hoest: Anga ..0 iitatju van net salans voar den gemeente-ontvanger, dteelde de voorzitter mede, d'at die goedkeuring geldt voor 1924, terwijl voor 1925 wel rekening gehouden zal moeten worden met de nieuwe regeliog door Oed. Staten in te voeren. Medegedeeld werd, d'at alleen dr. Spierings en de heer Liefhebber. hoofd der openbare lagere school te Veenhuizen, hebbesi aange- vraagd een closet te dcen plaatsen in hunne woning. Ingekomen was de goedkeuring van Ged. Staten op de suppletoire begrooting, wat voor kennisgeving werd aangenomen. Een aantal bewoners der Kit bij den heer C. Wester hadden een verzoekscbrift inge- diend voor verlichting dier Kil. Na voorlich ting dioor den voorzitter en eenige bespre- king, werd besloten daar althans een paar lantaarns te plaatsenmocht di't beslist onvol- doende blijken, dan is daar later nog altijd beter in te voorzien. Door den heer H. Reijne is een optslagaan- vrage ingediend alls lid der commissie tot we- ring van schoolverzuim, welk ontslag werd verleend. Door de drie R. K gees tel ij ken is een; adres ingediend, waarbij te kennea werd gegeven, dat het verzoek van 16 Juni met betrekking tot de kermisviering werd ingetrokken, doch thans aan den Raad werd verzocht te willen besluiten, dat kermisviering op Zondag in de gemeente uitgesloten zij. De heer Kostelijk zou nu naast dit adres tier tafel willen zien de tegenadressen van be- langhebbenden. De voorzitter stelde voor het eerste adres als ingetrokken te beschouwen, waarmedte de Raad accoord ging. Hierna bracht de voorzitter in bespreking hef thans ingediende verzoek, n.ll om de Zon dagskermis af te schaffen. De heer Tromp vroeg of het prae-advies van B. en W. word't gehandhaafd1, zooals dit was op het vroeger gedaan verzoek. De voorzitter antwoordde, dat hij en een der wethouders hun vroeger ingenomen standpuht handhaafden, doch de andtere wet- houder van zienswijze is veranderd. Wethoudter Wijnker zeide van idtee omtrent de Zondagskermis te zijn veranderd en dat hij nu de meening tioegedaan is, dat de Zondags kermis dient te worden afgeschaft. Indien dit in de omgeving algemeen geschied'de, zou dit voor de kasteleins geen schade zijn, terwijl het voor de ouders een geruststielling zou we- Wethouder Krom zeidle niet van zienswijze te zijn veranderd. Spr. bracht in herinnering, dat het verzoek een gevolg is geweest van het verloop der kermis in het noorden, wat niet aan personen van elders, doch wel degelijk aan enkele eigen burgers geweten moet wor- den. Spr. vond het wel jammer, dlat bij die gelegenheid door de politic niet krachtiger is opgetreden; teen persoon althans had z. i. heel goed verwijderd kunnen. worden en we- gens ergerlijke overtrading van het vloekver- bod verbaliseerd moeten. worden. Spr. meende echter, dat het gedrag van eenige belhamels niet tot richtsnoer voor onze houding mag dlenen. Met afschaffing der Zondagskermis zou trouwens alleen ook maar een verplaat- sing van het kwaad bewerkt worden. De ker- missen elders in onze gemeente hadden een ordeliik verloop. Spr. achtte zich niet veramt- woord aan het verzoek zijn stem te geven. Met B. en W. was de heer Tromp wel van oordeel, dat de meerderheid der bevolking wel v66r het behoud1 der kermis is, doch B. en W. verklaarden in hun prae-advies toch ook te betwijfelen of de kermis bijdraagt tot de moreele en zedelifke verhooging der bur- gerij. Spr. nu meende, dat de Raad die mo reele en zedelijke verhooging dient te bevorde- ren, trots zelfs de meerdterheid der bevolking. Op allerlei wijze wordt thans door velen de Zondag misbruikt, ook door de kermis, terwijl