DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 307 Hondera zes en twlntigste Jaargang 1924. Dif mrtftftfef Besfaaf uff 2 blaOeo Ahonnementsprijs bij vooruitfoetaling per 3 maanden f2.fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grooterc letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. B[erms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3: Bedactie No. 33. DIKSBAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 30 DECEMBER Staten-Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Maandag 25-jarig jubileum Mr. Zitlesen. De Voorzitter sprak den heer griffier, mr. ZiHesen, toe, die 25 jaar geleden dit ambt aanvaaitfde. Spr. wenschte namens de Ka- mer mr. Ziilesen te huldigen. (Langdurige bravo's). 1 De Minister van Oorlog, de heer Van D ij k, sloot zich namens de regeering bij dez hulde aan. Huldigirag Goedhart. De Voorzdtter wenschte den heer Goedhart, directeur van den stenografischen dienst, hartelijk geluk met zijn gouden feest. Wijziging Officiersopleiding. Aan de orde was het wetsontwerp tot wijzi ging der officiersopleiding. De heer De Muralt (V. B.) achtte het geen goed stelsel om dteze wijziging incidcn- teel aan te brengen. Aan dit ontwerp zit ei- genlijk ook uitbreiding van de legersterkte vast en d'aarmede kcfti spreker niet meegaan. De heer B 1 o m j o u s (R K.) gevoelde niet veel voor dit ontwerp. Het moge bezuiniging brengen, het staat niet vast, dat de opleiding der officieren hier niet geschaad wordt. De Minister van Oorlog, de heer Van D ij k, zeide, dat een proefneming in gang is gezet, waarbij de cadetten van het eerste jaar zijn gedetacheerd bij de verlofsschool Dit is niet in strijd met de wet, want een defi- nitieve regelinig is het niet. In hoeverre er uit breiding van legersterkte plants heeft, is niet precies te zeggen. De z.g. initermitteerende opleiding is al twee iaar aan den gang en ge- regeld zullen verlofsofficieren worden afge.- leverd. Van uitbreiding is geen sprake, want er moet geregeld aanvulling plants hebben en precies is d<us niet aan te geven of er niet op een oogenblik meer ziin dan vroeger. Het is niet iuist, dat de regeering geen rekening houdt met Geneve, want een goede encadree- ring blijft onder alle omstandighedan noodig Waarin de bezuiniging van dit ontwerp bestaat, heeft spr. vroeger al uiteengezet. In Kampen is nog geen geld verwerkt, al is een stuk van de opleiding daar gevestigd, om- dat er geboitwen. officieren en hulppersoneel warm. Zuinigheid was aanle'ding om een gedeelte der jongelui daar te.detacheeren. Het onderzoek naar de mogelijkheid van spr.'s toezegging is nog aan den gang. De kans van niet te zullen slagen leek spr. u iters t gering De heer De Muralt (V. B.) diendh zijn niotie in om uitstel van vergrootimg van het aantal op te leidten officieren te verkririen. De Minister on traadde de mode. De motie werd verwomen met 24 tegen 13 stem men. rechts tegen Unties. Het wetsontwerp werd aangenomen met 24 tegen 13 stemmene rechts tegen links. Aan de orde waren wrsrhillende kleinc Mitwerpen, die alle werden goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot heden !1 uur. Buitenland JAPAN EN DE VEREENIGDE STATEN. Volgens de Times heeft die Japansche pre mier Kato te Tokio aan Amerikaansche persvertegenwoordigers de volgende verkla- nng verstrekt: Japan waardcert zeer oprecht de wijze, waarop de Amerikaansche president Coolidge en die Amerikaansche staatssecretaris Hughes de actie van de Amerikaansche vlootpropa- igandisten veroordeelen en daardoor blijik ge- ven van hun vriendschappeHjke gcvoelefis jegens