DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN GMSTREKEN. Ondejaarsavond. No. 303 Hon&erd zes en twintigste Jaargang 1924. Aboimomentsprlis bij voornitbetaling per 3 manKm tS.-, ft. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Aflvertenttepr. 25 ct. p. regel, groota-e letters naar plnatsruimte. Brleyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.li. Henns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Dit mimmer bestaat uit 4 bladen. WOEKSDAG Diredeur: G H. KRAfc Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. 31 DECEMBER De wijzerplaat van de ldok is_ rond, het symbool van den Tijd die oneindig is.- Hoe Vlug en hoe lang de wijzers zich ook voortbewegen, nimmer bereiken. zij een eind- punt. Uur na uur, dag na dag, jaar na ]aar wordco.1 aaneengeschakeld en liet einde van dien tijd-keten bl'ijft voor het menschelijk oog verborgen. De klok telt de uren af, tot zij, al tellend, van ouderdom vergaat. Dat is ook het beeld van alle menschelijke leven. Den korten tijd van ons bestaan verdeelen wij nauwkeurig in dagen en jaren, tot het oogenblik komt, dat wij ons evenswerk aan een opvolgend geslacht moeten overgeven. Wij kunnen slechts terugzien op wat wij zelf en anderen voor ons gedaan hebben. En hoe kort is dan de tijd waarin wij de ge- schiedenis der menschheid kunnen nagaan. Terugziend in de achter ons liggende eeuwen, wordt ons geschiedenis-verhaal on- vollediger naarmate wij dieper in het verleden peilen. Een goed geconserveerd, onaangetast ko- ningsgraf stelt voor enze verbaasde bliklcen de voortbrengselen der besehaving van een dertig- of veertigtal eeuwen geleden ten toon. Al het vroegere kunnen wij slechts gissen. Het is vergaan en tot sttof geworden. Daarachter ligt het grijs verieden, waarin tieel ver weg het begin van den keten des Tijds moet liggen. Geleerden hebben den ouderdom van onze aarde gesehat. Zooveel millioen jaren geleden moet zij ♦ntstaan en bewoonbaar zijn geworden. Is het begin van den Tijd daannede in ver- band te brengen? Geenszins, want voor de wording onzer aarde waren er andere hemellichamcn en daarvoor wear andere en ook zij hebben hun tijd1 van wording en ondergsng gekond1. Er is voor onze begrippen geen begin en geen einde. De Tijd is eindeloos. En wat wij er van overzien kunnen is een trietig, onbeteekenend deeltje van het gToote geheel. Daar leggen wij beslag op en wij verdeelen het met groote nauwkeurigheid in jaren, maanden en dagen. Hoe gering is het gemiddelde aantal jaren, dat wij het onze kunnen noemen. En toch is dat onze levenstijd. Toeh omvat dat ons heele bewuste bestaan van de wieg tot aan het graf. Het lijkt in onze jeugd zoo eindeloos. lang en het is zoo kort. Naarmate wij ouder word'en schijnt de tijd vlugger te gaan. Het is of de jaren steeds korter worden. Als wij achter ons zien, kunnen wij ons niet voorstellen, dat een zoo belangrijk deel van ons leven reeds verbruikt is en in span ning zien wij voor ons uit en vragen ons af: hoe lang nog? Twee dagen zijn er in het jaar waarop die vraag zich het sierkst op den voorgrond dringt. Op onzen verjaardag voegen wij een jaar oij het aantal dat van onzen levensduur- reeds voorbij gegaan is. En op Ondejaarsavond ondergaan wij alien dezelfde emotie, dat het rad van de eeuwig- heid een schakel in den eindeloozen keten des Tijds doet verspringen. Een jaar een dee^e dat wij uit cosmogra- fisch oogpunt nauwkeurig afgepast en als tijds-eenheid