Verkoiidheden Aspirin* i m Lissabon heeft de Portugeesehe regeering haar op 27 October j.l, iugestdd vcrbctl van in- v«r van cen aantal goederen, waaronder ook kaas, bij beschikking van 17 d-ezer ingetrok- kon. De invcer van die artikclen is thans weer vrij. EEN VERBODEN DAGERAADSVER- GADERING TE IJMUIDEN. De afd. IJinuiden van ,,De Dageraad" had naar de O. H. Crt meldt, op Vrijdagmorgen een Kerst-kunstmorgen uitgeschreven in het gebouvv „Thalia". Woensdagmiddag ontving de exploitant van dat gebouw echter bericht, dat de bur- gemeester geen toestemming verleende voor die samenkcmst. Vrijdagmorgen was toen aan den ingang van het gebouw een kennisgeving daarvan be- vestigd en tevens de mededeeling, dat de fe- deratie van botiwvakarbeiders een vergade- ring in de „Cycloop" had belegd met een ge- lijk programma als in de Dageraad. Tot gced begrip diene dat de voorzitter van de Dageraad en van die federatie dezeifde per- soon is. De samenkomst had natuurlijk dezeifde bezoekers als de Dageraad plus enkele nicuwsgierigen en een inspecteur met agen- ten van politic. Wij vernamen nog dat de zaalhcuder cok onkundig van dit alles was, dcch zich gebcnden gevoelde door een geze- gelcl huurcoiitract voor de zaal, ten name der federatie van bouwvakarbeiders. In die bijeenkomst sprak de heer Joh. de. Haas over „de cultureele waarde van het Kerstfeest". Toen na afloop dezer rede een der aanwezigen wilde debatteeren over de zaken van de Dageraad, werd dit door den voorzitter belet, doch een ander, die zijn he- ginseleu stelde tegenover die van den spreker, werd het woord verleend en bsantwoord. Aan lit einde der somenkomst was tevens de com- missaris van potitie in de zaal aanwezig, doch men greep op geen enkele vvijze in. HET 10.000E SCHIP TE ROTTERDAM. Zaterdagochtend is het 10.000ste schip in dit jaar te Rotterdam aangekomen. Het heeft ligplaats genomen in de Ijselhaven. TRAMONGELUK. Gisteravond omstreeks 8 uur is op den Rijswijkschen weg bij de Braysloot in Den Ifaag een ernstig tramongeluk gebeurd. Een jonge man, A. v. d. L., en zijn verloofde, mej. J. H. wilden daar in een autobus stappen, maar letten niet op de naderende Rijswijk- sclie tram, en beiden werden: aangereden. Toen men den wagen opgevijzeld had, Week dat de jonge man en het meisje bei den ernstig gewond waren. De gemeemtelijke geneeskundige dienst: heeft hen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ven/oerd; het meisje heeft een ernsiige wend aan haar rechterheup gekregen en de jonge man is 1evensgevaaiiijk gewond. BEROOVING. Te Zaandam is Woensdagavond de 16 jarige jongste bediende van" de firma P. de Eange Cz. die met een groot bedrag, be stemd voor de uitbetaling van de arbeiders. op weg was naar de Stoomhoutzagerij Czaar Peter, in het Westzijderveld, dicht bij de fa brick, door twee tot nu toe -onbekende perso nen bercofd. Terwijl een der mannen den be diende, die dit werk al een paar jaar ver- riclxt, voor de vraag stelde: „je geld of je leven", ontrukte de ander hem de zak met geld, waarop beiden i.et hazenpad kozen. De bediende is de twee roovers nog achterna ge- gaan, echter zonder results at. AANGEHOUDEN. De marechausste te Woudnchem heeft aan gehouden de dienstbode G. van R., die ver- dacht woi'dt, bij de familie van E'shout, te Sleewijk, bij Gcrinchein, waar zij in betrek- king was, tal van diefstallen te hebben ge- pleegd. Verdacht van heiing zijn voorts aan- gehouden