DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM Go. Garage Scharloo 2-4. Tel. 490. Kerstmis 1924. Uit den Alkmaarschen Raad. Tei. 742 Blijvende herinnerfng Tel. 742 Kappen- en Ornamentenliuis. No. 301 Honderd zes en twintigsfe Jaargang 1924. ZATERBAG Directeur: G H. KRA&. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 20 DECEMBER on emmBesAbm an 3 ibonnementsprijs bij vooriiitbetaling per 3 iiiaanden f2. ft*, per post f 2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimt®. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No 3. Redactie No. 33. v. <Slot.) Het gemeentelijk druk- en Mndwerk is in sommiger oogen te kostbaar. Daarvoor is op de begncoting een post van 8000 uitgetrokken en wie nagaat wat daar voor bij het ifaans geldende prijstarief geleverd moet worden, komt zeker niet tot de overtuiging, dat de gemeente elders veel goed- kooper terecht zal Icemen. Daarbij komt, dat ;ij in zooverre een las- tige werkgeefster is, dat een uitvoerige op- drachts soms binnen den korst mogelijken tijd gereed moet zijn en het is duidelijk, dat daar- door in vele drukkerijen plotseling stagnatie in den dagelijkschen gang van zaken kan ko- men. Het drukwerk is thans in handen van de Ailkmaarsche patroons-0rga n i satie, die het over verse hillende drukkerijen verdeelt. Haastwerk van cenigen belangrijkeh om- vang, kan cp kleine drukkerijen niet tijdig gereed komen. Zijn wij er in iegienstelling met den heer Westerhof geen voorstanders van de- ze kleine drukkerijen geheel uit te schakelen, toch dient er bij de distributie van het druk- werk ferdege op gelet te worden, dat groote- re opdrachten, die het karalder van spoedbe- stellingen dragen, zoo veel mogelijk aan on- dememingen met de grootste arbeidscapati- tdt worden opgedragen. Dat voor het drukken der Memorie van Toelichting der begrooting zes weken noodig waren, is uitsluitend te wij ten aan de om- standigheid, dat de betrokken drukkerij dit werk niet eerder gereed ken krijgen. De distributie is dus verkeerd geweest, al geven wij gaarne toe. dat het afleveren van dit boekdeel inderdaad een werk van beteeke- nis is. Daarentegen is het Voorloopig Verslag met de Memorie van Antwoord in cpmerke- lijk korten tijd gereed gekomen, d'oordat de twee grootste drukkerijen hier ter stede daar voor haar arbeidskracht hebben gegeven. Wij gelooven niet, dat de uniformiteit in het drukwerk thans veel te wensch&n over zal la ten: Het is billijk, dat alle Alkmaarsche druk- kers desgewenscht in dc gelegenheid gesteld worden aan de gemeente'ijke opdrachten mede te werken, maar de patroonscommissie zal er vcor hebben te waken, dat het drukwerk zoo verdeeld wordt, dat de gemeente niet de dupe van een verkeede distributie kan worden. In politie-zaken blijkt de heer Van Drunen bijzonder deskundig ie zijn. Hcewel herhaaidelijk over gebrek aan vol- doende toezicht en verkeersleiaing geklaagd werd en in verband daarmede op een te klein politiecorps werd gewezen, is de heer Van Drunen van meening, dat er eigenlijk nog best een' paar agenten gemdst kunnen worden. Bcvendien weet de commissaris, volgens dezen deskundige, eigenlijk met .Jen leegen tijd van zijn'cndergeschikten geen raad. Vandaar, dat er geen boom geveld wordt of er s'taan minstens een hoofdagent en een agent bij te „kleumen" uit voorzerg, dat de een of andere voorbijganger misseiiien naar het ziekenhuis getrarisporteerd' :,al moeten worden. Bcvendien zou a- een hoofdagent tot opper- schrijver benoemd zijn en natuudijk weer een of twee geuniformde schrijvers onder zich hebben, die daardoor aan den eigenlijken politkdienst cnttrokken moeten worden. Ook ziet de heer Van Drunen het politie- bureau blijkbaar voor een fokstation van ras- zuivere politiemannen aan. Hij spreekt althans van het „fokken van inspecteurtjes", wat in zijn oogen blijkbaar een zeer cngewenschte bezigheid moet