Alkmaarsche Courant Donderdag 18 December. FEUILLETON. VOOR SPOEDIGE AFLEVE- RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERK IS UWADRES H#. 259 1924 Honderd Zes en Twintigste Jaargang, TWEEDE BLAD. Rechfaaken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK te ALKMAAR. Zitting van Dinsdag. (Vervolg.) ONTTREKKING VAN GOEDEREN. De voormalige koopman in teerproducten Jac. Pieter T, thans colporteur, wonende te Alkmaar stond terecht ter zake wederrechte- lijke onttrekking van goederen en geld van zijn faillissement, zonder toestemming en bui- ten weten van den curator mr. Zeijlemaker Tegen bekl. werd een civiele partij gesteld groot 16.90, door Hdhdrik Kooijman, die aan beklaagde zijn schuld had betaald, niet wetend dat hij gefailleerd was. Ook dit geld heeft beklaagde niet verantwoord. Beklaag de had grind, mastiek, triplex en dergelijke aan den boedel onttrokken en ook verschillen- de ontvangen bedragen aan den curator niet verantwoord. De president noemde hem een raar heer. Het beetje geld, dat het faillisse- mnt opbracht, heeft hij er nog ioorgelapt. Bekl. heeft verschillende goederen, grent en mastiek aajn loodgieters verkocht, voorts tri- plexplaten #an 'n carosseriefabriek. Voorts astbest en friplexplaten aan 'n timmerman Bekl. heeft ongeveer 6 a 700 gulden gei'ncas- seerd. De officier stelde voorop dat hij gevangen neming van beklaagde zal vorderen. Bekl. heeft op een actief van f 3000 in 3 -ma an den tegen 1000 opgesoupeerd. De officier vorderde 8 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank, na zich in de raadkamer te hebben teruggetrokken, beval na heropening der zitting de onmiddellijke gevangenneming van beklaagde, daar er vrees voor ontvluch- ting bestond. DIEFSTAL. De 29-jarige koopman Jozef B., geboren en wonende te Amsterdam en thans gedeti- nieerd heeft zich op 16 Oct- schuldig gemaakt aan diefstal van 2 gouden armbanden, 1 gouden ring met diamanten en een gouden horloge met ketting en een nikkelen horloge met koperen ketting, een en an der toebe- hoorende aan den veehouder C. Bakker aan den Berkhouterweg aldaar. Beklaagde is, terwijl de bewoners waren wandelen, door de schuurdeur de woning binnengedrongen. Be klaagde, die half duitsch spreekt, erkende de diefstallen. Bekl. las daarop in het duitsch een ge- heele levensgeschiedenis voor en riep het me- delijden der justitie in. Bekl. zegt dat hij in Kommern in de Rijnprovincie is geboren. De gestolen voorwerpen waren door de vrouw van beklaagde in Keulen aan de autoriteiten af gegeven. Eisch drie maanden gevangenisstraf. Mr. Jozephus Jitta, ambtshalve toegevoegd verdediger achtte de verleiding, waaraan bekl. was blootgesteld, voor hem een yerzach- tende omstandigheid- Het is de eerste maal, dat hij met de justitie in aanraking kwam. Pleiter verzocht: een.lichte straf, daar hij ook reeds drie weken in voorarrest heeft doorge- bracht. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEITS- BENOODIGDHEDEN. De 36-jarige rijwielhandelaar Israel de J. te Helder staat terecht ter zake dat hij in September van dit jaar zelf heeft weggeno-, men de benoodigdheden van een electrische leiding of althans die artikelen door perso- nen in zijn dienst heeft laten wegnemen. Bekl. werd verdedigd door mr. de Groot. Hij ontkende de hem ten laste gelegde ontvreemding. Hij heeft de leiding buiten de palen willen koopen. Fr werd 1350 ge- vraagd, maar bekl. bood 1000 waarom de koop tot stand kwam. Bekl. heeft tioen 100 gestort en ontving daarvoor een kwitantie. 