DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 302 Honderd zes cn fwintigste Jaargang 1924. TO oeirsai u!f 2 Matfen AJboimementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. MAANDAG Directeur: G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 22 DECEMBER Buitenland DE STRIJD OM MEKKA. Kan in g Ali van den Hedzjas, door de le- gers der Mahabieten uit zijn hoofdstad Mek ka verdreven, gaat maatregelen voorbereiden om de legermacht van Sultan Ibn Saoed door het zwaard van den honger uit de Heilige Stad te verdrijven. Tot dusver waagde men het niet, dit plan ten uitvoer te brengen, uit vrees, dat de hon- gerende Wahabi's zich van de havenstad Djeddah zouden komen meester maken, waar ze kvensmiddelen zouden vinden, die in het binnoiland onfbreken. Gedurencie cmge maanden heeft men ze)fs het zonderlinge schouwspel beleefd, dat df officieele, maar verdreven regeering van den Hedzjas haar verbitterde vijanden, de Wahabieten, van levensm ddelen voorzag, ten einde een verder oprukken overbcdig te ma ken Thans wordt niets meer uit Djeddah naar Mekka gestuurd en de Wahabieten, alsmetie de civiele bevolking, zullen de gevolgen van een formeele blokkade aan den lijve onder vinden. Gevreesd wordt, dat het beleg lang zal du- ren, als de strijdmaehten tenminste financieel sterk genoeg zijn om het vol te houden. De situatie bij Mekka is van dien abrd, dat er aanstaand jaar waarschijnlijk geen pei- grimstocht naar Mekka zal kunnen zijn Vindt die inderdaad niet plaats, dan zit ko- ning Ali weldfa zonder geld, want uit de verteringen der- pelgrims put de Hedzjas-re- geering haar voornaamste inkomsten. Saoed is nu al ongeveer met zijn laatste kapitaaltje bezig en heeft al een deel van zijn leger moe- ten afdanken. Volgens den „Daily Chronicle"-correspon- 'dent legt de Sovjet-regeering groote belang- stelling voor de gebeurtenissen in Arabie aan den dag. Iedere maand gaat een bolsjewis- tisehe koerier heen en weer tusschen Moskou en Djeddah, en er is geen ijveriger mensch in't operatiegebied dan de roode consul te Djeddah. Genoemde correspondent meent te weten, dat de bolsjewistische propaganda in Egypte en Soedan van Djeddah uit geleid wordt. De havenstad wordt blijkbaar als be- langrijk centrum beschouwd vcor de verbrei ding van onrust in de Mohammedaansche wereld. Uit Djeddah is nu al een klacht gekomen bij de Ned.-Indische regeering, dat de regee ring van den Hedzjas, de kust van Djeddah en Kunfunda hermetisch gesloten houdt en geen levensmiddelen dcoiiaat naar Mekka, waar voedselschaarschte, vcornamelijk rijst- gebrek, heerscht. Het reizen naar Mekka ;s aan groot gevaar onderhevig. Te Djeddah vertceven 122 uitgeschudde Javanen. Op 13 dezer zijn er 70 vertrckken naar Singapore HET CONFLICT IN DE BELGISCHE METAAL-INDUSTRIE. Het is thans bijna zeker, dat de uitsluiting in de metaalnijverheid zal worden voorkomen De arbeiders van het Lindbekken, van Charleroi en van MiddenBelgie hebben het voorstel van de werkgevers aangenomen. De stakende metaalarbeiders van Brabant heb ben besloten vandaag het werk te hervatten Heden heeft een referendum plaats bij de Gentsche metaal arbeiders. HET RAPPORT DER ENGELSCHE ARBEIDERS IN SOVJET-RUSLAND. De delegable van het Britsehe Vakvereeni- gingscongres, die, zooals gemeld, uit Rusland teruggekeerd is, heeft thans een rapport gepu- bliceerd, waarin o. a. gesprofeen wordt over verbeterde materieele en moreele omstandig- heden onder het .,,d'oelir£ffende Sovietbeheer". In de verklaring wordt voorts beweerd, dat de politick van het Britsehe Vakvereenigings- congres en van de Britsehe Arbeiderspartij naar volledige diplomatieke en economische erkenning van Sovjet-Rusland volkomen ge- rechtvaardigd is. Er bestaan millioenen nieu- we mogelivkheden in Rusland, dat thms een blijvende plaats onder de mogendheden ver- dient. ANTI-COMMUNISME. Er is in Roemenie een wet afgekondigd, waarbij een maximum van 10 jaar gevange- nisstraf wordt bepaald tegendeelneming aan samenzweringen tegen openbare rust, vereeni- gingen welke wanordelijkheden beoogen, en tegen personen die in relatie treden met eom- munistische vereeinigingen in het buiteland. Verder zijn vele communisten gearresteerd in verband met de verspreiding van communis- tisch propaganda-materiaal. De Poolsche Kamer heeft de parlementaire hnmuniteit opgeheven van vier communisti- sche afgevaardigden, die door de rechterlijke autoriteiten besehuldigd wordlen van hoog- verraad en aansporing tot moord. DE OPSTAND IN ALBANIe. De Albaneesche premier Fan Noli heeft aan het algemeene secretariaat van den Volken- bond een telegram gezonden, waarin hij de situatie in Albanie uiteenzet. Volgens zijne uit- eenzetting zouden de troebelen in Albanie op Joegoslavisch grondgebied ziin georganiseerd Fan Noli verzoekt stappen te do en bij de Joe goslavische regeering om een einde aan dezen stand van zaken te maken, die een emstige be- d'reiging oplevert voor den vrede op den Bal kan. De inhoud van dit telegram is medegedeeld aan den Joegoslavische gezant te Bern, geac- credieerd ver tegen woo rdi ger bij den Volken- bond, terwijl ook de 16den van den Vclken- boodsraad er van in kennis zijn gesteid. Na ontvangst van de Albaneesche nola heeft de secretaris-generaa 1 van den Volken- bond onmiddellijk aan de Albaneesche en Joegoslavische regeering verzocht, hem alle mlichtiingen te doen toekomen ten dienste van het in te stellen onderzoek. Hij heeft de leden van den Volkenbondsraad mededeelingen gc- daan van deze stappen en hun het verzoek van de Albaneesche regeering overgebracht. De Albaneesche gezant te Belgrade over- handigde aan de Joegoslavische regeering een nota van de Albaneesche regeering, waarin Joegoslavie er van besehuldigd wordt, de re- volutionnaire beweging in Albanie te onder- steunen. De Joegoslavische regeering heeft op deze nota geantwoord, dat zij indruischt tegen den ■ebruikelijloen diplomatieken toon en daf de daarin vervatte beschuldigingen energiek wor den afgewezen. De schuld van de binnen- landsche onlusten en onrust in- Albanie komf slechts neer op de Albaneesche regeering z^lve. Olficieeel wordt door Griekenland ontkend dat zich op Grieksch grondgebied benden Al baneesche opstandelingen organiseeren. De Albaneesche gezant te Rome ontkent, dat de opstandelingen be'langrijke vordcringen maken, en- dat het hoofd der regeering, Fan Noli, zou zijn gevlucht. - De Joegoslavische regeerin.n- heeft ver- klaard. dat zij de geveehten in Albanie als 'n binnenlandsche aangelegenheid van dat land beschouwt en zich daarom noch aan de zijde van de eene partij noch aan die der andeze zal plaatsen. Zij zal alleen optreden voor de be- schenning van de belangen van haar onderda- nen in Albanie De telegrammen uit Albanie geven nog steeds geen holder beeld over den omvang van de geveehten tusschen de regeeringsaan- hangers en die van den vroegeren minister- president. Verder is evenmin