Alkmaarsche Gourant Honderd Zes en Twlntigste Jaargang, Woensdag 31 December. IT*. SOS 1924 Alkmaar en omgeving. 1924 bracht meer dan de vorige jaren de overtuiging, dat Alkmaar een groote toe- ikomst tegemoet gaat en zijn banden met de buitengemeenten steeds hechter maakt. Veel hangt merbij at van bet standpunt, dat de Raad in verschillende zaken zal innemen, al stellen wij op den voorgrond, dat de natuur- lijke groei der dingen wel de grootste voor- waarde is. D(at Alkmaar thans reeds bijna 27000 inwoners telt, zal men zeker met ge- noegen hebben vernomen. Steeds meer wordt Alkmaar het centrum voor bet Noordelijk ge- deeiWe van N. Holland. Dank zij de autobus- sen, bezoekt een steeds grooter aanial men- schen uit de omgeving Alkmaar voor ons marktwezen en voor bet doen van inkoopen op allerlei gebied. De autobus brengr or- pen, die tot nog toe van elk middc. van ver- voer verstoken waren, uit bun ts„.e! en de Alkmaarsche Overheid zal in bet belang van den Middenstand, goed doen, aan de yrije ontwikkeling van de autobusdiensten geen moei'lijkheden in den weg te leggen. De autobussen brengen ook bun nadeeien en wel vooral in het verkeer met gemeenten, die door spoor of tram reeds te bereiken zijn. Het is dan ook te begrijpen, dat een terzake ingestelde staatscommissie*, met bet oog op de tekorten, die de exploitaiie van de spoor- wegen met zich brengt en de meerdere- kos- ten, die door het autobusverkecr het onder bond van de wegen vordert, uitgaven, die op de belastingbetalers drukken, een regeling onder de oogen heeft gezien, die beperkingen oplegt aan autobusondernemers en voor ver- bindingen met plaatsen, die reeds door spoor en tram communieatie hebben. Het valt ze ker toe te juichen, dat eindelijk voorschriften bij het autobusverkeer, met het oog op de vei- ligheid van het publiek, in het leven zijn ge- roepen. Het feit, dat de firma Vroom en Drees- mann het aandurft, een warenhuis te stichien, bewijst, dat ook deze firma, met jarenlange ervaring omtrent de koopkracht van Alk- maars bevolking en die van de ®mgeving, vertrouwen heeft in de toekomst van Alk maar. Ook de Alkmaarsche onderwijsinrich- tingen zijn voor die ontwikkeling een belang- rijke factor. Dank zij de groote energie, door den Directeur van de H. B S. ontwilckeld, is de R. H. B. S. te Alkmaar thans de best ingerichte H. B. S. van ons land. Het is ons bekend, dat uit alle oorden van ons land bij den Directeur gereg'eld inlich- tingen worden ingewonnen over de aan deze school verbonden economische literaire af deeling, waarvoor hij en dit zegt in deze tijden van bezuiniging zeer veel den steun van den Minister van Onderwijs wist te ver- krijgen. Hilversum volgde in dit opzicht Alk maar en het is zoo goed als zeker, dat tal van andere steden Hilversum zullen volgen. Reeds in 1920 uitten wij den wensch, dat de Raad niet, zou vasthouden aan formeele rechten, maar een gewillig oor zou leenen aan de bezwaren van de buitengemeenten tegen de getroffen regeling voor het toelaten van leerlingen uit die buitengemeenten. In 1920 meende de Raad, op grond van de nieuwe wet, die zoo gewraakte regeling te moeten vaststellen. Het was de heer Wester- hof, die toen ook betoogde, dat de klaploope- rij van de buitengemeenten op Alkmaar maar eens uit moest zijn en ook toen nog niet begreep, dat de bloei van de Alkmaarsche onderwijsin/ichtingen ten zeerste afhankelijk was van het bezoek van leerlingen uit de bui tengemeenten. Nu de heer Westerhof wet houder is geworden, kwam hij al gauw tot het inzicht, dat de slag van Alkmaar een verkeerde was geweest