's Middags heeft bekl. het restant betaald, maar er was geen aanwijzing geschied. Hij heeft de lichtlijnen doen weghalen. Daarop werd aangevangen met het ver- hoor der getuigen. De getuige W. H. Klos. Deze getuige heeft met zijn compagnon Bakker de sluiswerken aan de Zuiderzeedrooglegging gemaakt en daarop de verschillende materialen, waaron- der ook de lichtlijnen van gegadigden ver kocht. De kwestie is nu, dat beklaagde meer electriciteitsbenoodigdheden heeft doen weg halen, dan door hem voor die 1000 zijn ge kocht. Beklaagde ontkende dit; er was niet over nummers gesproken, wat door getuige wel werd volgehcuden. Getuige clacht, dat be klaagde voor 120 meer heeft weggehaald, dan waarop hij recht zou hebben gehad. Er zijn 200 catalogi gratis uitgegeven, doch be klaagde had geen catalogus gezien. De ge tuige IJzendoom in dienst van Klos en Bak ker heeft bekl. de electrische leiding zien sloopen. Hij heeft bekl. naar den uitvoerder verwezen om den sleute!. Bekl. zeide even wel dat getuige hem heeft gezegd, dat hij den sleutel al had. De uit voerder W. H. Klos heeft bekl. aanmerking gemaakt op hetgeen hij medenam. Hij zou meer nemen dan bekl. toekwam. Niettegen- staande dit heeft bekl. toch meegenomen, wat hem door getuige was verboden. Dit was niet gezegd, zeide beklaagde. Getuige IJzendoorn bevestigde de getui- genis van Klos, dat het verboden kas de lei ding weg te halen, die liep van Keuris naar het reservoir. De getuige Hubbeling was overtuigd dat bekl, de geheele installatie had gekocht. Hij heeft met bekl. de leiding gesloopt. De boekhcuder Volgersma verklaarde dat aan bekl. uitdrukkelijk was gezegd dat hij niet mocht komen aan de leiding in de uit- voerders- en aannemerskeet. De getuige M. Hubbeling door de verdedi- ging opgeroepen wist te vertellen, dat hij I !- zendoom was tegengekomen. Die hield de sleutel op en riep: ik heb de sleutel van de keet! De president las de beklaagde de kwi tantie voor die luidde in aansluiting' met de desbetreffende nummers uit het verkoopboek- je. De officier verkreeg het woord en achtte de ten laste gelegde diefstal bewezen. Hij vor derde 3 maanden gev. voorw. met verplichte sch ad'evergoeding. Mr. de Groot merkte in zijn pleidooi op, dat volgens dagvaarding het geval zich heeft afgespeeld te Helder, terwijl het feit zou zijn gepleegd te Breezand, gem Anna Paulowna. Voorts nam pleiter de dagvaarding verder onder handen en kwam tot de conelusie, dat bekl. de geheele partij ter goeder trouw heeft gekocht en dus behoort te worden vrijgespro- ken, subsidair refereerd'e pleiter zich aan het cordeel der rechtbank. Kim st. van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 3) Den volgenden dien ik tegenkwam, was een kregel kereltje, met een prachtigen witte pruik, waarin ik dadelijk een barbier op zijn rondgang herkende en daar ik wist, dat bar- biers van een praatje houden, vroeg ik hem op den man af, welk soort man mr. Balfour van de Shaws was. „Nou, nou, nou", zei de barbier, „een heel slecht soort", en begon toen heel handig te vragen, wat ik kwam doen, maar daarin was ik zijn meerdere en hij ging naar zijn volgen den klant, niet wijzer, dan voor hij mi} had gezien. Ik kan niet zeggen, welk een slag dit was voor mijn illusies. Naarmate de beschuldigin- gen onduidelijker waren, vond ik ze onaan- genamer, want zij lieten meer gelegenheid voor de verbedding. Welk soort van huis wat dit, dat de heele parodhie opschrikte wan- neer emaar werd gevraagd of welk soort van man dat zijn slechte roep zoo algemeen bekend warn Umga den weg v KAMERMUZIEK. De tweede kamermuziek-avond