DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nienwjaarswenschen. So. 305 Honderd zes en twintigste Jaargan: 1924. ZATERDAG 27 DECEMBER DH nummter Beslaaf t»ff 2 Watten, Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.ft*, per post-f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcnticpr. 25 ct. p. regel, grooterc letters naar plaatsrnimte. Bricven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. .Directeur: G H. KRAIt Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Generaal Jordana, die uit Marokko te Ma drid is teruggekeerd, heeft verklaard, dat het Marokkaansche probleem zer vereenvaudigd is door het nieuwe program en zich o-ntwik- kelt conform de gestelde doeleinden. De nieu we middelen van pacificatie zullen zijnlucht- vloot-actie, afsnijding van voedseltoevoer, vliegende colonnes, ontwapening der Kabylen, en een zeer actieve politick ten voordeele der inboorlingen, die loyaal de Spanjaarden steu- nen. Jordana ontkende het gerucht, als zou de hcofdzetel van het protedoraat naar Larache worden overgebracht. Alle manschappen van de lichting 1921 zijn naar huis teruggekeerd. Naar uit Madrid wordt gemeld, konden de Spaansche troepen, ondanks den heftigen te- genstand, dtoor de stammen der Anjera's gebo- den, het aanvalsplan weten door te voeren. Naar het oordeel van Primo de Rivera treedt eenige verbetering in den algemeenen toestand in. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld. dat presi dent Coolidge van oordeel is, dat de Vereenig de Staten gee-n nota kunnen nemen van de voorstellen van ckd Franschen gezant Jus.se- rand inzake een moratorium voor de betaling der 'Fransche oorlogsschuh'en aan America. Coolidge is van meening, dat er geen aanlei- ding bestaat voor 'n nadere verklaring, daar Jusserand deze voorstellen heeft ter sprake gebracht in 'n openbare vergadering en niet voor de commissie voor de fundeering der schulden DE BURGEROORLOG IN ALBANIe. De bezetting van Tirana door de troepen van Ahmed Zogoe wordt officieel bevestigd. Uit Prizrend wordt gemeld, dat de regee- ringstroepen in noordelijke richting vorderin- gen hebben gemaakt, doch dat het behaalde voordeel niet van dien aard wordt beschouwd, dat het het succes van Ahmed Zogoe, wiens volgelingen heel midden-Albanie in handen houden, dat de voornaamste verbindingen be- heerscht, in gevaar brengt. Ahmed "Zogoe heeft versterkingstroepen gezonden om den toestand te herstellen. Volgens een telegram uit Tirana aan de „Giornale d'ltalia" staat Tirana_.iind.er de onmiddellijke bedreiging van de opstandelin gen. Fan Noli heeft alle weerbare mannen van de hoofdstad tot een laatsten tegenstand gemobiliseerd. De regeering zou, volgens het „Giornale d'ltalie, reeds de hoofdstad verla- ten. De burgers van de stad, die hunne huizen barricadeeren, hebben een demonstrate ge- ho-uden voor het Italiaansche gezantschap. Er werd een verzoekschrift cverhandigd voor de Italiaansche regeering waarin van Italie een voorkoming van den burgeroorlog werd verwacht. Bij deze demonstrate werd geroe- pen: „Weg met Joegoslavie". Twee belangrijke passen zijn in bezit der opstandelingen. Bij een wanhopige verdedi- ging verloor een comnagnie regeeringstroe- pen bijna al haar materiaal. De Joegoslavische regeering heeft een nota ontvangen van het secretariaat van den Vol- kenbond, waarin zij op de beschuldigingen der Albaneesche regeering cpmerkzaam wordt gemaakt en waarin tevens om een zoo spoedig mogelijk antwoord aan het secreta riaat wordt verzocht. De nota jieeft te Bel- grado het onderwerp uitgemaakt