reeds yastgestcld, welke partij tct dusverre aan de winnende hand is. Het nieuws blijft tegenstrijdig. De ..Evening News" verreerpf «'t Brmdisi, dat Britsehe oorlogsschepen uit Malta Zater- dag Voor Valona en Durazzo zijn aangeko- men. Uit Duazzo wordt de volgende lezing over den opstand in Albanie aan het „Giomale d'Italia" gemeld: De incidenten tusschen de Albaneesche troepen en de ongeregelde benden zijn in de omgeving van Kcssowo uitgebroken. De ben den zijn onder hun leider Achmed Zogoe Beg over de grens binnengedrongen en het is voor hen niet moeilijk geweest, de eerste stellingen te bezetten. Dit complot, dat slechts eenige dagen gelden werd georganiseerd en hetwelk tot den val van de regeering had moeten leiden, is mislukt. Aan het hoofd van het complot stond de vrcegere burgemeester van Argyrocastro. Ook op Grieksch gebied begint een bewe ging tegen Albanie te ontstaan. Aan het hoofd daarvan staat een vrcegere Kamer- vcorzitter. Sedert eenigen tijd verzamelt hij aan de Albaneesche grens gewapende benden en dit met toestemming en steun van de Grieksche regeering. DE KWESTIE DER FRANSCHE VERK1EZINGSFONDSEN. Zooals bekend, heeft senator Billiet, voor- zitter van de Union der Interets Econo- miques, geweigerd voor de Kamercommis- sie den eed af te-leggen als getuige in de zaak der verkiezingsfondsen. De voorzitier van de Kamercommissie, Renaudel, heeft den minister van Justitie van dit incident op de hoogste gebracht. De minister heeft daarop het dossier in handen gesteid van den procu- reur der republiek, en nu zal Billiet door dezen procureur voor een correciionneele rechtbank worden gedaagd, omdat hij in conflict is gekomen met de wet van 23 Maart 1914. Op dit misdrijf staat een boete tus schen 100 en 1000 francs. Aangezien Billiet nog gedekt is door .zijn parlementaire onschendbaarheid, zail hij'pas na sluKing van de tegenwoordige Kamerzit- ting voor die rechtbank gedaagd kunnen wor den. HET VROUWENKIESRECHT IN BELGIe. Een medewerker van de „Demiere Heure" heeft met den minister van binnenlandsche zaken, Poullet, een onderhoud gehad, waar in deze verklaarde, dat hij Wcensdag een voorstel namens de regeering zal indienen om het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht voor de provincie op de Januari-agenda der Kr. ;er te plaatsen. .Volgens den minister zou de Kamer het wetsontwerp aannemen, d.di de Senaat het verwerpen. Dan zou er een transactie plaats hebben, waardoor een kabinetscrisis zou wor den vermeden. De liberale zijn tegen het vrouwenkiesrecht gekant, terwijl van de socialisten, ofschoon zij principieel voors'anders zijn, wellicht om cpportunistische l'eaenen eenig voorbehoud kan worden verwacht. DE WERKLOOSHEID TE WEENEN. Daar de eisehen der werkloozen tot ver- hooging van de uitkeeringen door de regee ring zijn afgewezen, zijn de werkloozen door de communisten tot massa-demonstraties in de straten van Weenen opgeroepen. Heden zal voor het stadhuis de eerste demonstrate plaats vinden. In een communique zegt de regeering, dat het aantal werkloozen in de eerste helft van JjXicembcr is gestagen van 115.000 tot 130.000 en dat zij de uitkeeringen niet ver- mag te verhoogen, ZGodat zij de eischen der werkloozen meet afwijzen. NAAR ONTWAPENINGP! Het Amerlkaansche Huis van Afgevaar digden heeft de vlootbegrooting aangeno men, welke een uiigaaf meebrengt van onge veer 300 millioen dollar. BEVO'RDERING VOLKENBONDS- IDEEeN. In de Vrije Universiteit van