DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 9 Honderfi zctcn en twiutiigste Jaargan! 1925. MAANDAG n BiifliiiiW ftesfeal tiff 2 Waflen Abonnementspriis bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie Jto. 33. Diredeur: G H. KRAk. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 12 JANUARI Bnitenland IN DE REGEERINGSCRISIS DUITSCHLAND. De minister van financien, dr. Luther, heeft na een conferentie, die hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag met den njkspre- sident had, Zaterdagvoormiddag besprekin- gen gevoerd over de mogelijkheid van een kabinet onder zijn voorzittersehap, nu dr. Marx de opdracht tot kabinetsformatie heeft teruggegeven. Dr. Luther beg on zijn onder- handelingen met een conferentie met den voorzitter van de Duitsch-Nationale fractie, Schuele, die principLci geen bezwaar maak- te. Hij verklaarde verdcr, dat de Duitscn-Na- tionalen zich niet wilden binden, daar zij wenschen af te v aciden hoe het kabinet ei de- finitief zal uitzien. Daarna onderhanuelde Luther met voorzitter der Duitsche Volkspartij, Scholz, die zich allerminst tegen een Icabinet-Luther verzetten kon, daar do eventuecie kabmets- voorzittei" feitelijk tot de Duitsche Volkspartij behoort. De tesprekingen met den voorzitter van de Centrum-partij, Fehrencach, hebben tot geen definitief resultaat geleid; het schijnt dat het Centrum er weinig voor voelt een kabinet-Luther te ondersteunen, maar daar- entegen wel bereid zal zijn, een neutra.e hou ding aan te nemen. Eventueel zal het Cen- trumlid dr. Braun tot het kabinet ickMcacn zonder zijn fractie te vertegenwoordigen. De vroegere rijkskansclier dr. Wirth doet pogingen het kabinet-Luther te verhir.deren door er op te wijzen,d at eend ergelijk kabi net een verkapte rechtsche regeering zou ^De democrateo staan op hetzelfde stand- punt als het Centrum; de beslissing ligt ech ter niet bij hen, daar ook zonder den steun der democratische fractie Luther een meer- derheid kan vormen. De Beiersche Volkspartij en de Wirtschafts- partij zijn bereid den minister van financien als rijkskanselier te steunen. Komt een kabinet-Luther tot stand dan zal dr. Stresemann de portefeuille van buiten- iandsche zaken behouden, Gessler die van rijksweer en blijft graaf Kanitz minister van Landbouw. De „Germania" bevat een scherpen aan- val op Stresemann, die duidelijk doet uitko- men, hoe scherp de tegenstellingen tusschen rijkskanselier Marx en dr. Stresemann zijn geworden. Het blad verwijt Stresemann, dat hij de Duitsch-Nationalen aan de regeering wil helpen, uitsluitend omdat anders de Duitsche Volkspartij de concurrentie met de naticnalis- ten niet kan volhouden. Als laatste van de partijleiders werd de voorztter van de sociaal-democratische Rijks- dagfractie, Hermann Mulfer, door dr. Luther ontvangen. De minister liet uitkomen, dat het niet zijn bedoeling was. een rechtsch strijdkabinet tegen de linkerzijde te vormen. Miiller heeft echter zeer bes'ist aan Luther medegedeeld, dat de sociaal-democraten te gen een rechtsch kabinet in scherpe oppositie zullen treden en aan dr. Luther niet hun ver- trouwen zullen geven. In de kwestie der regeeringsvorming is men nog geen stap verder gekomen. Thans is ge- bleken dat terwijl Marx bij zijn pogingen tot vorming van eon kabinet heeft schiobreuk •leden op de houding van rechts, Luther der- gelijke moeilijkheden heeft met de linksche partijen. Het centrum heeft zijn houding ove; een kabinet zooals Luther zich dat heeft voorgesteld. nader genreciseerd. Met alge- meene stemmen besloot de fractie dat de door Luther afgelegde verklaringen