door het bezoek van vreemdelingen op den Zondag het er niet beter op wordt. Spr. meende, dat wSnneer d'e kermis op andere dla- gen wordt gevierd dan op Zond'a-g, dit meer het karakter zal hebben van een volksfeest der burgerij. Verheugde het den heer Kostelijk eenerzijde, dat de heer Krom bij zijn vroeger ingeno men standpunt is gebleven, anderzijdls is hij teleurgesteld omtrent de nu aangenomen houding door den heer Wijnker. Spr. vroeg: Laat de heer Wijnker zijn kitidteren dan in het vervolg ook niet meer gaan naar een Zondags kermis elders? Spr. achtte het in de eerste plaats gelegen op den weg der geestelijkheid om onder de burgerij het moreele en zedelijke peil zoodanig te verhoogen, d'at er ordelijk en genoeglijk kermis gevierd kan worden; niet alleen kermis; maar ook andere fees-ten. Dan weegt't bij spr. zeer zwaar. dat door afschaf fing der 'Zondagskermis velen zeer worden benadeeld in hunne broodwinning. En gaat men dezen weg op, hoe moet het dan met al lerlei uitvoeringen, welke op Zondag wordlen gehouden? Ook hierbij gaat niet altijd alles, zooals het moest gaan. Spreker betreurde het ten zeerste, dlat door eigen burgers aan- leiding is gegeven tot de indiening van het verzoek, doch meende, dat de Raad er niet op moest ingaan. De heer Tromp wilde wel erkennen, dat sommige burgers door inwilliging van het verzoek getroffen zouden worden, maar dit is van meerdere besluiten wel eens het gevolg, en spr. meende, dlat het nadeel overschat wordt. Hij wees hierbij op andere gemeenten, waar de kermis is afgeschaft en voorts ook op winkelsluiting, waar velen eerst ook zooveel nadeel van vreesden. Ook de heer C. van Langen verklaarde wel voor inwilliging te zijn, vooral ook om- dat we in onze gemeente verschillende kermis- sen hebben. De voorzitter interrumpeerde, dat de Raad dit aantal ten alien tijde kan verminderen. De heer van Langen achtte afschaffing der Zondagskermis gewenscht. Een ander geluid liet weer de heer Poland hooren, hoewel hij ten deelc met het gespro- kene door den heer Tromp accoord ging. Doch waar op de vraag of voorstanders van afschaffing hun kinderen dan ook thuis hou- den van elders te vieren Zondagskermis, geen bevestigend antwoord komt, achtte spr. hun houding wat ongerijmd. Spr. meende, dat door inwilliging van het verzoek het kwaad niet wordt bezworen. De heer Kostelijk was van oordeel, d'at door enkelingen op Maandag of Dinsdag evengoed den beest kan worden uitgehangen als op Zondag. Spr. achtte dit ten alien tijde onge- past en was van oordeel, dat het dan nog meer recht van bestaan zou hebben de ker mis maar heekmaal af te schaffen; den Zon dag als kermisdag af te schaffen heeft geen zin. De heer Wijnker meende van wel. Ge- scbiedt dit in de heele omgeving, dan zou dit een heele geruststelling zijn. Maar, vroeg spr. den heer Krom, als de kinderen dian naar an dere plaatsen gaan? Gelegenheid is er*te over, zoo niet voor kermis dan voor wat anders. Bergen en Heiloo b.v. daar is het als't ware in den zomertijd geregeld kermis, terwijl ook Alkmaar velc gclegenhedien biedt. We zouden met afschaffing bevorderen, dlat onze kinde ren hun geld elders verteren. Spr. was zelfs van oordeel, dat sommigen Zondags elders been zouden trekken om dan nog drie dia-gen liier kermis tc houden. Ook de heer Mienis achtte inwilliging niet gewenscht, eerstens omdat velen er door in hun broodwinning wordtn getroffen, twee- dens omdat hij overtuigd is, dlat die zeer groote meerderheid der bevolking vo6r be houd1 der kermis op Zondag is. Spr. oordeel de, dat men dan toch zijn kinderen thuis kan houden. indien men zoo