Atkmaarsche Courant Maandag 5 Januari FEIJILIETON. Ojol tvoerd. 8To. 8. 192S. Hondsrd Zeven en Twlntigste Jaargang. Gemengd Nieuws. NED. JOURNALISTENKRING. Het rapport der commissie voor die mede- zeggenschap, ingesteld door het bestuur van den Nederlandschen Joumaiiston-Kniig, is in druk verschenen. Deze commissie was sa- miengesteld uit de heeren Prof. Mr. D. van Blom voorzitter, Joh. J. Belinfante, onder- voorzitter, S. Bruysten, F. Hh. Hoisboer, W. N. van der Hout, J. K. van Loon, Alb. J. Luikinga, L. M. Westerings en Herm. H. J. van de Pol secretaris. Zij heeft onderzocht: lo. op welke wijze, bij de te verwachten verkoop van een dagblad, de medezeggen- schap van de betrokken journalisten, of van d& organistie(s) waartoe zij behooren, het best ware te regelen en te verwezenlijken; 2o. op welke wijze, voor genoemd geval, de materieele belangen der betrokken journalis ten zoo goed mogelijk verzekerd kunnen wor den; 3o. of, ook buiten het geval in de vorige, punten genoemd, medezeggenschap der jour nalisten in de leiding van het dagblad als onderneming wenschelijk en mogelijk is, en zoo ja, op welke wijze. Het verslag doet allereerste mededeeling omtrent de enquete, in binnen- en buitenland naar bestaande vormen van medezeggen schap of zeggenschap ingesteld. In de daar- op volgende algemeene beschouwingen wijst de commissie op het tweeledig karakter der courant, die in zekeren zin gewone handels- onderneming is gebleven en daarnevens een publieke taak verricht. Alle ondernemers die- nen zich in tweeledige, immers materieele en ideeele waarde van Fun bezit goed bewust te worden en zich in hun handelingen daar- naar te gedragen. In de tweede plaats dienen zij als uitvloeisel daarvn de redactie der courant, die krachtens haar beroep het best de eischen van haar publieke taak kent, een zoo groot mogelijke zelfstandigheid en onaf- hankelijkheid te verzekeren. En in de derde plaats dienen zij, ook weer in hun handelin gen te erkennen, dat iedere courant juist com- mercieel bijzondere voordeelen geniet van de wijze van behartiging van de publieke zaak door de aan haa verbonden journalisten, van de standing, welke haar door den bijzonde- ren arbeid der journalisten wordt gegeven. De journalisten immers legen op iedere cou rant dat eigenaardige cachet, hetwelk haar het bepaalde afzctgebicd verzekert, dat zij geniet. Daaruit vloeit, naar het oordeel der commissie, voor de ondernemers voort de mo- reele verplichting, om, indien eene courant wordt opgeheven of overgaat in andere han- den, de journalisten, die door hun arbeid tot deze commercieele voordeelen voor de courant hebben bijgedragen, te vrijwaren voor broodsgebrek. De commissie meent, dat scheme schciding tusschen commercieele en redactioneele za- ken een eerste journalistiek beginsel is. Een volkomen onafhankelijke en zelfstandige re dactie waarborgt de bestc vervulling van de publieke taak der courant Onafhankelijkheid en zelfstandigheid alleen zijn echter niet vol- doende. Daarnaast moeten de stoffeiijke om- standigheden, waaronder de journalisten werken, zoodanig zijn, dat zij zich onbekom- merd aan hun taak kunnen wijden. In het verdere verslag geeft de commissie aan. op welke punten zij nog verbetering noodig en mogelijk acht. Als eerste concreet vfaagpunt bespreekV de commissie de medezeggenschap: zij is van meening, dat die in den zin van medebeslis- sing .der journalisten in de leiding van het dagblad als onderneming wel mogelijk, maar niet