de centrum- fractie niet in staat stellen deel te nemen aan een dergeliik kabinet-Luther. Door dit besluit is een geheel meuwe toe stand ontstaan. Het blijft af te wachten of Luther daarin aanleiding zal vinden om zich opnieuw in verbinding te Snellen met de lei- ders van't centrum of dat hij nu zijn massie als mislukt zal beschouwen. Een ding zou echter het gevolg kunnen zijn van het besluit van het centrum, n.l. dat noch Luther, noch remand anders een uitgesproken rechtsch ka binet tot stand zal kunnen brengen. DE CONFERENTIE TE PARIJS. Het accoord van de geallieerde ministers van financien berust op de volgende grond ^De^iquidatie van de inkomsten uit het Ruhrgebied zal geschieden op den grondslag van het Fransche plan. De kosten van exp oi- tatie en bezetting zullen worden afgetrokken van de totale ontvangsten. De netto op- brengst groot 1 milliard goudmark, zal op rekenin-g worden gebracht van alle geallieer- de mogendheden. Erkend wordt dat het Bel- gische prioriteitsTecht nog niet geheel is yer- vallen, aangezien Belgie nog 12C millioen goudmark moet ontvangen. Belgie zal het saldo van zijn pnonteits recht ranen door gulerende twee jaren 8 pet. te ontvangen uit de annulteiten van het Da- wesplan. Daarna zal dit percentage vermin derd worden tot een nadtr te bepalrn getal en de rest van de 8 pet. zal dan aan Amerika worden toegewezen. De Amerikaansche en Engelsche geaele- feerden kwamen over een, dat de Vereenigde taten zullen mogen deelnemen in de annui- teiten van het Dawesplan bij wijze van her- stel, maar de terugbetaling der bezettings- kosten der Amerikaansche troepen zal over 25 jaren worden verdeeld, te beginnen met September 192b- De Britsche kanselier van de schatkist Winston Churchil heeft in een interview ver- klaard, dat de voornaamste richtlijnen van een EngelschAmerikaansche overeenkomst betreffende de terugbetaling van de kosten van de legerbezetting en der Amerikaansche inaterieele schade, thans geregeld zijn. De Amerikaansche „observer" Logan, wacht op de aanvaarding van deze overeenkomst door zijn regeering. De plenaire zitting van de Conference, welke op heden was vastgeste.d. is uitgesteld tot morgen. Churchill is vol vertrouwen, dat dan op dien dag de overeen komst geratificeerd zal worden. Hij is voor- nemens Woensdag naar Londen te vertrek- ken. Volgens een Fransch bericht voorziet de overeenkomst erin, dat Frankrijk 52 pet. van de Duitsche betalingen uit het Dawes-plan krijgt, Belgie 8 pet. tot 1926, daarna 4 pet en de andere 4 pet. is toegewezen aan Amerika DE FRANSCH-DUIT5CHE HANDELS- BESPREKINGEN. De leider der Duitsche delegatie, Trende lenburg, is te Parijs teruggekeerd met gewij- zigde voorstellen, waarmee gehoopt wordt dat eens modus-vivendi bereikt zal kunnen worden. Zaterdagmiddag had bij een zeer lang onderhoud met den Franschen minister van handel. GEHEIME DUITSCHE ORGANISATIE5. De pclitie te Bcrlijn heeft drie leden van den Wickingbund gearresteerd, die indertijd werden vervolgd als ledctn van een geheimen bond, alsmede wegens bedrog en valschheid in geschrifte. Zij stonden juist op het punt om naar Tjecho-Slowakije te vluchten. Verder wordt gemeld, dat de politie een ver- boden Rossbach-organisatie heeft ontdekt. Zes leden zijn gearresteerd, terwij'l_ beslag werd gelegd op een groote hoeveelheid belas- tend materiaal, waarender een brief aan Ross bach aan een geheim adres in Salzburg. DE DUITSCH-VoLKISCHEN EISCHEN EBERT'S AFZETTING. De Dui'sch-Volkischen hebben in den Rijks- dag een motie ingediend die uitsluitend voor prcpaganda-doelemden moet worden be- schouwd. Zij vragen