen te stellen van een suwommissie Deze commis- sie zal alleen die gevallen -mderzoeken, we1- ke bij de organisaties reeds aanhangig zij-n gemaakt. Bij de bespreking van dit laatste voorstel was, naar men aan dat blad mede- deelt, de discussie tusschen den vertegen- woordiger der directie, mr Elias, en die der personeelorganisaties, nog al scherp. BRAND. Gisterochtend cmstreeks z£s uur werd er, naar het Dgbl. van.N-Br. meldt, brand ont- dekt in het naast de fabriek van de firma Tuyn en C. te Dongen gelegen pand, waarin is gevestigd de leerlooierij van den heer C. Koks. De brandweer was spoedig ter plaatse en beslreed met al het haar ten dtenste staan- de materiaai het vuur, dat inmiddels snel om zich heen greep. Om acht uur was men de vlammen meester. Hoewel de massa nog lang bleef smeulen was het gevaar voor uitbrei- ding geweken. De fabriek is geheel uitge- brand. De schade'is zeer aanzienlijk. KAN DE 54-UR1GE WERKWEEK IN DE N.-HOLLANDSCHE ZIEKENHUIZEN BEZUINIGING BRENGEN? Men schrijft ons, dat nu onder het verple- gend personeel der Provinciate Ziekenhuizen ernstigen twijfel bestaat omtrent de bezuini- gingswaarde van een even ueele invoering der 54-urige arbeidsweek. Dat de verplegenden, wat betreft de inten- siteit van hun arbeid, minder behoefte aan een 8-urendag zouden hebben dan andere Het hhis met werkplaats van den Heer P. BROKS, Kooimeeriaan 87 (Vierstaten) Gem. Hieloo, waarin eigenaar geruimen tijd een loodgietersbedrijf had, is door bemidde- ling van het Kantoor van Vaste Goederen, aan den Kennemerstraatweg 97, verkocht aan den Heer S. VISSER aan den Omval die daar in zal vestigen een modern electrisch smidsbedrijf. groepen van arbeiders, kan moeilijk volgehcu- den. Eer zou kunnen worden' betoogd, aat zij er meer behoefte aan hebben. Weliswaar eischt de verpleging van zieken geen zwaren, lichaamsbouw, wel is het een werk, dat door vrouwen gedaan kan worden, maar wie niet over voldoende lichamelijk en geestelijk uitlioudingsvermogen beschikt, houdt het verplegen niet lang vol. Nu is het een feit, dat men bij de invoe ring van de 48-urige arbeidsweek het verple- gend personeel tot op 't uiters-te heeft be- perkt, zoodat thans van de verplegenden de voile maat wat betreft arbeidsintensiteit wordt gevergdi Indien de 54-urige arbeidsweek nu bezui- niging moet brengen, zal dit zoo blijven, maar bij dezen arbeid dan door het personeel niet volgehouden kunnen worden. Wanneer men de verplegenden niet aan afmatting prijs wil geven, zal men het voor stel van Ged. Staten slechts uit kunnen voe- ren zonder personeelsvermindering. Daarmede verlies* het echter tcvens zijn bezu i n igings waarde. TWEE AUTOBUSSEN IN BOTSING Zondagavond reden op de Dommelbrug bij de Paterskerk te Eindhoven twee autobussen tegen elkaar. De bus van de fa. Prins be- kvvam nogal eenige averij, dcch de ardere au tobus bleef o-ngerh'Td Naar de oerzaak w^rdt door de politie een onderzoek ingesteld Per- soonlijke ongelukken kwatnen niet voor. POGING TOT ONTVOER1NG. Te Verviers (Belgie) zijn aangehouden een zekere J. R. en zijn minderjarig nichtje H T. R., die voogd over het meisje was, had haar ontvoerd en daarbij valschheid in geschrifte gepleegd, door hare passen en verdere paoie- ren te vervalschen. Voor deze feiten zal hij vervolgd worden. AUTO-ONGELUK. Gistermiddag had nabij Geldrop een auto-cngeluk plaats. Twee ingenieurs der N. V. Philipsfabrieken, de heer en Wijsman en Sant van Bakhuijzen, van wie eerstge- genoemde