Geraengd ftieuws. DE HAVEN VAN DELFZIJL. In het begin van deze ma-and zijn, naar de N. Rott. Crt. meldt, de lage hoof den ter weerszijd-en van de toegangsgeul naar de ha ven van Delfzijl gereed gekomen, en daarmede zijn nu voltooid de werken voor de verbete- ring en uitbreidin-g van deft haven, voor zoover zij a an de Westzijde van de bestaande haven waren ontworpen. Met «de werken, te maken aan de Oostzijdc zal in Ibet volgende jaar worden begonnen. De hiaven heeft nu een oppervlaictpe gekre- gen vari mim 21 H.A met een grootste diepte van 9 N. A. P., of van 7.35 M. beneden dagelijlysch laag water en van 10.15 M. bene den dagelijksch hoog water. NEDERLAND EN BELGle. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. me|dt: t De besprekingen tusschen afgevaardigden van N-ecfnrland en Belgie over de Scheldekwes- tie, die eenigen tijd geleden zijin aangekon- gjigd, zij|h thans onderbro-kenzij zullen in januari worden hervat. De Belgische afgd- Rheumatiek! Spiros al-oplossing J&atfeb" vaardigcjim toonen zich voldaan over de eerste besprckirigen en men zal van weerskamten zijn best doen om tot een beslissing te komen. AFTREDENDE GEZANTEN TEN HOVE. De Kaningin heeft Zaterdagavond ten Ko- niiiklijken Paleize in Den Haag ontvangen den heer Charles Benoist, ter overhandiging van zijn temgroepingsbrief als buitengewoon fezant en gevolmachtigd minister van de ranschp Republiek bij Hr Ms. Hof. Daamja heeft H. M. detx Poolschen gezant bij Hr. Ms. Hof, den heer J. Wierusz Ko- walkski, in afscheidsaudientie ontvangen. Na de2.e audienties werden de aftredende gezanten in afscheids-audientie door den Prins ontvangen, waarna beide lieeren en mevrouw Wierucz Kowalski de gasten waren aan het middagnpaal van de Koningin en den Prins. De Kojiingin heeft den heer Charles Benoist bij zijn aftreden als gezant van Frankrijk het Grootkniis der Orde van Oranje Nassau ver- leend. De heer Wierusz Kowalski had deze ondersclneiding reeds bij een vroegere gele genheid -ontvangen. HET SLOT TE ZEIST. Voor de soni van 50.000 is het geboomtc achter het slot te Zeist verkocht aan een houthandelaar, zoodat de ongeveer 1200 beu ken ten doode zijn opgeschreven. Om treat de bestemming van het slot zelf, dat indertijd door het gemeentebestuur is aan- gekocht, is nog steeds geen beslissing geno men. HET VLISSINGSCHE LUISTER- APPARAAT. De gemeenteraad van Vlisingen heeft een jnotie, waarin uitgesproken zou zijn dat het luisterapparaat aan de Zeevaartschool in strijd geacht wordt met de belangen van de gemeente, verworpen met 10 tegen 9 stemmen m daarna het snbsidie voor die school zonder rneer goedgeketrrd. r POLITIE. Onder alle rangen in het Rotterdamsche politiekorps is, naar de N. R. Crt. meldt., de animo bijzonder groot om gebruik te maken van de opengestelde gelegenheid, met 1 Ja nuari te vloeien. Het aantal daarvoor is voor de hoofd-inspecteurs en inspecteurs echter slechts vijf, aangezien reeds twee inspecteurs ontslag hebben gevraagd kort voor de inwer- Jringtreding van de bepaling. Bij de afvloeiing hebben de hoofdinspecteurs den voorrang. Van het agentenpersoneel kunnen er onge veer honderd afvloeien; het dubbele aantal daarvan heeft er zich reeds voor aangemelri. ZONDERLINGE BLUSCHMETHODE. Vrijdagmiddag geraakte op het Spaarne, tegenover 't Haarlemmerhoutpark cnder Schalkwijk, naar de O. H. Crt. meldt, een vrachtauto in brand. Daar geen ander bluschtniddel aanwezig was, heeft men de auto het Spaarne ingereden, waardoor 't vuur gebluscht werd. 