DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Nieawjaarswensohen. No. 299 Honderd zes en fwintigste Jaargang 1924. Iffl fittfittater m 2 Mason, ATbonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordain C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DONDERDAG Directeur: G H. KRA&. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Jg DECEMBER in. De heer Thomsen heeft verklaard, dat hij ook eigenlijk een bewonderaar van in zich zelf sluitende begrootingen is. Maar helaas wil het coeval, dat dergelijke begrootingen in Alkmaar behooren tot dat wat je niet hebt. Wij zijn hier nu eenniaal zoo ongelukkig, dat wij aitijd een groot saldo van een vong dienstjaar en een dik reserve-spaarvarkentje hebben klaar staan en het zou toeh on-ver- standig zijn daar niet van te profiteeren. Dat is volkomen juist, maar er is iets an- ders. Wanoeer wij ieder jaar te veel belasting betalen, hebben wij elk jaar een overschot, dat als* het eersie gouden steentje in het ge- bouw der volgende begrcoting kan gemetseld worden. Maar onze reserve-potjes, die uit vroegere douceurtjes bestaan, welke men heel verstan- dig over eenige jaren verdeeld heeft, raken langzamerharid uitgeput. Nog eenige jaren en we zullen het zonder dien reserve-steun moeten klaarspelen, al zijn wij verblijd met het vooruitzicht dat dan ook in de aflossing der gemeentclij'ke schulden eenige verlichting van financieele last-en te constateeren zal zijn. Langzaam maar zeker» naderen wij dus den tijd van nofmale begrootingen, waar de uitgaven van eenig dienstjaar in hoofdzaak uit de baton van dat jaar bestreden kunnen worden. Natuurlijk is dit het m-eest wenschelijk Leef niet op het verleden of op de toekomst, maar zet de tering naar de nering en laat elke begrooting sluitend in zichzelve zijn. Dat vraagt ook allereerst een zoo nauwkeu- rig mogelijke raming van het belastbaar in- komen en de daarmede in verband staande opbrengst van den Hoofdelijken Omelag. Die belasting is van jaar tot jaar begroot en met den inspecteur is voortdurend overleg over de vermoedelijke opbrengst gehouden, steeds evenwel met het verrassende resultaat, dat telken jare de opbrengst veel hoeger was dan bij raming geschat werd. Ieder jaar werdeti dus belangrijke bedra- gen te veel betaa'id, waardoor elke begroo ting weer met een aanzienliik batig saldo uit vroegere diensten kon aanvangen. Om tot in zichzelf sluitende begrootingen te komen, zou men natuurlijk in eonig jaar zoo- veel minder belasting kunnen heffen als het vermoedelijk batig saldd der vroegere re-ke- ning zou bedragen. In volgende jaren zouden er dan geen ba dge saldi meer zijn en men zou veilteheids- halve het belastbaar inkomen en de daaruit verkregen aanslagen aan den hcogen kant moeten schatten', omdat tegenva-lters zonder, reserve-potjes bij in zichzelf sluitende begroo tingen tot een financieele debacle kunnen lei- den. Dien kant gaat het op, maar het gin-g velen niet vlug genoeg. Men wilde het ieder jaar op eigen beenen staan wat vervroegen en het tijdstip van een laag belastingjaar door optering der h-ooge saldi vfra-t in veler oog niet anders dan te- ruggave van te veel betaalde belasting is zoo spoedig mogelijk latdn aapbreken. De wethouder van Financial verklaarde zich van goeden wille en de katholieke raads- leden, gesteund door hulpiroepen uit het roode kamp, stelden hem voor de consequentit- van zijn woordoi door een ingrijpende veran- idering in de belastingcijfers van den begroo- tingspos-t aan te brengen. De belasting naar het inkomen voor het in het dienstjaar aanvangende belastingjaar op I Mei 1925 werd met 30.000- vermin- derd en op 350.000 gebracht, waardoor het volgend jaar het heffingspercentage dus ver- minderd zal kunnen worden en de kans op een saldo voor latere begrootingen verkleind wordt Daarentegen werd de opbrengst van het thans loopende en op 1 Mei a.s. eindigende belastingjaar van 270.000 op 300.000 ge braeht, in de verwachting, dat