vastgesteld hebben, is weer voorbij gegaan. Ons aller leven; onze geschiedenis, de ge- heele wereld, het is alles een jaar ouder ge worden. Dan zetten wij ons neer en overzien het tijdsdeeltje dat achter ons ligt. Kunnen wij er tevredeo over zijn? Het is voorbij gegaan en het zal nimmer te- rug komen. Dit boekiaar van ons leven is afgesloten en ons geweten zal het ons wel zeggen of er een saldo van goed of kwaad wordt gevonden. Er is wat men noemt een noodlot. lets onafwendbaars, dat rampen en ver- schrikkingen brengt, die niemaxid voorzien kan. En er is een geluksvrouw, een Fortuna, die haar goede gaven van gezondheid, rijkdom en welvaart op wispelturige, maar soms kwistigc wijze weet uit te strooien. De iovloeden die beide machtien in een be paalden tijd uitoefenen, drukken er hun onuit- wischbaren stempel op. Wij spreken van een goed jaar, als onze oogst gerijpt, onze gezondheid behouden en onze materieele welvaart duidelijk te consta- teeren zijn geweest. En van een slecht jaar als de oorlogsbranc zijn rui'neerenden arbeid verrichtte, als de oogst mislukt is, als het water onze vrucht- bare akkers overstroomde, als de malaise haar intrede deed en duizenden aan gebrek ten ou der gegaan zijn. Dat zijn de groote madden, aan welker fnvloed door den meusch weinig of niets te veranderen valfc En als wij op den Oudejaarsavond aditer ons zien en van een voor de wereld voor- spoedig jaar spreken, dan is dit slechts een dankbaar constateeren dat een hoogere macht in alwijsheid ons dat zoo toebedeeld heeft. Wij kunnen aan den loop van het uit na- tuurlcrachten voortkomend wereldgebeuren niets veranderen. Dat schept de omstandigheden waarin wij leven moeten. En daarom zijn eigeniijik al onze levens verschiltend. Elk geslacht komt en gaat onder geheel andere omstandigheden dlan een vorig of een volgend. Het eene leeft in den opgaanden tijd van een welvaartsperiode, het andere bij de cla- lende lijn van een ramnspoedig tijdpei"k. En ieder van dit geslacht heeft daarin weer zijn eigen leven, dat gemakkelijker of moeilij- ker is, naarmate gezondheid, geestesgaven of materieele welvaart al of niet ons deel zijn. Op den Oudejaarsavood hebben wij dus op een deeltje van ons eigen leven terug te zien, dat geheel verschiltend zal zijn van de te- vensdeeltjes van anderen. Maar er is geen leven waarin de zon altijd schijnt, zooals er ook geen. is dat alteen uit dagen van ellea.de bestaat. Kijkdom, geluk of voorspoed, geestesgaven of karaktereigensehappen, dat alles doet niets af aan het feit, dat ieder jaardeeltje elk mensch gelegenheid geeft in den waren zin des woords een Christen te zijn. Een Christen in naastenliefde en zelfver- loochening, in opoffering van eigen materieel- of geestelijk bezit voor anderen, in troost aan lijdenden, in steun aan zwakken. Als bij den twaalfden klokslag dit boek- jaar van ons leven wordt afgesloten, wat zai er dan overblijvcn als onze goede daden en gedachten naast de slechte zullen worden af- gewogen Hebben wij in dfe omstandigheden^waariu wij individueel geplaatst zijn, met terzijde stel- ling van anderen, naar vergrooting van eigen roem en materieel bezit gestreefd? Of hebben wij om ons heen gekekea naar wie een zwaarderen strijd hadden te voeren en hen geholpen zooveel het in ons vermogen heeft gelegen? Zoo ja, dan zal deze Oudejaarsavond ons de innerlijke voldoening over goede daden moeten geven. Zoo neon, dan is het jaar dat thans