a m Sl^B r#j ft m W m i im l mm i mn^fm Bnitenlanfl IJSLANDSCHE VISSCHERSSCHEPEN VERGAAN. Uit IJsland wordt gemeld dat twee IJs- landlsche visschersvaartuigen met elf en twaalf koppen bemand, bij den jongsten or- kaan zijn vergaan. Twee lijken zijn reeds aangespoeld. EEN HONGERSNOODGEBIED TER S. 0. K. In het Sakaigebied (in de landschappen Sdak en Kota Intam van de Oostkust van Su matra) heerscht hongersnood ten'gevolge van misoogsten. Een deel van de bevolking is uitgeweken. Het bestuur verzocht de regee- rlng om hulp. DE TENTOONSTELLING TE PARIJS IN 1925. De tentoonstellingscommissie heeft zich tot de grootate gemeenten van ons land gewend met de vraag, te willen overwegen of er voor haar ook termen zijn om de Nederlandsche afdeeling op deze internationale demonstra- tie te steunen door het geven van een op- dracht voor een kunstwerk, dat ook na afioop van de tentoonstelling van waarde zou kun nen blijven. Tot haar groote vreugde mocht de tentoon- jtellingscommissie reeds van het gemeente- bestuurf van Amsterdam een bevestigend antwoord ontvangen. Volgens het ontwerp van den heer Lauweriks zal door 't Woon buys een groote vitrine worden genrakt, waardoor de inzending Meubelkunsv de commissie vertrouwt, met een be! a stuk zal worden verrijkt, dat voor het elaX-.- ren van boekkunst, e.d. tevens een practisch doel heeft en later in het Stede'lijk Museum zeker een goede plaats zal kunnen krijgen. STORMWEER IN ENGELAND. Zaterdag woedde een vreeselijke storm boven het Kanaal en een grooi deel van Groot-Britannie. Versoheidene stoomboct- diensten naar het vasteiand benevens alle Inchtdiensten werden stopgezet. Door stortre- gens zijn "oorts- groote overstroomingen ver- oorzaakt, met name in Wales- 'n vele plaat- sen vluchtten de inwoners naar de boven- ste verdiepingen der huizen. Door dm hpyigen storm zijn versoheidene schepen in mcrilijkheden geraakt, die draad- ■loos hulp verzochten. Omtrenr den storm in het Kanaal wordt gemeld.' dat de golven over de pieren van •over en Folkestone sloegen. Te Hastings sil'oeg de zee over den strandboulevard en is in vele benedenverdiepingen binnengedron- gen. Te Bournemouth is de zee ook in eenige cafe's gedrongen. De telefonische verbinding met Bristol .werd verbroken. Op zee zijn veertien menschen omgekomen, waaronder de bemanning van het Fransche zeilschip „Caradac", dat in de baai van Cur- marthew schipbreuk leed, Belangrijke schade leden de dokken te Belfast door een getij, het- welk het hoogst was dat ooit in deze haven yoorkwam. Nabij Glasgow is den eersten Kerstnacht de Duitsche trawler „Hohenluft", die Don- derdag met een lading haring van de Schot- sche Oostkust naar Altona vertrok, door den storm op de rotsen geslagen nabij Mull of Oa, waarbij elf van de twaalf opvarenden omkwamen. Proviiiciaal nieuws UIT WIERINGEN. Het tjalkschip ,,Rehoboth" van schipper D. Spiethorst, is vastgeloopen ten zuiden van De Houkes. De bemanning is door schipper Wigbout gered. UIT OBDAM. In de gehouden vergadering van de Land- en Tuinbouwvereeniging „Tuinders Welvaar" alihier is gekozen als voorzitter in de vaca- iture-J. van Leijen, die bedankt had1, de heer N. Blauw. UIT HENSBROEK. •Het huisvlijtcomite gaf Donderdagavond in de zaal van den heer Mantel een feest- avond, die uitstekend geslaagd is. Door de kin der en werd o.a. opgevoerd een operette, die zeer in den smaak viel. De Weensche karakter-humorist de beer Clemens F. F. Lerch