Zijn uw lianden en Iippen Aamfteien ztju een T>ij vrouwen zeer vaak voorkomend-e lev/aal, die ondraaglijke ongc- makken met zich brengt. Foster's Zalf gooft J als meiigsel verkuopen- benctlen bet in dieu iijst aaagegc- ven minimum, noch als gcneesmiddel, noch baat vanaf do ccrsie toepassiug. Inderdaad cen probaat g-cnee^midde!. Per doos 1.75 ■per tube 1 heeft Zondag ter piaaise een onderzoek in- gesteld. DE IN DISC-HE RADlODIENST. Bij de critiek, die op deu dienst van Mala bar radio weleens wordt gchoord. past even- zeer een vermelding van de belangrijke vor- deringen door dozen dioris gemaak, meent het O. I. D. van 27 Nov. De verbinding Holland-Indie wordt den latsten tijcl eer goeel bevonden. Bovecrdien is men er gisteren in het laboratorium onder lei- ding van den ingenieur Langendam in ge- slaagd om zichtbaar schrift op te neinen uit Holland, waardoor men dus, instede het in- gespannen luisteren naar de geluiden in de rnicrofoon, de moi"se-teekens kan aflezen van een band. Het verkrijgen van dit zichtbaar schrift is in principe uiteraard eenvoudig. Men dient namelijk het geluid te versterken en wel tot op zoodanige kracht, dat de trilling wordt ge- hezigd voor het aantrekken van "een morse- anker. Uiteraard is het toepassen van dit principe heel moeilijk. Anders zou hot over de heele we reld reeds zijn ingevoerd. De vinding of liever uitslag der proefne mingen, van" den inggenieur Langendam is, vooral ook daarom van zoo groote beteekenis wijl het tot dusver slechts gelukt is,, om bij het semen in Oostcijke richting over grooten afstand zichtbaar schrift te ontvangeu. Dit geschicdt op den dienst Malabar-San-Fran cisco met goed suces.'Op dozen dienst over- brugt men even wel een groot watervlak, wat een zeer gunstigen factor vor-mt. Wij vemamen nog, dat de geslaagde proof nog geen aanleidiug mag geven tot het trek- ken van ckfinit'ieve conclusies. De hcer Langendam zct zijn proeven voori on hpept spoedig grooter zekerheid te kunnen bicden. Dan komt het vraagstuk aan de orde, in hoe verre de practijk van de fesultaten voordeel 7.a! kiuiiiru hebben. Met groote belangstelling zien wij derhalve naar, het verdere succes der proefnemingen nit. WEGENCONCRES. Gisteren is te's Gravcnhage de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Het Ncderlandsch Wegencongres, oncler voorzitterschap van prof. dr. Everts van de Technische 1 toogeschool te Delft. Dc vergadering werd des morgens o.a. bij- gewoond door mr. dr. Schonfeldt, administra- teur van liet departem'ent van waterstaat, na- mens den minister van waterstaat; overste Pfeiffer naniens den minister van oorlog en in den namiddag dcor den burgemeester van 's Gravcnhage, mr. J. A. N. Patijn. Voorts waren vertegenwoordigers van verschilicnde gemeenten, Kamers van Koophandel en an- dcre lichamen aanwezig. Het emigres werd aangevangen met een huishoudelijke zittiiig waarin de jaarversla- gen werden gelezen en goedgekeurd. Blijkens het financieel verslag nam het aantal leden met drie toe tot 311, terwijl het batig saldo tot 2113 steeg. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd overgegaan tot behandeling der reeds gepubliceerdo prae-adviezen over het ver- keersvraagstuk in Nederlandsche steden en in den omtrek daarvan, van de heeren A. II. Sirks, hoofdeommissaris van politie te Rotter dam, C. Snethlage, hoofdinspecteur van poli tie, afdeeling yerlceerswezen te's Gravenhage en C. Bakker, hoofdinspecteur van politie, chef bureau verkeerswezen te Amsterdam. De nrae-adviseurs lichten hun prae-adviezen na- der toe. Na de toeiichtingen kreeg de heer II. W O. de Bruyn, secretaris der vereeniging, het woord, die een samenvatting der prae-advie zen gaf en enkele puntcn uit deze adviezen critiscii beschouwde. Na de pauze werden de besprekingen over de prae-adviezen voortgezet. De heer Silks beantwoordde den heer Snethlage. Hij meende, dat hij zijn straattvpe mdeeling niet begrepen heeft en betoogde roorts, dat z.i. een afzondeiiijke verkeersbri- gade uit den booze is, omdat de agenten, die niet tot die brigade behooren, nooit in de ge- legenheid zijn, het heerlijke, frissche werk van •erkeersregelaar te doen. Spr. antwoordde vervolgens op de ver- schillende opmerkingen van de andere sprc- kers. Aangaande de tram in de binnenstad merkte spr. op, dat de tram inderdaad uit de nauwe straten der binnenstad verdwijnen meet. Spr. wees hierbii op het voorbeeld van de groote steden als Weenen en Louden. De' heer Bakker beantwoordde de gemaakte opmerkingen voorzoover ze zijn prae-advies betroffen. In het bijzonder behandelde spr. de kwestie van hoofdweg en zijweg. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE. De samenwerkende vakbonden in de klee- dingindustrie hebben voor de afsluiting van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in het heerenklcedingbedrijf de volgende voor- stellen aan de patroonsorganisatie gezonden: 10 pet. verhooging van het uurloon, wederin- yoering van de oorspronkelijke bepaling der vacantie tot de huisarbeiders(stei's)wederin- voering van de garantieregeling van /2200 per jaar, vergceding van bedrijfskosten voor de huisarbeiders en betere toepassing der ta- rieven. IS ABDIJSIROOP EEN GENEES- MIDDEL? Naar het oordeel van de reclitbank, onder- scheidt de tegenwoordige redactie der minis- teritele beschikking zuivere niengsels, die verkocht werden als gencesmiddel en als mengseis, die daarmee niets uits'taande heb ben. Ware de Abdijsircop als gcneesmiddel verkocht, dan zou de reclitbank hebben ge- concludeerd, dat bekl. schuldig was. De dag- vaarding legt dit evetiwel niet ten laste. UIT DE S. D. A. P. In het pas verschenen Jaarboekje 1925 van de S. D. A. P., komt een overzicht voor van den secretaris Werkhoven, waaruit bliikt, dat op 30 September 1924 de S. D. A. P. '38.265 leden (van wie 9393 vrouwen) telde tegen 41.774 leden (van wie 10.145 vrouwen) op 30 September 1923. Het aantal afdeelingen daalde van 587 op 580. De Bond van So- riaal Dem. Vrouwenclubs telde op 1 October 1924 135 afdeelingen met 6200 leden, terwijl van de A. J. C. (Centraie van Arbeiders Jeugdvereenigingen) het ledental op 1 Sept 1.11 6907 bedroeg, verdeeld over 82 afdeelin gen. PLAATSEL1JKE KEUZE. Aan de leden van de Eerste Kamer der Statec-Generaal is door de vereeniging Civis Liber het volgende schrijven gezonden: Alvorens tot de beraadslaging over het ini tiatief-voorstel van den heer Rutgers betref fende plaatselijke keuze wordt overgegaan zij het der vereeniging Civis Liber vergunc alsnog dc aandacht te vestigen op de onder volgende punten. Elkc drie jaar zal, indien het voorstel wordt aangenomen, in verschillende gemeenteraden van ons land een politieke strijd ontbranden die verre van wenschelijk moet worden ge acht. Die strijd zal niet nalaten onder de burgerij scherpe verhoudingen in iiet leven te roepen tusschen voor- en tegenstanders De gemeenteraadsverklezingen zullen nog- minder gaan om genjeentc-belangen en nog tneer om partij-overwegingen dan tot du ver. Het komt ons voor, dat de zaak der plaatselijke keuze van te weinig belang is om de burgerij aan een telkenmale terugkee- rend geharrewar bloot