DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 1 Honclerd zeven en twintigsfe Jaargang 1925 VRIJDAG 2 JANUARI Dit nummer fcestaat uit twee biaden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door iet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTERS ZOON, Voordam C 9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Kuitenland POLITI'EKE CRISIS IN ITALIe. Er heeft zich door de laatste gebeurtenis- sen een scheiding voltrokken tusschen de re geering en de rechtsche liberale groep, die geleid wordt door Salandra. In een vergade- ring van liberale afgevaardigden werd het besluit genomen de uitreding van den afge- vaardigde Ricoi uit de meerderheidsconunis- sie goed te keuren, terwijl Salandra zelf ver- klaart, dat hij het ambt van president van de begrootingscommissie neerleggea zal. Salan dra geeft als reden voor deze demonstratie op zijn gezondheidstoestand, cloch de politicise beteekenis van dezen stap wordt belangrijk geacht. Woensdagmiddag wcrd een buitengewone lcabinetszitting bijeengeroepen. De beraadsla- gingen duurden vier uur. Algemeen ver- wachtte men, dat deze zitiing tot het uittreden uit de regeering van de liberale leden van het kabinet en misschien ook tot het uittreden van nog eenige andere niet-fascistische ministers zou leiden. De lange duur der besprekingen had de geruchten omtrent een crisis nog meer waarschijnlijk gemaakt. Het des avonds uitgegeven communique was dan ook het onderwerp van levendige discussies, maar de draagwijdte daarvan is niet zoo maar te overzien. In het communi que wordt verklaard De leden der regeering zijn tot volledige overeenstemming gekomen ten aanzien van de interpretatie van den toestand, die geschapen is door elementen, welke men onverantwoor- dtelijk moet noemen, vooral met het oog op de financieele en economische terugwerking van hun optreden. De leden der regeering waren het met elkander eens, dat alle noodzakelijke maatregelen genomen moeten worden om de moreele en materieele belangen van het land te besehermen. Uit dit communique maakt men met stellig- heid op, dat de crisis vermeden is en dat de regeering aanblijft, en dat zij ongewijzigd op 3 Januari voor de Kamer zal verschijnen. Bovend'ien moet men aanncmen, dat het de bedoeling der regeering is, de oorzaken weg te nemen, die tot de economische crisis hebben geleid, welke o. a. in het snelle dalen van de Italiaansche valuta tot uiting is gekomen. Deze oorzaken zijn in de oogen der fascisten echter te zoeken in de aanvallen db" opposi- tie. In de crisisstemming werd1 de politieke on- rust nog verhoogd, doordat pi a kk a ten van de „Popolo d'ltalia" waarpp de befeltenis van Mussolini als marmerbuste voorkwam met roode inkt als met bloed waren besmeerd. De politie was Woensdag den geheelen morgen bezig die plalckaten af te scheuren. Tegelijk Icon men in de couranten lezen over nieuwe bedekte bed reign gen van de ex- tremistische fascisten in de provincie. In Mi- laan zou een concentrate van de nationale militie plaats vimden en alle fascistische orga- nisatiecomite's in het land ontvingen een ge- heime order rich gereed te hour*en. Deze geruchten ziift niet alitiid naar de fuistheid1 er van te controlpereni, maar zij too- nen toch, hoezeer de fasdsbsche wereld in Ita- lie in beroering is gebracht. De door den Italiaanschen ministerraad af- gekondigde buitengewone maatregelen ter be- scherming van de orde orde zijn texstond in het geheele land van kracht geworden. Het duidelijkste zijn daarbij de maatregelen tegen de pers; overal zijn de biaden der oppositie kort na het verschijnen op de drukkenjen in beslag genomen. De buitengewone maatregelen der politie strekken zich uit tot talrijke huiszoekingen bij vooraanstaande leden van de tegenpartijen en oppositievereenigingen. In ieder opzicht schijnt men er op uit te zijn, den vat van de lire tegen te houden. Te Florence waren Woensdagavond 20000 fascisten