daarin, Rijkspresident Ebert door cen volksstemming te doen afzetten, om- dat hij in 1918 landverraad heeft gepleegd, en omdat hij sedert jaren met Barmat dik be- vriend is en door misbruik te maken van zijn tie, Barmat heeft bevoordeeld. Het aan- zien van den president heeft door een en an- der in binnen- en buitonland zeer geleden. EEN NOODKREET DER RUSSISCHE LETTERKUNDIGEN. Een organisatie van Moskousche auteurs, dichters en tooneelschrijvers heeft een schrij- ven met meer dan 100 handteekeningen inge diend bij den raad van Volkscommissarissen, waarin zij de aandacht. vestigt op de moeilijke economische omstandigheden waarin zich te- genwoordig de Russische letterkundigen be- vinden. De nota verklaart. dat Russische schrijvers van alle persoonlijk initiatief zijn hero of d, dat vrijheid van gedachten en van het geschreven en gedrukte woord volkomen onderdrukt worden en dat de tegenwoordige vorm van censuur, uitgeoefend door feitelijk onbevoegde censors, de Russische literatuur zal dooden. Ten slotte verklaart de nota, dat „er voor den Russischen schrijver wegens de ellendige omstandigheden, waarin hij verkeert, geen ander keuze overbliift dan zelfmoord". Een lijst van 300 Russische schrijvers en dichters, die in de laatste paar jaar een eind aan bun leven hebben gemaakt, is bij het schrijven gevoegd. DE CAMPAGNE TEGEN TROTSKI. Hoewel -de Russische Sovjet-regeering voortgaat te ontkennen, dat er represaille maatregelen tegen Trotski zijn genomen, we gens zijn critiek op het driemanschap Zinow- jefStalinKamenef, is de Moskousche Tsjeka naar uit Rusland aan de ^Mor ning Post" wordt-bericht steeds bezig met de Russische hoofdstad meedoogenloos te „zuiveren" van alle oppositie en pro-Trotski- elementen. Op 27 December werd de eerste groep van tegenstanders van KamenefStalinZinow- jef naar het district Tsjerdyn gedeporteer i. Deze groep omvatte 114 leden van de „Ar- beiders Oppositie" en de ..Trotski-Partij", die beschuldigd waren van deelneming aan 1e anti-sovjetdemonstraties op 7 November. Oo denzelfden dag kreeg een bataljon genie- manschappen, dat in het Kremlin in kwar- tier lag, plctseling opdrac' 1 om naar de pro vince Smolensk te vertrekken. De reden hier- toe was, dat zich een optnerkelijke graad van demoralisatie onder de lagere manschappen had geopenbaard. Deze soldaten waren fe>- telijk alien lid van de Communistische Partij en van den Jong-Communistischen Bond en hun onrust stond in verband met het geschil tusschen Trotski en het driemanschap. Op den tweeden Kerstdag arresteerde de Tsjeka in Moskou een militaire organisatie van een der communistische oppositiegroe- pen. Ook ontdekte zij een geheime berg- plaats van vuurwapenen in een der zomer- verblijven van het Petrofski-park, welke wa- penen aan de oppositie-groep toebehoorden Onder de gearresteerden bevonden zich ver- scheidene officieren van het garnizoen to Moskou. Op 29 December arresteerde ie Tsjeka een verdere oppositiegroep, bestaande uit .,Trots- ki-isten", partijlooze arbeiders, en leden van de Arbeidersgroep. Onder de gevangenen be vonden zich verscheidene officieren en solda ten van het roode leger. De bolsjewiki geven toe, dat de vijandig heid tegen het Sovjetregiem in de dorpen steeds grooter wordt. De Prawda van 23 De cember, die de aandacht vestigt op een reeks rapporten van haar correspondent ov deze zaak, schrijft: „Deze korte mededeelingen geven §lechts een zeer klein aantal weer van de talrijke "moorden op Sovjet-leiders, die in de dorpen plaats vinden." DE NIEUWE'KIESWET IN ITALIe. De parlemen'aire commissie heeft den nieuwen tekst van het