a AMMONIAKZEEP m an ,m± 7- doodgesla- Vermeulen, uit Vlaardingen is gen. VEROORDEELD. De reehtbank te Leeuwarden heeft Zater- dag H. M. R., vroeger deurwaarder, en J R., vroeger bankdirecteur, wegens verduist-e- ring van gelden ten nadeele van de Coope- ratieve- Sneeker Middenstandscredietbank veroordeeld onderseheidenlijk tot 3 en 2'A jaar gevangenisstraf, onder aitrek van de voorloopige heehtenis. De eisch luiddi? 3 jaar gevangenisstraf tegen beiden. GEZANT TE KAiRO. Bij kon. besluit is benoemd tot buitenge- woon gezant en gevolmachtigd minister te Kairo hr. mr. A. van der Goes, thans in ge- lijke hoedanigheid te Lissabor.. NtadsmeeivYsi. ONTHULLING GEDENKRAAM KAPELKERK. Een zeer groote schare had zich gisl morgen naar de Kapelkerk begeven, waar e reeds zoolang voorbereide onthulling zou plaats hebben van het aau ds. Vinke gewij- de, door de Haar.emsche firma W. Bogtman ontworpen en geplaatste raam zou plaais hebben. Ds. d e Free leidde de godscienst- oefer-ing geduraide welke de p'iechtigheid geschiedde. De spreker begon zijn toespraak met een woord van welkom aau de fam. Vinke, die voor deze gelegenheid was overgekomen, en sprak er dan zijne vreugde over uit te mo- gen voorgaan in deze gcdsdienstoefening. Spr. week af van de gewoonte, die mee- brengt dat om dozen tijd des jaars de ge- dachten worden bepaaid bij het komende Kersifeest, en dit in verband met de beide gelijkenissen, die in het raam worden uitge- bee'.d: de Zaaier en de Barmhartige Sama- ritaan. Spr. wenschte het Goddelijk lieht te laten vailen op het raam en had daarom tot tekst gekozen Markus 4 3 „Zie een zaaier ging uit om te zaaien". Spr. stelde i«n het licht, dat Jezus zich geen iliusies maakte over den invloed Zijner woor- den, en wel wist dat zij bij lang niet alle menschen ingang; vonden. En toch, zei spi. aan het zaad zou het niet figgen, noch aan den Zaaier. Er zijn wel menschen, betoogde ds. de Pree, die het Woord nog wel eens hooren, maar het niet -kunnen ontvaagan-.. Als men hen daarovcr spreekt, antwoorden zij dat zij ongevoelig zijn voor den indruk van Gods woord, zooals anderen wel ongevoelig zijn voor ncziek of kuust. De juistheid hiervan ontkende spr. Als iemand ongevoelig blijft voor den godsdienst, ligt dat' aan de omge ving, verkeerd gezelschap of lectuur of aan de mauier waarop met den godsdienst wordt kennis gemaakt (b.v. een dorre Vijze). Dat het goddelijke zaad niet opkomt, ligt aan de gemoedsgesteldheid dier menschen.' Bij anderen weer ontkiemt het zaad wel, soms zelfs vrij krachtig, maar door verzoe- kingen van buiten af (verdrukking en spot) en ook vai\ binnen uit (begeerte, zorgen) ver- stikt het dikwijls weer, het jonge plantje was giet bestand tegen de heete middagzon. Maar dan zijn er nog akkers, waarop het veelvuldig gestrooide zaad ook tot vrucht- voortbrenging komt en dat is het wat wij moeten bereiken, met minder mogen we niet tevreden zijn. Die vrucht moet blijken reeds in dit leven, met woorden al.een komt men c. niet, daden moeten gezien worden. Een van die vruchten is barmhartigheid en die moeten wij oefenen. God geve, dat we verstaan wat de beide gelijkenissen tot ons te zeggen hebben, Zoo besloot spr. zijn toespraak, die hij met tal van voorbeelden duid-eiijk had gemaakt. Nadat het 4e en 5e couplet gezongen wa ren van Gezang 77, deelde ds. de Pree een en ander mee over het gedenkraam, dat tot zoolang door een gordijn aan het oog ont- trokken was geweest. Onder het raam s aat „Ter dankbare her- innering aan ds. H. E. Vinke. 