DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERTELMIDDIG VOOR KINDEREN Honderd zotcn en tirintigste Jaargang 1925. AbonncmcntsprijK bij vooruitbetalins per 3 maanden fg.-, ft-. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. vegcl. grootere letters nnav plaatsruimte. Brioven franco N.T. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordam CD, Tel. Adnuimtr. fto. 3. Redactle ISo. cd. Buitenland CM Biaamfcr bestaaf aff 2 MaHen, DINSDAG Directeur: G H. KRAR. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. JANUARI DE ONTRUIMING VAN HET BEZETTE DEUTSCHE GEBIED. De Berlijnsche correspondent van de „Ti- mes" meldt aan zijn blad, dad vdlger.s be- trouwbare ioliditingen liet bericht, als zou Strescmann de mogelijkheid hebben van de hcud gewezen, de ontruiming van de Ruhr en van Keulen langs den weg van oderhanefc- ling gelijktijdig in Mei te doen plaats vinden, in dezen vorni niet strookt met de feiten. De udtnoodiging, onderhandelingen op deze basis aan te knoopen, is wel gedaan, en Dudsch- land heeft ook zijn geneigdheid daartoe te kennen gegeven, doch van den kant der geal- lieerden is nadien er de voorwaarde aan ver- benden, dat de ontruiming der noordelijke zo- ne van de resultaten der inspectie en het eind- rapport der controle-commissie afhaiikeliik zou zijn. Daar bij de voorwaarde geen garan- tie was te krijgen, dat de ontruiming bij het afloopen van den met 4 maanden verlengden termijn feitelijk zou plaats vinden, wees de Duitsche regeering het geheele voorstel van de hand'. Vol gens dezelfde bron is het ook onjuist, dat Stresemann het voorstel daarom afwees, omdat hij vreesde. op het verzet der rechfer- zijde te stuiten. Verantwoordelijke leden der rechterzijde hebben den correspondent ver- klaard, dat zij wel een protest tegen de ver- dere bezetting zouden hebben laten hooren. maar bereid zouden zijn geweest, een defini- deve ontruiming van beide gebieden op 10 Mei te aanvaarden. DE REGELING DER INTERGEALLI- EERDE SCHULDEN. Men verwacht dat de conferentie te Parijs wegens haar bij uitstek technisch karakter tot groote moeilijkheden aanleiding zal geven. De Vereenigde Staten hebben een eisch ge- steld, die de Britsche regeering van de hand heeft gewezen, waarbij zij zich echter bereid heeft verklaard de kwestie op voet van gelijk- heid te bespreken. Washington heeft nu in zijn ant woo rd op de iongste Britsche nota de opvatting gehaodhaafd dat Amerika, zoowel uit wettig oogpunt als om redenen van ge- lijkheid, aanspraak kan maken op een dee! van de betalingen, welke door Duitschland overeenkomstig het plan-Dawes worden ge daan. Het Amerikaansche antwoord op de Brit sche nota, die 4000 wo-orden telde en die eerst Donderdag j.l. te Washington werd cntvan- gen, is reeds te Londen aangekomen en werd gister in de Britsche kabinetsraad bespro- ken. Minister Churchill zal heden met Clemen- tel en Stephani op verzoek van de Fransche regeering eerst een voorlcopige bespreking houden over de schulden. De Britsche minrt- ter van financien gaat naar Pariis met vol hed ge volmachten van zijn regeering wat -betr-eft zijn pogingen om de belan^en der Britsche belastingbetalers te behartigen. Engeland en Frankrijk zijn vclkomen vrij om met elkander een overeenkomst te sluiten welke hun goed dunkt, en men hoopt in offi cieele kringea dat Churchill er althans in zal slagen de kwestie in zooverre te regelen dat spoedig na de conferentie te Pariis een over eenkomst betreffende de coriogsschulden tus schen Frankrijk en Engeland kan