J. v. B. en diens echtgenoote, in wier turn een bedrag van ruim 2000 is ver- stopt gevonden. De dienstbode schijnt nog verschillende voorwerpen van waarde ook bij de familie v. E. te hebben weggchaald en deze bij haar ouders te hebben opgebcrgen. Het drietal is naar het huis van bewaring in Den Bdsch cvergebracht DE HUWELIJKEN-MET-SPOED BIJ DE MARINE. Men sclirijft uit fielder aan de N. R. Crt. Onlangs hebben wij gemeld, dat er hier op een dag 21 paartjes in ondertrouw waren op- genomen, itx verbanc! met het feit, dat op hen, die-op 1 Januari niet getrc uwd zijn, een aan- merkelijke salarisvermindering zal worden toegepast. Sedertdien zijn er nog zeer vclen in ondertrouw opgenomen. Deze week moes- ten er 21 huwelijken tegelijk gesloten wor den; daar de secretarie te Helder op zoo'n massa huwdijksvoltrekfcingen niet is inge- richt, werden de irouwlustige paren over twee d age n verdeeld. Met het oog op de Kerst- d'agen moesten Woensdag evenwel alle in- gesehreven bruidsparen worden „afgeweikt". Van's morgens 9 uur tot s middags 3 uur was de betrckken wcthouder hiervoor in itouw. De stalhouders vervoerden de paartjes grocpsgewijze; als er eenige paren naar het raadhuis waren gebratht, vertrokken de rij- fuigen om andere te halen. In totaal zijn de ilaatste weken op dez manier ongeveer 60 paren in het huwelijk verbonden. Woensdagmorgen was er een fi'moperaieur uit Haarlem overgekemen, die hoopte deze huwelijken „en masse" te kunnen verfilmen De regeling was echter ande'.-s dan liij had verwacht. DE SAMENSMELTING VAN DEN VEE- ARTSENIJKUND1GEN EN VLEESCH- KEURINGSDIENST. Onderstaande brief is verzonden aan den raad van ministers. In aansluiting van het op 18 December J.l. aan den voorzitter van den ministerraad gezenden telegram, luidende: „De commissie van overleg uit de georganiseerde slagersbon- den in Nederland heeft kennis genomen van aanneming motie-Colijn bij behandeling land- bouwbegrooting. Ducht als volgt: of uitvoe- ring vleeschkeuringswet zonder inspectie of leiding van verantwoordelijken minister of overgaan van vleeschkeuringswet naar de- partement van binnenlandsche zaken en land- bouiy. Acht beide gevolgen gevaarlijk vcor volksgezondheic! en verzoekt Raad van minis ters met den ireesten a and rang niet cen be- slissing te nemen. die daarioe zou leiclen Stelt zich voor binnen zeer kcrten tijd hare zienswijze nader uttcen te zetten" vero"rldven wij de Nederlandsche Slagersbond en de Mederlandsche R.K. Hanzebond van Siagers- pafroons pa der het navolgende onder de aandacht van uwen raad te breugen: De aanneming van de motie van-den heer Coliin bij de behandeling van art. 137 van hdt vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1925 is een groote verrassing geweest, :n zcover, da? na de behandeling van de ar- beidsfcegroo+ing, waarbij over de belangen van de volksgezondheid, die bij den veterinai- ren dienst is betrokken, is gesproken, niet te voorzien was, dat bij de begrooting van bin nenlandsche zaken en landbouw een beslis- sing zou vallen, waarbij ten nauwste en, naar het ons wil voorkomen, in hoofdzaak, de belangen van de volksgezondheid betrokken zijn. De motie toch spreelct de wenschelijkheid uit, dat samenvceging van den veeartsenij- kundigen- en den vleeschkeuringsdienst mo- gelijk is, mits onder eenhcofdige leiding res- sorterend onder het departement dat met de zaken van den landbouw belast is en verzoekt c.e regeering