DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. KEBSTBOOHEB KEBSTVERSIERIH6 Uit den Alkmaarschen Raad, IBieuwjaarswensohen. No. 297 Dff trnm s&ut «ft 2 Honderd zes en fwlntlgste Jaargang 1924. DINSDAG 16 DECEMBER Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boelt- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. II. Er heeft zich volgens den heer Kusters j— op het perron te Haarlem een eigenaardige geschiedenis afgespeeld. De heer Thomson, ooze wethouder van Financien, is daar in gesprek gekoineti met een katholieken bankdirecteur uit Alkmaar en heeft toen plotseling de verleiding niet kunnen weerstaan am dien „deskundige" alle eigenlijk geheime cijfers van de nog niet toegewezen Alkmaarsche gemeenteleening mede te deelen. De bankdirecteur stelde daar eigenlijk heele- maal geen belang in zoo gelieft althans de heer Kusters het voor te stellen. Hij zou den heer Thomsen gebeden en ge- smeekt hebben om, waar de cijfers toch eigen lijk geheim waren, ze hem alsjeblieft niet te vertellen, maar de wethouder van Financien zou er nu juist eens bepaaldelijk prijs op ge- steld hebben dezen bankdirecteur volledig over den stand der diverse inschrijvingen in te Hchten. Zoo had1 de goede man zijn ooren niet kun nen dichtstoppen of hij had er nog het een en ander van moeten opvangen en van dat oogenblik af wist hij de cijfersen word't hij openlijk in den Raad genoemd als de man die het katholieke dagblad' aan diverse bij- zonderheden voor zijn ontijdige publicaitie kan hebben geholpen. De heer Thomsen zal zich nog wel eens tweemaal bedenken eer hij een dergelijken schijnheilige weer zijn vertrouwen schenkt. Want de bescheiden bankdirecteur, die heel vriendschappelijk een praatje gemaakt heeft en zich Oost-Indiseh doof hield toen er cijfers genoemd werden, heeft van het hem toever- trouwde in alle opzichten misbruik gemaakt. Niet alleen ziet men hem in katholieke kringen voor den bftzonderen verslaggever van het Noord-Hollaftdsch dagblad aan. maar bovendien blijkt hij het vertrouwen van den heer Thomsen beloond te hebben met een openlijke wellicht schrifteliike verklaring aan de katholieke raadsfractie met de bedoe- ling. daarmede den wethouder van Financien id den Raad als een onbetrouwbaar ma- gistraat te signaleeren Dat is nu de bescheiden man, die eigenlijk Tiever niets hooren wilde als de cijfers geheim waren1. De heer Thomsen zal zich niet licht meer tot een vertrouwelijk gesprek met een derge- I5jk verradterlijk heerschap laten verleiden. De wethouder van Financial beweert in- middels, dat hij dezen bankdirecteur slechts den hoogsten koers medegedeeld heeft, om daardoor een gratis deskundig advies te kun nen krijgen. Hij zal nu wel begrepen hebben, dat goed- koop eigenlijk duurkoop is en dat hij, om het maar eens precies te zeggen, bij den drivel te biecht geweest is. Welke en hoeveel cijfers de heer Thomsen ffien bankdirecteur bekend gemaakt heeft, is uit de elkaar weersprekende beweringen moei- lijk na te gaan. Maar het was natuurlijkzij het te goeder trouw een onvoorzichtigheid, die zich ge- wroken heeft. Juist in het tijdperk der voorbarige publi- caties. nu geheimhouding van slechts voor het college of den Raad bestemde feiten en cii- fers meer dan ooit geboden was. heeft de heer Thomsen door zijn rnvoorzichtige uitlatingen in veler oog den sehijn op zich geladen, dat althans deze ontijdige daeblad-puWicatie aan zijn misplaatst vertrouwen is te wijten. Met het door B. en W. toestaan van een telefoon aan den heer Westerhof is in sommiger oog althans en gevaarlijk prece dent geschapen. Want als het gemeentebelang eischt dat de heer Westerhof dag en nacht met het stadhuis in directe verbind ing staat, waarom zou den dan ook de raadsleden geen gratis telefoon kunnen krijgen. Of is het niet evenzeer