Japan. Uitingen van onverantwoorde- fijke perscnen kunnen ons aldus de verkla- ring niet misleiden. Wij weten dat Ame- rika evenzeer ate Japan den vrede wenscht. Japan denkt niet! aan oorlog en bereidt zich noch in het geheim noch in het openbaar ten oorlog voor. Er bestaat tusschen beide landcn geen en- kel punt van verschil dat niet op vriendschap- pelijke wijze kan worden geregeld. De Japan sche regeering is de Amerikaansche regee ring inzonderheid dankbaar voor de hartelijke verwelkpming van den nieuwen Japanschen gezant te Washington. ONTRUIMING VAN DE KEULSCHE ZONE. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat Hughes, den Amerikaanschen vertegenwoor- diger in de Commissie van Herstel opdroeg, den geallieerden informed te doen weten, dat het,succes van het Dawesplan in hooge mate afhangt van een vriendschappelijke regeling der Keulsche kwestie. De ontruiming van Keulen en de Ruhr in April wordt door Amerika een compromis geacht, dat door alle partijen kan worden aanvaard. De opstelling van de nota aan Duitsch- land betreffende de niet-ontruiming van de Keulsche zone is toevertrouwd aan het secre- tariaat van den raad van ambassadeurs. De vraag is, op welke gronden de handhaving van de bezetting gebaseerd wordt. Zal nu reeds onmiddellijk aan Duitschland worden medegedeeld, dat het in gebreke is geb'even zijn verplichtingen na te komen of zal men in de nota zeggen, dat de geallieerde regeerin- gen de indiening van het definitief rapport der intergeailieerde militaire commissie zul len afwachten op grond van het feit, dat de ontruiming van de Keulsche zone eerst zal plaats hebben, als aan alle bepalingen van. het vredesverdrag van Versailles zal ziju vol- daan? Men zal vermoedelijk een compromis tot stand brengen, zoodat in de nota niet zal worden gesproken van een in-gebreke blijven van Duitschland. De raad van ambassadeurs zal op oude- jaarsdag opnieuw samenkomen, terwijl het resultaat der besprekingen in de eerste week van Januari aan Duitschland zal worden medegedeeld, waa^schijnlijk in den vorm van een collectief memorandum. Schrijvende over de bijeenkomst van den Gezantenraad, betoogt de diplomatieke mede- werker van de „Observer", dat Chamberlin, de nieuwe Engelsche minister van Buiten- landsche Zctken, al even verlangend is als zijn voorganger MacDonald, om Keulen te ont- ruimen. De huidige Engelsche regeering is zich ten voile bewust, dat iedere uitbreiding van kunstmatig gescha.pen vreemde heer schappij, gelijk b,v- bezetting van Duitsch ge bied, te betreuren is, doch zij meent dat de Duitsche openbare meening, zoo zij verstan- standig is, zal erkennen, dat er moeilijkheden bestaan hier kleine, daar weer groote ten aanzien van een onmiddellijke ontrui ming. De Britsche regeering verlangt eehter niets liever, dan dat een ontruiming zoo spoedig mogelijk kunne plaats vinden. DE AG IT AT IE DER HONGAARSCHE MONARCH ISTEN. De Hongaarsche monarchisten hebben een Kerstboodschap gezonden aan „Koning Otto II". Graaf Andrassy - verklaarde, dat het koninkrijk de eenige mogelijkheid is om de nationale eer te redden, den vrede te her- stellen en een conflict met de Kleine Entente te vermijden. GEHEIME BEWAPENING VAN HONGARIJE. Volgens een bericht uit diplomtieke kringen aan de „Lupta" heeft de Intergeailieerde Mi- litaire Controlecommissie in Hongarije eenige bezwarende ontdekkingen op het gebied van geheime bewapening gedaan. Zoo zouden de bepalingen inzake het Vrijwilligersleger niet nagekomen zijn en het Hongaarsche leger. dat in den zin van het Verdrag van Trianon 1750 officieren en 30.000 man mag