Moesisiropen voor Kinderen InsohrDving voor den dienstplioht. WYBERT Uw gezondheid bloed en een gwed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilleties helpen de lever, maag en ingewan- den door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuiker- de pillen 0.65; in apotheken en drogist- zaken. ling werd den raad ter bekrachtiging aange- boden en aldiis vastgesteld. Behandeld werd voorts de verlaging van de borgstelling van den gemeente-ontvanger. De voorzitter deelde mede, dat de vereeni- ging tot verptkhte zekerheidstelling van ge- meente-ambtenaren de borgstelling van den gemeente-ontvacger a 6000 te hoog acht, in aanmerking genomen dat veel grootere ge- meenten zooals Arnhem en den Haag, naar verhouding een veel lagere borgstelling vra- gen. Wei kan de vereeniging accoord gaan met een borgstelling van 4000. Onder voorbehond van goedkeuring van den raad, hebben B. en W. goedkeuring ver- zocht aan Ged. Staten om de borgstelling op 4000 te bepalen, hetwelk is ingekomen. De heer Rijmberg was over dit voorstel te- leurgesteld, want er waren meer sollicitanten gekomen. De voorzitter: De sollicitanten die er ge- weest zijn, heb ik alien ingelicht dat zij de borgstelling- kunnen krijgen bij de vereeni ging, maar thans geeft de vereengiing te ken- nen, dat ze geen hooger bedrag weiischt te stellen dan 4000. Dus noodgedwongen heb ben B en W. dit voorstel gedaan. Wanneer er meer dan 2000 in kas is, meet dit gestert worden bij de Boerenleenbanken; iedere week krijgen B. en W. bericht van deni stand der kas, belastinggelden ontvangt hij niet meer, terwijl van de ontvangsten van het rijk ook B. en W. bericht krijgen. De raad kan ook zoo noodig het bedrag der borgstelling ver- hoogen of verlagen-. Het voorstel van B. en W. werd aan geno men met 4 tegen 2 stemmen. (Tegen de hee- ren Rijmberg en Aafjes). VooTstel B. en W. wijziging pontveertarief, n.l. om voor niet-ingezetenen 2% cent per persoon en 2% cent per rijwiel, een auto voor ingezetenen 1214 cent per keer, voor het be zoeken van godisdienstoefeningen op ver- plichte kerkdagen gewocn tarief, alsmede voor een lijkwagen. Bovendien stelde de heer Groot voor om voor een auto van een niet-ingezetene 25 cent per enkele reis, het tarief wordt daardoor billljker en het verkeer zal er door toen em en. De heer Berkhout: B. en W. hadden eerder met dit voorstel moeten komen, ik ban er te gen. De heer Aafjes: Verhooging van die rijwle ten en personen zal hoogere inkomsten tenge- volge hebben. Het is niet bfflijk tegenover de sndere inschrijvers. De heer Romberg: Ik gevoel we! lets voor het voorstel-Groot wat de ingezetenen aan- gaat, maar ik ga acoord met de meening van den heer Berkhout, dat B. en W. voor de ver- pachting met eventueele tariefsveranderingen hadden moeten komen. Het is vreeselij'k te- leurstel'.end voor de inschrijvers, want die zullen zeggen: Wat gaat de raad nu doen? De heer Schut loon zich ook niet met het voorstel verecnigen, en zou het nog wat wil len laten rusten, totdat de pontwachter er is, dan kan het nog besproken worden. De voorzitter: Het tarief van 214 cent per persoon per rijwiel werd toch al geheven voor niet-ingezetenen, maar B. en W. willen het in de verordemng vastleggen. Degene die inltehtingen heeft gevraagd ter secretaris heb :i- er over ingelicM wat deze hefting aangaat. De hoogst ingeschrevene, dien B. en W. er over gesproken hebben, nam er gencegen mee. De heer Rijmberg: Ik twijfel niet. aan de goede bedoelingen van B. eii W., maar het geeft een raar effect naar buiten. De heer Helder: Er zullen er meer over gaan, dus 1 evert het meer voor- dan nadeel op. Het voorstel van B. en W., althans wat het tarief per rijwiel en per persoon betreft, werd aangenomen met 5 tegen 1 stem (die van den heer Rijmberg).