te stellen, omdat een kleine groep in een gemeente zijn medebur gers niet met rust vcrkiest te laten. De voorsteller meent, dat de drankwet niet opvoedend beoogt te werken en slechts dient ter beteugeling van het aicoholisme. Wij heb ben altijd een beter denkbeeld gehad van oiv ze Nederlandsche wetgeving dan dit arnu ment „pour le besoin de la cause", doch in dien zulks juist is, behoeft daarom toch nog niet te worden toegestaan, dat telkens weer een strijd worde uitgelokt onder de burgerij waar de overheid competent mag geacht wor den (zeer zeker krachtens de politieke ove tuiging van den voorsteller) de juiste midde- ten toe te passen, ook zonder inmenging van enkele bevolkin^'noepen. Juist de dwang, uitgeoefend door niet competente medeburgers, is hatelijk en het niet wenschelijk dat een kleine groep aan de overige burgern "dwang oplegt, indien de wet- gever en de overheid het „algemeen" belang niet bliiken in te zien. Plaatselijke keuze zou geen verbod zijn dcch het staat wel vast, dat zij die het middel lianteeren, een verbod beoogen en dat dus keuze bedriegelijk veel op verbod gelijkt. Het streven daarnaar is voor den rustigen burger, die toch reeds'door velerlei geplaagd wordt, onbehaaglijk, lastig, hinderlijk en hatelijk. Dc geringe belangstelling bij de proefstcm- mingen, waarvan de voorsteller spreekt, is een x-eden om de burgerij niet noodeloos las- iig te vallen met een voor gemeentegeld te houden dure stemming, om aan het drijven van enkelen voidoening te schenken. De stemming in de Tweede Kamer droeg kennelijk het stempel van kiezersvrees, waar door onverschilligen tot voorstemmers zijn gemaakt. Gelukkig is in-cle Eerste Kamer zoo iets niet te vreezen en lieeft dc stemming dus grooter moreele waarde. Waar de voorsteller ten slotte dreigt met hernieuwde indienjng bij verwerping van het voorstel, verliest men de deferentie uit het oog, die zelfs een voorstander van plaatselij ke keuze voor het hoogsie college behoort te hebben, ook al zijn deze iieden niet kieskeurig in hun middelen, zooals een anonieme dreig- brief aan den secretaris dezer vereeniging bij de oprichting deed blijken. Onze vereeniging verzoekt de leden der Eerste Kamer het Voorstel betreffende Plaat selijke Keuze niet pan te nemen, omdat de beoogde vrijheidsbeperking niet door het at gemcen belang wordt geboden. In een zaak tegen den 50-jarigeti winke- lier in geneesmiddelen, A. B„ te Rotterdam, die wegens vermeende overtreding van de wet op de geneeskunde (het op zijn last doen ver koopen van een hoeveelheid Akker's Abdijsi- roop, althans een hoeveelheid bruine vloei- stof. welke ongeveer 480 milligram salacyt- zuur bevatte) door den kantonrechter te Rot terdam van alie rechtsvervolging was ont- slagen, heeft de rechtbank tegen bekl een gelijkluidend vonnis gewezen. De rechtbank was van oordeel, dat door een drogist, volgens lijst C. geen hoeveelheid van 480 miligram mag worden verkocht, on- verschillig tot welk doel. Bij Ministerieele be schikking van 15 Juli 1872 is nog uitbrei- ding gegeven aan iijst C. Een drogist mag sedert deze beschikking geen geneesmiddelen LEERAREN EN LEERARESSEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Gistermiddag is te Utrecht de openbare al gemeene vergadering van den Bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidson- derwijs voortgezet. De afdeeling Alkinaar stelde een motie voor, waarin geprotesteerd wordt tegen de uitlating van den minister van onderwijs, dat de salarissen van het personeel bij het nij- verheidsonderwijs in 1925 niet meer dan 10 pet. achtcruit