Alkmaarsche Oourant De Kluizenaar van Far-End FEUILLETON. ionderd Zes en Twintlgste Jaargang, Maandag 15 December. In en om de bootdstad. 296 1924 CVIII. Tooneel en tooneel-decors. Openbare uurwerken. De Amsterdamsehe gemeeniteraad heeft het dezer dagen bij de behandeling der be- grooting over kunst gehad en we weten nu wel dat men, zoodra regeerings-cotleges, en vooral gemeenteraden in ons land, zich gaan begeven op dit terrein, waarop zooveel voet- angels en klemmen liggen, de meest uiteen- loopende en daaronder de meest ontstellende meeningen kan hooren verkondigen. Er zijn tijden geweest toen de uitspraak, „dat kunst geen regeeringszaak is", opgeld deed en vaak dienen moest om a He verzoeken door kunstgezelschappen gedaan om lien uit de openbare kassen met eenige subs;die te steunen, subiet om hals te brengen Die tij den liggen gelukkig aehter ons, wat evenwel niet wegneemt, dat er toch nog regeerders overgebieven zijn, die kunst-subsidieering met name openbaren steun aan't tooneel, uit den booze achten. Dat is de vorige week weer ens gebleken toen een der anti-revolutionnai- re gemeenteraadsleden, de heer Spier, zich nog eens liet kennen als een overtuigd tegen- stander van het tooneel. Wat natuurlijk zijn recht is, hoewel het merkwaardig lijkt, dat de aanhanger eener partij, die krachtig voorstandster is voor rijks- en gemeente-sub- sidie aan bijzonder onderwijs, waarvan op- voedende kracht moet uitgaan, zoo heftig gekant kan wezen tegen het tooneel, waarvan de opvoedende kracht ik zeg niet altijd, maar gelukkig toch heel vaak niet te ont- kennen valt. Wanneer men den heer Spier de stelling hoort verkondigen, „dat het niet op het terrein der overheid ligt het tooneel te steunen", dan vraagt men zich af hoe de- genen, die met hem op hetzelfde standpunt staan, wel kunnen gedoogen, dat men her- haaldelijk door burgemeesters de een of an dere tooneel opvoering zag verbieden, terwijl op vele and ere plaatsen dan die, waar het verbod uitgevaardigd werd, zulk een opvoe ring niet de minste belemmering ondervond. Dus niet steunen, maar wel tegenwerken! Die aanval op het tooneel heeft plaats ge had toen de door B. en W. voorgestelde sub sidies aan de Verschillende kunstinstellingen ter sprake kwamen. Toen vond de heer Spipr gelegenheid om te gewagen van „het lagere, platte, grove", en menigmaal zelfs „gemee- ne", dat op de pianken wordt gebracht; te spreken over het onreine leven van'hen, die die tooneelspeelkunst tot hun beroep hebben, ten einde daarmede te doen zien om weike redenen hij tegen tooneelsubsidies stemmen zou. De leelijke kant van het tooneel werd zooveel mogelijk naar voren gebracht, de cultureele kant er van- totaal genegeerd. Men kan natuurlijk eerbiedigen dergelijke opvattingen, ook al staat men er nog zoo lijn- recht tegenover, doch het blijft toch een merkwaardig verschijnsel ze verkondigd te zien in den gemeenteraad eener groote stad, waar goede kunst op elk gebied aantrekke- lijkheid heeft voor vreemdeling uit eigen land en uit het buitenland en dus indirect de geheele neringdoer.de burgerij ten goede ko men. De Raad heeft dan ook," binnen het be- reik van de middelen, waarover hij beschik- ken kan en die zijn voor kunst toch eigen- lijk maar zeer beperkt een aantal subsi dies gegeven. Niet voor het hier optredende opera-gezelschap. Daar is nog wel door eeni ge leden een poging toe gedaan, zij wiiden die opera met tienduizend gulden steunen, maar het voorstei werd verworpen. Moet men zulks betreuren? Ik geloof het