PUROL Trampra&tje. Bronchitis, Vastzittord «51«ro. Verondorde Bfosst Huldiging burgemeester Romijn te Graft. v/DQr de Handen x x X op de X 1. 2. ze is 3. lo. rij iets, dat het eten sma- kelijk maakt. 2o. rij een soort knol. 3o. rij iets, dat men duinen plant. 4o rij een visch. 5o rij een eiland, uit de Algemeene Geschiede nis bekend. do rij een natuurverschijnsel. 7o rij een klein, vlug diertje. 8o rij een meisjesnaam. 9o rij een lekkere vrucht. 10 rij niet weinig. Voor kleinerert. Met a lig ik op der. grond, met o ben ik ten schadelijk insect. Verborgen plaatsen in Nederland. Tot mijn verbazing hoor ik, dat thuis gebleven. Wij hebben noga! genoegen 's winters; wij kunnen veel uitgaan. (2). Wees maar niet bang; ik blijf bij je. Ik heb al dagen lang oorpijn. Op de kruisjes-Iijnen komt de naam v-n een stad in Noord-Holland. X X X xxxxxxx X x X to rl} een klinker. 2o iets, dat men's zomers veel eet. 3o een-zoute vloeistof. 't gevraagde woord. de naam eener maand. een voorwerp, dat dienen kan om mee te spelen. een medeklinker Met m ben ik een lichaamsdeel. met z timmermansgereedschap, met I niet hoog en met A vindt men dikwijls langs tuinen en wegen. 4o So do 7o ProTinciaal Nieuws (Van onzen eigen verslaggever.) Ook te Graft, West- en Oost-Graftdijk, heeft men de 25-jarige ambtsvervulling van fcurge- meester Romijn op feestelijke wijze herclacht. Om 10 uur vertrok van Graft een groep rui- ters, voorafgegaan door twee herautcn te paard, gevc'gd door de raadsleden en de leden van de feestcommissie iti een 7-tal auto's naar de Rijp, om den burgemeester en zijn familie vandaar af te halen.-De stoet vormde zich bij de woning van den burgemecster te de Rijp in omgekeerde richting, met dien verstande, dat achter de auto van den burgeineester zich het Harmoniecorps van de Riip aansloot en in een langzaam tempo onder de tonen van de mu- ziek werd naar Graft en het Noordeind gere- den Van de Rijp terugkeerende werden 't geze!- schap in de mcoie Gothische Hervormde Kerk, die zich geheel met belangstellenden had ge vuld. dcor de kinderen van de drie openbare scholen onder leiding van het hoofd der school te Graft, den heer Janknegt, eenige toe- pant,efi-' -e l:<Xeren tccfrezongen. Ds. Oterdoom sprak vooraf eenige woor- den van waardoer.ng tot den burgeineester. Als predikant van de Ned. Herv. Kerk te Graft en de Riip huldigde spr. speciaal den burgemeester voor hetgeen hii deed voor de restauratie van de kerk te de Rijp. Hij uitte den wensch. dat de burgemeester nog vele jaren de leidsman van beide gemeenten mag ziin. Een tweetal meisjes bood hierna de echt- genoo.'c van den burgemecster bloemen aan. Na het ziogen van de liederen hieven de kinderen een driewerf ,.hoera" aan voor den burgemeester. De burgemeester sprak woorden van harte- lijken dank voor de hem en zijn familie ge- brachte hulde. Het gezelschap begaf zich liierop naar het mp/yg raadf-'us, dat evena!« het raadhuis te de Riip een bouwwerk van Leegwater is. Nnmens de fees'commissie hirld wethouder Blauw een toespraak, waarin hij deed uitko- mco, dat de hujdiging bij de geheele burgerij sympathie vond. Spr. had den jubilaris lee- ren kennen als een man, die zijn ambt zon- der aanzien des persoons had vervuld. Graft had reden tot dankbaarheid. De schuldenlast van de gemeente is van dim aard. dat gewed- ijverd kan worden met andere gemeenten, als het om de minste schulden gaat. Spr. twij- fe"de er niet aan, of de burgemeester zou ten voile medewerken, de schuldenlast tot zegen van de