Startsnlenws vertriaard aan het gebruiken van een radio- telegraaf, zonder de daarvoor vereischte machtiging te bezitten, waarbij hem even- wel geen straf werd opgelegd. Mr. Noret Thompson lichtte eenige cassa. tiemiddelen toe tegen het vonnis cir recht- bank, waarbij hij erop wees, dat bekl. uitslui- tend weten^chappelijke doeleinden beoogde. PI. kon zich niet voorstellen, dat de wet zu'lks strafbaar zou achten en rneende dan ook, dat van een „gebruiken" in den zin der wet zooals deze moet worden opgevat, in het onclerhavige geval geen sprake is. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 12 Januari. V RIJHE1DSBO N D. Naar wij vernemen, zegt de N. R Crt., van personen, die geaoht kunnen worden op de hoogte te zijn van alles wat de leiding van den Vrijheidsbond betrett, is het bericht no- pens een uitnoodiging aan mr. A. R. Zim merman om zich beschikbaar te stellen voor het leiderschap van dezen Bond, uit de lucht gegrepen. Wei zou men het vermoedelijk in vrijzin- nige kringen ten zeerste op prijs stellen, als de heer Zimmerman een Kamercandidatuur« aanvaardde. C. J. GORTER. t Te 's-Gravenhage is op den dag, waarop hij voor 58 jaren den artstitel verwierf, plot- seling overledea de heer C. J. Gorter, rustend arts. De heer Gorter was, zooal niet de oudste, dan toch zeker efn der oudste arisen van Ne- derland. In het begin van zijn praktijk was hij een paar jaren verbomden aan het gesticht „Meerenberg", hierna vestigde hij zich te Zwartsluis, waar hij slechis kort vertoefdte, daarna te Loosdrecht en eindelijk te Ouder- kerk a. d. IJsel, waar hij zich een drukke prak tijk verwierf en en dertigtal jaren gemeente- geneesheer was Ter gelegenheid van zijn 40-jarig arisjubi- leum bleek zoowel van de ziidte van zijn pa- tieten als van het gemeentebestuur hoezeef hij als medicus geacht en bemind was; zijn laatste levensjaren bracht hij in welverdiende rust te 's-Gravenhage door. De heer Gorter is biina 80 iaren oud geworden. SPOORWEGPERSONEEL. 'Er blijken in de kringen der leden van den Bond van ambtenaren bij de Nederl. Spoor- wegen en den Neutralen Bond van Spoorweg- personeel groote bezwaren te bestaan tegen een fusie met de Nederlandeche Vereeniging van Spoorwegpersoneel, omdat er dan groo te kans zou bestaan op aansluiting bij het Nederlandsch Vakverbond. Evenzeer heeft men groote bezwaren tegen aansluiting bij de internationale transportfederatie, die on der leiding staat van de heeren Nathans en Fimmen. Deze bezwaren vinden hun oorzaak in het feit, dJad- deze twee neutrale bonden relaties onderhouden met een Belgische, twee Duitsche, een Beiersch en eenige Fran- sehe neutrale organisaties, die eveneens niet bij de internationale transportfederatie zijn aangesloten en zelf naar een internationaal verband streven. In verband met de fusieplannen der spoor- wegpersoneelorganisaties zullen a s. Maan- dag buitengewone bijeenkomsten worden ge- houden, door het hoofdbestuur van de Neder- lanldsche vereeniging van spoorwegpersoneel met zijn vereenigingsraad, door bet hoofdbe stuur van den Bond van ambtenaren bij de Nederlandsche spoorwegen met de afdee- lingsbesturen, en door het hoofdbestuur van den Neutralen Bond met zijn bondsraad. Na afloop van die bijeenkomsten zal de commis si van 9 bijeenkomen, teneinde de resultafcn van de bijeenkomsten onder de oogen te zien en de zaak nader te overwegen. Indian zich geen buitengewone omstandigheden voor- doen, zullen vermoedelijk in den loop van 'Januari afzonderlijke bijeenkomsten van de drie organdsaties worden gehouden, om een definitieve beslissing te nemen. NACHTARBEID IN BAKKERIJEN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver eeniging van werkgevers in het bakkersbe- drijf heeft, naar de N. R. Ct. meldt, tegen heden een spoedeischende buitengewone le- denvergadering uitgeschreven ter bespreking van het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet, voor zoover betreft den nacht- arbeid in bakkerijen. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Tusschen den Kon. Nat. Bond voor Red- dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje-Kruis en de Nederlandsche Ver eeniging Eerste Hulp bij Ongelukken is overeenstemming verkregen omtrent een rege- ling van het onderwijs in eerste hulp bij on gelukken. Op de Zaterdag te Amsterdam te houden algemeene vergadering van het Oranje-Kruis zal het desbetreffende voorstel worden behandeld. DE VISSSCHERSSTAKING TE IJMUIDEN. Aan den rijksvischafslag te IJmuiden zijn Woensdag 5 stoomtreilers aangekomen. Van de bij het conflict betrokken reederijen zijn nu nog maar enkele schepen op zee. Sinas Zaterdag hebben 4 kleine reederijen de loon- eischen ingewilligd, zoodat nu 25 stoomtrei lers de visscherij kunnen blijven uitoefenen. VOORZIENINGEN TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het volgende adres is aan de Tweede Kamer gezonden: Ondergeteekenden, voorzitter en secretaris der Landelijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfondswezen gevesiigd te Utrecht, tellende pl.m. 360.000 volwassen verzekerden, verzoeken uw college met den meesten aan- drang, het ontwerp der wet, houdende voor- zieningen tegen besmettelijke ziekten, ook in den thans gewijzigden vorm niet aan te nemen. Zij hebben de eer hierbij uwe aandacht er speciaal op te vestigen, dat door niemand het nut der vaccinatie betwist wordt, waar- door de pokken bier te lande zoo goed als niet meer voorkomen, waaniit voortvloeit, dat de thans bestaande dwang in het belang der volksgezondheid onverzwakt bchoort gehand- haafd te blijven niet alleen, doch zelis dient uitgebreid te worden tot revaccinatie op be- paalden lepftijd. i Zij kunnen zicK voorstellen, dat er\ouders zijn, die gemoedsbezwaren hebben tegen de vaccinatie, doch zij meenen, dat de loverheid ide geztxndheid der kinderen behoort te bescher- men tegen de nadeelige gevolgen, die uit de gemoedsbezwaren der ouclers voor de kinderen kunnen voortvloeien. Mede brengen zi] on der uwe aandacht het gevaar, dat een groot aantal ongevaccineerden oplevert voor de volksgezondheid en de daaruit voor de zieken- fondsen voortvloeiende kosten. SCHEEPSRAMP. Gistermiddag te half een is op de Zuider- gronden nabij het eiland Texel het Engelsche stoomschip „Promus", komende van Buenos Aires en bestemd voor Rotterdam, gestrand. Het schip vroeg assistentie. Twee sleep- booten van Nieuwediep vertrokken onmiddel- lijk naar de strandingsplaats. Hedenavond zat het schip zeer gevaarlijR. Het maakt veel water in de machinekamer. Van de 36 man equipage werden gisteravond 10 man aan land gebracht. De overige leden der bemanning bevinden zich nog aan boord. Behalve de twee genoemde sleepbooten zijn nog drie sleepbooten van Hoek van Holland en twee van IJmuiden gerequireerd. Omtrent het stranden van het stoomschip „Promus" op de Zuidergronden nabij het eiland Texel wordt nog gemeld, dat omstreeks middernacht door twee visschersvaarfuigen een aanvang is gemaakt met het lossen van de 6000 ton lading, welke zich aan boord be- vindt. De schepen zijn reeds met een hoeveel- heid mais dsn haven bjnnengevaren. Nog steeds bevinden zich 26 man der equipage aan boord; de 10 aan land gebrachte man- nen, alien stokers, zijn in Den Helder voor- loopig in een logement onder dak gebracht. De twee van Nieuwediep