wenschelijk is. Daarentegen acht zij ovenleg in alle zaken van commercieelcn aard, welke ook de belangen der redactie of de ideeele belangen der onderneming raken, steeds noodzakelijk. Naast dit voortdurend overleg is nog een gelegenheidscontract mo gelijk, gelijk de „wenkenbus" aan enkele En- gelsche couranten. Verzocht wordt een vertegenwoordigcr van de redactie toe te Iaten in het college van commissmis- sen, met adviseerencle stem; is de boofd- rcdacteur niet de gckozen vertegenwoordigcr, dan zal hij qualitate qua ook in het college zitting behooren te hebben. Ingeval aan een courant een college van comrrissarissen niet bestaat, meent de commissie de gcdachte te mogen aanbevelen, dat de beheerder der cou rant aan een vertegenwoordiger der redactie regelmatig een inzicht geeft in den commerci- eelen toestand van het bedrijf. Vervolgens bespreekt de commissie nader het geval van op handen zijnden verkoop van een courant Zekerheid, dat de materieele be langen der journalisten voldoende worden verzorgd, meent zij te kunnen verkrijgen door die verzorging op te nemen in een algeheele regeling der rcchtspositie hij een collectief contract. Zij dringt er bij het bestuur van van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 13) Al deze tijd had de Covenant te kampen met tegenwind en danste op de van voren to- mende zeeen, zeodat het luik bijna vooridu- rend gcsloten bleef en het vooronder alleen werd verlicht door een slingerendc lantaarn aan een balk. Er was voor alle handen werk, de zeiiltn moestcn ieder uur' veranderd of in- genomen worden, de vermoeienissen work ten op't humeur der mannen, den heelen dag werd in de kooien gemord en getwist en daar ik nooit een voet aan boord mocht zeliten, is het te begrijpen, dat ik dit leven moe werd, en hunkerde naar een verandering. En die verandering zou ik spoedig krijgen, maar ik moet eerst een gesprek vertellen dat ik met mr. Riach had, dat mij een hart on- der den riem s:ak. Ik trof hem in een gunstigen staat van dronkenschap (hij zag nooit naar mij om, wanneer hij nuchter was) legde hem plech- tig geheimhouding op en vertelde hem mijn heele geschiedenis. ffert Kffflg met Tflenr "cqraan, fief aaogd&oden ontwerp zoo spoedig mogelijk te doen behan- delen. Rekening houdende met de mogelijk- heid, dat zoodanig contract binnen afzien- baren tijd niet tot stand komt, beschouwt de commissie de vraag, op welke wijze in de kosten van bestrijding der werbloosheid ware te voorzien; zij bepaalt zich tot een ruwe schets van de besproken mogelijkheden. De bijvoegsels van het verslag geven een overzicht van de rechtspositie der journalis ten in Duitschland en Oostenrijk en het bo- venbedoelde ontwerp eener collectieve ar- beidsovereenkomst tusschen de vereeniging „De Ned erl an else he Journalistenkrinig" en de vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", met toelichting. INWERKINGTREDING NIEUWE TARIEF. Van verschillende zijden zegt de N. R. Ct., wordt ons gevraagd, wanneer nu de dezer dagen in het Staatsblad geplaatste Tarief- wet in werking treedt. Wij meenen er daar- om, hier ter plaatse nog eens de aandacht op te mogen vestigen, dat, naar luidt van art. 46 der wet, slechts eenige artikelen, die betrekking hebben op de Tariefcommissie, haar instelling, haar organisatie, enz. in werking getreden zijn op den dag, volgende op dien der afkondiging van de wet. De overige artikelen der wet, mitsdien ook het nieuwe tarief zelf, treden in werking op een nader door de