DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 9 Honderd zeven en twintigste Jaargang 1925. De aanraking met de bittere werkelijkheid. Rstsa* eft 3 WaBefl. Abonnementsprtjs bij voornitbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naay plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZA.TEROAG Diredeur:G H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 10 JANUARI Toen eenigen tijd geleden Boefje werd ver- foond in een van de groote steden zoo schreef mr. Muller in ons vorig nummer toen hebben honderden menschen tranen ge- schreid voordat men aan de collecte toe was De collecte echter, vcor de opvoeding van de werkelijke, levende bocljes, aan het eind van de voorstelling gehouden, bracht bitter wei nig op. Ik heb mij, zegt mr. Muller, toen de op- merking veroorloofd, dat al die weenende schouwburgbezoekers, volgens mijn smaak, niet de ware broeders waren, maar iem and. die het beter wist heeft mij geantwoord, dat mijn oordeel te hard was, dqt de bewogen- heid van al die bezoekers echt was maar dat zij zich instinctmatig verzetten tegen de aan raking met de bittere werkelijkheid, die hun door de collecte voor oogen werd gesteld. Hun schraalheid zou dus geen gierigheid geweest zijn. Ziedaar een opmerkenswaardige verkla- ring die zeker de moeite loont eens nader be- keken te worden. Een groote groep menschen gaat naar den schouwburg om een opvoering van Boefje bij te wonen. Zij weten wat zij dien avond te zien zuller. krijgen, het is van algemeene bekendheid, dat men hun zal toonen hce een verwaar- loosd jochie een prooi van misdaad en ellende moet worden als niet de een cf andere zegen- rijke instelling zich over hem ontfermt, hem tegen ontbering en sleehte invloeden beveiligt en tot een bruikbaar en nuttig lid van onze samenleving maakt. Dat zullen zij te zien krijgen en zij stellen er belang in. Zij stellen er belang in, want er zijn ont- spanningsgelegenheden in overvlced maar zij gaan welbewust naar den schouwburg om Boefje te zien opvoeren. Hun belangstellin? oroeit tijdens het spel tot medeleven en medelijden. Zij doorvoelen de ellende van Boefies - be- staan en zij waardeeren ten voile den ze^en- rijken arbeid door de Vereeni.«nng verricb die over-Boefjes toekomst zal waken. Maar dat is alles theorie. Zij hebben een mooi beek gelezen, een dra ma gezien, een opvoering van Boefje bijge- woond. Nu komt de werkelijkheid en zegt: wat gij gezien hebt is geen fantasie geweest. geen romannetje om U bezig te houden, geen oi- oscoop-bedenksel om een spannende film te kunnen geven, geen succes-stuk dat zonder meer ten doel heeft de verborg-nn snaren van uw gevoel in trilling te brengen. Wat gij gezien hebt is werkelijkheid en droevige ernst. Want Boefje bestaat en er loopen in onze maatschappii duizenden van deze bodies rond, wier ellendig lot gij thans kent en van wier noodzakelijke verzorying en bescher- ming gij alien overtuigd zijt. Maar voor dat alles is geld noodig. Toont dan ook daadwerkelijk uwe belang- stelling en helpt ons. naar vermogen al is het maar met een kleinigheid om deze menschjes van den algeheelen ondergang te kunnen redden. Dan komt de collecte. En al die menschen wie Boefjes droef be. staan nog weinige minuten geleden tot tra nen toe geroerd heeft, die alien doorvoeld en begrepen hebben hoe de Vereenigingen die het arme en verwaarloosde kind bescher- men dringend behoefte aan materieelen steun hebben zij geven weinig of niets voor de collecte. Een verschijnsel dat zich telkens in ande- ren vorm weer openbaart en dat onwillekeu- rig het oordeel uitlokt, dat over het alge- meen de gierigheid en behoud-zucht sterker zijn dan de uit mede-gevoelen geboren drang tot offeren. Men kan beweren, dat velen onmachtig zijn iets te geven, dat deze tijd er een is waSr in men ternauwernood zelf het hoofd boven water kan houden en op alles zal moeten be zuinigen. Maar hier is die bewering misplaatst. Want wie geld beschikbaar hebben om een