bedra- gen, zou in werkelijkheid uit 6000 officieren en 120.000 man troepen bestaan. Ook zou er een aantal bijzondere eenheden, zooals pant- sertreinen, vliegtuigeskaders en pantserauto- mobielen, welke door het Vredesverdrag ver- bodn zijn, ontdekt zijn. Tenslotte zou er een mobilisatieplan voor Hongarije bestaan. De „Lupta" weet nog mede te deelen, dat deze affaire op de eerstvolgende Conferentie der Kleine Entnte een „piede de resistance" zal vormen. HET ANTI-BOLSJEWISTISCHE BLOK. Op de jongste conferentie tusschen Zankof, Pasjitsj en Nintsjitsj is besloten het voorma- lige leger van Wrapgel te reorganiseeren en strijdvaardig te ma'- n. In verband daarmee is de mobilisatie gelast der zich in Bulgarije bevindende kozakken en monarchistische Rus- sen. EEN SCHANDELIJKE DAAD. Nabij Belfast werd een 17-jarig meisje door een au*o overreden. Drie mannen spron- gen daarop uit de auto, begoten de kleeren van het meisje met benzine, staken ze in brand, en reden vervolgens in voile vaart weg. Voorbijgangers snelden toe en slaagden er in de vlammen te blusschen. Het meisje is in leven gebleven. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Volgens de „Iswestia", zoo meldt een radio gram uit Berlijn, zijn bij den jongsten storm op de Zwarte Zee 29 professoren met hun ge- zinnen omgekomen, die zich op reis naar Odessa bevonden, v/aar zij een betrekking hoopten te vinden. OPZIENBARE ARRESTATIES TE BERLIJN. In de affaire in zake het bedrog, dat be- dreven is door den uit Litauen afkomstigen financier Iwan Kutisker ten opzichte van de Pruisische staatsbank (vcorheen Se.ehanri- lung), is een sensationeele wending gekomen. De officier van Justitie heeft, naar de Telg. meldt twee hooge beambten van de Pruisische Staatsbank doen arresteeren, n.l. geheirn- raad Riihe en geheimraad Hellwig onder ernstige verdenking van oneerlijke handelin- gen ten opzichte van de Pruisische Staats bank. Er is n.l. verdenking gerezen, dat het Kutisker blijkbaar mogelijk is geweest groote credieten bij deze bank op iwijfelachtige wis- sels te verkrijgen, cmdat deze beide bearabten van de bank hem daarbij hielpen. Rtihe was reeds eenige maanden geleden bij de Pruisi sche Staatsbank weggegaan en had een post bij een maatschappij aangenomen. Verder is ook de hooid-bankinspecteur BIo- dow van de Pruisische Staatsbank gearres- teerd onder verdenking, dat hij. het lid cler directie van de Kredit unci Handels A. G Feld heeft cmgekccht. Feld is eveneens in het huis van bewaring te Moabit opgesloten De officier van Justitie, die Kutisker reeds eenige dagen geleden deed arresteeren, lieefi cole diens zoon gevangen genomenv die, hoe- wel nog slechts negentien jaar, reeds direc teur was van een door zijn vader opgerichi concern, de Auto und Motoren A. G. Deze zoon teekende wissels, die als dekking voor zaken van zijn vader dienen moesten, lioewel daarvoor geen fondsen aanwezig waren. De bankinspecteur Kersten, die medeplichtige bij deze bedriegelijke hanckhviize is geweest, is eveneens gearresteerd In den laien avond is een groot aantal be ambten der Pruisische Staatsbank gehoord en men verwacht, dat eenige van hen ook ge arresteerd zullen woiden. Nog voor de reals gemelde arrestatie geheel uitgevoerd was, trachtte men de politie op ernstige wijze te misleiden. Er meldde zich namelijk aan het bureau van politie een man aan, die namens den officier van Justitie de vrijlating beval van al in de zaaic- Kutisker betrokken perso- nen. De politie begreep onmiddellijk met een misleiding te doen te hebben en de man werd zelf dadelijk gearresteerd. De directeur