zullen gaan bij hetgeen het over 1923 werd uitgekcerd, omdat dit voor lien een salarisachteruitgang zal zijn, groo ter dan bij iedere andere groep van rijks- ambtenarcn. U^gesproken wordt voorts daarin, dat het in strijd is met de meest ele- mentaire begrippen van billijkteid indien niet de salarisregeling van 1921, in plaats van die van 1923 ten grondslag gelegd wordt bij een eventueele korting van 10 pet. Het hoofd- bestuur wordt opgedragen tegen de interpre- tatie van den minister met kracht te ijveren. Het hoofdbestuur nam deze motie onder luide iustemming over. TUCHTELOOZE JEUGD. Men meldt uit Gorinchem aan de Tel.: Sinds eenigen tij d bestaat hier een grenze- looze tuchteloosheid onder de sh'aatjeugd. De politie, die hier wegens de bezuiniging met een aantal agenten verminderd was, is niet bij machte, de^aldadigheden, inbraken, diefstallen en vernielingen te verhinderen. De bandeloosheid begon tijdens de kermis met diefstal van sigaren, sigaretten, nougat enz. uit een kermistent, daarna zijn banket- £n sigarenwinkels geplunderd, toen volgden inbraken in scholen. De kasten werden geledigd en pennen, potlooden enz. gestolen. Terwijl in een gym- nastieksc'nool de leerlingen geoefend werden1 ■hebben-de boefjes d-e poiicuiouuaics- uit de zakken van de kleercn, die in de gang liin- gen, weggenomen. Tenslotte hebben d-e jon- gens een aantal kippen en duiven- gestolen en deze op Indiaansche wijze boven een vuur, dat bui-ten de stad werd gestookt, ger-oosterd. De kippen hebbcu zij verkocht. De politie heeft de daders van de inbraken en diefstal len, ben evens hekrs opgespoord. De boefjes zijn 12 tot 16 jaar oucl. AANVARING. Gisteravond omstreeks half acht is het stoomschip Achamemnon, van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. in het Noordzeekanaal, ter hoogte van de gemeente Westzaan, met twee daar ter plaatse gemeerd liggende mod-d-er- bakken in aanvaring gekomen. Daarbij zijn vier man van de bakken te water geraakt; de- zen zijn gered en per motorboot naar Am sterdam vervoerd. De Achamemnon lag aan den grond en wachtte otp assistentie. LEERAREN EN ONDERWIJZERS IN DE GYMNASTIEK. In de Dinsdagmiddag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de gymnas- tiek in Nederland is met algemeene stemmen aangenomen een motie, waarin de vergade ring, gehoord de mededeelihg omtrent rcor- ganisatie van het gymnastiekonderwiis op de O.L. scholen en de wijze, waarop die reo<-- fanisatie door den minister van onderwijs tij dens de laatste bearrootingsdebatten werd ver- dedigd, vaststelt dat een dergelijke reorgani- satie niet is in het belang .van een goede !i- chamelijkc schcolopvoeding. DE ATJEH'SCHE VERG1FTIGINGS- ZAAK. In de zaak Mulder, beschuldigd van po ging tot vergiftiging van den gouverneur van Atieh. Hens, en diens familie, conclu- deerde het rapport van den deskundige, dat alle anonieme bescheiden van beklaagde's hand zijn. De eisch van het O. M. Iuidde: veroordeeling van beklaagde tot 12 jaar ge vangenisstraf. DE VECHTPARTIJ TE LUTTERADE. Betreffende de mishandeling met doodelij- ken afloop te Lutterade, vernemen wij nader het volgende zegt de Telg.: Reeds voor eenige dagen was een twist ontstaan in het cafe van den heer V. alhier, tegenover het station tusschen een aantal pcldcrwerkers, die hier bij den aanleg van de „Maurits" werkzaam zijn, en menschen uit het dorp. De polderwerkers hadden danig huisgehouden en veel glaswerk vernield. Er brceide dus reeds wat. Op den bewusten avond waren weer eenige polderwerkers bin nengekomen. Zij hadden merkbaar nu ook