wetsontwerp tot hervor- ming van de kieswet goedgekeurd. VERVOLGING VAN BLASOO IBAN'EZ. Naar aanleiding van een aanklacht, door Quinones de Leon ingediend, zal de Fran sche regeering een vervolging instellen, op grand van di Perswet van 1881, tegen Blas- eo Ibanez, wegens beleediging van een vreem- den souverein, op Franschen bodem ge pleegd. Dit slaat cp Ibanez' geschriff „A1- phonse XIII demasque'Men herinnert zich, dat de in N'izza verblijven-de Spanjaard ijvert vcor het uitroepeivvan de repub'iek in Spanje. WEER MIST IN LONDEN. Ten gevolge van den mist had Zaterdag in Londen weer een bslangrijk aantal verkeers- ongelukken plaats en werd ten groot aantal 'reinen opgehouden. Het mexkwaardigste on- geluk gebeurde in HoTand Park Avenue, waar een botsing plaats had tusschen twee particuliere auto's, een autobus, een motor- fiets met zijspanwagen en een vrachtav.to Een van de particuliere auto's werd ernstig be- schadigdeen aantal passugiers van de auto bus klaagde o-er nervositeit tengevolge van den schok. De motorwielrijder werd vrij ern stig gewond en moest naar een hospitaal wor den gebracht. Een emstiger ongeluk gebeurde in dezelfde buurt, toen 'n vrachtauto in botsing kwam met 'n char-abancs, waarin 'n aantal kinde- ren naar een feestje vervoerd werd. Een van de kinderen werd gedood en zes andere wer den min of meer ernstig gewond en naar een ziekenhuis gebracht HET PRUISISCHE PANAMA. De Duitsche Rijksdag heeft besloten tot het instellen van een commissie, welke in de eerste plaats tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de doer de administratie der posterijen aan het Barmat-concern versirekte credieten, waarvoor de tot het Centrum behoo- rende minister Hofle verantwoordelijk is. Er wordt ernstige cri.iek uitgeoefend op de verklaring van den rijksminister van poste rijen, dat het aan het Barmat-concern ver- strekte bedrag door effecten en wisseldepot is gedekt en dat het bovendien bij binnen- en buitenlandsche verzekerings-maatschappijen is verzekerd. Er wordt beweerd, dat door de administratie der posterijen zelf zeer ernstige bedenkingen zijn geopperd tegen de door Bar- mat gestelde waarborgen. In een gehouden bespreking tusschen Julius Barmat en een vertegenwoordiger van de Pruisische Staatsbank en van de rijksposte- rijen verklaarde de laatste, dat de door Bar- mat verstrekte onderpanden zeker verdienden opnieuw te worden onderzocht. Barmat verklaarde zich bereid nieuwe waarborgen te geven, doch tneendc, dat dit zeer moeilijk zou zijn. Hoffe is op zijn verzoek van zijn functie als rijksminister der posterijen ontheven, alsmede van die als minister voor het bezette gebied. De instel'ing van de parlementaire commis sie van onderzoek maakte dit besluit noodza kelijk De nationaal-socialistische rijksdagfraetie heeft een voorstel ingediend om Hofle voor het staatsgerechtshof te dagen. De Berlijnsche rechtbank heeft het verzoek tot invrijheidstelling van de beschuldigden in de Barmat-affaire van de hand gewezen en het arrestatiebevel verlengd. AANVALLEN OP WIRTH EN FEHRENBACH. De Duitsoh-nationale „Tag" bevat een aanval tegen de linkkhe centrumleden Wirth en Fehrenbach, die in de inflatieperiode hebben deelgenomen aan de oprichting van een ondememing van twijfelachtig karakter, de Mologa, welke hcutzaken in Rusland dreef. Behalve de twee bovengenoemden zou den hierbij rok betrokksn zijn de in verbanc met de Barmat-affaire meergenoemde Cen trumafgevaardigden Lange en Stegermann. Deze ondememing zou doqr bcmiddeling van den rijkspostmimster Hofle een crediet van 12 millioen goudmark van de posterijen hebben