er desondanks nog wel een overschot zou blijken, dat door deze cijfergroepeering evenwel belangrijk kleiner zou worden. Aldus werd op ingrijpende wijze tot een zoo spoedig mogelijke normaliseering van o-nze begrootingen besloten en het is niet te verwonderen, dat de wethouder van Financien zich hiervan een ernstig tegenstamder ver klaard heeft. Hij is voor alles steeds de man van het voorzichtig financieel beleid geweest. Onzekere posten boekte hij niet, reservepot- jes verdeelde hij over diverse begrootingsjaren en belastbare inkomens schatte hij zoo aan den veiligen kant, dat er nimmer een tegenval- ler, maar steeds weer belangrijke overschotten geconstateerd werden x hi dit financieel beleid heeft thans een rem- mende hand raw ingegrepen en het is niet te verwonderen, dat dte wethouder van- Financien een ernstig woord van waarschuwing heeft laten hooren. Hij kwam bij een in den Raad niet duidelijk te volgen berckening tot%en 100000 aan mindere inkomsten qn waar hij gees kaus ziet dit op de gewone jaarlijks terugkeerende uit gaven der gemeente te bezuinigen, liet hij nu reeds het dreigend spook der algemeene sala- risvermindering en pensiocnsprcmic-verhoo- ging voor alle ambtenaren en werkliediea in gemeentedienst ter tafel verschijnen. Intusschen betwijfelden vele raadeleden, voornamelijk bij monde van den heer Kusters, of het daar toe wel komen zal. Men herinnerde er aao. dat c door de ge meente te storten pensioenpremies wel eens heel wat verminderd kunnen worden en dat, hoewel een bedrag van 30.000 als jaarlijk- sche uitkeering van de waterleiding geboekt is, een voorzichtig financieel beleid dit jaar de reden genoemd was waaro-m de afkoopsom der prcvincie, die o-p een zeer belangrijk be drag geschat wordt, niet onder de in-komsten der begrcoting geboekt is. Op deze tegenstelling hebben wij ook reeds in onze begrootings-artikelen gewezen en te- recht werd door den heer Sietsma in den Raad gevraagd of de boeking ten vorigen jare dan van een onvoorzichtig financieel beleid ge- tuigd heeft. Dezen belangrijken reserve-post achtte men ter mindere flatteering der begrooting opzet- telijk uitgeschakeld, al is het juist. dat de af koopsom van een tot dusver jaarlijks uit te keeren bedrag eigenlijk uitgezet en de rente daaryan de gemeente slechts ten goede mag komen. In alien gevalle ziet de Raad ondanks de sombere voorspellingen de naaste finan cieele toekomst onzer gemeente niet donker in en men zal hebben af te wachten welke ge- volgen zich uit het thans genomen besluit zullen ontwikkelen. Dank zij den bondgenootschappelijken aan- val op den wethouder van Publieke Werken, werd dezen, ondanks zijn mooie theorieen over geleidelijke wegverbetering, een kleinigheid van 20.000 aan straatsteenen a^sndig ge- maakt, waarmede de 350.000 voor de in het volgend dienstjap" -^mvangende belasting nog verlaagd zijn gewordien. ^>at is natuurlijk een coup de theater, maar het is te vreezen, dat enze stadsstraten voor- taan de sporen van de algemeene zucht naar een zoo laag mogelijke belasting zullen dra- gen. De heer Ringers overweegt inmiddels par- Hculiere aanbestedinig van stiatenaanleg, wat in veler oog al vanzelf tot een aanmerkelijke verminderiiig van de desbetreffende begroo- tingsposten zal leidten. Waar gaan wij heen?, vroeg in onze Zaterdag-courant een inzender, watineer we zien, dat in de vergadering van den Raad de klach-t, dat niet voldoende geloofs- of partij- genooten van de gemeentelijke ruif eten, serieus wordt behandeld. J a, inderdaad, waar gaan wij heen. Tot dusver hebben nog slechts aanhangers van diverse politieke partijen in den Raad zit- ting genomen, maar wie zal voorspellen of er in een volgende periode niet afgevaard'igden van bepaalde bedrijfs- of amusementsgroepen zullen vekschijnen. Wie zal voorspellen of Burg en Weth. in de toekomst niet ter verantwoording geroe- pen worden, omdat er te weinig banketbak- kers, bioscoopknechten, groote of kleine