worden ge- sloten. HET BANKSCHANDAAL. De justitie te Berlijn heeft weer eenige in verband met de Barmat-affaire gearresteerde heeren, onder wie de directeur van de Mer kur-Bank, Lichtenstein, in vrijheid gesteld nadat gebleken was, dat zij geen van alien het geringste te doen hadden gehad met de crediettransacties van het Barmat-concern. De „Vossische Zeitung" gelooft reeds thans te kunnen verzekeren, dat de beschul digingen tegen het Barmat-concern in geen geval van bijzonder ernstigen aard kunnen zijn. De justitie is nog steeds doende om te onderzoeken of de door Barmat als dekking voor de credieten gegeven effecten en wis- sels als volwaardig kunnen worden be schouwd, Als daarover thans nog steeds twijfel heerscht, zegt de „Vossische Zeitung dient gezegd te worden, dat de arrestatie van de gebroeders Barmat klaarblijkelijk heeft plaats gehad zonder dat men van tevoren be- lastend materiaal tegen hen in handen had. De „Montagmorgen" wist gistermorgen mee te deelen, dat de gezamenlijke concern- ondernemingen door den beeedigde taxateur van de Berlijnsche Kamer van Koophandel Watlraf Sass, een der bekendste deskundigen op dit gebied, op een totaalwaarde van 95 millioen mark zijn geschat, zoodat de credie ten van de Staatsbank, die op het oogenblik nog niet ten voile 12 millioen bedragen, ruim gedekt zijn. De Barmat-affaire heeft thans haar eerste slachtoffers geeischt. In den afgeloopen nacht heeft zich de 73-jarige bankier Leopold r riedlander met zijn 60-jarige vrouw met veronal vergiftigd. Friedlander was sedert 1881 eigenaar van de firma Hoffmann Friedlander, die in geheel Berlijn als een so- lied bankinstituut werd beschouwd. In Jiili 1923 werd de firma in een naamlooze ven- nootschap veranderd en bij het Barmatcon cern aangesloten. Friedlander bleef chef van de firma. Het feit, dat zijn stiefzoon Fritz Wolff, die procuratiehouder van de I. Roth A. G. was, in vtrband met het Staatsbank- schandaal eveneens gearresteerd, heeft de oudie heer zich zoo aangetrokken, dat hij een MKT LICHTBEELDEN, WOENSDAG 7 JANUARI, om 3 uur. Alkmaarsch Bioscoop-Theater, Langestraat. Toegang voor groot en klein f 0.40, f 0.30 en f 0.20. JANUARI, DONDERDAG SCHOUWBURG „HARM0NIE", ALKMAAR Blljspel In drie bedrijven door G. Kelly. Plaatskaarten met nlaatsbesoreklno on 8 Januarl eind aan zijn leven maakte. De „B. Z. am Mittag" weet mede te dee len dat de credietgevers van het Barmat-con cern, dus de Pruissische Staatsbank, de 01- denfcifrgsche Staatsbank en de Rijkspost, zich bereid zouden hebben verklaard het Barmat- concern nog meer credieten ter beschikking te stellen, ten einde de verschillende concerns aan de moeilijkheden, die door de actie van de justitie ontstaan zijn, heen te helpen. Twee van de belangrijkste ondernemingen van het concern, de I. Roth A. G. en de Berlin Bur ger Eisenwerk A. G., hebben reeds surseance van betaling moeten aanvragen, omdat de „Staalsanwaltschaft" ha^r conto's bij de Merkur Bank te Berlijn heeft geblokkeerd en men vreest, dat zeer binnenkort een groot aantal andere ondernemingen eveneens in de erastige financieele moeilijkheden zullen geraken. Gistermiddag hielden de leiders van de verschillende bij het Barmat-concern aange sloten ondernemingen te Berlijn een conferen tie, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Allen zijn echter in tegenstelling met de justitie van meening, dat het grootste ge- deelte van de ondernemingen van het Bar mat-concern uitnemende panden vormt. De „Tag" beweert te weten, dat de Bar- mats