in de con- certzaal van ,,'t Gulden Vlies" bracht ons een violoncel recital van de vermaarde celliste Judith Bokor. Als openingsnummer tevens het eeni- ge ensemble-nummer we bedoelen daar- mede dat de andere stukken siechts solcstuk- ken voor eel waren, waarin de piano-partij een meer ondergeschikte plaais inneemt fungeerde de senate opus 69 van van Beetho ven, waarin vooral in de uitvoering op den vcorgrond trad het syncopische Scherzo, met het cbntrasteerend trio ei> het helaas zoo korte Andante Cantabile'', dat meer bedbeld is als inleiding voor het „AHegro Vivace'.' Doch, alvorans verder te gaan, laten we eerst zeggen, dat mevr. Bokor over een prach- tig instrument beschikt, en, kunstenares als zij is, uit dat instrument de fijnste, teerste tonen weet te tooveren, en het ook krachtig kan laten zingen, want de celliste heeft vele Ideuren op haar muzikaal palet, Dus was dit cerste mummer al een mooi entree. Toch meen- den we op te merken, dat mevr. Bokor zich eerst gehee! in haar element voelde toen ze met de solostukken begon, die in't bizon- der het concert van Boccherini, het „Chant Russe" van Lais, de „Serenade Espagnole" van Glazounow en „Am Springbrunnen" van Davidoff haar minder in 't keurslijf van den vorm houden dan in een Sonate, en waarin zij zich dus volkomen vrij voelt, want de hiavierbegeleider, als hij ten minste z'n vak verstaat, volgt haar wel. En zoo kregen we prachtvertolkingen van die stukken moei- lijkheden bestonden er voor de speelster niet. Schubert's „Adagio" en „Allegro modlerato" werd eveneens in het gunstigste licht ge- plaatst. Bij de vele eerste-rangs kunstenaars die wij gedurende eenige jaren in Alkmaar hoorden, kan nu ook gevoegd worden-de naam van deze jemge celliste, en haar klavierbegeleider Hans Goemans, leeraar aan't Haagsche con- seivatorium, wiens werk door mevr. Bokor zeer werd geapprecieerd. Oorsponkelijk zou Jaap Spaanderman die taak vervullen, maar deze bekende pianist kon door ziekte zijn w#ord niet gestand doen. Goemans verving hem onvoorbereid, zooals er aangekondigd v/erd. 't Was echter niet te merken, want zijn spel was dat van een artist. Een talrijk publiek heeft beiden voor het gebodene ruim- schoois met applaus belbond.. waarvoor ten slotte erkentelijkheid werd betuigd door het vertolken van het Menuet van Valensin. A. K. BILDERDIJK. ,,De Nalcitenschap"blijspel in drie be- drijven naar het Engelsch van H. V. Es mond. De Kon. Rederijkerskamer is met de keuze van het stuk voor hare eerste uitvoering (die d'ocr verschillende omstandigheden wat later werd gegeven dan anders) gelukkig geweest, want het Engelsche blijspel „de Nalaten- schap" is voor dilettanten uitstekend geschikt en twee avonden heeft een voile Harmonie- zaal zich best vermaakt. Behalve tal van aardige tafreelen beva't het ook eenige ern- stige scenes, die een goede afwisseling bren- gen en de uitvoerenden gelegenheid geven tot overdacht spel. Het begin en het slot van 't Als een uur loopen mij weer had terugge- bracht in Essendean, zou ik mijn avontuur hebben gelaten voor wat het was, en zijn te- ruggaan naar mr. Campbell. Maar nu ik zoo'n reis had gemaakt, dreef mijn schaamte mij ertoe niet op te geven, en mijn gevoel van eigenwaarde zette mij aan tot doortasten, hoe weinig ik mij ook voor- stelde, na wat ik had geho'orden ofschoon ik langzamer liep dan tevoren, bleef ik toch den weg vragen en voortgaan. Het was tegen zonsondergang toen ik een groote donkere vrouw zag, met een zuur gezicht, die een heuvel afsukkelen, en toen ik mijn gewone vraag