0 stuTcken door de vereeniging, ter uitreikmg aan dc behoeftigen der gemeente. Voorts on- derhield men zich door het geven van voor- drachten, opstellen, zang en rnuziek, zoodai het voor onze meisjes en vrouwen wederom een lemijkc en genotvolle avond was. Onder de kindercn heerscht hevig de ma- zelen, zoodat op de scholen vele plaatsen on- bezet blijven. UIT HOORN. Aan de gehuwden en kostwinners, did nit de werkloozenkassen trekkende zijn, die krachtens de gemeentelijke steunregeling war den ondersteund en die bij de werkvxersehaf- fing zijn te werk gesteld, is door de gemeen te een Kerstgave verstrekt varieerende tus- schen 2.50 en 6. De Vereeniging „Ontwikkeling" heeft in de groote Parkzaal haar deeds bijeenkomst in dit seizoen gehouden. De zaal was tjokvol. Als spreker trad op de heer Alt van Bols- ward, met het onderwerp: „De tragedie Faust", toegelicht met een groote serie licht- beelden en muzikale illustratie. De spreker boeide door't gesproken woord «n zijn kunstzinnig piano- en orgdispel zijn gehoor in hooge mate, zoodat deze avond voor spreker en vereeniging em groot succes werd De Rijksnormaaliessen zijy officieel ge- sloten. Het afscheid van personeel en leerlin gen droeg een zeer waardig karakter. De Inspecteur van het Onderwijs gewaagde van zijn spijt, dat deze zoo gunstig bekend staande cpleidingsinrichting ten gevolge van de be- zuiniging was opgeheven. Verder voerden het woord de oudste leeraar, de heer Mantel, Ds. Klaassen en de heer Van Berkel, die zich in 't bijzonder richtten tot den bekwameri scheidenden directeur, den heer Bruins, wien ten slotte uit groote dankbaar- heid een prachtig schrijfbureau werd aange- bcden. UIT SCHOORL. - Onze tooneelvereeniging ,.Joan van Scorel" heeft het stoute stuk gewaagd om Vondel's Joseph in Dothan" ten tooneele te brengwi. Meewerkte dat het stuk hier velen bekend was, omdat het eenige jaren terug voor de vereeni ging „Algemeen Welzijh" en het vorige jaar nog in een gemeente-vergadering in de Groote Kerk als voordracht was gedeclameerd De opvoering in ..De Roode Leeuw" werd door een talrijk publiek met groote aandacht gevolgd en sloeg merkbaar in. Voor Dinsdagmorgen a.s. vinden wij den- zeifden titel als onderwerp van den preek- dienst in de Schoorler kerk aangekondigd. UIT BERGEN. Door.de ingelanden die gronden hebben grenzende aan de beek aan den Nesdijk is aan het bestuur van lie-t waterschap „de Ver eeniging van Polders en Oningepolderde Lan- den onder Bergen" een verzoek gericht, om het niet voldoen aan de schouweischen, deze bcete terug te betalen, aangezien geen hun- ner bekend is, dat deze beek ooit in de schouw is geweest Zij verzoeken voorts het beekje, indien tot in de schouwneming is besloten, uit de schouw te nemen, aangezien't groote pomp- station van het provindaal waterleidingbe- drijf de beken te Bergen nagenoeg heeft drooggelegd en zij het met het oog op het tegengaan van de verstuiving van hun gron den gewenscht oordeelen door de beek het weinige water, dat nog aanwezig is, uit die hooggelegen gronden te onttrekken. UIT STOMPETOREN Den 1 sten Kerstdag heeft d;e tooneelvereeni ging „Liefdadigheid" van Rustenburg voor een tamelijk gevulde zaal bij den heer Ren- ses opgevoerd „Mottige Janus", hetweik met vee'l succes werd gespeeld. De rollen waren in goede handen. Dat de Rustenburgers in dit stuk hun ta lent gunstig aan den dag hebben gelegd, be- wijst de groote tevredenheid van het publiek, zoodat dit tooneelgezelschap met