ei>r° Useiftageu van T2 swtivwJfiIWiiwlc fulfill van onderwijs, openbare en bijzondere. De Vereeniging vertrouwt, dat ze, eens aan- gevangen, haar cursussen 'n volgend jaar vroeger kan openen, en dan gesteund door belangstelling van publiek en autoriteiien voor alien, die wenschen te word en toegela ten. LIEFDADIGHEID. Bij de opening van de eier<?nveiling 10 Jan j.l. is door enkele aanwezigen de eerste kisl van 500 eieren aangekocht voor een liefdad/g doel en ter besehikking van den Burgemeester gesteld. Door bemiddeling van den Armen- raad zijn de eieren uitgedeeld aan de beide ziekenhuizen en aan die vereenigingen, wel- ke versterkende middelen verstrekken aan zieken en herstellenden. Buitenland TtidscTirlften. DE BRITSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Rakofski is gisteren, nadat hij een vrij lang- durig onderhoud met Austen Chamberlain had gehad, naar Moskou vertrokken, om aan de Sovjet-regecring rapport uit te brengen over de Engelsch-Russische betrekkingen. Voor zijn vertrek verklaarde Rakofski aan den diplomatieken berichtgever van de Westminster Gazette", dat hij over het vcr- loop van die bespreking met Chamberlain „zeer tevreden" was. Uit de uitlatingen van Rakofski blijkt, dat Chamberlain in het uitzicht heeft gesteld, dat h.'j. onderhandelingen met Rusiand oyer poll- „0p den Uitkijk" geeft dezen keer buiten de vervolgverhalen „Op het Boschpad" door Ir. J. de Hoogh, dat fraai geillustreerd is, „In Wintertijd" door prof. Dr. A. van Veld- huizen, eveneens met illustraties, verder een interessant artikel van I. J. Jacques oyer „lets over Leonardo da Vinci", waaripij eenige van diens beroemde schilderijen zijn afge- beeld. Mevr. I. Barth-van Marie schrijft over Henriette Roland-Hoist; A. van Deursen over „De einden der aarde", Dr. T. J. Boks over Venus en Chr. Stapelkamp maakt een begin aan „Verouderde woorden en uitdruk- kingen in den Staten-Bijbel. tieke en economische v< dragon zai ov. gen, zoodra het Rakofski -lit tukken de Russische regeering vol T" krijgen voor het str! n ,r.n ii- sche propaganda in F Tn el- eche kolonien. DOKTER RADIO Hoewel hij geen bevce jh: d heeft om als praktiseerend arts op tc treden, is Dokter Ra dio toCh mooi op weg zich een reputatie als geneesheer van zieke kinderen te veroveren. Een uitgebreide draadlcoze installatie is on- langs geplaatst in het kinderziekenhuis te Edinburg. Volgens de doktoren heeft het ge noegen, dat de kleine natienten van de draad looze beleven een buitengewoon gunstige en genezende uitwerking. Zoodra ze den „loud- speaker" hooren, komen de kinderen, die in staat zijn tel oopen, uit hun bedjes en begin- nen ze te dansen en te zingen van plezier. Met ongeduld wachten ze cp het draadlooze uurtje en de voorpret heeft een opwekkenden invloed op hun geestelijken en lichamelijken toestand. Reeds vroeger werd de draadlooze in een Londensch kinderziekenhuis ingevoerd De kosien daarvan worden beslreden uit vrijwil- lige bijdragen van luisteraars van de „Biitish Broadcasting Comnany". Ook daar heeft men de ervaring opgedaan. dat de draadlooze concerten en voordrach'en de kinderen opge wekt maken en de verveling verdrijven. Voor- al zang en dansmuziek v:"den ze heerlijl Bij I de voordrachten en vertelsels verslapt hun aandacht al vrij spoedig. DE HERKOMST VAN ONZE CIJFERS. Dat wij in het tientallig stelsel rekenen. houdt verband met het aftellen-op-de-hand. In sommige Romeinsche cijfers kan men zelfs nog overblijfselen herkennen van deze primitieve methode. De eerste drie cijfers ziin gewone afbeelding