Alkmaarsclie Gouranl FETILLETON. Hondard Zeven en Twlntlgsta Jaargang. Dinsdag 6 Jannari Oemengd Nieuws. rmrnaarm n twsrag g«bmeh. T«gen b. No. 4 1925' DE ACT IE IN HET BIOSCOOPBEDRIJF GEelNDIGD. Men deelt ons mede dat de stakers in net bioscoopbed-rijf te Amsterdam na een actie, die zeven wekeu heeft geduurd, den strij hebben opgegeven en zich weer bij het be- stuur van de aideeling Amsterdam van den Nederlandsdien Bioscoopbond hebben aan- geGendoemd bestunr heeft alle stakers, voor zoover er plaats is, met uitzondering van de vier person-en, die wegens het versprei en van een biljet tegen het bioscoopbedrijf zijin IlSen weer aan het werk laten gaan en SezSddat degenen voor vvie op dit oogen- blik geen plaats is, zoo spoedig mogelijk weer te werk zullen worden gesteld. HOOG WATER IN DE MAAS. De Maas is in den afgeloopen nacht met minder dan 1.64 M. gestegen Dit is in een tiidvak van twee maanden de 2e maal. Nader wordt gemeld: De Maas is nog 41 c M. gestegen, de peilschaal teekent 3.66 M. aan. fn November was de hoogste stand 4 44 M Het grootste gedeelte van leugem staat weer on-d-er water Ook reeds erkele we- gen bij Maastricht zijn overstroome Belgie seint nog was. ONTSNAPT—GESNAPT. >t Gebeurde Zaterdagmiddag voor een van de loketten van de Twentsche Bank. Ee? da me was bezig geld in ontvangst te toen plotseling een arm onder de" hare d°°r schoof en een hand een zevental biljetten van tien gulden weggraaide. Op hetzelfde oogenblik zag de dame dat de man bii wien de arm behoorde, doodkalm wegwandelde, waarschijnlijk m de zoete hoop, dat men ziin manoeuvre niet had gemerkt. De bestolene volgde den fndeFh"?^ cast die nadat hij door de eene deur de bank had 'verlaten, dood kalm langs een anderen in<^ang het gebouw weer binnenwandelde. D- portier, van het gebeurde op de hoogte ge_ bracht, hield hem aan en waarschuwded- politie. Bii fouilleering vond men inderdaad de zeven biljetten. Het bleek dat men te doen had met een vier en zeventig langenEr. gelschman, in het bezit van een Duitsch-In d'D^diefbevindt zich thans in verzekerde bewaring. ONVEILIGHEID. Te Eindhoven en omgeving begint de on- veilisrheid wederom toe te nemen. Vrijdagavond werd een juffrouw op d.n Boschdijk te Woensel door een man omverge- worpen en van haar taschje berofd, waarin Tirh f 7 aan geld bevond. Een ander persoon werd nabi] Best door een onbekende aangevallen, die er met het rip wiel van den aangerande vandoor de binnenplaats van het postkantoor te Ei hoven werd een rijwiel van een der postamb- tenare ontvreemd, terwijl ee bewoner van 4. Catharinastraat, die uitstedig was gewe-S., tot de ontdekking kwam. dat tijdens zijne af- weztoheid in zijne woning was mgebroken, waarbij 400 aan geld en een aantal sou- den en andere sieraden werden ontvreemd DE MONUMENTAI.E LANTAARNS OP DEN DAM. In het Stedelijk Museum te Amsterdam had Zaterdagmiddag de prijsuitreiking plaats van de bekroonde ontwerpen voor mo- numentale lantaams op den Dam- Hetge- meentebestuur was bi] de plechtigheid vei te- genwoordigd door burgemeester de Vlugt, wethouders Ter Haar en eemge raadsledem De voorzitter der juy, prof. jhr. ox. J. MX, sprak zijn voldoening uit over de prijsvraag, waaraan niet minder dan 75 personen dee.