-De heeren Schut en Aafjes waren vo6r dit voorstel als alle ingeschbreve- nen het weten. Het voorstel inzake het tarief voor auto's werd verworpen met 5 stemmen tegen en 2 v66r (de beide wethouders). Na nog breedvoerige bespreking ging de raad in comite. Na heropening der verg a de- ring werd een voorstel ingediend door B. en W. om het tarief voor een vrachtauto en au tobus 50 ct., en 25 ct. voor een particulieren auto, onversehillig of hij van een ingezetenen is of niet, terwijl voor ieder persoon die zich in de auto bevindt voor ingezetenen 1 cent per persoon bedraag, en voor niet ingezetenen 2V: cent per persoon. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, eveneens om een lijkwagen te rangschikken coder het gewone tarief van paard en rijtuig, en auto's voor vervoer voor verplichten kerkdienst. Bij de rondvraag zeide de heer Rijmberg: In verband met het bericht in de Akerslooter Zv,i iouiC)i,c vcigtiuuui£ van iuio ^lOotc zaken die de raad in dit jaar heeft afgehan deld. Een van de belangrijkste werken is voor- zeker de electrische verlichting van de Woude Zien wij in eigen kring, zeide spr. nog, dan doet het droevig aan dat een onzer leden aan 1924 zulke cmaangename herincieringen zal houden. Ik hoop, dat het jaar 1925 voor den raad, voor uwe familie en voor de inwoners dezer gemeente een voorspoedig jaar moge zijn. Hierna sluiting. Buitenland WAT ZAL MUSSOLINI DOEN? Mussolini heeft Zaterdag in de Italiaansche Kamer een zeer heftige rede gehouden, welke herhaaldelijk door applaus van de meerder- heid werd onderbroken. Bij dfen aanvang wees hij er op, dat hij geen politieke rede zou houden. maar een rede aansiluitend aan de verklaringen, welke hij kort na de fascistische revolutie in de garner had afgelegd, toen hij had gezegd dat het in zijn hand lag om van het parlement een soldafen-bivak te maken. Artikel 47 van de grondwet aldus ging hij voort geeft aan de Kamer het recht, de ministers van den koning in stgat van be- schuldiging te stellen Ik vraag u, is er iemand hier in de Kamer of daarbuiten, die van dat recht gebruik wil maken? Degencn, die mij trouw zijn gebleven, kunnen er zeker van zijn dat ik hen zal weten te gedenken" Voor de vertegenwoordiging van het volk neem ik de veran twoordel ii kheid op mij voor alles wat er is gebeurd Als er een geheime bond heeft bestaan, dan ben ik daar de leider van. Acht-en-veertig uur na deze rede moet de toestand zijn opgeheldferd tot tevredenheid van alien. Het voile zal zijn vrede krijgen. Deze verklaring maakte grooten indruk op de Kamer, hoewel men niet dadelijk inziet, wrike dreigenienten daarin 2ijn verborgen. Nadat de zitting was geschorste diendb een afgevaardigde der oppositie een inferpellatie in, betreffende de binnenlamdsche politick en de door de jongste persverordbningen veroor- zaakte incidenten te Florence en Pisa. De mi nister-president verlangde dat de beslisising hierover voor een maand zou worden ver- daagdde oppositie trok haar verzoek daarna in. De Kamer werd vervolgens voor onbe- paalden tijd verdaagd Mussolini heeft nog verklaard, dat hij voi- strekt geen politiek votum verlangt. Hij pro- testeerde- krachtig tegen de beweringen, dat hij een Tsjeka had^opgericht, dat hij den ochtend na Kerstmis een aanval op Rome had gelast of aanslagen op de oppositieman- nen Misuri en Forni. Na te hebben medegedeeld, dat het hem niet aan energie ontbreekt, sprak Mussolini zijn levendige afkeuring uit over' de „smeri- ge en ellendige" journalistieke campagne, welke Italie drie maanden lang onteerde. Hij zal zijn normalisatie-werk voortzetten en, zoo zei hij, „wanneer dan het fascisme een bond is van misdadigers, zooals men beweerd heeft, welaan, dan ben ik het hoofd van dien misfladigersbond!" Toen Mussolini zijn rede had uitgespro- ken, werd een motie van wantrouwen inge diend met name door Giolitti en Orlando. Mussolini vroeg een uitstel van zes maan den voor de behandeling daarvan. Ten slotte trok de oppositie haar motie weer in en besloot de Kamer, voor