Alkmaarsche Conrant m UW PRIJSCOURANTEN Dinsdag 16 December. FEUILLETON. Voordam G 9, JUkmaar 297 1924 Honderd Zes en Twintigste iaargang, Stadsnieirvvs SOC. DEM. GEMEENTERAAD5- LEDEN. Zondag j.l. hield de Vereeniging van Soc. Dem. Gemeenteraadsleden in N. Holland- Noord in gebouw „De Unde" haar jaarver- gadtering, welke goed was bezocht. Door den voorzitter, den heer W. v. d. Vail (Heiloo) werden de aanwezigen het welkom toegeroepen. Hij kon tot zijn genoegen con- stateeren, dat bet ver loopen tijdvak voor de vereeniging niet ongunstig is geweest. Wat in 'n kleine gemeente van groot belang geacht word't voor craze beweging, is dit daartegen over niet in 'n groote gemeente, doch overal is iets goeds bereikt. Evenwel staat in het ko- mende jaar eem belangrijke zaak te verwach- ten en wel de groote plannen voor een nieuw Centraal Ziekenhuis. Dit is alleen geen zaak van belang voor Alkmaar, doch bijkans voor geheel Noord-Holland. Moeh bij de verkie- zingen bij de tegenstanders de indruk zijn gewekt, als zon het Centraal Ziekenhuis een verkiezings-manoeuvre zijn geweest. dit wordt door spr. ten stelligste ontkend Ons aller taak moet zijn om in 1925 op dc bres te staan voor het nieuwe Ziekenhuis. Dit klemt te meer, omreden de Roomsch-Katho- lieken bezig zijn Noord-Holland te verroom- schen. Wij moeten ernstig waken voor vrij- heid van. geweten en steun van de buitenge- meenten voor het Centraal Ziekenhuis "is noodig. Wij moeten als raadsleden er aan medewerken, dat de kleine gemeemen 1 bed voor haar rekening nemen, waardoor Alk maar dan {link gerugsteund wordt. Overal moeten wij op de bres staan voor de belangen van het Overheidspersoneel, omneden de overheid zich niet onbetuigd zal laten in. 1925 loonsverlaging en arbeidsver- lentging in te Voeren. In dat jaar waeht ons dus een zware en groote taak. Het doet ^pr. daarentegen genoegen, dat in de Zaanstreek de goede geest bij de arbeiders ontwaakt is zij er voor vechten, dat zoo weinig moge- lijk van hun loonen en arbeidsvoorwaarden door de bezittende klasse wordt afgeknab- beld. (Applaus.) Hiema werden door den Secretaris, den heer J. Westerhof, (Alkmaar) de notulen gelezen, welke, behoudens een kleine opmer- king, werden vastgesteld en geteekend. Door den Voorzitter werden de aanwezi gen opgewekt om in 1925 mede te helpen be- vorderen, dat het aantal maximum-vergun- ningen wordit verminderd. Het door den Secretaris uitgebracht jaar- verslag werd onder applaus goedgekeurd, waarna door den Penningnteester, den heer P. Zeeman (Zuid-Scharwoude) het finan- cieel vers lag werd uitgebracht, waaruit bleek, dat ontvangen was 433.73 en uitgegeven 249.98; batig saldo 183.75. Tevens cteelde de penningmeester mede, dat de landelijke bond de helft harer contri- buties zal afdragen aan de provinciale ver- eemigingen van soc.-dem. raadsleden. Bij monde van den fieer C. Paarlberg (Oudkarspel) werd gerapporteerd, dat de boeken en bescheiden in goede orde waren bevonden en de penningmeester voor zijn ac- curaat beheer werd gedechargeerd. De nieu we commissie werd samengesteld uit de heeren C. Paarlberg (Oudkarspel) en H. van. Dru- nen (Alkmaar). De aftredende bestuursleden, de heeren W. v. d. Vail (voorzitter), Heiloo; J. Wes terhof (secretaris), Alkmaar; P. Zeeman, (penningmeester) Z.