1923 De reden waarom pas nu, ongev°er ander- half jaar na ds. Vinke's vertrek, het raam onthuld kon worden, was geweest, dat, toen men aandaeht schonk aan het raam, geble- ken was dat ook vernieuwing van de andere ramen ncodig was. Daarme'e was een bt drag gemoeid geweest van 10.COO en dit had de Kerkvoogdij, die door de restauratie van de Groote Kerk reeds op hooge kosten zit, moeten leenen. Zij had dit gevonden bij belangstellende gemeenteleden. Nu vindt het gedenkraam een passende omgeving in de andere ramen en - aldus spr. tot ds. Vinke de gemeente zal telken- male nog aan uw prediking terug denken, aan uwe bewuste bedoeling met aan te drin- gen dat van uw woorden vruchten zouden worden gezien. Dank oracht spr. aan ds. Vinke voor diens toewijding hier gedurende zoovele jaren be- toond en hij betreurde het vertrek, al moest hij het besluit om naar Zundert te gaan eer- uedigen. Wij vragen van u: gedenk ons en onze ge- meenie in uwe gebeden, opdat wij voor Gods troon elkaar mogen onimoeten. De Heere ze- gene en behoede u en doe u ervaren den rijk- dom Zijner beloften. Geliefde gemeente aldus begon ds. Vinke daarna die ik nooit zal vergeten, wat zijn wij, mijn vrouw en dochters en zoon, T Ramer fe Zunrfert tie moofe floor clen fieer van Reijendam geteekende lijst ziet waar- voor hij hem nog hartelijk dank zei kan hij nooit vergeten hoeveel vreugde de gemeen te van Alkmaar hem bereid heeft "De ge- noemde commissie kan met voldoening terug zien op haar werk, waarvan zij den steun verwierf van kerkvoogden en notabelen. Uit naam van de gansche gemeente dankte spr. hen voor hunue goede zorgen voor in- stan:.houding en verfraaiing der kerkgebou- wen. Aan ds. de Pree betuigde spr. zijn dank voor de met groot ekracht gesproken woor den, hij was hem daukbaar voor de reeds zooveel jaren ondervonden vriendschap. In die jaren hadden zij samen veel gewerkt, ge- lijk spr. nader verklaarde. Groote dankbaarheid gevoelde ds. Vinke voor de met groote kracht gesproken woor- hem en zijtne familie, die hij onlangs bij zijn verjaardag vanuit Alkmaar had ontvangen. Toen gevoelde hij dat nog altijd een sterke band van liefde hem met Alkmaar bindt. Geloof, hoop en liefde, doch de meeste van deze is de liefde. Het geloof maakt jong en energiek, de hoop is het anker der ziel, maar beiden zouden met bestaan, a!s zij niet ge- louterd waren door de liefde, die steeds be reid is te geven en ook zich zelf wil geven. Als het zoo is en steeds meer zoo wordt besloot spr. dan wordt het Alkmaarsche beiligdom steeds meer een hemelsch heilig- doni. Mogen wij door de genade Gods in Chrjftns gaan behooren tot degenen die ge- sci?oven zijn in de armen des Lams. Staande werd hierna op verzoek van ds. Viiikc ftvz a t96. Ds de P; t o. het samenziin met dankzegging. Na als slot- zang te hebben gezongen Gez. 50 4 gingen de aanwezigen huiswaarts. Bij don uitgang werd een extra colleete ge- houaen voor de diaconie, door ds. de Pree in verband met de beide gelijkenissen sterk aan- bevolen. blij nog eens weer in de Kapel bij u te zijn. Kwam ik anderhalf jaar geieden reeds onaer den indruk van de vele goede woorden toen tot mij gesproken, en van den schoonen zang, nu het raam er is zijn mijn stoutste verwach- tingen nog overtroffen. Dan wees spr. er op hoe Jezus de groote Zaaier was en ook de barmhartige Samari- taan. Spr. dacht terug aan het vele dat zijn vrouw en dochters in Alkmaar hadden ge- daan uit liefde voor vereenigingen en be Luigde met de z nen nog seeds met Alkmaar mee te leven. Hij dankte God dat Hij hem hier als zaaier heeft willen gebruiken, on- danks alle tekortkomingen, die spr. me6rma- len besefte. Woorden van dank richtte spr tot de com missie die de uitvoe-ing van het raam op zich nam, waarfoe de gemcen'e p milde REDE IN „WAAI<T EN BIDT" De kieskring llelder van de Christelijk Historische Unie had Zaterdagnamiddag in bovengenoemd gebouw een vargadering ge- organiseerd, waar de heer Til anus, lid van de Iweede Kamer, oplrad met het