had gedaan, met mij terugkeerde naar den top, die zij juist had verlaten- en wees naar een grooten steenklomp, die erg een- zaam stond op een grasvlakte in de naaste Het land eromeheen was mooi, golvend in Het land er om heen was mooi, golvend in lage heuvels, goed voorzien van water en bosch, en de oogst stond naar mijn meening bizonder goed, maar 't huis zelf scheen een soort ruine te zijn; geen weg voerde erheen, geen rook steeg op uit een schoorsteen, noch was er iets dat op een tuin geleek. Mijn hart zakte in mijn schoenen. „Dat!" riep ik uit. Het gezicht van de vrouw vertrok tot een uitdrukking van giftige boos'Jieid. stuk zijn de canst geslaagde gedeelten. Vooral het tweede gedeelte van het derde be- drijf had de schrijver heusch wel wat verras- sender en minder langdradig 1 annen maken. Om de hoofdpersoon Eliza ncg eens in hare oud'e plunje en een modern ccs'tuum te kun- nen laten optreden, waren onbeteekenende intermezzo's noodig, die Eliza tijd moesten laten zich te verkleeden. De spelenden had- den hier een zware taak. Aan't slot van het tweede bedrijf zegt Eliza tegen Vera, dat het een strijd tusschen hen beiden zal worden om den geliefcien Sandy, maar van dien strijd hebben wij in drie niets gemerkt .Vera komt niet meer terug en trouwt met oom George, terwijl Sandy al heel gemakkelijk zijn nieuwe vrouwtje verovert. Het stuk brengt ons in de apartementen van Sandy Verrall een onge- huwd Engelschman met een inkomen van 700 pond en nog heel wat te wachten van een zekeren oom George. Sandy is heel zenuwach- tig en geen wonder. Indertijd heeft een zekere majoor Fenham Sandy bij een beklimming van den Matterhcrn het leven gered en San dy heeft beloofd hem altijd dankbaar te blij- ven. Toen nu Fenham zijn einde voelde nade- ren heeft hij Verrall per brief verzccht zich te ontfermen over zijn doehterije Eliza en Sandy gaf zijn woord dat hij haar zou lief- hebben en opvoeden. Sandy weet van het kind niets af. Hij verwacht een klein kind met goudblond haar en blauwe oogen en heeft reeds allerlei speelgced gekocht en een kin- derjuffrouw gehuurd. En nu zal Eliza op den bewusten ochtend aan 't begin van 't stuk arriveeren. Jordan, een vriend van Sandy, haalt haar af. Welk een ontgoocheling echter als Eliza binnenkomt. Een volwassen meisjc van omstreeks 20 jaar, dat er uitziet als een vogelverschikker, met haar oudevrouwtjes- kleeren, rare hoed1 en groote bril. Sandy is de wanhcop nabij. Zijn moeilijkheden worden nog vergroot door een actrice Vera Laurence, voor wie Sandy een stuk moet zoeken waar in zij zich uit kan leven. Ieder leest stukken voor haar en Sandy heeft ernstige plannen om haar te frouwen. In het tweede bedrijf blijkt al spoedig dat Eliza niet zoo'n onmcgelijk schepsel is als gedacht kon worden. Zij kleedt zich alleen zoo om veilig te zijn voor de mannen (advies van een oude tante). Maar als haar diepere gevoelens voor Sandy te sterk worden, wil zij andere kleeren en zij ondergaat een meta morphose, die ieder met verwondering ziet. Zij wil concurreeren met Vera. De jalcezie is opgewekt, dat zegt reed's genoeg. In de derde acte, als Sandy op reis is. blijkt dat lordan, de vriend, emstig verliefd is geworden op Eliza. Tante Elisabeth yerleent haar mede- werking om beiden tot elkaar te brengen, E'iza voorhoudend, dat Sandy blij zal zijn, niet meer voor haar te mceten zorgen. En dan, Sandy gaat immers met Vera trouwen Doch dan komt Sandy terug. Vera heeft den rijken oom George boven den neef verkozen. Jordan moet van Eliza afzien en Sandy sluit ten slotte