Ilkmaarsche Gourant Zaterdag 20 December. No. 301 1924 Honderd Zes en Twintigste Jaargang, DERDE BLAD Stadsnieuws BOTERCONTRoLESTATION. Met botercontrolestation „,Noord Holland" vergaderde gis term id dag in bet cafe Central, onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster. De notulen van den secretaris, den heer de •Waal, werden onveranderd vasigesteld. Medegedeeld werd dat op 1 Jan. 1924 het kdental 67 bedrag, n.l. 47 zuivelfabrieken, 7 meHcinrichtingen en 13 handelaren. Sinds- ■dien zijn nog toegetreden 5 nieuwe leden, ,alle handelaren en is noig uitgetreden 1 lid- handelaar, zoodat het kdental op het oogeriblik bedraagt 71 n.l. 47 zuivelfabrie ken, 7 melkinrichtingen en 17 handelaren; dat in 1924 tot heden 36 boeten werden op- gelegd, n.l. 31 wegens te hoog watergehalfe. 3 wegens omregelmatigheden in het merken- verbruik, 1 wegens onjuiste boekhouding, 1 wegens zijdellngs verband met margarinsver- koop. Het totaalbedrag dezer boekn be draagt 692.50. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter decide nog mede dat een van de leden over zijn opgelegde boete bij den' raad van beroep in veirzet was gegaan. Deze raad stelde het station echter eenstemmig in het gelijk. Benoeming van eene commissie voor het nazien.van de rekening en verantwoording over het boekjaar 1924 en vaiEde begrooting voor 1925. IJet bestuur stelde voor daarvoor aan te wijzen de drie volgende leden: Coope- ratieve Zuivelfabriek „de Hoop" te Assen- delftFa. H. J. Wijsman Zn. te Amster dam en Fabriek van Melkprod'ucten „Neer- landia" te Weesp. Tot heden werd voor het B. C. N. H. steeds dezelfde financieele commissie benomed als voor het K. C. N. H. Voor het volgend jaar ■wenscht bet bestuur hiermede nu eens te bre- ken, opdat ook de leden, die alleen boter be- reiden of verhandtelen, eens een beurt kunnen krijgen. Het kwam het bestuur verder ge- wenscht voor dat el'k jaar een der leden van het vorige jaar in de financieele commissie zitting blijjt houden. Zoo wordt nu ook weer voorgesteld de Coop. Zuivelfabriek „de Hoop" te Assendelft, die eveneens in 1924 deel heeft uitgemaakt van de financieele commissie. Conform besloten. Voorstel van het bestuur betreffendie pro paganda. In 1924 werd tot heden voor pro paganda uitigegeven een bedrag van 931.41, waarvan 400.voor de reclame van den Algemeene Nederlandschen Zui- velbond in spoor en tram en 460.66 als aandeel van het B. C. N. H. in de orvkosten der drie tentoonstellingen waaraan gezamen- lijk met het K. C. N. H. werd deelgenomen, nl.Tentoonstelling „VoLksvoeding" te Am sterdam; Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Hoorn; Gas- en Mid ctens tandstentoonstel- ling te Alkmaar. In dit bedrag is ook inbegrepen bet aan deel van het B. C. N. H. in de kosten der 100.000 vloeiblaadjes, die op de tentoonstel lingen zijn uitgereikt en waarvan het restant nu gratis onder de aanvragers is verdeeld. Verder is door 8 leden nog gebruik ge- maakt van de aanbieding voor de reclame transparanten. Aangezien op de begrooting voor 1924 slechts f 245 was uitgetrokken voor propa ganda, zal het meerdere warden afgenomen van de reserve, waartoe door de vorige al gemeene ledenvergadering aan het bestuur machtiging werd verleend. Het bestuur is verder van oordeeld dat bet ten zeerste gewenscht is om ook in 1925 in denzelfden geest als in 1924 een kracbtige propaganda voor het rijksbotermerk te blij- ven vceren en steld clan ook voor dat de le denvergadering hiervoow weer aan het be stuur machtiging verleende. Conform besloten. De voorzitter sloot hierop