onderwerp; „De a.s. Verkiezing De voorzitter van den kring, de heer R. Bets Pz. van Zaandijk, heeite den spreker welkom, zeggende, hoe zeer hij het op prijs stelde, dat de heer Tilanus de aanwezigen (er waren er slechts weinig) met de politieke wereld nader wilde doen kennis maken. Toen spr. door de Langestraat liep en daar aan de herdenking van het 3,00-jarig bestaan van het N. H. kanaal herinnerd werd, kwam het in hem op,'dat Alkmaar niet het Alkmaar van tegenwoordig zou zijn ge- worden als de keuze niet op haar zou zijn gevallen wat betreft den loop van 't kanaal 't Komt toch maar op de juiste keuze aan op menschen die zich niet vergissen. Spr. zei- de dat de Chr. Hist. Unie zoo gelukkig was een leiddraad te bezitten. Men heeft men schen noodig naar eigen hart en beginsel om vertrouwen te schenken. Spr. ho-opte dat deze I voering heeft gehouden, tra'chtte middag een richtsnoer zou geven voor de a.s. andere scheidslijn te trek-ken. Over verkiezingen. Na eerst den zegen van boven te hebben gevraagd, gaf de voorzitver het woord aan den heer Tilanus. Deze herinnerde aan den heldenmoed waarroee men voor 100 jaar het Groot Ncord-Hollandsch kanaal had aangelegd, want dit was voor dien tijd een enorme pres- tatie. Het idee van tegenwoordig, om al wat Nederlandsch is ldein en minder te schatten en de gedaehte„wij kunnen toch niets" is ab- soluut verkeerd. In o-nze 55 millioen in- woners (Indie meegerekend) schuilt nog de kracht van 100 jaar g-eleden, oo-k wat betreft onze politieke belang-en en deze vindt nu nog haar oorsprong in de er kenning van God's souvereiniteit. In den laatsten tijd hoort men wel stem- men opgaan tegen de evenredige vertegen- woordiging, omdat men niet meer in nauw contact staat met den gekozene. Dit is be- trekkelijk waar. Vroeger toen het land in 100 districten was verdeeld, kenden de kiezers hun gekozene, wisten zij wat voor soort mensch hij was. Er is maar een mefhode, om die fout te corrigeeren en die is, de menschen uit een kring bij elkaar te laten komen zooals op de- zen middag. Spr. stelde zich voor de p'erspectieven van de verkiezing, die binnenkort voor de deur staat, te bespreken. Op 18 Mei moet de can- didaatstelling voor de samenslelling plaats hebben van de Tweede Kamer, terwijl de stemming begin Juli plaats heeft. Vergeleken bij het buitenland, wordt dit allerbelangrijkste naar Nederland- sche geaardheid op een zeer degelijke ma-nier voorbereid. Spr. bchandelde de ma- wet gold niet zoozeer cfe vlootwet zerr, als wel de financieele zijde. Om een sluitend bud get te kriigen kwam men met zeer krachtig ingrijpende bezuinigingen. Spr. behandelde de bezuinigingen op het lager onderwijs. Spe- ciaal voor het platteland is dit zeer lastig. Assistenten zijn dan ook in het bijzonder ten gerieve van het platteland. Het getal 33000 onderwijzers zal worden teruggebracht tot 26.000 Ook de salarissen gaan terug. Door krachtige maatregelen is de defen- sie niet hooger dan voor den oorlog. Door reorganisatie van departementen zijn ook eenige millioenen gevonden. Doordat de inkomstenbelasting meeliep kon de verlaging op de salarissen en loo- nen waarvoor 35 millioen geraamd was inplaats van met 20 pet. voor de gehuw- den tot 10 pet. teruggebracht worden. De kindertoeslag kwam van 2Vz op 3 pCt. Het bezoldigingsbesluit is nog voor verbetering vatbaar. Het Ontwerp om op de salarissen van de hoogere ambtenaren maar 4 pet. te korten, moest teruggenomen worden. Het vele lawaai over de tariefwet was vol- °'ens spreker een beetje overdreven. Sedert 30 jaren was herziening reeds noodzakelijk en men meende te moeten breken met het on systematische. De klachten over de avereehtsehe bescher- ming waren zeer vele. De verhooging van 4 op 8 net. kan tech niet zoo erg genoemd wor den. De sensaiioneele voorste'ling van 60 pet. dat er op kwam, hetgeen in zekeren zin waar is, kan toch niet adders dan misleiding van het publiek genoemd worden. In den boezem van de grootste oartij, de R.