DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 3 Honderd zevcn en twintigste Jaargang 1925, Aboimementsprils bij yoornitbetallng per 3 raaanden f2.-, fr. per past f2.50. Bewijsm. 5 ct. Adywtentiepr. 25 ct p. regal, grootore letters oaar plaatsruimte. Brieyen franco AV. Boek- en Handclsdr. y.h. Herins. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. .No. 3. Bcdactie bo. 5 JANUARI Buitenland OK maimer uH 3 BTatfen M AA.NDAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdrcdacteur: Tj. N. ADEMA. BB5SEr^fwmmr$iBaieHB«u EEN NIEUW KABINET-MARX? Te Berlijn is een officieel communique uit- gegeven, volgens hetwelk de Rijkspresident aan den Rijkskanselier nog eens opdracht heeft gegeven, met de leiders der Rijksdag- fracties in verbinding te treden. Den leiden- den persoonlijkheden dier fracties moetnog- maals op den ernst van den toestand gewezen worden, welke het noodzakelijk maakt, dat de vorming van een extra-parlementair kabinet zoo mogelijk vermeden wordt. Het is noodig, nog eenmaal een poging te doen een kabinet met een voldoende parlementaire meerderhein tot stand te brengen. Intusschen bestaat bij den huidigen stand van zaken nauwelijks uit- zicht, dat deze poging bij de partijen positie- ver resultaten zal hebben dan in Decembei De fracties zullen ongetwijfeld op haar een maal genomen besluit blijven staan. Het is dus met zekerheid te verwachten, zegt de Telg., dat de nieuwe Rijksdag, die op 15 Januari a.s. bijeenkomt, een -t-uw ka- binet-Marx tegenover zich zal vinden. De tegenwoordige milliters zullen, behalve de minister van binnenlandsche zaken en de minister voor Econoinische Aangelegenheden, die in elk geval aftreden, in de regeering blij ven. De vrijkomende portefeuilles w.aarbi] nog komen die van Kunst en Verkeerswezen zullen dan door niet-parlementarieers wor den bezet, deels onder de kringen der Duitsch-nationalen en deels bij de middenpax- tijen. Hiervoor komen verschillende hoogge- plaatste ambtenaren en eerste-burgemeesters m aammerking. Het derde kabinet-Marx zal de tot dusver fevoerde politiek voortzetten, waarbij men oopt, dat de nieuwe samenstdling een zake- lijke ondersteuning van bet kabinet door de Duitsch-nationalen mogelijk zal maken en een icherpe oppositie zal vertnijden. DE REGEERINGSCRISIS IN DU1SCHLAND. Rijkskanselier Marx heeft Zaterdag de ver- tegenwoordigers der verschillende voor de re- ?eerin°^vorni in aanmerking komende fractks jntvangen. Hij trachtte alsnog te geraken tot dte vorming van een meerderheidsregeenng. Resultaat hebben deze besprekingen niet ge- ^De rijkskanselier heeft den rijkspresident in kennis gesteld van het mislukt resultaat zij- ner pogingen en daarop opdracht ontvangen tot samenstelling van een extra-parlemco.air ministerie; deze opdracht heeft hij aanvaard. Voor de medeWerking aan de nieuwe regee ring zal rijkskanselier Marx onderhandelen zender de partijen, althans 'zonder officieel voeling met haar te houden. Zooals reeds be richt werd, gaat het om de bezetting van v;er vrijgekomen of vrijkomende por.efeuill-fes, die door extra-parlementariers zullen worden be zet. Waarschijnlijk zal-. de kabinetsvorming spoedig plaats vinden. In den Rijksdag zim de laatste maairegelen getroffen voor de ontvangst van de nieuwe afgevaardigden Daar de nieuwe Rijksdag 39 leden telt, moesten tahijke nieuwe zetels worden aangebracht. De pcrs'ribune. die op spannende dagen altiid overvuld is, werd met 15 nieuwe zetels uitgebreid. De eerste zitting zal heden plaats vine en en geprcsideerd worden door Bonpe. uit Gothr In deze zitting zuHrn slechts de namen der leden worden