Brussel is een vereeniginig gesticht ter bevordering van de Volkenbondsidee, met het doel de openbare meening in deze richting te bewerken en spe- ciaal in de studentenwereld de vredes- en rechtvaardigheidsgedachten van den Vol- kenbond te verspreiden, alsmede om aan het reeds door den Volkenbond gedane werk meer bekendheid te verleenen door voor- dvac'i.pn, debatten en propaganda in de pers. TERAARDEBESTELLING VAN SAMUEL GOMPERS. Meer dan 15.000 rnensdien hebben een laatsten groet gebracht aan het stoffelijk overschot van Samuel. Gompers. Zij trokken langzaam en in een plechtige stemming langs den opgestelden katafalk. De belangstelling bij de teraardebestelling op de historische Sleepy Hollow begraaf- plaats te Tarrytown was echter nog vee1 grooter. Terwijl men de kist liet zaikken, heerschte er een stilte van twee minuten, een zwijgend tribuut van de natie aan de gedachtenis van den grooten doode. Een van de slippendragers was een man, die 40 jaar geleden met Gompers had samen- gewerkt. EEN VERIJDELDE AANSLAG? Een jonge man, die gewapend wss met een dolk en die een dagb'ad met het pcrtret van den Amerikaa.nsclicn ambassador, r Mr. Bancroft bij zich had, werd gearresteerd teen hij rondsloop om het Amerikaansche ambassadegebouw. Hij verklaarde, dat hij Bancroft wilde op- zoeken. De man zeide, een Bceddistiech pries- ter te zijn. Zijn geestvermogens zullen on- derzocht worden. Bana'oft vat het. incident licht op SPOGRWEGCfNGELUK ALS GEVOLG VAN KOUDE. De hevige koude in Amerika leidde Zater- dag in den staat Wisconsin tot een ncodlot- tig spoorvvegongelu'k, dat aan z'even volwas- sen personen en een kind het leven kostte, ter wijl acht andere passagia's' gewond werden. Terwijl een personentrein de noodbrug over de Chippewa-rivier passeerde, ontspoorde de laaiste wageo, die -zoowel voor restauratie- wagen als voor uitkijkwagen diende. De wa- gen stortle door het breken van een koppel- stang van een hoogte van ongeveer 20 meter in de ijskoude rivier. Het vroor 20 graden, zoodat de positie van de passagiers, die in den wagen zaten, dubbel hachelijk werd. Slechts twee vensters van den wagen bleven boven water. Docrnat klommen de niet ge- wende passagiers eruii Bij zachter'weer hadden wellicht alien het leven er afgebracfat, doch de meeste slachtof- fers, waaronder het kind, kwamen door ver- kleuming cm, terwijl twep anderen, die tracht- ten over de rievier te zwemmen, door de hevi ge koude verlamd werden en verdronken. Bij een onderzoek van de rails ter plaatse bleken eenige bouten door de strenge koude ingekrompen en losgeraakt te zijn. DIEFACHTIG DOUANE-INSPECTEUR. De groote inbraak in het hoofddouanekan- tcor te Berlijn, eenige weken ge'eden ge- pleegd, waarbij voor een bedrag van 472.000 mark aan sigaretten-banderolles werd ont- vreemd, is thans opgehelderd. Geconstaieerd is, dat de aanstichter en hoofddader een douane-inspetceur is, die sedert lang met een der beruchtste inbrekersbenden van Ber lijn had sarrungewerkt. Deze inspecteur en de geheele bende zijn thans gearresteerd. De gestolen banderolles zijn, naar de Crt. meent te weten, op een kleine boeveelheid na weer- gevonden. TRAMONGELUKKEN TE BERLIJN. Gistermiddag hebben volgens de Crt. te Berlijn twee ernstige iramongelukken plaats gehad door verkeerde wisselstanden. Aan den lioek van de Konigstrasse en Judenstrasse besten twee tramwagens tegen elkander, waarbij 12 personen werden gewond, van wie eenige ernstig. Een tweede