-K. Staatspartij, heeft een pijnlijke strijd plaats. De leider, de heer Nolens had bij de algemeene beschouwin^en in de Kamer in 't vage mogelijk geacht tot een andere combi- natie te komen. Voor eventueele gegrdi^den, wenschte hij den bruidschat te vertellen. Het programma kom t ovc-^en met de pun ten in de kamer ont- worpfen. Het doel der partij is, te handelen in't algemeen belong. In de nracti^che pun- ten van steatsheleid kan de Ghr. Hist. IJnie meegaan he-halve in het waken voor belan- gen der kerk". Dit is een punt van versehil. waarcver we! een woordie valt te spreken. Naar aanleiding van het artikel van den heer Michielse in de Opr. Haarl. Courant over de uitbreiding van de Katholieken in Nederland, wekte spr. alle slappe protestan- ten op om voor hui ue belangen ie waken. Er meet actie van hen uitgaan, om het oud- Christelijk geloof opnieuw te doen ingaan. Het protocol van Geneve biedt zeer veel schoons. Men tracht een fijn stelsel van rechtsregeien op te bouwen cm geschillen te beslechicn. Voor dit te ieekenen moet men wel degclijk over de consequenties nadenken. Op de beslissing van het protocol kan men b.v. bij een conhict in den Balkan o-ok ons er opaf sturen. Dit ook al gaat het in tegen onze meening. Nu de Soc.dem. hun ideaal, het kiesrecht, hebben bereiki, is het eigenlijk een deceptie. Men wil nu met den vuist op tafel. Toen Troelstra uy het parlement zijn laatste rede- hij een 't alge meen houden de Chr. Hist, niet van scheids- iijnen. De Vrijzinnig-Dernocraten denken de menschen met ontwapening te vangen. Van het debat Snijders-Van Embden heeft men een pijnlijke nasmaak overgehouden. Professor van Embden had bet er hoofdzakelijk ge- richt op bang maken. Maar, zeide spr., de nuchtere Hollander laal zich niet bang ma ken. In nog eenige andere punten kon spr. hoofdzakelijk verwijzen naar het manifest van 1922. Van de gelegenheid tot vragen sfellen m a aid en d rie heeren gebruik. Ten eerste vroeg de beer Scbrooder van Heiloo wat gedaan kan worden voor de Zon- dagsrust. De heer Tilanus antwoordde hierop, dat een wetsontwerp hierover aanhangig is, in weiks bedoeiing het ligt vpornanieujk ge- meentebesturen hieromtrent groote bevoegd- heid te geven, omdat Van uit den Haag on- mogelijk hierover voor iedere gemeente een geljjke beslissing kan worden geno-men. De heer Vcs zeide, het te zuiien betreuren, als de stemplicht zou worden afgeschaf-t. De heer filanus was het geheel met hem eeti-s. Men m-oei den stemplicht beschouwen als een staatsrechtelijke functie. Zoowel prin- cipieel als practisch zou hij de afschaffing zeer betreuren. Als het geen plicht is, laien velen het maar loopen. De heer Ooijevaar uit B-roek cp Langen- dijk toonde, dat hij, wat het onderwijs be- ii'eft, een ja&nje ten ach .er was. Hij teekende namelijk bezwaai" aan tegen het pas op na aer crecRetettcommiss'ie, wer3 er bij ge- roepen en constateerde, dat de dieren aan cholera waren gestorven. Tijdens het verhoor van1 den koopman bleek, dat reeds verschillende kisten waren vervoerd naar Amsterdam, waar zij in Vries- seveem waren opgeslagen. Het onderzoek werd te Amsterdam voortgezet met het re- sultaat, dat op een groot aantal kisten met eenden beslag kon worden gelegd, nadat uit steekproeven was gebleken dat verschillende exemp'aren aan de gevreesde eendenziekte waren gestorven. Dr. te Hennepe heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat, hoewel zoo'n aan een besmettelijke ziekte gestorven eend, goed ge- Icookt, vernioedelijk geen gevaar voor de ge- zondheid