trad den tweeden Kerstdag op in het cafe „het Springende Paard" alhier. Een strijkje vroolijkte den lavond op welke door bal besloten werd. A UIT ZUIDSCHARWOUDE. f Het kerstfeest van de kinderen der Zon- Sagsscfaool is den tweeden kerstdag op de gebruikelijke wijze gevierd in de Ned. herv. kerk. Vele ouders waren eveneens aanwezig. Ten slotte kregen de kinderen ieder een tadeautje. x De Kromme brug is nu verbreed. Voor Be houtem leuningen zijni ijzeren in de plaats Igekomen, terwijl de brug zelve van een' nieuw dek voorzien is. Een en ander is voor het geheele verkeer een mooie verbetering. UIT KOEDIJK. (Zuid-Einde.) Zondag speelde het eerste elftal van '„Oudorp tegen D. T. S. 2 een competitie- wedstrijd en won welverdiend met 3—0. Zij neemf thans reeds een goeoe piaats op ae ranglijst in: 6 gespeeld en gewonnen, een mooi resultaat. UIT ST. PANCRAS. Vrone's tweede elftal was Zondag in actie tegen Heiloo 2 en werd in haar gang naar bet kampioenschap gestuit door met 07 te verliezen. Echter is het nog een vraag of de wedstrijd wel geldig is. Men verondersteldt het meespelen van ongerechtigde spelers en heeft naar aanleiding hiervan het elftal op- gevraagd en is van plan te kijken of het muisje een staartje bezit. UIT SCHOORL'. Op het sportpark speelde de plaatselijke voetbalclub S. V. V. I tegen Alkmaar III. In een goedgespeelde wedstrijd wist S. V. V. te winnen met 5—0. UIT HOORN. In verband met den toestand, waarin de gemeentelijke werkverschaffing'op het oogen- blik verkeert hebben B. en W. overwogen, of en zoo ja, welke werkzaamheden in werkver- schaffing zouden kunnen worden uitgevoerd Op den dienst 1924 is nog beschikbaar voor steunverleening ongeveer 5600 en voor werkverschaffing ongeveer 6100. Op de ontwerp begrooting voor 1925 is uitgetrokken 12000 voor werkverschaffing en 14000 voor steunverleening. Uit vorenvermelde bedragen zullen niet alle kosten van de bedoelde werkzaamheden Kel' oeven te worden bestreden, omdat deze 1 osten voor een groot deel komen ten laste n de rioleering en den wegenaanleg. Door Gebr. Veer, Joh. Wilson Jr. en L. Bakker, eigenaren van inrichtingen, waar ge- legenheid bestaat tot het geven van publieke vermakelijkheden is een verzoek tot den ge- meenteraad gericht, om de belasting op de openbare vermakelijkheden af te schaffen, of de heffing daarvan terug te brengen op 10 pet. en deze dan slechts toe te passen op den netto-entreeprijs. B. en W. zijn van meening, dat bij belas- tingverlaging van bovenbedoelde zaak mede aandacht ware te schenken, doch deze belas ting, welke 12000 opbrengt komt daarvoor niet in de eerste plaats in aaninerking. Nu echter aai belastingverlaging niet valt te denken. is een gunstige beschikking op het verzoek van adrcssauten volgens B. en W. ten eenenmale onmogelijk. Verlaging der belasting tot 10 pet. zou de Gemeente minstens 5000.kosten. UIT HEILOO. Wij hebben op den 2en Kerstdag den Bazar van „Heiioo Yooruit" verlaten toen het be- bestuur met gencodigden een rondgang had gemaakt en het bleef doorloopend vol met bezoekers, die na de tamelijk hooge en tree, gewillig bleven offeren aan Rad van Avontuur, Vroolijke Keuken, Hengelsport, Sjoelbak, enz. Ook de dames-verkoopsters aan de verschil- lende stands lieten zich niet onbetuigd en als men er niet al te veel om dacht zou de porte- monnaie bedenkelijk gauw den bodem laten zien, doch wat nood, 't was voor een goed doel en daarvoor werd blijmoedig geofferd, vooral bij „Kokadorus" en er blij'kt uit, dat verschillende onzer dorpsgenooten voor dat „beroep" in de wieg waren gelegd. Muzdek en zang van mej. Willy Kaan, den heer Keizer en de ,,Alcmaria Jazzband" zorgden voor de noodige afwisseling. Ook kwam uit, welk een coupletzanger en humorist we in onzen plaatsgenoot B. On- clin hebben, 't is bepaald een goede kraoht, die, evenals onze plaatsgenoot J. Bruul, in de Jazzband een goed figuur maken. 