en het strekt hem tot eer, dat hij als wethouder van Onderwijs op grond van het sterk terugloopen van het aantal leerlingen der Handetsscholen, een mildere regeling aan den Raad voorstelde, welke rege'ing 10 Juli door den Raad werd vastgeste'd. Dat men niet dadelijk de ge- wenschte gevolgen van die nieuwe regeling movM ondervinden, had men kunnen voor- zien. in de buitengemeenten was een te groo te wrevel ontstaan, zoodat men kon verwach- ten, dat men daar niet dadelijk weer alles in het werk zou stellen, het aantal leerlingen voor de Handelsscholen te helpen vergrooten. In dit verband was het zeker dwaas om in een vergadering van 26 Sept. te bes'uiten, met het oog op het gering aantal leerlingen aan de Handelsscholen, een drietal leer- krachten aan deze school te ontslaan. Overi- gens gelooven wij niet, dat die scholen weer tot denzelfden blcei komen als voor de fatale regeling het geval was, en dit te meer niet, omdat aan de R. H. B. S. de literair econo mische afdeeling is gesticht, waar de buiten- bevolking, onafhankelijk van stemmingen in den Alkmaarschen Raad, zich dezelfde rech ten, als de Alkmaarsche bevolking geniet, door het Rijk gewaarborgd ziet. De hr. Westerhof mocht als soc.-dem. weth van onderwijs van rechts reeds een woofd van lof ontvangen voor de loyale wijze, waarop hij de wet voor het bizonder onder wijs toepaste. De nieuwe L. O.-wet heeft maar al te zeer den onderwijsstrijd van de Kamer naar de Gemeenteraden verplaatst In het afgeloopen jaar kwam deze strijd ook In verschillenoe gemeenteraden in onze om geving naar voren. Wij noemen in dit ver band Egmond-Binnen, Bergen en Warmen huizen. In Bergen ging de strijd tegen een bizon- dere neutrale L. O. en U. L. O. school. Ook Alkmaar kende dezen strijd het vori ge jaar. Daar was men echter zoo verstan- dig een compromis met de betreffende school- wsreenigin# te sluitem, waardoor het betref- fende schoolhoofd aan een Openbare U. L. O. school werd benoemd, met als gevolg, dat de bizond re neutrale U. L. O. school werd opgeheven In Bergen weigerde men zelfs mede te werken om het Hoofd van de bizondere U. L. O. school op de voordracht voor Hoofd van de Openbare U. L. O. te plaatsen, met als gevolg, dat de Schoolvereeniging, versterkt door elementen, die op onder wij sgebied hun sporen hebben verdiend, in hoogste instantie in het gelijk werd gesteld en Bergen straks ook de instandhoudingskosten en stichtings- kosten van een te bouwen bizondere neutra le school zal hebben te dragen. Met Prof. Casimir zijn wij het echter eens, dat de volksgroepen, wier vertegenwoordi- gers, terwille van het Algemeen Kiesrecht. ons de nieuwe onderwijswet hebben gebracht, niet het recht hebben, om zich speciaal tegen dit soort scholen te keeren. Dit is trouwens ook het standpunt van de U. L. 0. Commiftue van den Bond van Ned. Ond. die uitdrukkelijk in haar actie tegen li t' oprichten van U. L. O. een en fweemansscho- len laat uitkomen, zoowel openbare als bi zondere op het oog te hebben. In Bergen deed het bizonder eigenaardig aan, dat het vooral de Katholieken waren, die voor zichzelf aparte scholen opeischen, maar het recht daarop aan andereoi widen betwisten. Men vreest in Bergen voor het onderwijs door de betaling van leerkrachten boven het Cuiital dat de regeering vergoedt, offers te moelen brengen1. Men bedenke echter, dat niemand minder dan e"beer Ketelaar betoogde dat het aan tal leerlingen per klas, zooals Colijn dit heeft gewild, voor de meesten beteekent het verkneeien van hun verder leven. Met voldoening vernamen wij dan ook, dat de wethouder van