van „ongestoken vinsrers' Een Duitsch onderzoeker. dr. Karl Mischke. heeft zich de vraag ges'eld, of in de door on? gebruikte Arabische cijfers een soortgeliike oorsprong te ontdekken is Als men^ oude Indische vormen ervan vergeiijkt met Chinee- sche cijfers, die minder van^den oorspronke- lijken vorm afwijken, bliikt~*de afieiding in derdaad soortgeiijk te ziin. Terwijl de Ro meinsche'cijfers echter afbeeldin«en van op- gestoken handen ziin, worden in de oude In dische en Chineesche ciifer-afbeeldingen de vingers tmrizontaal gedrcht. Een, twee en drie worden voorgesteld door een gelijk aan tal horizontale streoen. vier is eer samenge- knepen hand met de vingers verticaal, de duim naar den tceschouwer. De grootere schriifsnelheid van de oen in tetTen?telIinrr met het penseel der Chineezen is de oorzaak van de afrondin^en en gebogen verbindingen. b.v. in de 2 en de 3. EEN TROTSCHE BEDELAAR. „Ik weiger mijn familie in ongelegenheid te brengen door mijn naam te noemen", zeide een onbekende als heer gekleect man. die wegens bedelarij op straat voor e'en Londen- sche politierechtbank terechtstond. De rechter herhaalde, dat hij. indien er ver- zachtende termen zouden kunnen worden ge vonden. en de gearresteerde niet als een ge wone bedelaar zou worden behandeld. hij na- dere inlichtingen bmtrent zichzelf moest ge- ven. Ik wil niet, dat mijn nabestaanden weten, dat ik in dezen toestand ben geraakt. was het antwoord. Het is wel mijn schuld niet, maar dat doet er niet toe. LJ kunt mijn naam op- schrijven als Edward Talbot bv., en mij ver- oordeelen tot wat u wilt, maar ik zeg u niets meer. Hij volhardde in deze houding en werd tot een week hechtenis vefoordeeld. KORTE BERICHTEN. De inboedel van -Denke, den Silezischen Haarmann, is op bevel van den rechter van instructie verbrand. Men wilde namelijk niet, dat de verschillende voorwerpen uit de wo ning van den moordenaar door een op sen satie belust publiek zouden warden opge- kocht. Partijcn bij 't conflict in de Zweedsche machine-industrie hebben de voorstellen van den bemiddelaar aanvaard. De getroffen re geling, die tot het eind van het loopende jaar van kracht zai blijven, laat de arbeids- voorwaarden en loonen over't geheel onge- wijzigd. De Noorsche regeering heeft het voor stel der arbeiderspartij verworpen inzake een algemeene amnestie voor de communisten, die tot gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens revolutionnaire propaganda. Te Krakau is de temperatuur gestegen tot 16 graden Celsius. Dat is de hoogste temperatuur, die sedert 100 jaar in de mnd Januari in Polen geconstateerd is. Clarence Nardow en de advocaten, die hem bijstonden bij de verdediging van de beide jeugdige moordenaars Nathan Leo pold en Richard Loeb zullen als gezamenlijk honorarium 120.000 ontvangen. Het be was ter beoardeeliog voorgelegd de advocaten-vereeniging te Chicago, die het heeft goedgekeurd. Het Flettner-rotorschip, dat van Flens- burg naar Kiel is gevaren, zai in den loop dezer week met een lading naar Danzig ver- trekken. Het bericht, dat het de eerste groot reis naar Zweden zai doen, is niet juist. Ten gevolge van bergverzakking in de Rymney-vallei (Zuid-Wales) is liet Centrale rioleeringsstelsei, dat juist voltooid is en een kwart.milioen pond stelling heeft gekost, ge- deeltefijk verwoest. De stappen, welke Isadora Duncan, di gelijk bekend, op het oogenblik te Brussel veri'oeft bij de Fransche regeering heeft ge- d i en, zijn met succes bekroond. Zij heeft t :ns het Fransche pasvisum gekregtn en kan zich dus een dezer