Alkmaarsche Courant I Zilvermeeuw«n. feuilletonT LL Trgdag 2 Janaari Abonnementen op Tijdschriften, zoewel Binnen-als Buifenlandsche It t T MM. Hondird Zsvm m Twlnttgste Jaargang. Onze met zout bezwangerde kusten worden wel eens eenZaam genoemd, en, wanneer men geen oog heeft voor de afwisseling en verwis- seling, die ook aan het strand in de natuur plaats heeft, dan is men spoedig geneigd de- ze meening te deelen. Als men zoo geheel al- leen een plaatsje heeft gevonden op den bui- tensten duinrichel bij het Noordzeestrand, en men luistert naar het geruisch der brekende golven tegen het strand, naar dat oude en toch telkens weer nieuwe lied, dat ons zingt van komen en van gaan, dan kam men zich wel eens verlaten gevoeilen. Een zucht van verlichting ontsnapt dan de borst, wanneer men ontwaakt uit deze droomexijen en men bedenkt, dat daar achter het duin zijn te vinden: ons huis, onze familieleden en vrien- den, onze arbeid en zooveel, dat ons naar de woelige wereld terug doet verlangen. Doch, wanneer men zich niet aan soezerijen over- geeft, maar met wakker oog en opgewekten geest datgene wil zien, wat er aan de kusten valt waar te nemen, dan ontwaart men spoe dig, dat ook flier decoratief is te vinden, waar do or het eenzame van het tdoneel ge heel verdwijnt. Naast zoovele andere zesvo- gds, die de moeite van het aanschouwen dub- bel waard zijn, zullen ons zeker in de eerste plaats in het oog vallen die langgevleugel- de vogels, waarvan het wit der onderdeelen kan wedijveren met de blankheid der sneeuw en het zachte blauw of het glimmend zwart der bovendeden kleuren geven te aanschou wen, die het den schilder moeilijk maken, deze dieren natuurgetrouw weer te geven. We willen eens een poosje plaats nemen aan den voet der duinen, waar de afstand tusschen ons en den waterkant niet al te groot is, opdat ons nog vrij duidelijk in het oog kan springen datgene, waar we het meest belang in stellen. Hoofdzakelijk willen we bespieden de bewegingen van de Zilver- meeuwen (Larus argentatus), die men zoo dikwij'ls kan waarnemen aan velerlei haven- plaatsen, waar men ook gaarne hare sierlij- kc vliegbewegingen nagaat. Wie geen kennis heeft van onze avifauna, zou aan het strand veel meer meeuwensoor- ten vermocden, dan er in werkeiijkheid zijn; de verwarring zou hoofdzakelijk ontstaan door dc bruine kleuren, die het jeugdige kleed dezer vogels kenmerken en dat ze be- houden tot het tweede of derde levensjaar. Van meerdere, in het hooge Noorden broe- dende, meeuwensoorten zijn bij ons dan ook jongc voorwerpen aanwezig en blijven hier gedurende den ganschen zomer. Eerst het volgende jaar zullen ze zich geroepen ge- voelen terug te keeren naar de plaats, waar ze het eerste levensiicht hebben aanschouwd, om ook daar voor hare vermenigvuldiging zorg te dragen. Dit bruingcvlekte kleed ken- merkt ook het kleecl v;an de jonge Zilver meeuw en gewoonlijk treft men dergelijke dieren, die zich stellig nog niet tot de vol- wassenen durvera rekenen, in elkanders ge- zelschap aan. Er bestaan ve'le foto's en teekeningen van zilvermeeuwen, doch alle blijven in uitdruk- king verre buiten de werkeiijkheid. Dan zie ik nog liever de meeuwen in ..Natura Artis Magistra", die het zeeleeuwenbassin bewo- nen, ofschoon ook zij doen denken aan enkele •uitdrukkingen, die Hildebrand heeft gebe- zigd in zijn artikel „Een Bcestenspel". Hoe zacht gaat het blauwgrijs van onze zilvermeeuw over in het wit, waarvan de reinheid smetteloos is! Zwart heeft ze alleen aan de vleugelpenuen waardoor ze