- namen. Het verheugde spr. den eersten prijs aan de heer A. J. Kramer te mogen overhan- Het bekroonde ontwerp had de geheele jury bekoord door zijn monumentale opbouw, een- heid en soberheid van stijl, een gelukkige p- lossing, die een harmonisch effect, geeft te- genover het werk van Jacob van Kampen en de sobere, deftige Nieuwe Kerk. Spr. reikte vervolgens met eenige waardee- rende woordeh ook aan de andere prijswin- ners de prijzen uit. De burgemeester dankte op korte wpze de jury voor haar waardeerend werk. distilleertoestel ontdekt. Nadat het de politie te Vlaardingen ter oore was gekomen, dat zich bij een opkooper een distilleertoestel zou bevinden, is door de gemeente-politie in samenwerking met de kommiezen der invoerrechten enz. bi] den op- koooer A. B. aan den Vaartweg in deze ge- meente een inval gedaan en is bij de gedane huiszoeking een volledige distilleennnchting wordt proces-verbaal opgemaakt. MEVR. GRETA LOEO—BRAAKENSIEK. Mevrouw Greta Lobo-Braakensiek deelt mede dat zij het volgend seizoen geen deel meer zal uitmaken van het gezelschap van het Vereenigd Tooneel, directie Verkade en Vcrbcck STIJFSELFABRIEK AFGEBRAND Zondagmorgen te ongeveer half zeven is te Oostzaan door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stijfselfabriek „de Arend der N.V. Latenstein alhier. Aangewakkerd door een fell-en Zuidwesten wind grepen de vlammen zeer snel om zich heen. Burgemeester D. Teer oordeelde het daar- om noodig de hulp van de Vrijwillige Brandweer uit Zaandam in te roepen. Deze wist de gevreesde uitbreiding te voorkomen, doch kon niet meer beletten dat de fabriek verloren ging. Nader wordt gemeld: Zaterdagmorgen is te Oostzaan de stiji. fabriek „De Arend" der N.V-. Latenstein gr tendeels verb rand. Tot ruim een uur heb., n drie personen Zaterdagnacht in de fatmex ge- werkt; Jezen hebben bij het naar huis gaan geen snraad bespeurd. Tc ongeveer half zeven sloegen plocsehng vlammen uit, en aangewakkerd door een fellen Zuid-Westen wind stond spoedig de heele ta- briek in lichterlaaie. Met een tweetal kleine handspuiten, die in schuiten moesten worden o-eplaatst, om het terrein van den brand te bereiken, trachtte de Oostzaansche brandweer het vuur te bedwingen. Met het oo-g op he: gevaar voor de belenden ebouwen oordeeloe de burgemeester, de D. Teer het noodig, de hulp der vrijwil- e brandweer uit Zaandam in te roepen. 'be Zaandam'die vrijwilligers waren spoe dig met de jro-te autospuit en een kleine re mctorspui; t ratse en begonnen aanstonds het vuiir kre g te bestrijden. Aan behouden der fabriek vial evenwel niet meer te den-ken, doch de brandweer wis-t te voorkomen, dat de brand overs'ceg naa-r de naast de fabriek lig- gende houa-a woonhuizen en de stijfselfabriek der firma Paul Avis. De Oostzaner bevolking was vol lof over de verrichtingen der Zaandamsche brandweer die door haar hulp de zoo gevreesde uitbrei ding wist te voorkomen. De oorzaak van den brand, die in het ke- telhuis van het onlangs nieuw aangebouwde gedeelte schijnt te zijn begonnen, is cnbekend. De lijm-afdeeling bcnevens een opslagp-laai.s voor kolen bleven behouden. Verzekering dekt de schade. DE LOONEN VAN HET SPOOR- WEGPERSONEEL. In verband met de plaats gehad hebber.de conferenties tusschen de directie der N-cder- Icndsche Spoorwegcn en de erkende organisa- ties vrn Spoorwegpcrsoneel, kan de Crt. nog mededeelen dat door de Directie het volgende per d-ienstorder aan het pers-oneel is be ken j gemaakt: 1. „Nieuwe pensicenregeling: Ter vol doening aan het des-betreffende verzoek der organ is a ties, en gelet cp de omstandigheid, dat met de behandeling van het bij de Kamer in-gediende wetsontwerp, betreffende wijzi- ging van de pensicenregeling voor het Rij-ks- jiersoneelvoorloopig geen voortgang ge maakt schijnt te