onderwiis te Alkmaar met voorstellen zal komen om het aantal leer lingen op niet hooger dan 40 per klas te stel len en de meerdere kosten maar voor ge- meenterekening te nemen. Wij weten reeds dat er in den Alkmaar schen raad geen meerderheid gevonden zal worden om het aantal leerlingen per klas op het door Colijn gewilde aantal te stellen, overtuigd als men is, dat een wctswijziging niet kan uitblijven. In Bergen, waar de belasting zooveel la ger is, moet men echter de juistheid van het door Mr. Kusiers gesproken woord, „dat een toeneming van de bevolking noodzakelijk verhooging van uitgaven, tengevolge van nieuwe eischen, met zich brengt", nog leeren inzien. Wanneer men weet, dat de z.g. financieele gelijkstelling op onderwijsgebied ons volk jaarlijks een 30 millioen kost, dan heeft men hoop, dat zoo langzamerhand zal doordrin- gen, dat heel wat meer bereikt kan worden, wanneer ons volk van het separatisme op on derwijsgebied afzag. Ook als wethouder van sociale aangelegen- heden leverde de heer Westerhof het bewijs, dat hij, als dit noodig is, in het college zijn zeifstandigheid weet te bewaren. In den Raad gelukte het hem reeds een paar maal, tegen de meerderheid van het college een door hem gewenschte beslissing uit te lokken. Het gebeurde bij het behandelen van de be grooting ten opziehte van de voorstellen van den wethouder van financien, wijst er op, dat de soc. dem. raadsfractie, die er voor een paar jaar alles op zette, tegen den wil van .rechts den heer Thomsen als wethouder her- kozen te krijgen, al minder prijs stelt op dims aanbliiven. Waarschijnlijk weerspie- gelt zich hierin het door Mr. Troelstra ge wilde soc.-dem. en katholieke regeeringsbloc. Opmerkelijk was ook, dat de liouding van Mr. Kusters, in tegenstelling met het vorig ip.ar. bij de bebandeling van de fcegrooting een groote mildheid tegenover den heer Wes terhof demonstreerde. Voor den heer Westerhof was het zeker een voldoening, dat het Paasch-Congres te Arn- hem het gewest, tegen het P. B in, in het gelijk stelde inzake het bezetten van den weihouderszetel. De Burgemeester heeft in het afgeloopen iaar ongetwijfeld getoond, dat hem persoon- iijk niets te veel is, datgene te doen, wat den bloei van Alkmaar kan bevorderen. Bij het ontvangen van Congressen en Algem. Jaarvergaderingen was hij steeds op zijn post. Wij nemen aan, dat hij daardoor meer dan hem lief was, genoodzaakt was, om voor allerlei zaken te speech en, doch zijn overtuigd, dat zijn cptreden er niet weinig toe bijdraagt, dat voor het houden van Con gressen meer dan tot nog toe, de aandacht op Alkmaar valt. En ook dif is een belang- rijke factor voor het bevorderen van den bloei in Alkmaar. Belangrijk voor dien bloei is ook het 22 Mei door den Raad genomen besiuit, tot heti verbouwen van het voormalig Weeshuis tot'Landbouwhuis. Vijf jaar lang heeft de Raad fijd gehad, deze voorzieniug te treffen, 'maar eindelijk is het er dan toch van geko- men. De stichting van het Gemeenlandshuis van tet Hoogbeemraadschap Holl. Noorderkwar- tier is mede een bewijs, dat Alkmaar door ge- hee! Noorderkwartier als het Centrum wordt erkend. In de ver^aduring, waar dit besiuit werd genomen, heeft men te veel de actie van Ingelanden tegen den aankoop van de villa van Mevr. de Wed. van Wijck als een ^"•tie van de A1,'maarcrbe Pers voorgeste'd. Dat de Alkm. Pers geen bewonderaarster was van dezen aankoop komt ons alleszins begrijpelijk voor, ook voor ons staat vast, dat voor het pand nimmer een gegadigde voor het bedrag van 60.000 zou zijn gevonden. Wij zijn voorts van meening dat het