onbe- paalden tijd uiteen te gaan. Volgens het Stefani-persbureau is er na de zitting der Italiaansche Kamer een minister- raad onder voorzitterschap van Mussolini gehouden, waarin werd besloten de spoor- wegmilitie te mobiliseeren ter versterking van de wachten bij de spoorwegen en in de stations. Verder werd1 besloten, alle verdach- te politieke vergaderingen onmiddellijk te verbieden. De prefecten hebben volmacht ontvangen, aan de commandanten de mobi- lisatie van afdeelingen der vrijwyiige militie voor de nationale veiligheid aan te vragen. Naar verluidt hebbeti de liberale ministers Casati en Sarocchi hun ontslag. ingediend Bevestiging van dit bericht was nog niet te verkrijgen. Men verwachi na de laatste redevoering van Mussolini niet, dat de regeering wegens het aftreden van de liberale ministers zal heengaan. Troepen fascisten trokken gister door de straten van Rome, maar ernstige incidenten vielen niet voor. Te Napels werd de verga- deriag der fascisten uit de provincie verbo- den en de „Galleria Umberto", waar zij zou plaats hebben, werd door troepen en militie bezet. Later kwamen er enkele schermutselin- gen op straat voor. Volgens een bericht uit Rome is de nieuwe kieswet bij het parlement ingediend. Een bij- zondere commissie is met het onderzoek van het ontwerp begonnen. Mijnliardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijrasiroop f 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. den Raad van Toezicht bijeen te roepen voor het nemen van verdere beslissigen. TOENEMING DER WERKLOOSHEID IN OOSTENIRIJK. De onrustbarende toeneming van de werk- loosheid in Oostenrijk is een duidelijk bewijs van het voortschrijden der economische crisis. Te Weenen en omstreken bedraagt het aantal werkloozen 71.000, of 7000 meer dan op 1 December. Het totaal aantal der ondersteunde werkloozen in Oostenrijk wordt op 145.000 geschat, waarmee men het hoogste sedert de saneeringsactie bereikte cijfer van 169.000 na- dert. In de kleeding-, de metaal- en de leder- industrieen, in de bouwbedrijven en onder de handslbedienden is de werkloosheid het grootst. EEN BENAUWD OOGENBLIK. De hertog van York, die zich op het oogenblik in Kenya bevindt, heeft een be- nauwd oogenblik gehad. Tusschen de bestu- deering van land en volk door, gaat hij van tijd tot tijd, gelijk een Engelschnian betaamt, ook op jacht, niet alleen natuurlijk, doch on der geleide en besqherming van mannen die de gevaren van de jacht in Kenya door en door kennen. Den laatsten keer was de hertog van York op de rhinocerossenjacht, onder leiding van den beroepsjager Anderson. De hertog was bezig met het jagen op een dez r dikhuid'en, toen het beest nijdig werd en in een wilde vaart op den hertog toekwam. Een telegram, dat van dit feit melding maakt, be-, sluit niet zonder lakonieken zin als volgt. De hertog bleef kcelbloedig staan en sChcot op- nieuw van een afstand van dertig meUr, te- gelijk met Anderson, waarop het beest dood neerviel. De Duiiscii-BeigiseJK peoprcKuigtn over liet sluiten van een handelsverdrag worden heden te Berlijn hervat. Volgens de „Vossi- sche Zeitung" kan het resultaat dezer onder- handelingen niet zeer gunstig beoordeeld worden, daar Belgie slechts principieel aan Duitschland de beliandeldng op voet van de infest begunstigde natie zal verleaien. Te Bargold in Z'uid-Wales hebben He overstrcomingen een landafschuiving veroor- zaakt. Een mijnwerkerstrein is daar van een dijk gestort. De machinist en de stoker wer- den gedood. De Portugesche ministerraad heeft een wetsontwerp opgesteld, ten doe! hebbende de Sovjet-regeerin.g in beginsel te erkennen. Gemengd Nieuws. HET BARMAT-CONCERN. Het verhoor van den gearresteerden direc- teur van de Merkur Bank is Zaterdag voort- gezet. De procuratiehouder Lewy is onmid dellijk na het verhoor in vrijheid gesteld. Het arrestatiegeval tegen den ministerial-di- Courant over het begraven, zou ik wilLen"vra- LerC;3°5, KfaUtZ iSu bevesti^d. daar het bewijsma- Mndera -irt verwijtod hd_ ,e kunnen worden. De voorzitterIk; deel de meening van den schrijver van dit berichtje niet. 