een groot gemeente belang als het college, de secretarie of de com- missaris van politic zich desgewenscht on- middellijk met de heeren Van Drunen, Pte- vier, Van Slingerlandt of andere hoogwaar- cEgheidsbekleeders in verbindjng kunnen stel len. En zou, zoo hun tegenwoordigheid plotse ling ergens dringend noodteakelijk mocht zijn, een abonnementje op de tractor niet evenzeer een gemeentebelang kunnen genoemd wor- den? Waarom dan ook geen vrijkaartjes voor de Alkmaar Packet en diverse autobussen, waar- in men zich vooral nu er annexatieplan- nen bestaan toch gemakkelij'k van de be- teekenis van diverse omliggende gronden kan overtuigen. Een teicfoontje zoo betoogt de heer Kus ters zal oorzaak van drizenden guldens voor allerlei extra douceurtjes voor wethou- ders en raadsleden kunnen worden. Dat is mi weer niet vrienddijk van den ka tholieken criticus fen zijn opmerkingen dien- aangaande dateeren waarschijnlijk al van v66r den tijd van het rood-zwarte bondge- nootschap. Zij zijn zeer zeker niet van overdrijving vrij te pleiten. want het is duidelijk, dat Rurg. en Weth. nimmer tot het uitdeelen van allerlei gemeentelijke vrijkaa'rtjes aan raadsle den zouden besluiten, zonder dat dfe raad zelf gelegenheid zou krijgen daarover een woordje mee te spreben Dat men bij het voortdurend contact dat tusschen het Stadhuis en een wethouder nood- zakelijk is, beter een telefoon kan gebruiken dan een hulpbode aanstellen, die zijn schoen- zolen tusschen de Langestraat en de Nieuw- poortslaan verslijt, is duidelijk. En wij zijn er dan ook ter dege van over- tuigd, dat deze telefooncritiek noodt geuit zou zijn, als de verbinding niet juist met het huis van den heer Westerhof tot stand was gekomen. Al laat de heer Kusters den argeloozen toe- hoorders op de publieke tribune dan ook ge- looven, d'at het in dit geval absoluut niet om den persoon, maar alleen om het precedent gaat. Dc opmerking, dat de uitspraken van het college aan die van het orakel van Delphi doen denken, is niet geheel uit de lucht gegre- pen. Inderdaad zijn de toezeggingen van de overzijde van de groene bestuurstafel wel eens een beetje vaaef, een beetie Krebbesteeg-aehtig. zoodat je nooit weet of het beloofde nu eigen lijk wel of riiet zal gebeuren. Toch behoort er een zekere juridische han digheid toe, zijn beloffen en toezeggingen zoo in te kleeden. dat de tevredloi gestelde vra- ger bii dieper pa den ken tot de overtuiging komt, dat hem eigenliik niets beloofd is. De heer Westerhof sprak ditmaal onom wonden van een zekeren B. en W.-stirl. Dat is de still waarin men toezegt te zullen nagaan of de momdijkheid van iets overwogen zal kunnen worden. Vrijwel alle sprekers en er namen er dit jaar heel wat aan de algemeene besRiouwin- gen dfeel zijn begonnen met Burg, en Weth., alsmede den secretaris en de betrok- ken ambtenaren hulde te brengen voor het vroegtijdig indienen der gemeente-begrooting. De huldebetuigingen waarbij ook dit jaar de bloemen ontbraicen stapelden' zich op en breidden zich geleidelijk over meerdere amb tenaren uit. Eerst kreeg de directeur van dfe gasfabriek een pluimpje, toen volgdten de andere hoofden van takken van dienst met steeds meer ambte naren en werklieden en ten slotte kwamen zelfs de hoofden van scholen en onderwijzers aan de beurt, die vanaf den gymnasium-rector tot het jongste brcekebinds+ertje op de be- waarschool alien zonder uitzonderinig hun beste kraclrien in het belamg dezer gemeente hebben gegeven. Die lof stemt tot dankbaarheid en geeft dten Alkmaarschen belastingbetaler in alien ge- valle dfe zekerheid' dat zijn geld goed bested is geworden. Algemeen heeft men er zijn afkeurimg over te kennen gegeven, dat de financieele com- missie bij het beoordeelen van de omlwerp- begrooting eigenlijk monnikenwerk gedaan heeft, omdat op