tegen de kermis is. Nadat nog de voorzitter als zijn meening had te kennen gegeven, dat er inderdaad vee! gedaan kan worden voor een ordelijk verloop der kermis, werd tot stemming overgegaan Het verzoek werd met 7 tegen 4 stem men van de hand gewezen. Voor stemden de hee-rcn Wijnker, Van Langen, Borst en Tromp. (Wordt vervolgd). UIT ST. PANCRAS. Eindelijk is dan toch de verbouwing van het raadhuis een feit geworden. Zeer vele ma- len is er door raadslediem op gewezen dat het raadhuis te klein was en dringend verbetering behoefde, en thans, nu het hoofd der school ontslag nam, was de gelegenhed er om tot het begeerde te geraken. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen, en kunnen niet anders ge- tuigen dan dat't is een goede verbetering en verfraaiing geworden. Reeds van buiten af ziet men de verandering die is aangebracht; de boomen, die veel licht benamen, zijn opge- ruimd en in den tuin is wat meer orde ge- bracht, terwijl 'n moo begrind pad naar de se- cretarie voert, afgewerkt ter weerszijden met 'n zodenlaag. Wat indertijd raadszaal was, is thans secretarie geworden. Achter des voor- zitters pl'aats zijn een paar schuifdeuren aan gebracht, die toegang tot de raadszaal geven, voorheen de woonkamer van den heer Eugel. Aan deze kamer is niet veel veranderd. Alleen de deur op de gang is verdwenen en in het midden van het vertrek is een lamp aange bracht, die, wat bouw aangaat, eenigsziitis de aandacht trekt. Het is een vierkante lamp van latwerk, waartusschen glas. Verdeeld op de vier zijden, prijfct de spreuk: „Een goede raad is goud waard Wat de secretarie aan gaat, hier is de verandering het grootst. Op- nieuw behangen en geschilderd, waarin vooral de kleurencombinatie de aandacht trekt, is het met de verandering die gekomen is door het aanbrengen van een hek, en tegen de ra- men een zitbank voor de wachtenden, een ge- heel ander lokaal geworden. Komt het nu voor, dat er meer dan een wacht voor een on- derhoud met den burgemeester, dan is dit de zaal waar gewacht kan ^worden. Zooals ge- zegd, het is een belangrijke verbetering, die in een lang gevoelide bell oefte voorziet en voor langen tijd geen aandacht mder behoeft. Naar wij1 vememen, 1-igt het in het voomemen van de afd. St. Paneras van het „Witte Kruis", reddingsmiddelen aan te schaf fen, in verb and met den gevaar opleverenden Twuiverweg. Deze reddingsmiddelen zullen dan gestatienneerd worden in den mo-len en waarschijnlijk bij den heer Kl. Glas. Voor- noemde afdeeling heeft eveneens beschikbaar, vanwege de gemeente verstrekt, lysol, ter be- strijding der malaria. UIT AKERSLOOT. De oudste inwoner dezer gemeente, de heer C. Kuiper is Zondag j.l. loverleden in den ouderdom van ruim 84 jaren. De heer Kuiper was hier en in de omstreken geen onbekende bij de veehouders, daar hij bij ziekte onder hun vee velen met raad en daad heeft bijge- staan. Door den minister van Justitie is tot on- bezoldigd rijksveldwachter voor den Groot Limmerpolder bemoemd de heer Jb. Blokker Pz., wonende in deze gemeente. - De uitslag der openbare verpachting van het gemeentelijk pontveer is als volgt: 24 inschrijvingen waren ingekomen, n.l.: Th. N. Broedersz, Haarlemmermeer 1000 N. Zwakman, Akersloot 856S. Ruiter, N.