van een langdurige conferentie, van het begin af bijgewoond door den Italiaanschen gezant. Bij zijn aanwezigheid ook werd een communi que opgesteld, waarin werd verklaard, dat de regeering geen belangen heeft bij de moei- lij'kheden in Albanie en dat zij een volkomen neutrale houding aanneemt. Dit communique werd evenwel niet geoubliceerd, omdat des avonds laat uit Uskub en de andere grens- plaatsen bericht werd ontvangen, dat even wel nog niet is bevestigd, dat Tirana en Skoetari in handen der opstandelingen zijn gevallen. De Joegoslavische regeering heeft bij den vertegenwoordiger van Albanie geprotes- teerd tegen de vervolgingen, waarin aldaar de in Albanie geboren Senders en onderdanen van Joegoslavie bloot staan. De Joegoslavi sche regeering dreigt met represailles De opstandelingen onder Achmed Zogoe hebben de hoofdstad Tirana genomen. De ministers van finanden en binnenland- sche zaken hebben Skoetari, waarheen zij zich hadden begeven, weer verlaten. De re geering wilde zich waarschijnlijk in die plaats vestigen, maar volgens de laatste be richten is zij naar Valona gevlucht. De toe stand van de regeering is zeer bedenkelijk. De stad Durazzo is twee dagen zonder re geering geweest, daar de prefect gevlucht was (met medeneming van een bedrag van 150.000 lire uit de kas der posterijen.) DE RUSSISCHE SCHULDEN. Een vertegenwoordiger van de Antwerp- sche „Neptune" heeft een o-nderhoud met Krassin gehad. Deze verklaarde o.a.: Wij kunnen de schulden van't tsaristische regime niet erkennen zonder over de middelen te be- schikken om ze te betalen. Wij kunnen de schulden niet erkennen voor het economische herstel van Rusland. Wij kunnen geen over- eenkomst voorstellen, tenzij onze crediteuren ons helpen bij het herstel. DE ARBEIDSDUUR IN DUITSCFIT AND Het algemeen Duitsch Vakverbond heeft weer een onderzoek ingesteld naar den werke lijken arbeidstijd. Hierbij is gebleken, dat voor bijna de helft der werknemers de acht- urendag bestaat. Volgens de laatste enquetes is het percentage van hen, die langer dan 48 uur per week werken, tot 45.3 gedaald. ERNSTIG VLIEGONGELUK BIJ CROYDON. De luchtexpres LondenParijs is kort na het vertrek uit Croydon neergestort en ver- brand. Het aantal omgekomen passagiers be- draagt volgens de laatste berichten 7 (4 mannen en 3 vrouwen Tot dusver heeft men nog geen verklaring gevonden voor de ramp. Het toestel vloog .reeds gedurende twee jaar regelmatig over het Kanaal. De bestuurder was een zeer er- varen man. Dit is de ernstigste ramp in de geschie- denis van de georganiseende burgerlijke lucht- vaart. Sinds 1919 zijn er in BriUche vlieg- machines op georganiseerde handels-luchtlij- nen slechts 6 passagiers en 8 leden van de bemanningen omgekomen. DE AMNESTIE-WET IN DEN FRANSCHEN SENAAT. In den Fransi hen Senaat is Woensdag het oniwerp der amnestiewet behandeld, zooals dit van de Kamtr teruggekomen is. Het voorna.'-.mste deel van het debat liep weer over de wederindienststelling der in 1920 na de staking ontslagen spoorwegbe- ambten. Zooals bekend had de K'amer den tekst, welke door den Senaat opgesteld was en het verplichte of facultatieve karakter den wederindienstneming in het midden laat, overgenomen, evenwel na schrapping op het laatste oogenblik, op voorstel van den com munist Ernest Lafont, van een kleinen tus- schenzin, welke als volgt Tuidt-: „Indien zij (d.w.z. de wederindienstneming) het geval is". De Commissie van Rapporteurs van den Senaat meende dat door het weglaten van dezen tusschenzin meteen het facultatief ka rakter der