zich, als'- mede door haar minderc grootte, onder- scheidt van den Burgemeester (Larus glau cus), die gekenschetst is door geheel witte slagpenrien, clie doen denken aan de sneeuw der Noordpoollanden, waar hij zijn nest maakt. De Zilvermeeuw broedt oolc bij ons in tal- rijke exemplaren, inzonderbeid op de Wad den-eilanden en vooral op Rottum, waar d: strandvoogd voor een aantal jaren groote aantallen eieren verzamelde. Sedert deze mefliw door de Wet beschermd wordt, blijven ook daar veel meer nesten gespaard. Op Texel, waar voorheen zoo zeer veel Zilver- meeuwen broedden, kwamen ze later slechts in klein aantal voor; mi vindt men jaarlijks weer een uitgebreidc kolonie in de Wester- duinen. Ook tusschen Bergen en Schoorl treft men een dergelijke kolonie in de duinen aan. De nesten dezer vogels zijn zeer eenvoudig en bevatteni bij een vol legsel drie eieren, die zwartbruine vlekken op een lichtbruine grond vertoonen. We willen ze nog enkele oogenblikken in SaiWT5?We^^en~gi2[^aan7cfie scffoone'afe-' ren, welke elders de leelijke namen van Kaab en Kobbe dragen. Sierlijk zijn de vluchthou- ciingen, die we gedurig kunnen waarnemen. Hoe statig zweven ze over de groote water- vlakte, waarvan de krullende golven aan de kust tot schuim opspatten! De lange vlett gels, tot op de grootste wijdte uitgespreid, worden slechts flauw op en neer bewogen: de tamelijk groote kop bevat twee scherpzien- de oogen en wordt beurtelings links en rechts bewogen, om te ontdekken, of zich misschien iets van de gading der meeuw op- doet, want het is niet alleen voor vermaak, dat deze tochten gedaan worden. Zie maar naar dit exemplaar, dat plotseling de vleu- gels naar boven strekt, zoodat de tippen slechts weinig van elkander verwijderd zijn de pooten worden naar beneden gericht en met kracht schiet de vogel omlaag en is weldra voor korten tijd in schuim en water bedolven. De beweging heeft hem echter in 't bezit gesteld van het een of ander, dat hij voor zijn instandhoudihg hehoeft, hetzij een levend vischje, hetzij een dood dier, want erg kieskeurig op haar voedsel is de meeuw nu juist niet. In een oogenblik is het gevangene of gevondene verorberd en ze rijst weer uit den vloed, om, na kop en staartpennen eens krachtig heen en weer te hebben bewogen, opnieuw voort te vliegen, en, bij gunstige gelegenheden, de aangeduide bewegingen te herhalen. Meermalen klappert ze daarbij hoorbaar met den snave'l, die krachtig en lichtgeel gekleurd is met een rood1 veldje aan den onderkaak. Somtijds vliegen groote troepen Zilver- meeuwen rond, kennelijk met het doel, om zich door bevalfige vlucht te vermaken. Het is dan bijna niet te bespeuren, dat ze de vleu- gels bewegen, terwiji ze in cirkelvormige kringen om en langs elkander zeilen, nu eens rijzende, dan weer dalendc. Meermaler. kan men dit op een zomeravond aanschou- wien, wanneer de dag warm is geweest en zacht gedreun een naderend onweer aankou- digt. Hoe heerlijk steekt dan't reine wit af tegen den meer donkeren achtergrond! Tot zelfs ver in zee ontwaart men dan enkel wit te stippen, die ook daar de aanwezigheid van exemplaren aanduiden. Maar ook, als de storm zich verheft, durft de Zilvermeeuw het wilde element trotseeren. Dan eerst verraadt haar vlucht sterkte; met kracht worden alsdan de gespierde vleugels op en neer bewogen en ook tegen den bulde- renden wind in gaat de vogel vooruit. En ook* bij zulk weer zelfs plaatst zij zich op de zee, om hoog en laag bewogen te worden, zich wel bewust, dat haar geen leed zal ge- schieden. Het