ge- noemd worden. Wat het corps nog voor goede hoedanig- heden bezit, is volgens dezen socialistischen afgevaardigde uitsluitend aan den vroegeren commissaris te danken en hij laat niet on- duidelijk doorschemeren, dat de tegenwoor- dige functionaris tot dusver eigenlijk nfets anders gedaan heeft dan als beul vcor zijn personeel o-ptreden met het gevo'g, dat de agenten bij „bosjes" dit onzalige oord ver- laten om als gemeente-veldwacliter in rusti- ger oorden weer op hun verhaal te kunnen Somen. Nu is de heer Van Drunen er niet de man naar om een zaak van twee kanten te be- fcijken. Bij zoo emstige grieven tegen een hooid- ambtenaar was het toch begrijpelijk geweest, als deze volksvertegenwoordiger eens een be- zoek bij den commissaris gebracht had, om zach van de gegrondheid van zijn verdacht- makingen te overtuigen. De heer Van Drunen is evenwel nooit ven der dan de agenten-wachtkamer gekomen en blijkt steeds de troost en tocver'aat te zijn geweest van ontevreden elementen, die in elk corps een minder prettige samenwerking meer aan anderen, dan aan zich zelf wij ten. Men mag niet vergeten, dat het politie corps in een overgangstoestand verkeert. Welk een humaan chef de vroegere com missaris ook geweest is, toch heeft het corps onder zijn veeljarige leiding een werkwijze gevolgd, die een jonger commissaris niet meer in overeenstemming met de eischen van dezen tijd kan achteu In verloop van jaren zijn over de rechten en plichten der politie andere inzichten naar voren gekomen, een nieuwe tijd stelt nieuwe eischen en het is begrijpelijk, dat een jongere chef geleidelijk tot verhetering van vei'ouder- de toestanden fa-acht te komen. Velen uit het door hem overgenomen corps zulien zich bij de gewijzigde omstandighe- den kunnen aanpassen, enkelen, die wellicht te lang in de sleur van het oude geloopen hebben, zijn daartoe niet meer in staat en anderen blijken wellicht de eigenschappen te missen, die juist voor dit werk als eerste voorwaarden gesteld mogen worden. Bij een geleidelijke reorganisatie in het be- iang der gemeente brengt hun verzet de eerste ontevredenheid, waarvan de schuld huns inziens gezocht moet worden bij den man, die zijn corps op een zoo hoog mogelijk peil van bruikbaarheid tracht te hrengen. Hoewel Alkmaar zich gestadig uitbreidt en het aantal inwoners de laaiste jaren be- langrijk is gestegen, is het politiecorps, door bet niet-vervulten van vacatures, kleiner ge- worden. Dit is een zuinigheidsmaatregel, die zich in zooverre wreekt, dat van de overblijvende agenten meer arbeid geeiseht wordr, wit men werkelijk de verantwoording voor de open- bare veiligheid in deze gemeente kunnen dragen. Daar hier met het drie-ploegen stelsel ge- werkt wordt, heeft de aanstelling van een polttie-agent in de practijk slecbts ten gevolge dat het corps met een-dcrde agent versterkt wordt. Daaruit blijkt wd, dat doeltreffende tiit- breiding van de politie een dure maatregel zal worden en met het cog hierop is het zeer zeker tee te juichen, dat men thans de be- schikbare krachten zoo economisch mogelijk te werk stelt. Dcordat de sehrijver inspecteursdiensten verricht, wordt een goedkoope controle over de hoofdagenten verkregen, welke bezuini- ging ruimschcots cpweegt tegen de uitgave van 200 voor zijn uniiormkosten. De raadsleden, die zich zoo onomwonden tegen vergrcoting van het corps en daad- wcrkeiijke bevordering van een inspecteur ti- tulair verklaren, mogen wel eens bedenken, dat bezuiniging hier niet verder dcorgevoerd kan ^vcrden ponder de openbare veiligheid in gevaar te brengen en dat met den groei der stad de voorstellen tot vertserking van ons pc'itie-ccrps binnen afzienbaren tijd niet zullen kunnen uitblijven. Het raadslid, dat het meest dVer onvol- dcende politie-tcezicht geklaagd heeft is de heer Plevier. Volgens dozen natuurliefhebber zijn onze plantsoenen, sinds