worden, zijn wij bepeid aan cte Regeering te vragen alsno-g zoo spoedig mogelijk de indiening te bevorderen van het wetsontwerp betreffende de pensionnearing van spcorwegpersoneel, zooals dit ontwerp in zijn laa-tstelijk ter kennis van de Regeering gebrachte redactie luidde, waardcor voor bet spoorwegperson-eel een gelijke regeling ver- kregen zal worden als thans nog ten aanzien an de rijksambtenaren geldt. Daarbij zullen wij dan mededeelen. d?t ook de organisaties inzien en bil'ijken. dat de nieuwe nensioenre- geling voor het spcorwegpersoneel, als zij cenmaal volgens die redactie tot stand geko men is, verder de normen van de rijksrege- ling zal moeten volgen en dus ook. wanneer deze laatste alsnog gewijzigd mo-cht worden, overeenlcomstigc veranderin-gen dienen te on- dergaan. 2. Duurtetoeslagen: Rckening houdende met bet algemeen golden de loonpeil en met do dtuirteverboudifigen bestaat er naar ons oor- deel voor het toekennen van een of meer duur tetoeslagen geen noodzakclijkheid. Te minder kunn-en wij hieraan den-ken. nu de financieele toestan-d der maatschappijen, hocwe1 belangrijk verheterd, zulks nog niet mogelijk maakt en wij overwegend bezwaar zeuden hebben ten bate van het spo-orweg- nersoncel, dat in vergeliiking met de bij- par- ticulieren werkend-e arbeiders over bet alge meen coed af is. r-en beroen on de riiksmiddle len. dus op de belastingbetalers te doen 3. Bureelambtenarm Wij wenschen niet voor een belangrijke grcep ambienaren inci- denteel in de loonregeling wijziging te bren- gen. Als een berziening van de gelder.de loonre- neling aan do orde komt wat, zoo niet om ifidei e reden. in elk geval wegens den a Hoop van de viiffarige oericdo. waarvoor bet R. D. V.'VWJ zal moeten plaats hebben kan ook deze functie weer bckeken worden. Voorshands komt het ons voor, dat die bureelambtenaren over hun bezoldigingsregelmg geen reden tot klagen hebben". MIJNONGELUKKEN. Op de Staatsmijnen te Maastricht kwamen weder verscheidene ongevallen voor. Zater- dagmorgen is de 18-jarige sleeper B. uit Maastricht in de staatsmijn „Emma" in een remhelling tusschen kolenwagentjes beknelrt geraakt. Met ernstige kneuzingen werd hij naar het hospitaal vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Op de mijn „Hendrik" bekwamen de mijn- werkers J. R. en J. L., doordat hij bekneld raakten tusschen den gangmuur en een kolen- trein, been en armbreuken. HET KASTEKORT TE ECHT. De kassier van de leenbank M. E. te»Echt is. naar de Telg. meldt, als verdacht van de 11.200 verduisterd te hebben en zijne mede- 'eeling dat er bankroof zou hebben plaats mp-repen te hebben verzonnen, gearresteerd Later is hij echter voorloopig weer vnjge- laten daar een persoon is komen verklaren dat hij op het uur dat de diefstal plaats vom! twee menschen had zien wegloopen. EEN LATE KERSTBOOMBRAND TE ROTTERDAM. Zondagavond ongeveer 7 uur raakte te Rotterdam plotseling de kerstboom in de huis- kamer van de famiiie Perum. Weste Wagen- straat 8 in brand, 't Vuur decide zich spoedie aan de kamer mede. De vrijwillige brandweer was spoedig ter plaatse en onder leiding van hoofdman Bakke krachtig aangetast. Met een slang op de waterleiding was men de vlam men spoedig meester. De kaner is gedeelie- lijk uitgebrand. BENOEM1NGEN Bl.i KEUZE TE WACHTEN BIJ P. EN T. In verband met het in de laatste maand-m aanrreze^de cervol ontsla,^ aan een aantal hcogere ambtenaren bij P. en 1. zijn binnen- kort eenige belangrijke benoemingen te wach- ten en een aantal vacant gekomen keuze- fucties van directeur en insnecteur. MALARIA-EPIDEMIE. De plot? 