de eerste vergaderimg reeds medegedeeld werd, dat de begrooting reeds bij dfen drukker was en men dus de overtui ging kreeg, dat er toch niets meer aan veran- derd kon worden. De burgemeesler heeft dien indruk onjuist genoemd en er op gewezen, dat er zelfs nu nog alle gelegenheid .was in dfe begrooting verschillende wijzigingen aan te brengen. Inderdaad is-dit juist en na deze verklaring zal de financieele commissie, ook al is de be grooting reeds in druk, zich een volgend jaar in geen enkel opzicht gebonden hebben te voelen. Wij hebben er een stil vermoeden van, dat de vroegtiidige druk dit jaar wel een heel klein beetie als boeman tegan te falrijfce pc- gingen tot verandering gebruikt is. Burg, en Weth. zijn bij de hoofden van tak ken van dienst gaan informeeren of er bij hun diverse bedrijven ook iets bezuinigd zou kun nen worden. Volgens vele raadsleden had men evangoed aan een cafehouder kunnen vragen of hij" ook propaganda voor plaatselijke keuze zou willen maken Toeval.lig schijnt het bij geen enkel gemeen- tebedrijf iets zuiniger te kunnen gaan dan er op het oogenblik reeds gewerkt wordt. Er is geen ambtenaar of werkman te veel eerder te weinig en «r wordt geen dub- beltje uitbetaald zonder dat het welbegrepen belang der ganeenie daarmee gemoeid is. Dat wijst op een zuinig beheer en dfe arg- wanende raadsleden die o. a zeven adminis- tratieve ambtenaren voor Gcmeente-werken te veel vonden, zouden zich zonder meer bij deze uitspraak neergelegd hebben, als er nog niet zooiets als een rapport-Meijer bestaan had. Dat is het langTei-wacbte en reeds verleden jaar in uitzicht gestelde rapport van de Ver- eeniging van Nfederlandsche Gemeenten, dat een leiddraad vo'or economisch ganeente- beheer geeft en door tal van raadsleden met belangstelling tegemoet gezien wordt. Ondanks het bureau voor verificab'e en controle zal naar veler corded nog heel wat bezuinigd kunnen worden en de wethouder van Financien heeft zich van goeden wille getoond door de mededeeling. dat hii rich niet te^en de instelkng van ecrt gemeentelijke bc- zuinigingscommissie zal verzetten. i Buitenland DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het Rijkskabinet is gister afgetreden. De rijkspresident heeft het ontslag aanvaard en den rijkskanselier verzocht tot de vorming van een nieuwe regeering de loopende zaiken te willen afdoen. Reeds heden zal Ebert de leiders der par- tijen ontvangen, teneinde met hen verschillen de mogeiijkheden van; een regeeringsvorming ee bespreken. Naar het Hbl. vernam, is het niet uitgesloten, dat de rijkspresident reeds \X/oensdag een kabinetsformateur zal benoe men, waarschijnlijk echter eerst in den na- middag als de fractie van het Centrum ver- gaderd heeft. In geen geval zal Ebert een sociaal-democraat opdragen het kabinet te vormen, daar hij van meening is, dat iiet niet aankomt op de relatieve grootte van de ver schillende fracties, raaar op dt mogebjl heid van een coalitievormiing Men arht het waar schijnlijk, dat hij iemand uit de rijen van de Duitsche Volkspartij of van het Centrum zal kiezen. Tot welke van beide groepen hij zich het eerst zal wenden, is nog niet bekend. In goed ingelichte kringen verzekert men, dat Ebert, zoo het noch een vertegenwoordi- ger van de Duitsche Volkspartij, noch iemand van h?t Centrum zou gelukken een kabinet bijeen te krijgen, zich zal wenden tot graaf Lerchenfeld, den vroegeren Beierschen pre mier, die tot de Beiersche Volkspartij behoort. Voor het geval alle pogingen mislukken, zou Ebert in het uiterste geval iemand, die buiten de partijen staat, opdragen een kabinet te vormen. De Tel. zegt, dat in politieke kringen de meening heerscht, dat hans dr. tSresemann door den Rijkspresident zal worden aange- zocht, een kabinet te vormen. Daar Dr. Ste semann op het oogenblik