dc vaste bewaker in een politie-agent veranderd is, een gemakkelijke prooi van de Alkmaarsche jeugd geworden. Nog 'kcrt geleden werden negen jongens op baldadigheid betrapt en kwam de heer Plevier tot de minder aan^ename cntdekking, dat zijn eigen 7-jarig zcontje tien meter hoog in een boom zat. Of hij als opvoeder van een dergelijken na- zaat niet allereexst in zijn vaderlijke plich ten te kort geschoten is, zullen wij nu maar in het midden laten. Een feit is het, dat de zoon van dezen edel- achtbare een nog hoogeren zeiel won inne- men dan in de r-aadszaal feeds voor zijn va- der bestemd is en dat hij daarvoor een boom van het plantsoen had uitgekozen. Dat is baldadig en aangezien we, volgens den heer Plevier, nu al een muziektuin, een plantsoen en een dierentuin hebben waar- in alleen de apenkroi tot d'usveiTe nog ont- breekt is het. zeker wenschelijk, dat de vrce.gere plantso enwachter. die tevens zoo'n beetje vcor oppasser van den dierentuin fun- geerde, weei" in eere hersteld of het politie- toezicbt vergroot v/ordt. Volgens den heer Plevier wisten de jongens vroeger precids wie de plantsoenwachter was en wanneer hij verwacht kon worden. 'Dat is een fout, die ook elders nog wel eens schijnt voor te komen. Wij herinneren ons in de hoofdstad van een der Zuiddijke provincien een plantsoen wachter, die de „Beier" genoemd werd. Hij was een gepensionneerd militadr cp leeftijd, die van zijn genuak hie'd en hij schafte zich een klein zwari hondje aan, dat al'tijd twintig meter voor hem uitliep. Als het hondje van de ,,Beier" verscheen, wisten de jongens preeies hce laat of het was en als de ..Beier" even later zelf om den hcek kwam, was er geen jengen te zien of zaten ze keurig nefjes op een bankje en na- men heel beileefd hun petjes voor hem af. Nooit constateerde de „Beier" eenige ovei'- Iredimg en hij is gestorven in de heilige over tuiging, dat de Middelburgsche jeugd een voorbedd van orde en tucht voor heel Neder- land geweest is. Inmiddels heeft de Alkmaarsche burge- meester blijkbaar om ear dergelijk Beier- toezicht fe voorkoitten do politie vergun- ning gegeven, door alle laantjes van den Hout te fietsen, zoodat met het thans be- schikbare personeeil het toezicht zoo gestreng mogelijk zal uitgeoefend worden. Wij moeten in dit artikel onze begrootings- 1schcuwingeri eindigen. In het overschot van onze aanteekeningen vinden wij nog vermeld, dat de heer Govers zijn zoo vurig begeerd veiligheidshek bij de brug van deu Boezemsingel zal laijgen, dat B. en W. geen referenda rissen-stempe- laar zullen aanstelleln, dat em aantal d!ure gebouwen verkocht zullen worden om aan de onderhoudskosten te ontkomen en dat de bewoners van den Kennemerstraatweg de hoop nog niet opgeven moeten; dat hun klein- kinaeren daar nog eons over een gemeentelijk trotioir zullen wandelen. Na deze opsomming van alles wat nog eenigszins vermeldenswaard was, eindigen wij onze artikelenreeks met de verzekering, dat wij opnieuw in de gelegenheid geweest zijn te constateeren, dat de burgerij in de keuze van haar raadsleden bij de laatste ver- kiezing buitengewoon geluklrig geweest is. Buitenland DE BALKANSTATEN EN HET BOLSJEWISME. In politieke kringen te Belgrado wordt verklaard, dat de Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken te Rome en te Parijs met de leideride staatslieden aldaar bespre- kingen heeft gevoerd om het terrein te ver- kennen voor een groote actie van Joegoslavie tegen het gevaar van een voortdringen van het bolsjewisme op den Balkan. Joegoslavie is voornemens, bondgenoot- schappeiy bij de Balkanstaten, voomamelbk met Roemenie en Bulgarije tot stand te bren gen met uitgesproken anti-bolsjewistische tendenzen. Teekenend is, dat tezelfder tijd, dat de mi nister van bu^-.-'andsche zaken te Parijs en Rome daarover besprekingen voert, de vroe gere minister van buitenlandsche zaken in Sofia vertoeft, waar hij in officieele kringen werd ontvangen. 