PUROL 30 were! met 9 van de 11 stemmen herkozen 3e heer C. van Langen, terwijl op den heer Jb. I'rsem, No. 2 der aanbevelin-g van B. en w., 2 stemmen werdin uitgebracht. De heer Van Langen verklaarde met genoe gen deze funetie weer te willen aanvaarden. De voorzitter hoopte, dat de benoemde met evenveel lust en toewijding als tot nog toe deze funetie zal waamemen. Aangezien de benoeming van den ken rings veearts inzake vleeschkeuring voor een jaar is geschied, moest ook in deze funetie weer wor- tlen vooraien. Met algemeene stemmen, werd herbenoemd de heer Buren, Rijksveearts te Alkmaar. Nog was Ingekomen een verzoek der Coop. Malerij voor lichtaansluiting-. Door den voorzitter werd toegelicht, dat thans de stroora voor verlichting aldaar gaat over de transformator, welke de kachtstroom levert, terwijl voor het licht aan ons net wordt be- faal-d. Nader werd medegedeeld, dat hiervoor 2 a 3 palen noodig zijn, terwijl wellicht daar dan nog een paar aansluitingen ge- vraagd kunnen word-en. B. en W. achtten het billijk op dit \nerzoek in te gaan. Na eenige c&cussie werd goedgevonden, na onderzoek der kosten, de beslissing aan B. en W over te la ten. Een opmerking van den heer Van Langen, dat sommige aangeslofenen zelf nieuwe licht- punten aanleggen, zonder daarvan kennis te geven, gaf tot een uitvoerige discussie aan- leiding. De heer Krom zou het hoogst gewenscht achten, indien namen genoemd werden, aan gezien men aan vage mededeeling toeh houvast heeft. He resu'ltaat dezer discussie was, dat en,. rirculaire gezonden zal worden, waariri er or gewezen wordt, dat aanleg van een nieuw Tichtpunt (waarioe ook gerekepd moet wor sen een in te schakelen looplamp. welke ge- tijktijdig gebruikt kan worden met de gewone Lchtlamp) moet wordien opgegevem bij den administrateur. Tevens zal een nauwgezet ouderzoek worden ingesteld en bij overtreding krasse maatregelen worden toegepast. fer elfder ure was nog ingekomen een ax/res met ongeveer 100 handteekeningen. waarin verzocht werd1 straatverlichting aan te brengen aan: Kruisweg, Rusfenburgerweg, Jan Glijnisweg en Kabel. Aangezien nog geen onderzoek is ingesteld naar de kosten, werd dit verzoek gesteld1 in handen van B. en W. ter nader onderzoek en overleg met de licht- co.tnmissie. Hoewel tot nog toe zich hoegmaamd geen ®*aan bestaan, maar geen zeewerentfe waterschap- pen meer zijn gebleven. Redelijk mag een gratis overdracht van hen niet gevorderd worden. A.s. Maandag wordt met de arbeiders te Petten gesproken. Het is de bedceling geen wijziging in het contract met de arbeiders te brengen. De heer Kaan, Wieringerwaard, betoog- de, dat z.i. de belastbare opbrengst niet goed meer is voor de waardebepaling, aangezien de cultuurwaarde "an het ongebouw belang- rijk is gewijzigd. Spr. was voor het instellen Van een com miss it om de mogelijkheid van een andere bepaling van de waarde te on- derzoeken. De voorzitter had over dit punt niet nagedacht. Het leek hem niet goed, zich reeds nu voor een dergelijke commissie te verklaren. Spr. zou het in het dagelijks bestuur be- spreken en bijzondere aandacht schenken aan de wijze van heffing. De heer Kaan was van meening, dat een grondslag die voor een vierde eeuw is vastge- steld, verandering behoefde. De voorzitter zegde den heer Kaan nog toe, hem de beslissing van het college te zullen mededeelen. De heer De Boer verwees near de toe- laehting op de begrooting en de notulen van de vorige vergadering inzake de afdracht voor de wa ersnood 1016 aan de provincie. Men hinkt blijkens de toelichting en de no tulen op twee gedachten. De voorzitter vond hei wel