voorloopig nog niet zullen worden vrij- gelaten, dat er integendeel binnenkort een ]>evel tot inhechtenisneming tegen hen zal worden uitgevaardigd. Men dient af te wach- ten in hoeverre dit juist is. De resultaten van het onderzoek zijn tot dusver van zoodanigen aard, dat bet eigenlijk niet zeer duidelijk is op welke gronden een bevel tot inhechtenisne ming gebaseerd zou moeten zijn, zegt he* Hbld. DE ONTRUIMING DER KEULSCHE ZONE. De gemeenschappelijke nota inzake de ont ruiming der Keulschp zone, geteekend door de vertegenweordiger van Engeland, Fram;- rijk, Belgie, Italie en Japan, is gister aan den Duitschen rijkskanselier overhandigd. De tekst der nota luidt als volgt: Art. 428 van het Vredesverdrag van Ver sailles ven 28 Juni 1919 bepaalt, dat het Duitsche grondgebied, gelegen bewesten den Rijn, tezamen met de bruggehoofden, door geallieerde en geassccieerde troepen zal worden bezet gedurende een periode vah 15 jaren, ingaande bij het van kracht worden van het Verdrag, bij wijze van waarborg voor het ten uitvoer brengen van genoem.i Verdrag dcor Duitschland. Krachtens cle bepalingen van art. 429 zal de bezetting, in- geval de vcorwaarden. welke bij genoemc! Vedrag zijn gesteld. getrouwelijk door Duitschland zijn nagekomen, successievelijk worden beperkt bij het verstrijken van cle eerste vijf, en daarna bij de eerste tien jaren. Gewapende fascistische afdeelingen kruis- ten Zondag doer de straten van Rcme, waar bij ze krijgsliederen zongen en dreigkre.en uitten tegen de oppcsiticbladen Om 12 uur defileerde de militia langs het Ccrso, met kanonnen en mitrailleurs. Op een gegeven oogenblik vielen de fasc'sten^ de bureaux aan van het „Giorna!e d Italia' Zij slaagder. erin, de drukkerij en de expeditie- afdeeling binnen te dringen, waar zij den inventans in brand shaken. Dc carabimeri deden een charge en voor de eerste maal wer den schcten gewisseld tusschen de openbare macht en de zwarthemden. Een aanval op de „Micndo", mislukte. Volgens dea diplomatieken medewerkcr van de „Westminster Gazette" zou de cam- pagne tegen de pers, door Mussolini gevoerd, niet bet gewenschte resultaat hebben, daar hii er tot zelfs de vijandschap des konings door zou hebben gewekt. Zijn jongste daad, het verbod van „I1 Mon- d'o", het orgaan van den leider der opposi te; ven het .,Giornale d'ltalia", het blad van Salandra; de „Voce Republicana", het republi- keinsche orgaan, en „I1 Popolo", het groote clericale blad, moet een laatste wanhopige poging zijn om te beletten, dat de waarheid bekend wordt. Er is geen wet in Italie, waar- op dit verbod steunt; het heet, dat de leo- ning waarschijnlijk zal weigeren een even tueel besluit tot verbod van allc oppositiebla den te bekrachtigen. Het B. T. A. meldt uit Rome, dat volgers een fascistisch blad aldaar Salandra als voor- zitter van de Italia ansche delegatie bij den Volkenbond is afgetrcden. In striid met het bericht van de Chicago Tribune" over fascistische bcoogingen Rome, verzekert de „Messagero", dat de orde in geen enkele stad werd verstoord en dat overa: de politie spoedig tusschenbeiden trad om incidenten te vermijden en de bureaux der bladen en politieke vereenigingen te bescher- nrn. De politieke gevolgeni van de rede van Mussolini zijn tot uiting gekomen in het uit- breken van de lang verwachte kabinetscrisisi. De lib. ministers Casati en Sarrotti hebben nl. hun ontslag aangeboden, dat door Mus solini is aanvaard. Nader wordt gemeld, dat de crisis, sneller dan verwacht werd, om zich heen heejt