't Is echter te hopen. dat de eigenaar verzekerd is tegen water- schade! DE SCH'IPPER DIE ZIJN STUURMAN KWIJT WAS. Wij berichten,, zegt de O. H. Crt., reeds over een pelszwendel te Hamburg door Ne- derlanders. Deze heeren oefenen, zooals ge- bleken is, thans ook hun praktij'ken in Ne- derland uit en wel bij voorkeur in treinen. Zoo speelde in den Hoek van Holland-trein uit Duitschland zich het volgende voorval af. In Nijmegen verscheen plotseling een als zeeman gekleed persoon in een compartiment, waarin zich eenige reizigers bevonden. De man deed het voorkomen alsof hij zeer ze nuwachtig was, zeide dat hij kapitein was en dat hij zijn stuupnan was kwijtgeraakt. Hij beweerde uit Alaska gekomen en naar Ham burg gereisd te zijn. In zijn bezit had hij pelswerk, dat naar zijn veriklaring gesmok- keld was. Det stuurman had het reisgeld bij zich en nu had hij geen cent op zak. Om aan geld te komen, was hij nu wel verplicht eeni ge van de „prachtige" pelzen te verkoopen. Een paar wilde hij behouden om aan zijn zuster te geven. Het gevolg was, dat een Duitscher, die in cle coupe zat, twee pelzen voor 220 mark kocht en niet zag, dat het gewone geitenvellen waren. Een bewoner van Beverwijk, wien het g£- val verdacht voorkwam, volgde den stuur- manloozen kapitein en lichtte een conducteur aan het station in. Deze klampte den man aan en vroeg hem naar zijn kaartje Bij deze gelegenheid kwam het becirog uit, want de kapitein bleak in het bezit te zijn van een abonnement tweede Masse ten name van J. N. v. D. te Leiden. De gesnaple reiziger wil de den Beverwijker te lijf gaan, doch sen in- specteui- van politie, die zich toevallig in de nabijheid hevond en in den trein had meegereisd, maakte proces-verbaal op. Daar er waarschijnlijk nog meer van dit soort „kooplieden" zijn, dient men o-p zijn hoede te zijn. DE LITERAIR-ECONOMISCHE STUDIE. De Minister van Onderwijs, K. en W. brengt in de „St.-Ct." ter kennis, dat aan het getuigschrift wegens met goed gevolg afge- legd eindexamen der H. B. S. met 4- en 5-j. c., die, wat het leerolan betreft, voldoen aan de eischen, welke zijn gesteld voor de scholen, ondersc^eidenlijk bedoeld onder c en e in art 1 van het Kon. Besl. van 13 Nov. 1923 (lite- rair-economische afdeeling of H. B. S. A.), de volgende rechten zijn verbonden: a. het recht tot het volgen van de studie aan de Nederlandsche Handelshoogeschool b. het recht op toelating tot het notarieel examen (K. B. van 9 April 1924); c. vrijstelling van het examen voor klerk ter secretarie der gemeente Amsterdam d. vrijstelling van eht examen voor leer- ling-klerk bij de Nederlandsche Spoorwegen; e. het recht om mede te dingeh naar eene plaatsing. bij de opleiding voor officier van administratie bij de Kon. Marine (K. B. van 1 Maart 1924); f. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat '"btenaren voor Chineesche (en Japansche) zaken; g. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaaLambtenaren bij den dienst der in- en uitvoerrechten en ac- cijnzen in Ned.-Indie; h. het recht op deelneming aan het schif- tingsonderzoek voor candidaat-gezaghebber bij het Binnenl. Bestuur in Ned.