avond uit te zijn, om dure schouwburgplaat- sen te koopen en na afloop der voorstelling wellicht nog hier of daar te gaan soupeeren. die kunnen ook zeker een kleinigheid missen ten bate van het doel van welks nut en nood- zakelijkheid zij ten voile overtuigd zijn ge- worden. En als het werkelijk zoo zijn mfccht, dat zij zich instinctmatig verzetten tegen de bit tere werkelijkheid die hun door de collecte voor oogen gesteld wordt, dan zijn zij bekla genswaardige zwakkelingen met wier be staan de maatschappij in geen enkel opzicht gebaat is. Hoe zullen wij ooit verkeerde toestanden kunnen verbetereni wanneer wij ons angst- vallig afwenden als de bittere werkelijkheid ons voor oogen gesteld wordt. Wat heeft de samenleving aan droomers en fantasten, aan gevoeis-mc;;- Jien die ivaaea itorten over het droevige lot vac de axmg verschoppelingen uit hun romans, die bij filmvertooningen dreigend de vuisten samen- knijpen als zij zien hoeveel onrecht er dage- lijks nog ongestraft kan gebeuren. Wat hebben wij aan hen, als zij hun zieken b'uurman onverzorgd laten, als zij zijn kin deren in misdaad! en ontucht zien opgroeien zonder een poging te doen hen te redden. Als zij van dag tot dag hun oogen afwen- den om het onrecht niet te zien opdat zij, de gema.kzuchtigen, zelf toch maar niet in moei- lijkheden zullen komen of van hun persoon- lijk bezit voor die anderen een offer zullen moeten brengen. Dan to'ocn zich gemakzucht en egoisme in hun meest afstootdijke vormen. Wat mr. Muller over de opvoering van Boefje geschreven heeft, kan in allerlei vor men geccnsta.eerd worden. ■Op een Heijermansavond komt een zaal ol menschen diep onder den inaruk van het werk van den grooten mees'.er. Tot tranen toe bewogen hoort men hoe hij miskend is, hoe hij in armoede gestorven is en zijn vrouw en twee kleine kinderen onver zorgd heeft moeten achterla.en. En verontwaardiging maakt zich van de geheele zaal meester als er gevraagd wordt, of dit nu de dank der.natie is. Dan komt het oogenblik, dat men het pu- bliek in de gelegenheid step door een- per- soon-lijk offer mede te werken tot herstel van het kwaad, mede tc helpen vcorkcmen, dat hci gezin van den grooten doode aan ontbering en ellende zal worden prijs gegeven. Daafvoor wordt een collecte gehouden. En die heeft op verschillende plaaisen zoo we:n g opgebracht, dat de collccianten er zich dikwijls voor geneerden, het juiste be- drag daarvan in de Turant te publiceeren. Zoo is het in menig opzicht ook bij de ac- tie voor een groot neutraal ziekenhuis ge- gaan. Hoevelen hebben, toen van de eigenlij'ke actie nog geen sprake was, niet beweerd, dat het ziekenhuis er noodzakelijk moest komen en dat alle krachton i.ioesten wcrden inge- spannen om dit dcei te-bereiken. Hoevele hebben niet in en buiten de cou- rant geschreven, dat zij in ruime ms'e, met mi'de hrnd, zouden .offeren zoodra deze p'.an- nen een kans van slagen zouden hebben. En hoevelen lieten niets meer van zich hcoren nu het werkelijk zoo ver is, dat een offer naar vermogen hoe gering ook het b-ewijs kan geven, iat hun enthousiasme geen ccmedie en hun verzeikeringen geen nolle phrasen geweest zijn. Hoevelen zijn er niet, die wachten, altijd maar afwachten. Die al afwach'ende van ouderd'om zullen sterven en hun geld aan zonen en dochters na- 'aten, die ook weer zu'len afwachten. Die alien kijken, hce anderen het doen, die ncoit hebben meegeholpen om de were d iets vcoruit te brengen, die ncoit hebben in- gegrepen om onrecht ie kcc-ren, die nooit een klein persoonlijk offpr brach en als zij er niet reebtstreeks voordeel - an^liadden. Duizenden zijn geboren en gestorven, wier bekromoenheid en egofeme remmend op de rntwikkelin-T van ons maatscnappelijk leven gewerkt hebben. Gelukkig zijn er ook anderen. Er zijn welgestelden, wier mildheid en maatschappcliik medevoelen van algemeene 'bekendheid zijn. En er zijn zelfs minvermogenden, bij wie het gevoel iets voor anderen te kunnen zijn en