'I Maari. HRwretim Wwfonil jjjn UftO-Ja- rig bestaan. 5 Maart. De directie der Oranje-Nassau- mijnen te Heerlen verklaart geen overleg meer te willen plegen met den Alg. Ned. Mijnwerkersbond. 6 Maart. De besturen' van werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbe- drijf komen tot overeenstemming over een nieuw collectief contract. 9 Maart. Te 's Gravenhage en Arnhem worden protestvergaderingen gehouden te- gen de voorstellen tot verlaging van het peil van onderwijs. 11 Maart. Bij nader onderzoek blijkt, dat de ziekte, heerschende onder het rundvee te Assen, niet de gevreesde besmettelijke long- ziekte is. Het verbod van veevervoer voor Drente zal worden opgeheven. De Haarlemsche rechtbank wijst den eisch van iemand daar ter stede tegen den Staat tot uitbetaling van een postcheque toe. 15 Maart. Het referendum onder de leden van den Bond van Nederlandsche Onderwij- zers bekrachtigt de toetreding tot het N. V. V. 17 April. Het Gerechtshof te Arnhem ver- oordeelti mevrouw Desmet terzake van mede- pMchtighcid aan den moordaanslag op haar eclitgenoot te Valkenswaard tot 3 jaar ge. vangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. 19 April. Te Arnhem wordt het 28ste con- gres der S. D. A. P. geopend. De mogelijk- heid komt ter sprake, dat de sociaal-demo- craten zulien gaan deelnemen aan cle regee- ring. I Mei. Tot directeur van den Postcheque- en Girodienst wordt b.noemd de beer J. La- zonder, directeur van het post- en telegraaf- kan-tcor te Rotterda ~i. 3 Mei. De Nederlandsche onderhandc- laars met de Russische delegatie te Berlijn keeren te Den Haag terug om met de Regee- ring overleg te plegen over verschillende pun- fen, ten aanzien waarvan met de Russen geen overeenstemming ken women bereikt. 4 Mei. Te Wychen worden een bejaarde landbouwer en diens zuster vermoord. 7 Mei. In de provincie Noord'-Brabant breekt ten besmettelijke ziekte onder het vee u it. 8 Mei. Het conflict in de Twentsche textiel- nijverheid duurt voort; het aaatal werklieden, •dat cku arhcid liervat, neemt af, doch de fa- brieken blijven open. De werkwiliigen staan blcot aan beclrsigingen en terreur. Bij „Werkspcor" te Amsterdam wordt de staking afgekcndigd; slechts 100 van de 1650 arbeiders mei den zicli aan de fabrieken aan. II Mei. Dc Landelijke Federatie van Bcuwvskarbeiedrs verwerpt een voorstel tot afschciding van het N. A. S. 12 Mei. De clieboring te Cciie is van Rijkswegc stopgezet; vermoedelijk zal thans het particulier initiatief de explcratie voort ze'ten. 26 Mei. Te Goor wcrdt einddijk het lijk ontdekt van de maanden geleden verdwenen nachtwakcr. 1. Juni. Te St. Anna, nabij Nijmegen, heeft "een ernstig autoincbie'ongeluk plaats, waarben twee passagiers worden gedood en drie gawond, waarvan cen levensgevaarlijk. 16 Juni. Bij Wicringen verongelukt het marinevliegtuig D. 64; de bcide inziltenden worden gewond. 21 Juni. Het conflict in de Twentsche tex- tid-industric eindigt met de nederlaag der stakers. 29 Juni. Op den weg van Delden naar Almelo riidt een auto tegen cen boom. Twee personen werden gedoode drie ernstig ge wond. 6 Ji.i 1 iOp de Oosterbegraafplaatc te Amsterdam wordt een monument voor Piet Nolting ontiiuiri. 12 Juli. Bij een ohgeluk met een vracht- auto te Eindhoven komt cen der inzittenden door verdrinking om het leven, tcrwijl ver schillende andere personen worden gewond, een van hen ievensgevaarijk. 18 Juli. Een plotseling cpgekomen, hevige storm veroorzaakt verschilicnde ongelukken. Nabij Vlissingen vergaan vijf visschersvaa-r- tuigen uit Arnemuiden, waarbij 15 personen omkomen. Op het Hollandsch Diep zinken eenige schepen, waarbij vermoedelijk twee personen zijn omgekomen. Op de Zuiderzee vergaat cen tjalk met man en muis. 22 Juli. Te Amsterdam wordt het Eucha- ristisch congres geopend. 