vertrokken sleep booten'„Drente" en „Assistent" bevinden in de onmiddellijke nabijheid van de „Pro- mus"; de van Hoek van Holland en IJmuiden gerequireerde sleepbooten waren te drie uur nog niet tfr plaatse. De lossing van het schip had een vlot verloop, daar er in den beginne een'kalme zee stond, die echter naderhand woeliger werd. HULDIGING NAGEDACHTENIS Dr. J. GEWIN. In de hall van de Ned. Herv. Diaconessen- inrichting aan den Overtoom te Amsterdam is gistermiddag een bronzen relief onthuld, dat daar in een der wanden is aangebracht, op last van het comiH dat zich gevormd heeft om de nagedachtenis van dr. J. Gewin, in leven geneesheer-directeur van deze inrich- ting, die verleden jaar is overleden, te huldi- gen. DE BRUSSELSCHE BANK-AFFAIRE. Voor de eerste Kamer werd gisteren gepleit in de civiele vordering van den landbouwer v. D. te Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen) tegen Ph. J. B. in kwaliteit van firmant der firma Briede De Jong tot betaling van een scha- devergoeding van 100.000. Eischer had volgens zijn bewering aan B. voor 1 'A ton effecten ter hand gesteld teneinde daarmee voor hem te speculeeren, maar B. had van de opbrengst waardelooze effecten voor hem ge- kocht, als: aandeelen Brusselsche Bank, De Spreug te Apeldoom en Danube Oil Cy. Ook concludeerde eiScher tot vanwaardeverklaring van een beslag bij een bank van goederen, die op naam van B. stonden. Namens den eischer werd de vordering be- pleit door mr. Herman J. Keyzer uit Amster dam. Voor gedaagde trad op mr. Huysinga uit Haarlem; deze betoogde, dat eischer in ziin vordering niet ontvankelijk was. Voor de Eerste Kamer der Rechtbank te Amsterdam werd gisteren gepleit in een civiele procedure, aanhangig gemaakt door een bewoner uit Zeeland tegen de heeren Nico H. de Jong en Ph. J. Briedee, bekend uit de Brusselsche Bank-affaire. Voor eischer trad op mr. Herman J. Kei- zer, die er in zijn pleidooi aan herinnerde, dat Briedee en de Jong gezamcntijk nadeel heb ben toegebracht aan tal van landslieden, zcowel in Brabant als in Zeeland woonach- Zij hebben deze menschen nit het Zuiden bewogen waarden af te geven, waartegenover zij waardelooze papieren in de plaats ga-ven. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 2 Februari 1925. HET BEZOLDIOINGSBESLUIT 1925. De parlementaire redacteur van het Volk meldt aan zijn blad In parlementaire kringen gaat het hardnek- kige gerucht, dat de regeering het plan zou hebben, het Bezoldigirtgsbesluit-1925 zoo niet definiiief ongedaan te maken, dan toch aan een diep-ingrijpende herziening te onder- werpen. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat in verband hiermede het bovengenoemde Bezol- digingsbesluit per 1 Januari niet in werking zal treden. Hiermee schijnt verband te houden de door de Tegeeringsvertegenwoordigers in de gister gehouden vergadering van de Gentrale Commissie aangenomen houdirig bij de stem ming over het advies inzake het Bezoldigings- besluit. Met de andere vertegenwoordigers bleken zij van meening.-dat dit 1 Januari a.s. niet in werking dient te treden. HOE GE-NOEGLIJK ROLT HET LEVEN. 