correct. De heer De B oer bleef van meening, dat een Kiiienstaander moet denken, dat er ge- leend zal worden. De voorzitter zeide, dat Let niet het geval was. De heer De Boer had met genoegen ken >i is genomen van het bezwaarschrift aan Seaten inzake de vergadering aan de provincie voor de waDrsnood. Spr. speet het, dit niet in de pers te hebben gelezen en betreurde het, dat de pers geen gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid van in deze het publiek van de gestes van het Hoogheemraadschap in te lich en. De heer Burger was er over verheugd, dat het bestuur in deze zaak actief bleef en juichte de afkoop van tal van kleine zaken toe. De verplichmng tot afkoop wilde hij ech- ter in uiterste instantie opleggen. Spr. stelde vcorts de vraag, o£ men van de voor de meerdete kosten voor het Hoogheem raadschap door de Zuiderzeewerken ont- Gesprongen Handen. Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Huidwondjes Bij Apoth. en D regis ten. werkloosheid heeft voorgediaan, is bij den voorzitter nu .toch een aanvraag om werk in gekomen, zoodat het spr. gewenscht voor- kwam de zaak te bespreken. B. W. stelden vcior, in dezen te trachten weer een accoord te treffen met het Polderbestuur, doch inmid dels reeds werkloozen te werk te stellen. De heer P. Kostelijk vroeg naar de arbeids voorwaarden, die door den voorzitter werden medegedeeld. Het loon liep van 20 tot 28 ct. per uur, al naar de gezinsbehoeften. De v o o r z i 11 e r deelde mede, dat het be stuur diligent bleef inzake de rijks- en pro- vinciale bijdrage. Door mlddel van opcenten kan duizenden bespaart worden. Dit komt echter later aan de orde. Wanneer de Zuiderzeewerken voor ons een druk zuiien worden, moet het onder de oogen worden gezien. Vcorzichtigheid in deze is echter geboden. Het gevolg van een verzoek zou kunnen zijn, dat men "later zegt: „Door Door enkele leden werd het standaardloon de afsluitdijk worden jelui outlast, draag van 20 cent per uur wel wat laag gcacht, daarin nu ook maar bij. doch door den voorzitter werd opgemerkt, dat de eerste aanvraag een jongeling betreft, die het geheele jaar door werk heeft gebad. Spr. was van oordteel, dat elk geval op zichzelf beoordeeld dient te worden en algemeen was men het er over eens, dat in geen geval werk- krachten uit de bedrijven gelokt dieuen te worden. De Raad ging accoord met de zienswijze van B. en W. Men venvachtte dezen winter niet veel werkloosheid in de gemeente. Door den heer Van Langen werd nog op gemerkt, dat de Polder nog wel wat werk heeft aan verbetering der wegen. De heer Burger vond het nu beter, om geen slapende honden wakker te ma ken. Op een vraag van den heer Zeeman zeide de voorzitter nog, dat het vcornemen besvaat, om uit de bochten van smalle wegen het paardenpad uit te h.ricn en de grint of kei- slag door te halen. De heer Breebaart vond het beter in de bochten het paardenpad te verbreeden. De ingeuieur verklaarde, dat het ook z.i. beter was in de bochten het paardenpad te verwijderen. De provincie is het hiermede ook eens. De voorzitter was er niet tegen bij Thans, zeide de voorzitter, zijn we °ena- wi*ze van PTOef in L'en enke'e bocht een paar derd tot het einde onzer werkzaamheden der c!e"Pad te verbreeden. laatste zitting van het jaar. Belanfni;ke be- De i n gen ie ur verklaarde nog, dat de sluiten zijn genomen, welke, naar spr hoopte aanweziffheid van een paardenpad een hin- ook werkelijk in het belang der gemeente zul- derPad is b'j het inwalschen. Het beste sy- len blijken te zijn. Spr. hoopte, jret alien in ?teem,om verbetering in de bochten te krijgen, het komend jaar weer werkzaam te zijn voor 1S cie ""Henbocnt hooger te laggen de gemeentebelangen en sloot met den wensch, dat het ieder in huis on zaken goed moge gaan. deze zitting. StatlsnfeMws. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDSCH NOORDER- KWARTIER. Om drie uur werd de vergadering her- opend. De voorzitter stelde de begrooting aan de orde. BEHANDELING VAN DE BEGROOTING 1925. Voorgesteld wordt de begrooting in ont- vangst- en uitgaven vast te stellen on 1.423.320. Bij de post presentiegelden van Hoofdin- gelanden en de Hoofdingelanden-plaafsver- vangers, bepaald op 15 per vergadering voor ieder lid, gaf de heer D. de Boer in overweging, dit bedrag te verlagen, omdat er tal van vergaderingen zijn, waar een la ger bedrag wordt gegeven en het z.i. in het algemeen noodig was, niet meer uit te geven dan noodig is. De Voorzitter zeide, dat het be drag na ampele bespreking aldus was vasf- gesteld. Bij de Hondsbossche was dit vroe- ger 20". Het college meent, dat 15 niet te hoog is. Men moet het niet beschouwen als een vergoeding voor de vergadering, aange zien men toch ook een beduidencle verant- woordelijkheid draagt. Ook is er het m ronc- Het van A* -n.r.i.._ u j i gaan langs de dijk. Bovendieu moet-men de ->X nnn i-,vorige rckeiiing bedraagi siukken. die men thuis ontvangt, bestudeeren, Dc post o-nvoorziene uitgaven be- vvaai*voor heel wat tijd noodig is. In tegen- f 36-090. sldlins dm heer D. Boer zijn er, die niet gemakkeujk al dien tijd' kunnen geven zon der belooning. Hun moet men niet de kans wordt geraamd 1.368.750. De uitgaven voor pensicenen verzekerin- gen en wachtgelden zijn geraamd op 38 740, de kosten van algemeen bestuur op J 91.090, de uitgaven voor de werken op 588.450. 1 De bijdrage aan de provincie verschuldigd voor de rente en aflossing van de geldleenin- gen gesloten tot dekking van de kosten van den watersoood 1916 wordt geraamd on 539.010. p Dijkgraaf en Hoogheemraden deelen hier- bij mede, dat de provincie de bijdragen, die tot nog toe 60/100 was op 45/100 hebben te- ruggebraeht, doch da' zij te kennen hebben gegeven, dat ook dit hun te hoog voor komt. In een goed gedocumenteerd bezwaarschrift toonen zij dit nader aan. Als voornaamste argument brengen zij naar voren, dat de kos ten voor het Hoogheemraadschap belangrijk hooger zijn dan Ged. Staten vermoeden, en dit ondanks het zuinige beheer van het water- schap. De heer Zeeman vroeg waarcm de diiks- magazijnen nog betaald moetep worden, ter wijl de parti] die verkoopt ontheven wordt van laston. Met de Hondsbossche ging het anders. Spr. oordeelde, dat de gebouwen van het Hoogheemraadschap moesten worden overgedaan. Spr. informeerde voorts naar de wijzigin- gen, die in het contract met de wcrkgevers worden aangebraein. De voorzitter betoogde, dat naast de Hondsbossche nog andere opgeheven licha- men de lusten en de lasten overdroegen, maar hier geldt het waterschappen, die zijn blijven geven te worden uitgesloten. De hee: Burger Harenkarspel, onder- steunde het denkbeeld van den heer De Boer. De heer G r o o t, Andijk, zou het niet billijk vinden, als tot verlaging werd overge- gaan. Wanneer men in aanmerking neemt de kosten en den tijd, die er voor dezen werk- kring besteed moet worden, dan is het zeker gemotiveerd, het presentiegeld op dit bedrag te laten. De reis- en verblijfkosten zijn vast- gesteld per uur, maar spr. kan het er zelfs niet mee doen. De heer Breebaart ondersteunde het voorstel van den heer De Boer. De heer N e s merkte op, dat de verga dering vaii heden beltingrijker was dan een van de vorige. De Hoof din gel anden wisten