stuurde, reden per auto naar het naburige dorpje Geldron- Plotseling raakte het stuur onklaar, ten gevolge waarvan de heer W. den wagen niet meer meester was en deze met kracht tegen een boom botste. De heer W. bleef bewusteloos, liggen en bekwam aan het hoofd ernstige lewetsuren, terwijl de andere inzittende ongedeerd bleef. Een arts uit Geldrop verleende de* eerste geneeskun- dige hulp, waarna de heer W. later naar zijn woning is vervoerd. Nader vernemen we, dat de toestand van Ingenieur Wijsman geen aanleiding behoeft te geven tot ongerustheid. De auto is vrij ernstig beschadigd. DE TWEEVOUDIGE MOORD TE CULEMBORG. De beide personen, die dezer dagen te Cu- 'emborg werden a-n-rehoniden als verdacht betrokken te zijn bij den tweevoudigen moord, in Dec. 1923 gepleegd, zijn heden weer op vrije voeten gesteld. INBRAAK. Gisternacht is te Barneveld ingebroken in de kettinckastenfabriek van de firma Van der Weerd. De brandkast werd geforceerd. MATRASSENFABRIEK AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is door onbekende oor zaak de Matrassenfabriek van Gebroeders Naardink aan de Lavanderstraat te Enschede afgebrand. AANVARING. Donderdag werd de veerboot te Driel in den mist door een stoomboot aangevaren De veerman en vier passagiers werden door elk- ander geworpen, waardoor een der passa giers overboord slceg. De veerman was door het ongeval zijn riemen kwijtgeaakt, waar door pogingen tot redding van zijn zijde niet kon worden ondernomen. Een op stoom lig- gend schipper gelukte het den drenkeling in bewusteloozen toestand op te halen. Na toe- passing van de kunstmatiee ademhaling kwam deze na ongeveer een half uur weder bij. DE LEENING TILBURG. De Vereeniging voor den Geld- en Effec- tenhandel in de Provincie Noord-Brabant deelt mede, dat de leening Tilburg dermate overteelcend is, dat s'eeb's een klein percenta ge kan worden toegewezen: K°RTE BEPFHTEN. Donderdagmiddag is brand geweest in den winkel van den heer Iepenburg in de Spuistraat te Amsterdam. De winkel en het daarachter gelegen keukent'e zijn uitgebrand en de bovenverdieping heeft brand- en wa- terschade gekregen. Insiezondeii stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dacts De opname in deze rubriek bewijs! aeenszins dat de redaciie er mede insiemt.) HET NIEUWE R. K. ZIEKENHUIS EN DE R. K TOONEELVEREENIGING „INTER NOS". Aikihaar, 14 December 1924. Mijnheer de Redacteur. Met stomme verbazing nam ik kennis van de in dit blad gepubiiceerde mededeel.'ag door den sea'etaris der commissie tot inzameling van gielderi voor den bouw van het R. K Zic- kenhuis. Hebben de R K. nu nog niet begrepen, wat er leeft onder de niet-Katholieken in Alknfaar en omstreken? Moet het hum nog duidelijker gezegd dan zulks door anderen voor enkele weken terug- reeds gedaan is? Alsof er niets ie gebeurd1, verkondigt men den voike: Wii komen om uw z'lveren munt Weet gij, R. K., het nu, nog niet, dat de niet- Katholieken in Al'kmaaf en omstreken niet zullen offeren voor het St. E'izabelh-Gesticht? Zij alien bewaren hun zilveren munt voor een inrichting liunner waardig. De overbiuffende brutale moed, nu toch bij andersdenkenden te durven aanktoppen om een aalmoes en het vroma gebaar waar- mede de schoonheid van het doel wordt voorgedragen, waren belachelijk indien het niet intreurig moest worden genoemd. Meent gij, R. K., dat wij, andersdenkenden, aan eeuwigdurende slaapziekte lijden? Het Comite voor een Neutraal Modern Ziekenhu'is is thrns paraat en