genoegen cp dezen avond kan terug zien. UIT AKERSLOOT. Gras- en rietverpachting Westwouderpol- der. De opbrengst was grasgewas 1129, rietgewas 537, totaal 11>66. De opbrengst was 61 hooger dan het vorige jaar. Door de kinderen der Zondagsschool kerk bij den rijkeiijk versierden kerstboom. Het kerk bij de rijkeiijk versierden kerstboom. Het gezang der Kinderen is steeds het glanspunt van den avond. Dit klinkt altijd mooi. Het onthaal der kinderen was prachtig. Door den predikant, ds. de Vos, werd een kerstverhaal vertelc! van Paul's kerstgang. hetgeen onder alle stilte werd aangehoord. De kleinen wer- den verrast met prachtige cadeaux. De avond is prachtig geslaagd. UIT OUDKARSPEL. De afd. van den Bond voor Staatspension- neering heeft den in uitzicht gestelden feest- avctid vastgesteld op 7 Januari. „Het Kleine Tooneel" verleent welwillende medewerking met „De Violiers". De ouden van dagen uit beide gemeenten worden uitgenoodigd en ook op dezen avond zal het nieuwe vaandel worden aangeboden, dat bij enkele dames-leden in bewerking was. De wedstrijd Alkmaar IID. T. S I kon door terreinafkeuring niet doorgaan. D. T. S. II verloor volgens verwachting te- gen S D. W I uit Gudorp met 30. De Adspiranten verloren van de Vrone-Ad- spiranten met 12. 't Wereldkampioenschap hardrijden za! dezen winter gehouden word- a op de ijsba- nen te Christiania (Oslo) op Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari. De afstanden voor Zaterdag zijn 500 en 5000 Meter en voor Zondag 1500 en 10000 M. UIT DIRKSHORN. Vrijdag, den 2den Kerstdag, gal de Tooneel vereeniging „Nieuw Levee" alhier in de zaal van den heer D. Bruin het tooneelspel „De Rechte Eijn", van Fabricius. Voor de overvolle zaal werd het mooie stuk door „Nieuw Leven" op uitmuntende wijze gespeeld, waarbij de verschillende spre- kende karakters goed tot hun recht kwamen. Denk u daarbij een keurige Indische voor- galerij met tuin, alwaar de dames en hcerai in fraaie toiletten en costuums optraden, uit- nemend gegrimeerd en ge zult begrijpen, dat het publiek zeer tevreden was over het gepres- teerde. De uitvoeringen van „N'ieuw Leven" zijn niet zonder reden altijd zoo druk bezocht. Een geaoimeerd baJ beslopt den avond1. J Op j.l. Donderdagavond (le Kerstdag) gaf de Rederijkerskamer „Amicitia" van hier haar jaariijksche Kerstuitvoering in cafe Schreuder. De zaal was stampvol. Reeds dadelijk viel het ons op, dat het tooneel een groote verbetering he-eft onder- gaan, door het een 30 c.M. te verhoogen. Op de achterste rijen kan men nu goed het too neel overzien, terwijl dit voorheen wel te wen- schen overliet. Opgevoerd werd -het tooneelspel in vier be- d-rijven. ,,'t Was maa-r een loods". Het stuk is al van ouden datum, wij meenen dat het om- streeks 1870 werd uitgegeven, maar voor de opvoering bestond een geldige reden. „Amici- tia" had n.L dien avond 'n jubilaresse in haar midden, die haar dilettant-tooneelspeelsters- loopbaan met een rol in dit stuk begen. Mej. J. Schreuderdfe Boo-rder vierde haar 25-jarig jubileum als dilettant-tooneelspeel- ster en heeft door haar mooi spel de geregdde b-ezoekers en bezoeksters in al die jaren aan zich verplicht. Wat rollen heeft zij in haar loopbaan a-1 niet vervuld en steeds deed zij het met groot genoegen en met warme toewijding. Langs dezen weg complimenteeren wij de jubilaresse van ha-rte met haar jubi leum. De voorzitter van „Amieitiaopende de ui'tvoering met een woord van welkom tot de aanwezigen, die in zoo grooten