niet, of de kritiek op het Gemeenlandshuis wel of niet juist was. Om zich op de hoogte te stellen, zaten er voor hen aan deze verga dering belangrijke onkosten vast. Men moesf op onderzoek uitgaan en desnoods a'le kri tiek kunnen trotseeren, omdat men zijn „ja" had gegeven, omdat het „ja" moest zijn. Er zitten wel onkosten aan het presentiegeld vast en spr. meende dan ook, dat het niet verlaagd moest worden. De heer D e Boer stelde voor, om het presentiegeld op 10 te stellen. De heer Breebaart herinnerde er aan, dat hij reeds in een van de eerste verga deringen gevraagd had, de salarissen te ver lagen, als dit noodig zou worden. Hij achtte dit nu nog twijfe'achtig., maar was overtuigd. dat de tijd zal koraen, waarin dit noodig 1 blijkt. Naar zijn meening moeten dan ook de Hoofdingelanden een voorbeeld geven en daarom f 10 als een voldoend presentiegelc beschouwen. Het voorstel tot verlaging van de presem tiegelden werd hierop verworpen met 14 te gen 5 stemmen. Voor stemden de heeren D de Boer, C. J. Groot, J. Burger, H. K. Koste- en K. Breebaart. Bij de post druk- en bindwerk, groot 5500, vroeg de heer D. de Boer, ofnog steeds het systeein gevolgd- werd, dit druk- werk aan een bepaald persoon, zonder in- schrijving op te dragen. De Secretaris deelde mede, dat het drukken van het Waterschapsblad wordt op- gedragen aan een firma. De aanslagbiljet- ten worden gemaakt door de Landsdrukkerij; het andere drukwerk wordt aan andere fir- ma's opgedragen. Aanbesteding heeft niet plaats. Dit is wel eens bekeken. De voordee- len aan de gevolgde wijze van gunning, zijn echter grooter dan die bij aanbesteding. Men moet rekening houden met het laten staan van het zetsel en het aanbrengen van correctie. Met aanbesteding kan daaromtrent geen afdoende regeling worden getroffen. Verschillende publiekrechterlijke lichamen zijn dan ook reeds teruggekomen op het stel- sel van gunnen van het drukwerk bij aanbe steding. Er is wel nagegaan, cf de tegen- woordige wijze in het vcordeel is van het Hoogheemraadschap en het onderzoek heeft aangetcoud, dat de pyjzen, die ons in reke ning worden gebracht, zeer concurreerend zijn. Er is derhalve, aldus spr., geen aanlei- cling geweest, om Dijkgraaf en Hoogheem raden voor te stellen, een andere wijze van gunning te doen. De heer D e Boer oordeelde het niet de zaak of de secretaris al of niet aanleiding had gehad, voorstellen te dcen. Spr. meende, dat het noodzakelijk was, dat de vraag uit de vergadering werd gesteld. Zoolang niet va^tsiaat, dat anderen het niet evengced kun nen doen, vroeg spr., waarom het a 1 tijd aan een firma moet worden opgedragen. Hij vroeg dit, omdat de appreciate van het Hoog heemraadschap er inede gemorid is. Er be staan in dezen giieven en daarvoor dienen wij oor te hebben. Waarcm aan anderen geen gelegenheid te geven? Spr. zag de noodza- kelijkheid niet in, bij een te blijven, tenzij men aar.toont, dat dit het beste is. Dit is nie' aangeteond, waarom dan anderen gepas- eeid? De Voorzitter begreep niet, wan- nrer men een bepaald persoon het vertrouwen lieeft gegeven, waarom men dan telkens weer zou moeten aanbesteden- Dit is eenvou dig een verplaatsing zonder meer. Het is meestai zoo, dat, wanneer de een goed be- dient, en de ander goed bediend wordt, dat dit de resultaten ten goede komt. Als men gaat verp-aatsen, dan moet men rekening louden met Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Z a and a in en Schagen en is het eind ervan weg i\4en zou dan ook moeten overgaan tot aanbesteding De wenk wilde spr in het da- geiijksch bestuur nog wel eens behandelen Wanneer er iets