- Scharwoude 850; M. Schagen Jbz., Berk- hout 800; G. Visser, St. Maartensbrug (Zijpe) 725; J. Schuit, Heer-Hugowaard 725; P. Kunst, Oudorp 709; D. Daan, Uitgeest, 700; H. Bakker, Egmond-Binnen, f 666; S. J. de Jong (Purmer) Edam 662; W. Broersen, Akersloot 660; W. Buren Lz., Alkmaar 651P. Schouten, Akersloot f 650; A. Brink, Oude Niedorp 650; J. Vennik, Akersloot f 625; P. de Mod, Alk maar 624; S. Kruijer Sr., Zuid-Scnar- woude 615; W. Groenland, Heer-Hugo waard 601A. Vroling, Hem, Venhuizen f 600; W. Tijmes Hz., Akersloot 600; W. Buiter, Heer-Hugowaard f 600; C. Porie- gies, de Rijp f 579; A. Terluin, Akersloot 575; P. Ret Pz., Uitgeest V 526. De gunning wordt door Burgemeester en Wethouders aangehouden. UIT OUDE NIEDORP. De sluiswachter, de heer H. B. Helleman, is door den burgemeester aangesteld als on- bezoldigd dienaar van politie, alhier. Op verzoek van de vereeniging „Plaat- selijk belang" alhier trad gisteravond op, in het lokaal van Mej. de Jong, de heer H. Slikker van Warmenhuizen, met verschillen de voordrachten. De heer Slikker heeft, afgaande op het ap- plaus dat hem telkens ten deel viel, de aan- wezigen heel goed voldaan. Een en ander werd afgewisseld door mu- ziek van het Fanfarecorps „Crescendo" al hier, dat ook zeer in den smaak viel. Het ge- heel was een mooie avond. Staten-Oeneraal EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. In behandeling kwam de nieuwe Tariejwet. Het woord was aan den heer Wester- d ij k die in dc eerste plaats wilde opkomen tegen de wijze, waarop de behandeling is Kweliende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. voorbereid, waarbij de Reehterzijde deze heeft doorgedreven zonder dat er goede gelegen heid was geweest tot gezette overweging, zoowel voor de Kamer als voor de deskundi gen daarbuiten. Spr. hieid tegenover de reg-eering vol, dat aanncming van deze wet den koers in onze handelspolitiek om zal gooien, en de vrijhan- del hier zal wordlen opgeofferd, zij het ook langs lijnen van geleidelijkheid. Nu moge de regeering beweren, dat zij geen protectionisms wil brengeu, doch slec-hts feiten, dat er een. groote kloof besta-at tus- schen intentie en daad. Trouwens de uitla- .tingen des Ministers bij de verdediging van het ontwerp hebben telkens een protectionis- tisch karakter. Spr. kwam diaarna op tegen de protectio- nistische meeningen en daden en tegen de be- weringen dat hoogere invoerrechten ons land een beteren economischen toestand bezorgen. Van een Minister als de heer Colijn had hij beter verwacht en het doet hem leed, -dat de ze in tegenstelling met mr. de Geer verwacht dat de nijverheid er door proftteeren zal. Vooral de grootindustrie zal er door bena deeld worden. Maar het gansche wereldver- keer wordt door hooge invoerrechten in slechter conditie gebracht. Spr. noch zijn partijgenooteni zullen dus voor dit ontwerp stemmen. De heer Van den B ergh noemde dit wetsontwerp een teleurstelling, omdat het zich beweegt op de paden der partijipotitiek. Een groot deel van ons volk is van dit ont werp niet gedictid. De oorspronbelijke vorm van het ontwerp was heel wat bescheidener, maar zeker had1 men niet gedacht, dat ge- streefd werd naar een opbrengst van 10 mil lioen en meer. Nu d'e minister de 8 percent handhaaft, trots de hoogere opbrengst van dte heffing, zit hij in het sc'huitje der pro-tectionisten. En dat hij de nu verwachte 15 millioen noodig heeft voor het sluitend maken der begrooting van een jaar, terwijl de tariefheffing vele jaren zal blijven, achtte spr. een anomalie, welke niet pleiti voor's ministers poli-tiek. Dat het nieuwe tarief zuiver fiscaal zou zijn,. ontkende sipr. Mogen we meegaan met het experiment, dat ons thans wordt voorgelegd? De geschie- demis van onze tariefwetgeving ontraadt ons ■dlit. Spr. waarschuwde met het oog op dte st ij - gende cij-fers van onzen handel met een- proef van protectionistischen. geest, die de industrie blijkens verschillende door spr. gem-emoreer- de