is dan ook geen clwaas vertoon, dat schilders cok meeuwen schetsten, wanneer ze een schipbreuk schilderden. Naast de Zilvermeeuw kan men aan het strand waarnemen uit het geslacht Larus: de Mantelmeeuw (Larus marinus), de Kleine Mantelmeeuw (Larus fuscus), de Burgemeester (Larus glaucus), de Kleine Burgemeester (Larus leucopterus), dc Kleine Zeemeeuw (Larus canus), de Kckmeeuw (Larus ridibunclus), de Kleine Kckmeeuw (Larus ridibundus capistratus), de Dwerg- meeuw (Larus minitus) en de Drieteenige meeuw (Larus of Rissa tridactila), alsmede vele scorten uit de geslachten Stercorarius cf Jagermeeuwen en Sternidae of Zeezwaluw- achtigen, alle behoorende tot dc familie der Meeuwachtige Vogels. Deze kenmerken zich door lange en puntige vleugels, wat de naam der crde: Longipennes of Langvleugeligen, te kennen geeft, en door een kleine achter- teen, die bij een enkele scort zelfs geheel cntbreekt, terwijl de andere drie teenen door zwemvliezen zijn verbenden. f. DAALDER Dz. Geraensd Nieuws. van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 12) Toen ik weer bij kennis kwam, hetzelfde gebulder, dezelfde onregelmatige en hevige beweging, die mij schokten en verdoofden; daarbij een poosje later tot vermeerdering vaft mijn pijn en ellende, nog de onpasseliik- heid kwam van een landman, die niet op zee is gewend. In die periode van mijn avontuur- lijke jfcugd doorstond ik veel beproevingen, maar g^en was zoo vernietigend voor mijn geest en \ichaam, en getroost door zoo wei- nig hoop a\s die eerste uren aan boord van ^oorde een kanon afvuren en dacht, dat de storm te hevig voor ons wercl en wij noodsigivalen gaven. De gedachte aan bevrijding zelfs door den dood in de diepe zee was mij welkom. Toch was mijn veronder- stelling niet juist, maar zooals ik later hoor- de was het een gewoonte van den kapitein, die ik hier noem om te toouen, dat zelfs de slechtste mensch een betere kant heeft. Wij passeerden toen, naar't schijnt Dysart, waar de brik was gebouwd en waar de oude mrs. •Hoseason, de moeder van den kapitein ecu paar jaren tevoren was gaan woncn, en of de brik uitzeikle of binnenliep, de Covenari SCHEYBEEK. Behoudens goedkeuring van Ged'. Staten heeft, naar het Hbl. meldt, de gemeente Be- verwijk aan mevr. Van HattumDekker al- daar vcrkocht het buiten Scheybeek met on- middellijke omgeving voor de som van 90.000. Tengevolgc van den hevigen wind heeft in het Merwede kanaal bij Amsterdam een aanvaring plaats gehad tusschen een motor- boot en een stilliggende sleepboot. De kapi tein van de sleepboot, die op een zeilscheepje wilde cversprirtgen kwam iussc'hen dat scheepje en de sleepboot en werd doodgedrukt Het bestuur van dc vereeniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie heeft een telegram aan den minis- terraad gezonden. DE RljWIELBELASTING. De aandacht wordt er op gevestigd, dat gister het belastingjaar 1925 voor dc Rij- wielbelasting inging. Ieder rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, moet dan voorzien zijn van een belastingmerk voor het jaar 1925. T5Wnferlc rifoef ifieT ffe a^arop voorromende kekening naar buiten naar alle zijden goed zichtbaar worden bevestigd, hetzij aan de balhoofdbuis of een der buizen van het stuur, hetzij binnen 15 c.M. afstand van dit laatste, aan de bovenbuis van het rijwiel. Wie een rijwiel zonder belastingmerk be- rijdt, stelt zich bloot aan boete en inbeslag- neming van het rijwielhetzelfde geldt, wan neer het belastingmerk op een verkeerde plaats is bevestigd. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. De bond van Nederlandsehe onderwijzers heeft Woensdag, zooals wij nog in een deel orizer vorige editie gemeld hebben, te Am sterdam zijn algemeene vergadering voortge- zet. Van de agenda is afgevoerd het voorstel van de afdeeling Kennemerland, om het aantal bezoldigde hoofdbestuurders terug te brengen van 3 op 2. Een voorstel-Amsterdam, om een weten- schappelijk tijdschrift op te richten, is te- ruggenomen, omdat in deze vergadermg het reorganisatierapport niet meer aan de orde kan komen en men dus omtrent den financi- eelen toestand van den bond geen zoodanige wijzigingen kan verwachten, dat de uitgave thans mcgelijk wordt. Na behandciing van- enkele zaken van huis- houdelijken aard, kwam aan de orde't finan- cieele vcrslag, hetwelk is goedgekeurd. Bij dc begrooting kwam aan de orde het voorstel van het bondsbestuur tot verhooging van contributie. De afd. Amsterdam (Koopman) bestreed het voorstel; nu de inkomsten der onderwij zers zoo dalen, is contributieverhooging niet mogelijk. Spr. wilde o.m. op de weerstands- kas bezuinigen. Bij de mentaliteit, die bij het hoofdbestuu!" voorzit, is er toch geen sprake van, dat de bond een weerstandskas van tonnen krijgt. Verschillcnde afgevaar- digden bestrijden het voorstel tot contribu tieverhooging, hetwelk van bestuurszijde ver dedigd'is. Na nog eenige discussie is de begrooting goedgekeurd. De verhoogde afdracht aan de bondskas in plaats van 12,/20ste, 13'20ste van het salaris wordt niet aanvaard. Het sluitend maken van de begrooting is daarna overgelaten aan het hoofdbestuur. Doordat de tijd voor behandeling van. het geheele rapport inzake het U. L. onderwijs ontbreekt. wordt enkel aan de orde gesteld het onderdeel van het rapport terzake, waar- bij wordt voorgesteld, „ten einde de belangen van het U. L. O. door den bond beter te kun nen behartigen, groepsvormmg van het U. L. O.-onderwijzers mogelijk te maken." Het H. B. wordt opgedragen de daarvoor noodi- ge reg^ementswijziging aan te brengen. Na eenige discussie is het voorstel met groote meerderheid aangenomen. In de slotvergadering wenschte de voor- zitter, de heer Van Ossendorp een sluitings- woord te spreken. 23 jaar, zei spr., ben ik belast geweest met de leiding van den Bond. Ik zal fouten hebben gemaakt, maar heb steeds de belangen van den Bond zoo goed mogelijk voorgestaan. Dit jaar was er een strijd tusschen de afdeeling Amsterdam en het Hoofdbestuur. Spr. was van meening, dat wat Amsterdam gedaan heeft, verwerpc-, lijk is voor de organisatie. Spr. was er van overtuigd geweest, niet te moeten toeghven in het belang van de eenheid. Gister heeft Amsterdam de overwinning gehaald. Het Hoofdbestuur heeft dus gefaald, dit doet spr. leed, waar hij 23 jaar de belangen van den Bond heeft voorgestaan en daarom, zei spr., zal de volgende vergadering niet meer door mij worden geleid. De heer Schutter (Meppel) stelde een motie van vertrouwen in het Hoofdbestuur. (Ap- plaus.) De heer Biemond (Amsterdam) zeide dat de gister gestelde motie geen motie van af- keurin-g was. Thans is er overeenstemming tusschen de afdeeling Amsterdam en het Hoofdbestuur gekomen en daarom kan de strijd dus als geeindigd worden beschouvvd. Spr. wenschte ten voile te erkennen het groo te werk dat de heer Van Ossendorp heeft ge daan. (Langdurig applaus.) De voorzitter zeide, niet te houden. van -persoonlijke toespraken aan zijn adres en het besluit dat spr. genomen had, vindt niet zijn oorzaak in het aannemen van het voor stel van gister, maar spr. heeft