bijeen, reden, waarom de toegang tot de redaciie van het burgerlijk blad ,Nova" door acht cordons politie en soldaten werd afgezet. Desondanks gelukte het eenige fascis ten door het cordon heen te brekenhet meu- bitair der redectie werd op straat geworpen en de machines, nadat zij met benzine waren overgoten, in brand gestoken. Men belette de brandweer haar blusschingspogingen uit te voeren. Ten gevolge van deze tocneelen ziet Florence er troosteloos uit. De burgers heb ben zich in hun huizen teruggetrokken, de winkels zijn gesloten, terwijl colonnes fascis ten de stad doortrekken. In de late avond- uren begaf zich een groote groep fascisten naar de stedelijke gevangenis om de daar op gesloten fascisten te bevrijden. Men weet nog niet of deze poging gelukt is. De biaden te Rome deelen mede, dat aldaar eenige fascistische demonstrantcn het gebouw van de vrijmetselaars in brand hebben gesto ken, evenals het bureau van de socialistische afgevaardigden. De couranten protesteeren tegen nieuwe beperkingen van de burgerlijke vrijheid en nemen de houding aan, dat zij met man en macht tegen deze maatregelen zullen opko- men, zelfs al zou het't lever, van d: redacteu- ren kosten. Vooral de socialistische biaden zijn zeer fel in hun uitiugen. DE SOVJETREGEERING EN DE BOEREN. De anti-communistische beweging onder de boeren in het Europeesche Rusland, Oekrajina en Siberie schijnt onrustbarende afmetingen aa. te nemen. Zoozeer, dat nu zelfs de aartsinternationalist Sinovjef zich bij Kalinin, Rykol en anderen gevoegd heeft om aan te dringen op energieke maatregelen, ten einde de beweging, die niet meer te stui- ten is, althans te kanaliseeren, opdat zij niet noodlottrg zou worden voor het Sovjet-regi- me. In een rede, uitgesproken op een der talrij ke conferenties, die thans tot Moskou over dit onderwerp gehouden worden, zou Sinof- jef, volgens den correspondent van de Times te Riga, hebben verklaard: „Wij moeten te- gemoet komen aan de economische eischen van de boeren of wij zijn verloren. De boeren keuren onze buitenlandsche politiek goed, omdat wij de Tsaristische schulden niet beta- len, doch onze economische politiek heel no<r steeds niet de sympathie kunnen winnen van de boeren of van het niet-communistische proletariaat. Wij moeten hun goedkeuring verwerven en wij moeten het bewijs leveren, dat wij de geschiktste, goedkoopste, slimste, krachtigste en meest vastberaden regeering zijn, die zij kunnen krijgen. Dit is het groot- ste aller vraagstukken. Er zijn menschen met goede bedoelingen, die meer voorzorgen voor de industrie eischen, doch dergelijke voome- mens storten ons in het verderf. De boeren- kwestie is nu een ingewikkeld en lastig pro- bleem geworden. Indien wij er in slagen het op te lossen, dan is onze dictatuur verzekerd. Slagen wij daar niet in, dan zullen onze schitterendste manoeuvres op internationaal terrein niets baten: wij zijn dan op ons hoofd- front verslagen." In de dorpen loopen de meest tegenstrijdige geruchten over de houding, die Trotszki in dit groote conflict zou innemen. De Biednota, het voornaamste orgaan van de boeren heeft een verklaring gepubliceerd, volgens welke het niet waar is, wanneer men zegt, dat Trotzki het heele regeeringsstelsel wenscht te wijzigen om de boeren van de zware be- lastingen te bevrijden, die op hen drukken. 't Blad zegt, dat Trotzki over geheel andere kwestie van meening verschilt met zijn colle- ga's dat hij integendeel juist het proletariaat wenscht te bevorderen, een politiek, die de prijzen in de hoogte zou drijven en de lasten van de boeren vermeerderen. Zaterdag a.s. begint te Moskou een groot communistisch hervormingscongres, waar men zich wel voornamelijk tot taak zal stellen om een nieuw program op te stellen met eeni ge pakkende en duidelijke leuzen, waardoor de communistische partij de leiding zou kun nen nemen van de beweging onder de boeren. Ondertusschen ontvangt men te Moskou steeds