niet. Veeleer schaar ik mij aan de zijde van den wethouder Wibaut, die zeide, dat bijaldien er een werkelijk goede opera tot stand kwam. B. en W. die zouden steunen, doch niet met tienduizend gulden. De lezeTS dezer Amsterdamsehe causerieen weten, dat ik een opera voor een stad, als Amsterdam thans geworden is een installing van beteekenis acht, orndat zijn ontegenzeg- gelijk een groote aanrrekkelijkheid voor dui- zenden zou bezitten en dus waard van ge- meentewege op de been te worden gehouden. Maar dan moet men ook beschikken kunnen over de beste krachten op vccaal en niuzikaal gebied, die men krijgen kan over decors en al wat daarbij behoort, die een wellust zijn voor het oog, en daarvoor dient men de be- schikking te hebben over een flink gebouw, dat niet den avond voor opera, den avond daarna voor tooneelspel dienstbaar moet we zen. Een klein subsidie voor een opera-gezel schap, dat onmogelijk het beste kan brengen, heeft geen zin. Misschien komt nog wel eens de tijd, dat Amsterdam een opera van den eersien rang rijk wordt en dan zal de tijd gekomen zijn voor de gemeente om ook hier te steunen, maar dan ook royaal, der hoofd- stad ten voile waardig. door Margaret Pedler. Geautoriseerde vertaling van W. E. Pont. 108! „Maax waarom waarom?" Miles keek haar aan en een lichtende glans kwam in zijn oogen. „Beste kind, je krijgc een ridderlijken, ro- mantischen dwaas tot man. Maurice wilde niet, dat ik deze bewijzen liet zien, omdat Elisabeth, vertrouwend op de vastheid van zijn belofte, met Geoffrey Lcvell was ge- huwd en een zoon had gekregen. En, zelfs al beteekende het zijn heele leven te verwoesten, wi'lde hij niet zijn woord breken." „GarthGarthDe naam, waarbij zij hem altijd gekend had, kwam spontaan over Sara's lippen. Haar stem beefde, maar haar oogen hadden, zooals die van Herrick, een glans van verrukking. „Hoe kon je, beste? Wat een dwaasheidWat een prachtige, held- haftige dwaasheid!" „Ik zie niet in hoe ik anders had kunnen doen". zei Maurice eenvoudig. MHet beele en crari za'i men ef, gefijk de geftbefride wethouder reeds te kennen gaf, niet met tien duizend gulden af kunnen, terwijl men thans, notabene, nog oppositie voerde tegen een voordracht van B. en W. om eenzelfde be- drag beschikbaar te stellen tot het aanvullen van het decoratief van den Stadsschouwburg. Men weet, dat dit gebouw o zonder- lingheid onder zooveel aardsche zonderling- heden! thans niet meer bcspoeld wordt door de Kon. Vereeniging „Het Nederland- sche Tooneel", dat er het vorig seizoen nog speelde onder de directie van Dr Royaards. De Vereeniging is verdreven van huis, nu ge- herbergd in den Hollandschen Scouwburg in de Plantage 'k zeg er geen kwaad van, maar het gebouw is nu eenmaai voor een eer- ste-racigs-gezelschap out-of-the-way" gele- gen doch zij nam een groot deel van de haar toebehoorende decors mede, waardoor het gemeentelijk decor op het Leidsche Plein onvoldoende werd. Om het hoogst noodzake- lijke aan te vullen, hadden B. en W. nu die tien mille gevraagd. Men zou zoo zeggen: volkomen logisch, de stad, die zich de weelde van een eigen schouwburg veroorloven wil, dient te zorgen dat zij zuik een gebouw aan een of ander tooneelgezelschap in handen »e- vende, zorgt dat het allernoodzakelijkste voor een dergelijke exploitatie niet ontbreken zal. Toch waren er werkelijk nog een paar leden in den Raad, die een dergelijke waar- heid niet inzagen en verkondigden, dat de be- speler van den Stadsschouwburg zijn eigen decors maar meest medebrengen. Wat