Koningin te bepalen tijd- stip. Dit zal kunnen geschieden, zoodra de algemeene maatregelen van bestuur, die krachtens de nieuwe Tariefwet moeten wor den vastgesteld, gereed' en afgekondigd zijn. Ten aanzien van deze algemeene maatregelen schrijft art. 46 voor, dat daarbij kan worden afgeweken van de regelen, vastgesteld voor de inwerkingtrcding van algemeene maatre gelen van bestuur, d. w. dus zeggen, dat in den algem. m. v. b. de inwerkingtrcding des- noods met den dag der afkondiging zal kun nen worden voorgeschreven. DE KONINGIN EEREDOCTOR. De senaat van de Rijksuniversiteit te Lei den heeft in zijn vergadering van 3 Januari aan de Koningin het doctoraat honoris cau sa in de rcchtsgeleerdheid verleend De se naat heeft daarop het volgende telegram aan Hare Ma jesteit verzonden: Op heden, den dag, waarop voor driehon- derdvijftig jaar op voorstel van Prins Wil- lem van Oranje door de Staten van Holland en West Friesland besloten werd tot stichting van d" I.cidsche Hooneschool. heeft de se naat der Rijksuniversiteit te Leiden op voor- dracht der juridische faculteit aan Uwe Ma jesteit het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdhcid verleend en zijnen rector, lid dier faculteit, opgedragen Uwe Majesteit met die waardigheid te bekleeden. De senaar vraagt eerbiedig verlof. deze nlechtigheid te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. in de Pieterskerk, na het uit- sprcken van de rcctorale oratic. De rector magnificus (get.) A. J. Blok. Hierop heeft de rector het volgende ant- woord ontvangen Het Loo, 3 Januari 1925. Met groote waardeering heb ik kennis ge- nom-en van het besluit van den senaat der Lcidsche Universiteit om mij op dezen histo- rischen dag het eere-doctoraat in de rechts- ge'eerdheid te verleenen en van de aanwij- 7ing van uw hooggeleerde tot promotor. Zeer gevoelig voor deze bijzondere onder- eeticiding aanvaaid ik haar volgaame, ter- wijl ik mij geheel kan vereenigen met het voomcmcn om de promotie op de voorgestel- de wijze te doen plaats hebben op 9 Febr. a.s. (get.) Wilhelmina. GEHE1ME DISTILLEERDERIJ. Belastingambtenaren, die reeds geruimen t^d het vermoeden hadden. dat op Vijver- vrcugd, een door den beer S. bewoond buiten onder de gemeente Kouderkerke, dicht bij Middelburg, een geheime distilleerderij be- stond, hebben daar Vrijdagmorgen met poli- tie-beambten een inval gedaan. Later werd het ondcrzoek voortgezet in enkele woningen in de ombeving van het buiten. Over het resultaat van den inval kunnen nog gcen mededeelingen gedaan worden. In een ander deel van ons land, waar de lieer S. ook bezittinsen heeft, moet bij hem eveneens een inval zijn gedaan. SPAANSCH. Henri van Wermeskerken vertelt in „De 1 lotelhouder": Ik heb of) mijn vele en langdurige reizen dcor Spanje eens gegeten in een stationsres- taurant (op die lijn waren geen restauratie- wagens), waarin ook een papegaai woonde Dat wil zeggen, hij zat in een kooi en scheen de lieveling van de buffetjuffrouw, die op haar beu11 weer de lieveling scheen van den restaurateur. Want anders had hij den pape gaai wel den nek omgedraaid. Twintig minuten tijd om te eten En een camercro (kellner) die't woord ,,haast'' niet in zijn v,oordenboek had staan. De soep werd opgediend En meteen krijschte de papegaai: Camerc ro. de soep is l.oud! Wij keken an den papegaai naar de soen Hij verklaarde, dat het een spiookje leek, dat hij zijn best zou doen, mij te helpen, dat hij me pen, papier en inW zou geven, cm een