-Scharwoude; C. Seha- gen, Edam; K. Prins, Zaandam; H. Kof- man, Enkhuizen; H. Bakker Lz., Oudkarspel, werden, zonder tegen-candidaten, herkozen. Cursussen voor raadsleden. Het houden van cursussen voor raadsle den, werd door den secretaris ingeleid, wel ke cursussen bezocht kunnen worden door de raadsleden, doch ook door hen, welke op de groslijst staan. De te houden cursussen ge- ven altoos scholing en verrijking van kennis. Het goede verkeer kan een goede Opkomst naar de cursussen bevorderen en als plaat- sen zouden hiervoor aangewezen kunnen worden Alkmaar, Hoorn, Schagen en Zaan dam. Het ligt voorts in de bedoeling om bij ge- noegzame deelname drie cursussen (totaal 12) te houden met dezelfde onderwerpen. De heer Klinkenberg (Wormerveer) be- pleitte de wenschelijkheid om over de data der cursussen met de aan de Zaanstreek be- staande commissien voor arbeiders-ontwikke- Iing overleg te plegen, terwijl de heer Nes (Oostwoud) het houden van een cursus op den Zaterdagmiddag of -avond voor Hoorn Zijnde de lotgevafien van David Balfour in het jaar 1751hoe hij werd ontvoerd en ver- bannen; zijn lijden op 'n verlaten eiland zijn reis in de woeste Hooglandenzijn kennisipa- king van Alan Br'ech Stewart en andere be- ruchte Hooglandsche Jacobieten; en alles wat hij leed door de hand van zijn oom,- Ebenezer Balfour van Shaws, valschelijk zoo genoemd geschreven door hem zelve en nu openbaar gemaakt door ROBERT LOUIS STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. .HOOFDSTUK I. Ik vang rnijn reis aan naar het huts Shaws. Ik zal de geschiedenis van mijn avonturen beginnen met een zekeren morgen, vroeg in de. maand Juni van het jaar 1751, toen ik voor de laatste maal de sleutel uit mijns vaders huisdeur trok. De zon#begon te schijnen op de toppen der heuvels, toen ik den weg af- liep, en tegen den tijd, dat ik de pastorie voorbijkwam, zongen de lijsters in de serin- gen en de mist, die in het dal hing, trok op en verdween, naarmate de dag vorderde. Mr. Campbell, de predikant van Essen- dean, wachtte mij 'bij het hek, de goede man. vroeg mij, of ik ontbeten had, en toen hij aahbeveelt, waai'bij de heer Zifp (Hoorn) zich aansluit. Waar de heer Bakker (Oud karspel) weinig van een cursus te Schagen verwacht, zou hij gaarne deze willen uit- schakelen, welk inzicht door den voorzitter wel wat te pessimistisch werd geacht. De plannen voor de kanalisatie van West- Friesland, gaf de heer Plomper (Hoorn) aanleiding om de wenschelijkheid te bepleiten om deze aangelegenheid in een cursus-verga- dering eens nadei- te bespreken, en de voor- lichting kan dan geschieden door een des- kundige. Wanoeer het tot uitvoering van de plannen komt, dan zijn wij voorbereid. Hoewel de voorzitter veel voor de geop- perde gedachte gevoelt, meende hij, dat wij ons nog meer orienteeren op onderwijsgebied en een cipsus over onderwijs dient voor te gaan, waarbij de secretaris zich aansluit. De heer Schreuder (Purmerend) achtte een cursus over het werkloozenvraagstuk ur gent, doch een aparte cursus werd door den voorzitter niet wenschelijk geacht, omreden men het werkloozenvraagstuk plaatselijk meet regelen en de zaak plaatsejjjk ook ver- schillend is. Hiorna werd het bestuursvoorstel met a!- gemeene stemmen aangenomen en zal tevens rekening worden gehouden met de gemaakte opmerkingen. Excursies. Het houden van excursies werd door den voorzitter ingeleid. Hij meent, dat naast cur sussen, wij ook aanschouwelijk onderwijs aan anderen moeten verstrekken. Het houden van excursies geeft betere ersultaten dan voorlichting en na afloop van een cursus zou een excursie gemaakt kunnen worden naar land- en tuinbouw. Met een goede woning- bouw hebfcen wij nog nimmer voldoende ken nis gemaakt en een bezoek aan de plaatsen Alkmaar, Wormerveer, Zaandam