burgers nog meer te doen verminde- ren. Uit erkenteliikheid bood spr. den heer Rcmiin een door den kurstschilder S. de Heer te Zwohe vervaardigd olieverfschilderij aan, voorstellende het raadhuis te Graft, voor welks restauratie de heer Romijn den stoot hart gptreven CAoplaus). De heer Janknecht, voorzitter van de feest commissie, gewaagde ervan, hoe tot aller vol- doening de burgemeester en zijn echtgenoote het vorige jaar in de oemeente het Koningin- nefeest meevierden. Thans vtert Graft feest net den burgemeester. Graft wilde't 25-jarig jubileum niet laten voorbijgaan. Spr. releveerde hetgeen in die 25 iaar on- der het besttmr van den heer Romijn tot stand kwam. De restauratie van het raadhuis en de e'ectrificatie noemde spr. als zeer voor- name zaken, cte overtuiging uitsprekende, dat men ook la'er hef hrf-^rr^ V1TI waterfei- ding in de gemeente als een zegen zal er ken nen- Persoorlijk sprak spr. nog woorcfen van waardeering voor hetgeen de jubilaris deed om de opheffing van de school te voorkomen. De heer Schuurman huldigde den burge meester voor hetgeen hij voor de restauratie van het raadhuis deed. Oorspronkelijk was het raadhuis als recht huis opgericht. De Geestkanters menschen uit Akersloot en Limmen, hadden zich hier tij- delijk neergezet ten prooi aan het groote meer. De tijdelijke nedergetting werd een blijvende, de grond was grafelijke grond en de neder- zetting werd verheven tot een ambachtsheer- lijkheid, met een Schout aan het hoofd, die vo6r alles het dijkrecht verzorgde. De Schout met vijf Schepenen spraken aan den dijk in de open lucht bij klimmende zon recht over den onderhoudspiicht van den dijk. Spoedig werd behoefte gevoeld aan de gewone rechtspraak, en die geschieddc onder den luifel van de kerk. Graft telde toen nog maar 72 huizen. In 1569 klom dit tot 200, omdat de Aker- slooters zich niet alleen als visschers, maar ook als latic!bouv;ers hadden gevestigd'. De Rijp, oorspronkelijk 'n uitbreiding van Graft, werkte zich met Graft op. De rechtspraak in de open lucht beviel niet erg en door den groei van het aantal geburen werd getracht, een dorpshuis te bouwen. Een vroedschap werd ingesteld en in 1600 werd ten huize van een der leden eenparig besloten een rechthuis te bouwen. De Rijp deed mee, maar viel later "f. Door ialouzie ontstond er in De Rijp sepa- rlrme en bouwde men daar een prachtig Graft deed dit wat eenvoudiger Van Wildijk werd het ge r -r in 1613 voor het eerst in ver werd, was hij evenwel overleden er had zijn zoon het erfeliike ambt overgenomen Aan het Schout-ambt kleefden echter verder felijke regelen- Hoe meer boete de Schout op legde, hoe meer inkomen hij n.l. had. Lang bleef het Dorpshuis Rechthuis. En het geeft te denken, dat de figuur, die in het Grafter Rechthuis Justitia voorstelt, ongebliinddoek is. (Gelach). Het Dorpshuis geraakte in verval. On danks de sloopwoede, tijdens de restauratie. bleef het toch voor sloopen bewaard. Spr. huldigde den burgemeester als de man, die de stuwkracht is geweest, om het in verval ver- keerende Dorpshuis met zijn groote geschiede- is, weer volkomen te restaureeren. Spr. was overtuigd, dat de talcntvolle olieverfuitbeel- ding van dit Raadhuis een juist geschenk was geweest. (Applaus). De heer Hendrikse, veldwachter en bode, had den jubilaris lceren kcnnc-n als een open- hartig chef. Hij dankte den heer Romijn voor het vertrouwen, hem al die jaren geschonken en het vele, door hem verricht voor spreker en zijn gezin. Door tusschenkomst van den bur