gevoeld en begrepen dat het aannemen van het voorstel een afkeuring beteekende van het beleid van •het Hoofdbestuur over 1924. Spr. ad-viseerde de afdeeling Meppel haar motie niet in te dienen. Het is niet noodig, want spr. zal zijn ontslag aan-vrage als voorzitter nog niet in- dienen. (Lang applaus.) Nadat nog eenige afgevaardigden het woord hadden gevoerd, sprak de voorzitter de hoop uit, dat 1925 een beter jaar voor den Bond zal zijn dan 1924 is geweest. Met deze woorden wilde spr. de vergadering sluiten. voer nooit bij dag die plaats voorbij, zonder dat een kanonschot werd gelost en de werd geheschen. Ik had geen begrip van tijd; dag en nacht waren gelijk in dat kwalijk riekende hok in het binnenste van het schip, waar ik lag, en door de ellende van mijn toestand kropen de uren voorbij. Hoe lang ik daar dus lag te wachten om het schip te hooren splijten op een rots, of om het voorover te voelen kante- len in de diepte van de zee, kan ik niet bere- kenen. Maar de slaap ontnam tenslotte mij het bewustzijn van mijn misere. Ik ontwaakte doordat het licht van een lantaarn in mijn gezicht scheen. Een kleine man van ongeveer dertig jaar, met groene oogen en een klit blond haar, stond naar mij te kijken. „Wel?" zei hij ,„hoe gaat het?" Ik antwoordde met een snik en mijn bezoc- ker voelde mijn polsen en slapen en begon toen de wond op mijn schedel te wasschen en te verbinden. „Nou," zei hij, „een leelijke slag. Wat is er, jongen? Houd je flink. De wereid is niet vergaan, je bent slecht begonnen, maar kunt opnieuw aanvangen. Heb je wat te eten ge had?" Ik antwoordde, dat ik geen hongeii had en daarop gaf hij mij wat brandewijn en water in een blikken pannetje en liet me weer aileen. Toen hij mij de volgende maal kwam bc- zeeken, lag ik tusschen waken en slapen, mijn oogen wijd open in de duisternis, de misse- V ASGRA-VLOEREN. De bekende terazzo-vloer bestaande uit klei ne, in cementspecie gewalste steentjes, welk mengsel na verharding wordt afgeslepen en gepolijst, is een veel toegepaste vloer-con- structie. Een groot voordeel is de naa41oosheid van deze vloeren, waartegenover echter als nadeel staat het veelvuldig voorkomen van scheuren. Na verschillende proefnemingen heeft de 's-Gravenhaagsche asfalt-maatschappij thans een vloer-constructie gevonden, die naadloos is, niet scheurt on geluiddempend is, Genoemde maatschappij betitelt deze nieuwe vloer-constructie, waarvoor octrooi is aan- gevraagd, met den naam Asgra-vloer. De hoofdbestanddeelen zijn steentjes, ais toege- past bij terrazzo-vloeren en asfalt. De voor- deelen van 'n terrazzo-vloer worden hier dus vereenigd met die van een asfaltvloer. Deze laatste is veel geluiddempender, dan de eerste en scheuren als in terrazzo-vloeren komen daarin niet voor. Bovendien is zulk een vloer waterdicht, hetgeen vooral voor de bedekking van terrassen en balcons een groot voordeel is. Bij dep huizenbouw worden deze bouw- deelen nog vaak afgedekt met mastiek, waar- op dan vlonders worden gelegd. Over de na- declen van een dergelijke primitieve balcon- bedekking behoeven we niet uit te wijden. Een balcon- of terrasvloer van gewapend be- ton, bectekt met een asfalt- of asgravloer, is de aangewezen afdekking. Asfalt heeft door zijn elastriciteit het voordeel eenige beweging van den ondervloer te kunnen volgen, zonder te scheuren. ZUIGELINGENSTERFTE. De Nederlandsehe Bond tot Bescherming van Zuigelingen heeft de cijfers der zuige- lingensterfte in ons land over het vijf-jarig tijdvak van 1919—1923 gepubliceerd. Hier- uit