beter was geweest, serieus de stichting van een nieuw Gemeenlandshuis onder de oogen te zien. Het omderbrengen in de villa, hoe hecht deze ook mag zijn, blijft met de daaraan verbonden verbouwing, knoeien. Voor wie weet, dat het groote nieuwe gebouw voor den Alkmaarschen Keuringsdienst met zijn kost- baren onderbouw voor f 73.600 is aangeno men, is het niet zoo zeker, dat voor 85.000 (welk bedrag de onderbrenging in de villa kost) geen nieuwbouw was verkregen k'unnen worden, die meer representatief was voor het Hoogheemraadschap. Zeer zeker zou de grond voor de stichting een aanmerkelijk be drag hebben gevorderd, maar o. i. was het niet uitgesloten geweest, voor een geschikten prijs van Alkmaar een gunstig. gelegen stuk grorfd te verkrijgen. Ook was het niet uitge sloten, dat de Maatschappij, die de gronden in net Nassaukwartier exploiteert, om den gang in den verkopp van den grond te bevor deren, voor een geschikten prijs een stuk grond beschikbaar had gesteld' Het besiuit tot het bouwen van een nieuw R. K. Ziekenhuis, over welks aanbesteding zooveel te doen is geweest en waarvoor de leening van 300.000 dezer dagen is vol- teekend, is mede e£n van de groote dingen, die in het afgeloopen jaar tot stand kwamen Alkmaar en omgeving past zeker een woord van dankbaarheid voor het zegenrijke werk in de laatste 25 jaar door de zusters van het St. Elizabethsgesticht in dienst van de ziekenverpleging verricht, en zeker mag verwacht worden, dat zij in de naaste toe komst hun arBeid op dezelfde wijze zullen voortzetten. De verpleging van zieken kan echter niet te goed ter hand worden geno men. Het is de plicht van de gemeenschap, waar dit mogelijk is, het lijden van een zieke geen dag langer te laten duren dan noodza kelijk is. Ook op grond van economische overwegingen is dit gewenscht. Een zieke is toch gedurende den duur van zijn ziekte aan zijn arbeid onttrokken en'het belang van de gemeenschap vordert dat zooveel mogelijk deel hebben aan dem arbeid. De beweging, om, nu de Cac'vtienschool is opgeheven,'dit prachtig g. rg:n gebouw, voor een Centraal Neutraal Ziekenhuis in te richten, verdient dan ook alter sympaihie Wel staat vast, dat door den voorigang van de wetenschap het aantal verpleegdagen voor ziekten van verschillenden aard be langrijk is verminderd, maar in Alkmaar en omgeving hefcben te velen een langdurige on- voldoende huisvcrpleging, die ook op de huis- genooten van den zieke drulct, wegens gebrek aan ziekenhuisruimte moeten ondergaan. De mooie kans, een k'ans, die zich licht niet meer zal voordoeii, om voor een bereikbaren ■prijs in het bezit te komen van cen modern Centraal Neutraal Ziekenhuis, moet dan ook door Alkmaar en omgeving worden benut. De Raad) te Alkmaar besloot dan ook wijse- lijk reeds om de Cadettenschool voor 3/5 van de getaxeerde waarde, het bedrag, waarvoor de Minister van Financien, het gebouw aan Alkmaar wil overdoem, te aanvaarden, wan ■meer de taxatieprijs niet al te zeer tegenvalt Dat de Raad hiertoe besloot, zal naar onze overtuiging strekken tot zegen van Alkmaar ■en omgeving in de verre toekomst en dit is zeker wel het belangrijkste besiuit, dat in een reeks van jaren genomen is geworden. Hoe peuterig zijn de zaken, die in sommige plattelamdsgemeenten als gewichtig naar vo ren worden gebracht, hier tegenover. Wij wijzen hierbij slechts op den Raad van Groot-Schermer, die een zitting besteedde aan het gebruiken van een strijkijzer in het huis van een der wethouders, zonder dat daarvoor vast recht werd betaaid en een an dere zitting over het al of niet geoorloofde van het