zou opleveren, zoodanige dieren ongeschikt moeten worden verklaard voor consumptie en de handel er in ten strengste dient te worden verboden, ook al omdat zich tusschen dc gestoren dieren exemplaren kun nen bevinden die aan tuberculose hebben ge- leden en reeds de behandeling van laatstbe- doelde dieren door poeliers enz., besmetting kan veroorzaken. Voor de reputatie van Ne derland als cenden -exporteerend land ach He dr. Te Hennepe het dan ook noodzakelijk, dat tegen knoeierijen als deze met de mceste kracht wordt opgetreden. In het bewuste perceel te Volendam is ten groote partij dons van- eenden aangetrofferi, waardoor het vermoeden rijst, dat veel meer dan 21 kisten verdaeht gestorven eenden zijn vervoerd. Aangezien gezonde eenden bij het si ach ten niet geplukt worden. Deze partij dons is eveneens in beslag genomen en zij zal worden gewogen, waardoor men hoopt te kunnen nagaan, hoeveel eenden ongeveer zijn geslacht. jangen leeftijd naar school gaan. mer en den toesland 'in Etigeland vrijultge- I ziitedSliS'uiSzettS'^^'w. T- breid waar t sebenrt, dat er binnen 'n week I If "S'-.S n geheel andere samenstelling van't kabinet plaats heeft Dit zoo plotseling geheel om- gooieu van het roer oordeelde spr. in het al gemeen absohuit ongewenscht, omdat de uit- spraak meesta! niet veel verschilt. Bij even redige vertegenwoordiging'komen zulke plot- selinge verschuivingen niet vcor. In Duitsch land komt in het politeke leven vrijwe! stabi lisatie. Bij de laatste verkiezingen, die cp Zondag plaats haddeti heteeen spr. een be droevend verschijnsel noemde, had een ver schuiving plaats van de uiterste naar de mid- denpartijen en was het dus iets meer gema- tigd geworden. Spr. meende dat het hier even zoo zou gaan. In Engeland kent men de parlementaire kabinetten in dien zin dat het "van te voren vaststaat, dat de leider van de cvenvinnende partij opdraeht krijgt een kabinet samen t stellen. Dit kunnen wij niet; de Koningin kan hiervoor iemand aanwijzen, waarbij zij natuurlijk rekening houdt met den wenscb van het Nedeflandsche voile. bij de a s. verkiezingen de Chr. Hist.'veld zouden winnen. Na gebed volgde sluiting. AAN ZIEKTE GESTORVEN EENDEN. D-e Tel. meldt: De keuringsdienst van waren te Alkmaar heeft Vrijdagavond te Volendam een goede vangst gedaan. In een schuur aan de ha ven vond men twee kisten met geplukte een den, welke door G. D. B. uit Landsmeer en S. j. te Volendam zouden worden verhan- deld. Bij onderzoek van deze eenden, waar- aan de directeur van den keuringsdienst, dr. MoJ en de deskundigen dr. Te Hennepe en de heer Voorihuyzen dcelnamen, bleek dat vele oezer eencien aa-n cholera waren gestor ven. Nader meldt het blad o.m.: Er bestonden reeds ecu.gen tijd vermoe- Ciens in deze lichiing; de polit'e heeft er te Volendam zelfs cen paar nachten voor op de loer geieg-en, zonder resultaat evenwel Te Purmerend waren 12 a 13 aan ziekte Het onderscheid tusschen de regeering (de j gestorven eenden in beslag genomen" eTdit oon en pfnpr?! ro on iUltucu ulL kroon en ministers) eenerzijds en de vo'ks- vertegenwoordiger (die wat in het volk Ieeft tot uiting meet brengen) anderzijds verliest men dikwijls uit het oog. Hierdoor vei'wacht men te veel van het parlement. Men trekt de con-stitufioneele lijsten niet zuiver meer, waar door het parlement de schuld krijgt, dat toch geen schuld heeft, aangezien lief is aan gezien voor wat het niet is. Na deze algemeene beschouwin gen wilde spr. nagaan wat na Jinuari s gd eird. De m-mnv'B ypf, ?n'wo"rd verwe'rt" ,h"'f bijdragen Khoak. AU V op 2,J0 ri "m IS STSS* vS ieit heeft den- draad geleverd voor de op- sponng van de daders. i'ljdens hit bezoek van de credietencom- rnissie voor de cendenhouderij ontdekte men te Vo enoam twee kisten met eendenkadavers die door den inmiddels gewaarschuwden keuringcaienst uit Alkmaar voor deconsump- »e totaaj ongeschikt werden bevonaen. Dr. Mo! en de hr. Voorthuyzen, die zich met twee onbezo digde rijksveldwachters met het on derzoek b-ez'g hie'den, legden beslag op deze ?i-oc Kis.en, die reeds vcor verzending naar L on den gereed stonden. Dr. Te Hennepe, 1 1G0-JARIGE HERDENKING VAN DE STICHTING VAN HET GROOT N.