gemeester toch had hij een menschwaardig be staan gekregen. Spr. eindigde met den wensch dat de burgemeester nog vele jaren als hoofd van Graft gespaard mocht blijven. Een dochter van den bode, thans te Pur merend woonachtig, huldigde den burge meester dcor het zeggen van een tcepasselijk vers en het aanbieden van een b'oemenmand. De burgemeester zegde allereerst wethou der Blauw hartelijk dank voor de tot hem ge- richte woorden. Met voile toewijding had spr. zich gegeven om de belangen van Graft t.e dicmen en hij zou daarin zeker niet geslaagd zijn, wannecr hij in die reeks van jaren de steun van de wethouders en de raadsleden niet had ondervonden. Daarvoor was hij ten hoogsie dankbaar. Spr. herinnerde er aan, hoe de heer Jan Mul hem bewoog de tot- standkoming van althans een goeden verkeers- weg te verwezenlijken. Dat de gemeente thans zoo gced verlicht was, was zeker wel een ge- vo'g van de mobilisatiejaren, in welke jaren men ervaarde, wat het is, van licht verstoken te zijn. Het gloriepunt van zijn werkzaamhe- den te Graft oordeelde ook spr. de restauratie van het Raadhuis. Spr. was den Raad nog steeds dankbaar, dat deze de gelden beschik- baar had gesteld voor die restauratie, want in het Raadhuis bezit Graft een van de meest monumentale gebouwen in Nederland1. Men heeft hem dan ook geen grooter genoegen kunnen doen dan hem de atbeelding van dit Raadhuis, geschilderd door een zoo bekwaam schilder, te sehenken. Dank bracht spr. vervnlgens aan den heer Janknegt, het tegenweordig en het vrceger onderwijzend personeel, aan den heer Schuur man, den heer Hendrikse en diens dochter. Op hoogen prijs stelde spr. het, dat pastoor Kammes ook dezen feestdag meemaakte, wat ook gold voor dr. van Leeuwen en den heer Sieswerda. Een speciaal woord richtte spr. tot den gemeente-opzichter. Het geslacht Koppe is in de gemeente Graft van groote beteekenis. Dat in deze gemeente de zoon van den gewezen wethouder Koppe een dokterspraktijk waar- nam, verheugde spr. ten zeerste. Gaarne had hij diens vader en moeder hier tegenwoordig gezien en zeker zal het wel aan onvoorziene omstandigheden hebben gelegcn, dat zij met een telegrafischen gelukwensch volstonden. De tegenwoordigheid van den vroegeren predikant, ds. Boers, stelde de heer Romijn op hoogen priis. Een schriftelijke gelukwensch, dien hij van den te Alkmaar rtistenden dr. P. H. Schroder mocht ontvangen, had hij, als komende van cen man op hco'gen lecftijd, die in De Rijp had gearbeid. ten zeerste gewaardeerd. Den heer Visser, die voor de eleetrische il- luminatie van het gemeentehuis had zorg ge- dra^en. brarh^ snr. een hizonder woord vn dank. Hij eindigde met den wensch, dat hij ->ok in dg tekemst Ur> b'iivn v-rken in het belang van de gemeente Graft. (Applaus). Hierna ging het in autc's. de schoolk'idc- r n nor autobus-en naar - Oust- en West- Graftdijk, waar de burgemeester en diens fa milie door de schoolkinderen nog eens wer den toegezongen. UIT BERGEN. De heer Daalder behandelde in zijn derden literairen cui'susavond de vijf groote dichters van de Renaissance: Cats, Huygens, Hooft, Breero en Vondel. Ieder tijdvak, aldus spr. had een eigen ken- merk. De tijdvakken stonden tot elkandcr als actie tot reactie. Men onderscheidde de oude Geschiedenis, die eindigt in 476, daarna de Middeleeuwen tot 1492, hierop volgt de Re naissance en daarna de Nieuwe Geschiedenis in de 17de en 18de eeuw, tot de Fransche Re- volutie. Na de Fransche Revolutuie krijgt men de nieuwste geschiedenis. In de