'sAvonds viel het bestuur een geluk ten deeil. De humorist Bart Elfrink bleef wegens ziekte weg en had een plaatsvervanger ge- stuurd, die zich zoo bijzonder van zijn taak kweet, dat men er bij in slaap viel. Gelukkig greep het bestuur spoedig in, zoodat we daar van verder bevrijd bleven. Dit geluk het bestuur spaarde 50 werd ruimschoots aangevuld door de andere. 'sAvonds was de groote zaal van „De Rustende Jager" tot de uiterste hoeken ge- vuld, toen,.afgewisseld met de genoemde mu- ziek en Jazzband, het uit 84 personen be- staande zangkoor „Harmonie", dir. de hr. Joh. Brands, van Alkmaar, de „Serenade v. d. Landknecht" en „Wiegeliedje" ten gehoore bracht. Hoewel we zonder twijfel op juiste waarde schatten wat het koor heeft gegeven, viel het eerste lied niet mee, het laatste was echter beter, doch we constateeren dat het middel- matig was en geheel niet in den lijn zooals we dit gewoon zijn. Tot laat in den nacht was het gezellig voor de ouderen, terwijl de jongelui zich onledig hidden in de danszaal, waar voor een schitte- rend orchest was gezorgd1. Des avonds werd een verloting gehouden. Zaterdag, 2en dag, was het niet druk, wat was te verwachten. Het hoogst ongunstige weer was mede oorzaak dat de opvoering van „In Politielc", een blijspel van ,,'t Ontluikende Roosje", zoo matig was bezocht. „In Poli tick" is een geestig blijspel, dat zeer goed is weergegeven; muziek, voordrachten en bal nr r mi vormden weaerom net gewone programma. Zondag was het wederom vrij druk in de zaal waar de Bazar werd gehouden en in „De Rustende Jager" werd wederom hetzelfde programma afgewerkt. Het bezoek van elders, vooral uit Alkmaar, is tegengevalllen. Ondanks dit is de Bazar wel geslaagd, doch we gelooven, dat men de andere vermakelijk heden beter had kunnen weglaten. Wij zijn met eigen kraehtea best in staat iets te prestee- ren en wat bij' de Bazar is geweest, zk veel gekost hebben, wat niet het doel is geweest. Dit zal het bestuur ook wel onidekt hebben, doch't is om best gegaan en daarom geen moed verloren. Het was wel te verwachten, dat de vele cadeaux geen koopers zouden vinden, dat was met zoo'n enormen voorraad niet mogelijk. Daarom zal het bestuur heden- (Maandag)- avend, het restant in het openbaar verkoopen en tegelijk nog eens een gezelligen avond ge ven tegen den civielen prijs van®10 cent en tree. Aan het wakkere bestuur en aan de talrijke helpers is een woord van dank op de juiste plaats. De feestdagen zijn door geen enkelen wanklank gestoord. Ingezonden stukken. (Buifen verantwoordelijkheid van de Re- da die. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redactie er mede inslemt Alkmaar, 29 December 1924. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ifc u eenige plaatsruimte voor onderstaand stukje. Bij voorbaat mijn dank. Kerstfeest aan den Omval. Zaterdagavond had ik het genoegen het Kerstfeest bij te wonen. Hoe gezellig was het daar om die kinder- schaar bij elkaar te zien. En hoe prettig was het voor de dames en heeren, die menig uurtje er voor opgeofferd hadden. Wat ik vreemd vond, is dit: dat er verschei- dene R I<. kinderen ook op het Kerstfeest wa ren en ook hun teksten opzegden net als de Protestantsche kinderen. Ik geloof niet, dat de R. K. leer het voorschrijft, dat die kindereh op een Protestantsche Zondagsschool mogen komen, zooals aan den Omval het geval is ge weest. Met dank voor de plaaising, EEN BEWONER VAN DEN OMVAL. Alkmaar, le Kerstdag, 's nachts 4 uur! Mijnheer de Redacteur, Is er dan nu niemand Wordt't nu niet te erg, niet al te bar? Zoo pas, om vieruur "s nachts, word ik nu al uit mijn slaap gewekt door die vervloekte kerkklokken, die mij reeds zooveel nachtrust geroofd hebben. 's Is nu vij'f! Uur, nog lig ik wakker, en al- weer bengelen die ellendige dingen. Reeds vele Zondagochtenden lag ik te vloeken in mijn bed, roep hel en duivelen aan, maar 't helpt niet. Is er nu werkelijk niemand die die kat de bel aanbindt? Het schreit toch ten hemel. Zoo schrijft er een, in 't holle van den nacht, wiens gezondheid reeds geleden heeft, en die zich niet begrijpen kan, dat er niet ook katholieken zijn wier gezondheid een goede nachtrust vordert. Hard werken overdag, in de week, is goed, is best, maar dan moet de nachtrust niet gestoord. Moge het nog weer eens zoo worden. 't Is nu half zes en nog lig ik wakker van 'tgelui van een half uur geleden, en zoo zal ik liggen razen en tieren, tot ik de wakker- houdende dag, de opkomende zon, God bete- re't, met een vloek begroet. Niet zoo vervloekt als de handen van Aboulaheb door Mohammed, maar toch ook vervloekt zijn de handen van hen, die door opdracht of uitvoering dat klokgelui ontke- tenen. Dat ik niet eerder klaagde? maar ik klaagde reeds, maar mijn stem zoekt en waart nog rond in de woestijn zonder weer- klank te vinden. En dan, ik ben zoo gelukkig dat ik ver van die klokken af woon, maar als dan ook de wind voor hun bondgenoot speelt, roep ik de hel en alle duivelen aan, en dat kan toch niet de bedoeling zijn. Enz. ik zal vanavond maar vroeg naar bed gaan en honen op anderen wind. Een toch niet onverdraagzame. en WetenMluippmi De vtodw (na een flinka mrt (e tiebtien gekregenls - 0, Kaffl wat verrukkelUk. Nu kan lit ine vooistellcn. hoe een sun In de Editions D'Art de Volori Plastice" via Ciro Menotti 10 te Rome, een uitgave, waarin werken van hoogst bevoegdeioi over verschillende artisten verschenen, kwam als laatste nummer uit een boekje over onzen jon- gen Hollandsehen kunstschilder Adriaan Lubbers, zoon van een bekende Amsterdam- sche familie, die voor een paar jaar in Bergen werkte. Iiet boekje, dat voor 6 Francs aan ieder be- langstellende wortd toegezonden, is keurig van uitvoering en voorzien van een 30-tal ko- perdiepdruk reproduches van schilderijen, door Lubbers in de laatste jaren in het bui- tenland, voornamelijk in Italic, vervaardigd. E>oor deze folo's kregen wij, die met het door Lubbers iu Bergen vervaardigde werk niet onbekencl zijn, dadelijk den indruk, dat deze jonge artist groote vorderingen heeft ge maakt en zich heeft ontwikkeld tot een mo dern kunstenaar met uitnemende kwaliteiten. Dat hij door zijn werk de roem van de Hol- landsche schilderkunst hoog houdt, bleek ons het vorig jaar reeds -uit de recensies die wij mochten lezen van een door hem te Beriijn in een van de eerste kunstcentra's gehouden ex- positie. (Zie Hbld. 24 April 1923). Het verlieugt