laten lcslooper. van een paar hond- jes van raadsleden. De plannen voor kanalisatie in West- Friesland krijgen steeds vaster vorm. Voor Alkmaar stemt het zeker tot vreugde, dat zelfs de in de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holl. Noorderkwartier naar voren'gekomen oppositie de door de W. Friesche Kanaalvereeniging geprojecteerde kanalen in de omgeving van Alkmaar nood zakelijk acht, al zijn wij overigens met den heer De Boer van meening, dat de conclu- sies van de Commiss-ie aan Prov. Staien wei nig houvast bieden. Dat in het afgeloopen jaar de gaslevering aan de gemeenten Bergen en Heiloo tot staiid kwam, is mede iets, dat als een belangrijke gebeurtenis kan worden aangestipt. Wij zijn evenwel overtuigd, dat het van het Gasbedrijf een daad van goede koopmanschap zou zijn, om de aangeslotenen in deze plaatsen per M3 eenzelfden prijs te berekenen als die te Alkmaar. De afname zal daardoor in hooge mate worden bevorderd. Men vergete niet, dat men buiten de petroleum niet duurder koopt dan in de stad. Waar, volgens den Di recteur van de Lichtbedriiven, bij de daling van den petroleumprjjs met 1 cent per Liter reeds een vermindering van de gasafname te constateeren valt, mag men aannemen, dat dit feit ook buiten, waar men nog meer op de kleintjes let, zich nog meer doet gelden. Het moge waar zijn, dat deze gemeenten het gas, wanneer zij een eigen bedrijf hadden gesticht, aan dinwoners niet hadden kunnen leveren voor den prijs, waarvoor zij het thans ontvangen, onomstootelijk staat vast, dat een eenheidsprijs de afname zal bevorderen Men zegge nu niet, dat dit niet verantwoord zou zijn tegenover den Alkmaarschen belasting- betaler, aangezien de rente voor het door Alkmaar in de betreffende plaatsen gelegde buizennet, door de afnemers in die plaatsen dient te worden opgebracht. Het zal toch ook in Alkmaar wel bekend zijn, da-t voor den oorlog de industrie in Duitschland tot grooten bloei kwam door de producten op de buitenlandsehe markt goedkooper verkrijgbaar te stellen dan in eigen land. In Alkmaar dient men te begrij pen, dat het meerdere kwantum gas, dat voor de afname buiten Alkmaar geprodu- ceerd moet worden, per eenheid goedkooper verkregen wordt, dan het kwantum dat men voor Alkmaar produoeert. Ook zit er in den prijs, dien de Alkmaarsche afnemers betalen, reeds een stuk belasting. In zijn voorwoord in de gids van de G. A. M. I. T. (welke tentoonstelling voor den Alkmaarschen Middenstand een buiten- gewoon succes was) betoogde de heer Van Deventer terecht, dat het koopen van gas het dienen van het eigen volksbelang is, aange zien de grondstoffen voor de gasfabrikatie in eigen land worden verkregen en de be- werking er van door arbeiders in eigen land wordt verricht, terwijl bij het koopc-n van petroleum het grootste gedeeite van het daaraan bestede geld in handen van buiten landsehe kapitalisten komt. Wij zijn vast overtuigd, dat bet bedrijf er het meest bij ge- baat zal zijn om voor de buitengemeenten voor het gas een eenheidsprijs met Alkmaar in te stellen. Het is hiermede als met de financieele regeling van de Handelsschool. Hoe spoediger men in dezen aan de menschen in de buitengemeenten tegemoet komt, des te beter zal dit zijn voor eigen bedrijf. Met hier het belang van den buurman te dienen, "dient men (evens het eigenhelang het meest. De bouw van cen honderd woningen door Rochdale en van een. '80 door Volksbuisves- ting, zal zeker v:el blij! an te zijn een belang rijke stap in de opheffing van het woningte- kort te Alkmaar. Bij de oeorooting hoorden wij zelfs met feen woord