1 Uit dit feit wordt de gevolgtrekking ge- maakt, dat spoedlff een gemeenschappelijk optreden van Joegoslavr Bulgarije en Roe menie te verwachten is, om het gevaar van een doordringen van het bolsjewisme op den Balken tegen te gaan. Ook zijn er voorbereidingen gaande om door een optreden in Rusland zelf met be- hulp van propaganda en steun aan anti- bolsjewistische elementen het bolsjewisme te bestrijden. AMERIKA EN JAPAN. De afgevaardigde Britten (Illinois) heeft bij het Congres een resolutie ingediend, om President Coolidge te macntigen een confe rence bijeen te roepen met Australie en Ca nada om te komen tot een anti-Japansche protectionistische politiek. In zijn toelichting tot de resolutie ver- klaart Britten, dat de openlijke oorlogsvoor- bereiding van Japan de reden is, dat hoe eerder hoe beter de blanke volken rondoni den Grooten Oceaan een definitieve politiek vaststellen voor wederzijdsche bescherming. In regeeringskringen is men bitter gestemd tegen de pogingen de anti-Japansche stem ming aan te wakkeren. Een semi-offieieele mededeeling, korten tijd na de indiening der resolutie gepubli- .ceerd, zegt, dat Japan al zijn verplichtingen nakomt, ook die, voortvloeiende uit de Ver- dragen van Washington, inzake de beperking cler maritieme bewapening en dat een „cijd- perk" van meer vriendschappelijke betrekkin- gen is begonnen". DE LEGERSTERKTE IN BELGIe. De Belgische Kamer heeft met 81 tegen 56 stemmen en 6 onthoudingen, het wetsont- werp aangenomen, waarbij de sterkte der liChting-1925 op 82.500 man wordt bepaald. De social isten hebben tegengestemd. Zij moti- veerden hun houding met te zeggen, dat de ze regeering niet hun vertrouwen heeft. Vandervelde zeide: „Wij ontkennen niet de noodzakelijkheid van de naticnale verdedi- ging". Zander twijfel, zijn wij internationa- listisch en anti-mititaristisch en haten wij den oorlog, maar wij erkennen, dat de natie een verdedigingsmacht moet bezitten. Spreker gaf voorts toe, dat de veiligheids- waarborgen voor Belgie nog slechts vrome wenschan zijn. Tijdens het verloop der debatten heeft een van de vertegenwoordigers der frontpartij, Picard, om afzonderlijke Vlaamsche en Waal- sche regimenten verzocht. Eenmaal zal de tijd komen, zeide hij, dat de Vlaamsche sol- daten zullen weigeren, aan hen te gehoorza- men, die hen niet in hun eigen taal comman- deeren ONTBINDING VAN HET EGYPT ISCH PARLEMENT. Naai" pit Cairo gemeld wordt, zal bet Egyptische paflement nog deze week wor den ontbonden. Verder wordt gemeld, dat een der gearres- teerden in verband met don moord op den Sirdar, door den chauffeur van de auto is herkend. Een der andere v-erdachten is door drie ge'hiigen herkend GIST1NG ONDER DE ZOELOES IN APR IK A. Volgens de bladen te Kaapstad, ontvangen de Zoeloes wapenen, die worden ingeklaard als bouwmaterialen voor een kerk. De alge- meene onrust onder de inboorlingen van Zuid- West-Afrika neemt toe. In het district Reho- both is de krijgswet afgekohdigd. STRENGE VORST IN CANADA. Een buitengewioon hevige koude heerseht in het westen van Canada. Op sommige plaatsen wees de termometer 53 a 54 graden vorst aan en te Red Deer in de provineie Alberta daalde hij tot 62 graden onder het vriespunt, zoodat aldaar de openbare scholen tijdelijk gesloten moesten worden. GELYNCHT OM EEN DIEFSTAL. In de nnbijheid van de Amerikaansche stad Nashville in Tennessee is een jonge neger van vijftien jaar door de bevolking gelyncht. De jonjren had bij een boer getpacht automo- biel-onderdeelen te stelen, waarbij hij door den boer was betrapt. Een gevecht onfstond en beiden werden gewond, de knaap zoo ernstig, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Later drong een dertigtal personen het ziekenhuis binnen en sleepte den jongen in een auto. Zij brachten hem naar het dorp waar