mid- denstanders, israelieten, theosofen of bolsje- wieken in gemeentelijke betrekkingen: aange- steld zijn-. Hebben nu reeds de sociaal-democraten, die vijf zetels in den Raad bezetten. niet evenveel of even weinig recht als de katholieken om zich over opzettelijke achteruitzetting te bekla- gen? Voor iedere vacature steeds de beste candi- daat, dat is de gezon.de stelregel, waarvan tot dusverre niet wordt afgeweken en die nog ai tijd in het welbegtepm belang der gemeente is gebleken. Ik heb, z-egt de heer Weterhof, bij die benoe- ming van een schoolhoofd een partijgenoot num-mer drie gezet, omdat hij niet de meest geschikte kon genoemd worden. En ik heb ahijd mijn best gedaan steeds een katholiek benoemd te krijgen, zegt de heer Leesberg, met de voile overtuiging van lemand die weet dat hij in den Raad allereerst het belang van zijn geestverwanten heeft te behartigen. Het nlustreert te duidelijk, dat ook hier het gemeentebelang weer moet wijken vo-or de politiek, die uiisluitend op machtsvergrooting van eigen paxtij gericht is. Weet, zegt de heer Kusters tot Burg, en Weth., dat zoo gij thans Uw macht door be- noemingen van vrijzinnigen misbruikt, eens de tijd der wrake kan komen. Want katholiek Nederland is in op-komst, de scholen voor bijzonder onderwijs zijn overvuld, de groote gezinnen stijgen in aan- tal en de tijd zal niet ver meet zijn, dat het sternmental den doorslag op- d-e beslissing van een linksche of rechtsche stedelijke regeering zal geven. En dan zul-t ge maaien wat gij nu gezaaid hebt. Inderdaad, zoo zou het zeker zijn, als niet de verdeeld-heid' in rechtsche kringen een alles behalve sterke toekomstige een-heid doet ver- wachten. En als de heer Westerhof, als enfant ter rible, niet ondeugend verklapte, dat zeer velen zijner modern georganiseerde partijgenooten oud-leerlingen. van debijz-ondere school geweest zijn. De heer Kusters wenscht op drukke urea van den dag een verkeersageat op den hoek van het Payglop en de Laat, om de kinderen bij het uitgaan der scholen zooveel mogelijk tegen het rijdende straatgevaar te kunnen be- schermen. Uit het daarop volgende debet bleek, dat een verkeersagent en een agent voor het ver- keer twee menschen zijn, die niets anders met elkaar te maken hebben, dan dat zij allebei een verkeerden naam hebben Den eersten krijgen wij niet voordat langs Laat en Riddersiraat-Payglop een onafgebro- ken stroom van voertuigen gaat, die zoo nu en dan even gestopt moet worden, om hqi verkeer in dwarse richting te laten voortgaan en de angstige voetgangers gelegenheid tot oversteken te geven. Dat zal nog wel enkele jaren duren, al is Alkmaar langzaam maar geleidelijk op weg om eon stad van groote beteekenis- voor den handel te worden. De tweede functioonaris is eigenlijk niets anders dan kindermeisje en daar kunnen we volgens den burgemeester geen politie- agen-ten voor misscn, tenzij ze toevallig toch op den hoek van het Payglop moeten wezen. Zoodat voor mr. Kusters de eenige oplos- sing in de aanstelling van katholieke gemeem telijke verkeerskindermeisjes bestaat, sen in derdaad gelukkige combinatie van functies, waardoor het drukke verkeer de gwenschte leiding en de school kinderen, de nood zakelijlke bescherming zullen vinden. Buitenland. DE RFTEERINGSCRISIS IN DUITSCH- LAND. De Duitsche rijkspresid-ent heeft gister- middag den minister van buitenlandsche za- ken, Stresemann, in een langdurig onderhoud on-tvangen en hem de vorming van een mi- ni®terie aangeboden. Stresemann heeft zich zijn beslissing voorbehouden. GESPREKKEN BERLIJNLONDEN. Tusschen Berlijn en Londen hebben Maan- dagavond directe telefonische proefgesprek- ken plaats gehad, om te kunnen constateeren of een directe telcfunische verbinding een goede mogelijkheid zou geven op weder- zijdsch-e verstaanbaarheid. De proeven had- den een gunstig resultaat. Tot nu toe kon men tusschen Engeland en Duitsehland niet direct telefoneeren, doch wel via Parijs, Brussel en