meeste school- boeken heeft men nog steeds deze zelfde ver- deeling. Als jonge dwazen dachten wij op school in strakke omschrijving de tijdvakken te kunnen omschrijven. Wij oreerden nog erger, dan onze leermeesters het voor ons hadden ge- daan. De Middeleeuwen waren donker en bekrompen, de Renaissance was licht en veel- zijdig. De overgang werd eenvoudig ver- klaard, doordat de wereld grooter en ruimer was geworden, onder den invloed van de Grieksche beschaving, na den val van Con- stantinopel door de Turken. Het individualis- me van de Renaissance stelde zich tegenover den gemeenschapszin der Middeleeuwen. De ze oude schoolvoorstelling is echter van het begin tot het einde misleidend. Voor den hisloricus zijn de Middeleeuwen niet meer die donkere tijden zonder persoon- lijkheid, ook in de Middeleeuwen was er vrije ontwikkeling van de persoonlijkheid. Men denke aan Dante, Franciscus van Assissi, Leonardi da Vinci e.a. De gemaakte tegen- stelling is niet van twee tijdvakken, maar van twee menschentypen, die in alle tijden voor komen. Men moet de Renaissance beschouwen als een overgangstijd, voor elementen van de Middeleeuwen. Prof. Huizinga, de beste ken- ner van de Renaissance vergelijkt de Renais sance met de vloedlijn aan het Hollandsche strand. Er is geen strakke lijn; de Renaissan ce is de kentering van den ouden naar den nieuwen tijd. In de Renaissance voelt de kun- stenaar de verhooging van zijn zelfbewust- zijn, maar niet meer werktuig in handen van God. Hij vcelt zich een begenadigd, bevoor- recht wezen, dat neerziet op de massa. Jhr. Jan van Noot is hiervan een sterk voorbeeld. Bij hem treedt het zelfbewustzijn sterk voor den dag en hij is niet vrij van zelf- overschatting. Spr. maaicte hierna een vergelijking tus schen het Middeleeuwsche lied: „Het da'ghet in den Oosten" en een lied van Hooft. De renaissance jaagt de schoonheid na, de Middeleeuwen keiiden de schoonheid, ont- staan door de harmonie van waarheid en goedheid. In de Renaissance ziet men ook optreden de lijke braafheidmen staart zich blind cp uiter lijke schoonheid zonder de ziel te zoeken Aan later tijden was het gegeven, weer terug te keeren tot de Middeleeuwsche beperktheid maar meer bewust en op een hooger plan Vooral in de architectuur komt dit tot uiting. In d Renaissance ziet men ook optreden de Olvmpische goden als figuranten bij ieder Hctlandsch tafreel. De 18de eeuwsche vers- jes van Poot zijn vol van foutieve, onbegre- pen mythologie. Een gevolg van de Renaissance is ook ge weest de reglen.enteering van het drama. In de Renaissance ontstond er verwijdering tus- schen den kunstenaar en het volk, de Middel eeuwsche kunst was volkskunst. Deze bleef binnen het leven zelf en kon door het volk worden verstaan. De Renaissance-kunste- naar was of werd individualist. Hij putte 31- tijd uit eigen ziel. Was het wonder, dat hii vervreemdde van het volk, toen hij zijn allsr- individueelste ontrcering in een allerindivi- dueelste taal uitsprak? De Renaissance onderging den invloed van de Grieksche filisofie, het stoi'cisme en tevens die van de Hervorming. Zeer sterk was dit bij Ccornhert en Spieghel het geval. Anna Beijns geeselde als tegenhangster het protestantis- me fel. Van haar las spr. het gedicht: Die zonder zonden is, werpe den eersten steen. Vader Cats, zoo zeide spr., sprak ^raag over zichzelf en vertelde dan ook de bijzon- derheden van zijn leven. Spr. gaf die verkort weer. Zijn v.erk bestaat uit gedichten, waar- van de titels reeds veel zeggen. Onder