de v erg adoring. EEN LEZING OVER HONGARIJE. Het comite, op welks uitnoodiging gister avond in „Het Gulden Vlies" door mevrouw von Csitary een lezing over Hongarije werd gehouden, heeft daarmee een gced werk ver- richt. Want de kennis over dat land, dat z'xh zoo gaarne noemt een 1000-jarig riik och hoe weir.ig cmvattend was zij tot nog toe. De lezing van mevr. von Csitary die in meer dere p'aatsen in ens land al is opgetreden heeft ons veel over Hongarije en zijn volk en zijn cultuur geleerd en ai mag zij er dan niet direct in zijn geslaagd alter sympathie te wek- ken, zooals do heer Dijt als inkider dat hoop- te, de belangstelling voor dat mooie en aan natuurschoon zoo rijke land1 is wel Opgewekt en dat is zeker al zeer veel. Mevr. von Csitary ving hare lezing aan met het uitspreken van woorden van dank aan de Nederlanders, voor het in en na den. grooten oorlog verzorgen van kinderen uit het ongelukkige Hongarije, dat niet alleen in dien krijg, maar al eeuwen door veel heeft ge- leden, zoo veel, dat het ten volk heeft ge- boet voor de zonden van het verkden niet al leen, maar ook voor die in de toekomst, zoo- a's een Hongaarsch lied dat zegt. Door dat liefdewerk heeft Nederland een natie van den ondergang gered en Europa behoed voor nog nicer verwarring dan er nu reeds is. Nederland en Hongarije hebben ei- kaar nu beter begrepen en nu moet de ver- standhouding tusschen de volken door de in- ternationale gedachte nog veel meer verbekrd worden. Aan dat- doel trachtte spreekster zooveel mogelijk mee te werken. En dan ving zij hare lezing aan bij een zeer groote serie lichtbeelden meerenaeels ge- kleurde. Zij vertelde eigenlijk alleen van het Hongarije van voor don oorlog en hoe! Welk een liefde voor haar vaderland straal de in hare woorden door, welk een warmvoe- lend hart toonde zij te bezitten voor zijn noo- den en zijn ellende, als zij sprak van de vrijheidshelden, die Hongarije er zoovele ge- had heeft in de bange tijden, die elkaar gere- n-cld met korte tusschenpoozen opvolgden ir. de laatste duizend jaren, doordat het land, steeds rnnringd was van roofzuchtige buren. Met weTfc een groote kennis van zaken kon zij spreken oVer de politieke en economische gevolgen van de amputatie van Hongarije na den oorlog van 19141918. Hoe droef en ook hoe verwijtend klonk haar klacht tegen het vredesverdrag van Trianon, dat het land van verreweg het grootste deel zijner vruCht bare akkers, van zijn bergen, zijn rijke goud- en zoutmijnen, zijn wouden, zijn rivieren en zijn eenige zeehaven en van nog zooveel meer beroofde ten behoeve van hen, die er zich indertijd als gasten dikwijls onwel- kome hadden gevestigd. Daardoor toch is practisch aan het tegenwoordige Hongarije zijn levenskans benomen, zullen zijn kinde ren geen voedsel genoeg vinden op eigen bodem, die eertijds zooveel gaf en is aan zijn jonge mannen geen toekomst meer gelaten. Het is cndoerilijk om op te sommen hoeveel kiekjes mevr. van Csitary gisteravond wel aan haar aandachtig gehoor heeft getoond. Laten wij daarom zeggen, dat het er zeer ve le waren, van de steden, de groote hoogvlak- te, de wouden, de dorpen, de meren, de mij- nen, de kleederdrachten en zoovele belangrij- ke gebouwen, kerken, kasteelen, universitei- ten, enz. En bij a lies werden tal van bijzon- derheden gegeven, te veel om hier na te gaan. Is het wonder dat haar woord misschien zonder dat zij het zelf wist hard klonk, als zij vertelde, dat al het mooie en heerlijke. al die groote gebouwen in Zevenburgen aan de wetenschap gewijd, nu in handen van vreemden