daarom de noodige maatregelen ie nemen. Werd naar die motie gehandeld, dan zou een van beiden moeten gebeuren: of de vleeschkeuringswet zou door den minister van afbeid uitgevoerd worden, maar zonder in spectie, of met eene inspectie waarover hij niets te bevelen had, of de vleeschkeurings wet zou moeten komen bij het departement, waaronder de inspectie1 van den veeartsenij kundigen dienst ressorteert. Dat het eerste een onhoudbaren toestand zou zijn en zou neerkemen op volslagen ver- waarloozing van de vleeschkeuringswet be- hoeft, naar het ens voorkomt, geen betoog. Noodwendige conseciaentie zou moeten zijn, het tweede, dat de vleeschkeuringswet wordt gebracht onder de afdeeling Landbouw. Ter zake hiervan mogen wij uwen Raad er aan herinneren. dat reeds in het voor jaar tegen dien toestand met klem is opgekomen in adressen, zoowel van onze organisaties ^als van: a den Gezondheidsraad, b. het Con- grcs van openbare gezondheidsregeling, c. de Maatschappij van diergeneeskunde, d. den Middenstandsraad, e. de Middenstandsorga- uisaties. Wij hadden gehoopt, dat na eene zoo uitgebreide en eenstemmige beweging met de daarbij voorgestane inzichten van een groot deel der bevolking, ook in de Tweede Kamer zou zijn rekening gehouden. Nu dit, tot enze groote verwondering en teleurstel- ling niet is gebeurd, en de motie-Colijn zon der behoorlijke discussie en zelfs zonder over- leg met den minister van arbeid is aangeno- men, hetgeen wij een groote fout noemen omdat de Kamer den minister, dien het aanging, de gelegenheid heeft benomen zijn meening over de motie te zeggen achten wij ons verplicht bij uw college met den mees- ten nadruk er op aan te dringen, dat, welke beslissing ook naar aanleiding van die motie wordeg enomen, in ieder geval verzekerd blij- ve, dat de uitvoering van de vleeschkeurings wet berust bij dat departement. dat de zorg voor de belangen van de volksgezondheid heeft en de daarvoor verantwoordelijke mi nister een instrument hebbe voor het toezicht op de nakving van die wet. ONZE DELI JKHE ID ONDER HET MARINEPERSONEEL. De heer Haazevoet, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Marine inzake de tcenemende onzedelijkheid onder het marinepersoneel, de volgende vragen ge- steld Heeft de Minister reeds kennis genomen van het artikel in het avondblad van De Maasbode van Vrijdag 19 December j.l., ge- tiiteld: „Even rechtzetten!", in welk artikel verwezen wordt naar dat deel der beschou- wing der Tweede Kamer over de Marine-be- grooting, waarin behandelcl werd de toene- mende onzedelijkheid onder het marineperso neel en waarin door Zijne Excellentie ontkend werd, dat van Overheidswege preventieve middelen voor het plegen van onzedelijkheid verstrekt worden? Zoo ja, acht de Minister dan geen nader onderzoek gewenscht, maar de juistheid van de volgende passage in gencemd artikel. „Tegenover den Minister houden we vo1, dat preventieve middelen in de kazernes en op het schip voor ieder die dit wenscht gratis te krijgen zijn, dat men wordt aangezet er gebruik van te maken en dat de Overheid ze op Rijkskosten beschikbaar stelt?" Is de Minister bereid, het resultaat van dit onderzoek aan de Staten-Generaal mede te deel en? SPOORWEGPERSONEEL. Overeenkomstig haar tcezegging, gedaan in de jengste conferentie, heeft de directic der Nederlandsche Spoorwegen zich gewend tot den minister van Waterstaat, met het verzoek, het ontwerp-pensioenwet voor