't Gebeurde een dezer nachten ongeveer een uur, veidell de „Meppe!er Crt.", dat Jan zich nog wandblende in de Leijen te Staphorst be- vond. Op den weg Hep een knorrepot en Jan wilde dit even aan den eigenaar van het dier veriellen. Hij klopte daarom bij een land bouwer, die reeds lang ter ruste was gegaan op het raam. Onze landbouwer bleek zoo vast te slapen, dat Jan, om hem wakker te krijgen, al harder en harder op het raam sloeg. Op cens werd de deur met een nijdigen rule ge- opend. Jan wilde toen zijn bevinding mede- deelen, doch hij werd niet eens aangehoord, want plotseling beukten tot Jan's groote ont- steltenis twee sterke vnisten ongenadig op zijn rug en werd hij op den koop toe in een bij huis zijnde sloot ondergedompeld. Ondank is's wereld's loon, dacht Jan. Hij kroop vlug v/eer uit de sloot en koos het hazenpad. ONDERNEMERSBOND EN ARBEIDS- CONTRACT. De „Ind. Crt." vemam, dat in de verschil- lende, daaromtrent gepolste, groepen van den Ondernemersbond in Nederlandsch-Indie geen bezwaren bestaan tegen de invoering van het ontwerp-arbeidsovereenkomst vocr Europeesche werknemers. Wei zijn er bedenkingen tegen het feit, dat bijzondere regelingen (assistenten-regeling bijv.) zullen blijven bestaan voor specialen arbeid naast algemeene regelingen (arbeids- overeenkomst) voor dienzeifden arbeid. O.m in verband met eventueele rechterlijke beslis- singen bij geschillen. HOOGHEEMRAADSCHAF NOORD- HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier hield heden om 11 3'4 uur in de raadszaal een algemeene vergadering. Op de publieke tribune waren een flink aan tal belangstellenden aanwezig. De voorzitter, de heer Wijdenes Spaans, heette de aanwezigen welkom en wenschte den secretaris onder instemming der verga dering geluk met het herwinnen van zijn ge- zondheid. Afwezig was de heer J. v. Meerveld. De heer Kraai werd aangewezen in zijn plaats op te treden. De notulen werden onveranderd vastge- steld. Van Ged. Staten was goedkeuring ingeko- men op het besluit tot wijziging van de be- grooting dienst 1923 en dat tot het doen van af- en overschrijvingen. Voorts de goedkeuring op het besluit tot wijziging van de begrooting voor het loopen- de dienst jaar; goedkeuring op het besluit tot uitbreiding van het aantal ambtenaren, bene- vens het besluit tot het bouwen van een dienstwoning in de Wieringerwaard. Ook was ingekomen een schrijven van den minister, houdende mededeeling, dat aan het Hoogheemraadschap bij Kon. besluit van 3 Nov. een eigen wapen is verleend. De eerste helft is golvend gcdwarsbalkt in acht stukken van azuur en zilver, de tweede helft vertoont in goud een leeuw van keel, getongd en genageld van azuur, houdende in den rechter voorklauw de opgeheven spade van natuurlijke kleur met het blad omhoog. Hei schild gedekt met een vijfbladerige kroon van goud. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. v Voorstel tot het aanvaarden van het recht van opstal van. een perceel grond aan den Oosterdijk van Wieringerwaard voor het stichten van een gebouwtje tot berging van stormmaterialen. Voorgesteld wordt te besluiten van den Polder Wieringerwaard ten name van het Hoogheemraadschap het recht van opstal te aanvaarden, tegen een jaarlijksche recognitie van twee gulden en vijftig cent, op een per ceel grond, ter grootte van ongeveer 28 vierk. M., deel uitmakende van het perceel thans kadastraal bekend als gemeente Wieringer waard, sectie A, No. 873, op de bij dit besluit behoorende teekening met arceering nader aangeduid. De heer K a a ti deelde mede, dat de goed keuring van Ged. Staten was ontvangen. Z. h. s. werd het voorstel aangenomen. Voorstel tot het sluiten van een overeen- komst met den heer C. Nooy Az. betreffende het dempen van een perceeltje water aan den Zeevangsdijk. Voorgesteld wordt onder aangegeven voor- waarden, die door Ged. Staten zijn gevor- derd de verkoop van 1500 c.A. water van den polder Zeevang aan den heer C. Nooy Az. te Warder, goed te keuren. Voorstel tot het toekennen van een uitkee- ring aan de weduwe van een gewezen leider van de dijkwacht. Voorgesteld wordt aan de wed. D. Vet te Schellinkhout, wier echtgenoote als heemraad door een door