moeten vallen? Door het vele leed, dat in den loop 'der eeuwen over Hongarije is gekomen, heeft zelfs het lied een droefgeestigen klank be- kemen, die er een eigenaardige bekoring aan geeft, zoodat de motieven der Hongaar- sche musici door die in vele andere landen zijn overgenomen. Opgewekte melodien zijn er maar weinige, verzekerde mevr. von Csi tary, en in vcle'klinkt de diep-godsdienstige overtuiging der bevolking voor wie de weke- lijksche kerkgang tot de onmisbare dingen des levens behoort. Om te laten hcoren het Hongaarsche lied, had het comite mej. A. Veenenbos alhier belangeloos bereid gevooden er eenige te zin- gen. Nadat de bekende zangeres ze eerst ver- taald had, zong zij ze met haar kracbtige. voile stem, op den vleugel welwillend afge- staan door de firma Ypma uifemuntend ge- accompagneerd' door den heer Dijt. - Zeer terecht is reeds meermalen met veel 1 of over mej. V. als zangeres gesproken en geschreven ook gisteravond verwierf zij een luid en dankbaar applaus. De heer D. J. Scheffel, secretaris van het comite, bood haar fcloemen aan en zeide dat hij daarmede zeer zeker de instemming zou hebben van alle aan- wezigen, Dit werd door alien bekrachtigd, alsmede het woord van dank, gericht tot den heer Dijt. Aan het slot van den avond elf uur sprak de heer Dijt eenige woorden van er- kentelijkheid tot mevr. von Csitary, daarbij de hcop uitende, dat Hongarije nog eens een b'oeiende teekemst mag tegemoet gaan. NOORD-HOLLANDSCH TOONEELENSEMBLE. Men sclirijft ons: Dit bekende gezelschap (het vroegere „Vrije Tooneel"), onder leiding van B. C. Loevens, geeft op Donderdag 25 December (Eersten Kerstdag) en op Zondag 28 Decem ber een uitvoering met bat na in de groote zaal van de Harmonic. Op den eersten Kestdag zal worden opge- vcerd „Dertig- Zilver'ingen", Chetitodrama in vier bedrijven. Een sterk speelstuk met een mooi gegeven. Het brengt een typisch Joodsche achta-- buurt te Amsterdam, waar de dochter van een ouden Joodschen boekenkoopman kennis maakt mei den Christen-letterkundige, den zoon van een wockeraarster. Uit het voorge- nomen huwelijk van die twee komen de felste vcrwikkelingen voort. De verschillende ka- rakters zijn steeds raak en somtijds zeer drastisch geteekend, maar het stuk voor nie- mands overtuiging kwetsend. Naast de dra- matische momenten zullen de echt-Jiddische gijntjes het spel bij het puclick een verddend succes dcen hebben, 28 December wordt gegeven „Bergop- waarts", een tconeelspel in drie bedrijven. Hierin wordt geschetst de tegenwerking, die een modern vooruitslrevend predikant onder- vindt in een kleine stijf-orthodoxe gemeente, wajtf zijn parechianen hem niet begrijpen, en zijn icleeen slechts ingang vinden bij de wei nige intellectueelen en vcornamelijk bij de dochter van den heer van het dorp. De gees- telijke sympathie tusschen den predikant en de freule gaat echter bij de laatste ever in liefde, terv ijl de vrouw van den dominee, een mondain lcvenslustig Elaagsch dametje, zich steeds meer van hern vervreemdt, mede door den invloed van den broeder van de freule, den eleganien cavalerie-officier. De geheel in zijn werk opgaande man bemerkt van dit al- les nieis, maar zijn oogen worden gecpend, als zijn vrouw den Untenant volgt, en de freule hem haar liefde verklaart. Een lo- gische cplossing brengt man en vrouw weer "tot elkaar. Het literate hoogstaande stuk, met zijn mooie gedachten en meoie taal zal niet nala- ten op" de toeschouwers een deepen indruk te maken. De predikant, zijn mc-eder, de crthodoxe ge meente, gerepresenteerd, door den ruwen, maar in den grond goedhartiigen ouderling Brongers, het zijn alien levende figuren. De gccede naam van" ons Alkmaarsch gezelschap en zijn leider waarborgen een paar mooie avonden. Een strijkje, onder leiding van den heer Gerritsen (pianist van het Gamitorkest) zal de pauzes veraangenamen, terwijl beide avonden bal na wcrdt gegeven. Men- raadplege verder de advertentie in diti nummer en in dat van Wcensdag. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHEATER. De Blonde Geisha. Reeds aan het bezoek was het gisteravond merkbaar, dat er een bijzondere film ver- toond werd. „De Blonde Geisha" heeft dan ook alles- zins het recht een aparte film genoemd te worden, d»ar zij behoort tot een genre, dat v/e in Alkmaar niet kennen: de operette- films. Dat beteekent: schitterende decors, zeldzaam bekoorlijke entourage, vroolijke, fleurige tafreelen, praefct en praal. En dan alleen is het feit, dat twee dames en twee heeren de film met zang begeleiden, reeds voldoende om bezoekers te trekken, te meer daar zii dit over't algemeen o-enomen doen op een wijze, die hn het k^ken Sn Het luisteren tot een genot maakt. De intrige van de film vertellen, doen we ditmaal niet. Men dient het verhaal zelf te volgen. Genoeg zii. dat wij de aandacht vestigen op het fijne, sublieme spel, vooma- melijk van de hoofdpersonen Mary Snippen- dale, die de titelrol (de blonde Geisha) speelt (Ada Svedin) en Percival Geshford (Charles Willy Kaiser). Deze vinden voor- treffelijke partners in Ferry Sikla en Mizzi Schiitz als Tobias Snippendale en diens vrouw. Amusante, humoristische tooneeltjes wisse- len elkaar af in aangename schakeering. Fraaie costumes en grootsche natuurpartijen vervolmaken het geheel tot een streeling voor het oog. Terwijl ten slotte de zang zich daar bij in volkomen harmonie aansluit. De solisten zijn mevr. Schuurman, mevr. Jansen en de heeren Schuurman en Ant. Schumacher. In de eerste plaats verdient de Percival-zanger (de heer P. Schuurman) een woord van grooten lof, terwijl mevr. J. S. Schuurman, die de partij van de blonde Geisha zingt, mede verdienstelijk werk pres- teert. Resumeerende kunnen wij deze film een bezoek overwaard keuren en de verwachting uitspreken, dat een druk bezoek de dankbaar- heid van het Alkmaarsche publiek zal de- monstreeren, dat in de gelegenhei.d is dit groote werk hier te bewonderen. „ALCMARIA" V. V. V In de Lunchroom van de firma Valk had gisterenavond de ledenvergadering van „Alc- maria" V V. V. plaats, waarop buiten het be stuur geen enkel lid aanwezig was. Na de opening door den voorzitter, Mr. J. P. Bosnian, en lezing der notulen, die onver anderd werden goedgekeurd, kwam de be grooting 1925 aan de orde, die in ontvangsten en uitgaven op 3000 werd vastgesteld. De voorzitter bracht hierop dank aan het gemeen- tebestuur, dat de vereeniging met 1200 sub- sidie te hulp kwam Spr. vestigde de aan dacht op den vrij belangrijken post, dien men uit de beklimmiog van den Waagtoren haalt. In den tijd vanaf Jul: maakten 2365 personen van de gelegenheid gebruik. In de commissie voor het nazien van de re kening over 1924 werden de heeren Marga- dant en Stikkel gekozen. De aftredende bestuursledm, de heeren R. O. van Gennep, D. G. G. Margadant en W. M. H. Pels, werden respectievelijk met 4, 5 en 6 stemmen herkozen. De voorzitter concludeerde uit het geringe vergaderingbezoek, dat de leden absoluut met de werkwijze van het bestuur instemmen. In principe besloot men om in 1925 2 of 3 motorraces en een concours-hippique te hou den, nu de baan in orde was gemaakt