't Kan zijn, dat iemand uit pieteit voor den overledene niet op het kerkhof gaat, doch ieder heeft op het kerkhof vrijen toegang. De heer Schut zou B. en W. in overweging geven, bij zijn terugkeer in Berlijn een lei- dende positie verkregen in het Barmat-con cern. Hij wordt er van beschuldigd, getracht te hebben bij de Seehandlung nieuwe credieten te verkrijgen en loopende te verlengen. Hij zou daardoor den toesfand gunstiger hebben waarheid waa. enz., Dij inschrijving aan de ingezetenen te gunnen, of met het vervoer en aankoop de in gezetenen niet te vergeten De voorzitter: De kleine schippers kun nen niet concurreeren, want de groote schip pers voeren alles tegelijk aan en puin is bijua niet te krijgen. De laatste jaren hebben 'de schippers alhier, die gevraagd hebben, mate- rialen geleverd. weg naar Ook vroecr de heer Schut of de Starting verbeterd kon worden. De voorzitter zeide. dat de maferialen aan- wezig zijn en dat ;n overleg met den -gemeen te-opzicbter spoedig een begin aan de wegen gemaakt zal wordien. De heer Aafies vroeg of de verpleegkosten voor krankzinnigen verlaagd zijn met 60 De voorzitterOfficieel is niervan niets fcekend., De voorzitter memoreerdc aan het einde dc-1 Kautz moet in de gevangenis psychisch ge- heel gebroken zijn. Overigens blijkt uit het verhoor, dat de lei- ders der bij het Barmat-concern aangesle- ten banken niets met de credieten-transacties, welke de gebroeders Barmat te zamen met Qautz en den Geheimrat Heinrich hebben afgesloten, te maken te hebben. In verband hiermede kon ook de directeur van de Merkur Bankj Lichtenstein, in vrijheid worden ge steld. Naar nog bericht wordt, houdt men zich thans bezig met de vraag, of het mogelijk zou zijn het geheele Barmat-concern nog in stand te houden. Daar de preferente aandeelen der Merkur Bank zich niet in handen van de ge broeders Barmat bevinden, zou het mogelijk zijn wijzigingen aan te brengen bij de dire.;- tie en den Raad van Toezicht. De directeur Lichtenstein moet het -rn^men hebben EEN KUNST-STROTTENHOOFD. In Baltimore is een medische vergadering toegesproken door drie stonimen, wien bij een noodzakelijke operatic de stembandten waren ontnomen. Zij hadden nu 'n kunstmatig strot- tenhoofd gekregen. Het waren patienten, die na de o-peratie nog slechts door een opening in de nek kon- den .ademhalen. Het kunstmatig strottenhoofd werd hierop gezet en gaf aan de lllcht dezelf- de vibreerende bewegiing, die Ale natuurilij-ke stembanden veroorzaken. Door een buisje werd deze lucht naar de mond geleid en daar met behulp van lippen en tong tot verstaan- bare taal gearticuleerd. Het klonk alleen veel monctoner dan gewone spraak. Het was voor dten uitvioder niet gemakke- lijk het toestel volgens zijn denkbeeld uitge- voerd te krijgen. Het behoeft gelukkig te zelden gebruikt te wordten, dan dat een fa-' briek er iets aan zou kuninien verdienen Ten slotte werd het vervaardigd in de laboratoria van de American Telephone Company, waar men de met telefon-studi-e verkregen kennis van de menschelijke stem ook aan het appa- raat ten goede kon laten komen. STRIJD TEGEN DE RADIO. Onder acteurs en theaterdirecteuren, zoo meldt de „Daily Mail", is te New-York een storm van protest opgegaan, veroorzaakt door een radioconcert, gegeven door twee opera-sterren, n.l. mr. John Mc.Cormack er. Mme Lucrezia Bori, prima donna aan de Metropolitan Opera. Men schat dat 800.000 personen in alle deelen van de Vereenigde Staten naar ge- noemde artisten hebben geluisterd, want het concert werd vanuit New-York naar zeven andere zendstations overgebracht. Voor de eerste maal in de geschiedenis der muziek klinken waarschuwende stemmen in de critie- ken op een radioconcert