zal niet rusten voor en aleer aan de wenschen van het groot- jte deel der bevolking van Alkmaar en omstre ken is voldaan. Daarvoor en daarvoor alleen zullen zij of feren ruimen dankbaar En hebben wij eenmaal deze door ons ge» wenschte inrichting. dan zullen wij evenals dit thans geschiedt, de onvermogende R. K. zie- lcen een keurige verpleging geven. want daar is imtners het St. Elizabeth-Gesticht niet voor aangewezen? Het ,,Aurcool" om uw zielccnhuis ver- bleekt tot onzichtbaar toe, als men bed-enkt, dat voor u, arme R. K. zieken, in uw eigen ziekenhuis geen plaa's open is om in da-gen van lijden troost en hulp te vinden. Dan moeten wij te dezen bncntbeerlijke verzo-rging geven. Alleen wanneer u kunt betalen, zijt gij welkom aan de Emmastraat. Kom, Inter Nos", maak uw naa-m niet tot bespotfing en breng het „Ond!er Ons" thans tot uitveering. Wij, niet-Katholieken. zijn a uw bedelbe- 7oek heusch niet gecharmeerd. Uw arranwpntie kan alleen prikkelend1 wer- l«n en ons bij vomi during op een groot en bliivend gevaar wiizen. W ij b e g r ij p e n e 1 k a a r. H GROOT. (Als inzender voor de ka+ho'ieke inrichting niets geven wil, dan bestede hij zijn geld op andere wijze. Maar het is begrn'peliik. dat .Inter Nos'' zijn publicalies ook in de Alkmaarsche Cou- racrt zet. omdat er wellicht verschil'ende on- -ter onze lezers zijn. die vcor het katholieke ziekenhuis wel iets widen geven. Toch is het nordzake'ijk, dat geen verwar- ring ontstaat en dat men op geen enkele lijst f-eekent voor men zich terdene overtuind1 heeft vo^r weH'c sticht'n<r het fireld bestemd is Wij hebben ons voorgenomen nu maar eens voortsjang met -een umchri-ving voor een neu traal ziekenhuis te maken en zullen dezer da gen de gelegenheid om daarvoor een offer te brengen, bij onze Redactie opetistellen, met de bedoeling, de binnengekomen gelden later aan het daarvoor in het leven geroepen co mite af te dragen. Dezer dagen verschiint onze ooroep en zul len wij iedere gift in ctize couran-t verant- woorden. Wie vmjr een neutraal ziekenhuis- een groo- ter of kieiner financieel offer wil brengen, Van het bedrag vanaf heden reeds aan onze Redactie do-en tcekomen. Wii geven onze eerste verantwoording on der de nog deze week verschijnende op-roe- ping. Red. Alkm. Crt.) Vraagt condities aan van levering en betaling. Het verplicht !J tot niets. ALKMAAR. Piano- en Orgelhandel Opgericht 1842, Marktberichten ALKMAAR, 15 Dec. 2924. Op de heden gehouden weekmarkt waren aan-gevoerd: 43 vette koeien J 280500, 5 vette kalveren 130—/ 180, p. ned. pond 1.70—/ 1.9-0, 19 nuchfere kalv. slacht 12—/ 34, 9 vette schapen 38J 41, 979 vette varkens zware per -ned. pond 78—82 ct. pouters 68—74 ct., Londensche varkens 68—72 ct. per ned. pd. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Decem ber 1924. Bloemkool le soort 9.5-0 per 100 st., Wortelen 2 tot 2.5-0 per 1-00 Kg., Roode Kool le soort 2.80 tot 4.90 per 100 Kg., Roode Kool 2e soort 2.40 tot 2.6-0 per 1 CO Kg., Gele Kool le soort 2.50 lot- 4.70 per 100 Kg., Gele Kool 2e soort 1.1-0 tot 2.3-0 per 100 Kg., Witte Kool le soort 1.3-0 tot 3.70 per 10-0 Kg., D-rielingen- 10.50 tot 11.40 per 100 Kg., Uien 7 tot 8.20 per 10-0 Kg., Nep /11.50 per 1-0-0 Kg. Hoevee.ii.eden: 100 stuks Bloemkool; 7500 Kg. Wortelen; 19700 Kg. Roode Kool; 232-00 Kg. Gele Kool; 18800 Kg. Witte Kool; 16800 Kg. Uien. BO-VENKAkSPEL, 13 December 1924. Veiling „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool 18.50 tot 26.50, Bloemkool