iets tot verbetering van bestaande toestanden !e kunnen brdranen zoo sterk ontwikkeld is, dat zij nog scberder leven om van hun gering bezit iets ten bate van het algemeen te kun nen afzonderen. Er zijn minvermogenden, die op hun nieuwjaarskaartjes de weldadigheidszegels voor het kind geplakt hebben. Er zijn er die een gulden of twee kwartjes voor Heijermans' vrouw en kinderen kwamen brengen. En er zijn, op ons bureau arme vrouwijes en oude mannetjes geweest, die begrepen, dat een actie voor het ziekenhuisfonds slechts dan kan slagen als zelfs de meest behoudzuchti- gen van aller medewerking overtuigd worden. Met groote dankbaarheid, maar wel eens met de gedachte cf wij dat eigenlijk wel iroch- ten aannemen, hebben wij de zorgvuldig in papier gepakte centen en dubbeltjes, den in cen doosje meegebrachten spaarpot overgeno- men van oude stakkerds die het zelf eigenlijk niet missen konden. Maar die toch been gingen innerlijk rijker en gelukkiger dan zij kwamen, en die als zij 's avonds hun giften verantwoord zagen, de groote voldoening moeten doorvoeld hebben dat zij een goede daadi verricht hadden. Zoolang er nog zulke menschen zijn kun nen wij ons bedroeven over de velen die zich uit behoud- of gemakzucht tegen elke collecte of inzameling verzetten, maar wij kunnen tevens de gedachte niet loslaten, dat net mo- gelijk moet zijn de zelfzucht geleid'elijk door het altruisme te vervangen. Waar iu-t r; 1 hoe d»- r-ok. gostrooid kan ivoideji. meet het inogelijk ziju door nauw- lettende verzorging en leiding eenmaal een rijken oogst binnen te halen. Opwekking tot het goede, een beroep steeds weer op de betere instincten die toch in ieder mensch aanwezig moeten zijn en op den duur zal het zoover moeten komen, dat het algemeen belang tot richtsnoer van ieders handclingen zal dicnen. Dat zal de tijd zijn, dat men zich niet meer instinctmatig tegen de aanraking met de bittere werkelijkheid verzet maar dat men er vrijwillig op uittrekt om die werkelijkheid te leeren kennen. Opdat, in het algemeen belang, het kwaad in zijn groei gestuit en het goede tot ontwik- keling gebracht kan worden. finitenlmul DE CONFERENTIE TE PARIJS. De information" geeft de cijfers der Ruhr- rekening, waarover de financieele conference zal beraadslagen en de voorloopige Fransch- Belgische rekening met de bedragen in mil- licenen goudmarken: 1. Voor inbeslagnemingen en requisitie voor Frankrijk 40, voor Belgie 5 'A 2. In natura voor Frankrijk 318, voor Bel gie 108.6 en voor Italie 59.8. fti totaal voor Frankrijk 358, voor Belgie 114.1 en voor Italie 59.8. Voorts aan kolen- belasting 129, douane 163, bosschen 27, re gie 67, paspoorten-, 3, enz. enz., in totaal 49C millioen goudmark. Aftrek kosten: kosten van invoer 16. kosten voor het laden der steenkolen en exploitatie der fabrieken 54. Militaire uitgaven van Frankrijk 95, van Belgie 19, totaal 114 millioen goudmark. Deze rekeningen»zijn thans dnderzocht door den technischen dienst voor de reparatiekos- ten. De voornaamste,bezwaren van de Britsche en Italiaansche gedeleeeerden hebben be- trekking op de 114 millioen goudmark voor militaire uitgaven van Frankrijk en Belgie, die zij zouden willen zien teruggebracht tot 50 millioen voor Frankrijk en 10 millioen voor Belgie. die ddn moeten gevonden wor den op de leveringen in natura. Van Fransche zijde wordt daartegenover Testeld, dat een compromis zou gevonden kunnen worden, indien de cckesverkoopen als leveringen in natura konden worden be- schouwd en de dure exploitatiekosten der mij- nen teruggevonden zouden kunnen worden uit de ontvangst in geld uit de panden. DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. Naar de bladen melden, heeft het rijkska- binet op grond van het rapport van staals- secretaris Trendelenburg beslist, dat het den door Frankrijk voorgestelden modus vivendi niet kan aanvaarden. Ook de industrieelen te Essen hebben zich tegen de voorgestelde regeling uitgesproken. DE ONRUST