gegreoen. Zoowel de minister van Binnenlandsche Zaken Denava, a's de minis ter van justitie Oviglo, hebben zich niet la- ten bewegen hun ontslagaanvrage in te trek- ken. De minister van marine De Reyel en de minister van oorlog Di Gorgio en daarna ook alle andere ministers en onder-staatsse- schikking van Mussolini geste'd Men ver- cretarissen, hebben hun portefeuille ter be meent, dat Mussolini voornemens is zijn ka binet gehee! te reconstrueeren en met een zui- ver fascistisch ministerie voor de Kamer te De geallieerde regeeringen zijn reeds in I verschijnen. Naar verluidt, zal de huidige de gelegenheid de Duitsche regeering mede president van de Kamer, Rocco. voor de func te deelen, zonder den lOen Januari 1925 af tje van den minister van Justitie in aanmer- te wachten, dat zij het bewijs hebben verkre- gen, dat Duitschland de voorwaarden, die in art. 429 zijn vervat, niet is nagekomen of te gen dien datum kan hebben nagekomen, op- dat het zou kunnen profiteeren van de clau- we1'-e rn de gedeeltelijke ontruiming be- trekking heeft. Zich slechts beroenend op deel V van het verdrag is er voldoende grond voor het be sluit der geallieerde regeeringen in de inlich- tingen, welke de intergeallieerde militaire controlecommissie heeft vergaard, ondanks eenige cbstn'c*ie, ten onz'chte v-n de mate, waarin de militaire clausules zijn vervuld. Om b.v. slechts eenige der voornaamste nun- ten uit de reeds bekende fe'ten te noemen: Met schending van art. 160 is de generaie staf van het Diu'scbe 'eger in een anderen vorm gereconstrueerdmet schending var. art. 174 is er een vrijwillmersstriidmachf met korten diensttijd gerecruteerd en afge- richt; in strijd met art. 168 is de hervorming van fabrieken van oorlo^smateriaal verre van volteoid; in striid met de artikelen 164 tot 19 zijn er Hoeveelheden oorlogsmateriaal van allerlei scort gevonden, die de toegesta- ne hoeveelhe-'en o-ve'"S"h.redcn trwi'l er aan- zienlijke, ongeoorloofde voorraden oorlogs- tuig zijn ontdekt; in strijd met art. 162 en met het besluit der conferentie van Boulogne in Juni 1920 is de reorganisatie der pohhe nog niet begonnen; in strijd met art. 211 heeft de Duitsche regeering op lange na nog niet alle wettelijke en administratievp maatre- gelen genomeu, welke door de geallieerde re geeringen in haar nota van 29 September 1922 werden geeischt. De geallieerde regee ringen verwachten bovendien binnenkort een rapport der intergeallieerde controle-commis- sie, hetwelk de volledige resultaten zal bevat- ten van de huidige algemeene insnectie Dit rapport zal hun in staat stUlen vast te stellen wat er nog door Duitschland te doen staat, opdat zijn verplichingen ten opzichte der militaire aangelegenheden als nagekomen. kunnen werden beschouwd. Verdere mededee- lingen te dier zake zullen nog aan de Duit sche regeering worden gericht. DE ON RUST IN IT A Lie. Aan de „Chicago Tribune" wc-rdt uit Rome jiog gemeld: ontving de leiders der vier Pruisische coalitic- partijen. De vertegenwoordigers der D, V. P. ver- dedigden het standpunt, dat op grond! van art. 45 der Pruisische grondwet de regeering nicest aftredeii, die der andere partijen deel- den deze meening niet. De leden der D. V. P. legden daarop de verklaring af, dat zij hun beide ministers uit het kabinet moesten terug- nemen om het ontslag der geheele regeering te beWerken. De leden van het kabinet deel- den claarop mede, dat zii eerst met hun frac- ties in overleg moesten treden. De staatsregcering komt bedenmiddag weder biieen DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Volgens berichten uit particuliere bron zou den de Spaansche troepen bij Rincon del Me- dik in Marokko en verbittcrd gevecht hebben geleverd tegen de opstandige Mooren. De commandant van de troepen, alsmede een ka- pitein zouden zijn gedood en een luitenant en een kolonel ernstig gewor.d. Rinccn del Medik is gelegen aan de spoor- lijn CeutaTetuan, op eenige K. M. van laatsgenoemde plaats^ Volgens een bericht uit Madrid is Melilla Zondag na een verbitterd gevecht weder door de Spaansche trocnen bezet. De versterkte stellingen der Riff-Kabylen in de cmgeving dier stad ziin ook genomen. EEN OOMMUNISTENBETOOGING TE BERLIJN. Zondag werd te Berlijn door de communis- ten op het plein voor de Volksbiihne een de- monstratie gehouden ten gunste van de am- ncs-.ie, te verleenen aan politieke gevange- nen Enkele duizenden menschen waren aan- wezig. De door de Beiersche regeering vrij- gelaten Erich Mulisam en Fritz Sauber, alsmede een communistisclie afgevaardigde, hielden toespraken. De betooging verliep zon der incidenten. DE PARTIJSTRIJD IN JOEGO-SLAVIe. minderd waren, zijn opnieuw begonnen langs de Oostelijke Poolsche grens. Een sterke bende van 50 man, gewapend met machinegeweren en handgranaten, heeft in het district Brawno een aanval gedaan op het dorp Zaliora, waarbij zij de huizen in brand staken en een aanzienlijke hoeveellieid vee medenamen. Verder lieeft een bende de gemeentkas ge- plunderd in het dorp Nomalisa, waarbij zij verscheidene personen ernstig verwondden. Elders hebben sterke benden de grens overschreden, doch zij waren genoodzaakt, zich bij de komst van sterke Poolsche politie- troepen terug te trekken, met achterlating van hun gewonden. SCC1 M 1ST1SCHE INTERNATIONALE EN I.V.V. D. bureaux van dc Sccialistisclie Interna tionale en van het I.V.V. hebben Zondag te Brunei cen gemeenschappelijke vergadering gehouden. De leider der bijeenkomst, de Belgische staa.ism.an Y'andervelde, sprak er zijn leed- wezen over uit, dat in liet rapport van de En- gelsche delegatie, die naar Rusland is ge weest om een onderzoek in te stellen naar den daar bestaanden politieken en economi- sohen tcestand, in hare conclusies wel consta- teert, dat godsdienstige instellingen in Sovjet- Rusland vrij zijn, maar met geen woord haar leedwezen uitdrukt over de politieke onvei'draagzaamheid der Sovjets, ten aan- zien van de persvrijheid, recht van vereem- ging en de burgerrechten in het algemeen. Vandervelde zcide voorts van oordeel te zijn, dat de verklaring der delegatie ten - op zichte van Georgie en hare conclusies in liet algemeen aanleiding zullen geven tot mee- ningsverschillen. Deze discussies moeten even- wel niet afzcnderlijk in ieder der intemationa- les plaatsvinden, maar binnenskamers. Ten slotte wekte Vandervelde op, front te maken tegen de bolsjewistische kuiperijen. De Fransche afgevaardigde Jouhaux zei- king komen De vereeniging „Italia Libera", waarvan voorzitter is een kleinzoon van Garibaldi is ontbonden. Te Rome zijn weer verschillende personen gearresteerd, die tot de oppositie in betrekking staan STAATSNAASTING VAN RELIGIEUZE FONDSEN IN TURKIJE. Mcestafa Kemal Pacha, de president der Turksdie republiek, is van Angora naar Konia vertrokken, waar hij geruimen tijd denkt te blijven. Hcewel de reden van zijn reis niet wordt ge- noemd, wordt hem de bedoeling toegeschre- ven, aldaar een campagne te openen tegen de Evkaf (een religieuze instelling wier bezittm- gen in Mohammedaansdie landen dienen