II 10.5-0 tot 15.5-0, Roode Kool 3.50 tot 6, Deensche Witte Kool 2.20 tot 2.50, Uien /T 3.10 lot 3.6-0, Drieling-en 5.50, Nep 5.70, Pi-;:ksternakelen 1.20, Spruit-kool 3.75 tot 4. WARMENHUIZEN, 13 Dec. 1924. Roode Kool, le soort 4.10 tot 5.40, Roode Kool, 2e soort 2.20 tot 4, Uit- schot f 0.9-0 tot 3.8-0, Gele Kool, le soort 2.20 tot 3.80, Gele Kool (uitschot) /1.10 tot J 2.80, D-eensche Witte Wool, le soort 2.20 tot 3.10, Witte Kool (uitschot) 1.8-0, Nep 10.80 tot 11.50, Drielingen 10.5-J tot 12, Uien 6.4-0 tot 7.4-0, Grove Uien 5.40 tot 5.70. Aanyoer21100 Kg. ROode Kool; 5625 Kg. Gele Kool; 12550 Kg. Deensche Wit te; 550 Kg. Nep; 5420 Kg. Uien. NOORDSCHARWOUDE, 13 Dec. 1924. Grove Uien 6.1-0 tot 6.30, Uien 7 20 tot 7.40, Drielingen 10.70 tot 11.20, Nep 11.40, Peen 2.3-0, Roode Kool /3.1-0 tot 5.80, Doorschot 2.40 tot 5.30, Ge le Kool 3.1-0 tot 4.80, Doorschot 2.2-0 tot 3.9-0, Deensche Witte 2.40 tot 3.50, Doorschot 1.80, alles per 100 Kg. Aanvoer 54-00 Kg. Uien; 25-00 Kg. Peen; 99200 Kg. Roode kool; 31200 Kg. Gele kool; 495-00 Kg. D. witte. PURMEREND, 12 Dec. 1924. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken". Aardappelen 1.42 tot /1.97 per zak (25 Kg.), Witlof /0.19 tot 0.22 per Kg., Bloemkool 6 tot 42 per 100 Kg., Witte Kool 2.3-0 tot 4.60 per 100, Spruit- kool J 1.85 tot f 5.40 per 15 Kg., Boerekool 2 fof 2.85 per 100 sfruiken, Sla f 0.80 tot 1 per 100 krop, An-dijvie 0.2-0 tot 4.3-0 per 100 krop, Rapen 2.20 per 100 stuks, Bieten 6 tot 8 per 1-000, Wortelen 0.50 tot 0.60 per 25 Kg., Uien 1 15 tot 1.70 per 25 Kg., Prei 16.5-0 per 100 bos, Drielingen 1.25 per 25 Kg, Appelen: Brafcantsche 9 tot 18 per 100 Kg., Pre sent van Engeland 11 tot 34 per 10-0 Kg. Peren: Boeregroen 5.5-0 per 100 Kg., Gieser Wildeman 3.50 tot 8.50 per 100 Kg., St. Nicolaaspeer 2.50 tot 6.6-0 per 100 Kg., Wiirterjan 3.90 tot 7.60 per 100 Kg., Winterlouwtje 6.9-0 per 100 Kg. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarneming-en, verricht in den morgen van 14 December. Mede-gedeeld door het Ko-n. Ned-erh Meteorologisch Instituut te De Bild-t. Hoogste baromet-erstand 768.7 te Miirchen1. T --^gste barometerstand 740.8 te Blacksod. achting van den avond' van 15 Dec avond van 16 Dec.): ivLc-est matige of krachtige zuidcliike tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of b-trok- ken. waarschiinliik eenige regen. iets za-chter. BURGERL1JKE STAND. GEBOREN Maria Cecile Anfonia, d van Johannes Tto- mundus Keuss en Florentine Clementine Jo hanna Hubertina Gcssens. Lecnardus Ge- rardus en Antonius Bernardus van Egerschot en Johanna Jos-ephina Leencn. Klasina Lu cia, dr. van Nicolaas Joann«s Reuzenaar en Alida Ja-coba Janka. Johannes Theodoras, z. van Coenxaad Bruijns en Gertradis van der Velden Adr'ana, d. van Cornelis Melis van der Wulp en Maria Wilhel-mina AldeT- lieste. Petrus. z. van Jan Admiraal en Ma ria Catharina de Jong. Hendrik D:rk, z. van Alexander Pieper en Catharina Johanna Ho1-1 en-berg". Stadsnieuws HET IIOOGHEE~MRAA-DSCI1AP NOORDHOLLANDS NOORDER- KW ARTIER. DijkAraaf en Hoogheemraden stellen in het heden verschenen Waterschapsblad aan de Donderdag te houden algem-eene verga dering voor t-e besluiten: A. ten name van het Hoogheemraad^chap Noordhollands Noo-rderkwa-rtier aan te koo- pen een woonhuis met steeg en erf te Alk maar, kadas-traal bekend sectie F, No. 1176, groot 19 Are, voor de som van 60.000. (zestig duizend gulden) vrij op naam; B. Dij-kgraaf en Hoogheemraden te mach- tigen