getale waren opgekemen. Zich richtenae tot mej. Schreuder de Boo-rder sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit haar geluk te kunnen we-n- schen met haar jubileum. In zeer waardee- rende woorden schetste spr. in het kort haar loopbaan als dilettant-tooneelspeelster en overhand-igde haar namens de led-en van „Amicitia" een fraaie blcemenmand. De jubilaresse was zichtbaar on-trcerd d-oor de haar gebracnte hulde. Aan het applaus van het publiek kwam biiaa geen einde. Hiern-a word overgegaan tot de opvoering van het reeds genoemde tooneelspel ,,'t Was maar een loo-ds". Het stuk is op bijzonder go-ede wijze ge speeld en het publiek heeft genoter.. Vermeld dient, dat de jongej. D. Kan de rol van de kleine Herman", een der groot- ste rollen, voorbeeld-ig heeft gespeeld. Uit haar zal een kranig oilettant-tooneelspeelster grceien, wan-neer zij c-p dezen weg voortgaa-L En mej. Schreuderde Boorder was als „Stijntje Kokinje" de baker, eenig. Na -afloop der uitvoering vcerde nog het woord de heer B. Meindersma, burgemeester dezer gemeente, die mej. Schreuder-de Boor der geluk wensc-hte met haar jubileum en haar een zilveren eouvert overhandigde. Namens de afd. Schermerhorn v. d. Bond voor Staats- pens-io-nneering -c-verhand-igde de heer F. Kluit de jubilaresse een schilderij. Wij willen tenslotte nog even melding ma- ken, dat de firma Visser Co van Hoorn voor een ui-tstekende grime heeft gezorgd. Een gezel-lig bal hield de bezcekers nog tot laat in^den nacht bij.en. Bij de gehouden verkiezing is de heer Joh. Mcerbeek herkozen tot ouderling en de heer W. de Boorder tot diaken der Ned. Herv. Gem. al-hier. UIT HOOGWOUD. Uitslag der verkooping te Schagen op 24 December ten overstaan van de notarissen Q.L. van den Bergh te Schagen en H. Eerd- bcek te Katwijk. Boerenplaats aan den Hoog'bierenweg, gem Barsingerhorn, genaamd „Louise Hoeve', groot 22.38.40 H.A., eigendom van de erven van den heer H. W. G. Veer Collot d'Escury Kooper met 425 M slag de heer C. Klaver, Hoo'gwcud, voor 66305. UIT SCHAGEN. Tot voorzitter van den polder en banne Schagen is gekozen de heer D. Smit, Nes, Schagen. UIT SINT MAARTEN. De afd. Schagen en omstreken van de Ver eeniging „Vergunning" hield hare jaarverga- dering te Schagen. Voorzitt-er was de heer J Schemierhorn te St. Maartcn. Deze opende de vergadering met eenige toq5asselijke woor den, waarna de notulen werden gelezen door den waarnemenden secretaris, den heer Ra ven te Schagen. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren J Peetoom en H. Raven te Schagen en P. Schagen te Noordscharwoude. Uit de rekening en verantwoord-ing bleek, dat de ontvangsien 705.59 en de uitgaven 692.09 hadd-en bedragen. Bijzondere punten ter bespreking waren er niet. Sluiting onder dankbetuiging. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De Schildei-spatroonsvereeniging „West- friesland", hield hare wintervergadering te Schagen. De voorzitter, de heer W. Speets, van Hoogwoud, opende met een toepasselijk woord, v/aarna de secretaris, de h-eer de Vries, van Noordscharwoude, de notulen las. Tevens wepd door hem als afgevaardigde verslag uit- gebracht van de algemeene vergadering te Apeldoo-rn. Beidc verslagen werden met eene dankbetuiging van den voorzitter beloond Bij de verkiezingen werd de voorzitter met op een na algemeene stemmen herkozen. Her kozen werd tevens de heer de Vries, als lid van de commissie tot nazien van h-et klim- en steigermateriaal. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Kooiman, bleek, dat't boekjaar 1924 met een voordeelig saldo van 61 06 sloot. Op 23 Januari 1925 zal te Schagen eene tentoonstelling van werlcstukken worden ge houden. Door heeren verfhandelaren werd daarvoor een b-elangrijke collectie prijzen be- schikbaar gesteld. Aangiften worden inge- wacht bij den secretaris bij wien tevens in-lich- tingen verkrijgbaar zijn. UIT NOORDSCHARWOUDE. Het was Vrijdag geen beste dag voor de Holland elftallen. Het Iste verloor in een me- daillewedstrijd tegen Rood-Wit I uit Alkmaar met 4—2. Het 2de, dat thuis tegen D. T. S. II speelde, verloor met 20-. De zangvereeniging „Cresceudo", dili gent de heer Hespe, gaf Woensdagavond een Kerstconcert in de, Hervonnde Kerk alhier, met welwillende medewerking van den beer Simon Barien, organist alhier. Het was een mooic avond. Zwxwel van zang als orgel is het mooiste gegeven wat gegeven kon worden. Een aantal n-ummers in de lijn van het Kerstfeest werd ten geh-oore gebracht, waar- van het talrijk opgekomcn publiek ten zeerstc genoten iieeft. UIT HEEMSKERK. Oudergewoonte is te Heemskerk op den Tweeden Kerstdag in het kerkgebouw het Kerstfeest gevierd om den rijk versierden boom. Evena-ls vorige jaren berustfe de leiding in goede handen. De uitgedeelde versnaperin- gen, zoomede de Kerstgeschenken en de Kerstverhalen brachten de kinderen, maar ook de ouderen, in een echte Kerststemming, die nog lang in aan-gename herinnering blijft. LIMMEN November. Ondertrouwd: Jacob Schoen en Hen- riette Elizabeth Kooij. Getr-ouwd1Jacob Meiselaar en Gerrit- dina Kelderman. Frederik V-alkering Jz. en Aafje Dekker. Geboren Aloysius Jan, z. van G. Maus en A. M. Soetenbroek. Geertruida, d. v. C. de Graaff en M. Klooster. Alida Geertruida Agatha, d. van C. P. Bakker en J. Balvers. Maria Margaretha, d. van J. A. Roosloot en J. v. Punt. Overleden Jan Docter, 69 jaar, echtgen. van S. Kooij. Ingez©nden stukken (Buiten verantwoordelijkkeid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Alkmaar, Dec. 1924. M. de Red. Ik verzoek U in verband met door mij ge- zonden „ingezonden stukjes" en de daarop door U gegeven onderschriften nog eenmaal eenige plaatsruimte. Bij voorbaat ihijn dank. Tot mijn genoegen heb ik geconstateerd dat U niqt in staat blijkt te zijn met bewijzen te staven, wat U meende terwille van Uw vrienden aan mijn adres te moeten schrijven. Ook is mij gebleken dat U niet bereid is de valsche beschuldigingen aan mijn adres te rug te nemen of te bewijzen. Dit teekent m.i. uw waarde als Hoofdre- dacteur van de Alkmaarsche Courant, welke gij daardoor verlaa-gt tot een sensatieblad van het laagste allooi. Op welk een hoog peil uw redactioneele ontwikkeling staat, bewijzen uw onderschrif ten onder mijn stukjes, waarvan iemand die reeds 22 jaar lezer is van de Alkmaarsche Courant, zei: „Nog nimmer heb ik in dien tijd zulke smerige onderschriften gelezen, vol haat omdat de heer Adema niet in staat is te bewijzen wat hij U aanwrijft." Dat is een oordeel uit vele, over uw houding, bij uw po- ging om uw vrienden te dekken. U wilt blijkbaar graag dat ik bij den Com- missaris eens informeer naar de toestanden die tijdens zijn aanwezigheid hier in Alkmaar zijn geboren geworden. Ik heb daarvoor be- tere adressen. Informeert U eens bij den Bur gemeester, wie er alzoo over politie-aangele- genheden reeds hebben gesproken met hem als hoofd van de politie. Ik heb nog nooit geheimzinnig op verkeer- de toestanden gewezen en zal