gekregen. Het is inderdaad juist ge bleken, dat de posterijen aan deze ondeme ming een crediet hebben verstrekt. De oprich ting van de Mologa was echter, naar de Tel meent te weien, zeer zakelijk geweest. Ook het Stinnesconcern nam cr aan deel. Juist omdat Wirth in den raad van beheer zitting had zou de Mologa bij haar crediet aanvrage d; tcestemming van -de rijltsregeering en van de rijksbank hebben gekregen. Na een nauwkeu- rig onderzoek van de onderpanden door den rijkskanselier en den vice-persident van de rijksbank had de rijksbank daartoe haar toe- s emming gegeven. De president van e'e rijksbank, voor wien alle overige crediot-quvaties, die thans gc- wraakt worden, geheim werden fTvhouden, had van dit crediet kennis gedragen. De pogingen om dr. Wirth in het schan- daal te betrekken, kunnen wel als mislukt werden beschouwd. De Deutsche Zeitung" beweert, dat mi nister Hofle cp het crediet, dat hij de firma Barmat ter beschikking stelde, 60.000 mark prcvisie heeft ontvangen. Hofle heeft ean aanklacht wegens uister ingediend. EEN OORLOGSMISDADIGER BIJ VERSTEK VEROORDEELD. De krijgsraad voor de provinces Luik en .uxemburg heeft den EHiitschen generaal- majoor Von der Esch, bijgenaamd den „beul van Ar'.on", bij verstek ter dood veroordeeld. Hij wordt beschuldigd woningen in brand te hebben doen steken, waarin zich verschillende personen bevonden, 64 huizen te hebben laten vereiielen of beschadigen, 100.000 francs te hebben afgeperst ten nadeele van het gemeen- tebestuur van Arlon en een inspecteur van po litie te hebben gedood. EEN GEPLAAGD MILLIONNAIR. Alle kwellingen die aan een milionnair te wachten staan als hij terugkomt in het land dat hij jaren geleden als een arme stakker verliet, zijn dezer dagen overkomen aan den millionnair MacRae bij zijn terugkeer in'zijn geboorteland Engeland na een afwezigheid van achttien jaar, gedurende welke hij in Ar gentina kans zag in de olie zijn groot for- tuin bijeen te garen. De merkwaardigheid heeft zich nu voor- gedaan, dat zijn familie zich tijdens zijn af wezigheid met eenige honderden leden schijnt te hebben uitgebrc-id, allemaal personen, van wier bestaan hij geheel onkundig was geble- ven tot op dit oogenblik. Geen rustig uur kan de geplaagde million nair zich meer in zijn Londensche hotelka- mers veroorloven. Honderden brieven stroom- den hem dagelijks toe van pei'sonen, die blijk- baar toegevend aan een zeker familiezwak niet konden nalaten zijn geheugen omtrent hun bestaan wat op te frisschen door hem in hun verschillende kwaliteiten van oom, tante, neef, nicht, enz. een zoo hartelijk mogelijk welkom in het vaderland.toe te roepen. Anderen hechtten meer waarde aan het ge- sproken woord, vandaar dat al voor achten 's morgens tientallen bezoekende „familiele- den" belangstellend voor des millionnairs kamerdeuren queue maakten. Bovendien beging MacRae de fout te ver- klaren dat hij naar Glasgow zou gaan om te trachten zijn vader weerom te vinden. Deze openhartige bekentenis heeft namelijk tot ge volg gehad, dat een der briefschrijvers, wien dat ter oore was gekomen, zijn epistel aan- ving met de .woorden„Geliefde zoon, als ik mij niet vergis, geloof ik, dat je je reis naar Glasgow beter kunt opgeven omdat ik meen, dat ik zelf je bloedeigen vader ben. Misschien zal je schrikken als je me ziet en me niet meer herkennen want mijn gezicht is wat misvormd door een brand." i Dat deed de maat overloopen met het ge volg, dat de millionnair ijlings weer zijn kof- fers pakte en met de eerste de beste gelegen- heid naar Schotland vertrok. TEGEN DE^I HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN. De