het motto: „Men vangt meer vliegen met honing, dan met azijn," probeert hij de menschen veel dingen te zeggen. Wie Cats' werken bestudeert, moet tot de conclusie komen, dat er bij hem niets van het oude en heelemaal niets van het nieuwe valt te ontdekken. Bij hem is er in alle opzichten gebrek aan diepte. Zijn tekort aan religieus leven hangt samen met zijn groote ingeno- menheid met zichzelf. Zijn populariteit dankt hi] aan zih verstaanbare taal, die dan z'in verdienste was in een tijd van rede- njkerij en geleerdheid. Hij speculeerde echter op de voorliefde van de 17de eeuwers op vie- ze grappen en schunnigheden, een voorliefde, die met tot de 17e eeuw is beperkt. Als moralist was hij een echt Vaderlander. Het Nederlandsche volk houdt van een preek, met een borrel en een hartigen maaltijd toe Spr. gunt hen die, mits vrij van de huichela- nj, waardoor Cats zich maakte tot de minst sympathieke figuur in de literatuur. Huygens was het type van den geleerden humanist. Zijn werk vertoont veel overeea komst met het werk van Cats; ook hij was evenzeer gesteld op onsmakelijke grappen Hij houdt zich ook graag bezig met alledaag- sche onderwerpen. Spr. denkt hierbij aan het dange gedicht over den straatweg Den Haa^ Schevemngen. Maar toch was in hem iets van den hoekigen, strijdbaren Calvinist, die men in het werk van Vader Cats niet kan vinden. Huygens lezen is overigens puzzles oplos- sen, goed yoor winteravondvermaak, evenals schaken. Noch bij Cats, noch bij Huygens is overigens sprake van werkelijke kunst. Spr. vond het eigenlijk een schande, dat beide tot de vijf groote dichters van de 17de eeuw worden gerekend. Een ander type is ridder Hooft, voortgeko- men uit W.-Friesche ouders. Zijn vader bracht het tot Burgemeester van Amsterdam, over wien Vondel met veel eerbied sprak Mooft maakte een driejarige reis in Italie leerde daar, hoc het mogelijk is, in zwieri^e taal over onbeduidende dingen te spreken en importeerde.die gewoonte in Holland. Hij was een levenskunstenaar, zooals er weinigen zijn geweest, fijn en zwierig, maar niet nobel en gadf. Hij was een taalvirtuoos, maar geen droomer over de diepe dingen van het leven Breero was in de litteratuur, wat Jan Steen en Ostade waien in de beeldende kunst. Waar gloed is en laaiende vreugd schuimt en nruist, daar voelde hij zich los van het aard- sche beleefde hij de mysterieuze eenheid. Zijn minneliedjes zijn minder bevallig, dan "die van Hooft, maar staan in eerlijkheid en echtheid daarboven. Hp was een zwalfRdmig, maar een rasartist, vol tegenstrijdigheid, maar waar- achtig en vurig. Wanneer zijn leven niet zoo jong was gebroken, dan zou hij zich in de literatuur ontpopt hebben als zijn tijdge- ncot Rembrandt van Rijn in de schilderkunst. De literatuur van Vondel doet denken aan orgelmuziek in wijdsche kathedraal. Zijn lied is fijn en vroom als een gebed. In hem niets van het alledaagsche. Zijn leven is de tragiek van een voornaam. diep ernstig zoekenc mensch; In hem leefde de innipe vroomheid van de Middekeuwen ongebroken voort. In zijn hart geen strijd van het oude en het nieuwe. Het vechten van de protestsntsche nchtingen tegen elkander hinderde hem en hevige verontwaardiging ontvlamt in hem, als hij het grijze hoofd van van Oldenbarne- veldt ziet buigen voor den scherprechter. Hij wordt vervolgd en beboet, maar be- schermd door de Amsterdamsche Vroed schap. Gebogen over zijn bijbel en de boeken van dc kerkvaders opent zich voor hem een nieu- we wereld. De woedende twisten van