ons, dat de bevoegde beoor- deelaar Halo Tavolato zich zoo bewonderend over het werk van Lubbers uit, waarom wij een en ander van het door hem geschrevene hier laten volgen. Na een beschouwend woord over een van de meest belangrijke kunstvragen in den te- gemvoordigen tijd, „de moderne kunst", zegt hij„En terwijl de officieele kunst de drie af- metingen gebruikt om het oog te kunnen frap- peeren, zooals het een or andere voorwerp zou doen, zoo liandelt de moderne kunst op de v/etenschap, de zuivere physiologisehe indruk- ken negeerend. Zoo is het ook met Lubbers, vooral in zijn laatste werken uit Rosilano. De ldeuren van Lubbers, evenals zijn vomcn, zijn, dank zij zijn talent geheel zuiver. Bij hem schetteren of schreeuwen de verschillende kleuren nooit, maar laten zich, in plaats van geheel en al helder te zijn, gis- sen onder teere liefde of voorzichtige pogin- gen. De porti'etten van Lubbers zijn goed van compositie en samenstelling. Verre van alleen weer te geven het voorkomen en het uiteriij- ke, de houding en het figuur, zooals de meest bekende portretschilders doen, geeft de ware artist het innerlijke weer, het levende geheel, het innerlijke van de ziel in zijn tref- lenden samenhang. Het grafisclie werk van Lubbers, zoo gaat Tavolato verder, is krachtig. Zelfs zijn teeke- ningen voegen zich tot innerlijke uitingen met smaak en waardigheid. De kunst van dezen jongen man, zoo lezeti wij verder, is spontaan Lubbers zoekt de oorsprong van het schoone in de opbouwende verwezenlijkingen eigen aan de grooote mo derne stad. Hij houdt van New-York, zijn punt van uitgang en dat tevens zijn punt van aan- komst zal zijn, en zijn kunst. Hoewel de le- vensmanieren daar zeer realistisch zijn, kan zijn innerlijk, zelfstandig gesteund door de kunst, een mystiek karakier aannemen. Het is de zelfkrachtige macht van de noodzakelijk- heid, die Lubbers tot de kunst gevoerd heeft. Hierna volgt een besehrijving van Lubbers' vertrek uit Holland naar Amerika en een vertelling hoe hij daar den bestaans- strijd voerde, om ten slotte weer naar Europa te trek ken met als doel een teragkee- ren naar Amerika. Het werkje eindigt met den wensch: Moge zijn terugkeer in New-York succesvol zijn. Wij sluiten ens gaarne bij dezen wensch aan, maar voegen er dezen aan toe, dat een tentoonstelling van zijn werk in Holland1, zijn vertrek naar Amerika zal vooraf gaan. K. - KERSTMATINeE. iEn de stem (van Mevr. Maks) is voor deze cmgeving (zaal „Gulden Vlies") veel te klein". Zoo stond er in het verslag van de Kerstmatinee. Dat is niet juist. Er moet staan: „En de stem is voor deze omgeving veel te groot. A.K. Spert VOETBAL. AlcmariaHelder 1 3—2. Een Alcmariacombinatie speelde gisteren een aardigen wedstrijd tegen Helder I, een der beide 3e klasclubs uit den He'ider, die in de competitie een goed figuur maken. Het weer was wat guur en een sterke wind stond van doel tot doel. Alcmaria kwam met de volgende spelers: Schoen; Kes en Bosnian; Th. Bos, v. Riel en v. Wieriingen; Vrijer, Schuit, Doeschot, Elfring en Reitsma. Na de rust wisselden Schuyt en Elfring van plaats. Daar den Helder hetzelfde costuum heeft ads Alcmaria, verschenen onze stadgenooten voor ditmaal in blauwe jerseys, wat een pret- tigen indruk maakte. Alcmaria speelde voor de rust met wind tegen. Zij was echter het meest in den aan- val. Deze aanvallen werden bijna steeds ge- leid door Reitsma, die gisteren op de