zou den diezelfde vroeden zeggen van een ge- meentebestuur, dat in de Amsterdamsehe ha- venis kade-ktigren ging verhuren met de bood- schap aan ci. Iruurderslos- en laadkranen en kclentips, e. d. brengen jelui zelven na tuurlijk mede?" Maar dan kadefcngten in havens zijn geen Stadsschouwburg en decors zijn geen los- en laadkranen of kolentips doch dienen voor het tooneel cn aan het too neel zijn verbonden tooneeigezelschappen en... Enfin, de groote mcerderheid van den Raad dan tcch- beseft, dat tooneel-subsidies volko men gewettigd zijn en dat een schouwburg zonder decors gen schouwburg is en dat Amsterdam met een bevolking van ver over de zevenhonderd duizend zie'en een groote stad is onder de andere wereldstedeec Een stad ook van zaken-menschen van menschen voor wie tijd, geld behoort te be- teekenen. Worden wij er niet aan herinnerd, waneer wij over het Damvak gaande, onze oogen opheffen naar Berlage's Beurstoren, waar ons het kostbare van den tijd in herin- nering wordt gebracht door de opschrifter, op de twee groote wijzeiplaten van het uur werk aan den eenen kant: „Beijdt uw tijd", aan den anderem „Duur uw uur"? Maar aan den tijd worden wij te Amsterdam nog niet voldcende herinnerd. Wel eigen- aardig is in dat opzicht het verschi! tusschen de hoofdstad, die de Nederlandsehe stad van stoere werkers heet te zijn, en de hofstad. die men wel eens de stad der nietsdoeners en lanterfonters hoort ncemen. I k beweer niet, dat de betiteiing heelemaal juist is, maar ik citeer de groote m e n. Welnu, ga Den Haag eens door en men staat verbaasd over het groot aantal electrische standaard-klok- ken, die daar met kvvistige hand als 't v;are „gezaaid" zijn, zoodat ik de residentie ai eens heb hooren ncemen d'e „Klckkenstad" in plaats van de ooievaarstad. Al die klokken daar zcuden iemand heusch doen denken, dat de Hagenaars er elk oogenblik aan moeten worden herinnerd hoe laat het is. Zet daar nu tegenover de hoofdstad. waar het aantal openbare uurwerken feitelijk te gering is. Nu kan dadelijk opgemerkt worden, dat de hofstad lang niet zoo rijk is als onze stad aa.n die mooie slanke, hooge torens, die alien hun klokken hebben: ze zijn onze trots, die Wester-, die Oude Kerk-, die Zuiderkerk-, die Montelbaans-, die Munttorens, ze vinden hun weerga nergens. Dan hebben we onze uurwerken in den koepel van het Dampaleis, in kicsken en tramwachthuisjes, maar ze voorzien tcch met al de andere hier en daar elders niet in de behoefte. Niet onbegrijpelijk dat, vcoral uit de nieuwe wijken, de vraag is gekomen cm van gemeentewege meer openbare uurwerken te plaatsen. B. en W hebben er op doen weten, dat zij „in ver- bnnd met den financieelen tcestand" - al tijd die financien! geen voorstellen tof het doen aanbrengen van openbare uurwerken kunnen dc-en, doch dat zij, wanneer zich een gunstige gelegenheid mocht voordoen, b.v. bij de oprichtin-g van een of ander openbaar gebouw, zullen overvvegen daar in een uur- v/erk te plaatsen. Dus zullen we maar ge- duld dienen te hebben. Toch rijst de vraag of b.et reeds niet mogelijk zou zijn b.v. in de tramwagens, uurwerken aan te brengen, ver- moedelijk kan het met den electrischeu stroom, dien men toch in die wagens heeft, zulke enorme sommen niet kosten tijdaanwij- zers aan te brengen, waarmede het publiek gebaat zou zijn en z,ou Amsterdam dan te- vens eens iets anders hebben dan de hofstad- klckken: uurwerken, die met het publiek me- de-reizen. En wanneer het gemeentebesiuur op die wijze wat meer aandacht