IN DE LANDEN OM DE ROODE ZEE. In verband met het feit, dat de troepen van Ibn Saoed, den koning van Nejd, aanvallen hebben gedaan op de Irakstammen ten Z.W. van Nasiryah, heeft de Engelsche hooge commissaris een in krachtige termen vervatte nota aan sultaan Ibn Saoed doen toekomen, waarin wordt gezegd, dat aan de overvallen een einde meet komen en dat het geroofde meet worden teruggegeven. Naar gemeld wordt, hebben de aanvallers bij een raid alle tenten van een kleinen starn vernield en alle leden van den stam boven de tien jaar gedood. De vrouwen werden met rust gelaten, nadat deze haar sieraden had den afgestaan. De luchtstrijdkrachten ondernemen thans een expeditie tegen Saoed's troepen. Tot dus- ver werden 50 man en verscheidene kameelen gedood. DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE PARIJS. Het geval van het in stukken gesneden lijk, dat in Parijs op straat gevonden is, wordt jfeheimzinniger dan ooit. De politie zoekt voortdurend naar den leiddraad, ter- wijl ook getracht wordt, de identiteit van het slachtoffer vast te stellen, of, indien dit niet mogelijk is, het ontbrekende hoofd te vinden. De directeur van het identificatiebureau Beyle heeft in deze kwestie bijzondere maat- regelen genomen. Door zijn zorgen heeft men nauwkeurige vingerafdrukken van het lijk genomen, die terstond aan de politie-bureaux over de geheele wereld zijn toegezonden, om ze te vergelijken met de daar aanwezige re produces van vingerafdrukken. Men doet echter goed niet al te groote ver- wachtingen te koesteren van deze poging, aangezien het zeer goed mogelijk is, dat het slachtoffer nimmer met de justitie in aanra king is geweest en in welk geval zijn vinger- afdruk natuurlijk op geen der bureaux be- kend is. De betrokken afdeelingscommissaris van het gerechtelijk onderzoek blijft nog steeds een gr#)t aantal brieven ontvangen, maar ofschoon deze politie-ambtenaar ieder aan- wijzinf onvertroeid en nauwkeurig onder- zoekt, is het hem nog niet mogen gelukken eenig houvast te krijgen. In een van die brieven wordt de veronder- stelling uitgesproken, dat het lijk misschicn afkomstig zou kunnen zijn van een naburig gasthuis. Een oogenbli!. heeft men het on derzoek in die richtm<>- ceh id, maar men is cr spoedig van •'Hggekomen. AMERIKA EN HET INTERNATIONALE HOF. Senator Willis heeft bij het Amerikaansche Congres een resolutie ingediend, waarin hij Amerika's toelreding tot het Wereldhof voor- stelt, met de bepaling, dat een uitspraak van het Hof, welke het karakter van een advies draagt, de Vereenigde Staten niet zal binden. WAARDELOOZE SPAARBANK- BOEKJES. In de naburige Duitsche grensphatsen wordt naar men uit Dinxperlo meldt thans werk van gemaakt om Duitsche spaar- bankboekjes op te koopen, daar men verwacht dat de ingeschreven bedragen, die waarde- loos waren geworden, in 1926 voor 50 pro- cent van den tegenwoordigen markkoers zul len worden uitbetaald. ERNSTIGE MIJN'RAMP. Naar uit Boekarest wordt-gemeld, is in de n a bij heid van Damanesti een mijn ingestoii. van de 100 in de mijn werkzame arbeiders •worden er velen vermist. Onder de puinhoo- pen vond men reeds 15 dooden, terwijl 23 zwaargewonden werden te voorschijo ge- haald. DE AMERIKAANSCHT VLOOT. De senaatscommissie voor de Amerikaan sche marine heeft, naar de „Chicago Tribune" vemeemt, rapport uitgebracht over den toe- stand der vloot, een rapport, dat de schreeu- wers over de ontoerekenbaarheid van Ameri ka's maritieme bewapening (onze New-York- sche correspondent schreef dezer dagen over hen) zegt het Hbld., volkomen in het ongelijk stelt. Hoewel thans drie offideele lichamen ver- klaard hebben, dat de toestand van de vloot gunstig is, zijn de voorstanders van een krachtiger vloot nog lang niet voldaan, zoodat men nog heftige debatten over dit onderwerp in het Congres kan verwachten. KERKSCHATTEN TE KIEF ONTDEKT. De Russische bladen melden, blijkens een bericht uit Riga aan de „Times", dat de autoriteiten te