24 Juli. Te Vlissingen breekt brand uit in een tank met petroleum, die zich uitbreidt over een groot deel van het terrein der op- slagplaats. Een der werklieden komt in de vlammen om. Te Den Haag wordt een 67-jarig man op klaarlichten dag in zijn woning door een onbekende vermoord. 25 Juli. Te Culemfcorg wordt een o-ntsla- gen rechercheur gearresteerd in verband met den clubbelen moord, aldaar met Kerstmis gepleegd. Des nachts hangt de man zich in zijn eel op. 1 Aug. De voortvluchtige directeuren van de Brusselsche Bank te Amsterdam, de be- ruchte Briede en De Jong, worden door een inspecteur van de Amsterdamsche politic te Bonn gearresteerd. 6 Aug. Tot lid der Tweede Kamer in de vacaturc-ITugemholtz wordt benoemd ver- klaard B. J. J. Wijkamp, te Baarn. 20 Aug. Aan het bijkantoor van de Boaz- bank te Zeist worden malversaties ontdekt, in verband waarmede drie perscnen, o, a. de di recteur, in verzelcerde bewaring worden ge- nomen. 21 Aug. De staking in het stoomvrsscheni- bedrijf te ijmuiden, 19 Aug. begonnen, wordt opgehevende eischen der werknemers wor den door de drie groote reederijem ingewil- ligd. 27 Attg. Een autobus, op weg van Raalte naar Heino, bij Zwolle, geraakt in brand, waardoor zes passagiers om het leven komen en eenige andere ernstig worden gewond. 3 Sept. Te Sluis wordt onder groote be- langstelling het monument cmthuld voor den Nederlandschen taalkunde J. H. van Dale. 16 Sept. Te Breda hebben, door ontevre- cfenheid van voor heriialiogs-oefeningen on der de wapens gekomen militairen, opstootjes plaats. Voor "de rechtbank te Arnhem wordt de be- ruchte Wychensche moordzaalc behandeld. Te- Cden beklaagde Van M mister wordt levens- ge gevangenisstraf geeisclit. 20 Sept, Te Ede komt het tot een botsing tussehen soWaten en de militaire polifie. 2n" 5ept. In fa! van ptaatsen in ons laniS worden groote betoogimgen tegen den wring gehouden. 22 Sept. Lodewijk van- Deyssel (K. J. L. Alberdingk Thijm) wordt gehuldigd ter gele- genheid van zijn zestigsten verjaard-ag. Hij wordt benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. 30 Sept. De Arnheni9clie rechtbank veroor- deetl Jacobus van Munster (den dader van deti moord te Wychen) tot levenslange gevan- genisstraf en C. v d. Brcek tot zeven jaar. 3 Oct. Te Leiden wordt op bijzonder fees- telijke wijze de 350-jarige herdenking van het ontzet gevierd. 8 Oct. Briedee, een der gewezen directeu ren van de Brusselsche Bank ontvlucht uit de gevangenis te Bonn. 27 Oct. Het Bossche Hot veroordeelt den kantoorbediende, die te Schinnert zijn vrouw vermoordde. tot 15 jaar gevangeeiisstraf. 11 Nov. Het Hof te Amsterdam sjelast een nader onderzoek in de zaak tegen Mevr. De smet. 13 Nov. Een gedecltc van Midden-Java wordt door een aardbeving geteisterd: er zijn vele slaehtoffers en ernstige verwoestingen, vooral te Wonosobo en in de residentie Kcdce. 14 Nov. De residentie Kedc-e wordt op- nieuw geteisterd door aardschokken en aard- sfhuivingen. Twee dessa's worden'geheel ver- woest; er zijn 300 clooden en 600 vermisten. De Europecschc bevolking is gevlucht. De schade aan de gouvernementsgebouwen wordt op ruini een millioen geraamd. 30 Nov Op dc Oosterschelde vliegt een steepbcot in dc lucht door het spring-en van d-cn kct-cl; hicrbij kemea de twee opvarenden om. 1 Dec. Dc Partiiraad van den Vrijheids- bond geeft cen voorloooig advies nopens cle same ".working van die k-eskringcentrales. 