in een sanatorium vertoeft en pas Woensdag a.s. terugkeert, is het niet uitgesloten, dat de eerste poging tot oplossing van de regeeringscrisis tot dien zal worden verdaagd. Practisch heeft dit evenwel geen beteekenis, daar Woensdag de Rijksdagfractie van het Centrum bijeen zal komen, om haar houding te bepalen. Inmiddels wordt aangenomen, dat de nieu we Rijksdag pas op 5 Januari a.s. bijeen zal komen. DE MINISTERCRISIS IN DUITSOH l.AND. Rijkskanselier Marx heeft de partijleiders verzocht om redenen van buitenlandische po- litiek een sipoedige beslissimg inzake de re- geeringvorming door de partijen te doen nemen. De rijkskanselier heeft tegenover persver- tegenwoordigers verklaard, dat Woensdag de beslissing zal vallen. Volgens Marx zou eerst gepoogd worden een burgeriijke coalitie te vormen, daaraa komt eerst de groobe coa litie ter sprake. DE CRISIS IN EOYPTE. Het blad „Alsiassah" te Cairo deelt mede, dat de bij den moord op den Sirdar gewonde politieagent twee der gearresteerden heeft herkend als inderdaad te behooren tot de aan- vallers. Naar -men zegt, hebben Europeesche ooggetuigen van de misdaad vier der aange- houdenen herkend. Negentien van de 42 in verband met den moord gearresteerden zijn weer vrij gelaten Hiertoe behooren 3 afgevaardigden. CORRUPTIE IN HONGARIJ'E. Gisteren begon voor de rechtbank te Boe- dapestten proces tegen 30 leden van het Hongaarsche detectivecorps en tegen douanc- beambten, die er van worden beschuldigd, ja- reti lang in dienst van valutaspeculanten ge- staan te hebben en in hun ainbtelijke kwali- teit van grens- en treincontroleui- valuta uit het buitenland te hebben in ontvangst geno- men en naar Weemen te hebben gesmokkeld. De beklaagden hebben gednrende het voor- onclerzoek een bekentenis afgelegd1; voor de rechtbank verklaarden zij evenwel, onschul- dig te zijn Zij beweerden, dat de door hen voor de politie afgelegde bekentenis hun door mishandeling was afgedwongen. HERRIOT NOG ZIEK. Het lijdt geen twijfel, dat Herriot genood- zaakt zal zijn, langen tijd rust te nemen. Dit vooruitzicht maakl zijn politeke vrienden ten zeerste ongerust. In den loop van de eerst- volgende week zullen vale belangrijke inter- nationale kwesties de aandacht der Fransche regeering vragen en het zou buitengewoon ongelukkig zijn, indien het kabinet in de Ka- mer daarbij Herriot zou -moeten missen. Onder deze omstandigheden is het niet verwonderlijk, dat de mogelijkheid van een ontslagneming van Herriot en een nieuwe samenstelling van het kabinet ernstig wordt overwogen, niet alleen door zijn tegenstan- ders, doch ook door zijn vrienden. Men is van meening, dat het slechts de persoonlijke invloed van Herriot is, die tot nu toe de re geering bijeen heeft gehouden. Indien zijn invloed wordt opgeheven, zal de samenhang tusschen de verschillende groepen van het kabinet-Herriot niet langer mogelijk zijn. Sommigen noemen den president van de Ka- mer, Painleve, als eventueelen opvolger; ook andere namen w.orden genoemd, waaronder die van Briand. ALBANEESCHE MINISTERS TER DOOD VEROORDEELD De krijgsraad te Tirana heeft de leden van het gewezen kabinet Achmed Zoglu, sa- JE?. Gt iAlls.ma.ar men vijf man, ter door veroordeeld. Verschei- dene andere beklaagden zijn tot langdurigc gevangenisstraffen veroordeeld. Alle veroor deelden vertoeven op het oogenblik in het buitenland. BELASTINGSCHANDAAL TE BOEDAPEST. Tegen de Hongaarsch-Amerikaansche bank, die vele milliarden verloren heeft, is thans een strafvervolging ingesteld wegens belastingontduiking, waardoor de staat voor vele milloenen is benadeeld. De Hongaarsch- Amerikaansche bank had eenigen tijd geleden een fnsie met de Hongaarsch-Duitsche bank bekend gemaakt. Deze laatste bank weigerde echter thans, de liquidatiemaatregelen voort te zetteti, zoolamg het