de theo- logen brengen hem tot verontwaardiging en deze verontwaardiging groeit, ais predikanten zijn Gijsbrecht van Amstel aanvallen, om Katholieke tendenzen. Beu van alle getheolo- giseer geeft hij zich over aan de Moederkerk, oie hem wenkte met zachte muziek, en myste- Het was in lijn 3 der Amsterdamsche Ge- meentetram. Echo's van hoestencle lieden Juffrouw tot medepassagier: „Kunt U mi begrijpen, Mijnheer, dat er in Amsterdam nog zooveel hoestende en kuchende menschen zijn, waar men toch in elke tram kan lezen, dat Akker's Abdijsiroop daar zoo goed voor is. Op mijn woord, ik begrijp sonis de men schen met." (Historisch.) neuze stemmen. Toch is de theologie bij hem niet verstomd; hij staat daar echter tegenover als een adept. In Lucifer, in Adam in Bal- hngschap is de kracht van de innigheid, van waaraehtig geloof. Het is de trag'iek en de grcotheid van Vondels leven, dat hij niet sterk genoeg geweest is den grondeloozen twijfel verstandig te kunnen doorstaan. Toen hij op- hield met zoeken, en aanvaardde door ande- ren vastgestelde waarheden, sneed zijn schip echter recht dcor de golven. Applaus! De vierde avond, die gewijd zal zijn aan Bilderdijk e.a., zal plaats hebben op Woens- dag 28 Jan. eveneens in het Oranje-Hotel StadsBiew^r)«. Gebruik hiertegea Mijaharfit's Anga-Siroop, f 1.75. Bg Apoth. en Drogisten. DE RESTAURATIE VAN DE „H ARMONTE". Een vriendelijk „Salve" begroet den be- zoeker, die thans den gerestaureerden schouwburg de Harmonie" binnen treedt. Deze restauratie heeft men langzamer- n.and zien ontstaan, omdat de schouwburg geen oogenblik gesloten is geweest. Thans, nu het werk zoo goed als voltooid is, hebben wij het wel de moeite waard ge vonden, eens te gaan kijken om orize in- drukken ervan aan onze lezers voor te zet ten. Er zijn groote verbeteringen te constatee ren, die even zoovele bewijzen zijn, dat de heer De Lange, als man- van zijn tijd, in al les wenscht mee te gaan met wat deze tijd eiseht. De ingang b.v. is verfraaid. Wel is waar is zij eenvoudig, doch juist daarom uiterst net. De vestibule heeft mede groote verande- ringen ondergaan, hetgeen allereerst blijkt uit de garderobe, die vierhonderd nummers telt en waarin aparte planken voor hoecien zijn aangebracht. De ingang naar de tooneelzaal is thans dusdanig veranderd dat een tweetal deuren naast de hoofddeur geopend kunnen worden, zoodat de ontruiming van een voile zaal in niet meer dan 5 minuten kan plaats hebben. Bij een eventueele paniek kunnen de uitgan- gen in de foyer en op het tooneel dienst doen, zoodat voor ongelukken in 't geheel geen vrees behoeft te bestaan. Een nractische cassa vergemakkelijkt den kaartenverkoop, terwijl ook vanuit het kan- toor het publiek van plaatsbewijzen voorzien kan worden, wanneer eventueel in de socie- teitszaal eveneens een uitvoering zou worden gegeven. Een paar groote spiegels en een rustbank vervolmaken de inrichting van de vestibule, die alzoo een aangenaam entree biedt. Fantastisch gerangschikt glas-in-lood, geleverd door de fa. Kerrebijn, doet hierbij gezellif aan. De kleur der muren zal nog in overeen- stemming worden gebracht met de tint van de in fraaien stijl opgetrokken en mooi door den hr. J. A. Boogh geschilderde deuren enz Het prettige, zachte eleetrische licht aan- gelegd door den heer Paleari is mede een groote verbetering. De veranderingen in de schouwburgzaal komen, behalve dan de nieuwe betere trap naar het balcon, in hoofdzaak neer op de aangebrachte centrale verwarming, aan- gelegd door