den storm afgebroken draad van dat electrisch net der gemeente Venhui- zen vanaf 6 Nov. 1921 een jaarlijksche uit- keering van 366 te geven. De heer Burger had geen bezwaren te gen het voorstel. In 1921 was het ongeval gebeurd. Was het niet mogelijk geweest eer- der met het voorstel te komen en waarom is men niet in hooger beroep gegaan. Spr. leek de gemeente Venhuizen wel verantwoordelijk. De Voorzitter deelde mede, dat het proces aan het Hoogheemraadschap was ont- gaan. De betrokkene had berust. Het bestuur van Drechterland deed dit niet, omdat de man in functie was omgekomen. Wij waren overtuigd naar billijkheid het te moeten doen. Het voorstel wejd z. h. s. aangenomen. Voorstel tot het aangaan eener overeen- komst mej het Hemelland strekkende tot het verbeteren het in onderhoud en eigendom overnemen van de kade aan dit waterschap. De heer Burger was van meening, dat het niet aan te bevelen was, de werkzaamhe- den steeds uit te breiden. Spr. vroeg of het geen aanbeveling verdiende voorzichtigheid te betrachten. - De Voorzitter zeide dat het bestuur in deze zaken een verbetering ziet op dit punt. Spr. lichtte dit nader toe. De vooroever- werken behoeven zich niet verder uit te brei den dan een verdediging tegen afslag. Wan- neer de kade wegslaat hebben verschillende echter absoluut geen vrucht meer en door het in handed te nemen kan ook de kosten van het vooroever-onderhoud beperkt worden. De heer d e Boer had de dijk bezocht en was van meening dat het noodig was in te grijpen. Het zou oriverstandig zijn dit werk niet over te nemen. De heer Burger had wel de overtuiging dat het voorstel in het belang van het Hoog heemraadschap is. Spr. had meer op het oog de overname van den weg te Callantsoog. Met het oog daarop wilde spr. voorzichtig heid. Het voorstel werd hierop z. h. s. aange nomen. VOORSTEL TOT VERKOOP VAN HET GEMEENELANDSHUIS TE HAZE- POLDER. Voorgesteld wordt aan die vereeniging tot uitzending en verpleging van zieke, zwakke en prae-tubdrculeuse kinderen onder de kern- spreuk „Trein 8.28 H. IJ. S. M." te Amster dam, het gemeenTelandshuis te Petten met den daarbij behooi'enden grond te verkoopen voor 10.000 en de voile kopsom onder beding van een behoorlijke aflossing voor 5 pet. 's jaars als le hypotheek te verstrekken. De aflossing zal 10 pet. per jaar bedragen. Zonder hoofdelij kestemming aangeno men. VOORSTEL TOT AANKOOP VAN HET PERCEEL KE NNEMERSTRAATWEG No-. 13. Voorgesteld wordt het percebl van Mevr. de Wed Van Wijclc, aan den Kennemerstraatweg No. 13, voor 60.000 aan te koopen en dit 'huis voor Gemeenelandshuis in te richten en in den turn een garage te zetten. De kosten voor inrichting en het bouwen van een garage zijn, geraamd op 25000. De voorzitter'verwees naar cle uitvoe- rige inlichtingen. De heer B r e e b a arr t deelde mede, met anderen het perceel in oogenschouw te heb ben genomen. Spr. vond tevoren het bedrag van 85000 hoog en had d'aarom gevraagd of het niet mogelijk was een nieuw gebouw te stichten. Een deskundige was volgens den Dijkgraaf tot een hooger bedrag gekomen. Wij vcimoedden een te hooge berekning, maar schortten onze meening op, tot de bezichtiging van lit gebouw. Het gebouw komt ook ons geschikt voor, al betreureu wij het, dat niet livens een plan voor nieuwbouw is overgc- legd. Spr. ging nader de gevolgen na en kwam tot de conclusie, dat het onderhoud veel meer zal kosten. E>e centralisatie zal f 1200 vor- deren of 1 cent per 100 belastbaar en zeker zal de centralisatie in het belang van het HoogheemraadSchap zijn. Het oorcteel liet spreker aan de vergadering. De Voorzitter deedle mede, dat de be- woonster mo^jlijk het