blijkt, dat deze cijfers dalende zijn, of schoon ze nog niet vol komen bevredigend zijn tc noemeti. Niettemin neemt ons land in dit opzicht een gunstige plaats in tusschen de andere landen. Van onze provincien neemt Friesland nog steeds de eereplaats in, terwijl Noord-Brabant, dat vele jaren de laatste plaats imam, in 1023 Liimburg heeft weten te verdringen. De gemiddelde sterftecijfers voor geheel Nederland bedroegen in 1919: 8.41in 1920: 7.28; in 1921: 762; in 1922: 6.73; en in 1923: 5.69. In dit laatste jaar bedroeg het cij- fer voor de provincie Friesland: 3.68, en voor Limburg 9.09. DE VLIEGTOCHT NEDER LAND-INDIE, Op verlangen van het Vliegtocht-comite in Indie en is verband met de rondvlucht van de F VII over Java en de propagandavluchten in verschillende plaatsen, zal de bemanning vermcedelijk eerst tegen half April in Neder land terugkeeren. DE NOORDZEEHARINGVISSCHERIJ IN 1924. Wat sedert 1916 niet meer gebeurd was, heeft in het Noordzeeharingvisscherijbedrijf het jaar 1924 opgeleverd, namelijk een over het geheel genomen gunstige teelt. Er is weer geld verdiend met de haringvisscherij, niet door alle schepen van elke reederij, maar toch wel door verreweg de meerderheid, GOEDE VANGST. De vorige week is te Leiden gearresteerd zekere S. van B. uit Rotterdam, wegens het lichten van muntgasmeters. In het huis van bewaring te 's Gravenhage, waarheen hij was overgebracht, is door een ceintuur, die hij om het lichaam droeg, uitgekomen dat hij ook de dader is van verschillende inbraken, te Alphen aan den Rijn enz. gepleegd. RIJW1ELBERGPLAATSEN IN RIJKS GEEN; OWEN. De minister van financien heeft bepaaid, dat aan aanvragen tot uitbreiding van de in de rijksgebouwen aanwezige rijwielbergplaat- sen alleen zal kunnen worden voldaan voor zoover het redelijk is te achten, dat van rijks- wege aan de ambtenaren gelegenheid wordt gegeven om hun rijwiel tijdens de diensturen in de gebouwen te bergen. In tal van gemeen- ten wonen de ambtenaren niet op zoo grooten afstand van hun kantoor, dat het noodzakelijk is, zich per rijwiel heen en weer te begeven, en in die gevallen behoeft het rijk daarvoor geen voorziening te "treffen. Dit laatste is al leen noodig voor die ambtenaren, die te ver af wonen en niet zonder groot tijdverlies in staat zijn om eenige malen per dag den af stand tusschen huis en bureau af te leggen Als maatstaf zou de minister daarbij wil len aannemen dat de vergunning om van de in rijksgebouwen beschikbaar te stellen gele genheid tot rijwielopberging gebruik te ma ken, zal zijn te beperken tot de ambtenaren die op een afstand van ten minste 15 minuteu gaans wonen van hun bureau, terwijl voor hen, die tusschen twee opvolgende diensten 2 N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.h, HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, Alkniaar, is HET ADRES voor lijkheid geheel verdwenen, maar vervangen vlag i^loor een verschrikkelijke duizeligheid en »di aaierigheid, die bijna nog zwaarder te dragen viel. Bovendien deden al mijn leden pijn en de touwen waarmee ik gebonden was, schenen van vuur te zijn- De stank van het hok, waar ik lag, scheen deel van mij te zijn geworden, en gedurende den tusschen- tijd sinds zijn laatste bezoek, had ik marte- lende angst geleden, nu door het geweme! van de scheepsratten, die soms over mijn ge zicht trippelden, dan weer door de ziekelijke fantasieen die om een koortsbed zweven. Het schijnsel van de lantaarn scheen, toen het luik werd geopend, als daglicht naar binnen en ofschoon ik