van het bankiershuis E. von Stein, welk huis zich geheel in handen van Iwan Kutisker bevindt, heeft besloten bij de betrokken autoriteiten surseance van betaling aan te vragen. Dit verzoek wordt gebaseerd op het feit, dat door de arrestatie van Kutis ker en van den procuratiehouder der bank het besehikken over de said! niet meer mogelijk is en daardoor voor het oogenblik moeilijk heden zijn ontstaan. Men zegt, dat de activa der bank de passi- va belangrijk overtreffen. Vooral als men de verplichtingen van Kutisker tegenover de Pruisische Staatsbank niet in aanmerking neemt. Ook de directeur der Kutisker Treibmittel Konzern A. G. te Berlijn, Paul Grieger is onder ernstige verdenking van bedrog gear resteerd. BRAND IN EEN KRANKZINNIGEN- GESTICHT. Een brand heeft te T6kia gewoed in een krankzlnnigengesticht met 343 verpleegden. Men vreest dat er tal van menschenlevens zijn verloren gegaan. Reeds zijn 13 lijken gevon- den, terwijil 108 patten ten worden vermis! Vijftig woningen in de omgeving van het ge- sticht zijn mede een prooi der vlammen ge- worden. De brand ontstond in de keuken. Soldaten van twee regimenten bevrijdden 200 ver pleegden, maar velen van deze waanzinnigen rendfen het brandende gebouw weer binnen en kwamen in de vlamm n om. De materieele schade wordt geraamd op 1 millioen yen. CRUPP FABRICEERT GEEN OORLOGSMATERIAAL. De New-Yorksche bankiersfirma Goldman Sakhs Cy., die leidster is van het syndi- caat dat te New-York 10 millioen dollar a 7 pCt. voor de firma Krupp aanbood, heeft deze ondterneming telegrafisch om duidelijke inlichtingen verzocht cmtrent het bericht, dat in de fabriek van Krupp meer wapenen zijn ontdekt, dan volgens het vredesverdrag is toe- gestaan. De firma Krupp heeft hierop geantwoord: De geallieerde contrcle-commissie heeft bijna vijf jaar te Essen doorgebracht. Overeen- kemstig haar lastgeving wei;den in de fabriek alle bijzondere machines voor coiTogsmate- riaal vernieitigd, met uitzondering van eenige machines, die de commissie toesiond voor de vervaardiging van de weinige kanonnen, die volgens het vredesverdrag zijn toegestaan. Wij onderhandelen thans met de commissie over het behpud van sommige beiangrijke werktui- gen en machines, die wij tot dusver uitslin tend hebben gebezigd voor gewone handels- artikelen. Sedert de inwerkingfreding van het vredesverdrag is hier geen enkel stuk oorlogs- materiaal vervaardigd. De New-Yorksche bankfirma verklaarde, dat zij alvorens de leening te regelen, zich nauwkeurig heeft vergewist of de firma Krupp iets anders dan prcducten vcor de industrie heeft vervaardigd en vond dat al- leen dergelijke produeten sedert 1919 door haar zijn gefabriceerd. IBANEZ TE NICE. De Spaansche schrijver Blasco Ibanez maakt zijn wandelingen steeds gewapend met een revolver. Hij heeft verklaard, dat hij ieder- een zal neerschieten, die hem molesteert. De politie heeft speciale vcorzorgsmaatregelen genomen om een aahslag op Ibanez te ver- hinderen. Zooals men weet, heeft hij den laatsten tijd veel gescbreven om den Spaan- schen koning tot aftreden te brengen. AGRARISCHE ONLUSTEN IN EEN INDISCHEN STAAT. hi den inboorlingenstaat Soeker van den Pundsjab, was dezer dagen een agrariscb op- roer uitgebroken, meldt de Times. De radjali van dien staat had zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe grondbeiasting, waardoor de boeren zwaarder zouden worden belast. On- tevreden landheeren maakten daarvan ge- bruik om de boeren tegen het gezag op te zetten. Talrijke boeren verzamelden zich in de hoofdstad en ring en aan het brandstichten en plunderen. Zij