3 Dec. De residentie Kedoe, op Java, word; opnieuw dcor aardbevingen geteisterd. Mod- jotengah is bedolven. Nangtioloredjo ver- nield: vermoedelijk zijn er een 100-tal dooden te betreuren. 4 Dec. Minister Aalberse treedt niet at 7 Dec. Te Utrecht wordt door R. K o*i- derwijzers een salaris-congres gebcuden 14 Dec. Het boofdbestuur van het R.K. Verbond „St. Michael" maakt zijn program van actie voor 1925 bekend. 15 Dec. De bondsvergadering van den Algem. Nederl- Typografenbond neemt het ontwerp van een nieuwe collectieve arbeids- overeenkomst met nagenceg alle stemmen aan. 16 Dec De Utrechtsche rechtbank veroor deelt den drogist W. H. V., uit Amersfoort, wegens poging tot moord op zijn vrouw (ver- giftiging), tot twintig jaren gevangenis- straf, met aftrek van het voorarrest. Een uitbarsting van een krater van den Panandajan op Java richt groote venvoes- ting an. 17 Dec. De Tijclscommissie brengt haar verslag uit. De mberderheid adviseert tot een combinatie van den Westeuropeeschen tijd met den zomertijd, de minderheid tot terug- keer tot den middelbaren tijd van Amster dam. De rijksmiddelen hebben sedert het begin des jaars 405.5 millioen opgeleverd (w.o. 5 1/4 millioen uit de rijwielbelasting.) 18 Dec. Bij de Eergte Kamer komt een adres tegen plaatselijke keuze in met 276 000 handteekeningen. 21 Dec. In de Van Deventer's Glasfabrie- ken te Delft woedt een zware brand. Dc scha de wordt begroot op 100.000 22 Dec. Minister Colijn leidt de anti-rev. verkiezingscampagne in met een rede in de Oosterkerk te Den Haag. Overleden zijn in 1924: 4 Jan. Prof. dr. H. J. Hamburger te Gro- ningen. 9* Jan. Jill". L. P. D. Op ten Noort, o.a. pres. comm. van de Stoomv. Mij. Nederland 12 Febr. De toonkunstenaar A. B H. Ver- hey te Rotterdam. 13 Febr. Baron Tuyl-1 van Serooskerken, voorz. Ned. Olym-pisch comite en van de Alg. Ned. Ver. tot bev. van het Vreemdelingenver- keer te Haag (72 jaar) 19 Febr. Mr. M. J. C. M. Kolkman, oud- min. van Financier! te Den Haag. 24 April. J. C K. Klinkenberg, schild-.r van stadsgezichteii te Den Haag (72 jaar). 6 Mei. C. S. Adama van Scheltema te Bergen (47 jaar.) 14- Mei. F.. W. N. Hugenholtz, Soc. dem. Tweede Kamerlid te Utrecht (56 jaar). 11 Juni. Jhr. mr. A. F. de Savorain Loh- man, oud-minister van Binnenlandscbe za- ken, cud-Tweede Kamerlid enz. te Den Haag (87 jaar.) 11 Juli. Mr. W. K. F. P. Graaf van By- landt, oud-voorzitter der Tweede Kamer te Zeist (82 jaar.) Jhr. J. A. Roell, oud-minister van Ma rine etc. te Den Haag (86 jaar.) 22 Juli. Prof. dr. J. van Leeuwen Jr. te Melchthal (Zwitserland) (74 jaar.) 26 Juli. B. de Waal, bekend vliegenier, te Rotterdam (30 jaar.) 5 Aug. J. J. Engelen, gep. luit. kol. der in- fanterie van hefi O. I. leger te Den Haag (60 jaar.) 12 Aug. Dr. G. Pekelharing te Zeist. 19 Aug. Prof. mr. J. Domela Nieuwenhuis te Den Haag (88 jaar.) 3 Sept. M. W. Peh'i, musicus te Utrecht (71 jaar.) 6 Oct. Prof. mr. J. Oppenheim te Den Haag (75 jaar.) 22 Nov. Herman Heijermans, auteur te •Z'andvoort (bijna 60 jaar.) 24 Nov. Mr. H. Louis Israels, rechtskun- dige en journalist te Amsterdam (68 jaar.) Bernard Zweers; componist te Amster dam (69 jaar). Jhr. P. R. A. Melville van Cambeeke, Ned1, gezant te Madrid (te Lausanne overle den, 54 jaar). Prof. J.'de Koning Krijff te Den Haag, 58 jaar. Otto Men-gelberg, beeldhouwer en glas- schilder te Utrecht, 57 jaar. De vier laastgenoemden ovei'leden alien in de maatid December. LandboMwr. De wisseling van het jaar geeft ook den landbouwer aan oiuing cm na te denken ever hetgeen het afgeloopcn jaar hem braclit In hoever namelijk de bij den aanvaqg bestaande verwachtpig in vervulling is ge- komri: art slechYs ten cfede plaats had. Zij die reeds vele malen deze