alleen de sterke zwarte balken van het schip zag, dat mijn gevange- nis was, kon ik hebben gehuild van vreugde De man met de groene oogen daaide het eerst de ladder af en ik merkte op, dat hij onzeker liep. Hij werd gevolgd door den ka pitein. Geen van beiden sprak een woord, maar cle eerste ging naast mij zitten en onderzocht mij en verbond mijn wond als tevoren, terwijl Hoseason mij aanzag met vreemden, duisie- ren blik. „Nu mijnheer, kiik zelf," zei de eerste, „hcoge koorts, geen eetlust, geen licht, geer. voedsel u weet zelf wat dat beteekent." „Ik ben geen gcochelaar mr. Riach," ant woordde de kapitein. „Laat mij begaan, mijnheer," zei Riach," „u hebt een goed lioofd op uw schouders en een goede schotsche tong om mee te vragen maar er is voor u geen enkel excuus. Ik wil den jongen uit dit hoi hebben en naar het vooronder laten brengen." „Wat u wilt, is een zaak, die alleen u zeli betreft," antwoordde de kapitein. „Maar ik zal u vertellen, wat er gebeurt. Hier is hij en hier zal hij blijven." „U zult toegeven, dat u behoorlijk bent be- taald, zei de ander, „en ik verzoek beleefd te mogen opmerken, dat ik dat niet ben. Be taald word ik en heusch niet te veel, als twee de officier van deze oude schuit, en u weet heel goed, dat ik mijn best doe het te verdie- nen. Maar ik werd voor niets anders be- taald." Wanneer u de hand&n van do borrel- flesch kon afhouden, mr. Ri'ach, zou ik niet over u te klagen hebben", antwoordde die schipper, „en inpl'aats van raadseltjes op te geven, wil ik u aanraden, u kalm te hou den. We zijn noodig op het dek", voegde hij op scherperen toon 'toe en zette een voet op den ladder. Maar mr. Riach greep hem bij de mouw. „U zult toegeven, dat u betaald bent om een inoord te doen begon hij. Hoseason keerde zich met een rule naar hem toe. „Wat) is dat?" riep hij, „wat be- dcel je daarmee?" „Het schijnt, dat u de bedoelin-g volkomen begrijpt", zei mr. Riach, hem tst in de oogen ziend. Mr. Riach, ik heb drie tochten met u ge- uur of langer vrij af hebben, die afstand tot 30 minuten ware op te voeren. DE WESTERSCHELDE. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt., meldt d.d. 30 dezer: In de hedenavond gehouden algemeene vergadering van de Kamer van Koophandel te Antwerpen wees de voorzitter der Kamer, de heer Castelein, zeer uitvoerig op den toe stand, in ht leven gercepen door het verzan- den van sommige Sheldepassen. Spreker con- stateerde dat, trots de storing in de vaart op Antwerpen, door deze verzanding en het stranden van verscheidene schepen teweegge- bracht, in 1924 circa 95 pc* der voor Ant werpen bestemde schepen zonder eenige moei- lijkheid de haven binnenliepen; hij zeide het mcgelijk te achten ook de cverblijvende 5 pet., geheel bestaande uit schepen met grooten diepgang, terug te winnen, op voorwaarde eveuwe', dat niet getalmd worde met het ver- eenigen, in een enkel lichaam, van alle dien sten, welke betrekking hebben op de Antwerp- sche reede en de Zee-Schelde. Ook moet steeds het noodige materieel ter plaatse zijn, ten inde bij ieder voorval in de vaargeulen on- middellijk te kunnen ingrijpen. De heer Castelein haalde vrder ook nog de woorden aan, in de jongste bijeenkomst van de Relgische commissie voor de scheepvaart doer een der huogste autoriteiten uitgespro- ken. De toestand in de Scheldepassen voldoet ons thans weer geheel en is nu beter dan ooit te voren. DE CHRIST. ONDERWIJZERS CONTRA' MIN. COLIJN. Uit Apeldoorn wordt aan cle Tel. gemeld: In de kringen der Christelijke onderwijzers bestaat