den heer J. G. Korsten te Am sterdam. In de groote zaal treft men vijf groote radiators van het grootste type aan en in de foyer vier. Hierdoor is het mogelijk in een betrekkelijk korten tijd beide zalen een aan- gename temperatuur te geven. De oorsprong van deze centrale verwar ming wordt gevonden in een geheel in ge- wapend beton opgetrokken, 3 meter onder den grond gelegen, stookplaats, waarin twee groote ketels met stoomverwarming dienst doen voor de zalen en een kleinere met warm- waterverwarming voor huishoudelijk ge- bruik enz. De bergplaals voor de steenkolen wordt van buiten af aangevuld, zoodat kolenstof en dergelijke ongerechtigheden niet op plaat sen doordringen waar ze niet hooren. De heer J. Bult verdient een woord van lof voor de wijze waarop hij het inderdaad moeilijke werk, als het aanleggen van dezen bctonnen kelder, heeft uitgevoerd. De nieuwe keuken, dien wij in 't voorbij gaan bezichtigden, voldoet thans aan alle te stellen eischen. Ook op het tooneel hebben aanmerkelijke verbeteringen plaats gevonden, hetgeen trou- wens genoegzaam b]ijkt uit het feit, dat de heer De Lange van de leden van ScffotrotooneeP*, 'die filer Donderdag optra- den, een complimentje kreeg over de inrich ting der tooneelkamers. Zij troffen dit in geen enkele provincieplaats nog zoo aan. Het tooneel wordt weer voldoende ver- warmd door vier radiators, terwijl zelfs de centrale verwarming zoo noodig dienst kan doen in den kelder onder de „planken". De kamers, zoowel voor dames en heeren speelsters en spelers als voor grimeur zijn zoo comfortabel mogelijk gemaakt, waartoe een inrichting voor warm water uit de fon- temen niet weinig bijdraagt. Een speciaal gas-toestel is hiervoor geplaatst, dat het mo gelijk maakt in tijd van luttele minuten heet water te hebben, direct uit de waterleiding, dus zoo zuiver mogelijk. Ook in deze kamers treft men centrale ver warming aan, die zelfs is doorgetrokken tot de dames- en heeren-toilets. In de societeits- zaal zijn zes radiatoren geplaatst. Een ca- bine, geconstrueerd volgens verordening der bouwpolitie en die dus niet het minste of "e- ringste gevaar voor brand oplevert, maakt het mogelijk dat mettertijd bioscoopvoorstel- lingen worden gegeven. Vermelden wij ten slotte nog, dat deze restauratie, naar plannen van den architect Jan Wils, te Voorburg, die hiermede veel eer iniegt, door den heer P. A. Riede, aannemer te Woerden, op uitnemende wijze is tot stand gebracht. Dc eigenaar van de „Harmonie" kan thans trotsch zijn op zijn inrichting. CINeMA .M^RICAIN. Het licJtt dat verdween. Een schitterend filmwerk; laten wij met deze woorden onze bespreking aanvangen. Want deze Paramountfilm, die ons de be- kende hoofdvertolker uit: „Als de winter komt" terugbrengt, behoort s ellig tot een der beste films van den laatsten tijd. Zoo prachtig gespeeld en zoo in alle op zichten verzergd ziet men niet vaak een film, 't Was niet te verwonberen, dat velen gister- avond na de eerste «'oorstelling, diep onder den indruk huiswaarts keerden. Dick Heldar heeft reeds in zijn jeugd vriend- schap gesloten met oe lieve Maisie' Twintig iaar later ziet men htm terug als kunstig tee- cenaar in Port Said. Enkele oorlogscorres- xmdenten nemen hem mee als teekenaar naar het oorlogsterrcin in Soedan ert tusschen Lorp, een der ccrrespondenten, en Dick ont- staat een hechte vriendschap. Bij een aanval der woestijnstammen krijgt Dick een sabel- slag over de oogen en keert na voorloopig ge- nezen te zijn, naar Londen terug. Daar