en Amster dam, zou dan ook aanbeveling verdienen. Wij willen er voor vechten, dat de woningbouw nog meer in de gemeenferaden aan de orde wordt gesteld, terwijl tevens de bizondere aandacht gevraagd behoort te worden: „Hoe kunnen wij de arbeiders met de lage loonen aan een practische woning helpen." En wat de woningen ten plattelande betreft, deze zijn architectonisch niet goed verzorgd. Iemand, welke terzake kundig is, kan dan als excursieleider optreden. Met teekeningen op het gebied van den woningbouw doen wij weinig. De inleiding gaf voldoende stof tot bespre- king en de vergadering stond sympathiek te- genover het houden van excursies, en wat de woningbouw betreft, meent de heer Hart (Koedijk), dat men zich niet alleen moest be- palen tot dien bouw van woningen voor arbei ders, doch ook voor kleine tuinders, in wel- ken geest men te Koedijk reeds werkzaam is geweest. Wat de verfraaiing en wegenplan betreft, geeft de heer Den Das (Bergen) te kennen, dit in de inleiding te hebben gemist. Spr. zou ook gaarne in die richting actio wil len voeren, terwijl de heer Prins (Zaandam) bepleit om in de gemeenteraden de huren te bespreken en aan te sporen tot anuleering van de Rijksvoorschotten terzake woning bouw. Hoewel de heer Zeeman (Zuidscharwoude) de excursies toejuicht, zou hij deze ook gaarne uiigebreid willen zien naar de Provinciate Ziekenhuizen, vooral omrede men de bezuini- gingen daar ook tracht in te voeren en deze leidt naar particuliere of gezinsverpleging, waarvoor spr. verwijst naar Gheel (Belgie). En wat de betonbouw betx-eft deed de heer Verbeek (Zaandam) de opmerking, dat dezen bouw niet mooi is, doch ook niet goedkooper. Een excursie naar de Provinciale Zieken huizen, werd door den heer Hellinga. (Castri- cum) mede als urgens geacht, omrede men algemeene indrukken opdeet. Hoewel de mee- ning wordt geuit, dat de verpleging van geesteszieken in andere ziekenhuizen goed kooper is, meent spr., dit in twijfd te moeten trekken, wel plaatst het de familie voor mecrdere kosten. De verpleging in Provin ciale Ziekenhuizen acht hij de beste, in wel- ken geest de Voorzitter zich ook uit. De pa ging om de menschen naar Gheel (Belgie) te brengen, beschouwd vspr. als een opberg- systeem, terwijl men in de Provinciale Zieken huizen alle pegingen in het werk stett de menschen in de maatschappij terug te bren gen. Terzake het ziekenhuis te Gheel (Belgie) werd besloten bij den Bond van Soc. Dem. Gemeenteraadsleden een voorstel in te die- nen, dat onzerzijds een nader onderzoek te Gheel wordt ingesteld. Met algemeene stemmen werd hierna be sloten om in den zomer van 1925 diverse excursies te oi'ganiseeren. Het ontwofp-huishoudelijk reglement voor de Gewesten. waarin tevens is vervat, dat de see. dem. Statenleden verplicht zijn lid te worden van de Vereeniging van Soc. Dem. Gemeenteraadsleden, wordt na een korte be- spreking met op een na algemeene stemmen hoorde, dat ik aan niets behoefte had, nam hij mijn hand in de zijne en gaf mij vriendelijk een arm. „Wiel, David, jongen", zei hij. „Ik zal tot de rivier met je meegaan." En wij wandelden zwijgend verder. „Spijt het je Essendean te verlateh vroeg hij na een poosje. „Wel, mijnheer," antwoordde ik, „als ik wist, waarheen ik ging, of wat ik zou moe ten doen, zou ik eerlijk moeten zeggen van niet. Essendean is een goede plaats en ik ben er heel gelukkig geweest, maar ik ben dan cok nooit ergens anders geweest. Nu mijn vader en moeder beiden dood zijn, zal ik in Essendean niet dichter bij hen zijn, dan in Hongarije, en, om