regeltje te schrijven aan mr. Campbell en een ander aan mr. Ranheillor, en dat hij, wan neer ik de waarheid had gesproken, tien tegen een in staat zou zijn met hun bijstand, mij te helpen en mij in mijn rechten te herstellen. „En verlies ondertusschen den meed niet", zei hij, „je bent heusch niet de eenige. Menig- een schoffelt tabak aan den andcren kant van de zee, die op zijn eigen paard behoorde te klimmtn voor de deur van zijn eigen liuis, heel wat. Het leven is op zijn best een variete- theaier. Kijk naar mij, ik ben de zoon van een landheer en drie kwart dokter, en wat ben ik?" het kncchtje van Hoseason". Ik acbtte het beleefd naar zijn lotgeval- len tc vragen. Hij floot luid. „Nooit gehad", zei hij, „ik hield van een grapje dat is al". En hij liep heft vooronder uit. HOOFDSTUK VIII. De achterkajiiit. Op een avond, om zoowat elf uur, kwam een man, die onder Riach de wacht had, fiet dWT had gefljk. Na de soep, vischDe papegaai naif "het nog niet gezien of hij riep, natuurlijk steeds in't Spaansch, maar met een Indisch accent: „Camerero, de visch stinkt." Wij roken aan onze borden, de papegaai had weer gelijk. Bij den derden schotel kwam er een dienst- man, met een vervaarlijke bel binnen, kraak- te, dat de trein in drie minuten vertrok En nu zei de papegaai niets. maar hief een helschen schaterlach aan, dcor ons nog beter begrepen werd, dan z:jn opmerking over de soep en de visch- Hij lachte, want we had den te voren betaald. „Caramba, wat een afzetterij," schaterde hij alleen nog, toen we naar den trein r en den, zonder dessert. De papegaai herhaalde slechts de uitlatin- gen, die hem in dit restaurant familjaar wer- den, hij getuigde niet alleen voor de kwali- teit van het eten, maar zijn voortdurende aam- wezigheid getuigde bovendien voor de verre- gaande verachting, die Spaansche hotelhou- ders of restaurateurs voor hun clienten heb ben. En voor de schaamteloosheid. Want an ders had men hem er zeker verwijderd. Indien u ooit te Zafra komt en hij leeft nog, gaat hem dan hooren, wie weet wat hij er onderwijl bijleerde. DE OFFICIEELE OPENING VAN HET DRAADLOOS STATION BIJ BAN DOENG. Verschenen is het verslag aan den minister van kolonien nopens het door de heeren prof. ir. C. L. van der Bilt, prof. dr. G. J. Elias en dr. B. van der Pol Jr. ingestelde onderzoek naar de oorzaken, waaraan het tc wijtcn is, dat de radiogrammen, welke bij de officieele opening op 5 Mei 1923 van het draadloos station op den Groenoeng Mala bar bij Bandoeng herwaarts gezonden zijn, hier te lande niet zijn ontvangen. Aan de commissie was verzocht, bij haar onderzoek in het bijzonder na te gaan, of de mislukking in de hand gewerkt is, doordat de betrokken ambtenaren in Indie of hier te lande, bepaalde handelingen zouden hebben verricht of nagelaten te verrichten. Resumeerende meenen wij derhalve het .volgende te kunnen vaststellen a. Het uur van opening was verkeerd ge- kozen b. IJet was onjuist, den dienst met eigen middelen te willen openen, daar de boog niet bedrijfszeker was; c- De door bliksemslag aangerichte scha- de aan de antennen had een ongunstigen in- vloed op het bedrijf. d. Den tan Mei 1923 was wegens buiten- gewoon hevige luchtstoring in Nederland een ongunstige dag. e. Er zijn weliswaar enkele hierna te noe- men minder juiste handelingen geconstateerd die invloed gehad kunnen hebben op de mis lukking van de openingsplechtigheid en die deels te wijten zijn aan onvoldoende voorbe- reiding (f) deels aan nalatigheid