-Indie; i. het recht op vrijstelling van de toela- tings-examens vcor en voorrang bij benoe- ming tot cle navolgende betrekkingen bij den administratieven dienst der posterijen, tele- grafie en telefonie (kantoorbediende, telegra- fist, telefonist, bureelambtenaar) j. het recht op vrijstelling van het examen, vereischt om te worden benoemd tot tijdelijk klerk ter directie van de Rijkspost- spaarbank k. het recht tot toelating tot: het examen voor ontvanger der dir. belastingen, invoerr. en accijnzenhet voorbereidend examen voor surnumerair der dir. belastingen, invoerr. en accijnzen; het voorbereidend examen voor surnumerair der dir. belastingen, invoerr. en accijnzen; het examen voor surnumerair der grondbelasting; het examen voor adspirant- verificateur der directe belastingen, invoerr. en accijnzen; het examen voor surnumerair der registratie en domeinen het recht op benoeming tot: adjunct-ac countant der dir. belastingen; surnumerair bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Ten aanzien van het recht tot het afleggen van universitaire examens, aan het bezit van dit getuigschrift te verbinden, is een wetsont- werp bii de Staten-Generaal aanhangig: Verder deelt de Minister mede: lo. dat een literair-economische afdeeling (afd. A.) is verbonden aan de volgende H. B S.: R. H. B. te Alkmaar; idem te Velsen; het Chr. lyceum in't Gooi te Hilversum; de Chr. H. B. S. met 5-j. c. te Amsterdam (Moreelse- straat no. 21); R. H. B. S. te Middelburg; idem te Gpes; de vrije school voor middelb., handels- en voorber. H. O. te Rotterdam (Witte de Withstraat no. 27); de bijz. H. B. S. met 5-j. c. te Voorschoten (directeur H. Wullings); R. H. B. S. te Wageningen; het Canisius-college te Nijmegen; R. H. B. S. te Venlo; idem te Amersfoort; het Baarnsch ly ceum te Baarn; R. H. B. S. te Harlingen; 2o. dat elk der volgende scholen een zelf- standige literair-economische H. B. S. (H. B. S. A) vormt:Iste gem. H. B: S. met 5-j. c. met gewijzigd leerplan te Amsterdam; Raam plein 1, dir. dr. J. Hoeksma; 2de gem. H. B. S. met 5-j. c. met gewijzigd leerplan te Am sterdam, P. L. Takstraat, dir. mr. dr. M. Spaander; gem. H. B. S. met 5-j. c. met ge wijzigd leerplan te Haarlem, dir. E. Elzinga; lste gem. H. B. S. met 5-j. c. met gewijzigd leerplan te Rotterdam, Van Alkemadeplein, dir. M. Eikelenboom; 2de gem. H. B. S. met 5-j. c. met gewijzigd leerplan te Rotterdam, Rergsingel, dir. W. Toose; de bijz. H. B. S. van de Hoogezandsche Schoolvereeniging te Hoogezand. varensgezel wilde des mariniers toorn doen beda-ren, diens oplaaien-de woede 'dooven door hem een frisc'h glas bier aan te bieden. De zoon van Mars weigerde hooghartig en de zoon van den nautischen Mercurius vond, dat de marinier nu in het ongeliik was. Men raakte slaags. De marinier wilde den va rensgezel een watjekou (zie bij van Dale: what you call) verkoopen. Deze bukte zich en de vuist van den zeesoldaat kwam terecht op het verbaasde gezicht van den op den Crooswij kschesingel wonenden banikwerker J. J., wiens bril in gruzelementen geslagen werd. De kastelein gaf daarop de heeren gele genheid, hun geschil in de open'.ueht uit te vechten. Ervarcn hebbend, dat zijn vuisien niet toereikenci waren om zijn tegenstan-der te treffen, trok de marinier derde klasse, al- dus de ,,Msb.", een mes. Hij stak er mede naar -den varensgezel. Deze bukte zich ten tweeden male en het mes doorboorde den rand van zijn- hoed, verwondde hem slechis licht aan het rechtero-og -en stuiite to en af cp zijn bo'-sf. Na dricdubh-.