hij thuis behoorde en leverden hem aan de woede der bevolking over. DE WERKLOOSHEID IN OOSTENRIJK. Een deputatie uit het communistische werlcloozencomite te Weenen heeft van de re geering verhooging der .uitkeeringen ge eiseht. Deze eisch, welke het karakter van een ultimatum draagt, bevat een bedreiging met manifestaties op Kerstdag. De regeering heeft evenwel geweigerd. Nu het tusschen de partijen geslo'tien oom- promis een einde gemaakt heeft aan de ob- structietactiek, zal de Ooitenrijksche Natio- nale Raad nog voor het Kerstreces de voor- loopige begrooting en verschillende handels- accoorden afhandelen. DE OPSTAND IN ALBANIe. De Albaneesche opstandelingen hebben' Pisjkopea en het hede district Kroema be- zet. De regeeringstnoepen werden in wanorde over de rivier de Drin geworpen. De laatste, via Prizrend ontvangen beridh- ten zeggen, dat de premier, mgr. Fan Noli, is gevlhcht. HET LONDENSCHE VERKEERS- PROBLEEM. Te London is dtezer dagen de eerste stap gedaan, ten einde te geraken tot een verbete- ring van den verwarden toestand in het ver- keer. De adviseerende commissie, welke is in- gesteld ier uitvoering van de in den loop van dit jaar door het parlement aangenomen London traffic act", heeft n.l. haar eerste vergadering gehtonden. Dit nieuwe lichaam bestaat uit 20 leden, die alien, door Iran practische ervarirfg, de noodige aPtoriteit be zitten, wat ietreft de door hen te behande- lende kwes'ties. DE ONTRUIMING VAN DE KEUL- SCHE ZONE. De politieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat het Britsche kabi- net de kwestie van de outrunning van de Keulsche zone heeft behandeld. De Britsche regeering is van meening, dat de ontniiming moet gesehieden overeenkomstig de bepalin- gen van het vredesverdrag. Zij zal daarom het rapport van de Intergeallieerde Militai- re Controle-commissie afwachten, om als ba sis te dienen voor het eventueel besluit tot ontruiming van de Keulsche zone. De politie ke medewerker van de „Daily Telegraph" weet verder te melden, dat de Britsche regee ring van meening is, dat geen andere over- wegingen moeten gelden bij de beslissing over de ontruiming van het bezette gebied. DE MONARCHISTISCHE ACTIE IN HONGARIJE. Volgens een bericht uit Weenen, zal de Hongaarsche regent Horthv binnenkort ge- noodzaakt worden zijn standpunt opnieuw te bepalen ten opzichte van de toenemende legitimistische beweging in Hongarije. De monarchisten eischen, dat prins Otto, de oudste zoon van wijlen koning Karel, naar Hongarije zal terugkeeren. AARDBEVING OP DE PHILIPPIJNEN. Vier en twintig pei-sonen zijn gedood tij dens een hevige aardbeving in het disteict Surigao op het eiland Mindanao. Mindanao is het Zuidelijkste en na Luzon het belangrijkste eiland der Philippijnen. WAT ER VERROOKT WORDT! De British-American Tobacco Cy. deelt mede, dat de wtast over 1924 4.866.265 P S. bedraagt tegen 4.494.971 in 1923. Het di vidend bedraagt 2634 pCt. Ongeveer 4 000.000 P. S. wordt als reserve geboekt. HET AMERIKAANSCHE HANDELS- VERDRAG MET DUITSCHLAND. Volgens een telegram uit Washington be staat in Amerikaansche scheepvaartkringen een heftig verzet tegen het voorgestelde handelsverdrag met Dr.itschland, vooral te gen de bepaling van gelijke tarieven voor de scheepvaart. Men betwijfelt of in den Senaat de ver- ZIET ETALAGE'. Beleefd aanbeveleud, HEKEL8TRAAT 7. KO BOTTEMANNE. RAADSCOMMISSIeN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat in de ver gadering van den Gemeenteraad van 11 De cember j.l. voor het jaar 1925 zijn benoemd of opnieuw benoemd: 1. tot leden der commissie voor het ont- werpen van verordeningen tegen welker over- treding straf is bedreigd, de heeren mr. D. Sluis, Mr. P. A. Offers, C. W. Keijsper en IT. van Drunen. De Burgemeester is ambts- halve voorzitter van deze Commissie. 