achter ons ligt een verloren deel van ons Icorte leven geweest. Op den Oudejaarsavond toetsen wij een levensdeeltje op het gefa/alte aan edele be- standdeelen en beseffj^wij sterker dan ooit, dat niet de naam-Qfristen, maar de daad- Christen onzen leiasman moet zijn. Ons geweten doet ons het goede van het slechte onderkennen en eerst dan zullen wij met voile zekerheid kunnen zeggen dat wij onzen levenstijd niet misbruikt hebben, als wij op den Oudejaarsavond de heerlijke rust en de innerlijke voldoening hebben over wat wij aan geestelijk en lichamelijk bezit konden offe- ren aan hen, die zwakker en hulpbehoevender dan wij zelf waren. Al werden in het jaar dat achter ons ligt dierbare familieleden en vrienden uit onze om- geving weggenomen, wij weten dat het aard- sche leven maar kort is en dat elke dag ook onze laatste kan zijn. Maar de overtuiging dat ons leven een doel heeft en dat al ons werken en denken dus niet te vergeefs is, brengt ons het vaste geloof, dat ons geesielijk leven met den dood niet verlo ren gaat. Als wij op avonden als deze op het wel en wee van het afgeloopen iaar terug zien en een moment onze oogen sluiten, om aan onze dierbare dooden te denken, dan doordringt ons de overtuiging, dat zij ons niet verlaten hebben. En ons hart zegt ons, dat het contact tus- schen de dooden en de levenden nimmer ver broken kan worden. Moge het nieuwe jaar ons de berusting brengen in alles wat wij in onze zwakheid toch niet veranderen kunnen. Moge het ons het vaste "eloof geven, dat alles slechts tot ons bestwil geschiedt. Moge het ons den wil en de kracht geven om ons zelf te kennen. opdat wij een volgen- den Oudejaarsavond liefdevoHer en in alle opzichten innerlijk rijker zullen zijn dan wij thans waren. Dan zal dat jaar niet een verloren deeltje van ons korte leven geweest ziin. Biiitculand DE VERWIKKELINGEN IN ALBANIe. De Roemeensche pers volgt de gebeurtenis sen in Albanie met steeds grooter wordende bezorgdheid en vreest een uitbreiding over geheel den Balkan. De „Dimineata" waar- schuwt voor onderschatting van de draag- wijdte der Albaneesche verwikkelingen en verklaart, dat in het bijzonder Roemenie door stamverwantschap zeer veel belang heeft bij de gebeurtenissen in Albanie. Ds handhaving van het politick evenwicht op den Balkan eischt een zelfstandig Albanie. De onmid- dellijke nabuurstateu van Albanie volgen de verwikkelingen in dit land met een belang- stelling, die meer dan verdacht genoemd kan worden. Het droevige van de Albaneesche verwikkelingen aldus besluit het blad is echter, dat deze meer en meer het karak- ter van een godsdienstoorlog gaan aanne- men. KERSTMIS IN SOVJET-RUSLAND. De „Poslednia Nowosti" verneemt, dat de Kerstdagen te Moskou en Leningrad zonder onlusten voorbij zijn gegaan. De kerken wa ren gevuld met biddenden. Er hadden geen atheistische demonstraties plaats. Het weder was buitengewoon zacht. Derge- lijke wanne Kerstdagen heeft Leningrad in 150 jaar niet gekend. DE REGEERINGSCRISIS IN DUISCH- LAND. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Stresemann, heeft in het „Hamburger Fremdenblatt" een artikel gepubliceerd waar in hij deelneming van de Duitsch-nationalen aan de regeeringszaken vraagt, en wel om- dat deze de sterkste burgerlijke partij zijn en de minister rekening moet houden met den toestand zooals deze is. En er is volgens Stresemann geen beter middel om dien toe- stand juist te interpreteeren dan door tot de Duitsch-nationalen de uitnoodiging te richten aan het kabinet deel te nemen en hun zoo- doende een deel van de regeeringsverant- woordelijkheid op de schouders te leggen. Minister Stresemann is van meening, dat de vroegere conservatieve partij, die zich crachtig heeft ontwikkeld tot Duitsch-natio- nale partij, thans eigenlijk een groote partij van de burgerlijke kringen der steden en van de industrie is geworden. Het herstel van Duitschland kan volgens den minister niet anders plaats vinden dan op de basis der re- publiek. De groote economische problemen, die Duitschland op het oogenblik bezig hou den, kunnen slechts worden opgelost door een socialistisch-burgerlijke coalitie. Met betrekkirg tot de moeilijkheden, die in den boezem van de Duitsch-nationale partij zouden kunnen ontstaan, gelooft Stresemann, dat die moeilijkheden voornamelijk in den extremistischen vleugel der partij zullen op- rijzen. "De „Vorwarts" vraagt in verband met dit artikel, waarom Sbesemann niet zelf een kabinet heeft willen vormen, toen president Ebert hem daartoe opdracht gaf. Het blad zou willen dat de minister van buitenland sche zaken eens duidelijk en nauwkeuri" het volledig toekomstig program bij een eventu- eele deelneming der Duitsch-nationalen aan de regeering zal uiteenzetten. SPANJE'S NIEUWE POLITIEK IN MAROKKO. Het Spaansche blad „E1 Sol" meldt uit Te- toean, dat in het Westelijk gedeelte van Spaansch -Marokko acht millitaire distneten zijn ingesteld, waar een inlandsch hoofd deel van het bestuur zal uitmaken. In elk district wordt een school, een hospitaal en een han- d'elsbureau opgericht. EEN NIEUWE KOERS IN RUSLAND. De sovjetrpgeering meldt, dat de bijzondere commissie, die a.s. Zaterdag zal bijeenkomen, heeft te omderzoeken, of de bevoegdheden van de plaatselijke sovjets dienen te worden inge- krompen an wel uitgebreid, alsmede de rege- ling van een nieuw kiesstelsel. In zake de laat ste kwestie betreurt de regeeringsvei-klaring het, dat plaatselijke bestuurslichamen een vij- andelijke stemming vestigen door op de be- volking druk uit te oefecien. EEN GEVAARLIJKE METEOOR. De „Chicago Tribune" verneemt uit Rome, dat de sterrewacht te Milaan een geweldige meteoor heeft waargenomen, die in de richting van het sterrcbeeld Cassiopeia door het luchtruim schoot. Als dit hemellichaam in botsing zou zijn gekomen met de aarde, gelijk haar oorspron- kelijke richting scheen aan te wijzen, zou ecti goed deel van onze wereld vemietigd zijn, al dus het blad1. EEN VALCHE MUNTER GEARRES- TEERD. De politie te Bordeaux heeft een Pool, Gold- mann Kilken geheeten, gearresteerd, juist op het moment, dat deze een aantal valsche Frangche bankbiljetten tegai Amerikaanscb geld wilde inv/isselen. Tegenwcordig circu'leert er in Zuid-Ame- rika heel wat valsch geld en de politie is "de meening toegedaan, dat Kilken deel uitmaakt van ear groote valsche muntersbende, die vooral in Zuid-Amerika opereert. ITALIe EN ALBANIe. Van gezaghebbende zijde te Rome wordt on'tkend, dat Italic de nieuwe Albaneesche regeering erkend heeft of met haar relaties heeft aangeknoopt. Daarentegen verluidt, dat het Italiaansche gezantschap te Durazzo kennis nam van de ambtelijke gevcelens die Achmed Zogoe jegens Italie uitdrukte. Geen verder nieuws uit Albanie wordt gemeld, waar rust heel te heerschen. MILITAIREN IN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT ONTSLAGEN De regeering van den lerschen