-HOLLANDSCH KANAAL. Zaterdag was het 100 jaar geleden, dat het eerste schip door het Groot N. Hol- landsch Kanaal van Den Helder naar Am sterdam voer. Ter viering van dit feit had het comite, dat zich voor de herdenking had ge- vormd, een groot aantal autoriteiten en be- langstellenden had nitgenoodigd, om in de Raadszaal een herdenkingsrede bij te wonen van den heer J. C. Ramaer te's Gravenhage, Oud-Inspecteui-Generaal van dan Rijks Wa- terstaat. Onder de aanwezige autoriteiten merkten we op, het lid van Gedep. Staten, de heer Midi: is, den vice-admiraal Fock den Burgemeester uit den Helder, verschei- dene burgemeesters uit de omgeving van Alk maar, eenige leden van Prov. Staten, leden- van het Eere-Comite, vooraanstaanden in scheepvaartkringen, o.a. de directeur van de maatscliappij Nederland, de directeur van Hofl. Sloombcotmaaischappij, de voorzitter van Schuttevaer, Dijkgraaf en Hoog- heemraden van Hollands Noorderkwartier, leden van de Kamer van- Koophan-del en ver schillende hoofdambtenaren van ded Wa-ter- staat, o.a. de hoofdingenieur directeur direc- tie N.-H. en van de gemeente Alkmaar. Voorts eenige leden van den Gemeenteraad. Onder de aanwezige dames behoorde ook mevrouw Wendelaar. Mr. Wendelaar zeide in zijn openings- woord het volgende: Dames en Heeren! Als voorzitter van den Raad van deze stad beet ik in zijn vergader- zaal welkom het Comite tot herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot N.-Holl. Kanaal met zijn tallooze genoodigden. En namens dat comite spreek ik mijn voldoening er over uit, dat zoovelen aan onzen oproep hebben gehoor gegeven met ons dezen dag te vieren. In het bijzonder past mij een woord van erkentelijkheid jegens den Prins der Ne- derlanden, dat hij het Beschermheerschap over- het Eere-Comite heeft willen aanvaar- den, al doet het ons leed dat Z. K. H. door andere bezigheden verhinderd is, tegenwoor- dig te zijn. Het is voor ons ook een groote Vv-...- uLng, dat de ledon van de regeering, de A t'S van Waterstaat en die van Arbeid ons c-e eer hebben aangedaan, mede zitting te nemen in het Eere-Comite van dezen dag. Ik spreek vender een woord1 van erkentelijk heid uit jegens den vice-admiraal Van Hel- def, jegens de burgemeesters van de groote gemeenten aan het Kanaal gelegen en in het bizonder jegens die van Amsterdam, die he- laas niet tegenwoordig is, jegens de mannen uit Handel- en Scheepvaartkringen, die ons de eer hebben gegun-d hun naam te verbin- den aan de viering van dezen dag. Toen het idee voor het eerst ontstond, om dezen dag te vieren, is er hier wel een weinig aarzeling ge weest, aan het idee gevolg te geven; eenige aarzeling die voortkwam uit het feit, dat het N. Hollandsch Kanaal heden ten dage niet meer is dat, wat men zich er een eeuw gele den van had voorgesteld, n.l. den grooten verkeersweg voor d-en handel te Amsterdam op onze verrukkelijke kolonie Indie. Dat mag op het oogenblik voor hem, die met precies op de hoogte van de situatie is, een reden zijn om te betreuren, dat dit niet meer zoo is, maar dat mocht ons toch niet weerhouden, om dezen dag te doen zijn een feeestdag van N. Holland, omdat, wat daar dan ook van moge zijn, het ons, jongeren, in ieder geval met past, stilzwijgend voorbij te gaan, een dag die voor een oudere, die in zijn jeugd zijn beste krachten heeft