in de nieuwsbladen. Deze proef-voorstelling zal hoogstwaar- schijnlijk een nieuw tijdperk inluiden, waarin de vooraanstaande operazangers voor een uitgebreid onzichtbaar gehoor zul- eii zingen. De volgende vraag treedt daarmede naar voren: Wie zal hen betalen? De theaterdirec teuren en acteurs te New-York verkeeren in een opgewonden toestand, want de beste stuk- ken, welke thans in New-York worden gege ven, worden de laatste paar avonden voor bij- na leege huizen opgevoerd, daar duizenden theaterbezcekers thuis bleven om naar het concert te luisteren. Wonderlijk genceg was de Metroppolitan Opera als gewoolijk geheel bezet. KORTE BERICHTEN. Het portret van Lady Astor, waarom- trent in het Lagerhuis zooveel te doen is ge- weest, is thans uit het Par 1-ementsgebouw ver- wijderd'. De resolutie tegen het ophangen van bceltenissen van nog levendfc leden was door 100 afgevaardi-gden geteekend. Het te Konstantinopel verschijnende Engelsche bla-d de ..Oriental Post" is door cb politic geschorst, blijkbaar op last van Ango ra, wegens critiek op de huidtge toestanden in Turkije. Ook een nieuwe Turksch blad, dat pas door een gewezen afgevaardigde was op- gencht, werd geschorst, terwijl twee Griek- sche bladen met schorsing worden bedreigd-. Om de kwestie over het Wrangel-eiland met Riisland niet tot een dipiomatieke kwestie te maken, heeft, naar verluidt, Amerika be sloten te berusten in de Russische wegiering om le repatrieeringskosten der op het eiland gevestigde Amerikanen te betalen. Ook zou- den de Vereenigde Staten geheel willen afzien van souvcreieiiteitsrechten cp het eiland, waar, gelijk men weet, de Russen onlanns de Sovjet-vlag plantten. Volgens berichten van de ..New York Tribune and Herald" wordt uit Washington medegedeeld, dat president Coolidge binnen enkele dage-n met senator Borah onderhande- len zal over het bijeneroepen van een nieuwe conference tot beperking der bewapening. De wet op de legeruitgaven is aan het Amerikaanschc Huis van Afgevaardioden voorgele^d. Zij beloopt 331 millioen dollar, d. i. 300.000 dollar bemeden de raming. Flet aantal officbrtn en manschappen wordt niet veranderd. Dc Pruisische minister van binnenlaud- sche zaken heeft t' houden van varnavalsfees- oon in bcsioten ruimfon weer tocgestaan Smds het uitbrckcn van den corlog mochton deze niet worlen gehouden. ONTACTISCH OPTREDEN- De rijksambtenaren te Zelhem hebben op Nieuwjaarsdag, een groot aantal fietsers be- keurd, die hun rijwiel nog niet van het be- lastlngplaatje 1925 hadden voorzien. Zij hadden zich nabij het Kerkplein opge steld. Vooral werden vele ter kerke gaande landbouwers bekeurd. Hun rijwielen werden in beslag genomen. Waar dien dag de gele- genheid ontbrak het belastingplaatie te koo- pen, moesten alien den vaak verren afstasd naar huis te voet afleggen. RIVIERDIEFST ALLEN. Te Hard-inxveld werd bij nacht uit een op de Merwede liggende ventersboot voor een belangrijke waarde aan kaas, koffie en thee gestolen. De eigenaar, die in de nabijheid was, zette de vluchtende dieven na, doch door de duisternis ontkwamen zij. In verband met dit feit, dat te Woudrichem en te Dalem ook roebooten werden vermist, werd door de ma- rechaussee's en rivierpolitie en werden K. B. en R. v. Z. als verdacht van deze dicfstallen gearresteerd. MET EEN MES GESTOKEN. Te Onstwedderholte (Gr.) is Vrijdag de arbeider L. door zijn buurman S. B levens- gevaarlijk met een mes gestoken. Hij is naar het ziekenhuis te Gron-ingen vervoerd. KORTE BERICHTEN. De heer G. Smits te Haarlem heeft wegens drukke bezigheden ontslag genomen als voorzitter der Federatie van handels- en kantoorbediendenvereenigingen in Nederland Te Eibergen is Vrijdagnacht ingebro- ken in de villa van den heer ten Cate. Er werd 75 gestolen. Op Oudejaarsavon-d is te Achlum (Fr.) bij ddh winkelier K. K. ingebroken tij dens afwezigheid der bewoners. Er werd 500 gestolen. In verband met dez en in braak is C. S. te Achlum aangehouden. Versehenen is het voorloopig verslag van de Tw-eedie Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van d-e Hooger-onderwijswet. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer is versehenen over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. DE BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat in JANUARI a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen. die geboren zijn in 1906- Vooy de aangifte ter inschrijving zal in het BljZONDEk gelegenheid worden- geven ter GEMEENTESECRETARIE voor hen wier geslachtnamen aanvangen met de letters A.—F. op Dinsdag 6 Januari 1925 G.—K. op Woensdag 7 Jannaril925; L.—P. op Bonderdag 8 Januari 1925; Q.—Z. op Vrijdag 9 Januari 1925; telkens des morgens van 10 uur tot des middags 1 uur. Voor scholieren zal gelegenheid worden gegeven op Woensdag 7 Januari 1925 des naniiddags van 3, tot 4% uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, ge! den de volgende bepalingen van de Dienst- plichtwet en van -het Dienstplichtbesluit. Wie wel en wie niet ingeschreven moeten worden. Art. 6 der wet 1. Behoudens de bepaling van het tweede lid wordt voor den dienst plicht ingeschreven: a. de Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, in Europa woonplaats heeft of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip in Europa woonplaats heeft; b. de niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene is. 2. Voor den dienstplicht worden niet inge schreven de ingezetene, niet-Nederlander, die blijkt te behooren tot een Staat, waar de Ne- derlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkee- righeid is aangenomen. In welke gemeente de inschrijving moet geschieden. Art. 8 van he£ besluit. 1. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt: a. indien de wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft, in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen; b. indien de in te schrijven persoon in Nederland woonplaats heeft, in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen, tenzij hij een wettigen vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Neder-la'nd woon plaats heeft; c. indien noch de in te schrijven persoon, noch zijn wettige vertegenwoordiger in Ne derland woonplaats heeft: te Amsterdam, zoo de in te schrijven per soon of is diens woonplaats buiten Euro- pa gelegen zijn wettige vertegenwoordi ger woonplaats heeft in Duitschland of Zwitserland; te Rotterdam, zoo de in te schrijven per soon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zijn wettige vertegenwoordiger woonplaats heeft in Belgie, Frankrijk of Groot-Brittannie en Ierland; fe's Gravenhage, zoo de in te schrijven persoon of is diens woonplaats buiten turopa gelegen zijn wettige vertegen woordiger woonplaats heeft in een ander deel van Europa. 2- Y001' toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de vyopn- plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegen woordiger had op 1 Januari van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 19 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toe- passing is geworden. Aangifte ter inschrijving. Art. 8 der wet. 1. Behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen geschiedt de in schrijving voor den dienstplicht op aangifte bij den burgemeester der hierboven vermelde gemeente. 2. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger; zij kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelijk gemachtigde. 3. De aangifte geschiedt: a. voor .zooveel betreft de ingevolge ar*. 6 in te schrijven personen, in de maand Ja nuari van het jaar, waarin zij 19 jaar oud worden b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 in te schrijven personen (zie hierna), bin nen dertig dagen na den dag, waarop het iii dat artikel bepaalde op hen van toepassing is geworden. Art. 9 van het besluit. 