zijn nalatenschap in de armen. Voor een goede vertolking van dit stuk is in de allereerste plaats noodig een uitsteken- de bezetting van de rol van Eliza en Bilder- d'ijk kan zich gelukkig achten, dat zij de be- schikking had over een -'kracht als Mevr Brink-de Geus. Deze heeft inderdaad door haar voortreffelijk spel de voorstelling ge- dragen en wij brengen haar gaame hulde voor de weloverdaehte fijne creatie van deze Eliza. Hoe suggeslief was reeds haar eerste entree, hoe boeiend' haar zeggen en stifle spel in de tweede acte. De metamorphose was kranig. Ook in de meer gevoelige scenes in acte drie was zij zeer goed en haar costuums waren met zorg gekozen. De heer M. Kater had een zeer moeilijke taak, want de rol van Sandy eischt veel. Hij heeft zich echter goed van die taak gekwe- ten en vooral aan't slot van I en in de twee de acte uitstekend spel gegeven. I if't be gin en aan 't eind gaven de zwakke plekken in 't stuk weinig hou-vast. De heer L. C. Koster was heel goed als vriend Jordan en vooral in 't derde bedrijf wist hij de figuur van de teleurgestelde min- naar heel goed binnen de grenzen te houden. Misschien kan deze serieuze dilettant in 't vervolg iets meer aandaeht besteden aan het handen- en gebarenspel, zeker een der moeilijkste onderdeelen. Mevr. J. Koster- van Twisk was een keuri- ge imponeerende verschijning als Vera Lau rence, de actrice. Uitstekend was haar optre den in de tweede acte als zij Sandy zegt, dat zij er op gerekend heeft uit te gaan en haar seduisant toilet toont. Overigens had de rol wel iets meer temperament kunnen verdra gen. E>e kleinere rollen van tante Elisabeth en Oom Alexander werden door Mevr. Cloeck- Keuzekamp en den heer J. Lakeman niet on verdienstelijk gespeeld, de eerste echter wat te jong. 't Is niet gemakkelijk van zulke rol len nog niets aparts te maken. De heer H. Lind was een uitstekende be- diende. Mej. L. Avenarius, die bij Bilderdijk debuteerde had de weinig aantrekkelijke rol van kinderjuffrcuw. 't Was wel erg stijf Misschien heeft zij een volgende maal een rol, die beter kan doen uitkomen, waartoe zij in staat is. „Dat is het huis Shaws!" riep zij, „Bloed bouwde het! bloed beeindigde den bouw er- van, en blocd zal het doen instorten. Kijk riep ze weer, „Ik spuw op den grond en'ik knip met mijn vingers er naar! Diep mag het vallen! Als je den heer ziet zeg hem dan wat je hoort, zeg hem, dat dit de twaalf- honderd negentiende maal is dat Jennet Clouston vloek heeft gercepen over hem en zijn huis, stal en hok, man, gast en meester, vi'ouw, meisje en kind diep, diep mogen zij vallen En de vrouw, wier stem was gestegen tot een soort heksenzang, keerde zich om met een ruk, en was weg. Ik bleef staan, waar zij me had achtergelaten, terwijl mijn haren ten berge rezen. In die dagen geloofden de men- schen nog aan heksen, en sidderden voor een vervloeking en deze, die als een waarschu- wond teeken van den weg zoo juist van pas kwam, om mij te doen terugkeeren, voor ik mijn doel had bereikt, nam de kracht uit mijn beenen. Ik ging zitten en staarde naar het huis Shaws. Hoe meer ik keek, hoe mooier de land- streek scheen, vol bloeiende haagdoorn, de velden gevlekt met schapen, een prarfitige vlucht kraaien in den hemel en alle teekenen van een vruchtbaren bodem en een mild kli- rnaat, maar net bouwsd daarin voldeed niet1 Wat in't geheel voor verbetering vatbaav is, is het tempo, waarin een blijspel als dit, gespeeld moet worden, terwijl sommige mede- werkenden door duidelijkcr spreken, verschil lende dingen beter over't voetlicht kunnen brengen. Het tooneel, de kamer van Sandy, zag er in alle opzichten keurig verzorgd uit. Voor het kap- en grimeerwerk van den heer Stee- man jiiets dan lof- Zeer goede muziek van de heeren Scliuui- man en Boot verkortte de pauzes. G. Provinciaal nienws UIT BEVERWIJK. De Coop. Veilingsvereeniging „Kennemer- land", omvattend ruim 460 leden, hield Woensdagavond ledenvergadering in hotel „De Zon". De voorzitter, de heer Nijssen, .rde de vergadering op de gchruikelijkc wijze en dee'.