nog al veel gedronken en begonnen den cafe houder te beleedigen en bierglazen stuk te gcoien. De cafehouder en eenige andere gas- ten wilden toen deze menschen uit het cafe verwijderen en bij de daarop volgende vecht- partij ontving een der polderwerkers, zekere B., ernstige steken aan het hcofd. Met de hulp van zijn kameraden strompelde hij naar zijn woonkeet. Hij stierf in den vroegen mor- gen aan de bekomen verwondingen. Het parket uit Maastricht stelt een nader onderzoek in. Van de zes gearrestecrden is een viertal, onder wie de cafehouder V., naar Maastricht overgebracht. Het zijn alien gehuwde men schen met kinderen. DE PLANNEN VOOR EEN WERELDVLUCHT. Het Haagsche Aneta-kantoor m-eldt: De heeren, die zich bereid hebben ver- klaard, toe te treden tot cen vcorlcopig co- mite, dat uit finai^ieel en technisch oogpunt een plan voor een wereldvlucht zou bestu- deeren, hebben gisteren te 's-Gravenhage ver- gaderd. Er werd een sub-co-mmissie benoemd, bestaande uit prof, van Boyen, m-ajoor Har- denberg en luitenant ter zee Olivier, die zich zal verstaan met het vliegcomite Holland- Indie, het dezer dagen opgerichte comite Tr-eub en de Konin-klijke Luchtvaartmaat- schappij. In afwachting van het rapport van deze sub-commissie zal elkc propaganda (in wel- ken vorm ook) voor een wereldvlucht worden gestaakt. Verschillende in en buiten de pers verschenen publicaties werden praematuur geacht, gezien het feit, dat gisteren de eerste bijeenkomst w-erd gehouden. DE INBRAAK TE HAARLEM. In verband met de inbraak in de Smede- traat te Haarlem heeft dc politie aldaar drie verdachte personen gearresteerd. L1CHTENDE AFSLUITBOOMEN. Op de lijn Rotterdam—Den Haag van de Nederlandsche Spoorwegen is een begin ge maakt met het aan-brengen van reflectors met rood glas op de afsiuitboomen der spc-orweg- overgangen. Het licht van de voertuigen wordt prachtig weerkaatst, zoodat de be- stuurders op voldoenden afstand kunnen zien wanneer de spoomeg afgesloten is. GESCHENK VOOR HET VREDES- PALEIS. Het Vredespaleis heeft een nieuw beeld ten geschenke gekregen van de Vereenigde Sta- ten, vervaardigd door den beeldhouwer O' Connor. Het stelt de Rechtvaardigheid voor. Het is geplaatst onder Iiet koepeldak van de groote trap. De Amerikaansche gezant zal het beeld of- ficieel aanbieden. GEMENGDE HUWEL1JKEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Doetinchem heeft besloten, dat kinderen uit een gemengd huwelijk alleen gedoopt zullen w-orden indien zij den leeftij-d van 10 jaar nog niet hebben bereikt. /Zijn ze daarboven, dan zullen ze moeten wachien tot hun. openbare geloofsbelijdenis. KORTE BERICHTEN. De Bond van Onderwijzeressen bij het Frobel-onderwijs heeft Maandag alhier haar jaarvergadering gehouden. Maanda^middag is in tegenwoordig- heid van den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland de drinkwaterleiding der gemeente Geldermalsen officieel geopen 1 De Vereeniging van ambtenaren ter di- rectie van de Rij kspostspaarban k te Amster dam heeft Maandag onder voorzitterschap van den heer J. de la Bella te Amsterdam haar jaarlijksche vergadering gehouden. Op vragen van het Tweede Karnerlid Kleerekoper Heeft cle minister van justitie kennis geno- de -p.rs. oiiiU'cnt, dc. tccstaiideu. wclke op lid gcsticht „Be Glindhofst" heefschen?, liec-ft de minister uitveerig geantweord. Dc gemeente Amsterdam heeft een proce dure gewonnen tegen het Centraal Verreken- kantoor voor Brandstoffen. De Unie van Christelijke onderwijzers heeft gisteren te Utrecht een druk bezpcht algemeene vergadering gehouden. Gisteren