'ing-e malaria-epidemie in het van Robert Louis Stevenson, geautoriseerae vertaling van J. C. L. B. Pet. 14) Hij nam geen notitte van mij, toen ik bin- nenkwam, en bewoog ook niet, toen de kapi- tein volgde en op de kooi naast mij leunde, en den st uur man donker aanzag. Ik was erg bang voor Hoseason, en had er reden voor maar iets zei me, dat ik op dat oogenblik niets van hem te vreezen had, en ik fluisterde hem toe: „Hoe gaat het met hem?" Hij schudde zijn hoofd, als iemand, die het niet weet, en er fever niet aan herinnerd wordt, en zijn gezicht was heel ernstig. Even later kwam mr. Riach binnen. Hij wierp den kapkein een blik toe, die te ken nen gaf, dat de jongen zeker dood wa's, en deed-, als wij tweeen, zoodat we nu, zond-er een w-oord te spreken, naar mr. Shuan staar den, die van zijn kant ook niet sprak, en neer zag op de tafel. Plotseling sta-k hij zijn hand uit naar de flesch, maar mr. Riach stormde vooruit, en greep haar uit zijn hand, meer bij verrassing, a'a-n met geweld, en riep met een vloek, dat het nu mooi was en dat er een vloek zou ko- Soerabaja.- he district Kedamean heeft dui zend dooden geeischt. SIGARETTEN. Men meldt aan de N. R. Ct. dat zeven van de voornaamste sigarettenfabrikanten in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Eindho ven en Gro.ningen hebben besloten, bij het m werking treden van de verhoogde belasting o-p sigaretten het verschil tusschen de in- en verkoopprijzen te verkleinen met het bedrag van de verhoogde belasting. Een verhooging van de detailprijzen zou huns inziens een achteruitgang van het verbruik van sigaret ten en ook een geringere verdienste voor den winkelier ten gevolge hebben. WIJZIGING GEMEENTEWET. B. en W. van Hilversum hebben aan de Tweede Kamer verzocht, het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, voor zoo ver dit tot strekking heeft de forensenbelas- ting geheel los te maken van de plaatselijke inkomstenbelasting, aan te nemen. TUCHT OP DE H. B. S. De vergadering van keraren der Leidsche H B S met 5 j. c. heeft, met algemeene stemmen besloten, per omzendbrief het vol gende onder het oog te brengen van de ouders of verzorgers der leerlingen. In de laatste jaren en nog meer in den laatsten tijd, komt het herhaaldelijk voor, dat de vlijt der leerlingen zeer veel te wen schen overlaat, terwijl eveneens de houdin-g in de school vaa-k ongepast is. Hoewel liet niet te ontkennen is, dat de algemeene ver wildering tengevolge van den oorlog daar niet vreemd aan is, meenen directeur en leer aren, dat langzamerhand de tijd wede? geko men is om de schooltucht weder geheel fe herstellen. Ondermijning toch van de school tucht leidt ontegenzeggelijk tot ondermijning van het ouderlijk ge zag en van den eerbied voor het gezag in het algemeen en dientenge- volge tot v-erwildering van zeden, wat niet anders dan heillooze gevolgen voor het ver- dere leven en voor de maatscbappij na zich slcept. Het college van directeur en eeraren stelt zich op het standpunt, dat de Hoogere Bur- gerschool niet al'.een eene inrichtin-g is om de leerlingen eenige kennis bij te brengen, doch dat ze ook wel degelijk een instituut van opvoeding is. Hoewel het moeilijk is algemeene regels aan te geven, hoe de ouders kunen medewer- ken om" de opvoeding in goede banen te lei- den, zijn er tech eftkele punten, die afzonder- lijk kunnen worden genoemd. In de eerste plaats worde het's avonds uitgaan, in wel- ken vorm dan ook, a: ten