Vrijstaat kondigde Dinsdagavond aan, het noodza- kelijk te hebben gevonden om 25 onderofficie- ren en 16 soldaten uit het legei te ontslaan, terwijl twee majoors zijn geschorst met kans op ontslag. Ook cenige staatsambtenaren zijn ontslagen. Al deze personen worden er van verdacht met vroegere officieren van het vrijstaatleger te hebben samengespar.nen om op onwettige wijze pressie op de regee ring uit te oefenen. DE „ECLAIR"-AFFAIRE. In de Frainsehe Kamer verzocht Rene Renoult, die Herriot verving, de interpella ties over de voorgenomen ervolging van het dagblad de „Eclair" van de agenda te schrappen. Generaal Noilet gaf daarna een historisch overzicht van de werkzaamheden der con- trolecommissie in Duitschland; hij herinner- de aan de jongste o»tdekkingeu van verbor gen oorlogsmateriaal, hetgeen den gezanten- raad er toe heeft gebracht te constateeren, dat Duitschland in gebreke is gebleven de voorwaarden te vervullen, noodzakelijk voor de ontruiming der Keulsche zone op 10 Jan. Noilet achtte de publicatie door de „Eclair" ontijdig en schadelijk voor de Fransche be- langen, aangezien het rapport een interge- allieerd document was. Hij v^gde eraan toe dat de twee op de „Eclair" gevonden do- cumenten oategenzeggelijk de buitenlandsche veiligheid van den staat raken. Ten slotte zeide hij, dat hij de ondervinding, in Duitsch land opgedaan, zonder voorbehoud ten dien- ste van Frankrijk zal stellen. Drie van de vier interpellaten, trokken daarop hun interpellaties in, terwijl de Ka mer heeft gestemd over de door de regee ring gevraagde schrapping van de vierde. Met algemeene stemnien (302) werd daar toe besloten. NIEUWJAAR. »e ..Alkmaarsche Courant" zal Dca- derdagavonfl niet verschijnen. De Directie. DE ROOFPOGING TE MECHELEN. Naar gebleken is, zijn de drie Duitschers, die te Mechelen poogden een juwelierszaak te plunderen en den juwelier en diens vrouw neerschoten, identiek aan de drie Duitschers, die te Schinfeld (Limburg) zijn aangehouden wegens het te koop aanbieden van een gesto- len auto. De Tel. heeft te Schinfeld nog de bijzon- derheden van deze arrestatie vernomen: In den avond van den eersten Kerstdag kwam een auto met drie personen in het kl ne dorpje Schinfeld. De inzittenden bodL-n verschiltend i nersonen den auto te koop aan, zeggen de', dat zij naar Duitschland moesten en den wagen, omdat er geen triptiek bij was, niet over de grens konden kriigen. Een en an- der kwam den dorpsbewoners, doordat zij aan de grens wonen en het smokkelleven van na- bii kennen, wel wat verdacht voor. De dne Duitschers werden in het cafe van Ringers, dicht bij de grens, op den z.g. Neutraleu Weg aan de praat gehouden. Onderwijl werden de gemeenteveldwachter en twee rijksveldwach- ters gewaarschuwd en had de cafehoudcr, die de andere gasten van het cafe ongemerkt in- gelicht had, voor alle zekerheid zijn zaak ge- sloten, zoodat men in geen g;eval vluchten kon. Bovendien was de auto, die ergens an ders stond, alvast onbruikbaar gemaakt. Toen de drie veldwachters binnenkwamen, voorgevende c'i passen te inspecteeren, gin- gen zij naar het tafeltje, waar de drie ver- dachten zatetf' en bevalen hun. hun de revol ver voorhoudend, de handen op te steken. Daarna werden zij geboeid en gefouilleerd. Een van hen had een geladen revolver bij zich. De beide anderen waren in het bezit van scherpe messen, inbrekerswerktuigen en van ruim 100 patronen. Na lang ondervragen bekenden zij, den