het spcoi-weg- personeel thans ongewijzigd1 in te dienen. De directie heft hiervan aan de organisaties me dedeeling gedaati PRIJZEN TOEGEKEND. Men schrijft uit Brussel aan de N. Rott. Ct In 'den jaarlijkschen wedstrijd voor lettec- kunde. door de provincie Brabant uitgeschre ven, zijn een vrij aanzienlijk aantal prijzen toegekend aan Nederlandsch- en Fransch- schrijvende jonge literatoren. BRAND. De landbouwerswoning, bewoond door J. Doornweerd Bz., gelegen in de buurtschap Lapstreek te Oldebroek, is Wconsdag afge- brand. \'an den inboedd is bijna nicts gered. Zes keien, drie kalveren, 1 stier en 1 geit zijn in de vlammen omgekomen Toen de brand- spuit op het terrein van den brand verseheen, viel er v/einig meer te redden, daar de wa ning cp een grcoten afstand van het dorp was gelegen. Alleen deed de brandspuit nog dienst om een brandenden hooiberg te blusschen Omtrent de oorzaak van den brand fast mm in het duister. Het huis en de inboedd waren tegen brandschade verzekerd. INGEBROKEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Steenwijk op twee plaatsen ingebroken, in het huis van den tuinder A. Knol en in dat van,den ouden heer L. Schipper. Beiden wa- ren»alleen thuis. Bij Knol is bet geld uit een geldkistje gestolen, terwijl K. zijn geit vast- zette. 's Nachts 3 uur is ingebroken bij Schipper. Met een bijl kreeg S., die t^ bed lag, een slag op het hoofd; een worsteling volgde, waarbij pogingen -werden aangewend S. te worgen. Op het moordgcroep van S. sloegen cn klop- ten deb uren tegen den muur, die hen van het door S bewoonde perceel scheiddc, cn zij zijn niet zelden de voorloopers van hardnekkige kwalen. Bij kouvatten,hoofdpijn,influenza, rheumatische pijnen, jidit enz. geven de bekende Aspirin- tabletten uitnemjende resultaten. Menverlange uitdrukkelijk de edr.te tabletten „(B«jces/y in origineele verpakking met den oranje band. riepen: Wij komen- Hierop sloeg de inbrcker aanrander op de vlucht. Nog denzelfden nacht is de dader, P. van H., een ruim 20-jarig persoco, die pas enkele dagen geleden uit de gevangenis, waar hij voor inbraak een jaar had doorgebracht, was ontslagen, gearresteerd. Hij is naar Zwolle overgebracht. NEDERLAND EN POLEN. Naar P. T. A. meldt heeft de Baltische Presse een onderhoud gepufcliceerd met Sta^ nislas Kominski, bencemd tot gezant van Pclen in Den Haag, die zijn levendige vol dcening te kennen gaf over zijn benoemin^ en den nadruk legde op de vriendschappdijike betrekkingen tusschen Pclen en Nederland De econcmische betrekkingen met hun histo rische tradities hebben, zoo zeide de gezant, alle kans op ontwikkeling, te meer daar h handelsverdrag silecht op ratificatie wacht. Mijn verblijf in Den Haag, centrum van in ternationale rechtspraak, zal mij gelegenheic geven, kennis te maken mat een aantal emi nente personen. En het verheugt mij, te kun nen werken in dat land, overa! b ewonderd en geeerd cm zijn kax*akter en kunstzin. CNTSPORING. Dcnderdagmiddag om 4 uur is vlak bij het station Leiden d-cor het te vrceg overhalen van een wissel van een rangeerenaen trein een personenrijtuig cntspoord. Met rijtuig kwam dwars over den weg to staan, waardoor de treinen uit JJtrecht het station niet konden binnenrijden. De reizigers voor Leiden wer den bij den Haagweg iiitgelaten en,.die voor de richting Rotterdam enAmsterdam door spoorwegperscneel langs da lijn naar het station begeleid. Eerst om 10 uur 's avonds was de baan weer vrij. Er was geen materieele schade EIGENAARD1G OPTREDEN. Met de bewoners van het Opvcedingsdorp „De Glindhorst", gemeente Bafneveld," wordt den laatsten tijd al heel vreemd omgespron gen. Tal van Stichtingsboertjes en andere per sonen, die er een ainbt of be trekking bekleed (d)en, kregen van het bestuur per aangetee- kenden brief bericht, binner.