voor deze races. Een schrijven was ingekomen met het ver- zce(c om zitting te ncmeu in den raad van toezicht van de Volksuniversiteit. Daar hiei-- voor coder de aanwezige bestuurslcden niet veel animo was, werd besloten dit punt apn te houden om het in het bestuur uit te maken. Geantwoord zal worden, dat men aan het ver- zoek wel wil voldoen, maar dat de naam van den zittingnemenden persoon later bekend ge maakt zal wordien. Na de rondvraag, welke niets opleverde, volgde slutting EINDE DER TRANSPORTARBEIDERS- STAKING. De transportarbeiders, die sedert de vorige Zaterdag het werk bij het Landbouwkantoor enz. hadden neergelegd, hebben' gistermid dag besloten het werk te hervatten. Ingezien werd, dat het neerieggen van den arbcid, een onorganisatorische daad is ge- weest, en thans wordt op de oude voorwaar- den het werk hervat, met dien verstande, dat cladna over de grieven zal worden onder ban- deld. Heden, Zaterdagmorgen 7 uur, zifn de ar- beiders weer aan bet werk gegaan. PREDIKBEURTEN. 21 Dec. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Kapel, 10.30 uur, Ds. Deetman. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Evang.--Lutherscire kerk, geen dienst. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Dr. C. B. Hijlkema, doopsgez. pred. te Haarlem. Rem.-Gerf. kerk, 10.30 uur, Ds. Cramer, 4e Advent. Geref. kerk, 10 en 5.30 uur, Preeklezen. Herstetd Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat, voorrn. 10 en av. 8 uur en Don- derdagavond 8 uur, dienst. Tuinzaal Harmonie, Vrij dag 26 Dec. a.s. des avonds om 6 uur, Ds. W. Bieshaar, Ned. herv. pred. te 's-Graveinhage. Dinsdag 30 Dec. a.s. Ds. W. Bieshaar des avonds 7 uur. Tuinzaal Harmonie, Zondagavond half 7, kerk van .Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. lnwendige Zending afd. Alkmaar, Dins- dagavond om halfacht in de c'hristelijke school aan de Doelenstraat: Bijbelcursus. LEGER DES HEILS. Zondag 21 Dec. 7 uur v.m. Bidstond; 10 uur v.m. Heiligings-samenkomst; 7.30 uur n.m. Openbare verlossings-samenkomst. Leidster kapiteine Neb be ling van A'dam. 23 Dec., 8 uur n.m.. Soldatensamenkomst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeentei. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. de Vos. BERGEN, voorm. geen dienst; 's av. 7 uur, Ds. v. d. Kieboom. Evangelisatielokaal „Maranathahalf elf, de heer J. A. v. Wichen van Amsterdam. 2 uur Zondagsschool. BEEMSTER, 10 uur, Mej. van Vliet. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 en 2.30 uur, Ds. J. Juikkema. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Leesdienst. Doopsgez. kerk, 10 uur, Ds. A. de Jong. DIRK SHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, nm. 2 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuizen. EENIGENBURG, geen dienst, vacature. EGMONDBINNEN. 10 uur, Ds. Roobol. EGMOND AAN ZEE, 's avoids 7 uur, Ds. Roobol. GRAFT, geen dienst. vacature. GROET, 9.30 uur, Ds. Boeke. GROOTSCHERMER, half 10, Ds. Oter- doom. H E I LOG, 10 uur, Ds. Eilerts d:e Haan. Evangelisatielokaal 10 uur, Ds. Verwaal van Alkmaar. HEERHUGOWAARD, geen dienst. HOOGKARSPEL, 9.30 uur, Ds. Kastein. HOOGWOUD, 10 uur, Dr.' v. Beek. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Hornstra. LIMMEN, 10 uur, Ds. Boseb. NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds. Staal. OBDAM, geen dienst, vacature. COST-GR'AFTDIJK, 10 uur, Ds. Groot. OTERLEEK, om. 7 uur, Ds. Nijenhuis Ockhuysen. OUDE N1EDORP, 10 uur, Ds. v. Meurs. OUDORP, geen dienst wegens vacature- beurt te Oost-Graftdijk. SCHAGERBRUG, 10 uur, Ds. Buiskool. 