nieuwe berichten van- aanvallen en lynchpartijen op de landelijke vertegenwoor- digers der Sovjetregeering, vaak zelfs op klaarlichten dag. DE ONTRUiMING VAN KEULEN. De Raad van Gezanten heeft te Parijs een vergadering gehouden ter behandeling der voorloopige nota aan Duitschland in zake de ontruiming van de Keulsche zone. Het ont- werp hiervan was gedurende de laatste drie dagen in behandeling geweest bij de verbon- den mogendheden en werd thans door den Gezantenraad behandeld in het licht der verschillende mededeelingen, die de gezan ten van hun regeeringen hadden ontvangen. Bij het slot der samenkomst werd 'n mededee- ling aan de pers verstrekt waarin wordt ge- zegd, dat een nota is verzonden aan de ver schillende verbonden mogendheden inhoudend den tekst zooals die op hun aanwijzing :s vastgesteld, en dat mededeeling hiervan door de vertegenwoordigers der bondgenooten te Berlijn zal geschieden. De nota, die in het begin der volgende week aan Duitschland zal worden overhan- digd, zal het besluit der Geallieerden mede- deelen om de zone van Keulen niet te ontrui- men op 10 Januari. De nota zal gemeen- schappelijk zijn en zal in beknopten vorm, doch met onweerlegbare duidelijkheid de re denen uiteenzetten, die den maatregel recht vaardigen, n.l. de flagrante niet-uitvoering door Duitschland van zijn verdragverplich- tingen, vooral in zake ontwapening. De leider der Duitsche democraten Erke- lenz vestigt in een Nieuwjaarsboodschap de aandacht op den woordelijken tekst van het verdrag van Versailles, volgens welken tegen- over den plicht van Dyitschland om te out- wapenen, het recht der andere naties om te ontwapenen staat. Deze uitzonderingsbehan- deling drukt op Duitschland den stempcl der minderwaardigheid en stapelt meer ont- plofbare stoffen op voor een oorlog dan een paar duizend verborgen wapens of enkelc duizenden kindereu die soldaatje-speien. In dien de commissie van controle tekortkomin- gen ontdekt, moet zij het Duitsche vclk eh de andere volkeren in haar vertrouwen nemen. Erkelenz doet een oproep voor een openhar- tige uitspraak der staatslieden en roept de hulp in van het voor enkele maanden opge vichte internationaal verbond van repubh- i keinsche oartijen tot bestrijding van het ge- vaar. De vertegenwoordigers der Duitsche vak- vereenigingen van alle richtingen hebben in een motie geprotesteerd tegen de voorgeno- men verlenging der bezetting van de Keul sche zone, die volgens hen als een nieuwe sanctie moet worden beschouwd. De Rijnlanders, uit het onbezette gebied, vereenigd in de commissie voor Rijn-, Saar-. Ruhrgebied en Palts, hebben een adres ge- zonden aan den Rijkskanselier, waarin zij protesteeren tegen de voortzetting der bezet ting van de Keulsche zone na 10 Jan. a.s. De motiveering van het besluit van den Ge zantenraad moet verworpen worden als niets ter zake doende. Het adres besluit met het verzoek aan de Rijksregeering om voor een spoedige bevrijding van het Rijnland, ten- minste binnen de grenzen van het Verdrag van Versailles alle rechtmatige middelen aan te wenden en met de verzekering van de on- wankelbare trouw der Rijnlandsche bevol- king. DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Het verslag der bespreldngen van den Amerikaanschen gezant te Parijs en Herrioi betreffende de schulden heeft het departemcnt van buitenlandsche zaken te Washington be- reikt. Naar verluid't bevat dit de officieele ver zekering, dat. Frankrijk er niet over denkt ziin schulden te verloochcnen. Volgens een officieel bericht heeft de gouverneur der Bank van Engeland met gecn enkel wc-ord van de onderhandelingen over de oorlogsschuld ge- rept. Naar verluidt lcopen de besprekingen uitsluitend over d'e algemcene financieele be- trekkingen tusschen de Bank van Engeland en de Federal Reserve Board. DE SCHULDEN AAN AMERIKA. Men is te Louden zeer bemieuwd naar de juiste beteekenis van het geheimzinnig be- zoek, dat aan