tramongeluk had plaats bij Cafe Vaterland, waarbij eveneens twee trams op elkander liepen. Hier werden vier personen gewond, van wie een levensgevaariijk. DE STATIONSBRAND TE REVAL. Blijkens te Riga ontvangen berichten uit Reval foleek aldaar bij onderzoek, dat de brand, die Vrijdag het spoorwcgstadon ver- wcestte, door communisten was gesticht. Tij- dens den brand kwamen in het stationsgebouw vele kleine ontploffingen voor. Een soldaat kwam in de vlammen -cm. GRIEZELIGE VONDSTEN. Een pakkef, dat later bleek den romp van een jongen man te bevatten, werd de vorige week in ae vtoegte door een nachtwaker aan een der boulevards van Parijs gevonden. Eenige uren later werd 'n dergelijk pakkei aangetroffen door 'n pclitieagent aan de Quai Jemappes. De inhoud ervan bestond uit een linker dij- been Een derde pak met twee annen, een ge- heel been en een stuk van een been werd el ders door een arbeider onder een hoop steenen ontdekt. Uit alle drie pakkctten droop nog bloed. Het hoofd wordt nog gemist. De romp was gewikkelcl in een. nieuw blauw-grijze stot en omwikJcdd met een koord. Dit pakket be vatte verder een pagina van de lUlustratidn". Ook de armen en beenep in het andere pakket waren in dezelfde blauw-grijze stof gewik- keld, terwijl zich daarbij een pagina van de ,Echo de Luest", een te San Francisco ver- schiinend blad', bevond. UITWIJZING VAN VREEMDELINGEN UIT ROEMENIe. Naar de bladen melden heeft het ministerie van binnenlandsche zaken aan ongeveer 50.000 buitenlanders doen weten, dat zij het land binnen een maand moeten verlaten. De ze maatregel houdt verband met de door de regeering ondernomen „zuiveringsactie" ten opzichte van ongewenschte buitenlandsche elementen. KORTE BERICHTEN. De communisten hebben op de Pre St. Gervais, vcor de poorten van Parijs, gemani- festeerd. De manifestatie veriiep rustig en zender incidenten. Het aantal deelnemers was veel geringer dan bij de belonging van Jul! jJl. Volgens het bulletin gaat de gezond- heidstoestand van Herriot voortdurend voor- uit. De aanwezigheid van de specialisten, dr. Vaquez en prof. Sicard, wordt niet langer noodig geacht, maar de patient is nog onder behandeling van zijn eigen arts. De Gentsche metaalarbeiders te Brussel hielden gister een referendum over het voor stel der nationale gemengde commissie. Na een woelige vei;gadering werd het voorstel aangenomen, zoodat de uitsluiting in de me-, taalnijverheid te Gent is vermeden. De door Franlcrijk in verband met den moord op Maitectti uitgeleverde oud-officier der Italiaansche „Milizia", Halacria, is on der sterke politiebewaking te Rome aangeko- men. Het hooggerechtshof te Kopenhagen heeft de invrijheidsteliing gel act van Dr. An ton Bast, den Methcdistisdien bisschop voor Scandinavie, verdacht van verduistering van lief dadigheidsgelden Tegen het Parijsche blad „La Liberie" is een gerechtelijk onderzoek ingestekl in ver band met de publicatie van alarmeerende be richten. Uit Fort Worth (Texas) wordt gemeld, dat bankroovers in de stad eenige ban'ken hebben overvallen. N,. dte safes te hebben leeggehaald, hebben zii de gebouwen in brand gestcken. De schade wordt. geraamd op 100.000 dollar. De rechtbank te Slonim (Polen) heeft 5 bandieten ter dood en 4 tot levenslange ge- vangenisstraf veroordeeld wegens den aau- slag op den trein nabij Baranowitsji. Te Neumunster (Holstein) is een vleugel van het nieuwe gebouw d;er algemeene spaar- vereeniging ingestort. Acht personen