of verkeer- de organisatie (g. en i.) anderdeels aan mis- verstand (h.), doch van opzettelijke hande lingen is hierbij geen sprake geweest. f. De keuze van de golflengte overdag was zoodanig, dat er storingen door verschillende stations optraden. g. Des nachts van 5 op 6 Mei is er tegen de afspraak en de bedoeling van dr. De Groot in Indie geseind met een voor dat tijd- stip veel te groote golflengte. h- Den 6en Mei is er's morgens in Neder land niet geluisterd. i. Des nachts van 6 op 7 Mei zijn de ge- legenheidstelegrammen uit Indie met behulp van de machine veel te laat overgeseind. EEN GEVAARLIJK AMBT. Volgens een bericht uit Madrid zijn d'e mili- taire rechters die de revolutionnairen van Vera hebben vrijgesproken, tot levenslange iuchthuisstraf veroordeeld. VERGETEN. Men schrijft uit Schoonhoven aan de N. R. Crt.: Zes-en-dertig jaar had hij de gemeente als politiebeambte, als nachtwaker vooral, gediend. Hij was nog van het oude type Wanneer hij 's nachts langs het stille ha- ventje liep, dat de hoofdstraat is van het oude stadje, met zijn rustigen stap, z'n ief- wat gebogen hoofd en zijn grijzen baard,- dan kwam er zoo'n herinnering op aan de vroegere nachtwakers die met een lantaarn de ronde deden. Dan was het of je je door dien eenen man veilig voelde, zelfs tegen brute overvallen. Hij was van het oude, een- voudige'type, dat met de kennis van een psy chiater, <je typen te onderscheiden wist en de gevallen van werkelijke en onbewuste over- treding evenzeer. Heel het nachtelijke lever, van het kleine stadje was hem bekencl en ver- trouwd.. Nu moest hij den dienst gaan verlaten en op pensioen gaan. De burgerij droeg bij voor een afscheidscadeau, het bekende gouden hoi- loge en ketting. Het paste zoo heelemaal bij deze traditioneele figuur, dit traditioneel ge- schenk. En natuurlijk zou 't hem uitgereikt worden op het oude stad'mis, dat hem zoo vertrouwd was, te midden van de collega's in gala-uniform, door den burgemeester. Het was het gloriemoment in zijn leven, dit slot beneden, om zijn jas te halen, en onmiddel- lijk ging het gerucht door het vooronder, dat „Shuan hem cindelijk had gekrcgen". Het was cverbodig cen naam tic noemen; we wis- ten alien, wien hij hedoelde, maar we hadden nauwelijks 'tijd er over na te denken, nog minder om er over te spreken, toen het luik weer werd opengeworpen en kapitein Hosea son de ladder afkwam. Hij zag scherp in alio kooien bij het slingerendc licht van de lantaarn, toen kwam hij redht op me af, en sprak me, tot mijn groote verwondering toe op vriendelijken toon. ..Jongen", zei hij, „we hebben j'e noodig in de achtierkajuit. Jij en Ransone vervissc- len van kooi. Vooruit, naar achteren." Terwijii hij sprak, verscheen twee zeelie- den in het luik, die Ransome in hun armen droegen, en daar het schip op dat oogen- blik opzij gierde in zee, en de lantaarn hevig slingerde, viel het licht op het gelaat van den jongen. Het was wit als was, en "er lag een trek op als een doodelijke glimlach. Het bleed stolde in mijn aderen en mijn adem stofcfe. „Vooruit jij! Ruk uit naar achteren schreeuwde Hoseason. En toen snelde ik de zeclui en den jon gen, die sprak noch bewoog, voorbij en rentk var^tjn loopS^an. Van particuliere zijde werd hij per auto afgehaald op Oudejaarsmorgen, hij en dege- ne die het initiatief nam voor bet afscheids- geschenk. Vrcemd was de stilte op't stad- huisBuiten niemand, die hen wachtte. In de vestibule geen ontvangst. De oude bode, oud als de jubilaris