de waarheid te spre- ken, wanneer ik ergens anders een kans heb om vooruit te kemen, zal ik daar graas' heen gaan." „Zoo", zei mr. Campbell, „dan zal ik je die kans geven, voor zcoverre tenminste als ik dat kan. Toen je moeder was heengegaan, en je vader, de brave kerel, op zijn stcrfbed lag, gaf hij mij een brief, die, naar hij zei, je e'r- fenis was. „Zoo gauw", zei hij, „als ik ben heengegaan, het huis leeg is, en de inboedel verkoclit (wat nu alles is gebcurd, David) geef dan mijn jongen dezen brief en stuur hem naar het huis Shaws, niet ver van Cra- mond. Dat is de palats, waar ik geboren werd", zei hij, „en daarheen behoort mijn zoon te gaan. Hij is een fiinke jongen en voorzichtig in zijn doen en laten en ik twii- fel niet, of hij zal vooruitkomen en goed goedgekeurd, terwlj-l tevens werti vsstgesfeld, dat, mocht de noodzakelijkheid gevoeld wor den tot het vormen van kringen, dit in over- leg met het Gew. Bestuur kan geschieden, Wegenvraagstuk. De bespreking van het wegenvraagstuk en wel verbetering van den Twuijverweg bracht een uitgebreide bespreking, in welk verband de heer Mulder (Koedijk) te kennen gaf, dat, mocht dit voor enkele gemeenten van geen belang zijn, voor andere gemeenten is het daartegenover van groot belang. De Twuy- verweg wordt thans geregeld besproken, voor al nu er treurige ongelukken gebeurd zijn. De kosten van ondertrouw van den weg kwa- men voor enkele gemeenten en bouwbestu- ren, doch, deze kunnen alles niet betalen. De trage behandeling van deze materie mag geen voortgang hebben,, omrede de Twuij verweg de belangrijke schakel is tusschen de Langedijker gemeenten en Alkmaar. Wij mceten de handen aan den ploeg slaan en zij, die deze zaak tegenhouden, doen onver- antwoordelijk werk. Door den Secretaris werd de zaak nader Icsgelicht en medegedeeld, dat de onkosten zullen bedragen 78000 en hiervoor een i-ening gesloten kan werden. De kosten per jaar bedragen 6000. Hiervan zou Alk maar 4000 kunnen bijdragen, Br. op Lan- gendijk f 500, St. Paneras 500, Zuid- Scharwoude 300, N.-Scharwoude 300, Oudkarspel 300 en de Kamer van Koop- handel 100. Spr. heeft dan ook de stellige overtuiging, dat Alkmaar's Raad hiertoe wel mede zal werken. De mededeeling van sommige Langedijkers, als zou de Twuijverweg „een Alkmaar's be long zijn", werd door den Voorzitter beslist ontkend, z. i. was het een beslist belang voor de Langedijker Gemeenten en wanneer er een aut'obus-ongeluk gebcurd, dan treft dit 80 der Langedijker bevolking. De heer Gaijaard (N.-Niedorp) beschouwd deze zaak als een klein plaatselijk belang, het- welk door den heer Zeeman (Z.-Scharwoude) werd bestreden. Niet alleen de piaatselijke cmstandighieden moeten wd bezien, doch ook het algemeen belang in net oog houden, waarbij de heer Nes (Oostwoud) zich aan- sloot, er tevens aan toevoegende, dat wij de gemeenten er toe moeten bewegen om betere land- en waierwegen te maken, dit is zoowel in het belang van kleine als van groote ge meenten. De heer Bakker (Oudkarspel) decide een pei-sbericht mede en wel, dat, indien de ver- schillende kleinere gemeenten niet mede helpen, de wegverbetering er dan- toch komt, waarop de heer Westerhof Tiet volgen er niet aan mede te zullen werken, dat Alkmaar mm* bijdraagt dan 4000. Hierna werd door den heer Plomper (Hoorn) een motie van orde gesteld en wel om de zaak in handen te stellen van een kleine commissie ter verdere afdoening, waar- toe met algemeene stemmen werd besloten. Na de gebruikelijke rondvraag, werd on- geveer 4 uur de vergadering door