Amsterdam. Een termijn voor de inrichting van een permanenten Duitsch-En- gelschen telefoondienst is tot dusver nog niet tusschen de beide landen vastgesteld. MOORDEN TE PEKING. Volgens een bericht uit Peking is Li Yen- sjin, kapitein van de lijfwacht van oud-pre sident Tshao-Khoen, vermoord op de trappen van- den Tempel des Zevenden Hemels, ter- wijl zijn broeder naakt door de sfraten d-er stad werd ge'jaagd en aan de daarbij gevati te koude is gestorven. Tshao Khoen's krachten nemen snel af: hij lijdt aan een „maagkwaal", wat in't Chi- neesch neerkomt op een langzame vergifti- ging. Maarschalk Feng (de „Ghristen-generaal") en Soen Yatlsen schijnen van de bolsjewiki geld te ontvangen. EEN REDE. VAN MILLERAND. Aan een banket van de „Nationale Repu- bli'keische Liga" te Parijs heeft Millerand' 'n uiteenzetting gegeven van den regeerinigs- arbeid sedert de verkiezingen. Millerand noemde de huidiige regeering een „gevangen regeering". Hij becritiseerde de laatste v-er- anderingen in het militaire en civiele corps, en keurae de financieele politiek der regee ring ten sterkste af. DURE REGEERltfGEN In de Maandag gehouden zitting van de Ho-ngaarsche Nationale vergadering heeft de minister van'financien de slotafrekening betreffende de staatshuishouding overgetegd, welke over de vijf maanden van het regime- Karolyi een deficit aanwijst van 2 9 milliard kronen. De afrekening betreffende de raden-heer- schappij vermel dt, over een tij-dvak van 4 maanden, een tekort van 5.6 milliard kronen. COOLIDGE TEGEN WEDIJVER IN BEWAPENING Uit Washington wordt aan de Times ge- meld, dat terzelfder tijd, dat het Huis van Afgevaardigden met de debatten over de ma- rinebegrooting is aangevangen, het Wife Huis de meening van den president heeft la ten kenbaar maken, betreffende het algemee ne vraagstuk van de verhouding in sterkte en bewapening van de Amerikaansche vloot ten opzichte van die van and ere groote mogend- heden. De president wenscht niet uit te gaan van de theorie, dat een g'-oeven i van andere relaties noodzakelijkerwijze door Amerika dient te worden gevolgd, omdat naar zijn meening, een hernieuwde wedijver in den vlootbouw zijn vurige verlangens naar den vrede in gevaar zou brengen. De zoog-e- naamde experts, die sedert eenigen tijd zijn o-pgestaan en bitter klagen over de beweerde geslonken relatieve sterkte van de Ameri kaansche vloot blijken geen vat op den pre sident te hebben gehad. Hij is zelfs niet over- t-uigd, van het vitale belang, dat aan de kwestie van de elevatie van het scheepsge- schut werd verbonden en hij zou een verande- ring van dat gesctiut bestrijden, indien zij blij'kt, in te gaan tegen de Washingtonsche conferentie. Hij vindt bovend-ien, dat de i-n- fe oriteit van het Amerikaansche scheepsge- R.-h v, in vergelijking met andere vloten niet be wezen. Coolidge, die verder mediedeeltie, dat hij nioinenteel niets meer had te zeggen over het onderw-erp van een tweede conferentie tot heperking der bewa-peningen, zeide, dat zijn geheele politiek daarop is gericht, aan een dergelijke conferentie niets in den weg te leggen. PROF. MOELLGARD's TUBERCU- LOSE-GENEZING. Het Uitgevershuis „Nyt Nordisa Forlog" te Kopenhagen heeft prof. Holger Moell- gaard's boek gepubliceerd „Chemoterapy van Tuberculose", dat betr-ekking heeft op zijn nieuwe geneeswijze van tuberculose. Het boek is in het Engels-ch ges-chreven en fraai geillustreerd. Met boek omvat 400 pagina's. De eerste 160 pagina's bevatten Prof. Moell- ga-rd's eigen tekst en de rest is samengesteld uit rapporten van de verschillende doctoren en ho-spitaalautoriteiten, die experimenten met zijn behandeling genomen hebben. GEVECMT MET EEN KROKODIL. Zaterdagavond 15 November, omstreeks 9 uur, begaf een koelie van Tandijong Priok zich in het Bodja-kaoaal te water om een bad te nemen. Even later hoorde men den man om hulp roepen, waarop eenige ander koelies, die aan den kant van het water zaten, toe- snelden. Het bleek, dat