^en week te ver- trekken, aan welk bevel de Incesten ook heb ben voldaan. Enkslen hebben echter pert! nent geweigerd, zich zoo op straat te laten zetien,, en hebben dit voomemen ook reeds aan den minister medegedeeld. CHRISTELIJK CONGRES VOOR JONGEREN. In het kerkgebouw der Hersteld Evang. Luth. Gemeente aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam is op den Twecden Kerstdag het Christelijk Congres voor Jcngeren gehou den. De voorzitter dr. W. J. Kolkert opende het congres. Na een crgelvoordracht van,den heer Jan Zwart, die met stifle aandacht werd aange- hoord, sprak dr. J. Eijkman over „De groote stad en wij jonge menschen". Hierna sprak mejuffrouw C. J. A. ten Boon over ,,Een nieuwe taak". In de middagvergadering welke aanving met het zingen van Gezang 44 1 en 2, sprak minister de Visser over: „Het absolute in Christus". Nadat het koor der Herst. Evang. Luth. Gemeente, onder leiding van den heer Jan Zwart gezongen had een oud Kerstlied (be- werking van Jan Zwart), hield de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer een rede over het onderwerp: ,,Christelijke Kracht". ADVIES-COMMISSIE VOOR BOUW- ONTWERPEN EN UITBREIDINGS PLANNEN IN NOORD-HOLLAND. Verschenen is het jaarverslag over 1923 van de Aflvies-commissie voor bouwontwer- pen en uitbreidingsplannen in Noord-Hoi- land. Daaraan is het volgende ontleend: De Adviescommissie had in het jaar 1923 het verlies van twee harer leden te betreuren door het ovehlijden van de architecten C. F. Ia Croix en A. W. Weissman, Voor de open- gevallen plaatsen werden uitgenoodigd de Heeren Jb. Faber, directeur van Gemeente- werken te Hoorn en Maurits Plate, architect B. N. A. te Haarlem, welke beiden hurnne be- noeming aannamen. Het aantal gemeenten, dat in hare ver- ordening een welstandsbepaling opnam, breidde zich slechts weinig uit. Alleen van de gemeente Zaandijk werd dit in 1923 be- kenck De gemeenten, welke een zoodanige bepaling hebben, zijn thans de volgende: Alkmaar, Andiik, Bergen, Blaricum, Brcek in Waterland, Bussum, Callantsoog, Castri- cum, Edam, Egmond Binnen, Enkhuizen, Haarlcmmeriiede en Spaarnwoude, Heem- siede, iker Hugowaard, Heiloo, Helder, Hensbroek, Hilversuni, Hoorn, Huizen, Jisp, Katwoude, Landsmeer, Laren, Marken, Monnikendam, "Nieuwer-Amstel, Nieuwe Niedorp, Oostzaan, Purmerend, De Rijp, Sehagen, Warmenhuizen, Weesperkarspel, Zaandam, Zaandijk, Haarlem en Amsterdam. Van 89 gemeenten in Noord-Holiand was ons derhalve nog niet bekend, dat een der- gelijke bepaling bestond. Het aantal bij de Commissie ingediende plannen was 168, iets minder dan in 1922. De plannen betroffen 855 woningen, bene- vens eenige scholen, pakhuizen, fabrieksge- bouwen, garages, stallen en een kiosk. Ten aanzien van de bemoeiingen der Com missie met de ingediende plannen, zij ver- meld, dat: in 20 gevallen in eerste instantie goedgekeurd werden; in 47 gev !.ert plannen na eenige verbetering al of met door den bouwontwerper verricht, goc^-cK-mrd wer den; in 5 gevallen in aanmer-xiatt. kwamen om naar een bevoegd architect verwezen te