geheele college kon ontvangen, waarom de oudstem uit de distric- ten waren verzocht, het pand op te nemen. Deze heeren hadden aan het verzoek voldaan en spr. bracht hen daarvoor dank De heer Z c e m a n oordeelde het voor al ien een moeilijk besluit. Het is moeilijk over dte teekeninge nte oordfeelen. Men kan zich verschuieln achter de rapporteuns, maar gaat dieper op de zaak in als het protcsten gaat rgenen. Spr. heetf de tegenwoordige gebouwen lie keken en kwam tot de conclusie, dat er nicer ruimte noodig is dan hij veronderstekfe. Spr. informeerde naar de adressen. E>e voorzitter: Bij cms is niets in- gediend De hc-er Z e e in a n stond paf. Hij wist, dat het dagelijksch bestuur zoo objectief mo gelijk was in het geven van inlichtimgen en hem was gezegd, dat de organen die protes- teeren, geen onderzoek hebben ingesteld. Het protest is dan niet van te groote waards. lemand in tuinbouwkringen, de heer Balk, was verzocht de zaak meer bekend te maken. Hij had echter alles bcschouwd en bezien en was tot de conclusie gekomen, dat het gebouw waarin hij gehuisvest is, onvoidoende is. De Ingelandcn hebben het recht een adres in te dienen, maar men handelt niet goed, als me nals de Alkmaarsche Courant, geen on derzoek instelt. Een andere zak is of Hel met voldoende koopmanschap is geliandeld. Van een bouwkundige vernam spr d'at het huis in 1897 gebouwd voor 360001, nu stel- lig het dubbele moest kosten. De kosten voor centrale verwarming krijgt men ook. Spr. ge- looft niet, d!at het gebouw direct aan den Sh-aatweg behoeft te leggen, al geeft de cen- trahsatie groote voordeeicn. Misschien had er eeneen bezuiniging bereikt kunnen worden. door met behulp van een strooman te maken Spr. was overtuigd, dal het Hoogheemraad schap dan toch aan dezelfde critiek had' bloo'- gestaan. Spr. vond het't roijaalst, dat het be stuur met vier man cr was heengegaan voor het pand te koopen. Eike corruptie is dan uit- gesloten. Men krijgt een d'icht en degellik ge bouw en dat is een eerste eisch voor een pu- bliekrechterlijk lichaani. Men moet deze go- dachte ook bij nieuwbouw laten gelden "cn dan komt men vvaarschijnlijk-ook tot een der- gelijk bedrag. Met de commissie had spr. ook grag overlegd gezien plannen voor een nieuw bouw. Spr. beschouwt dit als een kleine te- t Ook vroeg spr. of men voor 5 pet. kon klaar komen. SPJ; 'iacl gaarne gezien dat zij die de hoofdingelanden op stole hebben gejaagd had den gezegd „hier is de voldoender uimte". Den voorzitter was wel officieus bekend, dat er een adres beweging gaande was, maar ze waren niet ingeleverd.. Teen het protest reeds was"vastgesteld heeft een redactielid van het N. H, E>. om inlich- tingen geweest en nadien was verleden Za terdag de heer Balk verschenen en van 3 tot half 8 uur was hij bezig geweest, waarna hij verklaarde als tegenstander te zijn gekomen, maar als voorstander te zijn vertrokken, Wij hebben gemeend, dat ret huis de koopwaarde heeft. In 1917 is het gekocht voor 45000, maar bij he! nagaan van de waarde van het geld is de verhouding sindS 1917 alles met 1/3 van de waarde verhoogd en men komt dan precies op 60.000 bovendien zijn belangrijke verbeteringen aangebracht en komen de kosten voor hun rekening. Verhoudingsge- wijze staan wij lager in koop. Het huis meet staan op een plaats gemak- kelijk te bereiken en men zet een dergelijk pand niet in een aehterstraat. Het bejoek is niet gering en het publiek' moet het gemakkelijk kunnen bereiken; boven dien is de gelegenheid1 om daar rustig te wachten volkomen te vinden. Met vrij groote zekerheid kan gezegd worden, dat van particuliere zijde het geld voor 5 pet. verstrejjt