dat ook nooit doen. Dat ik als advocaat van een ontslagen agent zou zijn opgetreden, kunt u ook al weer niet bewijzen. Vraagt U maar eens aan Uwe vrienden of ik mag publiceeren aan wien de schuld is dat aan een agent ontslag, maar ook nog eervol, moest worden gegeven. Dat U probeert om wat te hooren uit de z.g. geheime vergadering, waar geen geheim- houding werd opgelegd, is Uw zaak. Wan- neer daaruit aan U mededeelingen werden gedaan, die voor mij nadeelig zouden zijn geweest, had U ze zeker wel bekend gemaakt. Maar ik betwijfel sterk dat men u daarom- trent zou hebben ingelicht. U hemelt nu Westerhof op als de man. Diens persoon en diens daden dat is je ware. Is U zoo kort van memorie, of is het soms om hem in't gevlei te komen en nu reeds gunstig te stemmen voor een komend onderhoud over een Uwer vrienden? Laat ik U dan die illusie ontnemen, want Westerhof neemt hetzelfde standpunt in dat ik inneem. De smurrie hem door middel van de pers naar het hoofd geslingerd, zit er nog dik bij hem op en gij hebt er uwerzijds genoeg toe bijgedragen om hem voor de lezers van de Alkmaarsche Courant als een onmogelijken kerel te schilderen. En nu, nu is het plotse- ling de man. Ik weet echter wel beter. Als het straks naar uwe meening noodig is, gaat ook hij weer door de modder, zooals men dat noemt. Ik mag alles zeggen. Ja dat is wel jam mer voor uw vrienden. Wat ik zeg in den Raad klinkt beleedigend, wanneer het b. v. uit den mond van een ander zou komen. Maar U weet toch wel dat's Raads voor zitter het mij heel kwalijk zou nemen wanneer ik iemand beleedigde. Maar voor sommigen klinkt ook de waarheid als een beleediging, vooral als die waarheid uit den mond van een arbeider komt. U doet het verder voorkomen alsof de heer Thomsen nu eigentlijk de man is die van Alkmaar gemaakt heeft wat het is. Dus zou den wij hebben gehad een dictatuur, met als dictator de heer Thomsen. Alleen dus, wat een vernedering voor de burgemeesters en wethouders die met hem de stad hebben be- stuurd; de heer Thomsen hebben wij dank- baar te zijn. Wat een eer voor dezen conser- vatieven man. Bloemen dus voor hem. Die auderen? niks waard hoor! Dus geen bloe men. De laatste zin is m. i. de moeite waard om nog eens te bespreken. „Waar gaan wij heen als het bestuur on- zer stad aan. de handen van zulke edelacht- baren toevertrouwd wordt?" Ik ben geen gedachtenlezer, maar ik ben bang als het zoover komt dat het bestuur der stad aan Soc. Dem. handen wordt toever trouwd, u wel uit een ander vaatje zult tap- pen. Dan is er hier in Alkmaar heel wat ver- anderd in't voordeel van de arbeidersklasse. Mocht U dan hier niet willen blijven wonen met Uw vrienden, welnu niemand zal u te- genhouden. Misschien kan ik u van dienst zijn door U enkele geschikte plaatsen op te geven met een schitterende omgeving, welke dan misschien nog niet door Soc. Dem. wor den !:-estuurd, b.v. Castncurn, Santpoort, Me- dembiik. Apeldoorti e;:z enz At. (te R-sd 2SV sdueei, is dit de laatste keer dat ik over deze aange- legenheden zal schrijven. Mocht u echter nieuwe gezichtspunten openen, dan hoop tk dat U mij in de gelegenheid stelt daarop na- der in te gaan. H. v. DRUNEN. (Wij hebben er een oogenblik aan gedacht bovenstaande ontboezeming, die den schrijver weer geheel karakteriseert, maar niet nicer aan onze lezers voor te leggen. Wij kunnen onze plaatsruimte in alle op- zichten beter gebruiken. Maar het is niet onze gewoonte, ingezon- den stukken die met den vollen