staken ten siotte de woning van den staatssecretaris voor Financien in brand. De Engelsche ganet van de Pundsjab-sta- ten vertrok Eersten Kerstdag met cen afdee- ling Goerka's naar de hoofdstad en onder- cliukte bet oproer. Dc belhamels werden ge arresteerd. De gezondheid van den 30-jari- gen radjah is door een en ander geschokt. Soeker is een kleine staat, bestaande uit twee steden en 28 dorpen; hij heeft slechts 54000 inwoners. EEN NIEUWE KOUDEGOLF. In Noord-Anierika heerscht weer strenge koude. De thermometer wees 2035 graden vorst aan. Te Chicago zijn Zaterdag op'straat twee pei'sonen door koude omgekomen. Te New-York wees de thermometer 22 graden vorst aan. De wcerberichten voorspellen dat de koude nog een week zal aavhouden. BANKDIEFSTAL. TE GENUA. In het gebouw van dt? Banea Commerciale in Genua is een groote diefstal gepleegd, waai'bij de safe werd leeggehaald. Een recder uit Genua had bij de bank 30 millioen lire ge- deponeerd1, die hij tegen het einde van het jaar noodig had.Dit geheele bedrag is gesto- len. Van de dieven, die door eea ondergrond- schen tunnel in het gebouw zijn gekomen, is geen spoor te ontdekken EEN DRANKSMOKKELAAK GESNAPT. De Britsche schoener „Patai-a", met 4 mo- torbooten en 25 man aan boord en een lading van 7000 kisten met champagne, whiskey en likeuren, ter waarde van 100.000 pond ster ling, is door de kusfwacht van Sandyhook, na een achtervolging over 40 mijd, gedurendc welke een twaalftal schoten werclen afge- vuurd, in beslag genomen. De kustwacht der Vereenigde Staten ver- klaart, dat de „Patara" in twee jaar tijds voor een millioen pond sterling aan sterke dranken heeft binnengesmokkeld. DE THEEMS BUITEN ZIJN OEVERS. Door den jongsten regen is de Theems op vcrscheidcne punten ver buiten zijn ocvers getreden, hier en daar meer dan 800 M. In liet lage gedeete van Richmond! liepen de be- nedehverdiepingen van vele huizen aan den waterkant onder, benevens het oude herten- park, waardoor an 30-tal grazende schapen verdronken. Nabij Windsor zwemmen zwa- nen op het overstrcomde golfveld. Het ruime sportterrein van de vennaarde school te Eton is herschapen in een meer. Te Hampton Court staan veel speelttrreinen aan den oe- ver der rider onder water. Te Shiplake zijn vele villa's door water omringd. De meestc zijn door de bewoners ver laien. Te Shepper- ton worden 'de inwoners in schuitjes over den straa'tweg vervoei'dcok lcvensmiddelen wor den er per boot heeng-ebracht Boven Shepperton werd de strooming zeer hevig en volgens een officieele raming stroom- de aldaai* in dfe jongste 24 uur ongeveer 45 miHicen kubieke meter over den rivierdam. KONING ALBERT NAAR DE SAHARA. De Koning; van Belgie heeft, na lang aar- zelen een uitnoodiging aangenomen om een reis met een Citroen-rups-auto dwars door de Sahara naar Timboektoe mee te maken. Hij zal cp 2 Januari Brusscl verlaien en zich ic Marseille naar Afrika inschepen. Dezelfde auto zal vervoeren maarschalk en mevrcuw Petain, den Franschen oud-mi- nister Albert Sarraut, en den heer en me- vrouw Citroen. TWEE ONOPGEHELDERDE MOORDEN. Twee rnoordgevallen houden op het oogen blik de aandacht van het Amerikaansche couranten-lezende publiek bezig. In Chicago wordt een 6tiefvader beschuldigd aan zijh stiefzoon, een petroleum-magnaat. typhus- baccillen te hebben gevoerd, teneinde de rijke nalatensehap in zijn bezit te krijgen De stiefzoon was vooruemens geweest om nog op zijn sterfbed met zijn verloofde te trouweri", teneinde haar op die wijze erfgename te ma ken. Maar de dood trad onverlioeds in en de stiefvader heeft de beschikking over de