11 uur, Generate Repetitie. ST. PANCRAS, 9.30 uur, Ds. v. d. Kie boom van Bergen, 3 uur n.m.. Ds. Verwaal van Alkmaar. Ger. kerk, 9.30 en 2.30 uur n.m. Ds. de Jong van Broek op Langendij'k. (A von dm.) SCHERMERHORN, 10 uur, Ds Boeren- donk. STOMPETOREN, geen dienst, wegens vacature. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- d-onk. SCHOORL, nm. 7 uur, Zangdienst. SPANBROEK, geen dienst. URSEM, nm. Comite v. Openluchtsaimen- koimsten. Sprekers: ds. Beversluis en ds. Milatz. WARMENHU1ZEN, nm. 6.30 uur, Ds. Hornstra, WINKEL, 10 uur, Ds. Broekema. ZUrDSCHARWOUDE. geen dienst, vac. ZUIDSCHERMER, 9.30 uur, Ds. Heep. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, geen dienst. GRAFT NOORDEIND, 10 uur, Ds. van Giessen. NIEUWE N1EDORP. geen dienst. DE RIJP, 10 uur, Ds. Milatz. (Gededtelijk ontleend aan het Algemeen Weekblad voor Vrijzinn ig-Godsdienstigen VOLKSZANGAVOND NEDERL. VERG. V. D. VOLKSZANG AFD. ALKMAAR. Dat was een in alle opzichten geslaagde avdhd in de Harmonie. Jammer, dat de zaal niet zoo goed bezet was als anders, hetgeen wel een gevolg geweest zal zijn van het feit, dat de avond een week was uitgesteld, en het misschien beter was geweest juist in dit ge- val nog wat meer bekendheid er aan te ge- ven. Bovendien is er den laatsten tiid zooveel te doen, dat het uitgaand publiek wel eens even op adem wil komen. Doch al was dan de opkomst niet zoo groot, zij die er waren, hebben gezongen voor twee; hoe kan het ook anders als daar zoo'n geestdriftig zanger op het podium staat, die zijn liederen zingt met een verve en humor, die aanstekelijk werken op de toehoorders; men moet wel meezingen of men wil of niet. Joh. Brands is echter niet alleen een goed zangleider, ook als vaardig causeur mag hij er zijn, getuige zijn gezellig praatje, dat hij liet voorafgaan aan het Vlaamsche liedje „Schoentje lap"; die klap op de dij deed het geweldig. Klappen schijnt al een even ge- zellige bezigh'eid te zijn als zingen; vier keer liet de leider het leutig dingske zingen en men vond het best en klapte aan het slot van leder couplet, dat het een lust was. Mevrouw Annie EriksBuijs, die ter af- wisseling eenige liederen zong, heeft door haar fraaie wijze van zingen zeker de aaa- wezigen aan zich verplicht. Haar mooi vol sopraangeluid, dat ons voorkomt veel krachtiger te zijn geworden, haar duidelijke uitspraak en uitnemende voor- dracht, stempelen haar tot een zangeres, die steeds gaarne gehoord zal worden. Haar programma was met zorg samenge- steld, en wij noteeren daaruit als liederen die ons uitennate voldeden: „Slaanlied" (Guido Gezelle, Bern. Gransjean), „Klaas Vakie" van Mar ins A. H Kerrebijn, een prachtwerkje in modernen stijl en „Ouwe holle boom" van Hendrika van Tussenbroek, prachtig van zang en voordracbt, vooral die slotregel„Ou- we, holle boom, ik word bang, 'k ga naar bed". Mevrouw T. Ohlen-Bosnian begeleidde ook de zangeres, en een eomplimentje voor hare f-ijn aecompagnement is hier zeker op zijn plaats, De v-oorzitter, de heer A Ohlem, sloot met een hartelijk gemeend woord van dank aan alle medewerkenden en riep den aanwezigen een tot weerziens toe. De eerstvolgende avond in Januari wordt nader bekend gemaakt. CINEMA AMERICAIN. De twee Deensche komieken Carl Scheustrom en Mieke Madsen, meer bekend als Watt en Half Watt blijven nog steeds in staat het publiek ifi grooten oetale naar de theaters te trekken. Reeds gisteravond waren bij de eerste vertooning van Watt en Half Watt als Scharenslijpers, vele belangstellen- den. En men heeft weer recht hartelijk gela- chen