naam van den schrijver getcekend zijn. te weigeren. vooral niet als ze tegen de Redactie zelf gericht zijn. En de heer Van Drunen is er juist de man naar om in zijn kringen overal uit te bazui- nen, dat wij zijn stukken niet meer hebben „durven" opnemen. Onzerzijds dus een kort en zakelijk ant- woord. Over onze redactioneele ontwikkeling wen- schen wij met iemand als de heer Van Drunen niet te debatteeren. leder krijgt, zoo noodig, het onderschrift dat zijn persoon, zijn stuk en zijn bedoelingen waard zijn. De heer Van Drunen kan uit onze onder schriften zelf constateeren hoe hoog wij zijn bekwaamheid en zijn karakter waardeeren. En dat wij hem niet alleen zoo beoordeelen, kan zeker blijken uit de talrijlce bewijzen van instemming die wij over ons antwoord op de laatste ingezonden artikelen van dezen edel- achtbare mochten vernemen. In een opzicht blijkt de heer Van Drunen handiger dan wij gedacht hadden, in zoo- verre hij het poogt voor te stellen alsof onze afkeer van hem tevens die van de geheele scc.-dem. partij hier ter stede beteekent. Wij wezen er reeds op, dat de heer Wester hof wel kan weten, dat onze critiek niet tegen een partij maar wel tegen een persoon en zijn daden gericht is. De heer Westerhof is een man die als wet- houder bewijzen van bekwaamheid en ge- schiktheid heeft gegeven en nimmer hebben wij tegenover zijn wethouderschap ook maar een woord van bedenkinglaten hooren, al spreekt het van zelf dat wij het in sommige kwesties absoluut niet met hem eens zijn en onze zienswijze tegenover de zijne zullen plaatsen. Wanneer wij dan ook, met het oog op den hear Van Drunen, vrageil: „waar gaan wij heen als het bestuur onzer stad aan de han den van zulke edelachtbaren toevertrouwd wordt?", dan is dat eenvoudig de vraag wat er van onze gemeente terecht moet komen als zij bestuurd wordt door raadsleden van het beschavings- en ontwikkelingspeil van den heer Van Drunen, die zich bovendien gerech- tigd acht om in zijn eigen terminologie een vernietigend vermis te vellen over mannen in wier schaduw hij niet staan kan. Het spreekt van zelf, dat wij dit onder schrift voor onze lezers en niet voor den heer Van Drunen hebben geschreven. Voor beantwoording van zijn ontboezemin- gen kunnen wij geen tijd meer beschikbaar stelien. Red. Alkm. Crt.) Egmond aan Zee, 16 Dec. 1924. Geachte Redactie, U zult mij moeten toestemmen, dat ik niet dikwijls ruimte vraag voor het plaatsen van een ingezonden stuk, ofschoon ik er meerma- len toe wordt geprikkeld. Maar in de eer ste plaats heb ik niet veel tijd voor heen en weer schrijven en vooral wordt de strekking van een of ander bericht of ingezonden stuk uit het „zeedorp" voor Uwe lezers dikwijls pas recht duidelijk, wanneer men met perso- nen en toestanden ter plaatse goed op de hoogte is. Maar U, Redactie, zult het op prijs stelien, dat Uw lezers niej al te eenzijdig worden ingelicht en ik vina het onaangenaani dat menschen, die in de plaats hunner inwo- ning eene goede reputatie genieten, van ze- kere zijde worden aangeduid als buitenge- woon onverdraagzame creaturen. Wat is er nu eigenlijk gepasseerd? Niets bijzonders! Verleden jaar ontving ik van een kennis een bedrag, om de leerlingen der school te onthalen. Ik vroeg den cuders, dat uit eigen middelen nog wat te vergrooten, enkele vrienden wilden het hunne doen. Op Kerstmis zouden de kinderen worden getrakteerd. „Daar moet een kerstboom bij!" zei iemand „Mogen wij er ook bij zijn?" werd door som mige ouders