zelf, verwonderd over het mooie uniform van den nachtwacht. Geen enkele collega Stilletjes en bescheiden wachtten beiden vroegen aanvankelijk niets. Volgde er wel- licht een verrassing, straks in raadszaal of bu rgemeesterskamer Zij wachtten. Een pijnlijk half uurtje! Vroe gen eindelijk. De burgemeester? Voor dienstzaken in den Haag. Van een afscheid bij niemand iets bekend. Toen ging hij in zijn gala-uniform, die hij zoo extra opgepoetst had, weer in de auto naar huis. Met een triest en bitter gevoel, een verwijtend gevoel. De oude getrpuwe hij was vergeten. WIJZIGING GEMEENTEWET. Burgemeester en wethouders van Bussum stellen den gemeenteraad voor, een adres aan de Tweede Kamer te richten inzake de wijzi- ging van de gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen en wel naar aan- leiding van adressen van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Schiedam, waar in aan de Tweede Kamer werd verzocht, het wetsontwerp niet aan te nemen. RADIO-CONCERTEN. De kantonrechter bij het Kantongcrvht te Amsterdam, mr. F. Kranenburg heeft Zater- dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den radio-technieker J. D. G.. die volgens de dag- vaarding op 31 October, 's avonds kwart over negenen, op den openbaren weg, den Singel te Amsterdam, voor het aldaar aanwezige publiek door middel van een z.g. loudspeaker, geplaatst op een kozijn van het perceel Sin- gel 464, een muziekuitvoering heeft gegeven. althans muziek heeft gemaakt. Bekl. had op- gegeven, dat hij in opdracht van zijn patroon, de firma Concertophoon. had gehandeld, die bij wijze van reclame voor de radio-artikelen, welke zij verkocht, door middel van den loud speaker de muziek reproduceerde, welke in den Stadsschouwburg te Amsterdam werd ge geven, en via Hilversum te Amsterdam werd cpgevangen. De ambtenaar van het O. M had veroordeeling tot 1 boete geeischt. De kantonrechter, van oordeel, dat een mu- ziekuitvoering was gegeven in den zin van art. 77a der algemeene politieverordening van Amsterdam, veroordeelde bekl. tot 5 boete of twee dagen hechtenis. In zijn vonnis overwoog hij dat de verordening niet de be perking bevat, dat de muziek door ter plaat se aanwezige uitvoerenden wordt voortge- bracht, maar verbiedt, dat op de door de ver ordening genoemde plaatsen de uitgevoerde muziek wordt gehoord, hetgeen het karakte- ristiek is der muziekuitvoering, waarbij het cnverschillig is, of de executanten kunnen worden gezien- De opgaaf, dat bekl. in op dracht van zijn patroon handelde, bevrijd!: hem volgens den kantonrechter niet, omdat deze enkele lastgeving hem nog niet tot •wil- loos werktuig maakte. CONCERTEN IN DE GEVANGENIS. Gedurende het Kerstfeest en met Nieuw- jaar heeft het Leger des Heils in de strafge- vangenissen te Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Zutphen, Uti-echt, Alkmaar, Haar lem, Dordrecht, Goes, Tiel en Breda zang- uitvoeringen gegeven. Aan ruim 1600 pro- testantsche gedetineerden in verschillende ge- vangenissen en Rijkswerkinrichtingen is een exemplaar van het Kerstnummer van de Strijdkreet toegezonden en tal van gedetineer den is een Kerst-souveru'ertie aangeboden. ST. MICHAEL. Het hoofdbestuur van het verbond St. Mi chael is gisteren te's Gravenhage in voltal- lige vergadering bijeengekomen. Het nam kennis van den brief van prof. Aengenent aan prof. Veraact en besloot, aan prof. Aenge nent mee te deelen, dat het hoofdbestuur van St. Michael bereid is, fie door hem gewenschte besprekingen met hem te voeren. Met het voeren van de besprekingen wer- den belast de heeren prof. Veraart, baron Wittert van Hoogland en G. .P. Bon. Het hoofdbestuur vereenigde zich eenstem mig met de zienswijze van de heeren Ver aart en Wittert van Hoogland, „dat het aller- ongelukksgste communique van het dage- lijksch bestuur van den Algem. Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties, waarin de bemiddelingspoging van prof. Aengenenr werd aangekondigd, zoowel als het onware en onwaardige betoog van den heer Van Wijnbergen in het interview in De Tijd naar aanleiding van zijn Alkmaarsche rede uiter- mate geschikt waren om alle verdere onder- handelingen te verijdelen". Men meende echter, dat er nog volop gele- genheid zou komen, daaraan alle aandacht te wijden, en dat men de zoo welwillende pogingen van prof. Aengenent thans niet in gevaar mocht brengen. Naar De Tijd verneemt zullen er, op uit- drukkelijken wensch van den bemiddelaar, prof. Aengenent, hangende het overleg, gee- nerlei mededeelingen aan de pers worden ver- de ladder op, naar het dek. De brik gierde vlug en onzeker door een langie, gekuifde deining. Zij was op haar stuurboordkeers, en aan de linkerzijde, onder de gcbo'gen rand van het voorzeil, kon ik 't licht van de ondergaande zon zien. Ik was erg verbaasd, dit op dit uur te zien, maar was te weinig op de Jioo^te om de ware oorzaak te ontjjekken, dat we noor- delijk cm Schotland voeren, en nu op de ruwie zee waren hisschen de Orkney- en de Shetland-cilanden. Wat mij betreft, die zoo lang was opgeslcten geweest in he1, duister en geen begrip had van tegenwind, konden we iialfweg of verder den Atlantischen Oce- aan over zijn. Maar, behalve over dien laten zonsonder- gang, dacht ik er niet verder over na, en stak het dek over, tusschen twee overslaande zeeen, mij vasthoudep aan touwen en slechts voor overboord-gaan behoed door een van de lui aan dek, die altijd vriendelijk voor me was geweest. De aehterkajuit, waar ik dienst zou doen, en ook zou slapen, stond ongeveer zes voet boven dek en was, de grootte van de brik in aanmerking genomen, van behoorlijke afme- tingen. Binnen waren een vaste tafel en een bank en twee kooien, een voor den kapitein 'sfrckr Mochten er indiscreties worden oegaan, dan zal het overleg onmiddellijk als geein digd worden beschouwd. ProTincjaal Nfenws UIT HEILOO Zondag-' speelde op eigen terrein "onze voet- baldub V V. H. I tegen V. A. F. C. II uit Alkmaar. Onze club wist met 4—0 te win- nen. In een vergadering van het St. Lodewijk- patronaat en de uitgetreden r. k. ledfcn van't fanfarecorps „Eensgezindiheid" is in beginsel besloten tot oprichting van een R. K. fanfare- corps. Een commisise is benoemd- om zoo mogelijk uitvoering aan het besluit te geven. urr schoorl. Loop der bevolking over 1924. De bevolking bedroeg op 31 December 1923: 925 m. en 920 vr. Ingekomen in 1924 86 m. en 97 vr. Geboren in 1924 21 m. en 24 vr. Alzoo een vermeerdering van 197 m. en 121 vrouwen. Vertrokken zijn 60 rn. en 77 vr. Overleden zijn 8 m. en 10 vr. Alzoo een vermindering van 88 m. en S7 vrouwen. Meer bijgekomen dan afgegaan 39 m. en 34 vrouwen. De bevolking bedroeg op 31 December 1923 dus 965 m. en 954 vr. Totaal 1919 personen. Aantal huwelijken 7. Levenloo.s aangege- ven 1. UIT WINKEL Loop der bevolking. Werkelijke bevolking op 31 December 1923 842 m., 814 vr., totaal 1656. Vermeerdering door geboorte: 26 m15 vr., totaal 41. Vermeerdering door vesfiging: 80 m., 91 vr., totaal 