Kief in een klooster aldaar een verborgen schat hebben ontdekt, welke op deze wijze onttrokken was aan de seque- stratie der kerkelijke goederen door de Rus sische regeering in 19211922. Honderden kilogrammen goud werden gevonden, twee ton zilver, voorts groote hoeveelheden oude zilveren munten, gouden vaatwerk, cruci- fixen en edelgesteenten. In het klooster moet ook coutra-revoluti- or.naire correspondence zijn ontdekt en men vermoedt, dat dit alles spoedig zal lciden tot een groot proces tegen de geestelijkheid te Kief. OOK EEN HAARMANN OP CUBA? Uit New York komt, naar de „Prager Presse" meldt, het bericht van afschuwelijke vondsten van stuk gehouwen en afgestroop- te menschenlijken in een sedert jaren onbe- woond huis op den BravO, de hoofdstraat van Havanna. De slachtoffers schijnen in dit geval uitsluitend van het vrouwelijk ge- slacht te zijn, en, voor zoover op dit oogen bli^ vast te stellen is, meest van vrouwen van tusschen de twintig en dertig jaar. Een van de lijken is door den eigenaar van een sui- kerplantage herkend als van zijne sedert twee maanden vermiste zuster. Van den da- der, die naar de theorie van eenige experts, een vrouwelijke moet zijn, ontbreeks voorals- nog ieder spoor. DE JUWEELEN-COLLECTIE VAN EEN VERDWENEN VOGELSOORT. Van een uitgestorven vogelsoort, de moa, die op Nieuw-Zeeland leefde, vindt men nog steeds merkwaardige overblijfselen. De moa, die uiterlijk op een struisvogel leek, maar veel grooter was, droeg steenen in den krop om haar voedsel te vermalen. Dat voedsel bestond uit taai struikgewas en er waren dus extra harde steenen noodig. Wat de vogel ervoor gebruikte, is nu nog te constateeren, want op de plaatsen, waar een dier stierf, vindt men hoopies kwarts, chert, jaspis en quartziet. Van het skelet is niet meer geble- ven, maar de collectie steenen, die het dier meedroeg, heeft een langer bestaan. Prof. Lee, die onlangs de aandacht op dit verschijnsel vestigde, wijst er ook op, dat de vogels een goede keuze hebben gedaan door de bijzonder harde half-edelgesteenten te kiezen. Dezelfde gewoonte kwam verder voor bij den voorhistorischen dinosauros. DE AARDBEVINGEN. Omtrent de aardbevingen in den Elz?.s. wordt nog gemeld, daf de schokken werden gevoeld tusschen de Saone en de Rhone. Tc- Chalcn sur Saone vielen de schilderijen van den wand, deuren vlogen open en vensterrir- ten rinkclden. Vele menschen renden de straat op. Te Remiremont vlogen de deuren op het station door het breken van de sloien open. De electrische lichtkabels werden op verschil lende plaatsen vernield. DE DROOGLEGGING GESABOTEERD De congresleden te Washington herade- men, want de behandeling van het echtschei- dingsproces van den afgevaardigde Frank Scott is uitgestekl tot Maqrt. Zoolang zijn ze tenminste geen onthullingen meer te vree- zen over de Washingtonsche uitgaande we- vk! en in het bijzonder ever het nachtlevch in congrcskringcu. Da mover is het .en en ander aan het licht gekomen in de kleine rechtzaal van Alpena, in Michigan. Mrs. Scott heeft daar ter onder- steuning van haar eisch tot echtscheiding we- gens „verwaarloozing" over open gedaan. Zij deelde mede, dat haar echtgenoot, ondanks het feit dat hij voor de Volstead-act had ge- sternd, ncoit voor het hanengekraai thuis- kwam. ledereen drinkt in Washington, je kunt je niet wenden of keeren, of je ziet een cocktail", of „eggnogg", whiskey of iets dergelijks." Mrs. Scott gaf verder een uitvoerige be- sciirijving van nachtelijke drankgelageu en spzeipartijen, waaraan vele congresleden met hun vrouwen geregeld deelnemen. Zij zelf en haar man dronken niet veel, maar hun apar- tementen stonden steeds open voor hun tal- rijke vrienden en de wijnkelder was als regel goed gevuld. Zelfs de hote'.bedienden konden soms een glaasje komen halen. „Is dat werkelijk gewoonte in Washing ton?" vroeg meer en meer verbaasd de rech- ter. Mrs. Scott bevestigt het en gaat door met haar nachtelijk verslag. Het officieele