in zit, dan willen wij het wei toepassen, maar het zal niet goed zijn, over dit punt nu een beslissing te nemen. De heer Breebaart verlangde geen oogenblikkelijke beslissing. Aanbesteding oordeelde hij wel mogelijk. Dat gebeurt ook met schoolbehoeftenmen moet in het alge meen de gelegenheid open stellen zoqiets te leveren. Spr. ondersteunde de gedachte, dat het niet goed is, steeds door te gaan op de- zelfde wijze. De Voorzitter merkte nog op, dat de levering van schoolbehoeften jets anders is dan de levering van drukwerken. Met schoolbehoeften geeft men eenvoudig de le vering aan dengeen, die het meeste wit laten yallen; men krijgt toch dezelfde waSr, maar met drukwerk is het iets anders. Het Rijk drukt de girobiljetten voor een zeer geschik- ten prijs. De heer Breebaart was van oor- deel, dat daarop misschien mceiiijk verande- ringen kunnen worden aangebracht Dit geldt niet voor het andere drukwerk en daarover ging het. Spr. wilde ook anderen gelegenheid geven en onderzoeken of door publieke aanbesteding geen werkelijk voor- deel is te behalen. De heer Kaan Wieringerwaard, zou gaarne zien, dat voortaan bij de posten over de uit te voeren werken ook genoemd werden naast de bedragen de lengte van de dijken en wegen. De Voorzitter, zegde dit toe. De heer Kaan was blij, dat er nu wa^ met de molen „De Waterdief" gebeurde Spr vroeg, hoe het stond met de onderhandelingen over het overdoen! De Voorzitter zeide, dat die on derhandelingen nog geen voortgang hadden gehad. De heer D e Boer vroeg, of men niet het gevoel had gehad, door het aanbrengen van een electrische bemaling in een molen, het natuurschoon te verwaarloozen. De Voorzitter vond een molen bi- zonder mooi, maar het Hoogheemraadschap m-oet meer op het financieele letten. De heer D e Boer: Mag ik conc'udee- ren, dat het malen met cen oude molen niet verstandig is? De Voorzitter: Zeker. De heer Kaan vend 1700 K.W. voor 10 cent, met een maximalc belasting van f 100, wel wat duur. Spr. vroeg, of er geen pogin- gen waren gedaan de stroom rechtstreeks van het bedrijf te betrekken. De I n g e n i e u r antwoordde, dat de molen zeer afgelegen staat en dat de gemaak- te regeang nu zoo is, dat de helft van het voordeel van de nieuwe bemaling aan het electriseh bedrijf van Uitgeest komt en de an dere helft aan het Hoogheemraadschap. De heer Nes vroeg nog, of niet over- wogen was, een Amerikaansche windmotor te plaatsen. De ingenieur zeide, dat de aan- legkosten van een electrische motor met pompinrichting gcedkooper was en dat de bedieningskosten gelijk waren. De heer P ii o e r mede, dat de praktijk had bewezen, dat een electrische motor voor initialing beter is. Hierna werd nog beste ten, om aan Dijk graaf en Hoogheemraden machtiging te ver- '.ecnen tot het aangaan eener kasgeldlce- ning van 750.000, op te nemen naar ge- lang van behoefte en rentende ten hoogste 1 pel. boven het promesso-disconto van de Ned. Bank Hierna werfl de begrooting conform vast- gesteld Tot leden van de Commissie van Onderzoek voor het nazien der Rekening over 1924, werden voor het District Helder benoemd de heer A. Nes, voor Hoorn de heer C. Rot, en voor Purmerend de heer Groot. De voorzit ter sloot hierop met een woord van dank de vergadering. l,'t Twisk deelde nog EEN ADRES. Door de firma J. en J. Broersma, aanne- mers te Alkmaar, is heden het volgende adres aan de Tweede Kamer gezonden: In begin 1924 ontstonde op het werk be- stek 179, dienst 1923/1924 van den Rijks- waterstaat, ma ken Voorhaven Maas-Waalka- naal te Weurt bij Nijmegen, geschillen tus- schen de Directie van dat werk en onderge- teekende