werden onder de puinhoopen begraven, waarvan er twee gedood en vijf gewond werden, van wie vier zwaar. De Beiersche Hooge Raad heeft beslo ten tot voorwaard'elijke invrijheidsteliing van Hitler Dientengevolge heeft Hitler zijn vrij- heid herkregen. De Pruisische „Staatsanzeiger" publi- ceert een bekendmaking van het departement van binnenlandsche zaken betreffende ophef- fing van het verbod' der nationaal-socialisti- sche (Duitsche) arbeiderspartij. (Reniengdl Nietiws BEZOLDIGINGSBESLUIT. Op de vraag van den heer Bomans betref-' fende inwerkingtreding van het Bezoldigings- besluit 1925: Is Uw Excellence niet van oordeel, dat, ge- let op de beraadslagingen in de Tweede Ka mer d.d. 11 December over de salarissen dier anibtenaren, de toestand van 1 October 1924, althans voorloopig, bestendigd blijft? heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord: Onder het Bezoldigingsbesluit vallen on geveer 14.000 ambtenaren-werklieden, waar van een groot gedeelte bij bestendiging van den toestand van 1 October 1924 van 1 Ja- nuari a.s. af minder safaris zal genieten dn bij inwerkingtreding vn het Bezoldigings besluit 1925 het geval zal zijn; hetzelfdc geldt voor tal van middelbare ambtenaren, wier tegenwoordig salaris te laag meet wor den geacht in verhouding tot hetgeen andere ambtenaren genieten. Reeds met het oog hierop is ondergeteeken- de van meening, dat de gestelde vraag ont- l-ennend beantwoord moet worden. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON AAN ZENUW- EN ZIELSZIEKEN. Onder vcorzitterschap van dr. F. S. Meyers uit Amsterdam is Zaterdagmiddag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van de Cerrrrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Men hoopt de consullatiebureaux in Ja- nuari in werking te doen treden. PASVISA. De minister van buitenlandsche zaken heeft ran de te1 Nijmegen gevestigde Kamer var. Koonhandel en Fabrieken voor Hei Land van Maas en Waal naar anleiding van een des- betreffend verzoek meegedeeld, dat het voor het oogenblik nog niet mogelijk is, het ver- plicht bezit van een pasvisum voor toelating hier te lande ten aanzien van Duitsche on- derdanen op te heffendat de aandacht der regeering echter op deze aangelegenheid ge- vestigd blijft, en dat, intusschen wordt ge- streefd naar vergemakkelijking, voor zooveel mogelijk van de voofwaarclen en de wijze van vergunning van de Nederlandsche pasvisa. ZONEN VAN JUBAL. In de Lemmer zal dezer dagen een muziek- uitvoering gegeven worden door alle 9 zonen van den ruim 70-jarigen heer K. de Rook al daar. De oude heer zal zelf dien avond voor- dragen. Van de 9 zoons is een bij bet Kan. Conser- vatorium in den Iiaag; twee anderen zijn dit jaar met Mengelberg naar Parijs en Berlijn op tournooi geweest. STAKING BIJ EEN WERKVERSCHAFFING. Uit Beilen wordt aan de Telg. gemeld: Bij de werkverschaffing van het kanaal Beilen-Nieuweroord zijn ongeveer 300 arbei ders in staking gegaan. De arbeiders zijn niet tevreden met de ioonen, welke in den laat sten tijd bij deze werkverschaffing worden verdiend en verlangen verhooging. KEES BOEKE EN EGA GAAN „ZITTEN". Het Gemeenschansblad, uiiggeven en gere- digeerd door de gemeenscliaps-leiding Bilt- lioven, bevat het vclgend „ernstig persoon- '1 ijk'i verzoek van Kees Bceke en zijn vrouw. Wegens het niet-invullen van een belasting- biljet is eerst-ondergeteekende veroordeeld tot een boete van 100. (De maximum straf). Bij niet-betaling beteekent