-'m sioot kree"- de marinier geen kans meer. Agenten pakten iiem in zijn nekvel en sleepten hem paar het bureau. Geluikkig voor hem, dat de varens gezel niet haatdragend was. De zeeman wenschte geen vervoiging en vertrok al weer naar zee. De marinier kon dus ter beschik king van zijn superieuren worden ges-teld. Voor de politie is de zaak nu uit. Maar voor den marinier niet. Overste Ochteenfin. Het is beter daarover een gepast stilzwijgen te bewaren. Bij SMOKKELGESCHIEDENIS. de N ed-e rja n dsc h - Be Ig ische grens na- bij Sas van Gem heeft zich Vrijdag een niet onbelangwekikende s-mokkelgeschiedenis afge- speeld. Een auto kwam in voile vaart op B-elgisch grondgebied in de richting van de Nederlandsche grens aanrijden en op het signaal van een Belgisch douanebeamhte, die vermoedde dat er wat achter stak, weigerde de bestuurder te stoppen. Hoewel de auto in voile vaart bleef rijden wist de beambte zich op de treep-lanik en in den auto te werken, waar hij slaags raakte met een passagier. Beiden geraakten uit den auto, die zijn vaart, int-usschen wel iets had verminderd, zoodat een tweede beambte kans zag op den wagen te springen. Al vechtende red-en chauffeur en beambte de grens over. Toen werd er o-p hev-el van de Nederlandsche commiezen, van wie een zich midden op den weg had g-eplaat-st, g-estopt. Het bleek nu dat met den a-uto een groote hoeveelheid Fransch zilvergeld, waarvan de uitvoer uit B-elgie is verboden, werd ver vo-erd. Daar men op Nederl-andsch gebied was, moest de Belgische douan-ebeambte on- verrichterzake terugkeeren, maar onze be- a-mbten namen- -het geld voorlooipig in be- sla-g, in afwachti-ng van orders van hooger- hand wat ermee moet gebeuren. Provmciaal Nieuws UIT BERGEN. De Zaterdagavond ten huize van mevrouw Marie Egmond gehouden derde kunstrvonu was een scnate-avond van onzen grooten cel list Th. Canivez, lid van het Hollandsche Strijkkwartet, en mevrouw Egmond op de piano. Het programma bestond uit sona-tes van J. S. Bach, Claude Debussy, Jean Hure en Chopin. Het samenspel was subliem. Canivez is een meester op zijn instrument en gaat in zijn spel op. Mevrouw Egmond bewees ook in- dit samenspel de m-uziek volkomen te belieer- sclien Door de ten beste gegeven sonale van De bussy leerden wij dezen modernen Fransch- man als een uitnemend componist kennen. Deze intieme kunstavonden worden door de bezoekers ten zeerste gewaardeerd. Zaterdagavond uitten zij dit door een her- haaldelijk welgemeend applaus. DE VISSCHERSSTAKING TE IJMUIDEN. In een te IJmuiden gehouden verga-dering van reeders, directeuren van ijs-fabrieken en leveranciers van steenkol-en en proviand, is besloten, aan de in de vaart gebleven stoom- treilers geen leveringen te doen, o-mdat de be- heerd-ers daarvan de 1-ooneischen van de Federatie hebben ingewilligd. Dit is de eer- ste maal, dat op deze wijze tegen in de vaart blijvende sche-pen wordt o-pgetreden. Alleen de directie van de ijsfabriek Groenland heeft zich bij de boycot niet aangesloten. Binnen enkele da-gen zult-en Du-itsche stoomtreilers d-e haven van IJmuiden bezoe ken. Van werkne-merszij-de heeft men dadelijk maatrekelen genomen, om dit besl uit geen effect te doen hebben. Men zal alles in het werk stellen, o-m de schepen van ijs, kolen, enz. te voorzien. De Federatie deed Zat-erdag de eerste uit- keering aan haar leden. Deze bedraagt 8 voor gehuwden, benevens 0.50 voor ieder kind en 6 voor o-ngehuwden. Deze bedra- gen zullen zoo mogelijk worden verhoogd. ONGELIJK EN ONGELIJK. In een cafe o-p de Hoog-straat te Rotter-dam trapte Woensdagavond een 19-jarige varens gezel B. S. uit de Almon-destraat aldiaar op de teenen van den marinier 3e klasse N. F. J. B. Hij stond wat men in de wa-ndeling noe-mt een beetje ongelijk. De ma-rinier von-d, dat de varensgezel dit niet had moeten doen, trouwens dat spreekt vanzelf, het gaat niet aan: ordinaire burgerteenen op een militai- ren schoen. Er ontston-d een