als aannemers. Deze geschillen waren van dien omvang, dat wij, die een enorme schade hadden, zon der nadere opdracht voor meerwerk, in ieder geval zonder nieuwe overeenkomst, ons niet gerechtigd achten, de werken voort te zetten Terwijl reeds meer dan 200.000 was be taald, was slechts een termijn ad circa 30.000 afgegeven. Zonder eenige bespreking met ons over die geschillen stelde de Minister ons daarop in getjreke, zich beroepende op par. 457 der Al gemeene Voorschriften van Waterst at. Het werk werd opnieuw aanbesteed, met het gevolg. dat het fedee'te we-'k, dat nog moest gesehieden, (circa 60 pCt.), werd aan besteed voor ruim f 100.000 meer, dan waar voor dit werk voorheen in zijn geneel ons was opgedragen. Practisch was dus bewezen; dat wij volko men gelijk hadden. Dif spreekt tcmeer, waar de huidige aannemer, de firnia T. den Breejen van den Bout, eveneens op dit werk een ver- lies lijdt van ruim 150.000 De Minister weigerde ons arbitrage over de geschillen toe te staan, uit vrees dit pro ces te verliezen en laat ons maar martelen om recht te zoeken. Men zou nu meenen, dat wij, die in gebre ke waren gesteld, voor het geld, dat het werk thaijs meer moet kosten, zouden worden aan gesproken. Dit toch is de' logische conse quentie van de houding des Ministers, ja zijn plicht. En tevens ons verlangen. I'r mers, werden wij aangesproken, dan was tevens ons recht op arbitrage vastgelegd. Om dit te ontzeilen, wordt het tekortkomen- de bij begrooting bij de Kamers aangevraagd onder eenvoudige mededeeling dat de hav-r te Weurt nog 100.000 moet kosten. (Van de vorige begrooting was nog circa 30.000 over.) Wij hebben over deze kwestie (de aanvraag van 100.000 aan de Kamer) reeds een on derhoud met den Minister gehad en hem tenslotte dringend verzocht ons voor de bej waste 100.000 te willen aanspreken, daar dan oiize rechten op arbitrage het vlugst waren vastgelegd, immers dan was verreke- ning als bedoeld in par. 495 sub b der A. V. aanwezig, doch deze zegde slechts toe, dat hij de rechiskwestie met den Landsadvocaat wilde bespreken. Wij ontvingen d.d. 25 November '924 het volgende antwoord: „den heer J. J. B oers- raa, Stationsweg 60 Alkmaar. In verband met de gehouden bespreking deel ik U mede, dat ik op grond van ingewon- nen advies niet bereid ben aan Uw verzoek te voldoem De Minister van Waterstaat G. I. van Swaaij". Wij hebben den gang van zaken zoo getrouw mogelijk weergegeven. Op alle wijzen is door ons getracht, den Minister het groote on- recht duidelijk te maken, dat ons werd aange- daan. Wij zijn er zeker van, dat alles is ge- schied onder suggesiie van enkele ambtena- ren, waarvoor de Minister de aansprakeliik- heid op onverklaarbare wijze heeft aanvaard, terwijl hij eigenzinnig zijn eens ingenomen standpunt vasthoudt. Deze Minister roogt ons dus willens en wetens te dupeeren. Wij hebben de zaak aan H. M. de Koningin voorgeiegd, met verzoek om recht te doen. Wij zouden er bijzonder prijs op stellen, dat de Kamer harentwege de noodige mede- werking wilde verleenen, door de post ad 100.000 af te wijzen, om op die manier drang uit te oefenen, in de door ons ge- wenschte richting. Ter illustratie van de willekeurige wijze, waarop de Minister meent met de belangen van aannemers te kunnen omspringen, diene het volgende: Op Juli 1924 werd aan de Rheinische West- falische Bauindustrie opgedragen het maken van een sluis in het Maas-Waalkanaal bij Weurt, bestek 77. Nadat een geschil ontstond over de borg- stelling (naar ons ter oore is gekomen vroeg men een borgstelling ter grootte van de aan- nemingssom) stelde de Minister