wederindienstneming wegviel. Verscheidene linksche senatoren oefenden op den minister van Openbare Werken een grooten aandrang uit om duidelijk te verkla- ren, dat ondanks het weglaten van dien tusschenzin, de wederindienstneming toch niet verplicht zou zijn. De minister van Open- bare Werken praatte hier omheen. Uit zijn betoog was wel duidelijk, dat niet noodzake- lijk alle on-tslagenen weder in dienst geno men zouden moeten worden, maar hij ver- meed toch onomwonden te verklaren, dat de weder indienstneming aan voorwaarden ver- bonden was. In groote opwinding had daarop de stem ming plaats over de vraag of de woorden „indien zij het het geval is" al dan niet ge- handhaafd zouden wmden. Met 154 tegen 143 stemmen werd tot de hand-having beslo- ten. Voor de regeering is dit een ernstig echec, dat haar missehien b-espaard zou zijn geble- ven als Herriot zelf het ontwerp had kunnen verdedigen. Maar haar grootste fout is ge weest, dat zij het op het laatste oogenblik in de Kamer door Lafont ingediende amende- ment overgenomen had. Men waarschuwde toen reeds, dat daardoOr de geheele kwestie van de wederindienstneming der spoorweg- beambten in de lucht was komen te hangen. In de Kamer, waar het wetsontwerp over de amnestie aanstaanden Maandag voor de derde maal behandeld zal worden, zijn nu groote moeilijkheden en opgewonden debat- ten te verwachten, aangezien de socialisten in een moeilijk parket zijn gebracht. Het eenige zal zijn, dat de meerderheid der Kamer zich buigt en de door den- Senaat ten slotte met 213 tegen 67 stemmen aangenomen tekst in zijn geheel overneemt. DE ONTRUIMING VAN DE KEULSCHE ZoNE Het Fransche memorandum over de Keul- sche zone is aan den Britschen gezant te Pa rijs overhandigd. Dit document is een ant woord op de Britsche nota van 22 dezer, be- treffende de handhaving der bezetting. Wan- neer de gezantenraad zich met den inhoud vereenigt, zal het Fransche memorandum als grondslag dienen bij de redactie van de ge- meenschappelijke nota der geallieerden aan Duitschland. De Fransche regeering heeft een memoran dum opgesteld, waarin zij consteteert, dat de uit Duitschland ontvangen inliehtingen on- voldoende zijn, om volgens de termen van het Verdrag van Versailles de mogelijkheid aan te toonen eener ontruiming on 10 Januari. HET PROCES-EBERT. In de zitting van het rijkskabinet is onder voorzitterschap van vice-kanselier Jarres een- parig besloten, de houding van het rijkskabi net met betrekking tot het Maagdeburger be- leedigingsproces, den president persoonlijk mede te deelen. Bij deze min of meer plechtige gebeurtenis heeft heden dr. Jarres hem toe- gesproken, waarbij hij o.a. zei „Wij hebben deels door jarenlange samen- werking met u, uw werk leeren kennen en uw persoonlijkheid op politick gebied en als mensch leeren waardeeren. Op grond hiervan wenschen wij u te zeggen, dat wij eensgezind en zonder onderscheid der partij de overtui- ging hebben, dat gij met uw werk steeds het welzijn van het vaderland hebt gediend." Dr. Jarres voegde hieraan nog toe, dat de niet te Berlijn aanwezine riikskanselier Marx hem had opgedragen, den rijkspresident mede te d^len, dat hij de gevoelens en de wenschen van het rijkskabinet volkomen deelt. Als woordvoerder van het Pruisische kabi- net voerde nog minister-president Braun het woord, die zich bij de verklaring van dr. Jar res aansloot. Het initiatief tot deze plechtigheid was ge nomen door de leden van het kabinet, die tot de Duitsche volkspartij behooren, n.l. Jarres en Stresemann, welke laatste ook den tekst van de verklaring