2. tot leden der commissie van bijstand voor de financien de heeren Mr. D. Sluis, Mr. H. Kusters, H. van Drunen en A. Siets- ma. Tot voorzitter voor het jaar 1925 is door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heer A. F. Thomsen, wethouder. 3. tot leden der commissie van bijstand voor de publieke werken de heeren H. Kla- ver, G. van Slingerland, G. Veen, Mr. P. A. Offers en Mejuffrouw N. Carels. Tot voor zitter voor het jaar 1925 hebben Burgemees ter en Wethouders aangewezen den heer J. Ringers, wethouder." 4. tot Jeden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelwegen, de beplanting van straten, wegen en pleinen der gemeente de heeren H. Klaver, G. van Slingerland, G. Veen, Mr. P. A. Offers en Mejuffrouw N. Carels. Tot voorzitter voor het jaar 1925 hebben Burgemeester en Wetjwmders aange wezen den heer J. Ringers, wethouder. 5. tot leden der commissie van bijstand voor de lichtbedrijven de heeren C. W. Keijs per, J. Vogelaar, Mr. P. A. Offers, D. Ple vier en A. Sietsma. Tot voorzitter voor het jaar 1925 is door Burgemeester en Wethou ders aangewezen de heer Mr. A. J. M. Lees- berg, wethouder. 6. tot leden der commissie van bijstand voor het gemeente-slachthuis de heeren D. Govers, F. Bak en D. Plevier. Tot voorzitter voor het jaar 1925 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen Mr. A. J. M. Lees- berg, wethouder. 7. tot leden der commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioen- en ongeval- lenfonds de heeren Mr. H. Kusters, G. Veen en J. Vogelaar. Tot voorzitter voor het jaar 1925 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer A. F. Thomsen, wet houder, 8. tot leden der commissie van bijstand in het beheer van den gemeentereinigingsdienst de heeren D. Govers, G. van Slingerland, D. Plevier en Mejuffrouw N. Carels. Tot voor zitter voor het jaar 1925 hebben Burgemees ter en Wethouders aangewezen den heer Mr. A. J. M. Leesberg, wethouder. 9. tot leden der commissie van bijstand voor het marktwezen de heeren H. Klaver, C. W. Keijsper, D. Govers Jz. en Mevr. J. WesterhofKoopal. Tot voorzitter voor hef jaar 1925 is door Burgemeester en Wethou ders aangewezen de heer A. F. Thomsen, wethouder. 10. tot leden der commissie van bijstand voor het sportpark de heeren Mr. H. Kusters, A. Sietsma en Mevr. J. WesterhofKoopal! Tot voorzitter voor het jaar 1925 is door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heer Mr. A. J. M. Leesberg, wethouder. 11. tot leden der commissie van bijstand voor het grondbedrijf de heeren G. Veen, F. Bak en D. Govers Jz. Tot voorzitter voor het jaar 1925 hebben Burgemeester en Wet houders aangewezen Mr. A. J. M. Leesberg, wethouder. Alkmaar, 17 December 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. eischte twee derde nreerderheid voor het ver- drag zal kunnen worden gevondeo. Indien dit niet het geval is, zal de beslissing van den Senaat van groote beteekenis zijn, omdat de Amerikaansche regeering voomemens was de hes'taande handelsverdragen in over eenstemming te brengen met het Duitsche verdrag. NOORWEGEN STRIJDT TEGEN DRANKSMOKKELAARS. Het Noorsche kabinet heeft besloten, den strijd tegen de Duitsche dranksmokkelaarg te verscherpen. Gister blokkeerden wacht- schepen den-nauwen ingang van Ghristiania door de Droebaksund en inspecteerden alle schepen, zoodat geen enkel verdacht schip werd binnengelaten. Verscheidene Noorsche schepen werden doorzocht. Woensdagavond viel een torpedojager een Duitsch srnokkel- schip aan. Verscheidene schoten werden ge- losfe, om ontsnappen te beletten. - Het schip bevatte geen smokkelwaren, doch was reeds eerder gezien met een lading aan boord. Waarschijnlijk is de drank in een ander schip overgebracht. Niettegenstaande de laatste pogingen, zijn de smokkelaars er toch in geslaagd, een groote hoeveelheid drank aan land te brengen. ALRMAARSCHE COURANT. FIAT-AntomobieleiL

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1