deze Maat- schappij in gebreke. Eenige weken dus nadat hetzelfde met ons was geschied. En zeer toevallig? werd dit werk ook weder opgedragen aan de fa. den Breejen van den Bout. Nadat de Minister in deze zaak van zijn ongelijk was overtuigd, ging de Rheinische Westfahsche Bauindustrie weer inschrijveii op Rijkswerken en was laagste inschrijver op het graven van twee gedeelten van het Maas- vv aalkanaal bestek 158, wat haar werd op gedragen. Onder dezelfde Directie werd een firma, die om een geschil op een werk van 250.000 in gebreke was gesteld, eenige weken na die ingebrekestelling wel goed geacht voor een werk van 500.000. Ook voor deze inconsequentie trachtte de Minister tegenover ons met enkele k: ri noch wa roerende beweringen, zijne houding te rechtvaardigen. Naar onze meening gaat het niet op de houding van den Minister, hierbij aangeno- men, te betitelen als zwakheid. Hier is sprakf van erger. MALARIA-BESTRIJDING DOOR DE BEVOL.K1NG. Uitsluitend voor gencodigden vertoorde de „Commissie voor de Malaria-Bestrijding door de BevolMng*' glsferenmlddag In Cine ma Americain een Malariafilm, die een dui delijk beeld gaf van het geheele malaria- vraagstuk. De voorzitter der commissie, Dr. J. J. Th. Doyer, heette ieder in een gemeenschappelijk woord welkom, een uitzondering mckende voor eenige heeren, t. w. namens het ministe- rie van Arbeid, den direct.-generaal van de Volksgezondheid, Mr. L. Lietaert Pe^-bolte die door zijn, aanwezigheid blijk gaf van de groote belangstelling, die hij voor deze kwes tie gevoelt; de commissie was hem daarvoor heel dankbaar; als vertegenwoordiger van Gedeputeerde Staten, den heer Michels, die zelf als lid der commissie werkzaam is ge weest en vervolgens het Gemeentebestuur van Alkmaar. Spr. dankte voor de wijze van steun, dien zij steeds ondervonden; en verde- re autoriteiten en vertegenwoordigers van vereenigingen, die de bevordering der volks gezondheid op't oog hebben. Spr. hoopte dat de film deri lust zou aan- wakkeren om mee te werken tot bestrijding van de malaria. Eenige jaren geleden werd van overheids- wege besloten krachtig den strijd aan te bin- den ter verdelging van de anopheles. De ont- muggingpploegen werden in het leven geroe- pen, die 'zeer kostbaar waren en waarvan <te uitkomsten toch zoo niet voldoende waren. Als men in die richting was blijven doorwer- ken had het legertje ontmuggers belangrijk uitgebreid moeten worden en had het geld zijn rente niet kunnen opbrengen. Nu is het aantal ontmuggers onbeperkt geworden, daar ieder in Noord-Holland zijn eigen muggen moet verdelgen. Door de commissie die de leiding op zich heeft genomen ter verdelging van de malariamug werden comite's ge- vormd: een provinciaal-comite Alkmaar n een districtscomite, welke ieder over een con- ttoleur beschikken voor hulp en voorlichting. Opdat de heele bevolking medehelpt moet een zeer krach:>e propaganda gevoerd worden van verscheidene winters. Omdat de zoo al gemeen geworden lantaarnplaatjes niet meer trekken, besloot men een film te laten ver- vaardigen. Heel veel moeilijkheden moesten hierbij overwonnen worden, want de film moest wetenschappelijk-practisch en prac- tisch-wetenschappelijk onberispelijk zijn, et n-oest ook technisch op een hoog peil staan De wetenschappeliike adviseurs ware Dr Jac. P. Tiii esc en Dr. Korteweg, oud practi- cus van Wormerveer, terwijl ook het tech nische gedcelte in goede handen was. De fi nancieele morili kheid was in zeer korten tijd, spele 'dcrwiis opgelost. Men had n.l. aan he! Roode Kruis met een aan brutaliteit grenzen- de vrijmoedinheid verzocht of die'vereeniging de kosten wi'de dragen, hetgeen werd inge- willigd. De Crmniissie had den voorzittei verzocht aan Mr. A. M. Ledeboer als voorzit ter van het -code Kruis, openlijk dank te brengen. De heer Ledthoer dankte voor de vriende- liike wooid n, hier gesproken. Het Roode Kruis had met- deze daad getoond, dat hij zijn tijd begrepen heeft. Toch was het zoo eenvoudig niet om een bedrag van pl.m. 4( 00.