zal worden. Een bankdirecteur verzekerde dit en ook een particular die eerder voor 5 pet. geld gaf, deed dit ook. Voor de toelichting inzake de nieuwbouw gaf spr. het woord aan den ingc- nieur. Deze stelde voorop, dat een terrein, dat aan de eischen voldoet moeilijk te krijgen is. 1200 vierk. grend is noodig. Spr. berekende dit op 5.een vierk. M. is f 18000. De stichting van het gebouw 4500 vierk. Meter is noodig. Bij een behoorlijke soliditeit beneden het aangekocht 17 vierk M. komt spr. .op 76500. Daarbij komt waterleiding. centrale verwarming en electrisch lich.t 12500. wordt het totaal 107.000. •In 1897 kocht wijlen den heei- Bosman de grond voor 12000. De bouw vorderde f 37.000e zood'at het in 1897 reed's kwam oo 49.000.— 1 De heer G r o o t kwam het voor, dat men zich niet bezig moet houden met een profest- beweging, die hen niet bekend is. Spr. vond het van geen moeite handteekeningen te krij gen. Het zou niet moeilijk geweest zijn een gelijk aantal handteekeningen te verzamelen cm heth oogheemraadschap in Alkmaar in een goud' gebouw ender te brengen. Het Hdogheemraadschap heeft recht on een goed gebouw. Diikgraaf en Hoogheemradten zijn, blijkens het waterschapsblad, warme voorstanders en hij vreest, dat het na jaren wel een paar dui- zerid meer zal kosten. Met dit erbij wilde spr. er zich nog niet tegen verklaren. Per. 780, zouden de lasten 7.81 worden. Spr. had daar geen bezwaar tegen. De beschouwingen vond spra van het da- gelijks bestuur wel optimistisch. doclj spr is voqor het voorstel, al weet hij, dat het Hoog heemraadschap nog met <le sympathiek van het publiek heeft. Het pand is noodig en wie betaalt wan wel eens niet een 5 pet. meer Spr. kan het dan ook billijken, dat dijkgraaf en Hoogheemraden er niet meer voor over hebben, dan het in publieke veiling/inisschien kan opbrengen. De voorzitter merkte op, dat de som voor het inrichten van de centrale verwarming op de som gelegd wordt en daardoor wordt de dagelijksche venvarmingsonkesten vermin- derd. Neemt men alles bij elkander, dan zal de verwarming wel duurcier zijn. De heer Groot, Andijk, oordeelde, dat men liierom moeilijk kon twisten. De v o o r z i 11 e r merkte wat de koopman schap betrof op, dat tot Hoogheemraadschap in het publiek niet kan koopen, omdat een voorbehoud met de goedkeuring van de ver gadering en van Ged. Staten gemaakt moet worden. De heer K a a n was overtuigd, dat het Wa terschap een eigen gebouw moet hebben. Dat het gebouw aan te stellen eischen moet voldoen is buiten kijf. Spr. neemt aan, dat er geen beter pand te krijgen was en kan de prijs ook niet beoordee- len. Hij heeft echter een vergelijking met nieuwbouw gemist. De toelichting van den ingenieur was voor hem niet voldoende om als hij moest stemmen zijn stem voor uit te brengen. Het is mogelijk, dat veranderingen in de ramingscijfers van den ingenieur belangrijke veranderingen ondergaan. Spr. was nu sterk voor een eigen gebouw in Alkmaar op behoorlijke stand, maar hij miste een vergelijkingspunt. De voorzitter zeide, dat de cijfers van den ingenieur aan den praktijk waren ont- leend. De grondprijzen waren zelfs to laag ge raamd. Een volledig uitgewerkt plan had spr. niet noodig geoordeeld, omdat er nu reed's een ver- schil van 22900 bestaat. De heer K a an was van meening, dat f 17 geen eenheidsprijs was Hij eccepieerde gaar ne, dat. voor een bepaald soort gebouw de priis volgens de bouwkundige wereld 17 is. De heer E del vroeg naar de erhouding uan het nieuwe tot het te koopen gebouw. E«e nieuwbouw kan ingericht worden zooals men het wenscht. De ingenieur: Dat in de nieuwbouw enkele vertrekken en de ergaderzaal