woordenw-isseLinig. De O-nze bekende orgelvirtuoos, de heer Jan Zwart, die eenige jaren reeds bezig is de or- gelspeelkunst meer en meer onder de aaud-a-cht van iiet pubiiek te brengen en daartoe in ver- schilknd'e plaatscn van ons land orgelbesps- lingen geeft, heeft succes met dat streven. Zijn werk wordt, hoe langer zoo meer gewaardeerd, want moest vroeger het initiatief voor een concert steeds van hem ui-tgaan, nu komen er langza-merhand uitnoodigingen tot hem van kerkbesturen of van particulieren om zijn kun-st hier of daar te latcn hboren. Zoo g-e- werd hem ook een uitnoodiging uit Bergen, waaraan de heer Zwart gaarne voldeed, en die volbracht op j.i Zonda-gmiddag, half drie, in de rumekerk. De kunstenaar had de medewerkin-g verkre- gen van Mevr. Haentjes-Schuil, mezzo- sopraan, uit Bergen, die compo-sities vertolkte van Hadel en Gabriel Faur, den onlangs over- 1 ecl-en Parijschen meester. De zang van mevr. Hac-ntjes dee zeer wd- dadig aan en dit kwam niet alleen door de mooie, zuiver klinkende stem, maar ook door- da t mevr. H. mag ik het zoo zeggen zoo eerlij-k en oprecht in haar zang is. Die zang is wars van alle effectbejag en mooi- doenerij, en dat-heeft gemaakt, dat men van het „Dettinger Te Deum", van de aria „Er weidet seine Heerd-e", beide van Handel, en van Faure's liederen „En Prieere" en „Noel d'Enfants" dit laatste een cude Fransche melodie zoo veel genoten heeft. Verwonder- lijk is het wat de heer Zwart op het kleine orgel gedaan heeft. Technische stukken als de Toccate en Fuga in D kleine terts van Bach en de Toccate" van Dubois alsmede zijn re gistratie in de keuze van registers was hij uit den aard der zaak zeer beperkt in de werken van Lux, Guilmant en Wido-r hebben eenvoudig weg een hoogst artistieke vertol- king gebracht. Het concert kon als een inlei- diug. een voorbereiding voor het a.s. Kerst- feest beschouwd worden, de heer Zwart begon immers met de „0 Sanctissima-fantasie van Lux en eindigde met een imnrovisatie over Kerstliederen, waarbij aan het einde mevr. Haentjes zich voegde dbor te zingen: „Daar is uit's wereids duistere wolken een licht dey lichten opgegaan"! Algemeen heeft dit concert bizonder vol daan wat trouwens te verwachten was en is het denkbeeld geop-perd het nog eens r.iee-r fe deen Tamm^r is het echter. dat het orgel niet mooier is, de registers van het bo- venklavier zijn goed, doch op het hoofdklavier zijn er die schel en hard klinloen. waarbij nog het onaangename geluid komt dat .de toetseo bij het neerdrukken maKen Dat de pogingen om meer dergelijke coneer- ten in Bergen te geven ernstig gemeend zijn, lean men opmaken uit het voorstel van itniand die er zeer voor te vinden was eerst eenige kerkconcerten te geven ten bate van de stichting van een orgelfonds, om langzamer- hancl tot een nieuw of gerestaureerd orgel te geraken. 't Spreekt vanzelf dat een en ander in overleg met het kerkbestuur moet geschle- den. Komt dit overleg tot stand, dan hoop ik van harte, dat het dcel bereikt m-oge wor den! A. K. Men schrijft ons: Vrijdagavond had in de Rustende Jager een volkszangavond plaats, die zeker als de best-gelukte van dit jaar mag beschouwd worden. Het bericht in de Alkmaarsche Courant van verleden Maandag gaf den leider Johan Brands aanleiding om te beginnen met het Hij die geen liedje zingen kan, die moet er maar eentje fluiten". Brands had zijn pubiiek onmiddellijk in de gewenschte stemming, want alien zongen dit lied uit voile kelen, maar fluiten.... neen! zoodat de leider te recht deed