om de malle grappen en grimassen van de twee komische krachten, die steeds weer nieuwe vondsten hebben. Een aardige familie met een flinke dochter, een niet al te degelijke baron, een zoon en een vriend met een motor- jacht vormen met de twee scharenslijpers het Tniddelpunt van de handeling. Prachtig zijn de natuuropnamen, boeiend de snelle tochten met het motorjacht Als ten slotte de beide scharenslijpers als schipbreukeling n aankomen bij een filmgezelschap, dat juist de ontvoering van Aspasia opneemt, en zij bei- den als Grieksche jongelingen moeten optre- den, stijgt de vreugde ten top. Deze film zal het hier zeker doen. Ook het bijprogramma is komisch. De tweeacter. De gestoorde bruiloft is een dol ding, waarin Eddy Barrie en Vera Reynolds als de onge lukkige bruidegom en de lieve bruid goed op dreef zijn. Het versterkt orkest zorgde voor prettige moderne muziek een attractie op zich zelf. DE CITROeN-AUTO'S. Wij vernemen dat de N. V. Automobiles Citroeo, gezien het steeds groeiende succes van dit merk in Holland, een aanzienlijlc aantal wagens van alle modellen in voor- raad heeft en dus in bijna alle gevallen in staat is, te voldoen aan de talrijke orders, die haar voor onmiddellijke levering bereiken. Deze tijding zal geapprecierd worden doer alle liefhebbers, van elegante, comfortabele en tegelijkertijd economische wagens, welke eigeaschappen juist kenbaar zijn voor de Ci- froPn. Kan men betere verklaring verlangen voot haar succes? Alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrii gen bij Handelsmaatschappij n.v. A. A. Mij (Nassaugarage) Nassauplein 7, Alkmaar Men zie de advertentie in dit nummer. Provinciaal nicnws UIT OOSTHUIZENL (Vervolg van het Tweede blad.) Ck: hear Hellenberg zegt dat hij vroeger 7 kinderen op school heeft gehad, zoodat hij zich kan verplaatsen in de gevoelens der ou- ders te Etersheim. Ik heb, zei spr., vanmid- dag omtrent deze kwestie eens nagedacht en zou nu in de allereerste plaats willen vra- gen: Wat is het belang der kinderen van Etersheim? Ik voor mij geloof niet, dat het voor de kinderen zoo slecht is als zij een eind- je moeten loopen en als het onderwijs aan een grootcre school in het algemeen beter is dan is het in het belang der kinderen zelf dat zij daarvan profiteeren. De voorzitter: We hebben hier nu wel een school met 3 leerkrachten, maar als er op de een of andere wijze een weggaat, dan blijft te een 2-mansschool, omdat er te weinrg kinde ren zijn. De heer Hellenberg: Als de kinderen van Etersheim er dan bijkomcn, wordt het aantal weer grooter. De voorzitter: Ik heb de zaa!k uiteengezct en zou nu gaarne zien dat we het afwijzend ad-vies van Ged. Staten unaniem namen. De heer Eyssem: De heele zaak waar het hier om gaat is het loopen der ldnderen. We zien hier nu b.v. dat de kinderen alle dagen een wandeling moeten maken, waarom zou er dan zooveel tegen zijn om hen een studc naar school te laten loopen? De voorzitter zegt, dat de gevoelens der le den nu voldoende bekend zijn .en de Raad gaat tot stemming over. Het voorstel van B. en W. om afwijzend adVies udt te brengen aan Ged. Staten wordt met 5 tegen 2 stem-, men, die van de heeren Hellenberg en Eys- sen, aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot de rond vraag. De heer Evssen zegt dat Iiij nog eens heeft nagegaan de belasting te Amsterdam en hier en heeft geconstateerd, dat het hier on- geveer even hoog is voor de hoogere inko- mens. De heer Dekker zegt, dat te Amsterdam ook de hooge aangeslagenen veel moeten be- talen aan de bedrijven b.v. voor