beschouwin- gen hebben kunnen houden, komen daarbij tot een merkwaardige onderrinding. Aan hen bleek dat, wel beschouwd, geen enkel jaar aan de verwachtingen heeft kunnen voldoen omdat verwachtingen uiteraard te hoog wor den gespannen. Dit is vanzelfsprckend om dat dit bedrijf geheel is gebaseerd op kansbe- rekening. Hierbij heeft men te rekenen met eenige voorname factoren die de landbouwer niet in de hand heeft. De prijzen van bijna al zijn producten worden beheerscht door den wereldmarktprijs en deze weer door weers- en andere invloeden over heel de wereld. De pro- ductie hier te lande is meestal aan dezelfde voorwaarden gebonden. Bij de keuze van een bedrijf, bij het maken van den opzet is een waarschijnlijkheidsredeneering te houden die voor de practijk maar een betrekkelijke waar- de heeft. Toch ontkomt de landbouwer niet aan de noodzakelijkheid een opzet te maketi die rekening houdt met de zichtbare feiten en de beste kansen schijnt te bieden om te slagen. Bepaalde eigenschappen van den boclem, plaatselijke gelegenheid tot afzet van produc ten, gelegenheid tot aanschaffing van huip- stoffen, ervaring van den landbouwer zelf bepalen te zamen de keuze en inrichting van het bedrijf. Bij de afsluiting van bet jaar is hij geneigd om na te gaan of op het rechie paard is gewed, in hoever eigen toedcen of factoren die hij niet in de hand had oorzaak waren van meer cf minder sucees. In het af- geloopen jaar blijkt vcor den hndbovv.- nog niet de betrekkelijke stabiliteit te bestaan zoo- als we die hebben gekend tusscher. 1900 en 1915 teen de uitkomstcn, bij gestadig stij- gend' conjunctuu-r, alleen dcor buitcngev/o- ne cnistamligheden als veeziekfs of weersom- standigheden werden beinvloed. Dit cven- wicht, op zich zelf ecu contradictie, omdat het al tijd maar betrekkelijk is, is nog niet her- steld, al meent men soms, dat het reeds in aantocht is. Eccnomische verhoudingen in het buitenland oefencn cp enzen exporteerenden landbouw grooten invloecl uit en waar deze nog groote verrassingcn kunnen brengen blijft feitelijk van alles mogelijk. Reeds zijn verschillende lichtpunten voor onzen land- bouw-te zien. Maar juist daardoor blijven we nog voire van dien toestand van evenwicht en stabiliteit, die koop of pacht van landerijen tot een veilige onderneming maken. Tal van mcgelijkheden wijzen op zeer uiteenloopendc kansrekening en blijven ook zware eischen aan het uithoudingsvermogen van koopers of pachters gesteld. Een bepaalde bodem kail voor de eene cultuur 100 pet. of meer hooger waarde hebben dan voor de andere. Een ver- hcuding die binnen enkele jaren andersom kan zijn. Daardoor is het zoo lastig een oor- deel te vellen over den landbcuw in het' alge- meen. Hoe vreernd klinkt het b.v. dat cle zich boven verwachting goed houdende zuivelprij- zen maar eventjes compenseeren, tegenover het vorig jaar, de mindere cpbrengst aan Li ters melk door het steeds weerkeerende mond en klauwzeer. Klaagt men in de stad over dure groenten, denkt men daar aan duurtebestrijding en overmatige winsten voor den teler, dan is men meestal cnbekend met het deel wat de teler er van krijgt. Bovendien blijkt men onbekend met het feit dat een hoek bouwgrond aan pacht, arbeid en bemesting thans beduidencl meer kost dan een bedrag wat de teler vroe- ger bruto behoefde te besommen om een re- delijk bestaan te hebben. Heeft men niet te roemen over goedkoon vleesch omdat de vetweiclers goede prijzen maken voor het vette vee, de coneurrentie bij den inkoop van mager vee zorgt voor zooda- nige winstbeperking dat het bedrijf zich al leen nog als randbedrijf staande hcudt, d-w.z. een bedrijf dat op