links- buitenplaats een schitterende partij speelde. Waren niet zoo'n groot aantal kansen door buitenspel verloren gegaan en was er van de v'oorzetten van den ilinksbuiten beter gebruik gemaakt, dan was stellig de score hooger geweest. Na ongeveer tien minuten werd Schoen verrast doer een goed schot van den Helder- schen rechtsbuiten, dat de gasten de leiding bezorgde. Alcmaria nam daarna echter het spel meer en meer im handen en wist voor de rust driemaal te doelpunten. De derde goal was het aardigst. De opgedrongen Helder sche verdediging werd door Schuyt gepas- seerd, de rechtsbaok viel en hij kon kalm op den keeper afgaan. Elfring die even achter bleef kreeg op't llaatst de niet te missen kans. Zij die gedacht hadden dat Alcmaria na rust met wind mee nog wel een paar goaltjes aan de score zou toevoegen, zijn bedrogen uitgekomen. Alcmaria kon er niet in slagen den uitstekenden keeper van Helder te pas- seeran. Een paar zekere kansen gingen ver loren. Helder hield1 fanatiek vol en werd met een tweede doelpunt naar waarde beloond voor haar werken. Eindstand 3—2. De achterhoede was niet tactisch genoeg. Alcmaria's keeper maakte geen zekeren in druk. De middenttinie was te laugzaam in't plaatsen van den bal. Voor wisselden goede en zwakke momenten af. Het combineeren was soms heel goed. Helder heeft op ons een zeer gunstigen indruk gemaakt. Een faire, vlugspelende ploeg, met aantrekkelijk open spel en soms aardig combineeren. De spelers werken alien met ambitie en onvermoeid. Keeper heel goed. Ook in de voorhoede waren een paar vflugge spelers. Van deze ploeg kan zeker onder goede leiding wel wat gemaakt worden. De scheidsrechter had door't voortdurend off-side zetten een zeer lastige taak. Hij leid- de den wedstrijd goed. Voor de competitie moet Alcmaria I a.s. Zondag naar Z. V. V. Voor dezen wedstrijd zal het geheele elftal zich zeker ernstig voorbereiden. Alles hangt nu van de laatste vijf wedstrijden af. Met Kerstmis hebben de Zwalluwen twee wedstrijden in Parijs gespeeld. Met een Pa- rijsche combinatie werd 33 gespeeld, ter wijl van de Red Star met 32 werd gewon nen. Overmeer, Denis, Vermetten, Lefevre en Snoeck Hurgrohje speelden in beide wed strijden mee. BILJARTEN. Het derdeklaskampioenschap groot biljart is gewonnen door Wolthekker, die echter te sterk bleek voor de 3e Masse (hij won met ge- mak alle 7 partijen) en daarom zijn titel af- stond aan Kleerekooper. MOTORRIJDEN. De Motorclub Noord Hoilland heeft giste ren een Bekerrit gehouden door een groot ge- deelte van Noord-Holland over een afstand van 216 K.M. Er stond een geweldige wind en de modderige wegen gaven den rijders alle gelegenheid te toonen waartoe zij in staat zijn. De bekende rijder E. C. v. Erven Dorens won ook nu weer den Beker. Bij Medemblik gebeurde een ongeluk dat wonder boven wonder nog goed is afgeloo- pen. Even voor het inrijden van Medemblik, waar de weg al heel kronkdlig is, wilde de zijspan-rijder Baljet een bocht met matige vaart nemen. Het wie! van de zijspan gleed echter door den modeler tegen den berm van den weg, en sloeg dubbel. De echtgenoot# van den heer Baljet werd uit de zijspan ge- slingerd en ook de rijder maakte nu vaini dichtbij met den modder kennis. Beide® kwa- men er zonder noemenswaardig letsel af. De motor was echter totaal onbruikbaar. Er is de vorige week een storende fout in de schaakrubrieh geslopen. Een variant van 't Koningsgambiet werd per abuis als het Allgaier-gambiet aangegeven, dat in werke- lijkheid zoo niet beet. Daarom wit ik hier de meest gangbare varianten van 't Konings gambiet even geven. De zetten 1 e4e5 2. f4 typeeren 't Koningsgambiet. Hieruit wordeo de verschillende varianten geboren n.l. A 't aangenomen B 't geweigerde Koningsgam biet. A. 