auto te Keulen gestolen te hebben. Daar het dorp met Heerlen des Zon- dagsavonds geen communicatie heeft, is eerst den volgenden dag uitgekomen, dat de auto te Arlon (in Luxemburg) gestolen was en het drietal te Mechelen de juwelierszaak had wil len plunderen. In afwachting van hun uitlevering zijn zi] naar de strafgevangenis te Maastricht over- gebracht. DE STORM IN ENGELAND. De .storm, die Maandag was gaan liggen, is des nachts opnieuw opgestoken en vernielde te Londen hondcrden telefoendraden, terwijl een zestal ondergrondsche kabels door het water beschadigd werden. Vele overstroo- mingen hadden plaats. Het zonderlinge ge\al deed zich voor, dat op sommige plaatsen in de Theems zeer laag water was, doordat de sterke wind stroomopwaarts bli^. Twee veer- booten op de beneden-Theems konden niet overvaren en een passagiersboot uit ool- wich bleef een uur alng aan den grond zitten. Bij Penrith konden de sneltreinen van Leaden naar Schotland niet verder komen, zoodat een deel van lietv erkeer over de Midland-route moest worden geleid. In het Lngelsche Kanaal werd de sch-eep- vaart door de geweldig hooge golven zeei" be- lemmerd. De booten, die op Vlissangen en Boulogne varen hadden groote moeit'e om uit de haven te konten. De dagdienst van New- haven naar Dieppe werd gister gestaakt, even- als de Kanaal-dienst van Southampton. EEN GEHEIMZINNIGE ZIEKTE Het Britsch-Indische blad de „Pionneer" verneemt uit Mesjed (Perzie), dat aan de grens van Perzie en Afghanistan groole on- gerustheid is ontstaan door het optreden van een geheimzinnige epidemic, welke de plaat selijke geneesheeren tot dusverre nog niet konden verklaren. Volgens betrouwbare be- richten aan de Times zijn in de laatste Een dagen 200 aangetaste personenovefleden "EEN MERKWAARDIG AVONTUUR. In de buurt van Indianapolis werd cen autombiel des nachts door cen sneltrein aan- gereden. Ecu der inzittenden, mrs. Mary C'ark, werd door den schok in de lucid ge- slingefd en kwam tcrecht op cen vangijzer dat voor aan de lo-nomotief was beyestigd. De GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Lau- gestraat en ald'aar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voonverpen als gevonden gedeponeerd op 22 tot en met 28 December 1024. FUiitje, da- mesmof, R.K. kerkbeekje, hondenhalsband met penning, zdveren beursje, broche, grijze sjaaldas, rijwielsleutel, 7 tinnen eieren stan- daards, zwart bonije, redicule met inhoud, benevens diverse sieutels, niantclbf.ndeu, handschoenen en kinderwantjes. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 22 tot en met 28 December 1924. Fa. Morra, Noorclcrkade, waschmand met inhoud; J. Hoedjes, Schou- tenstraat, huissleutelL. Biskanter, Achter- straat 37, armbandje; Zwartendijk, Berger- weg 87 te Bergen, sjaaldoek; G. Geels, Hei- ■ligland 10, poitemonnaie met inhoud; T. die Boer, Kooimeerlaan S3 te Heiloo, zakmes; R. Street, Scharmerweg 19, bruine handschoen; J. Duits, le Tuindwarssfcraat 29, portemon- naie met inhoud; A. de Rooij, Overdiestraat 14, schort; J. B. Jan-sen, v. d. Woudestraat 35, vulpenJ. v. d Haagen, Stationsweg 48, kinder-portc monnaieW. Groefsema, Noor- derkade 19, zilveren beursje met inhoud; C. Koeman, Polderstraat 16, paar kinderhand- schoenen C. IT. F. Strooker, Schelphoek 11, dames-portemonmate in houd:; T. Visser, Kerk- straat 3, kinderhandschoenitje; J. Pol, Zeglis 84. kindertaschje inhoudende twee portemon- na'ies met inhoud, P. Schilder, Zeglis 