worden; in 81 gevallen een gevelwijziging werd gemaakt, in enkele gevallen met gewij- zigde plan-indeeling of gewijzigden kapvorm: in-12 gevallen een plan na het indienen niet me;-- behandeling kwam of het bouwplan nil doorglng. DOOR EEN VLIEGTUIG G-EDOOD. De vlieger Meeuwenoord heeft bij een lan ding-te Poerwakarta een inlandsche vrouw en een kind gedood. Een nader bericht omtrent het vliegongeval meldt, dat er nog drie gewonden zijn. Bij de landing werden grove fouten gemaakt. Het toestel werd vernield. Meeuwenoord is een particulier vlieger, die had verzuimd, den landvoogd om vliegper- missie te vragen, weshalve het gebruik van miiitaire terreinen hem werd' ontzegd. EEN SCHILDERIJ VAN DE UITVOE- RENDE COMMISSIE VAN DE N. O. T. Zaterdagmiddag heeft, naar de N. R. Ct. meldt, in het Stedelijk Museum te Amster dam de aanbieding plaats gehad door een comite, order voorzitterschap van minister jhr. mr. H. A. van Karnebeek, aan de uit- voerende commissie van de N. O. T. van een schilderij, voorstellende die uitvoerende com missie en haar secretarissen, geschilderd door Antoon van Welie. De president dier commissie, dr. C. J. K. van Aalst, heeft dit schilderij vervolgens in bruikleen aangeboden aan de gemeente Am sterdam, welke was vertegenwoordigd door burgemeester De Vlugt en wethouder Ter Haar. HIJ MOEST VOORDRAGEN. Een 19-iarige jongeling uit de Assendelft- siraat te Rotterdam, zou op een gezellig avondje, halfweg Loosduinen, eenige voor- drachten ten beste gaan geven en vond het noodig, zich voor die gelegenheid in de lui- tenantsuniform te steken. Had hij zich stil gehouden op straat en kalm zijn weg ge- gaan, dan was er misschien niets gebeurd. Doch een meisje kruiste zijn weg. Hoewel zij niets van den luitenant wilde weten, toonde deze al te groote neigingen tot toenadering en wel zooda-nig dat de burgerdochter de po litie meende te moe'en in kennis stellen van het geval. In een ommezien zat het vrooliik heertje op het politiebureau, waar bleek, dat hij niet gerechtigd was tct het dragen van de militaire uniform. Hij diende nu fe wach ten op andere kleeding, waarmede hij zich wel op den openbaren weg zou mogen ver- toonen. Op het feest wachtte men vergeefs zijn komst. Stadsnitmws. KERSTVERGADERING S. D. A. P. De afd. Alkmaar van de S. D. A. P. beleg- de Zaterdagavond in de Socieieitszaal van de Harmonic een kerstvergadering. De heer Dekker, voorziiter, opende de ver- gadering met een woord van welkom, de aandacht vestigende op de vredesgedachte, die de S. D. A. P. thans ingang tracht te doen vinden. Spr. deelde mede, dat de heer Me'lk (Sibe- niop van Zaandam eenige nummers zou zin gen en de heer Westerhof een kerstrede zou uitspreken. De heer Melk trad direct hierna op. Hij gaf als eerste nummer „Ons lied" van Hen- drika van Tussenbroek. Me^ veel gevoel zong hij deze spo-ntane hulde aan Holland's mooi. Een opera-fragment en enkele liedjes van Manna de WijsMouton volgden, alle met veel applaus beloond. Evenzoo „De Mei" van Dirk Witte en „Vragen staat vrij" van Clin- ge Doorenbos. De heer J. Westerhof, hjerna het woord bekomende, wees er op, dat het kerstfeest weer achter den rug is. Weer hebben wij ge- dacht aan mooiere, verhevener, meer gewijde ding en. Spr. zette uiteen dat ook de politieke eh lis tenen dat kerstfeest hebben gevierd. Zij zijn het echter ook, die mede helpen leger en vloot in stand1 te houden- en te versterken. Deze politieke