ont- noet hij't meisjes weer, dat steeds op hem heeft gewacht. Zij zet hem aan tot het maken van een groot kunstverk. Als Torp op zcke- ren. dag een meisie van de straat redi, en in zijn huis opneenit, ziei Dick in haar onmid- oellijk het model, dat hij vcor zijn ku-nstwerk ncodig heeft. Zij poscert en inderdaad er ontstaat cen prachtschilderij. Het zien wordt vcor Dick steeds moeilijker, toch de oogarts hem de harde waarheid mededeelt, dat hij na een week blind zal zijn. Hfj wil zijn schilderij afmaken en slaagt daarin met inspanning van alle krachten juist voor het fatale tiidstip. Dan komt de scene van het blindworden. Bessie, het model vernielt ncg in een oogen blik van wcede het kunstwerk, maar gelukkug Dick wordt het niet ge- waar en alien, die hij het verminkte schilderij toont, roemen het bovenmate om den blindc zijn 1-aatste illusie niet te ontnemen. JVtede met behulp van de berouwvolle Bessie, komt Dicks jeugdvriendin aan 't slot zijn lot met hem deelen. Prachtig mooi heeft Percy Martmnt de zeer zware rol van Dick Heldar gespeeld. Dat was doorlc-efd van het begin tot het emde en vol ontroering. Maar de drie andere hoofd-vertolkers dienen eveneens geroemd vcor hun buitengewone spel. Jacqueline Lcgan was als het model Bes sie niet te cyertreffen. Keurig spel. David Torrence (niet te verv/arren met Ernest Tor- rence, den schurk e.a. uit Brute Krachten) een-ig als vriend Torp, de oorlogscorranpon- dent. De blonde Sigrid Holmqtust waj; de jeugdvriendin en deed eveneens voortreffclijk werk. Geen filmliefhebber mag dit werk; Het licht, dat verdween, verzuimen. En d'am lette men vooral ook op Dicks eenigen hond, een allerliefst dier. Natuuropnamen en twee kluchten respectievelijk met Bobby Vernon en Dorothy Devore en Eddie Barry en Vera Reynolds gaan aan 't hoofdnummer vooraf. Zij doen allerhartelijkst lachen. REGELING VAN DEN ZONOAGS- En NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR, GEDURENDE 1925. Op 11 Janunari zal geopend zijn de apo- theek van den heer C. M. B. Wanlxa, Mient No. 11. Op Zon- en Feestdagcn en gedunende den: nacht is slechts een der apotheken geopend. De ander apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 10 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend Is, wordt gedurende de daarop volgende week dc nachtdienst waargenomen. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 9 Jan. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode kool per 100 K.G. f 2.80f 6.20, Gele kool per 100 K.G. 1.20f 4.40, Bieten per 100 K.G. 1.502.50, Uien per 100 K.G. 8.20— 11.70, Wortelen per 100 K.G. f 22.40, Andijvie per 100 stuks 0.60—6.20, Brus- selsch lof per K.G. 0.15—/ 0.33, Koolra- pen per 100 K.G. 1.B02.30, Pieterselie per 100 bos 4.20—/ 7.80, Prei per 100 bos 4.3011.50, Spruiten per 100 K G. 10—/ 22, Selderie per 100 bos 8.20— 12.30, Appelen per K.G. 0.08—/ 0.28, Peren per K.G. 0.02—/ 0.25, Boerenkool per 100 stuks 2—/ 6.20, Bloem-endaler kool per 100 stuks 3.208.40. Z A AND AM, 9 Jan. 1925. Veilingvereenf- ging „de Zaanstreek". Boerenkool 30—96 ct per kist, Gr. kool \lA—iy2 ct. per stuk, Gele kool 89 A ct. per stuk, Andijvie 1.50— 1.80 per kist, Zure Appels 79 ct. p. p., Zoete Appelen 57 ct. p. p., Citroenen f 2.40 per 100, Spinaarie 1.20 per kfl. kist, Prei 12X20 ct. per bos, Stoofperen 3—7 ct p. p., Spruiten 10—\ZA ct. p. p., Br. lof 8— 16 ct. p. p., Selderie 3036 ct. per bos, Pie terselie 1017IX ct. p. bos, Banaoen I Jfi

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 10