- de mede due het emballagevrasgstuk, dat was besproken in hefc besMiur en in den „Kenne- mer Marktbond", had1 doen besluiten de le den bijeen te roepen. Udedeelingen Hoewel de balans en reke- nirg en verantwoording de juiste cijters ge ven, wilde spr. zijn onverholen vreugde weer- geven dat 1924 een vrij gunstig jaar is ge weest, hoewel de aardbeienteelt en de afzet (ctoor dfe valuta) nog al iets tc wenschen hadden overgeiaten. Omtrent dfe door de leden geteekende schuldbefcentenissen en rentelooze aandfeelen deed spr. mede dee lingen, terwijl zij, die wEi- geren sdiuldbekentenissen te teekenen en aan te voeren het zijn er siechts 7 zich aan gerechtelijke vervolging bloof stellen. Verzonden zijn dit jaar 540 wagons aard- beien. Duitschland was een goede afnemer voor stokboonen, dikke boonen en dunne zondfer draad, niet voor snijboonen; de strop dien de tuinders hadden met verkeerd zaad' zal ook hierop wel van invloed zijn. Het was het be- stuur en ook den K. M. opgevallen dat het met het verkeerde snijboonenzaad zeer erg was. Wij moeten, aldus die voorzitter, met al le middelen trachten ook Duitschland als afnemer voor onze snijboonen te verkrijgen en te.behoudfen. De droge veiling van bloembollen in sa- menwerking met dfe vrije veiling is een suc- ces geweest, voor pl.m. 100.000 is omge- zet. Spr. bracht dank aan de commissarissen voor den steun aan deze veiling verlieend, doch niet minder aan directeur en ambtena- ren. Het succes in deze heeft ons doen beslui ten om door te gaan en ook om in 1925 te begilinen, groene veilingen te houden. Het veilingsmerk zal worden gewijzigd, voor de zakken met 1 Januari en voor de kisten met 1 Fe'bruari a.s. De enrballage met het oude merk is na dien tijd voor rekening van hen, die dit on der zich houden. Aankoop sloffen voor 1925. Het zal de leden wel hebben verwonderd, zeide de voor zitter, dat wij voor dit punt de vergadering hebben bijeen geroepen doch't was drjngend noodig en wel om twee redenen: 1. vroeger kocht de vereeniging sloffen en de leden na- men deze af naar behoefte. Dit gebeurt niet meer, alleen wordt geleverd op bestelling, zoodat de leden die niet bestellen ook geen sloffen ontvangen. 2e. Door het sfabiel worden van het Duit sche betaalmid'del zijn de sloffen zeer duur (wij schreven reeds 15 a 16 per 100). Naar het heette was er een tekort van slof fen en de oude waren „geheel op". Spr. wil de dit laatste in het midden laten en voor.de nieuwe sloffen moest men al hebben opgege- ven claar het productiecijfer zeer beperkt was. Daar men vcrmoedde dlat ,.er muziek in zat", had men maar niet besteld. Gebleken is ech ter dat de sloffen niet goedkoop zullen zijn wat wel verklaarbaar is door het stabiel wor den van het Duitsche betaalmiddel. Doch er is na herhaaldelijke conferenties en bespre- kingen met die andfere veilingsbesturen in Westland' en Zeeland: bereikt dat men de spe- culatie van> den handel als er speculatie is -den kop heeft ingedrukt. Met andere veilingen is bereikt, dat in Rotterdam een goed bruikbare mand (een z.g. betimmerde