speel- lckaal, voor H. H. wetgevers stond bekencf als „Boars' nest". Hier komen bij geregeld sa- inent hier zitten zij 's avonds, wanneer zij verondersteld worden in's lands belang ijve- rig en aandachtig werkzaam te zijn. Gedurende een reis naar Panama, onder- nomen door een aantal „droge" afgevaar- digden met hun vrouwen, was er een uitge- zochte voorraad whiskey en andere verboden heerlijkheden in den trein en de mannen, ver- klaare Mrs. Scott, dronken en speelden den heelen dag. De „Daily Telegraph" verneemt uit New York, dat als gevolg van deze onthullingen, in het congres voorgesteld is, een wet uit te vaardigen, krachtens welke alien, die in staatsdienst zijn, verplicht zullen worden. een verklaring te onderteekenen, dat zij er mede bekend zijn, dat zij bij het eerst voor- komende geval van drankgebruik zullen wor den ontslagen. Inmiddels constateerai verschillende bla den met meer of minder leedvermaak, dat de Amerikaan lacht om „prohibition" en dc re geering vrij belachelijk wordt gemaakt. EEN BOEKEN-FIGUUR NOG IN LEVEN. Ontelbaar velen hebben ongetv ijfeld den roman „Ships that pass in the Night" van Miss Beatrice Harraden gelezc welke uit- kwam in 1893 en duizenden van deze lezers zullen zich herinneren den kleinen gebochel- den brievenbesteller Warli, een van de min der op den voorgrond tredende figuren. Er zijn waarschijnlijk echter weinig lezers, die weten, dat Petershof, waar de geschiedenis zich afspeelt, Davos is en dat Warli nog leeft. Hij loopt nog zijn dagelijksche ronde met de brieven, evenals in 1890 toen Miss Har raden hem voor het eerst ontmoette. Op den j.l Nieuwjaarsdag vierde hij ,zijn veertigja- rig jubileum bij de posterijen en ontving van de post-autoriteiten een gouden horloge ten geschenke. Zijn ware naam is Johann Friednch Wehrli. Hij is niet gebocheld, doch een klei ne ineendrongen figuur. DE AANSTAANDE Bl.OEMEN- TENTOONSTELLING. Dc buitenlandsche tuinbouwbladen hou den zich g regeld bezig met de Internationa le Voorjaars-Bloemententoonstelling welke in het aanstaande voor jaar te Heemstede zal worden gehouden, en lichien hun lezers in omtrent den omvang en de beteekenis de zer manifestaCe. Maar ook de groote dagbladen in het bui- tenland wijden hare aandacht aan de ten- 'toonsielling. Het bekende Antwerpsche blad „Le Matin" had dezer dagen een lang arti- kel van een deskundigen medewerker, waar in zeer uitvoerig de wordingsgesthiedenis en de opzet van de onderneming worden be- schreven. De nadruk wordt gelegd op het feit, dat de Vereeniging voor Bldembollen- cultuur, die haar organiseert, uit eigen be- weging, wegens den nood der schatkist, af- stand heeft gedaan van het waarborgsubsi- dle van f 50.000, dat de Regeering haar reeds in 1920 had toegezegd, toen het plan bestond de tentoonstelling het daarop vol- gend jaar te houden, en dat de voorkeur ge geven is aan het bijeenbrengen van een waarborgfonds uit eigen middelen zonder eenigen financieelen steun van overheidswe- ge. Deze gedragslijn wordt door den schrij- ver ook zijn landgenooten aanbevolen. Hij besluit zijn artikel met de voorspelling dat de tentoonstelling te Heemstede een hoogst belangrijke tuinbouwkundige gebeurtenis zal worden en wekt de tuinbouwvereenigingen op om tijdens ^en winter de noodige maat- regelen te treffen om een gezamenlijk bezoek barer leden aan de tentoonstelling voor te bereiden. De „New-York Times" geeft eveneens een uitvoerige beschrijving van wat de tentoon stelling worden zal en knoopt daar eenige beschouwingen over de belangrijkheid der Nederlandsche bloembollenteelt aan vast. Het blad zegt, dat er sprake is van een spc- ciale toeristenboot van New-York naar dc bloemboltenvelden en de tentoonstelling, die samen valt met den bloeitijd in de velden. Volgens de „New-York Times" belcTt !e tentoonsKlling alles in de schaduw te -lien stellen wat ooit te voren on dit o-ebjed is te zien geweest ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1