New-York wordt gebracht door Montagu Norman, den gouverneur van de Engelsche Bank en sir Alan Anderson. Deze laatste is een directeur van de Engelsche bank, en voorzitier van de Engelsche Kamer van Scheepvairt en hoewel eerst 47 jaar oud, een gezaghebbend persoon op financieel zoo- wel als op economisch gebied. Beider vertrek naar Amerlka werd strikt geheim gehouden en hun namen kwamen zelfs niet voor op de passagierslijst van de boot waarmede zij den overtocht deden. Zij werden te New-York opgewacht door den gouverneur van de plaatselijlce afdeding van de Federal Reserve Bank en dit geeft steun aan het gerucht, dat zij daar belangrijke besprekingen zullen voeren. De „New York Times" meld't, dat beiden te Washington met staatsseereteris Hughes zul len confereeren over de kwestie der interge- allieerde schulden en daarmede verband hou- dende kwesties. Met het oog op de aanstaan- de Parijsche conferentie van geallieerde minis ters van financien, waar ook deze schulden- kwestie ter sprake komt, trekt dit bezoek na- tuurlijk bijzonder de aandacht. Regeerings- kringen te Londen ontkennen echter, dat zij een officieele opdracbt ontvingen. Het herstel van de goudpariteit van het pond sterling is misschien ook een motief voor hun reis, die in ieder geval groote beteekenis heeft. GROOTE PETROLEUMBRAND TE BOEDAPEST. Er is brand uitgebroken op de terreinen van de Boedapester Ruwolie-maatschappij. Eenige honderden wagons petioleum staan in brand. De schade is enorm. GEEN VERVAARDIGING VAN DUITSCH OOR LOG EM ATERIA AL\ De Matin" maakt melding van een be richt uit Nederland, dat uit zeer betrouwbare bron zou komen en waarin medegedeeld wcrdt, dat sedert eenigen tijd op de werf „Wilton" te Rotterdam onderdeelen van on- derzeebooten voor Duitschland gemaakt wor den. Een en ander wordt dan aangehaald als een bewijs voor Duitschlands bewape- ning. Naar aanleiding van dit telegram heeft de correspondent van de Telg. te Rotterdam na- der geinformeerd bij de directie van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf aldaar De directie ncemde het bericht van „De Matin" een verzinsel. Van een dergelijke fabricage is, naar zij mededeelde, cok nooit sprake ge weest. STORM IN HET BUITENLAND. Het weer was den laatsten dag van het jaar in geheel Engeland buitengewoon slecht In Londen woedt een hevige storm en in dt omgeving van de stad evenals in Wales wis- selen stortbuien, storm en onweder elkander af. In Schotland, Wales en de Midlands is sneeuw gevallen. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO Naar draadloos wcrdt gcmeld, verneemt de „Mornin.g Post" uit Tanger, dat de An- jera's zware verliezen hebben en tot onder- handelen bereid zijn. De operaties duren voort. OVERSTROOM1NGEN TE PETERS BURG. Tengevolge van den hevigen storm is het water in de Newa aanzienlijk gestegen en zijn verschillende gedeleten van Petersburg overstroomd. In Siberie heerscht een ongekend hooge temperatuur. Het ijs op de t ivier de Jenissei is zelfs bij Krasnojarsk onbetrouwbaar ge worden. DOOR 21 AMBTENAREN VAN HET O. M. GEZOCHT. De heer Johannes ^Schuch is een geraffi- neerde misdadiger, die het heeft klaar ge- speeld jar en lang allerlei diefstallen, oplich- tingen enz. te plegen, zoodat hem tenslotte niet minder dan 21 ambtenaren van't O. M. zoohten, zonder zijn vrijheid te verliezen. Thans is het echter misgeloopen en staat hij te Berlijn terecht. Gebleken is, dat hij zich bij zijn „evoluties" bediende van niet minder dan drie valsche passen. Na drie en een half uur gepraat te hebben was hij nog niet aan het einde van zijn be- toog, dat hij onschuldig was. Toen liet de president van de rechtbank hem maar verder zwijgen om over te gaan tot het verhoor met twee medebeklaagden. POOLSCHE LEENINGEN IN AMERIKA. In aansluiiing cp de berichten omtrent de door Polen in het buitemramd te plaatsen lee- ningen wordt uit Warschau gemeld, dat in de Vereenigde Staten een bedirag' vqn 