den Voor zitter met een opwekkend woord gesloten. DERDE WINTERLEZING IN „WAAKT EN BIDT". De winterlezingen in het gebouw „Waakt en Bidt", plegen geregeld goed te worden bezocht. De derde lezing in dit seizoen, gis- teravond gehouden, maakte daarop geen uitzondering; de heele zaal was bezet, ter wijl ook boven nog velen een plaatsje had- den gezocht en gevonden. De spreker van den avond was ds. G. A den Hertog, uit Amsterdam, die tot onder- werp had gekozen: „Een zucht van d' aar- de. een lied des hemels." Nadat gezongen was Ps. 43: 3 en 4, las de spreker eenige verzen van het vijfde hoofd- stuk der Openbaring, Waarna hij voorging in gebed. Dan zijn rede aanvangend, zei ds. den Hertog, clat hij zou willen stilstaan bij het probleem. dat reeds eeuwen het menschdcm bezig hield, het probleem van de Theodicaea. Spr. verklaarde dit woord, dat wil zeggen: de verdediging van God, rechtvaardiging van de goddelijke voorzienigheid, ondanks het kwade, dat er in de wereld is. Hoe valt al.wat wij aanschouwen aan werkeloosheid, onreinheid enz, te rijmen met God, die reinheid en liefde en waarheid is? Het 4e vers van Openbaring 5 „En ik weende zeer" was het woord waarvan de spr. in het eerste deel zijner rede zou uitgaan. Hij deelde allereerst mede, waar en wanneer deze woorden werden gesproken: op het eiland Patmop door den aposter Johannes tij- dens zijn verbanning. Johannes wist terstond des vmboliek van het Boek met de zeven zegelen. waarvoor geen enkel schepsel waardig was bevonden die te verbreken en dit bedroefde hem zoozeer, dat hij weende, omdat daaruit bleek, dat niemand in staat werd geacht bij gedeelten te verwer- kelijken wat God in Zijn wijzen raad had vastgesteld. worden ontvangen, waar hij komt." „Het huis Shaws!" riep ik, „wat had mijn arme vader te roakeh met het huis Shaws?" „Ja", zei mr. Campbell, „wie zou je dat kunnen zeggen. Maar de naam van die fa milie xnijn jongen, is de naam, dien jij draagt. Balfour van Shaws, een pud eer lijk, gezien huis, misschien wat achteruit ge- gaan in den laatsten tijd. Je vader was ook een welonderlegd man, die geschikt was voor zijn vak; hij had niet de manieren en de ge- woonten 'van een gewonen plattelands-scnool- meester, maar, zooals je zelf wel zult weten, het was mij een genoegen hem op de pasto rie te hebben om de notabelen te ontmceten; en mijn eigen familie Campbell van Kilren- net, Campbell van Dunswire, Campbell van Minch en anderen, geziene menschen, alien, hadden genoegen in zijn gezelschap. Ten- slotte om de heele zaak aan je over te geven, bier is de testamentaire brief, geadresseerd door de hand van'je overleden vader." Hij gaf mij den brief, die het volgende adres droeg: „Deze zal door mijn zoon David Balfour werden verhandigd aan den per- soon van den weledelgeboren heer Ebenezer Balfour van Shaws, in zijn huis Shaws". Mijn hart klopte hevig bij het vooruitzicht, dat zich nu plotseling opende voor een jon gen van zeventien jaar, den zoon van een armen schoolmeester in het bosch van Ettrick. „Mr. Campbell", stamelde ik „wat zoudt u doen, wanneer u in mijn schoenen stondt?" „Natuurlijk", zei de dominee, ik ch- Hij wist hoe zijne gemeente werd vervolgd. wist van de martelingen en het lijden der eer ste christenen en hij wist dat er nog zooveel ontbrak aan die volgelingen. Johannes, die, door heitig vuur bezield, de wereld de waarheid had willen brengen, zat nu op het eiland verbannen. Was het niet een totale mislukking? Deze gedachte zal bij Jo hannes zijn opgekomen, het Boek der Open- baringen is immers