reppen van het stichten van een chouwburg- en Concertzaal. Alcmaria deed verstaudig, met alvorens weder nieuwe plan nen op te zetten, B. en W. de vraag voor tc leggen, of het met die plannen ernst was. Over de verbreeding van het Scharloo en van de Krebbesteeg, vorige jaren door de Soc. Dem. sterk verdedlgd, werd nu ook maar gezwegen. De heer Westerhof, die voor 2 jaar bi] wijze van werkverschaffing een nieuwen ver- bindingsweg van Alkmaar naar Bergen naar voren bracht, zweeg hieroVer nu ge- heel. 24 April verleende de Raad aan B. en W. een crediet van 2000 voor het onder- zoeken van de mogelijkheid van het maken van een nieuwen verbindingsweg. Wanneer die binnen 20 jaar tot stand komt, dan zal de bevolking zich wel gelukkig mogen achten. De toestand eischt echter in de naaste toe komst een voorziening en wij gelooven niet, dat die gevonden moet worden in het maken van een verbindingsweg vanuit de Lindelaan naar den voormaligen to!. Ten opziehte van de 50-jarige huwelijks- feesten was het afgeloooen jaar zeer zeker een merkwaardig jaar. Niet minder dan 15 echtparen ^smaakten het geluk, in Alkmaar hun goude'n bruiloft te kunnen vieren, ter wijl een echtpaar het zeldzame feit van een 65-jarig huwclijksfeest beleefde en een ander een 55-jarig huweiijksfeest kon vieren. Dat 1924 voor den tuinbouw geen slecht jaar was, kan met voldoening worden ge- constateerd. Het stemt eveneens lot: vreugde, dat 1924 voor den landbouw heel wat beter eindigde dan in den aanvang kon worden bevroed. Moge dit ook van 1925 kunnen worden getuigd! K. Gemeenteraad. 23 Jan. Het verzoek van het bestuur der R. K. Jongensschool tot het verleenen van medewerking bij het aanschaffen van extra- schoolmeubelen wordt afgewezen. Besloten wordt tot het veranderen van loka- len in het Waaggebouw, waarbij een andere huisvesting van het bureau voor V. V. zal worden verkregen. Besloten wordt tot verbouwing van het voor burgerweeshuis aangekochte perceel aan het Varnebrock. 28 Febr. Aan B. en W. wordt een crediet verleend van 4000..om te dienen als voorschot voor naar Canada vertrekkende werkloozen. De Raad wijst af de rijkssubsidie voor loon bij werkverschaffing en handhaaft het tot he- den gegeven loon (gezinsloon). Goedgekeurd om voor 1000.—- deel te ne men in het garantiefonds voor den in Mei of Juni te houden turndag vanwege het Gewest N.-Holland van het Ned. Gymnastiekver- bond. 20 Maart. De gemeentebegrooting in vier zittingen behandeld en vastgesteld. De pre- sentiegelden werden verlaagd van 8 tot 5, de vacantietoeslag van het personeel inge- trokken, 3 'A aftrek pensioenpremie op de salarissen vastgesteld, de opcenten op de vermogensbelasiing verminderd van 100 op 50 pCt. 24 April. Ingesteld wordt een commissie tot keuring van autobussen. Aan B. en W. wordt een crediet toegestaan van 2000 ter onderzoek van de mogelijk heid van het leggen van een nieuwen verbin dingsweg van Alkmaar naar Bergen. Een raadscommissie wordt ingesteld ter onderzoek en voorkoming van het te vroeg geven van officieele berichten aan de pers. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting wordt van 0.75 op 0.60 gebracht. Goedgekeurd wordt het leggen van een trottoir aau den Kennemerstraatweg van Vierstaten tot voormaligen tol. Aan de vereeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar" worden voorschotten toegestaan voor den bouw van 79 woningen. 22 Mei. De raad besiuit tot verbouw van het voormalig? Burgerweeshuis, om het Landbouwhuis er in te vestigen. Voorts wordt besloten tot het verbouwen van een paar lo- kalen van de school op de Nieuwesloot tot gymnastieklokaal. 