zojr hebben opgesteld. Ook de Duitsch-nationale minister voor Voedsel- voorziening, graaf Kanitz, hechtte zijn war- me goedkeuring aan de rede, die Jarres zou houden. AUTOBANDIETEN TE MECHELEN. Woensdagavond vervoegden zich te Meche- lem twee netgekleede mannen in een juweliers- zaak en wenschten een horloge te koopen. Plotseling haalden zij een revolver te voor- schijn en richtten deze op den juwelier en zijn vrouw, terwijl zij hun toeriepen de handen op te steken Daar zij niet aanstonds aan dit bevel voldeden, werden zij neergeschoten. De misdad'igers vertrokken daarop in een voor de deur van den winkel gereed staanden auto. Een, andere auto, die eveneens aan een lid van de bende toebehoorde, volgde den eer- sten wagen. De slacht offers werden in een zie- kenhuis opgenomen. Hun toestand is zeer ern stig. Zij hebben een operatic ondergaan. Een der auto's, die naiuurliik ook gestolen waren, is ombebeerd te Antwern-en teruggevonden. E>e buit van de bandieten, waarvoor zij twee menschen om het leven wilden brengen, bedraagt slechts een der hun getoonde horlo- ges. VERBORGEN OORLOGSMATERIAAL. De „Quotidien" signaleert, dat op het mo ment dat de Fransche regeering het antwoord op de Engelsche nota redigeerde inzake de ontruiming van de Keulsche zone, men te Berlijn in een fabriek, zorgvuldig in kasten verborgen, tienduizenden cyl'ndervormige blokken staal heeft ontdekt, bestemd om te ivorden vervormd tot loopen voor zware mi- trailleurs. Het blad meent, dat de geheele we- reld het zal begrijpen en goedkeuren, wan- neer Engeland," Belgie en Frankrijk, op hun hoede, op het oogenblik niet geleigd zullen zijn de millitaire panden prijs te geven, die zij in handen hebben. Het Wolff-bureau meldt, dat het van ge- zaghebbende zijde verreemt, dat bovenstaand bericht ongegrond is. Het bureau wr'st er te vens oo, dat bij de buna 18001 controle-bezoe- ken. die de intergeallieerde controle-commis- sie heeft afcrelepd1, neroens, ncch bij de Riiks- were, noch bii de ooliiie overtollige of on+oe- laafbare wanens zijn gevonden. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIe. De correspondent te Brussel van de N. Rotf. Crt. meldt, dat de mond- en klauwzeerplaag in Belgie alweer aanzienlijk is toegenomen Volgens de jongste officieele statistiek be draagt het aartal haarden van besmetfi"" thans niet minder dan 3524 verdeeld over 988 gemeentan, tegen resp. 2794 haarden en 922 gemeenten een maand tevoren. De pdaag woedt vooral in de provincies Brabant en Luik; in West-Vlaanderen is zij bijna geheel on bekend Aangetast zijn, volgens dezelfde opgave. 30 969 stuks hoomvee, 1611 schapen, 282 geiten en 17.714 varkens. BRAND IN EEN SCHOOL. Bij een paniek tengevolge van een brand die te Hobart (Oklahoma) in een school, waar het Kerstfeest werd gevierd, uitbrak, werden meer dan, veertig personen, voor het meerendeel kinderen, gedood. Door een kaars vloog de Kerstboom in brand, die zoo heftig om zich heen greep, dat het gebouw spoedig een vlammenzee geleek. De algemee- ne wilae vlucht versperde de deuropening met een worstelende menigte. Zesendertig lij ken zijn reeds te voorschijn gebracht. VERPLICHTE VERZEKERING VOOR AUTOMOBILISTEN. Vernomen wordt, daf die Britsche regeering overweegt, om in het nieuwe wetsontwerp be- treffende het automobielverkeer een artikel op te nemen, dat voor alle automobilisten ver plichte verzekering voorschrijft tegen risico's van derden, daar de bestuurders van auto's niet altijd in staat zijn, te voldoen aan eischen tot persoonlijke schadevergoeding, door de rechtbanken