60.000.000 zou worden cpgenomen. Nodi de ontvangsten uit hcofde van het tabaks- en a 1 cohc'hncnopolie, nocii die uit het spoorweg- bedrijf zullen worden verpand. DE HANDELSBETREKKINGEN VAN RUSLAND. In de „Nation Beige" geeft Leon Koch- nitzky een onderhoud weer, dat hij te Mos kou met Tsjifsjerin heeft gehad. De velks- commissaris verklaarcie dat aan hcrvattmg der diplomatieke betrekkingen met Belgie in geen geval zullen worden verbonden enige vcoTwaarden of voorbereideude onderhande- lingen. De Sovjets erkennen geen enkele verplich- ting, voorhdoeiende uit leeningen der Tsa ristische regeering", doch achten zich on- voorwaardelijk verbonden door do, sinds de revolutie aangegane verbintenissen. Onze politiek, zeicie Tsjitsjerin verder, blijffc die vail Lenin. Wij v.illen de handeii vrij houden ten opziehte van de Europeesche landen, terwijl wij met de Oestersche naties cvereenkomsten voor langen duur trachten te sluiten. Een mijner dip'omaten tieeft ge- zegd: „Wij zullen "de Vereenigde S:atc-n van Azie vormen met Moskou als hoofdstad. DE LAATSTE WENSCH VAN EEN MILLIONNAIR. Schatrijk in zijn leven, arm bij zijn dood. Zoo is het lot geweest van den millicanairs- zoon William Nelson McClintock uit Kem'.- worth in Amerika; den jongen man, die, op zijn vijfde jaar erfgenaam geworden van cei fortuin van 6 miiiioen dollar, cnktle weken geleden stierf, terwijl zijn verloofdc schrcier.d aan zijn sponde zat. Miss Isabelle Pope, een studente, was in- derdaad met McClintock verloofd'. Den laat sten tijd was de jongeman ziek. Begin Decem ber werd de toestand zoo cmstig, dat gevaar voor zijn leven aanwezig werd geaclii. Op een avond sclieen het einde daar McClintock was bij kennis. Zich tot zijn meisje richtende, zei hij met zwakke stem„Ik geloof, dat ik nu sterven ga. O, konden we toch nog getrouwd worden voor het einde er is!" Het meisje maakte haar hand !os uit die van den stervende, stapte iii haar auto di.- voor het huis had staan wachten, reed in vliegende vaart naar Chicago de meest nabije stad wekte een geestelijkc uit zijn slaap op en begaf zich met hem spoorslags naar Kcnil- worth tei"ug. Toen beiden aaa het zdekbed. kwamen was de bewustelcoshcid' reeds ingctreden. Of- schoon de patient dus nog ieefde .mocht de huwclijksveltrekking niet plaatsvinden. daar de wet wil, dat er althans een oogenbiik van helderheid van begrin bii den stervende aan wezig is, opdat een huwelijk in extrenns kan worden voltrokken. Dat helder moment is niet meer gekomen. Acht-cn-veertig uur lang hebben de weenende bruid en do gresteliike aan het bed gezeten, aandachtig den patient gadeslaande in af- wachting van een enkel moment, dat hij de oogen zou opslaan en contact met de werke- lijkheid herkrijgen. Tevergeefs. McClintock is arm gestorven. arm door de onvervu'baar- hcid van zijn laatsten en liefsten wensch. DE DERTIENDE ECHTOENOOT. Een'zekere mrs. Henry La Fc'rge te East St. Louis (Illinois) heeft zich dozer dagen van haar dcriienden echtgenoot la ten schei- den, or prend van slechte beha.ndchng zijner- zijds Mr. La Fcrge trad 31 jaar geleden vcor het e?rst "'n bob l uweliik, toen zii 14 jaar cud was. Sindsdien is een echtverbintenis nie- tig verklaard, in elf gevallen heeft zij ccht- scheiding aangevraagd en gekregen, .terwijl in een geval de echtgenoot een ecntscheidibg hei t ciorgedreven. Driemaai is mrs. La Fcrge rr- cnzclfden man getrouwd ge- wv:ri. VERLOREN RADIUM. In het ziekeii'huis te Hull is voor een waar- de van 400 pend sterling aan radium verlo ren gegaan. Men had het gebruikt bij de be handeling van ccn oaby in de wijkwerpleging en 't buisje, dat cr.danks zijn groote waarde maar klein van orivang is, schijnt tusschen de kleeren van het kind te zijn gernakt en op straat verloren te zijn. DE ARRESTAT1E VAN DE GEBROEDERS BARMAT. In verband met de reeds in can deel onzei vorige oplaag gemelde-arrestatie van de ge- broeders Barmat meldt 'net Hbl .nog: De sensatie van Berlijn is de air static van de gebroeders Juiius, Henri en David Barmat, de leiders van het bekende concern- Barmat. Alle avondbladcn van Woensdag brengen ellenlange verlialen met vette op-- schriften, waaruit blijkt, dat deze arrestatie volkomen onoverwacht gekomen is. In do cer- ste plaats voor de betrokkenen zeif De jus- titie heeft er bliikbaar eerst Dinsdagavond toe btsloten en wel omdat haar zou gebleken zijn, dat bet conceni-Bannat verwikkis in de reeds zeer onzuiver gebleken handelingen van den heer Kutisker, die, naar men zich herinneren zal, credieien van de Pruisische Staatsbank wist te verkrijgen op zeer onvtl- doende dekking-en vervaischte v.issels. Men is blijkbaar bang geweest dat de gebrccders Barmat pogingen tot ontviuehting zouden doen, indien zij icis van het plan tot arresta tie merkten en heeft daarom een groote mas- sa-pciitie op de been gefcneht, V.'c. ns- dagochfcnd drie van de vijf gebrced. rs in Berlijn en in Schwanenv.orderbij Berlijn thuis vond en hen overbracht naar het bu reau van politic op den Alexander Piarz, waar zij vcorloopig worden vastgehouden. Huiszoekingen hebben p'.aais gchad, niet al- leen in hun particuliere wonir. cn maar ook bij alle banken en bureau:;, die tot het ui.ge- breide concern belicorcn. De ..Vossischc Zeitung" mceni te weien dat er tusschen de fceide concerns nuruiH-r eenige betrckking; n bee! an hebb n. W.d r' crcdicten van de Staatsbank betrcit, het .nag wel als vaststaand aangenomen worden, da' het conccrn-Barniat inderdaad groote credie- ten van'dc-ze zijde ontvaiigen heeft. Het „Ach Uhr Abendblatt" spreekt van 29millicen mark, het Berliner Tagejlat" zelis van 5!) miiiioen. Van de zijde van het Barmat-con- eern wordt daarentcgen verzekerd, dat lie' nauwelijks 10 tot 15 miiiioen mark gewees'. zijn. Maar wel schijnt (ook volgens verschil lende Duitsche avondbladcn) vast te staan. dt de onderpanden, die voor deze cfedicten door Barmat gegeven wordennit geiijk bij Kutisker geheel of gedceltelii': waavdcloos waren, maar integendeel zeer rceele dckUn- gen vormden en dat in den laatsten iijd door het conccrr-Barmat herhaalclclijk groote be- dragen terugbeiaald zijn Berlijnsche avoncibladen meldeii, dat de „Seehandlung" aan Kutisker meer dan 10 miiiioen. aan Micha 1 40 miiiioen en aan het concern-Barmat 50 miiiioen mark gelcend heeft. De Pruisische Staatsbank deelt o.a. medc, dat het totaal der vorderingen op deze drie nog" geen 45 miiiioen mark bedragen. Bian- cocredieten bevinden zich daaronder niet; over de aflossing der door onderpand gedek- te fredicten wordt reeds sedert maanden cok met Barmat en het Michaelconzcrn onder- handeld. In verband hiertnede geeft men thans uiting aan de vrees, dat de Staatsbank in haar credietpolitiek beperkt zou kunnen worden. Naar aanleiding daarvan wordt medegedeeld, dat de Staatsbank cen kassal- do van 26 miiiioen rijksmark heeft gehad, waarvoor zij geen geschikte plaatsing kor. vinden. De credieten aan de drie consortia hebben dus cp de eredieiwaardigheid der bank geen invlocd geoefend. KORTE BERICHTEN. Naar uit Konstaniinopel aan de Ma tin" wordt gemelcl. heeft de partij ran Mcsstafa Kemal bij de plaats gevonden verkiezingen een volkomen overwinding be ll aald. De Fransche Kamer heeft met 343 te gen 136 stemmen de amnestiewet aangeno men. De Volkenbond heeft een „militair jaar- boek" gepubliceerd, dat 'n bijna duizend blad- zijden een uitvoerig overzicht geeft over den m'iilitairen toestand van alle staten. Het jaarboek beoogt, de noodzaak van algemeene ontwapening in het licht te stellen. Vandaag worden te Brussel door de Universiteitsvereeniging voor den Volken bond dc- afgevaardigden ontvangen van het secretariaat der internationale universiteitsfe- deraiie vcor den Volkenbond. De Rechtbank te Odessa heeft twee Ro?meensche spiennen ter dood veroordeeld. ■opu«sicisr.ai

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1