belastingschandaal niet is bijgelegd. DE MOORD OP RATHENAU. De fabrikant Kuchenmeister uit Freiberg, die medeplichtig is aan den moord op Ra- thenau, daar hij naar men zich herinneren zal den moordenaars voor de uitvoering van de daad zijn automobiel ter beschikking had gesteld, is indertijd naar het buitenland ge- vlucht. Thans is hij, nadat hem door het Staatsgerechfshof tot Bescherming der Re- publiek vrijgeleide was verleend, naar Frei berg teruggekeerd, -waar hij nu het begin van het tegen hem hangende proces afwacht. DE ZEDELIJKHE1D IN DE BIOSCO- PEN IN HONGARIJE. Het Hongaarsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft een verordening inza ke de censuur op het bioscoopbedrijf uitge- werkt, waardoor onder het bioscoopbezoe- kend publiek niet weinig verbazing gewekt wordt. Op grond van deze verordening zullen personen onder de 18 jaar slechts die bios- coopvoorstellingen mogen bijwonen, waar van de geschiktheid van tevoren door den censor is vastgesteld. De censuur strekt zich tevens uit tot de affiches en de overige reclamemiddelen der bioscoopondernemingen. Aan de politiebeambten wordt door deze verordening de bevoegdheid gegeven de voor- stellingen aan de hand van een „tekstboekje" te volgen en bij de geringste afwijking de voorstelling onmiddellijk te doen stopzetten. Ook worden zij gemachtigd tijdens de voor stelling plotseling het electrisch licht te ont- steken en stante pede de niet toelaatbare per sonen te verwijderen. Naar verluidt hebben dfe Bioscooponderne- mers gedreigd hunne theters te sluiten, in dien deze verordening van kracht mocht wor den. BANDIETENAANSLAG. Roovers zijn een bijkantoor van de Roya! Bank te Namaimo, op het Vancouver eiland, binnengedrongen en hebben zich van het aanwezige kasgeld meester gemaakt. In de bank was een groot bedrag aamvezig in ver band met uit te betalen m ijnwerkersl ooneu doch de bandieten slaagden er niet in, in de. safe, waarin dit veel grootere bedrag was ge- borgen, door te dringen. Zij bedreigden het personeel en de bezoekers met revolvers en plaatsten gewapende wachter. bij dfe deur; de motor van hun auto werd niet afgezet. De roovers zijn daarna cntsnapt, klaar- blijkelijk naar de Vfereenigde Staten. Hun spoor is gevolgd tot Seattle. Men gelooft, dat zij deel uitmaken van een bekende bandieten- bende. LETLAND WORDT DROOGGELEGD. Letland wordt drooggelegd! Een „wet te gen de drankzucht" is reeds in derde lezing door de Kamer aangenomen. Amendementen, zelfs zeer bedeesde, zijn verworpen. De wet zegt, dat de verkoop van alcohol in inrichtin- gen van onderwijs, bij openbare oefeningen van de leerlihgen dier inrichtingen, op ten- toonsteliingen en markten, op feestavonden van iederen aard en in theaters, in levensmid- delenzaken, bij de binnenscheepvaart en op spoorwegstations, en eindeliik geheel op Zori- en feestdagen, verboden is. KORTE BERICHTEN. Het eerste schip onder Joodsehe vlag, de „President Arthur", is van New-York ver- trokken. Volgens een bericht uit Belgrado besloot de ministerraad het voorstel tot erkenning der Sovjet-Unie te verv/erpen err voorloopig geen handelsbetrekkingen met Rusland aan te kneo- pen. Het Estlandsch Telegraafagenttschap lanceert een tegenspraak van de berichten, volgens welke de slutting heeft plants gehad van em tegen Sovjet-Rusland gericht dieven- sief verdrag tusschen Estland, Letland en Lithausen. Naar de Berlijnsche bladen meldeni heeft de Noorsche regeering besloten met het cog op den spiritualien-smokkethandel den ingang van de Christianiafjord, gelk dit tijdens den wereldoorlog geschedde, te blokkceren. In het irummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER versehijnt, zal wederom ge legenheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren ontvan gen de tot dien datum verschijnende