toegestaan, indien het schoolwerk vooraf is afgemaakt. In de tweede plaats sta men niet toe, dat de leer lingen een anderen r.vond dan den Zaterdag- avond voor geregelden avond van ontspan- ning best-emmen. In de derde plaats sta men VWfal tf[?t toe, flat de kefrihgen en in't bijzonder de meisjes, des nachts zonder bege- leiding der ouders, laat van een bal huis- waarts keeren. Gevallen, zooals ons ter oore zijn gekomen, dat moeders uit louter gemak- zucht aan meisjes van 15 en 16 jaar den huissleutel medegeven, waardoor elke redelij- ke controle. vervalt, zijn zeer afkeurenswaar- dig. Bovendien verzoeken we de ouders met klcm, wordt in den brief verder gezegd, niet toe te staan, dat hun zoons of dochters, die leerlingen der Hoogere Burger- school, en geen studenten zijn, op de bals deelnemen aan een souper, en aan hun kinde- ren de verplichting op te leggen die bals, die immers reeds te 8 uur aanvangen, uiter- lijk te twee uur te verlaten; Voor de jongeren is zelfs twaalf uur ton zeerste wenschelijk. VAN NIET TOT IET. Op een middag, zegt de N. R. Ctkwam hij, den zak met koopwaar torsende op zijn rug, de tra-ppen van het Beursstation afge- strompeld. Op weg naar huis stak hij het Beursplein over. Het was Vriidagavond en of 't nu toe- val was of dat hij naar goed gebruik zijner geloofsgenooten had uitgekeken naar het mid-del tot d-e goede daad, hij zag daar staan een slungclachtigen jongen. Hij kende de armoede, het gebrek, de ontbering, en hij werd getroffen door dit beeld van kommer en ellende. Hij sprak hem aan: Wat heb jij? En hij nam den jongen mee naar huis, naar de arm- zalige woning, waar zij sam-enhoktcn, man, vrouw en negen kinderen. Zij gaven hem te eten. Zijn bezit bestond uit een mark. In Rusland geboren, zcon van een rabbijn, opgevoed in een famiiie van stu- deerenden, had ook hij zich toegelegd op de studie van, den Talmud, had hij de oude wijs- heid in zich opgenomen, maar het keurslijf werd hem te eng, en vrijheid zoekend, meer vrijhcid althans, was hij de wijd-e wereld in- gegaan 'rad hij rondges- barreld in Duitsch- land, van waar zijn beenen hem gedragen hadden naar het vrije" Nederland. Lrn-g bleef hij hun gasr Want hij wri er ziek. Drie maanden. verpleegde hem de oud- ste dochter, en toen hij genezen was en de gastvrije woning kon verlaten, sprak hij tot den vader van zijn overgroote dankbaartoid en hij ze.de: Wanneer ik rijk word, en dat word ik zeker dan trouw ik met ie dochter. Dan zul je neoit meer armoed-pe febben - Dat was ongeveer 15 jaar geleden, toen Julius Barmat 22, 23 jaar was. Hij werd rijk en hij trouwde de dochter, d|ie hem verpleegd had. Niet op slag en zo-nder moeite kwam hi] er. Het ging hem zelfs heel slecht den eersten tijd, maar zijn commissiezak-en groeiden ton slotte toch zoodanig, dat hij trouwen kon. Daarbij gaf hij les in de Russische taal, was -oik. Overtuiffd sociaal-democraat, verplaat- ste hij zijn zaak naar Amsterdam, waar zijn cennecties in soeiaal-d-emocratische kringen hem nog beter to pas kwamen dan te Rotter dam het geval was geweest. Toen de oorlog lew am. had hij het reeds tot iets gebracht en in de dan voigende jaren werd zijn voorspelling waarheid. Julius werd een rijk man en hij loste de belofte aan zijn schoonvader in, kocht huizen en een lijfrente voor hem en zorgde voor het welgestelde bestaan, dat deze thans nog ge- niet. Niemand van zijn famiiie vergat hij, alien hielp hij en niet alleen dezen. Behalve een knappen kop, had deze blondharige Rus een zeer goed hart en een milde