afgelezen, waarna de vo'gende bijeenkomst zal worden bepaald op Woens dag. Behandeld moet ook rog worden de be grooting over 1924, die d'oor den vorigen Rijksdag naar een comm'ssie i? verwezen maar door dezen nog niet is afgehandeld De communisten zijn, naar de Berlhnsche correspondent van de Tel meent te we en vcomemens onmiddellijk op de eerste zittin van den Rijksdag weer een amnesbe-voorste' in te dienen. zoodat het waarschiinliik reeds bii het vaststellen der agenda tot levendigr debatten zal komen. De Duitsch-Nationalen maken er geen ge heim van, dat hun houding in den Rivksdac in belangriike mate zal afhacufen van de ont wikkeling der zaken in Prui«em Zii verlangeti zich in Pruisen en machtspesitie te verscbaf fen Het Centrum voe't echter voor een derge lijke rol der Dititseh-Nabonakn niet de rnins^ neitrino- Oneetwiifeld zal het nieuwe kabmet in derT Rijksdag in een moeilijke positie ver- keeren. DUITSCHLAND'S BUITENLANDSCHE HANDEL. In de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden uit den Duitsclien Rijksdag heeft de minister voor economische aangelegenhe den, Hamm, de kwestie der handelsverdragen behandeld. De bepalingen van het Verdrag van ei - sailles in zake de behandeling op voet van de meestbegunstiging, treden Zaterdag buiten werking. Dmtschland herkrijgt, voor zoover er geen handelsverdragen bestaan, van dit tijdstip af zijn vrijheid voor het toestaan van onderhandelingen op voet van meestbegunsti ging aan andere landen. Met het oog hierop heeft de rijksregeering een verordening uitgevaardigd, krachtens wel ke van 11 Januari a.s. af de behandeling van meest begunstigde natie bij douanekwesties slechts nog tcepasselijk is ten aanzien van die landen, waarin Duitschc artikelen volgens het beginsel van de meest begunstigde natie wor den toegelaten Onder deze landen bchoort ook Nederland. NIEUW OFFENS1EF TEGEN DE SOV- JETREGEERING. De Miinchener Neueste Nachrichten, welk blad goede betrekkingen onderhoudt met kringen, die zich hebben geschaard om den voormaligen grootvorst Cyrill, meldt, dat de Russen, die het Sovjet-bewind bestrijden, een nieuw offensief beginnen tegen Moskou. Dit offensief gaat uit van de Russische immi- granten te Parijs, onder leiding van groot vorst Nicolai Nicolaiewitch en Vasonof. HET NASPEL VAN H. MEERT'S BE- GRAFENIS TE GENT. Een aantal Vlamingen, die beschuldigd wcrden van opstand tegen de politie tijdens de incidenten, die zich bij de Segrafenis van H. Meert hebben voorgedaan, zijn voor de correcticneele rechtbank te Gent verschenen. In deze zaak werd geen enkel burgerlijk getuige ten laste gehoord, al deze .getuigen waren politieagenten of gendarmen. De ge tuigen ten gunste daarentegen waren alien burgers, waaronder verscheidene oud-stnj- ders. Hoewel de getuigen ten gunste formeel en eensluidend waren en geen enkel der feiteu Maes, Van Schamelhout en de dames Geysen en de Thaye ten laste gelegd kon worden be- wezen, anders dan door verkbringen van po- litiemannen en gendarmen, zelf aanklagers in deze zaak, sprak de rechtbank de volgende straffen uit: Maes, drienjaal acht dagen op- sluiting en driemaal 150 frcs. boete; Lam- oaert 450 frcs. boete, voorwaardelijk; Van Schamelhout, 15 dagen cpsluiting voor waardelijk; mevr. Geysen en mej. De Thaye. ieder 60 frcs boete voorwaardelijk. DLTTSCBE COMMUNISTEN TE WEENEN GEARRESTEERD. Naar uit Weenen aan het „Berliner Tage- blatt" wordt gemeld, is de ccmmunistische Rijksdagafgevaardigde Ruth Fischer door' de Weensche politie wegens valsche aangifie ge- arresteerd. Voorts is ^earresteerd Heinz Neumann, geemployeerde bii de communisti- che