num- mers franco en gratis. DE DIRECTIE. Gemeiigd Niemws. VERBLINDENDE AUTOMOBIEL- VERLICHTING. Op vragen van het Tweede Kamerlid let Hall betreffende het nemen van maatregeleu tegen c'e verblindende automobielverlichtin? heeft de minister van waterstaat geantwoord' Het is den endergeteekende bekend, dat hef georuik van verblindende automcbielverlich- ting herhaaldelijk ongevallen tengevolue heelt gehad. Intusschen moge worden opgemerkt, dat enkele van de in de eerste vraag genoemde ongevallen wellicht niet aan hef gebruik van zoodanige verlichting sohijnen te mogen wor den geweten. In den loop van October j.l is tot den on- dc-igeteekende een adres gericht, waarbij er de aandach op werd gevestigd, dat lenztn in den handel zijn gebracht, welke, gebezigd bij schijnwerpers van motorrijruigen, de nadee- len, welke aan verblindende verlichting zijn vernonden, zouden opheffen. Met het vrcag- stuk van verblindende verlichting door auto- n;obielen neurit zich reeds bezig'een door de Ken. Ned. Auto-Club tot dit doel in het le- ven geroepen deskundige commissie, waarin o a zittino- heeft een vertegenwoordiger van het departement van waterstaat, die coderf>e- teekende van den stand van het onderzeed op de hoogte houdt, terwijl ondergeteekend.e ook van andere zijde vooirlichting ontvangt. Iatusschea wil hij met het cog* op het groote belang der zaak, na overleg met de evenge- noemde K. N. A. C., ovenvegen, of er wel licht aanleiding bestaat tot aanvulling van de bestaande of instelling van een nieuwe commissie te dezer zake. Zoodra ondergeteekende het mogelijk zal achten, dat door dfe totstandkoming van een voorschrift aan het gemelde euvel op afdoen- de wijze en zonder bezwaar voor het verkeer een einde zou kunnen worden gemaakt, zal hij niet nalaten de totstandkoming van zoo- danig voorschrift te bevorderen. Zooals uit art. 2 der Motor- en Rijwiel- wet blijkt, behoort het uitvaardigen van een verbod in zake het gebruik van verblindende verlichting door motorrijttiigen tot de be voegdheid der Kroon. INDIJKING VAN GRONDEN IN DEN BIESBOSCH. De ge-nicentebestui'en van Sliedrecht, Har- dinxveld, Werkendam, Papendrecht en De Werken en Sleeuwijk hebben aan de Provin ciate Staten van Zuid-Hoi land geschreven. dat het te bedijken gedeelte van den Bies- bosch, waarvoor Ged. Staten subsidie willen verleenen, voor ongeveer 600 H.A. uit gron den bestaat, waarop een aanmerlcelijk aantal arbeiders uit hun gemeenten brood verdienen. Nadat het griendhout is gehakt, komt het ter verdere bewerking in het hoepelmakers- bedrijf. Al deze werkzaamheden worden in het winterseizcen verricht, wanneer het bag- gerbedrijf stilligt. Het griendbedrijf is mits- dien een aanvullend bedrijf voor bovenge- noemde gemeenten. Indien dit niet bestond, zouden in dfen winter vele menschen werkloos zijn. Uit het vorenstaande moge u blijken, al- dus schrijven genoemde gemeentebesturen verder, welk belang't behoud van de griend- landen voor deze streken heeft, en dat een verlies van 600 H.A. griendland voor de ar beiders van onze gemeenten van beteekenis is. Waar deze gronden op het oogenblik vol- doende productief zijn, en er in verhouding tot andere bedrijven zeer veel loon in wordt verwerkt, wordt aan de Staten verzocht, niet te bevorderen, dat deze gronden aan hun te- genwoordige bestemming worden onttrokken. DE KANAALPLANNEN VOOR WEST-FRIESLAND. Naar de Tel. verneemt, zal weldra het rap port der Provinciate commissie voor de water- wegen in Noord-Holland verschijnen. Het rapport sluit zich wegens de betrachte sa- meuwerking uiteraard nauw aan bij dfe in 1922 openbaar gemaakte plannen der commis- sie-Van Aalst, en houdt tevens rekening met de daarop uiigeoefende critiek. Opschorttn^ ALRMAARSGHE COURANT. i i

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1