is te Utrecht d-e algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van onderwijzend personeel aan Protes- tantsch-Christelijke kweekscholen. Vertegen woordigers van verschillende zustervereeni- gingen en de heer Eringa, inspetceur van het lager onderwijs, woonden de vergadering bij. De Vereeniging voor paedagogiek heeft gisteren te Utrecht haar 67ste algemeene vergadering gehouden. Mr. Meyer, wethou- d-er van onderwijs der gemeente Utrecht, en de heer v. d. Hoeve, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs te dier stede, woon den haar bij. Gisternacht is ingebroken bij de winke- liers Haan, Velthuis, Teesink en Wolthuis te Hengelo. Bedragen van zeven tot tien gulden zijn gestolen. Men vermoedt dat het het werk is va% dezelfde personen, die den vorigen naeht te Del-den drie inbraken hebben ge- pleegd. In den nacht van Maandag op Dins- dag is er brand uitg-ebroken in perceel Zee- straat 3 te Zandvoort. Dit perceel is eigen- dom van zes personen, maar was onbe- woond. D-e brandweer was den brand spoe dig m-eester. Twee van de eigenaren zijn, op vcrmoeden van brandstichting gearresteerd. Er wordt een onderzoek ingesteld. Het gister van Sfax te IJmuiden aange- komen Nederlandsche stoomschip Witte Zee had een verstekeling aan boord, een Griek, die zich in Tunis op het schip had verstopt. Hij is aan den vreemdelingendienst te Am sterdam overgegeven. Te Assen is gevankelijk binnengebracht C. J., arbeider te Emmen, verdacht van ern stige mishandeling van van B. aldaar en J L. arbeider te Nieuw-Weesdinge, verdacht van poging tot verkrachting. Het bestuur van het Gewest Noord Holland van het K. N. G. V. vergaderde Zondag j.l. onder Hiding van mr. N. Groe- newegen in Hotel Polen te Amsterdam o.a. rer vaststelling van de agenda voor de jaar lijksche algemeene vergadering op 1 Januari a.s. Het bestuur van de Ver-eengiing van In- dische verlofgangers heeft gisteren in ver band met bet vijfjarig bestaan van de ver eeniging een receptie gehouden in de boven- zaal van de Oranje Societeit te 's-Graven- hage B0RSTS1R00P Euitenland DE CHAOS IN CHINA. Het gevaar voor en nieuwen oorlog om de provincie Kiangsoe werd vermeden. De afge- zette militaire gouverneur Tsjhii Sjie-yuan heeft Nanking verlaten, omdat zijn voomaam- Afe officieren weigexden hem in zijn verzet te steunen. Blijkbaar geloofde de regeering te Pe king, dat de nieuwe militaire gouverneur geen nieuwe Noordelijke troepen naar de provincie zou sturen. In Tsjekiang beginnen de plaatselijke com- ■mand'anten den strijd tegen den militairen gouverneur van dfe provincie, die ook tot de Tsjili-partij (oude regeeringspartij) behoort en waarschijnlijk weldra zal worden veivan- gen. Hetzelfde wacht wellicht zijn partijge- noot, de nieuwe militaire gouverneur van Honan, die den Christen-generaal Feng steun- de bij de bezetting van Peking. De vooruitzichten voor de regeering zijn thans gunstig om alle militaire gouverneurs, die tot de Tsjili-partij behooren,, aan kant te zetten. „KID McCOY" VEROORDEELD. Uit Los Angeles komt het bericht, dat „Kid McCoy", de gewezen bokser, die bcscliuldigd werd zijn minnares te hebben vermoord, door de jury schuldig is verklaard. Aanvaukelijk waren elf leden der jury voor vrijspraak en het eenige vrouweljjke lid voor het schuldig verklaim. Zij schijnt nu ten slotte hare mede- leden te hebben overtuigd. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE OTARU. Tot dusver zijn 47 lijken gevonden, maar er wordt nog naar vele andere gezocht, onder meer dc-or acht zee-duikers. Het aantal der gewonden, die alle plaatselijke ziekenhuizon vullen, bedraagt meer dan 400. Eenige hun- ner verkeeren in levensgevaar. De ontploffing schijnt niet in het buskruii te zijn ontstaan, maar in de dynamict, welte van een boot op lichters werd overgeladen en van dc lichters weer op en ponton. Men ver moedt, d-at de eerste ontploffing ontstond op den ponton em wel door een siaghoedje, dat zorgeloos in de stukken dynamiet was ver- pakt. De boot, wclke de dynamiet aanvoerde, werd emstig beschadigd, maar zonk niet. Daarentegen zonk een nabijliggende kleinere boot. Een aanzienlijlc deel van' de stad wei'd door de ontploffing en den daarop volgenden brand verwoes-t, benevens het spoorwegstation en 50 spoorwagens. De schade, aan den spoorweg berokkend, bedraagt 1 millioen yen, terwijl de materieele schade, door de stad geleden, op 3 millioen yen wordtg eraamd. Het gure weer maald de positie van dc talrijke daklooze inwoners nog benardei". ZWARE REGENVAL. Op een zij lijn van de Grat Northern Rail way in Ierland is een spoorbaan ten gevolge van zwaren regenval bezweken, waardoor over een afstand van 30 voet de rails in de lucht hangen. Het passagiersverkeer moest aldaar worden stopgezet. In Fermanagh (eveneens in Ierland) werd een snoorbrug we^p-cslagen. De Great Western Railwav- brup- bij Barmouth in Wales werd ontzet door de zware stortzeeen; ook daar is het spoorverkeer gestaakt en de dienst verder m.>t autobussen onderhouden. Thans is de nor- male toestand weer hersteld. NOOIT EEN FILM GEZIEN. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtepde en snel genezen-de Parol. In dnozen van 30, 60 en 90 cts. Bij a-pothekers en drogistcn. Delaware (Vereenigde Staten) woont een tochtigjarig man met zijn vijf en zeventigjari- ge vrouv, die geen van beiden ooit een film gezien of een bioscoop bezocht hebben. Hun kleindochter isSstelle Taylor, de bekende Amerikaansche filmster. HENRY, SAVAGE LANDOR f Dc tekende reiziger, geograrf en schrij- ver Henry Savage Landor, die van een reis uit Thibet terugkeerde, is td Florence, zijn geboortestad, overleden. Hij heeft jaren lang groote reizen gemaakt, in het Verre Oosten, Thibet, Indie, Persie, de Vereenigde, Staten, Australie, Zuid Amerika en Noord Afrika. Hij was de eerste blanke, die de beide bronnen bereikte van de Brahmapoetra en die de juis te ligging daarvan op de-kaart aanteekende (Thibet 1897). Hij heeft ook het aardrijks- kundig probleem opgelost, dat er ten Noorden van de Brahmapoetra geen gebergte bestond, hooger dan de Himalaya. In 190Q vergezelde hij de geallieerde troe pen op hun marsch naar Pehin en hij was de eerste Engelsc' man, die de verboden stad bezocht. Hij hec-' ook reizen gemaakt dwars door Afrika, en dwars door Zuid Amerika, van Rio de Jan:: o naar Lima, waarbij hij het vrijwel onbekende binnenland van midden Brazil ie doortrok. Landor, een veelzijdig man, hij was ook schilder en beeldhouwer, is bovendien uitvinder van twee typen verbe- terde tanks, en van een methode tot het ver- nielen van draadversperringen. STALEN NOODWONINGEN. De Engelsche minister van gez-ondheid, Neville Chamberlain, zal op 6 Januari met de plaatselijke autoriteiten een bespreking hou den over de proefnemingen met stalen nood- .woningen. In 25 distric/en, zullen modellen voor dergelijke woningen worden gebouwd om het systeem algemeen bekend te maken. KORTE BERICHTEN. De Bciersche volkische landdagafge- vaardigde Pohner zal zich op 1 Januari voor het ondcrgaan van zijn vestingstraf aanmel- den. (Hitler-putsch). Naar de sociaal-democratische bladen melden, is het verzoek om