den rand staat van uit te kunnen of niet. Komen intensief gevoerde be- drijven netto beter uit, dan zou dp den duur het land aan dezen talc van bedrijf ook wor den ontrokken. Blijven echler, wat zoo schijnt, de schommelingen op internationaal econo- misch gebied in beteekenis afnemen, dan krijgt de landbouw kans zich door aanpas- sing te herstellen. Aanpassing waarbij, door de onbelemmerde werlang van vraag en aan- bod, de beste kansen komen aan hen die het beste toegerust zijn tot het voeren van den strijd met de cmstandigheden die op de uit komstcn van invloed- zijn. Bij de overdehking wat't verloopen jaar te leeren gaf komt men als van zelf tot de over- weging of er voor de toekomst aandacht is te wijden aan de factoren, die men wel in de hand heeft om succes te bereiken. En dat is eenige meerdere kennis van de eischen die zijn te stellen aan oordeelktmdige veevoeding, verbetering en selectie van zaai- en pootgoed, oordeelkundige behandeling van den bodem, verbeterde fokkeuze van het vee, bestrijding van vee- en plantenziekten enz. enz. Deze kennis is tegen kleine opoffering te verkrijgen door het volgen van landbouwonderwijs op scholen en cursussen. De landbouwvereeni- gingen en iandbouwonderwijzers wachten op den drang van ouders die aan hun zoons deze kennis niet willen onthouden, van ouders, die overtuigd behooren te zijn dat van de practische ervaring, door den vader ineegegeven, het meeste partij is te trekken door de resultaten van wetenschappelijk on derzoek hierbij te doen aanpassen. Deze ouders kunnen er op rekenen dat de beteeke nis van de z.g. vitaminen bij de dierlijke voe- cling, de zure en alkalische reactie van den bedem en andere nieuwe gezichtspunten wel eens enkele van hunne theorieen zal omkege- len. Tot hun voldoening zal ook wel blijken dat de wetenschap iets bevestigt wat zij reeds lang hadden opgemerkt maar niet konden verklaren. De meening dat meerdere kennis hunne kinderen zou maken tot verwaande heerschap- pen wordt gelogenstraft door het bekende feit dat zonder kennis zich die eigenschap nog des te beter ontwikkelt, dus de verkregen kennis niet de oorzaak behoeft te zijn. Men moet niet te licht denken over het feit dat ons land in dit opzicht bezig is achter te blijven bij tal van andere landen en in ons land vooral N. H. een niet gunstig beeld te zie geeft. Wat bij de jaar wisseling misschien de ove.-- denking waard kan zijn is dat eenige meerde re kennis niet alleen de deur iets wiider open- zet voor de kanssen cp succes, het geeft per saldo ook een anderen kijk op het eigen be drijf. Eenvoudige leefwijze, gestadige zorg en arbeid kunnen zeer goed gepaard gaan met meerdere cntwikkeling in direct verband met net landSouwbeclrijf. Deze ontwikkeling alleen kan reeds zoo veelzijdig zijn dat van de spreekwoordelijke achterlijkheid van den landbouwer geen sprake behoeft te zijn. Stompetoren, 31 Dec. 1924. D. d. B. Dz. Tooneel. De toestand van ons tooneelleveu is in het afgeloopen jaar 1924 wel iets verbeterd ver- geleken bij het vorige, maar toch neemt het beroepstooneel in ons menschelijk bestaan nog lang niet die plaats in, die het in andere lan den bekleedt. Bepaald ideaal, zooals de artis- ten dit zelf zouden willen, zal het wel nooit worden, maar wij meenen, dat goede stukken door bekwame artisten onder krachtige mi- ding gespeeld ook in ons land steeds een flin- ken kern van bewonderaars zulien vinden. Docli men client in 't oog tc houden, dat het volk in zijn geheel beschouwd zeer zeker kunst, maar vooral spel, tooneelspel en sa- menspcl van .groote krachten weet tc waar- deeren. Op voorstellingen met een ideaal ensem ble, elkecn