— bij elkaar te krijgen. Met behulp van de Septembercoliecte was het echter ge- vonden. Spr. wekte dus op deze collecte krachtig te steunen. Verder sprak de heer Le deboer zijn dank uit voor de groote actieve leiding, die het comite altijd heeft gehad 0.3. door het werk van professor Aldershoff. Dr. Doyer deelde mede dat de film nog niet klaar is, en misschien nooit klaar zal ko- men omdat men steeds bezig is haar te ver- vol maken. Het eerste gedeelte van de film geeft hoo dzakeli-k beelden van de eentellige we* zens, die door een steek van het wijfje ano pheles in het bloed worden gebracht. Men ziet hoe de levende parasieten een bloedli- chaampje verwoesten, hetgeen zeker een zeld- zame opname genoemd kan worden. Vervolgens wordt het verschil tusschen de malaria-mug en de gewofte steekmug gede- monstreerd. De eerste heeft een evenlange zuigsnuit als tasters; de vleugels toonen don- kere vlekies; in zittende bonding is de stand van het lichaatn vrschillend. Dit alles treft men bij de gewone steekmug niet aan. De wijfjes anopheles moeten zich met bloed vocden om in staat te zijn eieren te leg- gen, de sterk behaarde mannet'es daarente- gen zuigen absoluut geen bloed. Uit de groepjes op het water drijvende eieren komt na enkele dagen een larve, die zich hoofdzakelijk plantaardig voedt. Ze grceit snel, verve't eenige malen en is na 2—4 weken volwassen. De wijze waarop zij vcedsel bemachtigen, werdt in de film uitgebreid behandeld. De poppen hebben veel van elkaar, ze ge- lijken op een komma en zijn bijzonder bewe- gelijk, zoodat de opnamen van de poppea zoowel a'.s van die 1 erven soms veel weg heb ben van een trucfilm. Na een heftige worsteling kruipt na enkele dacen de volwassen mug uit het pophulsel; zij blijft even op het water zitten om de vleu-. gels te strekken en vliegt dan weg om met haar booze werk een aanvang te nemen. 't Tweede gedeelte der film geeft 'n beeld van de werking van de doodelijke vloeistof, waarmede sta'.len en andere donkere plaat sen, die den muggen tot schuilplaats dienen, besnoten worden. De heer Doyer, die gedvrende de film nu en dan een enkele aanwijzing had gegeven, zeide dat hij hoopte dat ieder zich zoo'n spuit (a j 4.50) zou aanschaffen, die men zelfs voor drie doeleinden kan gebruiken. Een ander verdelgingsmiddel is het paraf- fineeren van slooten waarin larven zijn. Door deze slooten door een laagje paraffine te bedekken sterven de larven bij gebrek aan lucht. Als moraal kwam tenslotte op het doek de spreuk: Houdt uw huis van muggen schoon En gezo^idheid is uw loon. De voorzitter dankte iot slot voor de aan dacht waarmede men deze interessante film had gevolgd en hoopte dat men een woord van warme hulde voor de vervaardigers zou over hebben. OUDERAVOND 6E GEM. SCHOOL. Men schrijft ons: De Oudercommissie der 6e Gemeentesdhooi1 had op Woensdag 17 Dec. een ouderavono georganiseerd, welke in 't gymnastiek'okaa' der school werd gehouden. Aanwezig waren een 80 ouders en onder* wijzend personeel, benevens de heer L. Roet voorzitter der Centrale Ouderraad en de hea J 1. 1 T-S 1 1 eiook nnrvr% i." 1 rti-anrw- f osft'in i vvaciivwi neei wax nia noocni

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6