171. Totale Vermeerdering: 106 m., 106 vr., to taal 212. Vermindering door ovcrlijden15 m., 10, vr., totaal 25. Vermindering door vertrek: 90 m., 88 vr., totaal 178. Totale vermindering: 105 nr., 98 vr.. totaal 203. Verschil1 m 8 vr., totaal 9. Bevolking op 31 December 1924843 m., 822 vr.. totaal 1665 Voltrokken huwelijken.: 13. UIT SCHERMERHORN. Loop der bevolking over het jaar 1924. Onze gemeente telde op 31 Dec. 1923 in to taal 1073 inweners, waarvan 552 m. en 521 vr. Ingekomen in 192466 m. en 55 vr. Totaal 618 m. en 576 vr. Vertrokken in 1924 70 m. en 47 vr.. Ver mindering alzoo tot 548 m en 529 vr. Geboren in 1924: 15 m. en 14 vr., ver meerdering alzoo tot 563 m. en 543 vr Overleden in 1924: 6 m. en 10 vr., v ermin dering alzoo tot 557 m. en 533 vr. Het totaal inwomers op 31 Dec. 1924 be droeg dus 1090. In het jaar 1924 werden 7 huwelijken gc- sloten, terwijl een huwelijk werd ombonder door echtscheiding. UIT WINKEL. (Dec.) Geboren: Hendrik Matthijs, zoon van Pieter van Zoonen en van Antje Molenaar. Wilhelmina Geertruida, dochter van Ge- rardus Marinus Smits en van Alida Heii- mans. Krijn, zoon van Krijn Koeten en van M arte tie Kamper. Comeiis Jan, zoon van Coraelis Brouwer en van Cornelia Kui- per. Cornel is^ zoon van Petrus Floris en van Geertje Ruijter. Geh uwd: Girrit Krap, oud 45 jaren, en Barendina van der Veen, oud 39 jaren. Ove'rleden: Antje de Vries, oud 43 jaren. Trijntje de Graaf, oud 81 jaren, weduwe van Willem Klomp. Pieter Fijn- heer, oud 75 jaren, weduwnaar van Aafje Kikkert. EGMOND AAN ZEE. (Dec. 1924.) Geboren: Willem, z. van Willem Zwart en Antje Groen. Neeltje, d. van Ten nis Zwart en Jobje Visser. Getrouwd Petrus Kooper en Grietje Groen. Comeiis Stam en Dirkje Olas. Jacob de Groot en Antie Stam. Overleden Pieter Gravemaker. 72 j. SCHOORL. (Dec. 1924). Geboren Pieter, z. van Willem Knip en Cornelia Ootjers. Maria Alida, d. van Johannes Louwe en Cornelia Maria Praat Maria Anna, d. van Simon Wever en Cornelia Zwagerman. Nanna, d. van Nicolaas Meijer en Maartje Pool. Overleden: Willem Zaadnoordijk, 73 jaar, echtgen. van Anna Louise Sdmur- 'nan. Antje Goudisblom, 73 j., wed. van Comeiis Druijven. UIT AKERSLOOT. De raad dczer gemeente vergaderdie dezer dagen. Het kennisgeving afwezig de hr. Mut- Mededeeling werd gcdtian van een schrij- van van Burg, en Weth. van Alkmaar inzake de gemeenschappetijke regeling voor leerlin- en de andere voor de twee stuiniieden, die er om beurten in sliiepen. Van boven tot beneden waren er kastjes aangebracht, om de uit- rusting van de officiereu'in te bergien, en een deel van het scheepsproviand er was nog een provisiekamer onder, waartoe een link in het midden van den vloer toegang gai, en het beste voedsel en de drank, evenais al het kruit waren daar opgeborgen. Alle vuurwapenen, behalve de twee loope- ren stukken geschut, vvarcn in ecu rek tegen de achterzijde van de' kajuit geplaatet. I>e meeste sabds waren op een andere plaats Een kleiu venster aan iedere rijde, dat met een luik kon worden gesloteo en era lan taarn in het dak gaven overdag kuM, terwijl na het inval len van dc dussfceniis akqd era lamp brandde. Dit was ook het geval, toen ik biiirenkwam. niet helder,_ maar tech voldoemie, om mr. Shuan te ktinnen zien, die .tan tafel zat met de brandewijnflesdi en era Mikken pannetw voor zich. Hij was cen lange man en erg zwart, ea hij staarde voor zich, of hij niot good wijB was. (Wordt wrrofcd.)

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5