Rijksdagfractie te Berlijn. DE PARTIJSTRIJD IN JOEGOSLAVIe. Volgens een telegram uit Agram zijn de tweede vice-president en de eerste secretaris an de Kroatische boerenpartij gearresteerd. De eerste vice-president van de parti], dr. Matschek, kon niet worden gearresteerd, daar hij lid is van het hoofd-verkiezingscomite en onder parlementaire.immuniteit staat. Huitzoekingen hebben plaats gehad bij an dere voorname leden van de partij en van de partijen, die de Raditsj-partij nastaan. Volgens de bepalingen van de wet tot be- scherming van den staat is er kans, dat alle beambten, die aanhangers van de Raditsj- partij zrn, uit den staatsdienst zullen worden ontslagen. Volgens nader uit Bebrado ontvangen be- richf n zou Ma'sbk, de eerste vice-voorzitter van de Raditsj-partij en vice-voorzitter van de Kamer toch zijn gearresteerd. HET FINANCIEELE SCHANDAAL TE BERLIJN. Behalve de reeds eerder uit de hechtenis ontslagen directeur van de Merkurbank Thie- me, zijn nog, ma verhoord te zijn, op vrije voeten gesteld de directeuren Schaifer en Gericke. Verwacht wordt, dat ook de directeur Lichtensicin zal worden vrijgelatcn. Zaterdag liep het geruchi, dat tegen den technischen directeur van de Berliner Burger- Eisenbetrieb, Sauveur, een arrestatiebevel zou zijn uitgevaardigd. Maar door het O. M wordi medegedeeld, dat dit onjuist is. Verdere arrestalies zijn naar de Tel. van bevoegde zijde vernam, niet meer te verwach ten. DE TOESTAND IN ALBANIe. De leider der Albancesche rcvw.utionnai- ren, Aclimed Zogoe, heeft het door de vorige Aibaneesciie regecrmg on.bonaen paricmeni te Tirana bijeengeroepen ten einde een nieuwe regeering te vormen en te bcpalen, wanncer de verkiezingen voor een nieuwe Kamer zulilen worden uitgeschreveh. Hij is tevens^ vooine mens, den vcormaligen minister-president Fan Noli aan te klagen wegens verduistering' van staatsgelden. Deze heeft, naar beweerd wordt 200.0U1) goud lire uit de staatskas meegeno men op zijn vlucht naar Briodisi. Achmed Zogoe wil verder van de Italiaansche regee ring de terugbelaling van dit bed-rag eischen De plaatselijke gevechten in Albanie duren voort. Zoo houdt de '.eider van het irred-entis- tische comite van' Kossdwo ged-eelten van Zuid-Oost-Albanie bezet. Achmed Zogoe is in verband hiermed-e voornemens, de ontbindin van het comite te eischen DE STAKINGSRELLETJES TE DOUARNENEZ. Uit Parijs wordt gemeld, dat op Nieuw jaarsdag in Douarnenez, de kleine Breton sche vischershaven, waar seden eenige we ken een staking heerscht onder de arbeider: van een sardinefabrkk, een ecnigszms ge- heimzinnige schielpartij plaats vond. In een herberg ontstond twist tusschen een groepje communisten en vreemde arbeiders. De laat- sten irokken hun revolvers en verwondd-en vijf van de communisten, waaronder de commu- nistische ex-burgemeester, die, zooals bekend, tijdens de jongste relletjes werd afgezet. Elf personen van de sonde die met het schieten begon, zijn door de politie gearresteerd. Zij bleken alien jenge ParijSche arbeiders te zijn, blijkbaar leden van een syndicalistisc'.ie organisatie. Zonder twijfel wordt uit de staking te Douarnenez politieke munt ge stagen, zoowel door de communis. n a.Is door hun tegenstanders. Douarnenez is een rustig s.adje, en het geschil zou reeds lang bijge- legd zijn, als de Parijsche politici Iran han- den er af hadden gehouden. Maar Marcel Cachin heett aan Douarnenez zijn voile aan- daciht giewijd, en nog oni'.angs weigerden de arbeiders een regeeringsarbitrage te aanvaar- den, op grond dat de staking een politiek ka- rakter drceg. De communisten buiten duideliji" de sta king voor politieke agioatie uit; aan den an- deren kant is men even begeerig, bet bestaan van een communistisch gevaar te bewijzen. Uit gemelde sdhietpartij blijkt, welke metho- den men tcepast c;n het geschil hangende te hcuden. De regeering legt voor de affaire grcote belangstelling aan den dag, en dcet ongewone mceite, de ware drijfveren te ont- dekken. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken ging Vrij-dagavond zelfs over tct het -put iceeren van een communique over de zaak, wa een merkwaardige stap is in een aangelegenheid, die cppervlakkig besi;houwd niets is dan cen staLingsrelletje. DE SILEZISCHE HAARMANN. Het verdere onderzoek in de zaak van den massamcorci-enaar van Munsiexberg, heeft nieuwe belangrijke resultaten opgeleverd. Volgens een otticieele mededeeling s:aat het thans vast, dat 12 personen door Denke om het leven zijn gebracht. Bovendien wordt het vermoeden steeds sterker, dat de moordenaar handel heeft gedreven in menschenvieesch. Verschillende keer-en heeft hij zoogenaamd „geitenvleesch" ten verkoop aangeboden en een geval, waarmee de politie zich thans in 't bijzonder bezig houdt, betreft een vleesch- levering door Denke ter gelegenheid van een bruiloft, waarbij alle gasten van het verdach- iq vieesch gegeten haonen. Voorts heeft een arbeider verklaard, dat hij een bezoek aan Denke had gebracht, en dat deze hem toen een vleeschgerecht had voorgezet, met de bemerking, dat het varkens- vleesch was. Het vieesch had echter zoo'n zoetachtigen smaak, dat het den arbeider on middellijk tegen stond. Een vrouwelijke getuige wist nog mede te deelen, dat zij jaren geleden werkzaam was geweest in den moestuin van Denke. Eens had zij tusschen de rhabarber-planten een menschelijken duim met den nagel er aan ge- vonden. Ook wei'd nog verteld, dat Denke als mesf voor zijn groente bloedwater van de kleeren zijner slachtoffers gebruikte. Deze mededee ling verwekte groote beroering onder de in- woners van Miinsterberg, van wie velen aan neurasthenische maagpijn zijn gaan lijden. Bij het onderzoek in de woning van Denke zijn de legitimatie-papieren van nog zeven andere slachtoffers gevonden. De verklaringen, afgelegd door den eige naar van de „Herberge zur Heimat", waar Denke zeer dikwijls kwam, hebben de autori- teiten er van overtuigd, dat Denke dikwijls Wanderburschen mee naar zijn huis heeft genomen, onder voorwendsel, dat hij werk voor hen had. Van deze personen is geen enkele ooit in de herberg teruggekeerd. DE SOVJETS EN ZINOWJEFSBRIEF Uit Londen wordt gemeld, dat Rekofski verklaard heeft, dat de Sovjet-regeering ver dere correspondentie over het schi'ijven van Zinowjef als onnoodig besehouwt, daar de Britsche regeering weigert de aangelegen heid aan een scheidsgerecht voor te leggen. Naar uit Londen aan de „Poslednia Nows- ki" wordt gemeld, vertrekken verscheidene ambtenaren van de Sovjet-delegatie aldaar uit het land, daar zij geen verlenging van hun visum kunnen krijgen. Alle ambtenaren belialve de gezant zelf, de consul-generaal en enkele anderen, hebben n.l. slechts een voor- loopig visum. Onder MacDonald werd dit telkens verlengd, doch Chamberlain schijnt daartoe niet geneigd te zijn. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Ten gevolge van den hevigen x'egenval zijn vele rivieren buiten de oevers getreden, en is zeer groote schade ontstaan. ILt peil van de Theems is tot meer can 3 meter boven het normale gestegen. De locomo ief van een gee derentroin geraakte tcngevolge van een aard verschuiving van de baan en kwam in een sloot terecht. Machinist en stoker geraakten ondtr de machine en werden ged-ood. Door de overstroomingen ten gevolge van den storm zijn *in Monmouthshire 10.000 mijnwerkers werkloos; waarschijnlijk komen daar vandaag nog 5000 bij. De groolste mijnen staan onder water. STORM IN MET BUITENLAND. De hevige storm, die gedurende tien dagen op den Atlantischen Oceaan woedde, blijkt bedaard te zijn, volgens radio-.berieh yn, ont vangen van vertraagae mailbcoten, die thans met groote snelheid kunnen varen. De Fransch-e boot Paris" kwam gister 24 uur over tijd te New-York aan. De White Star Liner „Adiiatic'', die gister had inoeten aankomen, zal New- Lock pas Dinsdagmor- gen berefken. Sommige kleinere booten liebben cvenveel of meer vertraging. Tijdens den sneeuwsiorm, die Vrijdag en Zaterdag langs de Atlan-tische kust spookte, gen die het openbaar of meer uitgebreid lager onderwijs te Aikmaar bezoeken. Deze rcge- is te New-York bijxia een \oei' sneeuw geval- len. De temperatuur sieeg na den storm snel en de dcoi deed in de straten liaast evenveel voor de opruiming van de sneeuw als de 16 duizend ai'beiders, die met 600 wagens daar- mee bezig waren geweest. Het verkeer kon gister in de iruste straten wcrden hervat, hoewel hier en daar cp dc trot- toirs van Broadway de sneeuw bijna twee meter hoog lag opgestapeld. Tc New-York en New Jersey geraakten vijf personen in een verbrine'enden sneeuwstorm verdwaald en kvvamen door verkleuming om het leven. De Britsche mailboot „Aqu!tania" verliet Za.erdag op de terugi'eis New-York vele uren ever tijd, cmdat cp het uur, vcor het vertrek bepaald.'ten gevolge van de -besneeuwde stra ten slechts de helft /an de eerste -Basse pass/i- giers het schip had kunnen bereiken. Lord Cecil en zijn cchtgenobte, die me de bo6t ■naar Engeland terugkeerden, moesten hon- darden meters van de aanlegplaats uit hun auto stappen en door de dikke sneeuw naar de boot waden. Ook in Belgie heeft de storm vele en ernsti- ge schade aangericht. Tcngevolge van den vcorldurenden kraclit!- gen was en het aanheuden van den regen wordt do vaari cp de Maas vocrtdurend moci- lijker. Zij zal vandaag worden gestaskt. Een ernstig ongeval heeft plaats gehad op de spcorlij-n Silenrieiix-Failemprise (ten Z. van Charleroi), toen een goedei-enti'ein tus schen die twee stations reed. De lijn passeert een brug ever een rivier, welke zoo gezwollen was dat de pijlers van de brug bezweken op het oogenblik,'dat de train over de brug reed. Twaalf voile gcecerenwagens ston en in de rivier. PersoonHjke ongeiukken kwatnen niet voor. Uit Brussel heeft men reddingsmateri- aal gezonden. NIEUWE GEVECHTEN IN CHINA. Volgens een te Sjarghai ontvangen bericht heeft de gouverneur "an Tse-Kiang en Foe- kien, die gedurende de laatste week opera-ties heeft vorrichl: tegen Tsjen-Lohsan, den in op- stand gekomen devisie-generaal, Sung-Kiang bezet. De troepen van Tsjen-LG-shan zijn aan het muiten geslagen. Tsjen Lc-hsan zelf heeft zijn tcevlucht gezocht in de Fransche Con- cessie te Sjanghai. NEGEN MENSCHEN VERBRAND. Bij twee ernstige branden te Montreal zijn Zaterdag negen menschen omgekemen. De eene brand had plaats in eey iiuurka- zerne, waarbij een vrouw en vijf kinderen in de vl'ammen cm Icwamen en drie andere in- w-oners ernstige brand-wonden oplirpen. De tweede bimnd eenvoestte ee.i houten magazijn, waarin verscheidene oudero en jongere personen werkzaam waren. lwee meisies en een jongen werden het slachtoffor van dezen brand. EN W1J DAN? Op de vergadering van den Volkenbond lossen /de heeren niet alleen internationale, sociale en economische vraagstukken op, neen ze debiteeren ook van tijd tot tijd kwinksla- nen, uitvallen en geestigheden. De