ging schenken aan de openbare uunverken, zouden degenen, die schema van Elisabeth's leven was gebaseerd op haar 'vertrouwen in mijn belofte. Ik kon later niet, na haar huwelijk en Tim's ge- boorte, plotseling de fundamenten omver- halen, waarop zij haar leven had opge- bouwd." Met groote innigheid legde Sarar haar hand in de zijne. „Ik ben bli] blij, dat je dat niet kon, lieveiing", fluisterde zij. „Je zoudt mijn Garth niet geweest zijn, als je dat had kun nen doen." Hij drukte zwijgend haar hand. Een vreem- de moeheid was over hem gekomen. Hij had de hitte en den last van den dag gedragen en nu het werk gedaan was, en er niets meer was om voor te strijden, niets meer was om mee te worstelen en tegen te vechten, had hij een vreemd gevoel van leegte. Het scheen bijna alsof de lange strijd van al die jaren van zelfopoffering tevergeefs was geweest een vruchleloos offer, dat door den loop der gebeurtenissen geen beteekenis en geen nut meer had. Hij voelde zich vaag teleurgesteld ver- bijsterd, dat het doel van cemmensch, waar- voor hij zoo'n matelooze pijn had geleden en dat alle schoonheid en heerlijkheid van het leven van h^m had vernietigd, zoo plot- zeggenscha'p hebben iiTMs- "Centraal-Sbafton er misschien toe komen meer passende uur werken aan te brengen in de wachtkamers al- daar, want de armzalige kleine tijdaanaanwij- zers, heelemaal niet in overeenstemming met de groote dier wachtkamers, die men er thans ziet als men goed rondkijkt tenminste lijkt een „beetje erg" paskwillig. En als ergens fiinke klokken noodig zijn, vooral sedert het reizend publiek in de wacht kamers niet meer voor het vertrek der treinen wordt gewaarschuwd, dan is het wel in die wachtlokalen. We zijn wel een groote stad, maar we zijn toch nog lang niet op elk terrein uit de kluiten gewassen. „Beijdt uw tijd!" SINI SANA. Gemengd Nietiws OOK EEN ZIEKENHUISKWESTIE. In de gisteren gehouden raadsvergadering te Winterswijk is de ziekenhuiskwestie aan de orde gekomen, die al eenigen tijd de publieke belangstelling levendig gehouden heeft. Naast een algemeen comite, dat plan- nen voor een algemeen ziekenhuis ontwierp en daarvoor van alle gezindtcn op de katho- lieken na, moreelen en financieelen steun ont- ving, is een katholiek comite aan het werk ge- gaan voor een katholiek ziekenhuis. Beide co- mite's hebben van Gedep.-Staten subsidie van provinciewege in uitzicht gekregen. De zaak was voorbereid door een raads- commissie, weike nog een poging tot samen- werking van de beide comite's had onderno- men, maar deze was op den onwil der katho- lieken afgestuit. De meerderheid der comniis- sie was'tot de condusie gekomen, dat het be- staan van twee groote ziekenhuizen in Win terswijk onmogelijk moet worden geacht. Zij stelde voor, aan het algemeene comite, dat een stichtingskapitaal door vrijwillige bijdra- gen heeft bijeengebracht, 75 pet. van het jaar- lijksch tekort op de exploitatierekening te ga- randeeren tot een maximum van 5000, voor- zoover het betreft kosten ten beboeve -van in- woners der gemeente. De minderhcid van de commissie stelde voor, van de f 5000 naar evenredigheid ook een deel aan het katholieke comite te verleenen. Na uitvoerige discussie werd met 12 tegen 4 stemmen het meerderheidsvoorstel aangeno- men. GESCHORST. Het bestuur van de cooperatieve zuivelfa- briek Juliana te Hasselt heeft den directeur van de fabriek, den heer v. d. M., in zijn betrekking geschorst. BRAND. Donderdagmiddag is de nieuwe boerderij van B. J. Schuldink te Varsen, gemeente