kist is gemaakt) en hoewel de Saksische slof is te prefereeren is dfe spe culatie thans uitgesloten. Na zeer uitvoerige bespreking werd de uit voering aan het bestuur overgeiaten. Nieuwe fust voor witlof. Ook dit is van -zeer groot belang, daar deze emballage een groot bedrag vraagt in hun tegenwoordige uitvoering. De bestaande spanen witlofmand zal naar evenredigheid evenduur zijn als de sloffen: de tenenmand is veel te duur en het „kratje", zoo buitengewoon; geschikt voor export, is niet gewild voor de binnenlandsche markt. Daarom stelde het bestuur voor om het witlof in de nieuwe kleine kist te veilen, welke reeds in gebruik is voor fruit, postelein {enz., tegelijk kon dan de aangepaste embal lage voor witlof vervallen. Een levendige discussie werd hierover ge- houden en medegedeeld werd hoe de handel tegenov-er deze fust stond; men was van oor- aan mijn verwachting. Het landvolk kwam voorbij van de velden, terwijl ik daar aan den kant van de sloot eat, maar ik miste de vroo- lijkheid om hen gcieden avond te wenschen. Ten laatste ging de zon onder en toen, recht tegen den gelen heme! zag ik een rookzuiltje opstijgen, niet veel dikker scheen het mij, dan de walm van een kaars, maar toch was het er, en beteekende een vuur, en warmte, en middageten en een levende bewoner, die het moest iiebben aangestoken en dit troostte mij een weinig. Dus ging ik voorwaarts langs een smal paadje in het gras, dat in de richting van het huis liep. Het was wel erg smal voor den eenigen toegang tot een woning; maar ik zag geen ander. Even later voerde het mij langs een paar steenen hekpalen met een daklooze portierswoning ernaast en wapenschilden aan den top. Het was duidelijk bedoeld als ftoofd- ingang, maar nooit voltooid; inplaats van ijzeren hekken, een paar houten met touw er- tusschen gebonden, en daar er geen parkmu- ren waren en geen spoor van een oprijlaan, liep het paadje dat ik volgde, redits langs de pilaren heen, en kronkelde verder naar het huis. Hoe dichier ik daarbij kwam, hoe meer ver vallen het leek. Het scheen den eenen vleugel van een huis, dat nooit voltooid was. Wat hot N.T. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN ZOON, V00R- DAM C 9, ALKMAAR deel dat het geen fiasco moest worden. Beslot'en werd de uitvoering aan het be stuur over te laten en zoo mogelijk geen nieuwe manden aan te koopen. Daarna werd de financieeel aangelegen- heid voor de bloembollenveiling geregeld. Met de uitvoering, in overleg met de vrije veiling, werd het bestuur belast. Aangaande het voorstel van eenige leden om gezamenlijke boonenstokken en latten aan te koopen, werd besloten een proef te nemen en de tijd voor bestelling open te laten. Na rondvraag volgde sluiting. UIT NOORDSCHARWOUDE. Bij de Geref. kerk is beroepen te Lollune ds. Gillebaard, te Ncord-Scharwoudc. UIT SCHERMERHORN. Dinsdagavond hield de afdeeling' Soher- merhcrn van den Bond van Staatspension- neering in de zaal van den heer Schreuder alhier, met welwiilende medewerking van het Symphonie-gezdschap „Polyphonia" en den heer Verbeek van Grootschermer als voor- drager, haar jaarlijksche propaganda-avond. De zaal was aardiig bezet. De voorzitter opende met eenige toepaese- tijkc wclkoanstwcorden dc bijeenkomst, waar- tia het Symphonie-gezelschap een vroolijkc marsch inzette. Het woord was daarna aan den heer H. Bruin van Alkmaar, in- Schermerhorn welbe- lcend, die met zijn: gewone radheid van tong, de aanwezigen trachtte te overtuigen van de billijke eisch die-door den Bond werd ge steld om premievrij Staatspensioen