de bader aangevallen was door een krokoclil, die alle moeite deed zijn prooi in de diepte sleuren. De koelie verweer- de zich met de kracht der wanhoop, en het gelufcte hem zich nog zoo lang boven water te houdtn, dat zijn vrienden tijd kregen hem te hulp te komen. Doch de komst van deze, noch het gei'aas en geroep, dat zij deden hooren, bleek vo-or't on-dier zoo verontrastend, dat het g-ereedlelijk zijn slachtoffer prijs zou geven-. Ete krokodil bleef den ongelukkige hardnekkig vasthouden, totdat eindelijk de vereende aanvallen van de koelies, voomamel'ijk gericht op de-oogen van het monster, het klaarblijkelijk zooveel pijn veroorzaakten, dat het losliet en verdween. Met moeite haalde men het slachtoffer meer dood dan levend, op het droge. Het bleek, dat de man zoo deerlijk verwond was, dat opna- me in het ziekenhuis noodig was. HET GROOTSTE PASSAGIERS- MOTORSCHIP. Gedurendie negen dag en is te Melbourne een proefvaart gehouden met de „Aorangi", het grootste en snelsle passagiers-motorschip ter wereld. Het schip werd- gebouwd voor de vaart tusschen Vancouver en Australie. Bij de proefvaart is gebleken, dat de maxi mum snelheid van 18% knoopen gemakkelijk en zonder stoornissen werd gehaald. Dit is een van de acht Engelsche schepen met een gyro-stuurinrkhting, welke het stu- ren bijna geheel automatisch maakt. DE INBRAAK IN HET INDISCHE MUSEUM TE BERLIJN. De inbraak in het particulier Indische mu seum in de Friedrfchstrasse te Berlijn is reeds opgehelderd. Het is nl. gebleken, dat de negentienjarige zoon van den portier van het gebouw waarin het museum is gevestigd, de daad heeft begaan. Hij ontkende aanvan- kelijk, maar ten slotte moest hij wel beken- nen. Hij ontlcent evenwel een medeplkbtige te hebben gehad, hetgeen echter niet aanneme- lijk word't geacht. TROTSKI NOG TE MOSKOU. Het bericht van een der Duitsche Maan- dagochtendbladen dat er straatgevechten in Moskou zouden hebben plaats gehad bij het vertrek van Trotski uit Moskou, word't door den Moskousch-en correspondent van het „BerLiner Tageblatt" tegengesproken die bo- vendien meldt, dat Trotski zich nog steeds ernstig zi-ek te Moskou bevindt. \'oorloopig is een reis naar den Kaukasus voor hem niet raad-zaam. Hij ontvangt echter wel bezoek WATERLEIDING VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben thans 16, waaronder de gi ootste, zich uitgesproken voor aansluiting bij de water leiding; samen tellen deze gemeenten ruim de helft van het aantat inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar ook de tram en de grootste fndustrieele ondernemingen van het water gebruik zouden maken, zijn er vol doende toezeggingen om over te gaan tot het uitvoeren van een klein plan, maar dit zal voorloopig nog niet geschieden, omdat men dan de gelegenheid voor andere gemeenten om toe te treden zou afsluiten. Als nog een paar gemeenten toetreden, kan tot uitvoering van een plan worden overgegaan, waai'door later heel de streek zal kunnen worden voor- zien van water. Van den minister is bericht ingeko-men, dat een wetsontwerp voor een risico-garantie in voorbereiding is, om direct te w-orden inge- diend, als een vo-ldoend aantal gemeenten is toegetreden. BOLSJEWIST EN KONING. De Russische handelsdelegatie te Louden heeft Maandagavond een diner gegeven. On- In het nummer dat WOENSDAG 3! DECEMBER verschijnt, zal wederom ge legenheid bestaan "t het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren ontvan gen de tot dien datum verschijnende num- mers franco en gratis. DE DIRECTIE. geveer 150 gasten waren aanwezig, o. w. le- den van het parlement en andere bekend-e per< soonlijkheden. De tafelpresiden-t Rakofski stelde ieeo toast in op den koning. Rabinowitsj, de leider der handelsdelegatie sprak de beweringen tegen, dat de leden van de handelsdelegatie zich met bolsjewistische propaganda bezig houden. DE RUSSISCHE NOT A AAN AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten ont» ving een nota van de