iets rai nier waren opgevat. De heer De Boer vroeg om de protestbe- wegirig het woord. Het gaat bij hem niet om d? kosten. Toen de protestbeweging op touw werd ge zet, was spr. er niet onverschillig onder hoe zijn principieelen tegenover hem als lastheb- ber siond. De le maal hcorde spr. telefonisch van den aankoop, dat eerste argument was, dat de wed. van Wijck Alkmaar nu gaat verlafen. Het tweede was „laat ze zelf bouwen". Het is hier echter geen zaak van verkwisting Het Hoogheemraadschap is hier echter niet populair. Men heeft vergeten, dat men in 1916 door het water bedrei£d werd en nu- moet betalen cm dit te bsetrijden. Spr. vindt het billijk, dat het binendeel mede betaald. De ohtstemming over een te groote af- dracht van de provincie dee It spr. ook, maar dit mag met het Hoogheemraadschap niet aanwrijven. Tal van teekenaars wisten niet, dai; hij doorbraak het water in de Schermer 2 Meter boven het land zou stroomen. Men wi&et de taak niet van het Hoogheemraad schap. Een paar persorganen in Alkmaar hebben een werk confusie gestaakt, al hebben ze nu al weer geschil over wie de meeste handteeke ningen verzamelde. Spr. wil niet langer de veriegenwoordigers zijn van een dergelijk publiek en zou als men zich niet beter op de hoogte stelt. Wanneer men te hooren krijgt, wat spr. verneemt, dan komen men er toe te zeggen, dat men het van 15 prtcentiegeld niet kan doen. Wij loopen wel eens de dijken na. Spr. stelt eischen, hoe hij behandeld wordt. De protesteerende zul len zich blijkbaar direct wenden tot Ged'. Staten. i Spr. vend dit niet beleefd. De protesten richten zich ook tot den dijk graaf en het dagelijksch bestuur. Gezien het onderhoud) van vroeger en van thans, wenscht spr. het uit te spreken dat het thans van groote waarde is iemand te hebben als de voorzitter, die besshikt over groote be- kwaamheden en hij hoapt dat het nooit zal gelukken hem weg te pesten. (Instemming.) De heer Commandeur oordeelde dat de protesten buiten beschouwing konden worden gelaten. De oorzaak moet worden gezocht in dte mindere sympathie die het hoogheemraadschap geniet en wel in hoofd- zaak omdat de provincie het z.g. ge verplichte-in de 39.000.000 voor de water- smoodkosten bij te dragen. Spr. betreurt het dat dtestijds in dte Staten Amsterdam en andere deelen van N. H. er buiten zijn gelaten, maar het gebouw heeft w'el degelijk belang bij het onderhoud van de zeedijken. j Tegenover de voordraeht is spr. zeer ,wel- willend gestemd. Over an half jaar vordert Alkmaar^ een van de in gebruik zijnde panden. Het te koo pen pand kan een paar duizend te dUur zijn, maar het is hedit en sterk en gezien wat niieuwbouw zal moeten kosten, stemt spr. in met de voordraeht. De heer Burger stond aanvankelijk huiverig tegenover de voordraeht. Spr. was echter bekend en zou zich scharen aan de zij de van het bestuur. Men moest zich maar verheffen boven de critiek. Een gemeenlands- huis is noodig en de critiek is alleen gekomen omdat Hollands Noorderkwartier het doet. Spr. hoapte dat met algemeene stemmen het voorstel zal worden aangenomen. De heer B r e e b a a r t zeide nog dat de commissie dte beslissing niet had willen bein- vloedten. Kennis genom-en van alles en dat langer uitst el meer zal kosten zal spr. zijn stem aan het voorstel geven. De discussie werd hierop gesloten en het voorstel met algemeene stemmen aangeno men. (Applaus.) De voorzitter hoapte dat het besluit zal blijken te zijn een goed besluit. Spr. clankte de commissie en den heer De Boer voor zijn vriendelijfee woorden. Hieroo werd1 gepasseerd. .(Ongecorrigeerd.) koi'tkoming.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7