werkend aan een zoo gaaf moge lijk geheel, dat op dezelfde idee is afgestemd, wcrdt nog steeds gewacht. Dat verschillende zwakke stukken in diverse plaatsen voor heel slcriit bezette zalen rooesten worden opge- voerd, is voor de directies een vingerwijzing, dat alleen het beste, de moeilijkc concurrence met de film, aan dc biostoop het lioofcl zal kunnen bieden. In dc groote vacantie hebben natuurlijk weer de vele wisselingen bij de gezelschappen plaatsgevonden en is de grootste verandering gekomen op het Leidsche Plein te Amster dam, waar Royaards, de groote Dr. Willem Royaards, onze eerste regisseur het veld heeft willen en moeten ruinicn voor het Ver- eenigcl Tooneel (combinatie VerkadeCo- moedia). Verschillende belangrijke stukken, die zoowel in de eerste, als de tweede helft van 1924 de algemeene aandacht hebben ge- trokken, willen wij in dit jaaroverzicht aan een eenigszins uitgebreider beschouv/ing on- derwerpen. Een succes van Comoedia was in -de eej-ste plaats: De terugkeer van Peter Grimm, het merkwaardige stuk van David Belasco. Het spiritismc met de vraag: „Leven de Doo- |den?" werd hier op het tooneel gebracht en mede daardoor paste het stuk in den geest van dezen tijd. Peter Grimm, een schatrijk kweeker, heeft een pleegdochter Catherine, die hij, om klein- kinderen om zich heen te hebben, wil laten trouwen met zijn neef en erfgenaahi Frederik. Dc kweekerij is al zeven generaties in het be- zit van de Grimm's en Peter wil dat zij dat zal blijven. De secretaris James is verliefd op Catherine, maar uit dankbaar plichtsge- voel zal de laatste doen, wat haar voogd wil. Peter heeft een vriend, die dokter en spirtist is en hem wil doen gelooven aan geestver- schijningen en overbrenging van gedachten na den dood. Peter spot er mee, maar belooft hem lachend zich aan hem kenbaar te maken, als hij eens eerder mocht sterven. Vlak daar- op sterft Peter plotseling aan hartverlam- ming. De neef erfgenaam blijkt een echte schurlc te zijn. En nu is verder't heele stuk door Peter onzichtbaar aanwezig voor de spelenden (maar zichtbaar voor 't publiek) om den schurk tot inlceer te brengen en zijn pleegdochter gelukkig te maken met den se cretaris. Het mooie is dat de auteur hier niet met uiterlijke dingen werkt, maar de wil en de gedachten van den onzichtbaar teruggekeer- de doet overbrengen op de levenden. Door prachtig samenspel en schitterend werk van Lobo als Peter Grimm is dit stuk 'n groot succes geworden. Het Schouwtooneel gaf een goede voorstel- ling van Dc Zonderlinge Gast, een tooneel spel in drie bedrijven van Anton van de Vel- de, een Belg, een bijzonder stuk, echter nog wat te veel litteratuur en te weinig tooneel. Het gaat hier om den Dood, die een reis op aarde maakt en zich als daglooner ver- huurt bij een boer. Hij ziet overal leugen, hebzucht en onrecht. De dochter van den rij- ken boer wordt door haar vader mishandeld, achtervolgd door een hebzuchtigen minnaar. Zij heeft maar een redmiddel: de dood, en voelt zich rustig en vredig bij hem. Aan het slot wordt het reine, verdrukte eenzame meis- je door den Dood verlost uit de booze wereld. Jan Musch en Stine v. d. Gaag gaven in dit stuk prachtig spel. De vergeestelijking liet zich ook nog ken- nen in eenige andere stukken n.l. ,Jk dien van Teirlinck (de Beatrys Sproke opnieuw bevverkt). Het leven van een Heilige van Dr. J. Walch en „De arme onder de trapvan Henri Gheon. In't eerste traden Magda Janssens, Go- bau en Hubert la Roche op den voorgrond, in het tweede Jan Musch en in 't laatste E. Verkade. Een bijzonder tooneelafscheid was dat van Mevr. van EijsdenVink, de uitmuntende actrice der