toegewezen. TREIN GEPLUNDERD. Vijftig bandieten deden te El Cobre (Mexi co) een passagierstrein ontsporen, doodden een vrouwelijke passagier en zes soldaten, die den trein bewaakten en plunderden den trein. Verscheidene passagiers werden gedu rende het gevecht gewond, waarin de soldaten dapper doch vergeefs tegenstand boden. TWEE ZWARE VONNISSEN. De jury te Mount Vernon (Illinois), uit- spraak doende in het proces tegen Lawrence Hight en mevrouw Elsie Sweetin wegens moord door vergiftiging op Wilford Sweetin, den echtgenoot van laatstgenoemde, sprak het schuldig uit. Hight werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, mevrouw Swee tin tot 35 jaar. OVERROMPELINGSPOGING. De krijgsraad te Athene veroordeelde ge neraal Loefas, den leider der jongste nrilitai- re beweging, welke ten doel had de Nationa- le Vergaderin^ te doen ontbircVn en de re geering omver te werpen, tot 2'A jaar gevan genisstraf. De militairen, die daarbij mede- plichtig waren kreo'en 15 maanden gevange nisstraf. TEGEN DE COMMUNISTEN IN LuaEMBURG. Uit Luxemburg wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat de regeering een groot aantal buitenlandsche communisten en anti-fascis- ten. voor het meerendeel Italianen, over de grens laat zetten. Bovendien heeft zij last ge- gpven alle uit Frankrijk en Belgie verdreven communisten, die naar Luxemburg waren uitgeweken eveneens over de grens te doen zetten. EEN TWEEDE HAARMANN. Berichten uit Silezie bevestigen, dat men in de plaats Miinsterberg een tweeden Haar- mann op het spoor is gekomen. Het betreft hier een zekeren Denker. Hij sprak dezer da gen een werkloozeti arbeider aan en stelde hem voor, met hem naar huis te gaan om een brief voor hem te schrijven. De arbeider stemde hierin toe. Nauwelijks had hij zich te schrijven gezet of hij kreeg met een houweel en hevigen slag op het hoofd. Ofschoo-n ernstig gewond, wist hij bij de worsteling met Denker te ontkomen De politie weigerde eerst geloof te hechten aan het relaas van den arbeider, daar Denker een zeer goede reputatie genoot. Later werd Denker evenwel gearresteerd, maar toen men hem daama wilde hooren, vond men hem dood in zijn cel. Hij had zich met een grooten zakdoek opgehangen. In zijn woning werden verschillende brie- ven gevonden van arbeiders, die in den laat ste ntijd zijn verdwenen. Men heeft reeds ge- constateerd, dat hij minstens vier maorden moet hebben gepleegd. In een sehuur bij zijn huis werden eenige vat en pekelvleesch gevonden, dat bij onder zoek mensehenv'eesch Week te ziin. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Lodz (Polen), heeft Domansky, een berucht rooverhoofd- man, den belastingontvangers 500 Mark ge zonden als inkomstenbelasting, verschuldigd wegens aan Royal-Navail College te Green wich. Matthew Ryan, een boer uit Tipperary (Ierland), is door vier gemaskerde mannen aangehouden en, toen hij weigerde zijn han den omhoog te steken, doodgeschoten. De koning van Belgie zal deelnemen aan dp eerste rupsauto-reis ParijsTimboek- toe, ondernomen door de firma Citroen, wel ke begin Januari plaats vindt. De Londensche commissaris van politie heeft zes proef-autobussen met een overdek- te imperiale toegelaten. Naar bericht wordt is dit type na een streng onderzoek veilig be- vonden. Een watervliegtuig van den Amerikaan- sohen marine-ambulancedienst is bij de kust van Virgina verongelukt met alien, die aan boord waren, o.a. twee oiderofficieren, een patient en een leerling-hospitaalmatroos. Bij een groote overstrooming in het in- dustriecentrum van Parmatown, in