feiten niet noodig heeft. Men wage deze proef niet voor het kiezersvolk over de kwes- tie is geraadpleegch wat men had kunnen doen door 6 maanuen te wachten met de in diening van het ontwerp. Men had beter gedaan met krachtiger aan te sturen op bezuiniging, dan langs diezen weg geld in dte schatkist te brengen. Spr. waarschuwde ook ernstig tegen het nemen van maatregelen van retorsie, waar op van verschillende zijden wordt aange- drongen. Mr. D e V o s v a n S t e e n w ij k sprak zijn verbazing er over nit, dat zells niet een deel der linkerzijde zich tegenover de be too- gen des Ministers heeft gewonnen gegeven. Hij ontkende dat deze maatregel tot dtekking der begrooting noodig, een protectionistisch karakter zou dragen. Spr. achtte de voordracht een gelukkige verbetering der techniek, die een onmisbare hoogere opbrengst oplevert, onmisbaar om dat de directe belastingen niet hooger wor den. Het budget van dten arbeider zal door de ze verhooging niet worden gedrukt; hooger invoerrechten maken het lteven vols trekt niet duurder, zooals de feiten in den vreemde be- wijzen. Spr. geloofde niet, dat onze land- en tuin- bouw nadteel zullen. ondtervinden en er be- staat geen aanleiding om werkeloosheid te vreezen ten gevolge van de dialling van den uitvoer. Dat het buitenland verstoord zou zijn over onze geringe verhooging, achtte spr. onaannemelijk. Spr. betreurde het, dat men links van een economisch vraagstuk een politick vraag- stuk heeft gemaakt en dat men met zoo veel drubte en scherpte er tegen is opgekomen, dat spr. zich niet los kan maiken van het ver: m-oeden dat zekere Juni-gebeurtenls, welke te wachten is, daaraan niet vreemd is. Spr. wen-schte den Minister Colijn geluk met zijn succes bij het streven om ons bud get in evenwicht te brengen, en dat sleChts in een jaar tijds, en zeide hem ten slotte dan'k voor zijn ontwerp, waaraan spr. en zijn partijgenooten gaarne hun stem zouden geven. De heer D i e p e n h o r s t betoogde, dat geen scherpe scheidslijn is te trekken tus- schen fiscaal en protectionistisch tarief. Het karakter van een tarief hangt af van dte be- c'oeling. Hier nu staan we alleen voor den wensch der regeering om de rijksinkomsten te verhoogen. Zij verzekert dat zelve uitdruk- kelij'k, we mogen dat dus niet in twijfel trek ken. Spr. beriep zich op het oordeel van den beer Westerdijk tot ondersteuning van zijn bewering. En als de heer Westerdijk zoozeer cud-Minister De Geer prijst, dan herinner- de spr. aan het plan van mr. De Geer om dte invoerrechten van 5 tot 7 percent te bren gen. Op grond van het fiscale karakter der wet achtte spr. het dwaas haar voor een verkie- zingsleus te gebsuiken. Dat de regeering in haar voorstel zooveel mogelijk de gevceligheid der vrijhandelaars heeft gespaard, daarvan is spr. overtuigd. De practijk bewijst, dat bescherming vol- strekt niet altijd duurder prijzen veroor- zaakt. Maar bovendien overschatte men niet te zeer de belangen van den consument. Spr. zou voter het ontwerp stemmen. De heer Van der Landen zou zeer gaarne dit ontwerp in het Staatsblad zien verschijnen. Spr. is ingenomen met het voor stel en hij staat verbaasd er* over dat de lin kerzijde niet zooveel drukte er over maakt als vroeger. Blijkbaar is de vrees voor de re- presail 1 emaatregelen verdwen en Spr. bestreed voorts mr Van Gijn, die be- weerd heeft, dat spr. zich niet zou schamen protectionist te zijn. Spr. is geen protec tionist, maar als hij het wel ware, dan zou hij er zich niet over schamen. De heer S t e n h u i s zette uitteen, dat voor de sociaal-democraten VTijhandel de voorkeur verdiende, omdat