Ommen, tot den grond afgebrand. Inboedel en oogst gingen verloren; alleen het vee werd gered. De oorzaak van den brand is *onbe- kend. Verzekering dekt de schade. De vorige woning van Schuldink werd in den herfst van het vorige jaar ook in de asch gelegd. DE TE DEVENTER ONTDEKTE TON. De gemeenteontvanger te Deventer heeft in een nota aan het gemeentebestur mededee- lingen gedaan over de zoo plotseling bij het opmaken der gemeenterekening over 1923 ge- vonden ..ton'', het batig saldo vain, 1921, dat bij een voorioopige opgave der inkomsten en uitgaven over 1923 niet vermeld was. De onv- vangei" zegt, dat bij het doen van dergelijke opgaven de saldi van vorige jaren nimmer als ontvangstpost worden beschouwd, dcch zoo noodig voor een afzonderlijke vermelding in aanmerking komen. Het foutieve cijfer is volgens hem dan ook alleen ontstaan door een betreurenswaardi-g misverstand, mede als gevoig van de omstandigheid. dat de re- kening en verantwoording over 1923 niet on tijcl gereed kon zijn. In den raad heeft de „ton" gistermiddag heel wat stof tot debat opgeleverd. De heer Gualtherie van Weezel (V.-B.) zag aan het in den vorm van- een bliispe! opgevoerde stuk van de Deventer pers: „De gevonden ton of eind goed al goed" een ernstigen kant en dron.g aan op betere boekhcuding bij gemeen- tewerken, mede in verband met de nu noodig geachte afschrijvingen op het havengrondbe- cfrijf. De heer' Myerson (V.-D.) vrceg of er behalve de ton nog niet een bedrag van 37.000 gulden is gevonden. De heer Bee- rents (S.D.A.P.l betoogde, dat de organisa- tie en administratie al iaren te wenSchen lieten en zei. dat het saldo-verschil in werke- iijkheid 148.0*00 bedroeg, maar ten slotte op een ton neerkwam, omdat ook een uitgaaf- post was vergeten. Wethouder Sonnenberg erkende dit. Bij de in Juli ontvangen voorioopige opgave was vergeten, den post voor „onvoorzien" mee te rekenen. De „ton" is niet overgeschreven op 1925, omdat men voor uitgaven kwam te staan, waarop men voor 1924 niet gerekend had, aan armbestuur en hav^ngrondbedrijf. Wethouder Schoemaker zei, dat de gemeen- tebedriiven voldoende worden gecontro'eerd, maar dat wellicht een accountant noodig is BRANDEN. Gistermiddag is brand uitgebroken in het pakhuis van de lijstenfabrie'k van den heer J. seling kon wegzinken, plotseling niet meer Icon bestaan. In het licht van het heden scheen het verleden nietig jaren, die door de mot waren verteerd. Het was een veniichting, toen iemand de warreling van zijn gedachten kwam onder- breken met een boodschap van Tim. Hij vroeg om Sara en Maurice beiden te spreken, of ze naar hem toe wiiden gaan? Samen gingen ze naar zijn kamer Maurice nog steeds met die uiklrukking van groote verbiistering op zijn gelaat, die zijn bitiere overdenkingen hadden vercorzaakt. Het fiinke, jeugdige gelaat op 't kussen kleurde even toen zij binnenkwamen. „Moeder heeft mij al'les verteld", zei iiij eenvoudig, recht op zijn doel afgaand. „Het het was nogal een pil." Maurice wees op bet smalle iintje het wit-rood-wit van liet rnilitaire kruis, op de borst van de khaki tuniek, die over een stoel lag - een vrij haveloove tuniek, die met alle mogelijke dingen gered was uit de rui'ne van Tim's kamer op Sunnyside. „Dat hoeft toch niet, Tim", zei liif, wan neer je daarop kunt wijzen." Tim's oogen glansden. „Dat is het juist, waarover ik je spreken wou", zei hij. „lk hoop, dat je het niet bru- S. Stoppelman, aan den Radebinnenslngel te Groningen. Het pakhuis brandde van binnen uit. Een groote hoeveelheid lijsten, spiegels cn schilderijen is vernield. De aanieiding is vermoedelijk geweest het aansteken van een piip bij het naar huis gaan van het personeel. DE VOLKENBANDSRAAD. De Volkenbondsraad, ide gister bijeenkwam onder vooi"zitterschap van Mello Franco (Brazilie), heeft een commissie samengeste-.d ter bestudeering der progressieve codificatie van het interna tionaal recht. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordi- gers van alle groote juridische systemen ter wereld. Hamarsldold (Zweden) is tot prcsi- dentervan benoemd en professor Diena (Ita- lie) tot vice-president Vervolgens heft de Raad nog een aantal an der kwesties geregeld, onder weike die van de vrijstad Dantzig UIT ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege der herv. gem. alhier werd gekozen als ouderling de heer W. Koe- man in de plaats van den heer C. Rutsen faf- j tredend) en niet herkiesbaar cn als diaken dc heer J. Schoorl Pz. in plan,van den heer i P. Schoorl (aftredend en niet herkiesbaar.) FRAUDE MET WERKLOOZENSTEUN. Te Weesp heeft het gemeentebestuur zich opnieuw genoodZaakt gezien aan een tweetal steuntrekkenden voor den tijd van 1 week den werkloozensteun in te houden, aangezien door laatstgenoemden verzwegen was dat zij met tijdelijke werkzaamheden een zeker be drag verdiend hadden. Hoewel na een twee tal dergelijke gevallen, dat zich 14 dagen ge leden voordeed, de burgerneester had doen be- kend maken dat bij eveniuee! opnieuw voor- komende gevallen een gerechtelijke vervol- ging zou worden ingesteld, is daarvan voor ditmaal door den burgerneester nog afgezien. ERNSTIGE BRAND IN EINDHOVEN. Gisteravond is te Eindhoven de sigarenfa- briek van Jan Leenders afgebrand. Assuran- tie dekt de schade. Een groote voorraad si- garen ging verloren. DIJK DOORGEBROKEN. Woensdagmorgen halfacht is, naar de N. R. Ct. meldt, het gedeelte van den Wiericke- dijk, gelegen achter Waarder, doorgebroken. Er is een gat ontstaan van ongeveer 20 Me ter lang en breed. De oorzaak wordt toege- schreven aan den slechten toestand waarin de dijk den laatsten tijd verkeerde, aldus het U. JD. Beheer en eigendom zijn in handen van den polder Waarder. De sluizen bij Heken- dorp en Nieuwebrug zijn onmiddellijk geslo- ten. De verbinding tusschen Rijn en IJsel is thans verbroken zoodat industrie en schippe- rij ernstige schade lijden. Alle scheepvaart moet nu geschieden langs een grooten om- weg, over Gouda. De polder Waarder is reeds een paar maal door het watersehap Woerden aangeschreven om den dijk te verbreeden, hieraan is echter geen gevoig gegeven. Ongeveer vier jaar geleden heeft zich het zelfde geval voorgedaan. Het duurde zes we- ken eer de dijk hersteld was. HELDEN DER ZEE-FONDS DORUS RIJKERS. Het hoofdbestuur van het Helden der Zee-fonds Dorus Rijkers heeft zich naar aan ieiding van de mededeelingen in de rede van den minister van waterstaat, gehouden op Maandag 10 November j.l. ter gelegenheid van de ontvangst door de regeering in de rid- derzaal te's Gravenhage van de jubileerende reddingmaatschappij, in dezen zin, dat de regeering heeft gemeend een nauwkeurig on- derzoek te moeten instellen nopens de vraag. in hceverre de voor ondersteuning in aan merking komende oud-redders van schipbreu- kelingen inderdaad in -behoeftige omstandig- heden verkeeren, zoodat met het verleenen van financieeelen steun aan oud-redders van schipbreukelingen niet die aanzienlijke bedragen gemoeid zullen zijn, waarvan aan- vankeiijlc sprake is geweest, en dat