erfe- nis gekregen. De verloofde heeft nu de verdenking ge- opperd, dat de stiefvader schuld is aan de.i dood van zijn stiefzoon. Achteraf blijkt, dat hij reeds in 1920 groot belang begon te stei- len in bacteriologische prcefnemingen in bet Laboratorium van den staat Illinois, en daar, onder het mem van wctenschappelijk onderzoek, den typhus-bacil bestudeerde. De autoriteiten hebben nu besloten cm het lijk van den stiefzoon te doen opgraven en een nieuwe lijkschouwing ;e houden, teneinde uit te maken o| er waarhid schuilt in de verden king, dat de petroleum-magnaat langs dezen weg om het leven zou zijn gebracht. Intusschen hangt in Los Angelos het leven van „Kid McGoy", een gewezen beroepsbok- ser, in de waagschaal. Hij wordt beschuldigd zijn minnares te hebben vermoord, terwijl vol gens zijn eigenjDewering de vrouw de hand aan zichzelf sloeg. De jury, bestaande uit twaalf mannen en een vrouw, heeft na een langdurig Verhoor, de zaak in beraad geno men. Het resultaat is, dat elf juryleden voor vrijspraak van McCov zijn, terwijl het twaalfde lid hem schuldig wil verklaren. Die eene is het vrouwelijke lid, dat hardnekktg weigert om zich tot andere gedachten te la- ten brengen. Het geding duurt dus voort tct de jury toi een eenparig besluit geraakt, of tot zij uit- eengaat cm plaats te maken voor een nieuwe jury. DF. NIEUWE MASSA-MOORDENAAR. Het onderzoek inzake den massamoorde- naar tc Miinsterberg heeft'reeds met zeker- heid uitgewezen, dat het aantal slachtoffers van Denke ten m'inste 15 bedraagt, daar men in zijn woning kleedingstukken van 15 ver- schiliende perscnen heeft gevonden. Men ge- looft ecliter, zegt het Hbl., dat lief aantal vermoorden nog veel grooter is, daar Denke zonder twijfel heel wa.t kleeren verbrand heeft. Bij de arrestatie van Denke vond men voor de kachel een groot pak kleeren liggen, dat hij klaarblijkelijk juist had willen ver- branden. Bovendien heeft Denke, evenals Haarmann, ook in oude kleeren gehandeld. Er heeft zich bij de politie te Miinsterberg reeds een vrouw ^.angemeld, die verklaart, dat zij van Denke bii herhaling vleesch heeft gekregen. - HET VLIEGONGELUK BIJ CROYDON. Bij het onderzoek naar den dood van de zeven passagiers en den bestuurder, die bij het neerstorten van het vliegtuig op weg van Croydon naar Parijs zijn omgekomen, is ge- bleken, dat hoogstwaarschijnlijk alle passa giers reeds ten gevolge van verbranding den dood hadden gevonden voor zij den grond bereikten. Alleen mevrouw Sproston moef reeds dood zijn geweest, alvorens zij ver- brandde. Hieruit leidt men af. dat zij eerder is overleden dan haar man, hetgeen van be lang is in verband met een erfenis-kwestie. MASSA-EXECUTIE. Uit Tientsin (China) wordt gemeld, dat 800 soldaten te Kafgan zijn tercchtgested, wegens het plunderen in de stad, toen zij hun soldi; niet hadden ontvangen. DE OPPOSIT1E IN ITALIe. De politieke toestand1 in Italie heeft zich, •ondanks de cciverschilligheid, waarmede de gedenkschriften van Rossi van fascistische zijde genegeerd zijn, zonder twijfel verscherpt zegt de Tel. Dit werd duidelijk door een bc- spreking der drie vroegere minister-presidbn- ten, Orlando, Giolitti en Salandra, waarvan het resultaat nog niet bcker.d is. De vraag die alles beheerScht, is, hoelang de constitutio- neele partijen meenen, dat zij an de zijde van Mussolini blijven kunnen. De oppositie bc- sloot slechts, met alle middelen Mussolini moreel onmogelijk te maken cn daarna het roer zelf ter hand te nemen. Mussolini liet zch gister over de toekomst uit tegenover vertegenwoordigers van de fas cistische pers. die