voor "de ouden van dagen te \'erkrijgen. Spr. bracht in herinnering, dat nog 25 pet. van de oud- j-es hun toevlucht tot de diaconie- en armen- huizen moeten nemen. Anders is het in Denemarken en Engeland, vooral in het laatste land, waar niettegen- staande de enorme kosten van den wereld- oorlog het pensioen voor de oudfen van do gen is verdubbeki, Spreker wekte de aanwezigen op met de verkiezingen in 1925 ten gunste van cfe ver- worpeHngen te stemmen, door, hun stem op mannen uit te brengen die de schoone taak van den Bond v. Staatsp. verstaan. Wij moe ten niet met ons laten sollen; het is geen lief- dadigheid, maar recht, dat wij voor onze oudfen van dagen prerrfievrij staatspensioen eisgh.en. Helpt alien* raee onze wensch te doen vervullen. Ernstige critiek oefende spreker op de Ra- den van Arbeid uit. Door d'e groote admi- nistratieve rompslomp en andere dingen gaan millioenen verloren ten koste van "het „oud en arm". Na een epwekking tot degenen die nog geen lid van de afdeeling zijn, zich nog he- den a'.s zoodanig op te geven, eindigde spr. Tevens had dezen avond1 de onthulling van het vaandfel plaats. Namens de leden werd door mej. M. Kluit het vaandel aan den voorzitter overhandigd. Zij zelf had het ver- vaardigd en boocl1 het met eenige toepasselij- ke woorden den voorzitter aan. Op zijn beurt dankte de voorzitter de vyrvaardigster voor haar prachtig werk, waarvoor haar terecht alle huldfe toekomt en bood haar bloeinen aan. Een luid applaus weerklonk toen het vaan del werd onthuld. De heer H. Heringa sprak als voorzitter van de afdeeling Sch:ermerhorn geiuk met het bezit van een vaandel. Ook de heer Bruin sprak daarna nog eenige woorden. „Polyphonia" heeft zich dezen avond bij- zonder goed1 geweerd en een dankbaar ap plaus volgde na elk nummier, dat ten ge- hoore werd- gebracht. Ook de heer Verbeek had sueees met zijn aardige zangnummertjes, waarvan wij in 't bijzonder noemen „0versdiotje". Het geheele programma werd keurig afge- werkt en het was een recht gezellige avond'. Na afloop volgde een gezellig bal. UIT HEERHUGOWAARD Woensdagmiddag te 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeenie. Met den burgemeester aanwezig alle raadsleden. Na opening der vergadering lezing der noiulen, welke werden goedgelceurdl Naar aanleiding eener opmerking van den heer Kostelijk met betrekking tot die' goedkeu- meest naar binnen gelegen einde behoorde te zijn, was zonder dak op de verdieping en stak ed tegen de lucht met hoeken en kanten van gestaakt metselwerk. Vele vensters waren zonder ruiten en de vleermuizen vlogen in en uit als duiven in een .luiventil. De nacht was gaat? vallen, toen ik gena- derd was en uit drie van de vensters van den beganen grond, die hoog en smal en stevig getralied waren, begon het wisse'ende licht van een vuurtje te schijnen. Wat dit het paleis, waarvoor ik was geko men? Moest ik binnen deze muren nieuwe vrienden zoeken en een groot fortuin begin ner? 0 Wel, in mijn vader's huis in Essen-Wa- terside, schenen het vuur en het heldere licht een miji ver, en was de deur open voor het kloppen van een bedelaar. Ik ging voorzichtig voort, en scherp luis- terend hoorde ik iets als het rammelen van borden en een droog scherp kuchje, dat in buien kwam, maar er was geen geluid van stemmen en geen hond blafte. \'oor zoover ik kon zien in dfe schemering bestond de deur uit een groot stuk hour, hezaaid met spijker- koppen, en ik lichtte mijn hand op met een iig hart ..en klopte eenmaal. ^Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5