ten beboeve van de heilige steden Mekka en Me dina, voorts om pelgrims bij te staan en om religieuze gebouwen, scho-len en liefdadige instellingen te steunen). He. district Konia fcezit vele godsdienstige stichtingen, wier waarde op 50, -millioen Turkschc ponden wordt geschat. Het is bekend, dat de Turk schc regeering verlangend is, deze bezittin- gen in beslag te nemen, waartce cen wets voorstel reeds heet te zijn op gesteld. Wordt dat voornemen, dat aan Mcestafa Kemal wordt toegeschreven, inderdaa-d uitgevoerd dan zal dit, naar de Times vcorspelt, tnde geloovige Turken jgroo e sense tie verwekken evenals onder de Mohammedanen van ande re landen, waar de Evkaf steeds met groo- ten eerbied wordt bejegend. DE POLITIEKE CRISIS IN DUITSCHLAND. De rijkskanselier is besprekingen begonnen over de v-crming van een kabinet d'affaires Hij bocd het Duifsch-iiationale lid van den Pruisischen Landdag von Kries het ministerie van bnnenlandsche zaken en het viee-kanse lierschap aan en het riiksministerie van staats- huishouding aan den Duitsch-nnticnalcn af- gevaardigcU Neuhans De heeren l-ebhen zich hun beslissing voorbehouden tenemdev eerst met hun partiigcncotcn overleg ie luxinen n. Volgens cen later bericht heeft von kries bedankt voor den Item aangeboden zc- tcl Dc Pruisische minster-or»:sioeut Braun De gearresteerde vice-voorzitter en leiders ^e: „Wij hebbeii niet de Ibecioeling thans over van de Raditsj-partij hebbm bij hun verhoor t|eze kwestie, welke het uitvoerend comite van geweigerd verklaringen af te leggen, daar zij de Sodafctdsdie Internationale heeft aange- meenen, dat de an-estatie in strijd met de wet roeKjj te redetwisten, aangezien de Engel- heeft plaats gehad. Met name protesteert de sche ddegatie geen deel uitmaakt van liet vice-voorzitter der partij, Dr. Matsjek, tegen I.V.V.". zijn aiTestatie, daar hij als onder-voorzilter der "parlementaire cbntiole-commissie on voorwaardelijke immuniteit behoort te genie- Zondagmorgen werden de gearresteerden aan de districtsrechtbank te Agram uitgele verd. De vergadering heeft een resolutie tegen den bakkei'snaclitarbeid aangenomen. Ten aanzien der ratificatie van de convcn- tie van Washington betreffende den 8-uren- dag, is besloten, dat in alle landen de socia- listische fracties een interpellatie zullen aan vragen, zoodra de gehoopte ratificatie door Volgens mededeelingen der politie zouden Frankrijk heeft piaatsgevonden, doch uiter- de leiders der Raditsj-partij door hun bespre- lijik in April aanstaande. kinigen met Moskou de veiligheid van den Wat betreft bet protoco-1 van Geneve is een staat in gevaar hebben gebracht. Intusschen resolutie aangenomen, waarin wordt ver schijnen te Belgrado protest-demonstraties der klaard, dat dit protocol in de cogen der so- oppositiepartijeei te hebben plaats gehad te-1 cialisten niet ideaal is, doch dat liet in ieder gen de niaatregelen welke tegen de Raditsj- partij zijn genomen. DE STRIJD OM MEKKA. Na de laatste pogingen om den vrede tot stand te brengen te hebben afgewezen, heeft Ibn Saoed zijn strijdkraditen naar Djedd'a doen optrekken. De voorhoedc lieeft .de bui- tenwijken bereikt, doch werd door de strijd- kracliten van koning Ali teruggedreven RADITSJ TE ZAGREB GEARRESTEERD. De politie arresteerde gistermorgen, te Zagreb, den leider der Kroatische Boeren- partij, Raditsj, die zich niet lang geleden openlijk voor de republiek had verklaard, en z:ch had aangcs'oten bij de Boeren-interna- tionale, van Moskou. De Joegoslavische re geering