dit 20 dagen hech- tehis. Wij beiden voelen, dat het niet God's wil is, dat die boete betaald wordt, door wien ock. Hei' gaat hier nu eens uitsluitend cm lief af-cf-niet erkennen van den Staat. Hoe zwaar het ons cok vallen zal, wanneer hec vonnis worde voltrokken, vragen wij daarom alien die ons liefhebben geen boete voor ons te betalen. - (Vad.) GEEN ZEGELRECHTEN OP DE BEVERWIJKSCHE VEILING. Te Beverwijk gesdiiedt de uitbetaling van verkc'Chte groenten en fruit aan do veilingen nog steeds zonder kwitantiezegel. Ook dezen zemer aan de aardbeienveilingen was dit het geval. Tot nu toe is op deze handelwijze geen aanmerldng gemaakt of boete opgelegd; wel is daar van vrocgor spraice geweest, in de crisisjaren, toen 1/4 pCt. moest worden eige- hcuden. HET ST R A AT L AW A AI IN DE RESI- DENTIE. Bij de overbeid te's Gravenhage komen •den laatsten tijd herhaaldelijk klachten in van hinderlijk lavvaai op straat, zooals on- noodig getoeter van auto's, schreeuwen met koopwaren enz. In verband hiermede heeft de burgemees ter besloten heden in de stad een publicatie te laten aanplakken en op groote schaa! te doen verspreiden. Deze luidt als volgt: In den laatsten tijd neinen de klachten over het rumcer op straat toe, met name over het geven van overdreven vaak langdurig volge- houden signalen door vele bestuurders van. motorrijtuigen, alsmede over bet op den openbaren weg ennoodig zeer luid geroep van kcoplieden en venters. Llet is mijn overtuiging, dat die klachten welke oak mij bereiken, grootendeels gegrond zijn. Met het oog daarop doe ik langs dezen weg een ernstig bercep op alien, die van der. openbaren weg in deze gemeente gebruik ma ken en wel in het bijzonder op de bovenbe- doelde bestuui'ders van motorrijtuigen, koop- lieden en venters, er toe mede te werken, dat in het algemeen zoo weinig mogelijk straat- runicer worde gemaakt en dit bovenal in df nabijheid van kerken, ziekeninrichtingen scholar en concertzalen tot het uiterste word? beperkt. De burgemeester van Den Haag. PATIJN. In verband met het steeds toenemend ver- keer en de daarmee samenhangende stijging van het aantal ongelukken, welke zeer dik- wijls te wijten zijn aan het niet-opvolgen der verkeersvoorschriften, heeft de verkeerspoli- tie te den Haag voor iedere categorie weg-ge- bruikers, n.l. kcetsiers, chauffeurs, wielrijders en vcetgangers 'n „tien-geboden geschrift" sa- mengesteld, dat eveneens op ruime schaal verspreid en aangeplakt zal worden. Agenten zullen op straat overtreders der verkeersvoorschriften deze publicatie uitei ken. Waarschijnlijk zullen ze ook in scholen werden aangeplakt. Ook de bioscopen werkeu mede, om de verkeersregeling meer bekend te maken. HOOFDARBEIDERS. Zaterdag is te 's-Gravenhage, vanwege het Verbond van Vakorganisaties van hoofdarbei- ders in Nederland, "een buitengewoon con- gres gehouden ter bespreking van de salaris sen dei* hoofdarbeiders in verband met de duurte. Met overgrqpte meerdCrheid werd na uit- voerige discussie de motie als volgt aangeoo- men: Het buitengewoon congres van het Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Ne derland, in vergadering bijeen op 20 Decem ber 1924, te 's-Gravenhage; van oordeel, dat het arbeidsloon der hoofd arbeiders in het bijzonder in verband met den sedert 1914 sterk gestegen levensstandaard noch verband houdt met hun behoeften noch met de waarde huuner prestaties, terwijl voor ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1