trote tijdelijke noodmaatreglen van protectie als't Schoe- nenwetje, daarmedte op den duur het beste voor't streven der S. D. A. P. is te berei- ken. Spr. zette vervolgens uiteen, welke be- zwaren zijn partii tegen het ontwerp heeft. Eerlijke politick had geeischt, d'at men in 1922 de kiezers van de plannen had kennis gegeven, doch in ieder geval had1 men ze thans er over moeten raiadiplegen. Maar men praatte dit goed met tc beweren, dat het voor stel geen protectionistisch karakter draagt. Spr. steldie ten slotte een motie voor, waarbij op grond van het protectionistisch karakter van het ontwerp en op grond, dat daarover de politieke pairtijen, die het Kabinet steu- aien, niet zijn gekend, wordt besloten het ont werp tot na de aanstaande verkiezingen aan te houden'. De moti'e is mede onderteekend door de le- den mevr. Pothuis—Smit, S. van dten Bergh, Van Embden en Westerdijk. De vergadering werd hierop tot heden 11 uur verdaagd. TWEEDE KAMER. (Slot der avondvergadering van Dinsdag.) Begrooting van Waterstaat. De heer O u d (V.-D.) noemde de wijze van reorganisatie van den girodienst juist het tegengestelde van hetgeen spr. wenschte. De heer Van der Waerden (S.-D.) merkte op, dat ten aanzien van de Bezuinigingscommissie de regeering geheel dtekt hetgeen de Minister in de Memorie van Antwoord heeft gezegd. Hoe achtte de heer de Monte Verloren het mogelijk door zijn be- toog tot dezen Minister haar er toe te bren gen terug te nemen, wat zij in de stukken om trent. de commissie heeft gezegd? De heer De Monte Verlorfn (A.-R.) meende als de Minister eerder aan de Zondagswet had gedacht, zijn antwoord op de vragen van dten heer Kersten wel an ders zou zijn geweest. I>e Minister, die niets afdoet aan het recht der commissie, om haar eigen cor ded te hebben, betoogt, dat ze heeft nagelateu overleg te plegen en daardoor tot een onjuist oordeel is gekomen. De algemeene beraadslagingen werden ge- sloten. Verschillende artikelen gaven aanlei ding tot discussies. De Minister ving zijn rede aan. De Voorzitter sloot te 3.05 de vergade ring. Vergadering van Woensdag. Voortgegaan werd met de behandeling der lndische Begrooting en de interpell atie- Wijnkoop. De algemeene beschouwingen werden voortgezet. De heer O u d (V.-D.) achtte de groote fout in het lndische beleid, dat men niet tij- diig dte inkomsten heeft geregeld1 en in orde gebracht De opleiding van ambtenaren te Utrecht namens dte ondternemers achtte spr. zeer be- denkelijk. Het is een onbillijke en onverstandige daad geweest de ondterofficieren te straffen en een typisch staaltje van dte slechte politiek van den Minister. Spr. eind'igde met de verklaring, dat hij in 1925 dezen minister met veel genoegen zal zen heengaan. Zijn opvolger zal heel wat te herstellen hebben. De heer Van Boetzelaer van D u b b e 1 d a m (C.-H.) besprak eerst de opleidingslrwestie te Utrecht. Hij meende, dat het niet aangaat, hier de regeering iets te ver wij ten. Over de communistische actie in Indie is hij het eens met den heer Albarda. De reorganisatie van dte lndische Kerk be- siprelTnd, uitte hii den wensch, dat voortgang gemaakt zal worden met deze aangelegen- heid. Over de opium-politiek had1 spr. eenige schrifteliike vragen gesteld. o a ten aanzien van de Opium-conventie. Spr. wil Meder- land doen deelnemen aan het protest. De heer F e b e r (R.-K.) had lof voor den Minister, die het financieel even wicht bersttelde. Mei het werk der bezuini ging en belastingen was spr. niet in alle op zichten tevreden, maar in hoofdzaak kon hij er zich mee vereenigen. De salarisregeling achtte spr. een chaos De heer Scheurer (A.