opmerken dat het wel ging lachen- de te zingen, maar niet lachende te fluiten. De gezelligheid hield maar aldoor aan in stijgende lijn. Dat lag hem wellicht ook ge- deeltelijk aan de keuze, want het eene vroolij- ke lied volgde het andere maar op. Jan Rol- der, Jan Hinnerk, Op het ijs, Zoo zoent de boer, Het regent, Van achter op de kar enz. Het toppunt in de leute werd wellicht be reikt met Schoentje Lap, een lied dat destijds de eerste prijs verwierf in den prijskamp van Volksliederen, uitgeschreven door de stad Antwerpen en waar aan het eind van ieder couplet de zangers vooral de zangeressen het woordje lap met een klap lieten ge paard gaan, waarvan de lache'oekjes niet weinig plezier hadden. Tweemaal werd er even adeni gcschept. 't Was in die tusschenruimte dat mevr. Eriks—Buys de aanwezigen vergastf op en kele zeer mooie liederen. Zij is on te beginnen de eenvoud zelf, begaafd zooal dan niet met een groote stem, dan toch met een zeer fijn gedistingeerd geluid en eene niet te onderschatten muzika- liteit. Uit hare voordracht bleek alras dat mevr. Eriks ook beschikt over een zuivere dietie en eene klaarblijkelijke rust, waarschijnlijk als gevolg van eene doorgemaakte goede oplei ding. De zuiverheid en de toongeving was van eene verfijning en eene verscheiacnheid die alle onderdeelen van hare liederen prach- tig tot hun recht deden komen. In het Slaaplied, woorden van Gezelle, muziek van Gransiean, roldea de tipnelende klankjes haar uit de keel als kristalletjes. Van's beiaardiers klokkentoren in de straat „Ouwe holle Boom" van H. v. Tussen- broek, breed gedragen in den aanvang en van eene huppelende declamatie aan't eind, werd gehisseerd. De voorzitter dankte de talentvolle zange- res met een hartelijk woord en vroeg de aan wezigen, dien dank nogmaals te onderstree- pen met een applaus, hetgeen dan ook mild- uitbundig ^eheurde. Ohlen hield met toewijding de piano Mevr, erx deelde welverdiend in het succes. De avond werd, na nogmaals „Schoentje lap" te hebben gezongen, gesloten met den lijfdeun van den volkszang. In groepies togen cle leden zingend huis- waarts. 'tWas 'n heerlijke avond! Alleen de afwezigen hadden ongelijk! UIT HEiLOO. Onze correspondent schrijft: Door de pas opgcrithte tooneelclub Falk land" is in studie genomen „Allerzielen" van Heijermans, voor welke opvoering door d-en burgemeester toestemming is v-erleend. Zooals wel bekend zal zijn opperen de ka tholiek-en bezwaren tegen -de opvoering, om welke reden zal ook wel vrij algemeen be kend zijn. Door den pastoor van de parodiie en den burgemeester is een briefwisseling g-evoer-d. De burg-emeester heeft een fcezoek aan de pastorie gebracht. De katholieke raadsfrac- tie heeft tegen -d-e. opvoer-ing geprotesteerd, doch de burgemeester kon d-e gegrond-heid van de bezwaren niet inzien en -denkt er niet aan om zijn gegeven toestemming in- te trek- ken. Zondagmorgen is in alle godsdiensioefenici- gen de correspondentie tuss-ciien d-eh burge meester en den pastoo-r voorgelezen en mede deeling gedaan van de besprekingen tus schen de ro-omsche x"aadsfractie. Er is ecti zeer sch-erp woord van protest tegen deze opvoering gehoord. Hierbij is aangevoerd-, dat o. a. in Rotterdam en Leiden dit ioo-neel- stuk is verboden en critiek is gevoerd op de zienswijze van het hoofd der gemeente, doch er is zeer uitdrukkelij-k gezegd, dat dit woord van protest niet mhield het prestige van het hoofd der gemeente neer te ha-lcn. Hoewel de -houding van katholieke zijde zeer go-ed verklaarbaar is heeft