Russische sovjet-regees ring, waarin wordt geprctesteerd tegen het binnendringen van Amerikaansche oorlogs vaartuigen in de Russische territori-ale wate- ren van Siberie en waarin verklaard wordt, dat bij herhaling een zoodanig optreden ten kachtigste door d'e sovjet-regeeri-ng zal wor den onderdrukt. De aanleiding tot deze Russische nota was de ontdekking van een koperen plaat, be- vestigd op een der rotsen van het Tsjoekotski- schiereiland, hetgeen door een Amerikaansch kustvaartuig was gesdh-ied en wel namens het landmeetkundig waarneminigsstation der Vereenigde Staten. Het staatsdepartement te Washington ver- Maart, dat het bewuste schip wetenschappe- lij-ke onderzoekingen verrichtte bij Behring- straat en wel in het jaar. 1920, toen het be treffende gebied nog stond onder de republiek van het Verre Oosten, die indiertijd toestem- ming gaf voor dit onderzoek. Verder wordt verklaard, dat de Amerikaansche regeering niet op de Russiche«ota za-1 antwoorden. DE ROET- EN ASCHPLAAG IN ENGELAND. Er wordt in Engeland veel geklaagd en ge- praat over de roet- en aschplaag, maar wei nig gedaan om dit euvel te verhelpen. Men heeft een Smoke abatement league en duizen- den artsen en geleerden, die haar steunen en redevoeringen houden over -het verlies van gezondhei-d, „efficiency" en geld, dat veroor- zaakt wordt door den dichten nevel, die den langsten- tijd van het jaar de warmend-e en wel-doende zonn-estralen on-derschept. Vooral in het Noorden van Engeland zijn spoedig te nemen maatregelen wenschelijk. In* Man- ■chiester is een tentoonstelling gehouden van middelen om den rook te vermindieren en van statistieken van de League, die aantoonen, da-t in Newcastle-upon-Tyne per jaar per vierkan-te mijl 885 ton roet valt, in Rochdale 794, in Birmingham 440, in Londen 314. Een der doeleinden van de tentoonstelling was, om zooveel schuld, als mogelijk was, te werpen op de open huisvuren, en te protees- teeren tegen dt verspillendie meth-odes van kolen te branden in fabrieksoven-s KORTE BERICHTEN. De beroemde Wernher-collectie juwee- len, ter waarde van 30.000 Pond Sterling, welke in Juli j.l. in het badhuis Piccadilly in'Londen is gesloten, is door dt politie van Scotland Yard opgespoord en teruggegeven aan mevrouw Ludlow. Men neemt aan dat de dieven niets aan de juweelen hadden, om dat zij onverkoopbaar waren. De uitgever van de New-York Times Adolphe Ochs zal 500.000 dollar aan de Vereenigde Staten schenken, voor de voorbe reiding van een groot Amerikaansch biogra- fisch woordenboek. Gister is de echtgenoote van den Du-if- schen ex-keizer 37 jaar geworden. De „Kreuzzeitung", die dit vermeldt, spreekt van „Kaiserin Hermine". Honderdnegentig etsen van Rembrandt, behoord hebben tot de onlangs ontdekte ver- zameling van oude meesters van Rudge, zijn heden te Londen afzonderlijk verkocht voor totaal 13.239 pond sterling. De Hongaarsche Koninklijke curie heeft uitspraak gedaan in het proces wegens 4e confiscatie van het vermogen van den staats- man graaf Karo-lyi en bevestigde op de vor- dering van den raadsman van den graaf het afwijzende vonuis in tweeden aanleg, waar door dit rechtskracht heeft gekregen. Te Montreal in Canada heeft een zekere William Russell in zijn vrijen tijd den bijbel overgeschreven. Naar verluidt heeft hij geen enkele fout noch doorhaling gemaakt in de 2000 bijzonder mooi geschreven bladzijden. Den vrijen tijd van 25 jaren heeft hij aan d# werk besteed. Commandant Perkins Batcher en huite- nant Selby, werden ernstig gewond, toen rf| met hun "stalen vliegtuig bij San Pedro to zee stortten. De politie te Nice heeft negen buiten landsche agitators gearresteerd en over <S» grens r;ezet. Groot Hertogin Cyril de vrouw van des zichzelf tot Czaar van Rusland geproclamecN den Groot-Hcrtog Cyril, is weer uit Amerikfc naar Cherbourg vertrokkea o® ztch bij hwtf echtgenoot te voegen. ALKMAARSCHE COURANT. IS!■HUMMM

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1