Franschen dcen het in de eerste plaats natuurlijk die zijn nu eenmaal het volk van den „esprit' Maar daarnaast worden er toch wel eens rake zetten geplaatst dcor vertegenwoorcu- ners van andere landen. Zoo publiceert Intransigeant" deze definities, door een En- gelschman gegeven. Een Engelschman een stommerd; twee Engelschen een weddenscliap; drie Engelschen een groote natie. Een Duitscher een pedante vlerk; twee Duitschers een bierbrouwerij drie Duitschers ooi'log. Een Amerikaan een miliardair! twee Amerikanen twee drinkebroers; drie Amerikanen drooglegging. Een Franschman een kletskous; twee Franschen een conferentie; drie Franschen een fijn diner, en alles wat daaruit voortkomen kan. En wij? Vraagt het „Hbld.", zonder ant woord op deze vraag te geven. Dit is even- wel zoo moeilijk niet, zegt het ..Centrum Een Nederlander een partij; twee Nederl anders een debat; drie Nederlanders een motie. HET ORGEL VAN DE NOTRE-DAME IN GEVAAR. Het orgel van de Notre-Dame te Parijs, dat steeds werd beschouwd als con van de mooiste orgels ter wered, v ordt met onder- gang bedreigd. Venvaarloozing io er de cor- zaak van. Geen opzettelijke verwaai/oozing, maar deze kerlc is zoo arm, dat zelfs de noo- dige middelen niet kunnen worden bijeenge- brach". vcor een geregeld onderhoud er van, laat staan dus voor een herstel, dat dringend noodzakelijk is. Het orgel zit, volgens de verklaringen van deskundigen, dik onder het stcf en vui-1. De zwaluwen hebben er hun nesten in gebouwd en de lijken van doode vogels belemmeren het median iek in zijn be- weging. Bovendien or.tbreken deelen van het mechaniek, die defect raakten, maar nooi: door andere werden vervangen. Oek de klank- borden zijn hier en daar verdwencn. Was het vrocger met zijn 5246 pijpen, lev.as een van de grootste u'gels. thans bestaat iederen dag het gevaar, dat cendeel van de pijpen naar beneden komt. Inderdaad geldt he. -hier dus het behoud van een vvereldbercemd orgel. Do bouw er van duurde vijf jaar en was n 1868 vol- tooid. Het bczit 86 registers, meer dan 12 fhanualen en 22 p-dal/n Scdert 1S94 is het even wel niet meer -ond ig sehoongemaakt, een werk, dat minetens eens in de lien jaar jtcheorde tc geschieden, wil men zulk een ia-r sfv. ;ri. in goede orde houden. EEN LAMA OP HOL. De lama wcrci. we1 eens de kamccl zonder bult gene em d. Maar hij kan heel goed een hoogen rug cpzetten, zcoals word, rewezen door een tooneeltje dat gistermoigen voor- viel op de World's Fair in de Agricultural Hall te Londen. Ten bewener der menagerie van den burgm cs.er vail Maidstone, „Sneeuwbal", een van de grcotste lama's in Engeland aanw .zig. - ist 4cs t; breken, en ondernam ohmiddcilijk een aanval op „Brow- nie", een kleine 'lama, die in den aangrenzen- den stal was vastg-.bcuden. Evena'.s de ii-nia van Tiber, wordt d? lama van Zuid-Am rrika in den i-egel als een herkauwend wezen fce- schreven. hen vcortgezet vege-tariei'S'dicet heeft heit1 dier hereofd van de ianden, welke zijn vervangen door cen beenige plaat in de bevenkaak. Teen ecixter de vcchtende dieren door een verontv aardigden bewaker, die in zijn slaap werd gestcord, uit elkaar vrerden gejaagd, bleek, dat de kleine lama een oor miste. Een nieuws-agentschap dec-4-t, met een variar.i op dc be kendo ongelukkecberichten mede, dat het sfechtoffer, ofschoon begrijpe- lijkerwijzc nog onder den indruk van 'hjei. gc- teurde, gced vcoruitgaat. GELUK BIJ EEN ONG'ELUK!. Aan Paddington Station te Londen Ixad op N'ieuwjaai'sdag een man het ongeluk, van >vot perron te vallen, juist teen een trein binnes- reed. De man kwam onder de widen. Ooger- blijckelijk