een groote verzuchting. Zal diezelfde zucht van Johannes oqk niet opgaan in ons hart, als het oude probleem der theodicaea naar voren komt? vroeg spre ker. Dat dit probleem reeds eeuwen bestaat, be- wees spr. door te wijzen op een uitspraak van Nahum. Wij herinneren ons den grooten wereld- oorlog en nog hoorde spr. het kanongebul- der, dat in zijn geboorteplaats zoo duidelijk hoorbaar was. Hoeveel leed is er niet gele- den! Nameloos veel. Zit God daar achter? Spr. had tijdens den oorlog kennis ge maakt met eenige Polen, die het best a an var. God ontkenden, nadat zij zooveel leed had den gezien. Maar oordeel niet te hard, war '••"•de spr. Is de verdwazing thans niet minsb t ev-. erg als in 1914? Haken niet ook nu velen ter wille van de brandkast of grondbezit naar nog meer bezit? En hebben niet vele volks- menners den mond vol van den heilstaat, desnoods te vcrlxiigen door middel van straatklinkers? En hoe staai b met de kerk van Christus? Groot is de vijaii i:hap, die zich ertegen ontwikkelt. er gar:) tal van stemmen op om de kexken af te breken of een andere bestem- ming te geven. Bovendien is er innerlijk een drang naar versnippering, juist in strijd met Jezus' wil, die de eenheid wenscht. Dit alles is om te snikken: er gaat een zucht op van de aarde. Is er nog een toekomst voor onze kerk? Spr. herinnerde zich, te Amsterdam op een muur gelezen te hebben de woorden „God is een kwaad" en vond et een sat'anisch werk. dat de schrijver daai-van in den nacht had verricht. In een gesprek met een joodsch ad- vocaat had deze verzekerd, dat voor de kerk der joden en die der roomschen nog alleen een toekomst bestond. Is dit juist? vroeg spr. Waar zien we de vlammende getuigenissen van de door God bezielde menschen? We verliezen het stuur Een zucht van de aarde. Neem het gewone dagelijksche leven, zeide spr., ziet ge nog een stuur daarin, kunt ge nog begrijpen dat God achter alles zit? Hoe begrijpelijk is Johannes' weenen. Is er niet veel bloedzuigerspolitiek in de wereld en doet men niet veel in strijd met Gods wil? Is het misschien slechts een wcord, om te zeggen, dat God achter alle dingen zit? Spr. wildfe nu het licht van Gcds woord laten vallen cp al deze vragen, om daarin steun te vinden bij de moeilijkheden van het probleem. Eerst verzccht hij echter den hoor- ders te willen zingen Gez.: 1 en 3. Daarna wees spr. er op, hoe juist de naam is, waarmee Christus in de Openbaring wordt genoemdde Leeuw, uit den stam van Juda, die de zeven zegelen kan verbreken en Gcds Raadsbesluiten kan uitvoeren. Johannes zag Jezus als een geslacht lam, ncg met de sporen van den kruisdood, waar van Johannes getuige was geweest. De histo ric van het Lam was aan Johannes zoo goed bekend, evenals het mysterie, dat Hij. die zender zonde was, zooveel moest lijden. Maar nu zag hij het Lam weer voor zich in al zijn heerlijkheid. Moet men denken aan verwar- ring, aan een tegenstelling, dat Jezus wordt gencemd de Leeuw en dan komt als het Lam? Neen, zei spr., het is juist de eenheid. Was Christus niet een Leeuw geweest, dan zou hij den strijd niet hebben kunnen ten einde bren gen en ware hij niet het Lam, dan had hij niet voortdurend gehoorzaam kunnen zijn. Gelijk in de Openbaring staat, liieven de engelen en de gezaligden en al wat leeft een lied aan, ter eere van het Lam. Het lied des hemels. God regeert in Christus. Wat is het een groote troost, dit te weten. Er, zijn groote grcepen van wijsgceren, die in al het gebeu- ren niets anders zien dan. het toevallige en aanncmen, dat het toeval