hand. Uit Rusland liet hij zijn eigen famiiie ko men, toen hij al een mooi kantoor had te Ber- lijn, en groote zaken deed, millioenenzaken. Allerhand zaken had hij gedaan. Zelfs had hij in de oorlogsjaren een groote partij tabak gezonden naar Zweden, tabak die hij in en- lo had laten maken van rabarberbladen. De heeren in Zweden waren in de wolken over deze prachtige tabak en zij vergaten ver- moedelijk in hun blijdschap haar ook eens te rooken. Later kregen zij van hun eigen recht- bank ongelijk. Er was immers geleverd vol gens monster. De invloed, dien hij in de oorlogsjaren in Duitschland had verworven, schijnt zeer groot te zijn. geweest, buitengewoon, groot zelfs. De herinnering aan hem leeft hier voort in den vorm van- een dagblad, dat zijn bestaan aan hem te danken heeft. Hebben wij h%t wel, dan heeft deze man, over wien thans in Duitschland zooveel ge- sproken wordt, zich hier laten naturaliseeren en is hij dus Nederlander. Van ons land kan hij geen kwaad hooren. Hij vond er een vrij heid, die hij nergens in de wereld gekend had. Vergeten. Men schrijft uit Schoonhoven aan de N R. Crt.: A Wat „vergeten" was, is weer vergeten. De cude politie-beambte, wiens afscheid uit den dienst vergeten was, is gehuldigd. Het af scheid heeft nu plaatsg ehad met ceremonieel, met een geschenk van de burgerij en met een extra-toespraak. De burgemeester had ook voor een extra geschenk gezorgd. Het comite-lid bleek een wat al te losse af- spraak gemaakt te hebben. Voor het plaatsen van advertenties in andere bladen is iiiv adres: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Cos ter Zoon, Voor- dam C9, Alkinaar HET WEER IN 1924. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bi.lt publiceert het volgende voorloopige overzic.-ht van het weer in 1924: Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur ongeveer een halven graad Cel sius beneden normaab Januari tot April efl Augustus waren bijna 2 graden te koud. Oc tober en December 1 graad te warm. De jaarsom van den neerslag week n;age- nceg niet af van de normaal, 691 m.M In Noord-Holland, Friesland en Groningen was zijn gemiddeld ruim 90 m.M. er beneden; overigens bijna 40, in Limburg ruim 100 m.M. er boven. Augustus was de natste, No vember de droogste maand. Van Januari tot November hadden de vijf hoofdstations gemiddeld 1450 uren met. zoii- neschijn, tegen 1355 uren normaal. De Bi!t h d December 34 uren, gelijk aan de nor maal VERDRONKEN. Zaterdagavond ging de 28-jarige f.ietsen- handelaar A. van Arkel Jr. uit de Loefberg- makerstraat te Utrecht per tram naar De Bilt, met hetp lan zijn verloofde tc bezoeken, die daar woont aan den Soestdijksche straat weg. Hij is daar Zaterdagavond niet geweest. en Zondagmorgen half negen vond rnen, on een afstand van 400 a 500 Meter van, de wo ning van ziin meisje, het lijk van Van A- in de sloot liggen. die daar langs den weg loopt. Men denkt. dat Van A. door den storm te water is geraakt. HET PROCES VAN DE TELEGRAAF TEGEN iET VOLK. to kamer van de Recht- Gister heeft de - bank te Amsterc zaak van de N tegen de hooire. Volk. De Telegraai I. dacteuren van Ho. vergoeding ingestel mis gewezen in de a ;blad De Telegraaf .