deze toe stemming zeer ver strekkende gevolgen. Ver- zocht is dat alle roomsch-katli-o-lieke leden zullen bedan-ken voor alle -neutrale vereeni- gingen, waarvan Zondag reeds de res-ultaten m-erk-baar waren, o. m. het bedanken van de roomsch-kathol-ieken als leden van het fan farecorps „Eensgezindheid" en van „HeiIoo Vooruit" terwijl meerdere opzeggingen zullen volgen. Dit vinden we zeer jammer, immers de ver- deeldheid wordt hierdoor zeer groot en dit is allerminst gewenscht. O-p versehillende plaatsen w-erd hed-en een protest-a-dres neergelegd, waaro-p door alle kathplieken boven de 16 jaar kon worden ge- teekend en waarvan een zeer druk gebruik werd- gemaakt. Dit protest-adres zal aan den burgemeester worden overhandigd, terwijl al het mog-elijfce zal worden gedaan om als-nog de opvoering te voorko-men. Wij stellen. ons geen partij, doeli betreu- ren de gevolgen. gehoore gebracht kwam de spreker op, die het onderwerp „De kerstboodschap van die sociaal-democratie" behandelde. De groote strijd die wij dienen te voeren werd door spr. duid'elijk naa-r voren ge bracht, de grondgedachte van het ka«pitaliis- tische stelsel „de een zijn dood de ander zijn brood1" wordt niet door ons gedeeld. Wat wij om ons heen zien, noopt tot aanpakken en de on-twikkeling der arbeidersMasse zoo noo-dig voor de verbetering der positie van de arbeidersklasse en werd duidelijk belich-t. Ook de strijd d-ie ons wacht, de vreedza-me strijd bij de stembus in 1925 werd! dbor spr. uifeen gezet. i Het staat vast dat het blijven van- de coa- liti-e de vooruitgang, zoo wij die yvenschen, in dei) weg staat. Waneer flink wordt aan- gepa-kt is ex- veel te bereiken. Spr. maakte zich g-een illu-ssies, dat de Roomsche a-rbei-ders zich zoo spoedig zullen laten i-nsdirijven als lid van de S. D. A. P. doch m-eende, dat wel was te bei-eiken als wij -de juiste snaar weten te treffen. Na het g-esprokene en na de pauze Iiet de Mandolineclub zich hooren. Zij oogstte een dankbaar applaus. De afdeelingsvoorzitter s-prak daarna nog -een opwekkend woord. UIT NOORDSOHARWOUDE. De moedercursus van het „Witte Kruis", onder leiding van mevr. van Vuuren, uit Alk maar, is Vrijdagmiddag geeindigd. Deze laat ste middag werd in „Concordia" een en andfer met lichtbcelden verduidfelijkt, wat zeer goed slaagde. \'an de leerlingeti ontving Mevr. van Vuure een aardige herinnering in den vorm van een bloemenbakje met hulst. UIT ST. PANCRAS. De witiofvereeniging vergaderde Vrijdag avond 19 Dec. ten huize van den heer Gerrit- sen onder presidium van den heer P. Madde- rom. De Voorzitter opende de vergadering met eeii woord van welkcm aan de aanwezige leden en tot den heer S. de Boer, vooi'z. der I.. G. C. ter vergadering aanwezig. Uit de rekening van den penningmeester blijkt dat :s ontvangen 343-98, uitgegeven is 334.35, in kas is 7.63. De heer Koning atelde voor de vereeeni- ging maar te cntbinden, wegens te weinig ambitie bij de leden. De heer de Boer verdedigde de Brceker- markt; hij noemde sominige markten die ook zijn begonnen en door den zieken appel zijn heengebeien. Spr. deelde mede, dat de L. 6. C. heeft beslc.cn oixx de embalage voor hun rekening' te nenxen. Besloten werd de aanwezige kisijes, 416 in getal aan de L. G. C. over te doen. Voorloo- !g zullen zij bij den heer Bruin cpgeslagen blijven. De vereeniging wordt or:tbonden, doch de heer de Boer sprak de hoop uit dat alien op B-rcek op Langendijk hun witlof zullen vei len. Op ecu vraag hoe aan goed soort te komen, antwoordde de heer de Boer dat men dit bij den prceftuin koxj prcbeeren, omreden daar alle producten geselecteerd worden. Met een woord van dank aan den heer de Beer voor de verieende nxedewerking werd hierna de vergadering gesloten. - Vrijdagavond vergaderde de patroons- vereeniging „Samenwerking" tot doel heb- oende bij ziekte elkander te steunen, ten huize van den heer Gerritsen, ondej presi dium van den heer A. Hoogland Jr. Aan wezig 18 leden. Mef saldo van 't vorig jaar bleek 90.