10 Juli. De Raad verleent aan het Witte Kruis ten behoeve van den ontsmettingsdienst een subsidie van 114 cent per inwoner. Goedgekeurd wordt het contract voor gas- levering aan Heiioo. De commissie voor de belastingzaken wordt omgezet in een commissie van bijstand voor de financien. Goedgekeurd worden de wijzigingen in de verordening betreffende toelating van buiten- leeriingen tot d? handelsscholen, waarbij de bijdragen der buitengemeenten zeer worden verlaagd. Goedgekeurd wordt een verlaging van den rentevoet der voorschotten aan de N. V. Alkm. Exportveiling. De eerste klasse der u. 1. school voor jon- gens en meisjes wordt gesplitst. Aan den heer Piet wordt ter tegemoetko- ming in de onderhoudskosten van zijn molen 500 per jaar toegekend. 28 Aug. Met 8—7 stemmen (de heeren Govers en Vogelaar plus de R. I<. behalve den heer Leesberg, die afwezig was) besiuit de Raad tot instelling van een gemeentelijk bureau voor beroepskeuze en voorts om aan het reeds bestaande R. K. bureau een subsidie te geven van f 400 per jaar. 26 Sept. De gemeenteraad besiuit tot aan koop van een stuk grond voor 80.000 aan den Kennemerstraatweg. Wegens het voortdurend terugloopen van het aantal leerlingen aan de Handelsscholen worden de betrekkingen van mej. van der Linden (leerares Engelsch) en den heer Sel- lemans (ieeraar handelswetenschappen) op geheven en de functionnarissen eervoi ontsla- gen met ingang van 30 Sept. Goedgekeurd werd een lijst van een twin- tigtal werken in werkverschaffing. Vastgesteld werd een wachtgeldregeling voor ambtenaren der gemeente, overeenkom- stig de adviezen der vergaderingen voor ge- organiseerd overleg. 23 Oct. De Raad besiuit een geldleening van 700.000 aan te gaan met de Nat. Bank- vereeniging tegen de koers van 97S2 en een rente van 6 De heer J. B. van Amerongen wordt we gens overcompket als Ieeraar aan de han delsschool eervc! ontslagen. 27 Nov. De Alkm. IJsclub Icrijgt ,f 100 subsidie voor elken dag ijs gedurende hoog- slens 1 dagen; de ijsclub aan den Omval icrijgt 20 op dezelfde voorwaarden. De Raad staat toe, dat Alkmaarsche koop- liedcn cen z.g. St. Nicolaasmarkt houden. De prijzen van gas en electriciteit worden verlaagd. Besloten wordt tot het bouwen v^n een vriesinrichting aan het abattoir. 11 en 12 Dec. Gemeentebegrooting behan deld. Personalia. 2 Jan. De heer L. Ruinard, opzichter bij het P. E. N., 25 jaar in dienst dier onderne- ining en hare voorgangsters. '28 Jan. De heer T. 1 loutkooper 40 jaar in dienst bij de firma G. A. Conijn en Zoon. 30 Jan. De heer J. Rike 40 jaar in dienst bij Kerrebijn's Glashandel. 1 Febr. De heer L. Prins 25 jaar bij de posterijen. 13 Febr. 25-jarige dienstbetrekking van den heer H. Frikke bij de H. IJ. S. M. (Ne- derl. Spoorw.). 1 Mrt. De heer P. ten Bruggencate 40 jaar agent verz. mij. Probite (later opgeno- men in de Groot N. Holl. Vereen. van levens- verz. en lijfrente). 2 Mrt. "Overleden de heer J. H. Voort, Ieeraar en waarn. directeur van de liandels- school. Bevestiging en intrede ds. J. Deetman. 13 Mrt. De heer H. J. van Emmerik 25 jaar in dienst der spoorwegeu. 17 Mrt. De heer P. C. Bakker, plaatsver- vangend agent der Ned. Bank, 40 jaar bij het agentscliap te Alkmaar werkzaam. 1 April. De heer J. Briefjes, hoofdbesteller 25 jaar in dienst bij de posterijen. 20 April. Het te Arnhem gehouden cou- gres der S. D. A. P. besiuit de kwestie of de heer Westerhof al dan niet wethouder van Alkmaar mag bliiven, over te laten aan het Partijbestuur. Waarschijnlijk zal een com promis tot stand komen. 