-an het dagblad Hel men over het schip. En terwijl hij sprak, wierp hij door de openstaande schuifdeuren de flesch in zee. Mr. Shuan was in cen wi-p overeind, liij keek nog versuft, maar inoord lag in zijn oogen, en hij zou het hebben gedaan, voor dc tweede maal dien avond, wanneer niet de ka-pitein tusschen hem en zijn prooi was ge- sprongen. „Ga zi-iten!" bulderde de kap-itein, „zuip- lap, zwijn, weet je wat je iiebt gedaan Je hebt den jongen vermoord." Mr. Shuaii sclieen iets ,e begrijpen, want hij ging weer zit-ten, en steund-e zijn voor- hoofd op de hand. „Wer, zed hij, ,,-hij bracht mt een pannetje." Hierop zagen de kapitein en ik en mr. Riach elkaar aan met verschrikiten b-lik, en toen ging Hoseason naar zijn eersten officier, nam iiem bij den schouder, bracht hem naar zijn kooi en gebood hem to gaan liggen, en te gaan slapen, zooals hij zou hebben gespno- ken tot een ondougend kind. De moordenaar huide 'n beetje, maar trok zijn zeclaarzcn uit en gehoorzaamde. „Ah riep mr. Riadi met verschrikkelijke stem, „je had veel eerder tusschenbeide moe ten komen. Nu is het te laat." „Mr. Riach", ze: de kapitein, „wat er van- nacht gebeurd is, mag niet in Dysart bekend worden. De jongen ging over boord, meneer, dat is dc tocdraolit, en ik zou vijf pond uit mijn zak geven ale het waar was!" Hij keck naar de tafel. „Waarom gooide je die goede flesch weg?". verve'gd-e hij. „Dat was niet noodig geweest, gen de beide hoofdre- l'k een eisch tot schade- naar aanleiding van de in Het VoTk van 17 januari 1924 opgenomen artikel inzake het uitgeven door De Telegraaf omstreeks den overgang van 1916 en 1917, van speciale bijvoegsels, waarvoor de Russi sche regeering een bedrag van 60.000 aan De Telegraaf zou hebben betaald. De rechtbank achtte de vordering gegrond op art. 1401 B.W., betreffende onrechtmatige c'-tad. Vervolgens ging de rechtbank het ge- incrimineerde artikeluitveerig na. Haars in ziens heeft De Telegraaf in het artikel meer gelezen dan er in staat, aangezien er uitdruk- kelijk in wordt gezegd, dat het niet bekend is. hoe de transactie tusschen de Russische re geering en De Telegraaf tot stand gekomen is, en slechts het vermoeden wordt uitge- sproken, dat de methode van De Telegraaf wel niet veel zal hebben verschild met die van buitenlandsche couranten. Hoewel de schrii- ver van het artikel in Het Volk zich blijkbaar heeft afgevraagd, wat hij wel en wat hij niet mocht schrijven, heeft hij in alle geval indi rect een insinuatie gebezigd, welke op de le- zers van Het Volk den indruk moest maken, alsof er met het Russische bijvoegsel van De Telegraaf iets niet in den haak was. Deze in- directe insinuatie is een onrechtmatge daad, tenzij het artikel is geschreven met een mo- tief, ontleend aan het algemeene en journalis- tieke belacig. Uit het antwoord, dat De Tele graaf indertijd geschreven heeft op een arti kel in de Haagsche post, leidt de rechtbank af, dat het De Telegraaf te doen is geweest om bepaalde publiciteit. Dit achtte de recht bank in de gegeven omstandigheden onge- corloofd. Het bijvoegsel werd door de Telg uitgegeven onder den schijn, alsof het van de redactie afkomstig was, en verzwegen werd, dat men hier te doen had met een door de Russische regeering betaalde publicatie. Waar de waarheid richtsnoer moet zijn van een goede pers, heeft De Telegraaf tegen dit richtsnoer gehandeld. Ook was de uitgave van het bijvoegsel on- geoorloofd, omdat het ongepast is, dat een idagblad in een neutraal land in oorlogstijd voor geld stemming maakt voor een der strij- dende partijen. Kritiek op de handelwijze van De Telegraaf was in deze naar de mee- vui-1 meineer. Hier David, krijg ma een am l a c"', en hij wierp me den sleu-tel toe. ,,Ze zijn in hot onderste kastja. Je zult zelf ook een gias noodig hebben, meneer", zei hij tot Riach, „het war- afschuwelijk om