— in kas. Bij de hierna gehouden bestuux'svex-kiezing wordt de heer P. Hartman gekozen met 17 stemmen en 1 bianco. Het inleggeld werd onv§randerd op 2.50 gelaten. De voorzitter memoreerde, dat in het afge- loopen jaar 100 werkdagen zijn vervuld waaruit hij ccnc'udeert dat er nuttig werk is verricht en het is toch niet overbelast geweest. In de rondvraag werd nog besloten dat de- gene die een ongeval bui-ten zijn werk krijgt door vccthallen of anderzins, geen recht op steiin hee'ft. Hierna sluiting. In een vinnigen strijd wist Vrone met 3—0 van West-Frisia te winnen. Het tweede hac rust, de adspiranten wonnen met 3—0 van V. A. F. C. dito's. De afdeeling Heiloo van de S. D. A. P. hield Zaterdagavond een kerstvergaddring in ,,De Rustende Jager" met nxedewerking van de Mando-lineclubs van Alkmaar en Heiloo (28 personen) onder leiding van den heer G. Koch. Als spreker trad d-e heer H. Linde- man van Haarlem, secretaris van de vakaf- deeling photolitografen, op. De af-deelingsvoox-zittei opende de verga dering. Na-dat de club „Het Margearood" had ten UIT KOEDIJK (Zuid-Einde). Zone g speelde „Oudorp I" haar zesde competitiewedstrijd, en wel tegen S. O. V. V. I van Spanbroek, welke door haar met 42 werd gewonnen. UIT DIRKSHORN. Het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Harenkarspel en Dirkshorn heeft tot kerkvoogd herkozen de heer J. Dam. UIT HOOR'N. Door d-en Hoornschen Besturdersbondtx is tot B. en W. het verzoek gericht om aan elken werkelooze een Kerstgave van 15 te ver- strekken. De stalhouder van K. alhier ontving van een paard cen zoodanigen slag, dat hij met inwen-dige kneuzing-en in- het zieken-huis moest worden opgeno-men. In de vergadering van de com-missie voor het georganiseerd overleg, bestaande uit vertegenwoord-igers van de gemeente en van de organisaties van wenklieden in over- h-eidsdienst, is bij meerderheid van stemmen besloten om het voorstel van B. en W., om een verhoogde pensioenpremie van 3 pet. bij te drag-en, af te wijzen. Dit voorstel werd ingedi-en-d om de be- groofing s'u -ien-de te maken. Het bedrag was nog" wel niet op de begrooting uitgetrokken, doch moest helper) o-m den post voor onvoor- ziene uitgaven op peil te brengen. UIT HEERHUGOWAARD. D. T. V. I speelde alhier tegen Rood-Wit III uit Alkmaar. D. T. V. woxx met 4—3. UIT KOEDIJK. De door de Tuinbouwvereeniging „de West" gehouden kooltelling gaf tot uitslag dat aanwezig waren 425 wagons mode, 149 wa- gons witte en 44 wagons gele kool, 11 wa gons uien en 3 wagons wortelen. De wagons gerekend a 10000 K.G. UIT OBDAM. Urijdagavond hield het „PIaatselijlc Nut" alhier zijn 2e bijeenkomst in dit seizoen Vo crzitter was de heer Joh. Swidde. Jo!igejui|roip Bkw g4 eeai De pljnen beslrijdt men met warmeede alle pijnlijke plaafsen moe. fen ingewreven worden. Om de aandoening zelve fot genezing fe brengen, moef deze uitwendige kuur gecombineerd worden mef hef inwen- dig gebruik van Aspirin-foblefien VWi.Spirosal-oplossing is in alJe apofheken en drogistwinkels verkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6