31 April. De heer L. ter Berg, stations- chef Tweede N. Holl. Tram, aan den Tienen- wal, ais zoodanig in functie vanaf de ope ning der lijn, neemt afscheid. 1 Mei. De heer J. H. C. Hijman 25 jaar bij de Gebr. Kluitman werkzaam. 4 Mei. De heer W. J. Vrijhoef 25 jaar als lid van het Sted. Muziekkorps bij de concer- ten in den. Flout. 7 Mei. heer W. Teengs overleden, 74 jaar oud. 1 Juni. De lieer R. Oostenveld 25 jaar ten kantore van notaris van Toornenburgh werk zaam. 23 Juni. De heer A. Kok 25 jaar werk zaam bij de griffie. 30 Juni. De heer Jb. Engelsman, controle- beambic der Snoorwegen. 25 jaar in dienst. 1 Juli. De heer M. Heusy, opzichter bij de reiniging, 25 jaar in gemeentedienst, aan- vankeiijk als nolitie-agent. De heeren J. N. de Boer en P. Corstanje vieren hun 25-jarig jubileum bij de politie. 10 Juli. De heer L. J. Kleijn 25 jaar werk zaam bij het Noordliollandsch I.anclbouw- crediet. 16 Juli. De heer C. J. Reizi<rer neemt af scheid als hoofd der Meisjes U. L. O. school. 22 Juni. Dr. J. Dirken, rustencl genees- heer, op 59-jarigen leeftijd overleden. 2 Aug. Huldiging van den heer J. M. Ot to bij zijn 50-jarig "jubileum als muziekclin- gent. 7 Aug. De heer J. Haker 25 jaar in dienst als tuinman bij de fam. Versteeg. 30 Aug. De heer J. H. Rodenberg viert zijn 25-jarig dienstjubileum bij den heer A Meiboom. 30 Aug. Afscheid mej. van der Lee al? onderwijzeres aan de 4e gemeenteschool n? 30-jarige loopbaan. 1 Sept. 40-jarig jubile van den heer G M. Knaap in de tabakskerverij der firma Hel i?ng, en van den heer L. Booms in dienst bi cic registratie en domeinen. 1 Sept. 25-jarig dienstjubile van den heei L. Boom bij de registratie en domeinen. 17 Oct. "Bram de Wilde 25 jaar straatmu- zikant. 20 Oct. De heer G. S. Amoreus 25 jaar deurwaarder. 13 Nov. Zilveren Professiefeest Eerw. Zuster Michael in het St. Elisabethgesticht. 16 Nov. De heer C. Geus 25 jaar in dienst der P. T. T. 23 Nov. De heer W. Kruk 25 jaar bur- ger-werkman aan de Cadettenschool. 24 Nov. Dr. Pameijer 25 jaar geneesheer. 1 Dec. De heer C. F. van der Meulen 25 jaar in dienst bij de posterijen. 2 Dec. Overleden de heer G. W. M Miihring, ambtenaar voor de kindenvetten en de reclasseering. 5 Dec. De heer Jan Verver 50 jaar in dienst der firma Ohmstede. 11 Dec. De heeren F. G. Greenland en P. Buis 25 jaar in dienst der NcT Spoorwegen. 18 Dec. De heer P. B. Holzmanu 25 jaar in dienst der Ned. Spoorwegen. Vereenigincgen. 16 Jan. Vereeniging opgericht van huur- ders van woningen van „Volkshuisvesting". 2 Febr. 25 jarig bestaan der gymnastiek- vereen. De Halter. 4 Febr 30-jarig bestaan der afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, restaurateurs en slijters. 14 Febr. Herdenking 15-jarig bestaan van „De Vereenigde Zangers". 22 Febr. Afd. R. K. Volkspartij opgericht met 30 leden. 17 April. 10-jarig bestaan soc.-dem. vrou- wenclub. 5 Mei. Opgericht de afd. Alkmaar van het Genootschap NederlandFrankrijk. 5 Juni. Een afdeeling Alkmaar van de Ned. Arb.-Reisvereeniging opgericht met aanvankelijk 18 leden. 12 Juni." De arb.-Woningbouwvereeniging Rochdale besiuit tot het bouwen van nog 100 woningen. 4 Juli. 50-jarig bestaan afd. Alkmaar der iMaatsch. tot bevordering der Toonkunst. Ter gelegenheid hiervan alg. verg. dezer Mij. te Alkmaar en door de afd. uitvoering van Haydn's „Jahreszeiten". 13 Aug. 45-jarig bestaan brandweerkorps Kracht en Vlugheid. De heer G. W. van der Veen denzelfden dag sedert 40 jaar lid van het korps. 8 Sept. Algeniecne vergadering van de Ontzetyereeniging, waarin behandeld werd

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 5