de minis ter onder deze omstandigheden kon mededee- len, dat eerlang voor gezegd doel op de be- grooting van zuri departement een som van f 5000 zal worden aangevraagd, waardoor de regeering- in de gelegenheid zal komen, in gevallen, dat daarvoor aanieiding bestaat, een aanvuliende ondersteuning te verleenen, met een uitveerigen brief gewend tot Prins Hendrik den voorzitter van den Minister- raad en financien, de leden der Staten-Gene- raal. leden der Algemeene Armencommissie, hoofd-Iaspecteur van de Scheepvaart, den re- ferendaris bij het departement van water staat J. W. G. Coops, de burgemeesters van Helder, Amsterdam, Rotterdam, 's Graven hage, Terschelling, Ameland, Texel, Vlie- land, Callantsoog, Egrnond aan Zee, Pet- ten, Maassluis, Vlaardingen, Brielle, Har- lingen, Monster en Velsen, de besturen der Armenraden te Helder, Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage. Vlaardingen, de bestu ren der Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dingmaatsc' appij en Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen, de besturen van het Nationaal Zee- mansfonds, het Heldersche Reddingfonds, het Camegie-Heldenfonds en het Prins taal van mij zu.lt vinden", ging hij wat ver- legen voort, „maar ik wou graag, dat je wist dat wat je voor mijn moeder deed ik be- doel de schuld van een ander op je nemen niet vergeefsch is geweest. Wat ik gedaan heb, hoe weinig het ook is, zou ik nooit heb ben kunnen doen., wanneer ik had geweten, wat ik nu weet." „lk geloof van wel", wac Maurice's kalme antwoord. Tim schudde het hoofd. „N*een. Als mijn vader was ontslagen... we- gens lafheid" hij struikelde min of meer over zijn woorden „dan zou de weten- schap daarvan alle energie uit mij hebben geslagen. Ik zou bang zijn geweest, dat ik dezelfde lafhart'igheid bezat... De angst voor lafheid zou mij achtervolgd hebben". Hij zweeg even en vervclgde toen Jiaastig: „En met vader zou hex net hetzelfde zijn geweest. Het het zou hem gebroken hebben. Hij zou ncoit hebben kunnen1 vechten zooais hij nu gedaan heeft, wanneer hij dat geweten had. je lxebt.. je hebt .twee manner, aan liet va- derland gegeven"... Hij haperde, jongensachtig ver'egen, min of meer overweldigd clcor zijn eigen ge dachten. En plotseling werd alles wat voor Maurice Voor het plaatsen van advertentics in andere bladen is uw adres: N. V. Boek- en llandelsdriikkerij v.h. Hernis. (pos ter Zoon, Voor dam C9, Alkmaar Hendrik-fends, den redacteur van het tijd- schrift voor Maatschappelijk Hulp- en Arm- wezen mr. J. Everts en de pers. Het antwoord van den minister van water staat op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Henri ter Hall, betreffende mededeeling van de resultaten van een van Regeeringswege gehouden onderzoek in- zake het verleenen van steun van oud-redders van schipbreukelingen, is mede aanieiding voor dezen brief geweest. Het hoofdbestuur deelt daarom mee da! het met bezorgdheid heeft kennis genomen van de mededeelingen der regeering, aange zien reeds 184 aanvragen om ondersteuning van r dders en weduwen bij het hoofdbestuur ziiii binnengekomen en na nauwgezet onder zoek door Armenraden en burgemeesters en strcnge schifting door de bestuursleden van het fonds deze laatsien tot de conc'.usie zijn gekomen dat ruim 100 personen voor een on dersteuning in anrunerking komen, omdat ten eerste zij zich verdienstelijk hebben gemaakt als redders van schipbreukelineen en zij vooris thans inderdaad in behoeftige omstan digheden verkeeren, terwijl ondersteuning