Virginia, zijn vijf personen om het leven gekomen, terwijl velen werden gewond. Tweehonderd personen zijn dakloos geworden. Branting, de Zweedsche premier, is weder ingestort. Volgens de verklaringen der geneesheeren verkeert hij in levensgevaar. De Fransche vlieger Daret heeft in Etampes een nieuw wereldrecord hehaald, door 500 K.M. in 2 uur 5 min. af te leggen. De Duitsch-Belgische economische on- derhandclingen zijn in verband met de Kerst- dagen en Nieuwjaar tot 15 Januari ver- daagd. Voor de afreis der Belgen naar Brus sel heeft de leider der Dutische delegatie de vertegenwoordigers van beide lanclen aan een lun-ch vereenigd. De Belgische Senaat heeft met 78 tegen 34 stemmen en 8 onthoudingea het wetsont werp aangenomen, waarbij aan de huiseigena- ren wordt toegestaan, de woning'nuren van 1914 met 125 pet. te verhoogen. Het wetsont werp was reeds door de Kamer aangenomen. - De expresse-trein van Chicago naar Omaha heeft Zcndagavond in een sneeuw- storm het lijk van den vliegenier Charles Gilbert vermorzsld. Het lijk werd gevonden op ongeveer een halve miji afsiand van het verwoeste vliegtuig, dat aan Gilbert had toe- behcord. Het schijnt, dat hij het vliegtuig met een parachute had verlaten, wplke evenwel was lesgeraakt, waardoor hij is neergestort. Te Londen is een zekere IJersan Lelba, een koopman, door zakkenrollers bij het King's Cross Station van een valies beroofd, dat aan bankbiljetten en diamanten een waarde inhield van ongeveer 19.000. 0ernengd Nienws VIJ/ICIXG X DE ARBEIDSWET 1919. Het-iigt in de bedoeling van den voorzitter van den Hocgen Raad van Arbeid omtrent een bii den Raad aanhangig gemaakten brief betreffende de wijziging van de Arbeidswet 1919 in verband met de Onderwijswetten het prae-advies te vragen van een speciale daar- toe in te stellen commissie, welke onder lea ding zal staan van prof, de Vooys. Die com missie zal vermcedelijk op 23 Januari a.s. vergaderen. SPOORWEGPERSONEEL. Nu de fusiepogingen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoorwegpersoneel, den Bond van ambtenaren bii de Nederl. Spoor- wegen en den Neutralen Bond van Spoor- we-> personed hebben neb aid. zal het voor- loopige centrale comite van actie om te komen i tot een ornanisatie van spoor- cn tramweg- miauuijf—msm an In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom ge- legenheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARS WENSCHEN a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met I Januari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren ontvan gen de tot dien datum verschijnende iram- mers franco en gratis. DE DIRECTIE. personeel, de actie met k'racht VoortzcReu, mede om te voorkomen, dat de misluki;ing van de samensmelting niet ncg groP on- derlinge verspreiding van de organ isa! s ten gevolge zal hebben. RIJWIELBELASTING. De Nieuwe Haagsche Bestuurdersbond heeft aan den minister van financien ver zocht, te bevorderen, dat de Rijwjelbelastjng, verschuldigd voor het jaar 1925, nog kan worden voldaan in de maanden Januari, Fe- bruari en Maart. Hij motiveert dit verzoek met de opmerking, dat vooral bouwvakarbei- ders moeilijk thans 3 kunnen betalen, aan gezien groote groepen van die arbeiders werk- loos zijn en juist hun fiets ncodig hebben om werk te zoeken. Adressant zou wenschen. dat het belastingplaatje 1924 ook geldig blijlt gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1925. TENTOONSTELLING BETREFFENDE DE L.EIDSCHE HOOGESCHOOL. Men meldt uit Leiden aan de N. r' :U. Cr:.: Ter herdenking van het 