-R.) bracht allereerst hulde aan de drie stoere Nederlan- ders, die naar Indie zijn gevlcgen. Een woord van dteelneming vo:r de slachtoffers in Wono sobo wilde spr. uiten. Spr. was voor het beleid dankbaar, al keur- de hij het niet in details goed. Voor Indie had dte Minister veel tot stand gebracht. Spr. vroeg spoedige alwerking dter reorganisatie- plannen. Aan het hasardspel,. roulette, enz. moet een einde komen. Over de leger-predikanten had spr zijn meening vroeger geuit. Hij was er principl ed tegen. De communistische actie achtte spr. niet zoo pnschuldig. De heer Lovinck (C.-H.) was tevreden over het beleid van het Minister, die veel deed, o.a. het sluitend maken van de begrooting. Over den landbouw en d'e nijverheid had spr eenige critiek. De heer Ke tel a a r (V.-D.) klaagde ook over de circulaires, die de Regeering heeft gericht tot.de enderwijzers In de salarisregeling zitten allerlei onbil- lijkheden, die spr. aanwees. De heer W ij n k o o p (C.-Fr.) repli- ceerde. Spr. diende fen slotte een motie in, waarin hij precies vroeg, hetgeen in zijn vraag gis- teren was opgenomen. De Minister van Kolonien, dte heer De Graaff, antwporddte. Hij schet- ste de moeilijkheden van het sluitend maken der begrooting, maar het belang daarvan was zeer groot. De slechte toestand van de inlandsche be- vo'king, door den Albarda geschetst, is niet zoq ongunstig als wordt voorgesteld. Het niet uitvoeren van groote werken heeft nsdeeligp ge\olgen, maar men moet niet over- driiven De hooge rente bij den pandhuisdienst is meer schijn. Wat de regeeringscirculaires beireft ver- wees spr. naar de discussie oyer de interoel- Doos 60-90ct Bij Apolken Dw^isten. latie-Wijnkoop De kwestie van de onderofficieren zou spr. ondterzoeken. Spr. waarschuwde niet te veel over dte be volking" van Indite te sprekeo. Dat begrip is niet precies omlijnd. De concessies op N.-Guinea had spr. niet kunnen bespreken, omd'at hij geen officieele aanvrage had. Nopens dte salarisregeling merkte spr. op, dat besprekingen daarover al jaren gaande zijn, omdat men een algemeene herziening wenscht en d'at ko®t zeer veel moeite. Spr. geloofde dat Indite blij mag zijn dat dte heer Albarda stuurman aan den wal is geweest en niet stuurman op het schip. Versobering van die staatsbemoeiing achtte spr. gewenscht, waar het is niet precies aan- gegeven waarin dil zal bestaan Over de verspilling bij leger en vloot is weer geklaagd, maar spr. geloofde dat dit overdreven is- Op die uitgaven is zeer veel bezuinigd. Wat dten Utrechtschen leerstoel betreft, zeide spr. dat de oprichting is een onderwijs- kwestie; de vraag of de opleiding geschikt is voor Inde is een lndische, kwestie, die spr zal beoordeelen naar het belang van Indie. Tegen opleiding van ambtenaren in IndiS zelf voelt spr. verschillende bezwaren. Ten slotte behandtelde spr. eenige detail- pun ten. De heer Albarda (S.-D.) diende de vol gende motie in: De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is een on- derzoek in te stellen naar den economischen toestand van de inlandsche bevolking van Ned.-Indite, noodigt de regeering uit tot een zoodanig ond-erzoek te besluiten, en gaat over tot dte orde van den dag. De Minister ziet niet veel heil in dit onderzoek. De heer Albarda, (s.-d.) handhaaf- de zijn motie. Hij bedoelde een onderzoek en laat aan den minister over hoe dat zal zijn. De vergadering werd verdaagd tot hedten een uur. Oemenyd nienws EERSTE KAMER. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, zal de heer E. Rugge (s.