was hulp ter plaatse, en toen bleek. dat hij een echt en een lamstbeen Irad >A. dat de trein over zijn kunstbeen was heengb red-en en dit had verbrijzeld, doch het echt:- had gespaard! Overigens liep de man een hoofdwondc van den val op, benevens eenige brandwon den door heet water uit de locomotief, maar zijn leven loopt geen gevaar HET DOODENDE LICHT. De onzichtbare ultra-violette stralen, die in het zonlicht voorkomen, evenais in die kunstmatige hoogte-zon, hebben op lagere crganismen een vernietigende uitwerking. Dit was reeds lang bekend en de siralen wer den zelfs wel gebrui-kr voor he: desinTctee- ren van water, waarin de bacterien door het ultra-violet lich-t werden gedood. Hoe geweldig snel protoplasma, de sub- stantie waaruit dier en plant in hoofdzaak zijn opgebouwd, door het ultra-violet worden gedcod, is oniangs gebleken uit onderzoekin- ;en aan de Harvard-universiteit. Men ge- -ruikte amoeben, microscopisch kkiae bier- tjes, die als naakte en cnbeschermde stukies protoplasma in stilstaand water leven. Bii bestraling met ultra-violet licht (de sterkte wordt niet cpgegeven) ondergingen de amoe ben reeds na een vierde deel van een seconde een soort van verlamming. De beweging hield op en de dood scheen op het eerste gezicht reeds ingetreden. Doch na eenigen tijd her- stdden de amoeben zich. Een bestraling ge durende drie seconden had echter enherroe- pelijk den dood ten gevolge; het protoplasma viel geheel uiteen. De dood zonder meer trad reeds na een seconde in. Lletzelfde werd be- reikt door opeenvolgende belichtingen. EEN MERKWAARD1GE VERKEERS- REGELING TE LOS ANGELOS. Uit Los Angeles wordt bericht, dat de stra ten dier stad binnenkort aan bezoekers een merkwaardigen aanblik zullen bieden, wan- neer en indien de nieuwe verkeersregelen. door de politie vastgesteld, in werking zullen treden. Een der bepalingen legt n.l. aan ieder die een straat wil oversteken, de verplichting op, daarbij een hand op te sieken. De vcor- schriften geven niet aan, wat men moet doen, indien men beide handen vol heeft, maar men oppert van officieele zijde het denkbeeld, dat men zijn bagage kan neerzetten op het trot- toir, en stuk voor stuk naar den overkant kan brengen. Er gaan geruchten, dat dit denk beeld door plaatselijke bagagedieven en zakkenrollers hartgrondig wordt toegejuicht. Voertuigen met paarden worden uit het zaken-kwartier der stad verbannen. Er zullen bepaalde s.rooken in dc straten wcrden vast gesteld, waar nienund mag staan of lcopen. Hoe men dit ,,no-aan's land" moet oversteken, wordt niet aangeireven. De nieuwe regeling zal 22 Januari a.s. van kracht worden, maar de politie schiint blijk baar eenige moeilijkheden te voorzien, want men heeft bekend gemaakt, dat aan de rege ling de eerste zes maanden niet te streng de lxand zal worden gehouden. Overtredingen zullen worden gestraft met hechtenis en boe te. DE IN EEN TREIN GEVONDEN EFFECTEN. De „Temps" meldt, dat de Nederlandsche effecten, die in een eerstekias-coupe in het sta tion van Mentone werden gevonden, opge- eischt zijn door den eigenaar, den beer Jo seph Fener uit Rotterdam. De heer Fener, die zich thans te Montecarlo bevindt, heeft ver klaard, dat hij de effectenvergeten had en dat de waarden er van overdreven was voorgesteld. DE FRANSCH-DUITSCHE HANDELS- BESPREKINGEN. Dc modus vivendi, wel ken de deskundigen hebben uitgewerkt in verband met de onmo- gelijkheid om het Fransch-Duitsche handels- verdrag voor 10 Januari al te sluiten, voor- ziet-in een ovcrgangsregimc dat 11 Januari ALKMAARSCHE COORANT

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1