Belgische minister van Staat, Carton de Wiart," is benoemd tot Belgisch vertegen woordiger in de commissie tegen den handel in blauke slavinnen en ter beseherming van kinderen. De Britsche regeering had den weosch te kennen gegeven, "dat de internationale asso- ciatie ter beseherming van minderjarigen on der den Volkenbond zal komen te ressorteeren. Dit voorstel is aangenomen en in deze Vol- kenbondssectie zal Carton de Wiart nu Bel gie vertegenwoordigen. EEN ZWENDEL-FIRAM. De Berlijnsche politie heeft de zaak der firma Scheye Riemann, in de Jagerstrasse te Berlijn, wegens z wen de!-zaken gesloten. Dc beide finnanten, waarnaar de firma genoemd is, zijn gearresteerd en hebben wegens wis- se'lverv-alsdiing terecht gestaan. De bedriegelijke hanoelingen werden voor de firma gedeelteiijk vergemakkelijkt, omdat er een concern gevormd was, waarbij verschil- lcnde firma's waren aangesloten, die ellcaar steeds van referenties voorzagen. Twee an dere firma's, die in nauwe relatie met Scheye Riemann stonden, zijn eveneens door de politie ooschadelijk gemaakt. Een der firma's, de Impart Export M. Kleiner G.m.b.H., heeft hare lokalen in de Aiexandrinenstrasse 119—120, de vroegere lokalen der firma Scheye Riemann, welke door den directeur Kleiner van laarstgenoem- de firma zijn overgenomcn, toen deze naar de Jagerstrasse werd verplaatst. Kleiner kocht evenals Scheye Riemann voorname- lijk sigaren en levensiniddelen bij belangrijke hceveelheden, welke hij slechts voor een klein gedeelte ccntant betaalde, terwijl hij voor de rest accepten afgaf. De koopwaren werden direct van de hand gedaan en het geld, dat men daarvoor ontving, werd verbruikt. Het aantal der oplichterijen werd ten slotte zoo groot, dat Kleiner, beangst voor de gevolgen, vluch'tte. Zijn verbliifplaats is nog niet ont dekt. De andere firma is de commissie-handel Jungeman in de Kaiserstrasse 28. Jungeman werd dcor de politie gevonden en in hechtenis genomen. Bij visitatie vond men een kaartje der firma Scheye Riemann, waaruit bleek. dat Jungeman ■- -soonlijk me: Scheye bekend was. k'corts vor-' men verschillende uitge- schreven wissels op hem, die op de rugzijde stempels droegen. De po'itie zet het onderzoek voort. EEN PUZZLE-ZIEKTE. Amerika wordt geplaagd door een pnzzle- ziekte, zegt het Hbld. De bevolking schijnt verdeeld in een raadsel-makend deel en een raadsel-oplossend deel. Zelfs de kerken blij- ven er niet buiten. Rev. George W. Cc. El- veen, predikant bij de Knoxville Baptisten kerk te Pittsburgh (Pa.) trachtte volk naar zijn kerk te lokken door te publiceeren dat de lcerkgangers verzocht zouden worden een „cross-word"-raadsel, door den predikant gemaakt, op te lossen. Een groot zwart bord werd in het front voor den kansel geplaatst en Zaterdags was de dominee druk in de weer om het raadsel uit te werken. Na, het zoogenaamde openingsgebed des Zondags- avonds werd den kerkgangers gezegd, dat de dominee niet zou beginnen te preeken vodr het raadsel opgelost was. Had men de puzzle geordend en de noodzakelijke woorden ge- vonden, dan zou dat blijken de tekst van de prediking te zijn. De „cross-word"«puzzle-ziekte heeft ook de universiteiten aangetast. Prof. Warner Fife, hoogleeraar in de philosophische facuN teit van de Princeton-universiteit, heeft een prijs uitgeloofd voor den student, die een raadsel kan verzinnen, geschikt voor twee verschillende oplossingen. Zulk een pro- bleem, zoo verzekert prof. Fife, zou van groote psychologische beteekenis zijn. Prof. R. K. Root, hoogleeraar in het Engelsch, heeft besloten het examenwerk deels uit raad- sels te doen bestaan. ALS DE KOK MET DE KEUKEN'MEID KIJFT De „Tribune" had het geval-Barmat en hetgeen er werd medegedeeld over de relatie tusschen de Rotterdamsche „Voorwaarts" en een der Barmats gebruikt als aanleiding om eenige onvriendelijkheden te zeggen aan het adres der sociaal-democraten. Dat is begrijpelijk. Ook andere bladen, o.a. de „Tij<r\ hebben de verzoelang niet kunnen weerstaan om de soc.