gevraagd. Maar de lokaliteir. Door Ds. H. *M. E. Bremer, vroeger predi kant der Ned. Herv- Gem. alhier, thans te Breskens, was indertijd eene Zondagsschool gehouden, die hare Kerstfeesten vrij geregeld vierde in het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente. Op mijn verzoek kreeg ook ik er de beschikking over en dat te gereeder, daar de Zondagsschool na het vertrek van Ds. Bre mer had opgehouden te bestaan en het in mijn voornemen lag, haar in het begin van dit jaar te heropenen. Het te vieren Kerst feest moest als inleiding dienen. Zoo was ik met mijne leerlingen Herv., Geref., en Oud-Katholieke prettig samen. De Zondagsschool „De Blijde Boodschap", is er. Zij staat open voor alle' kinderen van Egmond aan Zee. Het is gebleken, dat zij goede heugenis heeft bij de bewoners. Ruim 300 kinderen hebben er zich in het afgeloo- pen jaar vertoond, ruim 200 van hen, die als leerlingen staan ingeschieven, zullen Kerst feest vieren in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem., dat op verzoek weer zeer welwillend is afgestaan. Niet alle leerlingen der Chr. School zijn leerlingen der Zondagsschool. Zij maken er pl.m. een derde gedeelte van uit. De overige Herv. of Oud-Katholiek zijn leerlingen der openbarc school of in het aigemeen van de bewaarschool. De ouders der leerlingen schonken hunne bijdragen de staking te IJmuiden deed echter haar invloecl gelden terwijl ook verschillende vooraanstaande per- sonen in en buiten Egmond aan Zee zich niet onbetuigd lieten, om den kinderen een blij Kerstfeest te bereiden. „Ja, maar" zegt of schrijft deze of ge ne" „Ingezondens" over deze zaak komen er van mijn hand niet meer. Wie werkelijk ont- roerd 'is door „de herhaalde schreeuw om recht" en van nabij kennis wil nemen van den geest van onverdraagzaamheid. die hier rondwaart, die kome naar Egmond aan Zee en stappe naar den president kerkvoogd, den heer Joh. Koeman of naar ondergeteekende, en verzoeke de klagers mee tegenwoordig te zijn, cm de waarheid van al wat gesproken te controleeren. - SCHEERZEEP TREKT NIET, BUT NIET, S SCHUIMT OVfWflOEOIC J „He", hoor ik een of ander notabel ingeze- tene van Egmond aan Zee uitroepen, „waar- om ben ik niet uitgenoodigd een gift te sclieu- ken? Ik was. niet achtergebleven!" Wel, heb er geen bezwaar tegen, ze bij mij thuis ontvangst te nemen. Meerderen belden bij mij aan. „Waarom is er geene aanvragc tot mij gericht? vraagt iemand buiten Egmond, bij wien Ds. Bremer nooit vergeefs aanklopte. „Wel, is er een Zondagsschool in Egmond aan Zee. Daar heb ik wat voor over", zegt, deze of gene, die als badgast korter of lan- ger in Egmond vertoefde. Laat ik U zegget. dat het dorp postboden heeft, die heel gaame Uwe postwissels of aangeteekende stukken bij mij zullen bezorgen. „Te laat!" roept daar iemand. Welneen, door omstandigheden is het kerkgebouw eerst aanstaanden Maandag disponibel en boven dien heeft de inrichting van de Zondag#- school nogal kosten met zich gebracht, zoo dat e-lke gave, hoeg ering ook, hoogst welkom zal zijn U, Redactie, hartelijk dankend voor <3c verleende plaatsruimte, teeken ik, hoogachtend, gaarne, Uw dw. d«. J. PRONK. Hoofd der Chr. School. Trompstraat 1, Egmond aan Zee. Alkmaar, 25 December 1924. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Couranit, alhier. Qeachte Redactie. Naar aanleiding van hetgeen uwe mede- werker schreef ondei" het hoofd „Uit ontze Staatsmachine" in het nummer vail 20 De cember j.l., verzoek ik vriendelijk eenige plaatsruimte. In dat bewuste artikel toch bespreekt uwe medewerker ditmaal het wetsonitwerp dat be- doelt een richtige heffing der directe beias- tingen In de Memorie van Toelichting geeft de Minister van Financien, de heer H. Colijn, als voorbeeld van ontduilang: dat de eige- naar van een buitenplaats de exploitatie om- zet in een Naamlooze Venootschap en het huis met de bediening h u u r t van de N. V. Dan wordt ten eerste de N. V. lager aangeslagen in de personeele belasting en ten tweede zijn de dienstboden en het verdere personeel onbe- lastbaar. U' i Aangezien de heer Colijn zijn landgoed heeft omgezet in een N V. en. daarvan voor 99/100 eigenaar blijft, doet uw medewerker schrijven: „dat dit voorbeeld van belasting- ontduiking ook eenigszins het geval is met den heer Colijn persoonlijk, althans „naar den schijn". Het spijt mij, dat uwe medewerker, in zijne overigens leerzame artikelen, het dit maal meende noodig te achten dit voorbeeld op deze wijze als toelichting te gebruiken. Tot wegneming van alien schijn zelfs van belastingontduiking laat ik hier volgen wat de heer Colijn in een samenkomst te 's-Gra- venhage daarover gezegd heeft. Colijn zeide toen: ,,De Minister had een wetsontwerp inge- „diend om belastingknoeiers bij den kraag te „kunnen griipen. Er waren eenige voorbeei- „den gegeven waarop de belasting cntdoken „werd. Een dezer voorbeelden was. dat „iemand een buitenplaats bezit. Hij maakt er „een N. V. van, huurt de buitenplaats van „de N. V. en betaalt de helft of een derde van „de personeele belasting. Nu had de Minister „van Financien ook een buitenplaats Dc bc- „woning daarvan bracht veel ongerief. Van „de 16 jaren die spr. na zijn Indisch verblijf „in Holland doorbracht, heeft hij er 12 bui- „tenshuis doorgebracht. Zijn echtgenoote heeft „hem onder het oog gebracht dat hij zijn „plicht als huisvader slecht nakwam. Daarom „heeft spr. besloten deze plichteni beter na te „komen en in den Haag te gaan wonen ,,Toen heeft spr. van zijn buitenplaats een ,.N. V. gemaakt. Maar toen was men er ook. „Want de N. V. was er nu en men behoefde er „maar den leugan bij te bedenken, dat de Mi nister van Financien de buitenplaats van „zichzelf zou huren. Nu moet men daar niet „boos om zijn. Spr. is dat zelf ook niet. Flij „heeft slechts model ijden met hen, die zoo'n „flater begingen. Niet alleen was het dom van „hem, wiens leven in geen enkel opzicht aan- leiding tot zulke gedachten had gegeven, „zulks te onderstellen, maar dom ook, omdat „het ingediende wetsontwerp terugwerkende „kracht zou hebben tot 1 Mei 1924. Dat kon „men weten, want de wet staat op een blaadje „papier en telt d'rie artikelen. Is het dan om „boos te worden over de onbaholpeuheid, de „stumperigheid van deze politieke tegenstan- „ders?" Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing van bovenstaande regelen. Hoogachtend1, s s: Uw dw., J. BRUYN Jr. Tjjdschriften. De Wereldpost heeft natuurlijk ook eep, kerstnummer. Het blad geeft fraaie kieken over kerstmis in Holland en in FrankrijK, waarbij natuurlijk de gans als offerdier een voomame plaats inneemt. Verder vele inte- ressante rubrieken, w.o. de bekende „Brieven van een zwerve."r De man: Als ilc van de wonderbaarlijke uitvindingen op electriciteits-gebied lees raak ik aan het denken. De meisjes (in koor)Is het niet merk- waardig, wat eleitriciteit al niet doen kan? London Mail); v 1 l UIT SCHERMERHORN.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7