1. Zonder aangifte wordt vcor den dienstplicht ingeschreven hij, die: a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevangenis of een rijkswerkinrichting; b. ingevolge art. 39 van liet Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeering is gesteld en niet in een rijksopvoedingsge sticht is opgenomen; c ais vrijwil-liger behcort tot de land- macht, de zeemacht of de overzeesche weer- macht, uitgezonderd den vrijwilligen land- storm. Inschrijving voor den gewonen tijd. Art. 14 van het besluit. 1. Hij, die een jaar eerder wenscht te worden ingeschreven dan naar zijn leeftijd zou moeten geschieden, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toe- stemming bij een verzoekschrift, dat hij aan den Minister van Oorlog zendt voor 10 Ja nuari van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt. Hij legt daarbij over een bewijs van instemming van zijn wettigen vertegenwoor diger. De Minister stelt den belanghebbendt in de gelegenheid een onderzoek te onder- gaan ter zake van lichamelijke geschiktheid en lichamelijke geoefendheid, een en andei voor zoover niet bij het verzoekschrift ver- kiarin<zen zijn overgelegd, waaruit de ge- zettelijk een der in het eerste lid bedoelde fei- ten pleegt. Opmerking omtrent vrijstelling. Bij de aangifte ter inschrijving bestaat ge legenheid om op te geven de reden van vrij stelling, die de in te schrijven persoon ver- moedelijk zal kunnen doen gelden. schiktheid en de mate van geoefendheid vol e'eende blijken. Inschrijving na den gewonen tijd. Art. 7 der wet. 1. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hij niet reeds ingevolge art. 6 is ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, waarin bij 19 jaar oud wordt, en voor 1 Januari van het jaar, waarin hij 2 j jaar oud wordt, zijn woonplaats in Europa beeft gevestigd of wiens wettige vertegen- ycordiger in dat tijdvak zijn woonplaats in Europa heeft gevestigd; b hij, die in bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, indien hij of zijn wettige vertegenwoordiger in Eu ropa woonplaats heeft; c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ingezetene of opnieuw ingezetene i3 geworden d. de ingezetene, niet Nederlander, die in bedoeld tijdvak opboudt te behooren tot een staat, als bedoeld in art. 6, tweede lid (zie hiervoor) 2. Met betrekking tot het bepaalde onder geidt art. 6 tweede lid. Strafbepalingen. Art. 46 der wet. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt ge- straft: a. hij, die niet voldoet aan een o.a. inge volge art. 8, tweede lid, op hem rustende verplichting; b. de voor den dienstplicht in te schrijven of ingeschreven persoon en zijn wettige ver tegenwoordiger, diie de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt; c. diegene der bestuurders van krankzin nigen-, idioten-, doofstommen- of blindenge- stichten, rijksopvoedingsgestichten, tuchf- scholen, gevangenissen of rijkswerkinrichtin- gen, die niet voldoet aan een ingevolge arf. 8, tweede lid, op de bestuurders rustende ver plichting of die niet overeenkomstig door Ons te geven voorschriften opgaven verstrekt ter inschrijving voor den dienstplicht van in die gestichten opgenomen personen. 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hij, die op- Beleekenis van de nitdrukking „wettige vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de nit drukking „wettige vertegenwoordiger", wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, de voogdq of de cura- teele uitoefent. Bij twijfel omtrent de gemeente waar men zich ter inschijving moet aanmelden, wende men zich persoonlijk tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente- secretarie om inlichtingen. De Burgemeester voornoemd, WEMPELAAJl. -1spijii V ».Ci kunt U tegen de gevaren van verkoudheid hetbeste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts iinimmi"t

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6