groote ontstemming over de salaris- regeling, zooals die door minister Colijn is ontworpen. Deze ontstemming leidt tot een aetie van verzet uit die kringen. Naar wij vernemen is er een comit£ van christelijke onderwijzers gevormd, waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren E. Haselhoff, te Coevordeti voor de provin cien Groningen, Friesland en Drente, H. H. Kerkhoven te Epe voor Overiisel, Gelderland en Utrecht, J. van Herp te Werkendam, voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en L\ J. Oranje te Amsterdam voor Noord- en Zuid-Holland. De eerste stap, die door dit comite van actie zal worden ondernomen, za! bestaan in het langs regelmatigen weg ter kennis brengen van de klachten en wenschen der onderwijzers aan de partijbesturen der anti-revolutjonnaire- en christ.-historisch« partij; om'zoodoende te verkrijgen een uit- spraak dier partijen, omtrent deze, door mi nister Colijn ontworpen nieuwe regeling. Het doel van dit verzoek, om een vooraf- gaande partijuitspraak is, dat de Christelijke onderwijzers daarnaar zullen kunnen bepalen de houding, welke zij bij de komende verkie- zingen hebben aan te nemen. Het moet in het voornemen liggen van dit onderwijzers-comi- t£ om het niet bij verzoeken te laten, maar daadwerkelijk bij de verkiezingen hun g*- wicht in de.schaal te werpen. Het comite verzoekt met het oog daarop aan alle christelijke ambtenaren adhaesiebe- tuigingen te zenden aan een der vier ge noemde heeren. i DE KONINKTJJKE FAMILIE. De Koninklijke Familie vertrok Woenaidag- mididag om 2.30 uur van Apledbom naar Dm Haag en zou Vrijdag 2 Januati, dies midkilags oni 12.42 uur, weder te Apeldoom axriveeren, waar Zij tot 6 Januari op Het Loo zal verblijven. v SCHORSTNG VAN EEN G'EMEENTE-SECRETARIS. De raad der gemeente Veenendaal Heeft sloten de schorsing van den secretaris voor- loopig te hand'haven. Dit besluit werd geno men op voorstel van de commissie van ondter- zoek naar het tekort op de vergoedingen voor kostwinnerschap. maakt", antwoordde de kapitein, „in dien tijd, meneer, behooide u mc ie hebben leeren kennen, ik ben een streng man, en een hard man maar wat u nu zegt schandelijk, het komt uit een slecht! hart en een zwart gewe- ten. Als u zegt dat1 de jcagen zal sterven „En dat zal hij", zei mr. Riach. „Wel meneer, is dat niet genoeg zai Hoseason, „ver!huis hem, waarheen je willt." Daarop Worn de kapitein de ladder op en ik, die zwijgend had liggen luisteren naar dit vreemde gesprek, zag mr. Riach hem ach- ternakijken, en buigen als een knipmes, in wat blijkbaar een bui van spotzucht was. Zelfs in mijn ziekte bemehktfe ik twee dan- gen: dat de stuurman aamgeschoten was, zooals dte' kapitein had doen doorschemeren, en dat hij dronken of uuchter een op prijs te stellen vriend zou bliiken te zijn. Vijf minuten later" werden mijn banden doorgesnoden, ik werd op een mannenrug ge heschen, naai het vooronder gedrageh en neergeiegd in een kooi op een paar zeede- kens, waar ik oogenbltkkelijk weer het be wustzijn verloor. Het was heer.ijk mijn oogen weer in bet daglicht te openen en weer- in het geadscbap van menschen te zijin. Het vooionder was een tamelijk groote ruunte, overal voorzien van kooien, waariii de mannen zaten te rooken of lagen te slapen. Daar de dag kalm was en de wind gunsrilg was het luik open en aM aleen het goede dagUcsht. maar ou en. dan sclieen zelfs dooi" het slingeren van het schip cen straal zonlicht naar binnen.' \Wordt ervoigd.) "V v v r

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5