te zien." Zoo zakn ze sa-men en dronken en praat- ten, terwijl de moordenaar, die in zijn kooi had liggen grienen, zich op zijn elleboog op- richtie en naar mij zag. Zoo was de eers.e avond van mijn nieuv.en werkkring en in den loop van den volgenden dag wist ik wat ik te doen had. Ik moete be- dienen aan de niaaltijden, die de kapitein op gcrcg« idc '»en nam, met den officier, die geen (ileiut dood; den ganschen dag moest ik met een b utcI loopen, dan r.aar den een, dan naar den ander, en's nachts sliep ik op een deken, die op dt vloerplanken was geworpeu, achfer in de kajurt en juist in den tocht van de twee deuren. Het was een Lard en koud bed, en ook werd ik in mijn slaap niet met rust gelaten, want dikwijls kwam iemand van het dek, om cen be it.-!, en wanneer een nieuwe wacht aan- vi-ng, brouwden zij saraen soms alle drie n groc. Hot zij er gezond onder bleven, was mij een raadsel, evenals foe ik zdf niet ziek werd. En toch was het over't algemeen een lichte dienst. De tafel befoefde niet te warden ge- dekt, de maaltijden bes-tonden cf uit haver- meelpap, of uit pekeivleesch, behalve twee- maal per week, wanneer er zakkoek was en ofschcon ik onhandig genoeg was, en niet vast op mijn zeebeenen stond, en soms het verkeerde bracht, waren mr. Riach en de ka pitein bijzonder zachtmoedig. Ik kon niei an ders denken, dan dat zij het verzuimde van hun gewcten inhaaiden, en dat zij zeker niet zoo vriendelijk voor mij zouden zijn geweest, wanneer zij niet Ranscme zoo schandelijk had den behaode'ld. Wat. mr. Shuan betreft, de drank, of zijn misdaad, of beide te zamen hadden zijn geest versuft. Ik zag hem nooit bij zijn voile ver- stand. Hij raakte er nimmer aan gewend, dat ik er was, staarde mij v-oortdurend aan, soms, naar i-k meeude met afgrijzen, en deinsde meei' dan eens terug, wanneer ik hem bediende. Het was van liet begin af duidelij-k, dat hij niet precies wist, wat hij had gedaan, en mijn tweeden dag in de achterkajuit kreeg ik het bewijs er van. Wij waren alleen. en hij had langen tijd naarmij zitten staren, toen hij plotseling doodsbleek opstond en tot mijn grooten angst vlak voor me kwam staan. Maar miin vrees bleek ongegroud. „Je was hier vroegcr niet?" vroeg hij. „N-een mijnheer", zei ik. „Was er een and-e-re jongen?" vroeg hij weer, en -toen ik hem had geantwoord, zei hij „Ah, dat daoht ik wel", en ging weer zitten, zonder verder een woord, dan 'n bevel om brandewijn. Men mag het vreemd vinden, maar on- danks alien afkeer, dien de man mij inboezem- de, speet het mij voor hem. Hij was getrouwd, zijn vrouw woonde in Leith, maar of hij een gezin had ben ik vergeten, ik hoop het niet. Alles te zamen was het geen hard leVen, den korten tijd, dat het duurde. Ik kreeg even goed voedsel als zij zelf, zelfs van hur pickles, die de grootste lekkernij aan boond vormden, kreeg ik mijn deel; en wanneer ik het had verlangd, zcu ik van den vroegen ochtend tot den laten avond dronken hebben kunnen zijn als mr. Shuan. Ik had gezelschap. en in 1 un soort goed gezelschap. Mr. Riacn, die gestudeerd had, sprak met mij als met een vriend, wanneer hij niet uit zijn humeur was, en vertelde mij vele wonderlijke dingen, .waaronder enkele zeer leerzame; en zelfs de kapitein, ofschoon hij mij het grootste gedeelte van de tijd op een afstand hield, kwam soms een beetje los, en vertelde van de vreemde landen waar hij was geweest. (Wordt vervolgd. 1- i i T/. J.I-, .-, C4 X1 .j* ,/m- TV-wjirl: l.-riirr

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5