dit gebouw voor Gemeenlandshuis in te richten; C. Dijkgraaf en Hoogheemraden op te -dragen te zijner tijd voorstellen in te dienen tot financi-eele regeling dezer aangelegenheid. Dijkgraaf en Hoogheemraden beramen de bijkom-ende kosten op 25000, denken het geld voor 5 pet. te kunnen leenen, af te lossen in 0 jaar en berekenen de lasten en onder- hou-dskosten op 1 pet. Op deze wijze wordf de jaarlijksche uitgave voor het gebouw 5500. De tegenwoQrdige kosten be-dragen 3200, door de eentralisatie wordt op»het schoonhou- den 500, op de verwarming 200 en op onderhoudswerken 400 bes-paring ver- wacht. Ook wordt verwacht dat het gemak dat de centraiisatie, ook voor het publiek, oplevert, alleen reeds ruimschoots omweegt tegen de zoo berekende meerdere uitgaaf van 1200, terwijl oqk verwacht wordt dat de centraiisa tie een vermiiodering van administratiekos-ten met zich zal brengen. Wanneer dijkgraaf en hoogheemraden zoo nog een poosje aan het woord waren geble- ven, dan zou het hun, dit blijkt wel uit de bijlage, niet moeielijk zijn gevallen een fian- cieel voordeei te berekenen. Wij zijn echter van meening, dat de alge- meene vergad-ernigen nergens goedkooper en beter dan in de Alkmaars-che raadszahl kun nen worden gehouden. Alkmaar berekent hiervoor slechts 75 per jaar. Het doet wel eigenaardig aan, dat dit col lege, dat er zoo vi-ug bij was om voor de hoogheemraden, die ieder 1500 salaris krijgen, een pensioenregeling in het leven te roepen (aisof het overiijden vain- een hoog- heemraad iets te maken kan hebben met het waarnemen van deze functie, veronderstelt, dat een concierge voor vrij wonen en 400 het geh-eele gebouw zal onderhouden. Dit is te meer eigenaardig, als men leest dat he-t tegenwoordig oqderhoi: van de Jo- kalen 9-uO kos-t en daarbij bea-enkt, dat de concierge het onderhoud van de algemeene vergaderzaal en van de aut-ogarage er bij krijgt. Gok wordt een bes-paring op brandstoffen van 2C0 geraamd aoor het maken van-een centrale verwarming. O. i. wordt hierbij te veel vergeten, dat er sl-raks heel wat meer ruim-te verwarmd moet worden. Wanneer men tevens ziet, dat onder de uitgaven een post van 50 voorkomt voor het stal.en van de auto van den dijkgraaf, die in de Anna-Paul-owna woont, om tevens de functie van dijkgraaf van den polder van dien naam te kunnen vervullen, dan krijgt men wel den indruk, dat de cijfergroepeering er opgericht is om het voorstel voor de j;g. verg. zoo aanlokkeiijk mogelijk te m-a-ken Wij hopen echter dat de hoofdingelan-den Donderdag blijk zullen geven oog te hebben voor de bezwaren van,het uit de ingelanden- voortgekomen adres, waarin verzocht wordt tot den voorgestelden aankoop niet over te- gaan. Het feit, dat aan- ons bureau dit adres door 816 ingelanden werd geteeken-d, aan dat van- het Noord-Hollandsch Dagblad door 325, terwijl bij ons uit de dorpen lijsten met 421 handteekeningen inkwa-men, zegt o. i. wel zooveel, dat de ingelanden het zich to't plicht mogen rekenen het voorstel met de noodige voorzichtigheidi te bezien. Dit kl-e.mt temeer omdat niet gezegd kan worden, dat dijkgraaf en hoogheemraden bij' den voorgestelden aankoop van de noodige koopmanschap hebben blijk g-eg-even. JUBILEUMUITVOERING „I<RACHT EN VLUGHEID". De turnclub „Krach-i eit Vlugheid" gaf Za- terdagavond in de Harmo-r.iezaal de uitvoe- ring ter viering van het 50-jarig bestaan. De zaal zag er door een tapijtversierine orettig uit.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 2