't Aangenomen Koningsgambiet. I. 1. e4e5 2 f4 ef4: 3 Pf3. Le7. Dit heet't Cuinningkam-gambiet. Wit speelt hier't beste 4 Lc4. Hierop volgt 4 Lh4f. 5 Kfl Wit kan hier ook ver- \oigen met 5 g3. fg3 6 0^0. gh2t, 7 Khl. Wit gebruikt hier den zwartea pion als beveiliging. II. 1 e4-%-e5 2 f4 ef4 3 Pf3 g5. Men kan nu vervoilgen met 4 h4. g4. 5. Pg5. Dit heet't Allgaier-gambiet naar den mees- ter uit Weenen. Allgaier (17631823); 5 h6. 6 Pf7 Kf7. 7. Dg4! Pf6. 8.: Df4. Na 8. Le4f speelt zwart 8 d5 met goed spel. III. Na 1 e4 e5 2. f4 ef4. 3. Pf3 g5. 4. h4'.| g4. 5. Pe5. Dit is het Kiescritskigam- biet Pf6. 6. Lc4. d5. 7. ed5. Lg7. i IV. 1 e4 e5 2. f4 ef4 3. Pf3 g5 4. Lc4. Lg7, Dit is van den Duitsehen schaakmees- ter Hanstein. 5. h4. h6. 6 d4. d'6. Dit is van Philidor en heet daarom Phili- dor en Hansteins. V. 1. e4e5 2. f4 ef4. 3. Pf3 g5. 4. Lc4' g4. Dit gold vroeger als t sterkste. Evenwel hebben onderzoekingen aan- getoond dat dit niet zoo is. 5. 0—0 gf3. 6. Df3. Dit is't Muzi<n gambiet. 1 VI. Na 1. e4 e5 2. f4 ef4 3. Pf3 g5 4. Lc4 g4. 5. Pe5 Dh4. 6. Kfl. Pf6. 7. Del. Delf 8. Kel. d6. of Pe4. Dit zijn de beste varianten van't Salviogambiet. VII. Na 1 e4 e5 2. f4 ef4 3. Pf3 g5 4. Lc4 g4 5. Pe5 Dh4. 6. Kfl kan volgen 6 f3. Dit is CoLhrane-gambiet dat voor zwart meestal beter afloopt dan voor wit. Met nog enkele ondergeschi'k i te varianten vormen de bovengenoem- de speelwijzen 't Koningsppardgam- biet. Men heeft ook 't Koningslooper-gam-; biet na 1. e4 e5 2. f4 ef4 3. Lc4. Er volgt dan als't beste 3 Dh4 of 3.... Pf6. Nu rest nog't niet aangenomen gam biet. Dat bestaat uit 1 e4. e5 2 f4. Lc5 Dit is ook speelbaar. 't Is ontstaan i® den tijd toen 't Koningsgambiet nog zijn verschrikkingen had. Evenwel is 't minder sterk dan 't aannemen van 't gambiet. In 't algemeen kan men van 't Koningsgambiet zeggen dat het vol gevaren en verrassingen zit. En de wit-speler, die 't niet goed kent zal zich er mee in den vin- ger snijden terwijl een niet-geroutineerd theoreticus als zwartspdler gemakkelijik 't onderspit kan delven. Wij zullen van de meest speelbare openingen in dit gambiet enkele partijen geven. Oplossingen van eindspel 37. 1. Dfl.f. 2. Kfl. gedwongen. 2. Ld3ft. 3. Kel.Tfl.mat. w Eindspel 38. ■MM... Ww,. mm a mm a bedefgh „HenryBaby". Na de volgende zetten ontstond boven* staande positie. Koningsgambiet. 1. e4 e5. 2. 14 ef4. 3. Pf3 g5. 4. d3 g4 5. Pe5 Dh4f. 6. g3 fg3: 7. Dg4 g2f. 8. Dh4 ghlD. 9. Dh5. Zwart speelt mu Pe7. Wit vervolgde met 10. Pf7. Zwart antwoordt met 10Tg8 en Wit geeft nu in' twee zetten mat. Oplossing Nr. 40 van M. v. Heycop ten Ham (van Eelde: „Nederlandsche schaak- problemen). Wit: Kg7 Df8 Pe6 en g5 pi f2. Zwart Ke5 Tc4 Pd2 pi c5. 1 Pf4 (dreigt Df6 mat). 1Kd4 2. Df6 mat. 1 Tf4. 2. Dc5mat. 1Pe4 2. Pf3 mat. Een juweeltje van 'n 2-zet, niet groot, maar met mooie matjes (zie b.v. db 2e variant). De aanwezigheid van pi f2 geeft eenigsziiM den weg aan voor den sleutelzet. Probleem No. 42 van F. Gamage. (Tidskrift for Schack 1906) Zwart (3) ■mm. abedefgh Wit (11), Mat in 2 zetten. k r Y/t2y/;

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 8