gra;tie, dat de vrouw van den vroegeren Saksischen minister- president Zeigncr, die tot tuchthuisstraf ver- oordeeld werd, voor haar man had ingediend, afgewezen. Een spoorwegarbeider in het station van Mentone (Frankrijk) heeft in- een trein 68 stuk ken Ned. Werkelijke Schuld ter waard'e van 1.900.000 francs gevonden. Ter viering van het Heilige Jaar heeft de Paus verleden Woensdag met groote cere- monieel de Heilige Deur in de St. Pietenskerk geopend. De gezondheidlst-oestand van den Zweed- schen premier Branting is weder slechter ge- worden. Volgens een bericht uit Madrid heeft de patriottische vereeniging aldaar besloten Ibanez' manifest teg-en den koning, alsmede exemplaren van de door hem geschreven boe- ken in het onenbaar te verbranden. Staten-Generaal van den de jaren EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren waren ver schillende wetsontwerpen aan de orde, die alle zonder discussie of stemming werden goedgekeurd. Staatsbegrooting voor 1925: Hoofdstuk I (Huis der Koningin), Hoofdstuk VIIA (Na- tionale Schuld), Hoofdstuk XII (Onvoorzie- ne uitgaven), wet op die middelen. Goedkeuring van het op 30 Mei 1924 te Warschau tusschen Nederland en Polen ge- sloten handelsverdrag, met daarbij behoo- rend protocol. Wijziging van hoofdstuk Va der Staats begrooting voor 1923 (verschillende onder- werpen). Na-d-ere wijziging van het Vlllste hoofdr stuk der Staatsbegrooting voor 1923 (ver schillende onderwerpen). Verhooging van de begrooting van in- komsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Artillerde-inrichtingen voor 1924 (ver schillende onderwerpen). Wijziging en verhooging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1923 (verschillende onderwerpen). 1 Voorzieni-ng in het kastekort Surinaamschen dienst gedurende 1925, 1926 en 1927. Voorziening in het kastekort van den In- dischen dienst hier te 1-ande gedurende het jaar 1925. De vergadering werd verdaagd tot Dins- dag 6 Januari. i Stadsniews. WIJZIGING BEPALINGEN BETREF- FENDE UITKEERING LOON BIJ ZIEKTE. In bijlage no. 241 schrijven B. en W.: Indien een ambtenaar of werkman respec- tievelijk ingevolge artikel 17, 2de lid van Gemeenteblad 852 en artikel 17, 2de lid van Gemeenteblad 351, gelijk dit bij besluit van 27 November j.l. (bijlage 195) is vastgesteld, voor rekening der gemeente in een sanatori um verpleegd wordt, blijven de bepalingen van het eerste lid der genoemde artikelen gel- den, volgens welke ook in geval van ziekte naar bepaalde regelen de bezoldigiug of het loon wordt uitbetaald. Beide bepalingen zul len in den regel toepassing vinden, althans voor een groot gedeelte, over heizelfde tijd- vak. Dit stelsel is zeer zeker juist ten aanzien van gehuwden- en ongehuwden-kostwinners. Minder juist lijkt het ons echter ten aanzien van ongehuwden-niet-kostwinners. Immers, er kan geen reden zijn, aan hen, in wier on- derhoud door verpleging in 'n gesticht wordt voorzien en die zelf niet in het onderhoud van anderen hebben te voorzien, de bezoldiging te blijven uitkeeren op denzelfden voet als "met kostwinners het geval is. Hieromtrent hebben wij het advies inge- wonnen van de Commissie van Overleg voor de ambtenaren en de Commissie van Overleg voor de werklieden. Volgens het p 11 November j.l. door bei de Commissies uitgebrachte advies kunnen men \<ui de uionuustende mededeelingen in in het piaatsjc Wilmington, in den staat deze zich met onze zienswijze yerecnigen. Zij per flacon /I. 1.25 .^»r V.erKrijqb'jar bij H.H.flpolhcl(crsen0rc3ijlfn

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 14