-d.), te Groningen, met het oog op zijn benoeming tot wethouder van die gemeente, als lid van de Eerste Kamer bedan- ken. Als zijn opvolger zal worden aangewe- zen de heer L. M. Hermans, lid van den ge- meenteraad van Arnhem en van de Provin cial Staten van Gelderland, oud-lid van de Tweede Kamer. De heer Hermans zal dan ontslag nemen als Statenlid en als zoodanig worden opgevolgd door den heer. C. J. Lure- mans. GEORGANISEERD OVERLEG. In de vergadering van de centrale commis sie voor georganiseerd overleg voor ambtena- renzaken op Dinsdag 16 dezer is op verschil lende punten van het nieuwe Bezoldigingsbe- sluit de aandacht gevestigd, die naar het oor deel van de commissie nader onder de oogen dienen te worden .gezien., Mitsdien heeft de commissie gemeend, de regeering ernstig in overweging te moeten geven, de invoering van het nieuwe besluit voorloopig op te schorten Ut een nader te bepalen tijdstip en het-besluit zelve te herzien in overleg met de alsdan al of niet reeds ge- ,reorganiseerde centrale commissie. De verte- genwoordigers van alle organisaties ver klaarden, in dit geval hun voile medewerking te zullen verleenen tot een spoedige beeindi- ging van deze herziening. Voorts besprak de commissie in het bijzijn van den raadadviseur van het departement van justitie, mr. J. Donner, het regeeringsont- werp betreffende de reorganisatie van de commissie en het overleg zelve en het hier- over door een uit haar midden aangewezen subcommissie uitgebracht prae-advies. De commissie vereenigde zich met dit rapport en daarmee grootendeels met het regeerings- voorstel voorzoover deze reorganisatie wer- kelijk opgevat en uitgevoerd wordt in den geest, als door den raadadviseur van justitie werd toegelicht. In afwachting van deze reor ganisatie besloot de commissie, alle kwesties omtrent classificatie van gemeenten voorloo pig aan te houden. De commissie besloot zich tot de regeering te wenden met het verzoek, de bepalingen om trent uitbetaling bij overlijden (St. bl. 1923, no. 535) ook voor de onderwijzers van toe- passing te verklaren. Voorts besprak de commissie, nog enkele andere punten als de afvloeiing van ambte naren en eventueele maatregelen tegen het schenden van geheimhouding. DE RIJWIELBELASTING. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt.: Binnenkort zal de minister van buitenland- sche zaken zich met de Nederlandgche autori- teiten in verbinding stellen, om tot een re- geling te komen voor de kwestie van de rij- wielbelasting, die ook geheven wordt van Belgische arbeiders, die in Nederland te werk komen en zich daarheen te fiets begeven. UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. Het collectief contract Jusschen de Federa te van drukkerspatroons'en de gezellenorga- nisaties is gistermide'n? in de algemeene ver gadering van den Patroonsbond, te Amster dam, met algemeene stemmen aangenomen. Tot bestuursleden van den Nederlandschen bond van boekdrukkers zijn gekozen de hee- ren J. Oppenheim te Groningen en K'. de Wit, te Rotterdam; tot bestuursiid van den Chris- telijken bond is gekozen de heer J. yan den Berg, te Baarn. BRAND. Gisteravond is te Katwijk aan Zee brand uitgebroken in huize Sonnevanck aan dten Noordboulevard, bewoond door den paar- denkoopman Houtman. De brandweer was spoedig ter plaatse. Van dten inboedel is wei- nig gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verztekering dekt de schade. ONRECHTMATIG GEBRUIK VAN BEN RADIO-ZEND-APPARAAT. Maandag j.l. is behandeld het cassatiebe- roep van H. J. J., zonder beroep te Leiden, die dOjOj dp l.laag^che rpdhtjpnjc schuldv? f

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6