op ceil congres bijeen wa ren Mussolini zeide: de zwarthemden heb ben reeds twee overwiinnigen bevoriiten, in October 1922 cn in April 1924; onder mijii leiding zullen zij ook cen derde en beslissende zege b-halcn, die de wetteliike en ordcliike cntwikkeling van onze revolutie mogelijk za! maken. DE ROOFPOG1NG TE MECHELEN. De daders van den overval in de juweliers- zaak te Mechelen, drie Duitschers, Blatzhcim van Frankfort, Hendrik en Karel lerling, zijn, naar de Tel. verneemt, nabij Maastricht aangehouden. Er is nog een vrij geh'-imzir.nige kan: aan deze geschiedenis.- Een zekere Michisis, nacht- Waker'te Aniwerptn, verklaarde t.an de poli tic, dat hij tot een Internationale dievenbende was toegetreden met tie bedcelipg de leden dezer bende aan hot gerecht over te -leveren. Twee door h:m aangevvezen perscnen hadden cp Kerstavond een overval op een liceve nabij Mechelc-n entwerpen en daartce te Antwer- pen een auto gestolen. Deze twee perscnen en Michiels begaven zich op weg en beproefden zelfs een nieuw gekcdite autcmatische revol ver. Op liet laatste oogenblik cchter aarze-I- den de misdadigers en zagen af van hun plan. Tccvallig zouden zij een tijd,lang gere- den hebben achier den auto, waarin d:e mis- dadigers zaten, die tc- Mechelen hun moord- peging deden. Zijn deze vcrklaringen van Michiels ge- loofwa.ardig? Of staat deze beraamde roof- toeht in verband met de misdaad ie Mechc- kn? Michiels is in hechienis gencmen, ter- wij'i de twee door hem aangewezen pei'sonen te Antwerpen zijn aangehouden. Omtrenfc do roefpoging te Mechelen, ver- telt de „Nieuwe Gazed' liet volgende: De aanslag had plaats in liet centrum der stad, bij den heer Wenderickx, juwelier. Rond 10 uur zag deze heer twee kerels bij hem binnenksmen. Zij drcegen een groote dik- ke jas en een bolhoed en waren fijn gescho re n Aan de deur stend een Fiat-torpedo, waar zij uiigestapt waren. Enkele meters verder hield nog een Ford-torpedo met leap op, stiff. In dit ruituig zaten twee andere mannen. Op het oogenblik d'at de eerste twee „h:eren in het magazijn traden, liet de heer Wende- rickx de beluikens af, zocdat de winkel om zoo te zeggen gesloten was. De indringers moeten dat moment speciaal voor hun aanslag afge- wacht hebben. Volgens sommige getuigen, stonden overigens de twee auto's reeds ge nii men tijd vocr het drama aan den overkant in de straat. De twee mannen vroegen aan dan juwelier of hij geen nieuw glas aan een uurwerk kon zetten. To:n de heer Wenderickx zich gereed1 maak- te cm aan hijn verzoek te voldoen, verzochten de cngekenden mevrouw Wenderickx hun ee- nige gouden chronometers te toonen. Wanneer er eeri vijf tat van die uurwerken cp de toonbank uitgestald lagen, zegde een der kerels, op een der horloges wijzende: „dat zal gaan!" Deze wocrden moeten als het signaa! tot d-cn aanvai geweest zijin, want op hetzelfde oogenblik h aalden de beide bandieten een groote browning uit den binnenzak'van hun jas en bevakn den juwelier en zijn vrouw de handen op te stekeu. Mevrouw Wenderickx verlorr haar kalmte niet en sleurde met' een armgreep de vijf uur werken weg, die achier den toog op den grond vielen. Intusschen was haar man naar de deur ge- kepen, maar an der schurken loste twee scho ten, en de heer Wenderickx viel Moedend op den grond. Mevrouw Wenderickx wilde haar echtge- noot ter hulp Snellen, maar de tweede ban- diet loste vijf schoten ip haar. De ongeluk- kige had nog de kracht eenige stappen te doen, maar viel teen neer op den drempel. Een der kogels was ter hoogte van haar ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1