53, geel koralen halsketting; Joh. Kemp, Nieuwesloot 14, grijze jong=HShandSchoen; J Vreeker, Landsteaat 61, portemonnaie met inhoud; J. IT. v. d. Velde, Roeme-: Visscher- straat 7, nikkel remonioir horloge; P. Keij- zer, Scliernieerstaat 4. bruine bout; A. v. d. Kamer, Tromps:raat 22, zilveren rozenkrans: A. de Rover, Bergerweg 5, portemonnaie met inhoud; C. Bussen, Middenstraat 13, metaal beursje; W. Moreels, Korte Sint Jacobstraaii 1, oliekleed; C. Joou, Laat 32, paar witte tanderwantjes; J. Ivolijn, Oterleek, rijwid- lahtaam; Jansen, v. d. Woudestraat 9, gou- den brodie met steen; D. de Jong, Bloem- straat 4, auto-niirnmerp'laai; J. Blom. Gees- tersingel 45, pince nez in etui; H. Martin, Liefdelaan 31, fanfasie broche; D. Oucit, Sta- tittnsstraat1 53, portemonnaie met inhoud; S. de Vries, Kitstecg 6, R-K. kerkbotekjede Beurs Geestersingel 39, lorgnet in etuiWed. Scholten, SandSrsbuurt 18, niondharrncnica; J. Bierman, Noodwoning R. O. G. learner 11 zilveren beursje met inhoud; G. Timmer, St. Annastraat 23, zilveren armband; G. Ruiter, Nieuwesloot 81, handschoen; P. R. G. Buren, Laat 223, zilveren manehetknoopK. v. d. Pol, Ridderstraat, handschoen; J. C. Met, Nieuwpoortslaan 149, nieuwe autoband; A. Boersen, Payglop 14, portemonnaie met in houd; A. Post, Eiketenbergstraat 50, hond, Dobberman; Juffrcuw Wokke, Verdronken- oord 4, wit kinderbontje. Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. machinist van den treia, die van het ongeuk niets gemeh'kt had, reed gewoon door, niet vermoedend, dat op het vangijzer een vrouw zich vastklemde en gillend om hulp riep. U- koude nachtlueht verstijfde haar handen en annen en zij verloor het bewustzijn. Twaaif mijlen werd zij op het vangijzer meegevoerd. Toen in een bocht, werd zij er afgeslingerd en k-wam gelukkig in een sneeuwhoop terecht, waar zij liggen bleef tot zij gevonden werd1. Zij zal vermoedelijk in leven blijven. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. De berichten uit Washington, diat de Ame- rikaansche regeering door de houding van Frankijk tegenover zijn schuld er toe zou kunnen worden gedreven, haar invloed uit te oefenen om te bUetten dat verdere particu- liere leeningen aan de Fransche regeering worden verleend, worden in New-York kalm opgevat. Bankierskringen meenen niet, dat het ooit zoover zal komen. Zooals men weet, vreest men in Washington, dat Frankrijk zijn' Amerikaansche niet zal erkennen. Reuter meldt nog uit Washington-, dat in beide huizen van het Congres over de Fran sche schuld is gesproken. Senator Reed zei, dat hij meende, dat de Fransche regeering niet voornemens was om de schuld te beta- len, maar dat dit niet de wensch van het Fransche volk was. Het Congres schijnt voorts aan te dringen op een spoed'ige reve ling van de zaak. Intusschen doen Coolidge en Hughes hun best om te voorkomen, dat er in Amerika dingen worden gezegd of ge daan, die het Fransche volk zouden kunnen kwetsen. De opvatting, dat Franki-ijk niet voorne mens is om de schuld aan Amerika te beta- len, berust op de laaist gepubliceerde Fran sche bagrooting, waarop de schuld aan de V. S. niet voorkomt. Volgens deze 'berichten zou de regeering te Washington niet van plan wezen era hieromtrent een nota r^ar Parijs te sturen, omdat zij aanneemt, dat selluklverlooeh-ning niet in -de bedoeling der Fransche regeering kan liggeu. ALKMAARSGHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 1