christenen zeggen dan toch maar Christus, den Grooten Vredesvorst, te volgen; Christus, die gezegd heeft: wie het zwaard trekt, zal door het zwaard vergaan. Spr. constateerde, dat de toekomst nog steeds duister is en zette voorts uiteen, dat de priesters het zijn, die de wereld bedreigen en heilpen degenen, die de macht hebben, de ze te doen behouden. Wie in de kringen der bezitters zou kun nen zien, zou constateeren, dat de Mammon het geld hun eenige god is. Christelijk of met-christelijk, alien hebben de bedoeling de macht te behouden en wiinst te maken. Deze zucht om meer macht en aanzien te verwerven jaagt de menschen tegen elkaar op. Deze gedachte is ook bij de regeeringen der lanclen, internationaal. De bankiers, ge- steund door diplomaten en den officierenstand in het leger, hebben dezen gemeenschappelij- ken band noodig om de macht te kunnen behouden. De boodschap van de christenheid is wel een zeer zonderlinge. In protestantsche kringen ziet men een groot gedeelte der arbeidersbevolking niet meer de kerk bezoeken. Voor hen is een nieu we tijd aang^broken. Zij hebben een nieuw ideaal gevonden- en kunnen niet meer de kerk als h e t ideaal beschouwen. Spr. legde er den andruk op dat de sirijd der soc. democratic niet tegen personen ge- Geestelijke en liehamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om ge- zond, voedend bloed- te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig, toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen I 0.65; in apotheken en drogistzaken. richt is, doch een typisch beeld van de dege- neratie door grooten rijkdom is zeer zeker Colijn, getuige zijn nieuwe N. V. Men vraagt zich af, vervolgde spr., hoe het mogelijk is, dat gezegd wordt, dat socia- listen materialist::: zijn. De S. D. A. P. heeft intcgendeel ook een ethische zijde, naar spr. uiteen zette. Onze boodschap zetten wij naast die van- de christenen. Wij geven onze boodschap ook van ver- lossing. Verlossing in-.l. uit da loonslavernij. die niet zoo heel ver uit gaat boven de vor men van de eigenlijke slavernij. De arbeider is nog altijd de bewoner der wereld voor wien het mooie in de wereld ndel is gemaakt. Muiltatuli heeft dat oo-k gevoeld toen hij zeide: Wat is den arbeider de kunst? Als de bourgeoisie den arbeiders meer ont wikkeling gaat geven, doet zij dit niet ui-t humanitaire overweging, doch crndat er een behoeftc is aan meer ontw-ikkelde arbeiders. Wie met ons mee willen bouwen aan een nieuwen staat vinden in dezen strijd geer muferieel, doch ideeel gevvin. Ons ideaal heeft vorm en inhoud. -Aan de hand van de salarisvcrslechterin- gen voor ambtenaren, onderwijzers, etc. be- toogde spr., dat naarmate een regeering min der democratisch is, de intellectueelen toch het verst zullen worden teruggedrcngen naar. den toestand van „verworpenen" der aarde. Het zal goed zijn voor leeraren en onder wijzers een macht te vormen, die gehoora wordt in het land. Wie zullen, als de tijd van iaag-conjunctuur voorbij is, het eerst loonsverhcogmg hebben? Natuurlijk diegenen, aie de sterkste o-rganisa- ti-e hebben. Meer dan 25 lange jaren heeft de S. D, A. P. haar boodschap gebracht aan velen, al zal het aantal van hen, die die boodschap mcsten hooren, nog grooter moeten worden, Eens zal het groote woord van Karl Marx: jjPxoietariers alies landen, vereemgt Ul" in vervulling gaan en daartoe mede te helpen- in uw taak. Zoo nu en dan komen er bij ons