35C-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschocl beef zich c:n com missie gevormd tot het organiseeren van een tetoonstelling betreffende de Hcogesri'ooi'ven liare oprichting af. Deze tentoonstelling zni worden gehotiden in het Stedelijk Museum de Lakenhal te Leiden en vermoeddijk 9 Fe bruari 1925 worden geopend. Belangstellenden, id het bezit van nortret- ten, schilderijen, voorwerpen" of besche'den, die voor deze tentoonstelling belangri'k kun nen zijn en geneigd zijn deze fijdelijk af te staan, worden vriendelijk verzocht hiervan mededeeling te doen aan den secretaris der commissie, den beer A. Coert, Stedelijk Mu- seum de Lakehhal te Leiden. DE GOUVERNEUR VAN SURINAME Vrijd'ag 23 Januari zal de gouverneur van Suriname, nrr A. J. A. A. barm van T k :m stra, die hier te lande met verlof vertoeft, per stoomschip „Stuyvesant" uit Amsterdam naar de kolonie terugkeeren. AANGEREDEN." Dinsdag is te Alfen a. d. Rijn een vracM- auto met melkbussen van de Mellinrichting „De Sierkan" aangereden door een luxe-auto. De bestuurder van eerstgenoemdeia auto, H., uit Aarlandervecn, raakte het beheer over zijn wagen kwijt, waardoor deze kantelde en in een sloot terecht kwam. H. sprong tijdens den- val uit den auto in het water, doch kreeg den auto tegen het lichaam, waardoor hij inwen- dig ernstig werd gelmeusd. Onmiddelliike overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden- was noodzakelijk. NEDERLANDSCHE ONDERNEMERS IN SOVJET-RUSLAND. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemf, ondervinden de Nederlandsche ondernemin- gen, welke in Rusland op economisch terrein werkzaam zijn, in het algemeen van de ziide der Sovjet-regeering geen tegenwerking. De ervaringen, welke in het biizonder ten aan- zien van de gemengde bedrijven gedaan wa ren, zijn tot nog toe niet ongunstig geweest. De Russische Staat, welke tot 50 procent in deze bedrijven participeert, wordt meestal door bekwame vaklieden vertegenwoordigd, welke de belangen van de onderneming met name in het verkeer met de Russische autori- teiten, goed behartigen. Contractueele bepa- lingen werden in het algemeen van Russi sche zijde op een bevredigende wijze nagek> men. Het zaken doen met Rusland is natuurlijk, bij de aanwezigheid van een krachtig initia tief, ook bij het ontbreken van een iiandeis- verdrag mogelijk. Nederlanders zijn thans in op zijn minst drie groote ondernemingen ia Rusland geinteresseerd, waarvan tv/ee ge mengde bedrijven zijn. De Nederlanders, die in Rusland vertoeven, missen echter de aan wezigheid van Nederlandsche diplomatieke en handelsvertegenwoordigers en zij rijn te dien opzichte in een minder gunstige positie, dan de burgers van landen, welke met de Sovjet-regeering handelsverdragen liebben gesloten. De tegenwoordige toestand brengt echter, uit een algemeen oogpunt gezien, een wellicht nog belangrijker nadeel met zich. Nederland bezit n.l. geen officieelen berich- tendienst omtrent Rusland, zoodat wij be langrijke veranderingen in de toestanden en in de geldende bepalingen vaak veel te laat vernemen, waardoor de uitbreiding der rela- ties belemmerd wordt. De toestanden in Rusland toonen een nei ging tot stabiliseering, welke in het bijzonder ten opzichte van het geldwezen te constatee- ren valt. De hooge waarde van de Tsjerwo- netz heeft echter n.l. wat de positie van de exporteurs betreft, ook hare schaduw-zijde gehad, temeer, waar ook verschillende ele- menten van de produdie-kosten in Sovjef- Ruslaud zeer hoog zijn. In enkele gevallen AL&MAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1