-dem. „Voor- waarts" een weinig te plagen met haar ver- houding tot dezen kapitalist, die „van niet tot iet" was gekomen door middelen, die in de zoo gaarne gesmade „bourgeois"-kringen nu niet direct als eervol gelden. Dat alles is niets bijzonders en zou dus geen aanleiding behoeven te geven tot ver- melding. Maar de sociaal-democraten laten het er "niet bij zitten. Zij replicceren. Eh uit die repliek blijkt nu,,dat ook de communisten wel hebben geprofiteerd van de middelen van den heer Barmat, ook voor hen gold blijk- baar het woord van keizer Vespasianus „geld riekt niet". In de dagen der groote transportstaking van 1920 is de federatie door een leening van een halven ton gouds bij Julius Barmat gesloten in staat geweest haar stakingsuit- keeringen met T 2 per week te verhoogen. Dat is te lezen in1 een ariikel van Joh. Brau- tigam in „Het Volk" van Donderdagavond. De redactie van dit blad noodigf bovendien in een ander artikeltje den heer Wijnkoop uit eens mede te deelen „welke bedragen Julius Bannat, voordat hij de „Voorwaarts" finan- cieel steundes tot ondersteuning van het Ne- derlandsche communisme heeft verleend en hoevele malen voor de Nederlandsche com munistische partij nog vergeefs bij Julius Barmat om steun is aangeklopt, nadat hij op gehouden had die partij te steunen". Commentaar op dit fraais mag wel over- bodig worden geacht. Hbl. WIJZIGING IN AMERIKA's BUITEN LANDSCHE POLITIEK? De Amerikaansche minister van Buiten landsche minister van Buitenlandsche Zaken, Hughes, heeft met ingang van 4 Maart zijn ontslag genomen. Tot zijn opvolger is benoemd de gezant te Londen, Kellogg. De grond1 voor het plotselinge aftreden van Hughes, die in Washington wordt opge- geven, n.l., dat de minister in de noodzake- lijkheid geraakt is, om na jarenlang laag bezoldigde gouverneurs- en ministersbetrek- kingen te hebben waargenomen, zijn sterk verminderd vermogen weer eenigszins te her- stellen, door wederopvatting van zijn zeer lucratieve advocatenpraktijk, die in trust-, en kartel-kwesties was gespecialdseerd, geeft ze ker slechts de halve waarheid. Deze officieele reden is slechts de gevel, waarachter zich maandenlange politieke strijd in Washington verbergt. Hughes heeft in zijn kabinet en in het verkeer met den se- naat steeds dFie stellingen verdedigd. In de eerste plaats een scherpe bestrijding van de pan-Aziatische politiek van Japan. In de tvveedc- plaats de uitsluiting van Sovjet-Rus- land buiten de voiksgemeenschap; en in de derde plaats, dat Amerika, steunend op ster- ke machtsmiddelen, een buitenlandsche poli tiek volgens moet, vrij van iederen band met andere landen. Deze stellingen, welke geenszins door Coo- iidge, Hoover en den Amerikaanschen gezant te Londen, Kellog, ten voile werden onder- scrheven. vormden een ernstigen hinderpaal voor de di^" Engeland in den laatsten tijd ijverig nagestreefde Engelsch-Amerikaan- sche toenadering. De muurvast schijnende stellingen van Hughes kregen onlangs den eersten deuk, toen Coolidge en Hoover wisten te bewerken. dat als opvolger van senator Lodge senator Borah tot voorzitter der commissie vac bui- ALKMAARSCH

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1