Rotterdammers, die in het tooneel- leven der Maasstad en ook in 't Haagsche, zoom bijzondere plaats innam. Zij meende echter, dat er een tijd van rusten voor haar was aangebroken en na een aantal mooie af- scheidsvoorstellingen in verschillende plaat sen heeft men hierin berust. Een stuk, dat door C. v. d. Lugt Melsert met de Rotterdammers werd opgevoerd stond ook al eenigszins in't teeken van het boven- zinnelijke n.l. „De liitvaart" („Outward Bound" van Sutton Vane), waarin de schrij- ver vooral in de twee eerste acten mooi heeft weergegeven hoe de dooden tot het bewust- zijn komen, dat ze dood zijn, maar overigens schijnbaar doorleven op een ander astraal gebied, waarvan hij de grens symboliseert door een boot. Welk een bijzonder auteur de Italiaansche schrijver Luigi Pirandello is, bleek uit de opvoering van twee zijner stukken n.l. Zes personages op zoek naar een auteur- en „Het leven dat ik U gaf'. Hierover zou zeker nog heel wat meer te vertellen zijn, maar wij moe ten ons eenigszins beperken. Een echt detectivestulc, vol geheimzinnige spanning, behaalde nog bij Comoedia een groot succes, n.l. „De Zeven Sleutels van Baldpate". Het publiek waardeerde dit stuk bijzonder. Bij den aanvang van het nieuwe seizoen kwam het Vereenigd Tooneel, onder leiding van Verkade en Verbeek in de Stadsschouw- burg. Royaards zocht met den prachthren kern van zijn gf«elschap een wijkplaats in de Holl. Schouwburg. In den Haag stonden naast elkaar: Cor v. d. Lugt Melsert met het Rott. Hofstadtooneel en onze taoneelschrijver Jan Fabricius met zijn Odeon-theater. Het SchouwtoonCel bleef verder in Haar lem, Utrecht en andere groote plaatsen het voornaamstc gczelschap. Het Ned. Tooneel onder leiding van Dr. Royaards bepaalde zich eerst tot verschillen de reprises, o.a. het Gestolen Collier van Lothar Schmidt, doch prepareerde zich on- derwij! voor zijn eerst Grand-Guignol-avond. In het theatre Grand Guignol te Parijs werd n.l. veel succes behaald met eenacter's, waarvan sommige door hun huiveringwek- kenden inhoud en tragiek het publjek deden rillen. En zoo gaf ook Dr. Royaards op een avond drie Fransche eenacteurs, waantan „Het huis der Duisternis" wel't meest in't genre viel. Onuitsprekelijke menschelijke ellende, door domrne wreedheid nog op bloedige wij ze verergerd. Dit stuk speelt in een blindenlinstitiiui, waar een halfgekke blindeman raast om wraak, omdat men hem kort geleden. bestolen heeft. De blinde angst voor den dief, den on- zichtbare, leeft ook bij de anderen. Dan inerkt men dat er op het bureau van den di recteur een onbekende man is. Het is een doofstomme jongen, die er komt om werk te vinden. De blinden jagen hem op, vangen hem en de halve gek steekt hem de oogen uit. De griezel van het geval ligt hierin, dat de blinden hun slachtoffer niet zien, maar wel hooren, en dat het slachtoffer zijn aanvallerp wel ziet, maar niet spreken kan, of om hulp kan roepen. „Het geluk" en „De vrouw van Brons en de man van kristal waren de twee andere stukken. Aan de opvoering was alle zorg besteed, maar dat het publiek in 't algemeen bijzon der enthousiast was voor dit genre, leek ons van niet. Een prachtige voorstelling was de fijne comedie van Alfred Savoir: „Blauwbaard'8 achtste vrouw". Schitterend tooneel en sa menspel met Mevr. Royaards, Johan Gobau en Oscar Tourniaire als de voornaamste krachten. Het Vereenigd Tooneel bracht als eerste noviteit het fijne, precieuse blijspel van Gob doni: „De Waaier", waarvan rl. Borel in zijn Kroniek o. m. schreef: Wat De Waaier betreft, ook hier allerhan- de ouderwetsche tooneeltrucjes, met herhaal- delijk de spelers apartjes houdend tegen het