besloot, zooals gemeld, onlangs tot ontbinding dezer republikeinsche partij en tot arrestatie van haar leider. Dagenlang werd vruchteloos gezoclit naar Raditsj. Hij werd gister in zijn woning gevat, waar hij zich had verseholen in een geheime kamer, tusschen twee valsche muren, waarvan de eenige toegang onder een. bed was veibor- gen. Een groot aantal doQumenten werd in zijn bezit gevonden. DE STAKING TE DOUARNENEZ. De stakers te Douarncnez zullen waar schijnlijk eerstdaags het werk hen aticn na volkomcn genoegdoening te hebben gckregen De stakers hebben gistermorgen voor iedere fabriek cen comite aangewezen dat onmidde! lijk met de werlcgevers in onderhand-eling is getreden in tegenwoordigheid van den vrede- rechter en c-en inspecteur van Arbeid, die door den heer Godart, minister van Arbeid, is afgevaardigd om de gebeurtenissen ter plaatse !e volgen. Zocals reeds is gemeld, had de minister van Arbeid cp 15 December een arbitrage-pogmg gedaan, die mislukt was, doordat de werkge- vers weigerden het uurloou voor vrouwen hooger dan 90 centimes per uur te brengen De voorstellen, welke de pairoons thans doen, komen geheel overt-en met he* arbitragc- voorslel van den minster van 15 December. NIEUWE ROOVER1 JEN IN DE POOi SCH-RUSS1SCHE GRENS- DISTRICTEN. De aanvailen van gewapende Russische benden, welke gedurende dc feesjdagen ver- geval iets nieuws geeft dat kan bijdragen tot bevordering van den wereldvrede. Het proto col beteekent een stap vcorwaarts en de ar- beidersklasse moet een poging doen de rati ficatie ervan te verzekeren. SPOORWEG DOOR EEN BERG- STORTING BESCHADIGDr Een bergstorting, welke, veroorzaakt door de vorst, een deel van de Arlberg-lijn in Oos tenrijk, en wel het traject Hintergasse, buitor verkeer heeft gezet, blijkt van vrij emstiger aard te zijn. Van de overhangende rotsen is een massa van 600 kubieke meter op de spoor- lij-n gestort en vormt daar thans een hoop bergpuin van zeven meter hcogte. Telefoon- en telegraaflifnen zijn natuurlijk vemield. Het gevolg van deze verkeersbelemmering is, dat enkele Zwitsersche sneltreinen, che over dit gedeelte rijden, tijdelijk moesten vervallen, ter- wijl ander treinen en omweg moeten maken. NIEUWJAARSDAG TE LONDEN. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Hier is wederom ten huize van onzen ge- zant jhr. de Marees van Swinderen de nieuwjaarsreceptie gehouden, die steeds voor vele leden der Nederlandsche kolonie is een welkome reunie en ook dit jaar een vrij groot aantal van de bekende leden der kolonie bij elkaar bracht. Te Londen woont men zoover van elkaar dat een dergclijke reunie zeer zelden voorkoipt. Steeds meer landgenooten kwamen mevr. en den heer van Swinderen hun gelukwenschen aanbieaen en hadden daarop gelegenheid hun wensch nog talrijke malen te herhalen. Nadat het gezelschap de gelegenheid gehad had naar hartelust van gedachten te wisselen, begaf het zich naar be- neden, waar uitvoeiige Britsche thea klaar stond, maar de aan liet vaderlan-d herinne- rende punch ons aangenaam deed voelen dat wij op Ned-erlandsch territoir waren. Dat oolc hier de gedachtewisseling nog graag een tijdlang voorigezet werd behoeft geen be- toog. De gedachte aan den 60 mijl storm buiten deed velen ongaarne uit de warme ge- zellig-heid die binnen heerschte, scheiden. DE ARBEIDSTIJD IN DE METAAL- INDUSTRIE. Het intcrnaiionaal Comite voor de metaal- industric heeft Jiet vraagstuk Van den ar- beidsduur eu de loon en bestudeerd, ai6ook ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1