gegeven, van groo te beteekenis is voor N. Hollands bevolking. Wij zijn uit dien hoofde alleen reeds ver- plicht, de herdenking te voeren omdat van 1824 tot 1873 het N. Holl. Kanaal wel dege- lijk is geweest, wat men er zich destijds van \oorsteLde. Er was voor ons nog een tweede reden, waarom wij niet onopgemerkt dezen dag wil den laten voorbij gaan en wel,. om dat het Gr. N. Holl. Kanaal tot op den huidigen dag en naar wij vertrouwen tot in cie verre toekomst een bron van welvaart is en zal zijn- voor geheel N. Holland, benoor- c.en liei IJ en wel niet om z'n groote scheep- vaait, maar om z'n binnenscheepvaart. Wij zijn ons bewust, dat Alkmaar zijn plaats in net vaderland niet zou innem-en, wanneer wij met hadden ons Gr. N. Holll. kaaal. Wan neerik even in herierig breng dat in 1824 de ze stad nog geen 9000 zieleu telde en thans bijna 27000, dan zullen zeker de meesten van U begnjpen, dat dit mede, voor cen be- langrijk gedeelte, te danken is aan het ka- HUrV,',., zr natu"rliik ook andere. omstan- dig;xieclen, die aan den vooruitgansf van Alk- bij'gedragen, maar het zal geen a v 0il^moeleii. wanneer ik beweer dat de verkeerswegen en daaron-der reken ik fa cfe eerste pfaafs het kanaal, op cTIen groo ten vooruitgang, ailereerst van beteekenis zijn geweest. Zij, die uit grootcr steden vandaan, naar luer zijn gekomen, zullen mistchien een kleinen glimlach niet kunnen enderdrukken, dat wij het zelfgevoel hebben, 27000 inwo- ncrs te tellen. Hun zou ik willen vragen: „ls dat niet de weg, die eenmaal ook de groote steden zijn gegaan?" Alkmaar is de laatste 100 jaar vooruitgegaan van 8 tot 27000 m- wioners. Wilt gij dan C den ken, dat, wanneer dit de volgende eeuw ook zoo zal gaan, wij dan dicht aan de 100.000 toe zijn? En dus dan zuiien tellen' onder de steden van de grootste beteekenis van ons land? Het komt mij gewenscht voor, niet vooruit te loopen op het£ n de spreker zal zeggen. Het lijkt mij meer j..'. :m uit mijn mend een woord van hukle te iaten uitgaan aan de mannen van Alkmaar, die in 1824 het belang van Alk maar zoo uitnemend hebben gezien en krach tig hebben voorgestaan. In de allereerste plaats pas' ons dank aan den burgemeester van 1824, Mr. Fonteyn Verschuur. Ik wil v.ei'der hier op dit oogenblik niet doorgaan om U te schetsen de beteekenis van het kanaal of van de mannen, die tot de totstandkoming destijds den s'oot hebben gegeven, maar zou il'.ans Uw aandaeht willen vragen voor den heer Ramaer, die, zooals gij weet, de spreker voor dezen dag zal zijn en het bete-r dan mij mogelijk zou zijn, zelfs, wanneer ik tijd had1 gehad, om een ernstige studio vac de zaak re maken, U te schetsen de beteekenis van het Kanaal. Hei Comite is hem in de hoogste mate erkentelijk, dat hij zich bereid heeft ver klaard, de zoo moeilijke taak te vervullen om dat ten aanzien van het Kanaal zich deze eigenaardigheid voordcet, dat er in de secre- tarien zoo urtermate weinig te vinden is. Hoe het allemaal tot stand giekomen is, is bijna niet meer na te gaan, is in de open bare ar- chieven stecht voorhanden, terwijl er In druk weinig over is verschenen. Ik vertrouw, dat het hem toch gekkt is, voor U interes- sante mededeelingen voor dezen middag te vergaren. Thans geef ik hem het woord. (Applaus De heer Ramaer ving aan met een fiar- telijk woord van dank aan den heer Scheffel, sccretaris van de Kamer van Koophandel en aan den Ingenieur van Waterstaat, Scharp, die hem gegevens hadden verstrekt voor zijn Ic-zing, waarmede zij 't hem zeer gemakkelijk hadden gemaakt. (Applaus.) Mijuiheer de Voorzitter! Dames en Heeren! Het is heden 100 iaren geleden, dat het eer ste zeeschip werd toegelaten op het toen .geheel gereed gekomen Groot Noord-Hol- iandsch Kanaal. Het comite, dat zich onder het voorzitter- sehap van Mr. W. C. Wendelaar, burgemees ter van Alkmaar, gevormd heeft ter herden king van deze, voor Nd.