publiek, maar wat een charme zit er in dif moderne namaak antieke stuk, en wat had Rie Cramer er gelegenheid in, haar noofl diep ontroerende, altijd oppervlakkige, maar altijd toch bekoorlijke kunst aan aankleeding en costumeering te toonen! En wat 'n spfel wefd er in gegeven! Denk eens aan die kos- telijke tooneeltjes tusschen den herbergier— Hunsche en den schoenlapperKaart Jr.! Was dit niet onbetaalbaar van prefect-vlotten dialoog? Hoe heerlijk grotesk was Gimberg afs de klaploopende, edele graaf, wat 'n amourtje van een landelijk meiske was mevr. Greta Braakensiek! Ja, onze Nederlandsche tooneelspelers moge.n er toch heusch 66k wel wezen hoor! „Het Carnaval der Kindererf van "den Franschen schrijver St. Georges de Bouhe- lier werd wel verzorgd opgevoerd doch ver dween toch wel wat al te gauw van het re pertoire. Een aardig blijspel van Bennet: E6n-Een geheeten, werd minder sterk ge speeld. De inhoud laten wij hieronder volgen, De schatrijke beursman Hugh Russ heeft de vrouw van; zijn goeden-kennis Edward Dibble al een jaar lang tot minmares en daar hij nog al venrot is op Nina, raakt hit telkeni beangst, dat hun betrekldng moeifijldieden zal veroorzaken1. Dan komt Dibble, die een schouwburg bezit en exploiteert, hem een diensf vragen hij heeft geld, veel geld noodig om niet failliet te gaan. wKaa ik, anb- woordt Hugh, je dezen dlenst ook nog btf wijzen; wanneer je weet dlat je vrouw mijn niinares is?" Dibble verdiwijnt, doch Hu^b helpt hem door middel van een strooman. De eehtscbeiding volgt, Hugh trouwt Nina, maaf z6o slecht naar zijn zin past deze rich bij den nieuwen toestand aan, dat hij besluit haai te bepi-oeven met den jokken dlat hij al rijo geld zou kwij t zijn. In het volgende vie- dte! bedrijf zien we dat voor de wedde geboren poppetje in 'n kleine achterbunrtwon ningZe heeft Hugh geloofd, de ..grap" is geluktdoch nu komt Nina's zusje z^f gen, dat haar verloofde, de bigamie-man, van Hugh's verarmimg niets wil weten. Met hare zuster spoedt Nina rich naar de oude woning terug, aan welke niets veranderd blijkt:ook aan haar en Hugh blijkt niets veranderd ze kibbelen op den ouden voet voort en slechts het besef, dat men van het huweliik nietie veel moois moet verwachten, drijft de twee in elkanders armen terug. Van een reprise van „De Wereld, waarin men zich verveelf(Eduard Pailleron) be- leefde men veel irenoegen, door het fijne spel van Mevr. Holtrop-van Gelder. In December kwam eerst nog een stuk ge- titeld: „Om de 300 jaar". De naam van den ailteur was Carlo Veneziani, docli men ver moedde algemeen, dat het door een Hollander was geschreven, al waren de namen nog zoo Italiaaosch Een hoogst belangrijk evenement was de opvoering van ,,St. Joanne" van Bernard Shaw. Een zeer merkwaardig stuk, waarin Shaw de historisch figuur van Jeanne d'Arc, op zijn manier ziet en belicht. "t Is op- merkelijk zooveel er reeds over dit stuk ge schreven en gesproken is, wat wel bewijst, dat hier inderdaad weer een weik van beteeke nis door Shaw is gegeven. Aan de opvoering, zoowel uiferlijk als in- nerlijk, was zeer veel zorg besteed. Van Dal- sum, Paul Huf en Herman Kloppers, benevens Lobo leverden in dit geweldige stuk schitte rend werk. De hoofdfiguur eischt al een heel bijzonder actrice. Dat Nel Stants ondanks en'orme toewijding te kort schoot in sommige opzichten, is te begrijpen, al had men alge meen toch bewoudering voor hetgeem zij nog gepresteerd had:. Naast dit groote werk, had het Vereenigd Tooneel ook "omstrceks Kerstmis nog voor een aardig stuk voor de jongeren gezorgd, n.l. Jcop ter Heul, door Don de Gruyfer he-

Alkmaarsche Courant | 1924 | | pagina 7