cok priesters en predikanten vanuit,hun ker- ken en prediken met ons onze boodschap. Dat zijn de lichtpunten in de overigens daar don- kere wereld. Onze Kerstboodschap spreekt ook van on-twapening. In Denemarken is men verder. dan hier. D-och ook bij ons komt ken.enng. In dat verband memoreerde spr. de geboorte van de R.K. organisatie „Sc. Michael". Er gaan stemmen op of het misschien niet beter was, dat baron Van Wijnbergen plaats maakte voor een ander. Het teeken-t dit, dat de R. K. Staatspartij verscheurd zal worden door eigen verd-eeldheid. Spr. wees cp de eenvoudige organisatie van alle arbeiders van prc-tes.autschen, katnolieken of on-gcdsdienstige huize in Engeland de Eabour-Partij. Met socialisme is niet ongodsdienstig, be- toog-de spr., het laat ieder vrij, huldig-ende het standpunt: „Godsdienst is pnvaatbezit''. Ieder, me in wa-arhcid Christen is, en denkt en doordenkt, zal ten slot-te bij ons moeten komen. De katholieke arbeiders dienen wel te be- grijpen, dat hun eigen belang hen wel naar ons zal moeten drijven. Alleen cicor het so-cialisme zal er cen nieu we maatschappij kunnen komen. Naast den strijd voor een beter volksbe- staan dienen wij te voeren een strijd voor een nieuwe cultuur. 'De ka-.liolieken, gedreven door hun religie, tot ons gekomen, zullen wij ontvangen in onze geleden. Wie inziet dat eigend-om alleen verkregen kan worden door do armoede van het prole- lariaat, heeft maar een keuze, dat is: bij ons ie komen Het socialisme biedt a,an de menschheid een nieuw perspectief. Hoe kunnen wij op de beste manier voor de arbeidende klasse in de komende jaren werk- zahm zijn? Spr. betoogde, dat de coalitie zich in alles kenmerkt dobr een eenheid in materialistisehe dingen: bezuinigingai op salarissen der amb- tenaren, vloot en legerversterking etc. Men zou verwacht hebben, dat de verkondigers van Christus' boodschap wat anders zouden pre diken. Het proletariaat kan deze eenheid niet toe- staan. Onze verkiezihgsleuzen moeten daar om zijn: socialisa-tie en ontwapening. Het is verheugend, dat er hulp komt van andere zijde, dat sterkt onzen wil. Spr. ziet met vol vertrouwen de verkiezin- gen tegemoet. Het ledental is weer hersteld! en voorts hebben wij een program dat m o e t inslaan. Spr. wekte alien, die tot nu toe slechfs geestverwanten zijn, krachtig op lid te wox- den. Ook voor hen zal het socialisme een nieuwe religie brengen. Het vult ook inder- daad de ziel. Wanneer dit niet het geval was, dan zou spr. geen sociaal-democraat gebleven zijn. Spr ein-digde ten slotte met de verzekcring te geven dat het socialisme een nieuwe maat- set-appij zal brengen. (Applaus). De heer Melk deed zich nog in eenige -nummers hooren, waarbij de goede piano- begeleiding van den heer Van Vliet dient ge- noemd1 te worden. De voorzitter sloot daarna de vergadering. Provlnciaal Nienws UIT HEERHUGOWAARD. Den 2en Kerstdag speelde D. T.V. I op haar terrein een wedstrijd tegen „Jong Hol land I" van Alkmaar. Deze ootmoeting ein- digde met 4—1 in't voordeel van „Jomg Hol land", D. T V. telde een vijftal invallers. UIT BROEK OP LANGENOIJK. De Meisjesvereeniging „Ten arbeid geroe- pen" hield1 Dinsdagavond hare gewone jaar- vergadering in de Geref. Kerk alhier.- Evenads axxdere jaren werd aan de vrouwen <ier be- gunstigers wederom de gelegenheid aangebo den om fe bezichtigen alle gemaafete kJrrriing- i::3

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 6