-Holland benoorden het IJ en voor Amsterdam zoo heugelijke ge- beurtenis, heeft mij verzocht, U te dezer gele genheid het een en ander mede te deelen over de totstandkoming en de ges-chieejenis van dat Kanaal. Hieraan gaame voldoende, begin ik met op te merken, dat wei-kelijk de bloei van de door het Kanaal doorsneden streek in hooge mate in verband staat met en bevorderd is door dat Kanaal. Spr. noemde Alkmaar, Heldter, Purmerend, Hoorn. Enkhuizen en Edam, waaruit ten dui- delijkste de juistheid zijner bewering bleek. Steden als Hoorn en Enkhuizen, die na grooten bloei in de 17e en de eerste helft van de 18e eeuw, vooral gevolg van de daar uitge- oefende groote (haring-) en kleine (walvisch-) vaart, reeds in de tweede helft der 18e eeuw gingen kwijnen, trokken de achterliggende landsteden als Alkmaar in hun verderf mede. Eerst na den verschrikkelijken tijd tot 1813 begon de opbloei, maar vooral door het be staan van het Kanaal, dat men de hartadex van Noord-Holland benoorden het IJ kan noemen, is die bloei op soliede wijze doorge- zet. Merkwaardig is het, diait de groei van Purmerend, aan het Kanaal gelegen, juist in de laatste decennia eenigszins bij dien van Edam, dat er niet aan ligt, achterblijft. Den Helder dankt in de eerste plaats zijn ontwikkeling aan den aanleg als oorlogsha- ven. Spr. weidde hierover nader uit en meende, dat door de in 1793 en 1803 ge- bouwde forten de stad een voor dien tijd on- neembaa'e vesting was geworden, gelijk in 1814 bewezen werd. Gaf het Marsdie Noord-Holland en -P tusschen den punt van het eiland Texel geen be- schutting voor de heerschenue winden, eenigs zins meer binnenwaars was eveneens met groote dieple, een uitstekendie anker- plaats, de Texelsche reeds. Het was daar, dat de over de Zuiderzee van Amsterdam ko mende zeeschepen bij slecht weder op gunsti- gen wind wachtten om uit te zeilen. De blo-ei der hoofdsiad van Nederland dag- teekent uit de 15e eeuw, maar eerst sedert 1578 heeft die stad hare vleugelen op toen ongeevenaarde wijze kunnen "uitslaan. Haar handel overtrof in het midden der 17e eeuw dien van alle andere steden en was 46i/> pet van den geheelen Nederlands-chen handef. Amsterdam had naar de Texelsche reede een beschutten vaarweg door de Zuiderzee be- oosten zoowel als bewesten Wieringen. Sedert het midden der 17e eeuw verminderde de vaardiepte steeds weer, niet ver van den mond van het IJ in de Zuiderzee, het zoogenaamde Pampas. Dat dit d-eel der Zuiderzee zooveel meer dan andere deelen aanslibt, is het ge volg van den onderstroom bij stormwetfer die tegengesteld aan den storm gericht is! De door dezen stroom medegenomen sli-b is zoo slap, dat de schepen er ter hoogte van 3 Decimeter kunnen doorvaren. De welbekendie, door Wceuwis Meindertszoon Bakker uitge- vonden scheepskameelen hebben van 1690, tot 1824 aan den handel van Amsterdam groote dicusten bewezen. De scheepskameelen wacht ten bczuiden Marken op de zeeschepen; wan neer er voldoende diepte, wind en getijstrooni bleek te zijn, ontzeilden de schepen hen, en betaalden dan niet het hooge sleeploon. Om dit misbruik te voorkornen, werd bij ministe- rieele beschikking van 29 September 1818 be paaid dat een schip in zulk een geval toch't halve sleeplooh zou moeten betalen. Dit had ten gevolge, d:at men de risico, aan het ont- zeilen verbonden, maar liever niet liep. Init-usschen het Pampus werd steeds ondie- per, de meeste schepen moesten reeds op de Texelsche reede of sedct het laatst der 18e eeuw in het Nieuwe Die-p een deel, dikwijls de helft der lading lessen, hetgeen tot zeer [SANDERS

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6