alleen de wereld re geert. Dwazen noemde spr. dezulkein, wij Christe nen weten toch beler, maai' zijn wij wel zoo heel ver boven die redeneering uit ge- groc-id Ook zijn er vele geleerden geweest, die de wereld een groote regelmatigheid noemden. Ook dit is heidensdi. maaralweer dezelf de vraag. Wij zeggen het wel anders-, maar zijn wij Christenen alleen boven die redenee- ring uit gekomen? Men hoort wel vaak spre- ken van,.Er stcrft niemand voor zijn tijd", enz., maar daartegen merkte spr. op, dat de christelijke leex' met fata! isme niets heeft te rect gaan. Een fiinke jongen als jij moet in twee dagen van hier naar Cramond, dat dicht bij Edinburgh ligt, kunnen loopen. In het ergste geval wanneer je voorname bloedver- wanten (wan; ik kan niet anders dan veron- derstellen, dat ze in de verte familie van je zijn) je de deur wijzen, kan je in twee dagen weer terug loopen en aan de pastoriedeur klcppen. „Maar laten we liever hoopen, dat je goed zult werden ontvangen,zooals je arme vader voorzag, en mettertijd een groot man zult wox'den. En hier, David, mijn jongen, voel ik het als mijn plicht, gebruik te maken van dit afscheid en je op de Iioogte te brengen van de gevaren van de wereld." Hier zag hij om naar een gemakkelijke zit- plaats, vend een grooten steen onder een berk aan den kant van den weg, ging daai'- op zitten, terwijl hij een zeer ernsiig gezicht zette, en daar de zon ons' nu bescheen, tus schen twee teppen door, legde hij zjjn zak- dcek over zijn steek, om zich te beschutten. Teen begon hij, met opgestcken wijsvinga- mij te waarschuwen tegen een groot aantal zender), waarvoor ik niet de minste neiging gevoelde. Daarna gaf hij mij een vcorsfel- ling van het groote huis, waarheen ik op weg was en wees mij, hoe ik mij had te gedragen tegenover de bewoners. „Wees meegaand David, tegenover de men schen", zei hij, „en onthoud altijd, dat. of- schoon je van goede familie bent, je een lan delijke opvoeding hebt gehad. Wees beschei- den eo ia groote, rijke bnis, N V. Boek- en Handelsdrukkerfj v.h. HERMs COSTER ZOON LAAT ONS 1 DROEKEN maken, maar is: het Vad'erhart in Christus, God regeert in Christus. Hiermede echter is het probleem niet op- gelost en spr. vennocht ook niet die oplossing (e geven. God is aan het woord in storm en onweesr, bij het dansen der insecten en het woelen der zee, kortom in alles, en hoe zou een mensch God nu kunnen begrijpen en verklaren. Men. kan alleen aanbidden en alles aan God over- geven. Echter, iets is we] verklaard. Bij alles wat men doet is de stem Godis te versitaan. Alles gaat uit God, tot d;e nieuwe aarde, dc uwe nchtstad, het nieuwe Jeruzalem. La.. tro- nen wankelen, men kan rustig zijn met het vertrcuwen des gelcofs: Wat God doet is wel gedaan. Zeker, de vijandschap tegen de kerk is groot, misschien nooit grooter geweest d'an thans Spr. wees hierbij op ltet Russische kerstfeest, vol carricaturen en heiligschen- nende voorstellingen, op de duivelwreerinor in sommige Engelsche kringen en op dc tatou- eering, die sommige menschen in Frankrijfc zich laten aanbrengenA. D., de veikorting van een uitdrukking, die beteekent: tegen God. Heeft Gods Kerk nog een toekomst? Zeker, als Wij maar overtuigd zijn, dat Christus is de Leeuw en het Lam. Alleen van Hem kan de overwinnmg komen, wenschelijk is dat de menschen nu maar eens hun gebrekkig pogen daartoe estaakten. Als er maar eens nieer Icmeen werden gebogen. dan was de toekomst goed. D't moest cok in Alkmaar gebeuren, waar het gaat om de pred&king van Gods woord. ..Weent niet". zegt