door hen gewenscht wordt. Nu uit betrouwbare gegevens blijkt, dat ten minste 100 oude en arme redders en we duwen van redders in behoeftige omstandig heden verkeeren (in den Helder zijn volgens rapporten van Burgerneester en Armenraad zelfs de meesten der pl.m. 30 oude redders en weduwen „armen") en dat het in opkomst zijnde Helden der Zee-fonds reeds thans 5200 per jaar aan uitkeeringen besteed, staat vast, dat een Regeeringssteun van 500*0's jaars onvoldoende is om in den ncod der oude redders te voorzien. De eer van ons vclk zoo besluit het adres is er mee gemoeid deze d annexe hel- len niet aan hun lot over te laten. Zij, die 25 tot 50 jaar klaar stonden schipbreukelingen te redden uit doodsgevaar, moeten thans zelf gered worden uit armoede en ellende. Er is haast bij het werk, wat de helden en wedu- wij zijn cud- Het adres gaat vergezeld van verschillen- de bijlagen. OVERZICHT VAN DE INGEVOLGE DE INVALIDITEITSWE T EN DE OUDER- DOMSWET 1919 TOEGESTANE RENTEN. Op 1 November j.l. werden 3938 weduwen- renten en weezenrenfen krachtens de Invali- diteitswet genoten, terwijl op genoemden da tum krachtens artikel 373 dier wet 39 556 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregeu ouder- domsrenie van drie gulden per week; voorts genoten 7308 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 84.951 personen in het genot van eene als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. SPOORWEGPERSONEEL. Naar de N. R. Ct. vemeemt is in een Za- terdag gehouden vergadering van den Loon- raad van het Spoorwegpersoneel een voor stei van de Nederlandsche Vereeniging om de positie van het personeel, dat bij de elec- trificatie van het spoorwegbedrijf betrokken is, opnieuw onder de oogen te zien, verwor pen. Naar aanieiding van een tweede voorstei van de Nederlandsche Vereeniging om te on- derzoeken in hoeverre de indeeling der standi plaatsen in de vierde loo*n*klasse dient te worden gewijzigd, werd besloten deze zaak in handen te stellen van een sub-comtnissie. Deze commisie zal alleen reeds aanhangig zijn gemaakt. Omtrent de besprekingen naar aanieiding van dit laatste voorstei had naar men mededeelt een scherpe discussie plaats tusschen den vertegenwoordiger der directie, mr. Elias, en de vertegenwoordigers der per- soneel-organisaties. ONTPLOFFING AAN BOORD. Te Dieppe (Frankrijk) is Zaterdag binnen- geloopen de stoomharingploeger Wim en Hannie, MA 68, schipper G. Pols, aan boord waarvan een carbidontploffing had plaats gehad, waarbij de gehuwde machinist J. L. duister en grauw was geweest, nu helder in de glans van het licht, waarin hij nu die ver loren jaren zag. Zoo was de ui.komst toch goed en schoon. Uit de puinhoopen en het lijden van het ver leden was nu de vlammende pracht van een heldenleven en een heldendood opgegaan, die door het vernietigende besef van de werkelijk- heid zou zijn gedoofd. Dat was het loon voor de dorre jaren van stilzwijgen. D? wonderlijke beteekenis van dit alles bracht een lichtglans in zijn oogen; zij zochven die van de vrouw, die"hem iiefhad eh lazen daarin, dat ook zij had begrepen. Voor haar, zoowel als vodr hem, waren de donkere plekken nu licht geworden en dui- delijk zag zij in ailes wat gebeurd was de kiding van een goddelijk bestuur. „Sara...." Haar handen strekten zich naar hem ufi en e- glans van ^eluk lag in haar oogen. „0 lieiste, geen liefde geen offer is5 oob vergeefsch 1" Heel eenvoudig, vol vertrouwen zei ze het. I N D E.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5