efectrisdi licht eh personeele belasting. De heer Eyssen vindt het meei- dan onbil- lij-k, dat de middelmatige inkomens hier zoo abnonnaal laag worden belast. terwijl hier een groot inkomen, dat toch niet alleen van de plaats. zelf komt, zoo abnonnaal veel moet betalen. Spr. stelt daarom voor op dat be- sluit inzake de heffing van opcenten op de rijks inkomstenbelasting terug te komen. De voorzitter: Dat kan niet behandeld worden, daar het niet op die convocatie staat. Willen de raadsleden het echter, dan wordt't anders. Voorts kan de heer Eyssen nog steeds niet goedvinden, dat iexnand tot machinist bij de motorbrandspuit is benoemd die er absoluut geen verstand van heeft. Spr. zou daarom wethouder Dc-kker willen voorstellen om op dezelfde wijze waarop hij voor dien function- naris is geweest, hem nu tot het besluit te brengen om alsnog te bedanken. Er ontspant zich nog eenige discussie en er wordt voorgesteld hierop eventueel dan terug tc komen in een volgende vergadering Voorts vraagt de heer Eyssen of er niets aan- gedaan kan worden dat dfe ruiten in zijn garage en in de goedeienloods niet roeer zoo stuk worden gegooid. Tevens heeft spreker in raadsverslag van Purmerend gelezen dat voor autcbussen in die gemeente belasting zal moeten worden beta aid. Onze dienst valt daa r ook onder. Zouden wij geen tegenm aatregelen kunnen nemen ten opzichte van Purmerender auto's? Hierna wordt nog besoroken het rijdeu door het einde naar Hobreede door den heer Sporre. De leden vinden dat gevaarlijik en zal hem aangezegd worden dit niet meer te doen-, dear hij anders veel kans heeft dat de subsidie voor 1925 ingetrokken zal worden. Het is levensgevaarlij'k om langs het dijkje te rijden en ongelukken moeten zooveel mogelijk vcorkomen worden. Na nog enkele minder belangi-ijlce zalten te hebben besproken gaat de raad in comite over en sluit de voorzitter onder dankzegging de openbare vergadering, UIT BERGEN. In een deze week gehouden vergadering ziii, tot poldermeesters herbenoemdde na- volgende heeren: Van den Philistemsdien poldei" R. Ros- kam. van den Noorder Reeker- en Mange'- polder C. Akkerman Sen.; van den Oud- burgerpolder J. van Reenen .van den Zui- der- en Midden Re^kerpolder H. Kramer; van den Sluispoller Mr. H. D. A. van Ree nen, van den Damlanderpolder P. Bakker Czn en van den Zuurvenspolder C. Schouten Jbzn. Tot lid van het d-agelijksch bestuur van cle Vereeniging van Polders en Oningepolderde landen werd herbenoemd de heer P.' Zwak- man. Spoedig na het afkomen der vergunning van den Minister tot het leggen van een electrischen kabel langs den Kanaaldijk, is men vanwege het Electr. Bedrijf begonnen met het leggen van dezen kabel. Een flink aantal werklcozen werd hieraan tewerk ge- steld, zoodat de kabel ter lengte van 4500 Meter in 12 dagen tijds kon worden gelegd De bewoners van, den Kanaaldijk zullen dus ook b inn en eenige dagen van het electrisch licht kunnen profiteeren. Door eenige ambtenaren der Rijks be- lasfingen en in tegenwcordigheid van dec Inspecteur der Dir. Belastingen en van den Burgemeester is Vrijdagmorgen een inval gedaan in een huis aan de Berkenlaan, al- iiie*, bewoond door D. W. B. zulks op het vermoeden dat aldaar een geheime distilleer- derij zou bestaan. Dit vermoeden is gebleker gegrond te zijn. Verschillende voorwerper werden in beslag genomen en naar Alkmaar overgebracht. UIT DIRKSHORN. Donderdag vergaderde de vereeniging ,.Nut en Genoegen" onder leiding van den heer D. Groenhart ten luuzc van den hea

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 9