God, want zie op tern, die Leeuw en Lam is. Het persconlijke in het leven met al het cnaotische daarin zal ons heel anders zijn, als wij Gods lied leeren verstaan God re geert in ens aller leven, ook bij elk leed. Ween niet! De wc-g naar Gcds keninkrijk gaat qoox de afbraak. Daar boven zijn velen, die dankbahr zijn hier te hebben mceten lii- den. Verschillende denkers (b.v. Adstoteics en Goethe) begrepen, dat men in den nach van lijden God leert verstaan. Al afbrekende is Hij bezig aan den opbcuw van Zijn rij'k. Ween niet! Het antwoord cp de zucht van e'e aarde is het lied des hemels. Nadat ds den Hertog was voorgegaan in dankzegging, werd nog gezongen van Psalm S9 het eerste vers, .waarmee de bijeenkomst werd1 gesloten. Froyijiclsal Niewws UIT DE RIJP. Op Dcnderdag j.l. werd in het cafe Net Rijper Wapen" van mej. wed. P. Di! alhier, door den burgemeester der gemeenten de Rijp en Graft, namens de burgerij een vaan- del aangeboden aan de muziekvereeniging ..Kunst na Arbeid" (voorheen genaamd let Rijper Fanfare") alhier. Deze liet uitkomen, dat de aanwezigen aldaar bij eikander waren gekomen om deze vereeniging een hulde te brengen vcor het succes door haar in drie jaren behaald. Om in drie jaren tijd -op te klimmen tot de tweede afdeeling mag' een bewijs zijn van vele en goede oefeningen on der kranige leiding van den heer Veenman, directeur dier vereeniging. Het pleit ook van goede harmonie onderling. De burgerij ste't veel belang in deze muziekvereeniging, te meer, dat zij h ft getoond wilskracht te be- zitten. Uit erkenteliikheid hebben de dames Visser en Prins te Graft, benev-ens de heer Alherda te de Rijp, namens de burgerij alles in het werk gesteld om een vaandel voor deze vereeniging te bemachtigen, hetgeen hun meesterlijk is gelukt. Spr. zeide: Wat is een. muziekvereeniging (en vooral bij een marscli- wedstrijd) zonder vaandel? Gezien de succes sor! door deze vereeniging behaald, mogen wij trotsch op haar zijn en mag het gelezen wor den vanwaar zij komt. Na de dames Visser en Prins, benevens den heer Alberda, namens met al die bedienden, boven en beneden, wees zoo vlug van begrip, en zoo cmzichtig in je uitlatingen als geen ander. En wat den heer des Quizes betreft, onthoud dat hij de heer is. Ik zeg er niet meer van: eere wien eere tcekomt. Het is een genoegen of behoort in ieder geval voor een jongen een genoe gen te zijn, den heer te gehoorzamen." „Goed, mijnheer", zei ik, „ik beioof u, dat ik mijn best zal doen." „Goed, heel goed gezegd", antwoordde mr. Campbell, „en om nu tot het zakelijke over te gaan. Ik heb h-ier een pakje, dat vier din gen bevat." Hij haalde het, terwijl hij sprak, met veel moeite uit zijn jaszak. „Van deze vier dingen is het eerste je wettelijke pcrtie, he! kleine beetje geld, vcor je vaders boeken en meubden, die ik heb gekocht, zooals ik van het begin af heb gezegd, met de bedoe ling ze voor een Meinigheid aan den nieuwen schoolmeester te verkcopen. De andere drie zijn kleinigheden, die mrs. Campbell en ik graag hadden, dat je aannam. De eerste, die rond is, zal je waarschijnlijk voorloopig het best be vallen, maar o, David, jongen, het is maar een druppel water in de zee.- De tweede, die plat is en vierkant, met letters ercp, zal je bijstaan in je leven, als een goede stok voor den weg, en een goed kussen onder je hoofd in zielrte. En wat de laatste gift betreft, die vierkant is, het is mijn lianelijkt wensch. dat die je beter land mag voeren." (Wordt verwi^dL) ■v.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5