dagen r.aar Parijs begeven. President Coolidge heeft opnieuw ver- klaard, dat hij zich ten sterkste verzet tegen het voorstel de elevatie van het scheepsge- schut te vergrooten, hetgeen door Engeland wordt beschouwd in strijd met de vlootover- eenkomst van Washington. Het bericht van een Londensch blad, als zou in Canada worden gesproken over de afscheiding van het Britsche rijk, is door den Canadeesclien premier ontkend met de verkla- ring: „Grooter onzin is ondenkbaar". Het Amerikaansche motorschip Leer- no", een vroegere huipkruiser, is tijdens een hevigen storm aan de Mexicaansche kust met den kanPein en zes nrnschapnen veroaan. Het Fransche regeeringsvoorstel voor den handel in wapens eischt voor den koop en verkoop van wapens een schriftelijke en op naam gestelde autorisatie van de prefectuur van politie. Minderjarioen e# vreemdelin- gen kunnen in geen geval die autorisatie ver- krijgen. Gisfernacht is ingebroken in het kan- toor van het petroleumdepot Franco Egypti an aan den Spaarndammerweg te Schoten. De daders hebben getracht de brandkast te openen door aan de rugzijde te boren, echter zonder resultaat. Marktberichten Provinciaal nienws priesfer, die de menschelijke moraal steft So ven de kerkelijke. Een echt type van een hatelijken, eeuwig ontevreden man ais koster Langebier, leverde de heer A. de Gier. Mej. G. Bakker heeft tot het einde toe haar rol van pleegzuster goed gespeeld. Ditzelfde kan gezegd worden van juffrouw Co (mej. A. de Vries) en de heer J. de Rooij als van Da- len, de wethouder.. De heer W. Kaagman (dr. Geert) was mil- giatig. Mej. G. Stok, die de boerin Jannetje speelde, dient er op te letten, dat geen over- drijving haar spel komt schaden. Ze gaf ove- rigens goed werk te zien. Een tikje meer geest kan aan het spel van den heer F. Koch Jr. (de man) ten goede ko men. ALKMAAR, 12 Januari. Op ,de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 24 Vette koeien 220 tot 440, 6 Vette Kalve- ren 75 tot f 150, Vette kalveren p. ,ned pd. 1.60 tot 2.10, 16 Nuchtere kalv. slacht n-er stuk van 14—/ 36, 1212 Vette Var- cens zware p. ned. pond 0.74 tot 0 77; Zouters 0.70 tot 0.84; Londensche var- kens 0.70 tot 0.73. EIERENVEIL ING. Eieren, geveild door de Eierenveiling voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar: Kipeieren: Aanvoer 18.500 stuks. Prijzen: 49/50 Kg. 9.40 tot f 9 50; 54/56 Kg. 10 tot 20.20; 56'58 Kg. f 10.30 tot 10.90; 58/60 Kg. 10.80 tot /ll; 60/62 Kg, 10.90 tot 11.60 de 100 stuks. Eendeierpn: Aanvoer 200 stuks. Prijs f 8.60 de 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteerelogisch Instituut te De Bildt. Hcogste barometerstand 777 6 te Miinchen Laagste barometerstand 737.9 te Jarmaven. Verwachting (van den avond van 12 Jan. fof den avond van 13 Jan Zwakke tot matige zuidoosteliike tot zuid- wpcteliilcen wind, nevelig tot licht- of halfbe- wolkt, wein-ig of geen neerslag, 's nachts lich- fe vorst of tebnoeratuur om het vriespunt, verdarr lirhte dooi. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 5, 6, 7, 8 en 9 Januari 1925, portemon- naie, notitieboekje, handschoen, sleuteltje, haarstrik, aanzetslinger auto, rood lakcein- tuur, mantelband, klein grijs kinderhand- schoentje groen bewerkt; een zwarte kat met witte vlekken. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, enderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 5, 6, 7, 8, en 9 Januari 1925. L. Groen, Koningsweg 6, damestaschje met inhoud. S. D. v.d. Koov, Kinheimstraat 19, rijwielplaatje. H. Mak- kink, Wilhelminalaan 24, rijwielplaatje. P. v. Daalhof. Kanaalkade C. 11, fietslantaarn. Mevr. de Lange, Kennemerstraatweg124, zwart poesje. Andre Mos, Schermerweg 120, reserveband autobus. P. J. Kalb, le Land- dwarsstraat 28, rozenkrans. De Lange, Mient 6, portemonnaie met inhoud. J. H. Eltink, Gr. Nieuwland 74a, fluweelen cein- tuur. J. Jonker 2e Kabelstraat 7 bruine hand schoen. J. Opdam, Scharloo 20, motor hand schoen. Kamp, Ramen 5, bril in etui. B. v. Baden, Westerhofje 19, zilveren kettinkje. J. Recoert, Oudegracht D. 18, handschoen. S. Swart, Lindegracht4, zakdoek met 0.65. J. Steenhuis, Dijkgraafstraat 33, portemonnaie met inhoud. N. Sjoers, Westergrafdijk, meis- jesbroek. J. Bakker, Groenelaantje no. 3, da mestaschje. Berkhout, Oudegracht 104, pot- loodhouder met ketting. J. de Moel, Fores- tusstraat 18, beurtvaartadrcs. Cor Hillenius, Stuartstraat 96, sleutel. P. C. de Jong, Raaksje 18, mantelband. S. van Baden, Wes terhofje 19, witte haarstrik, Lingerman, San- dersbuurt 27, schutting. J. de Boer, Geest 25, rozenkrans. Wanneer men weder in het bezit is van het verlcren voorwerp, wordt men verzocht hier I van kennis te geven aan het Bureau van po- aan litie. UIT BERGEN. In het Oranje-Hotel had heden ten over staan van den architect Th. J. Lammers, van Amsterdam, de aanbesteding plaats van den bouw van de U. L. O. en L. O. School voor de Berger Schoolvereeniging. Ingekomen waren 16 biljetten, terwijl als volgt werd ingeschreven G. Wittebol, Amsterdam, 91500 A. Dikkenboom, Utrecht, 77777 K. Westra, Warmenhuizen, 73000 Firma de Braun, Beverwijk, 69500 K. van't Veen, Assendelft, 67280 P. Doom, Zijpe, 66000 W. j. Bregga'ar. Holder, 65900 Doedens en Schildev. 't Zand, 64687 Wittebrood, Beemstcr, 62000 Verb oven en Everts, Velp, 61747 C. Ncort, Bergen, 59892 R. Bot. Alkmaar, 59400 Bakker en Carsten, Alkmaar, 58600 Geuzenbrock en Boekel, Medem- blik -, 57988 C. Kloosterboer, Brock op Langen- dijk, 57494 C- J. Asies, Alkmaar, 47800 De gunning werd aangehouden. UIT WEST-GRAFTDIJK. Na de huldiging van burgemeester P. A. Romijn in het raadhi''S te Graft, werd per auto naar West Grafdijk gereden. Eenige pech noopte den burgemeester- met zijn gezin een gedeelte te vcet af te leggen. In de Oosterbuurt werd de jubilaris door zang gehuldigd. terwijl ijem (evens blocmen werden aangeboden. Egn arme dorpeling musiceerde op zijn harmonica, waardoor de heer Sieswerda ge- inspireerd werd een rondgang met zijn Imo gen hoed te doen en het ge noegen had den armen Kees een fiink bedrag te kunnen over- handigen. Velen maakten ook hier van de gelegenheid gcbruik den buroemeester hunne gelukwen- schen" aan te bieden. Des avonds werd er te West-Graftdijk druk feest gevierd, waarbij dc oezelligheid werd verhoogd door een aardig verlichte ecre- ooort. De heer Verhage heeft als samensteller van ''"■re nrort eer van zijn werk. De jubileeren.de ourgemeester sprak woor- n van proote voldoening over hetgeen de "vmnastiek-, zang- en tocneelvereeniging te rien gaven.. Ook namens zijn familie dankte 'rii met innige woorden. Tot in' den nnrbt b'eef men o-ezellig bijeen UIT DIRKSHORN. Dat de burgerij van Dirkshom en omge- ving meeleeft met de muziekvereeniging „Onder Ons", bleek weder eens uit het feit, dat de tweede gezellige bijeenkomst op Zater- dag thans met dqrateurs der vereeniging, ter viering van het 25 jarig jubile, even zeer druk was bezocht. Trouwens, men- verwacht- te dat daar veel schoons zou worden aange boden op het gebied van tooheelspel en mu- ziek, en in die verwachting zai wel niemand teleurgesteld zijn geworden. UIT HOORN. Het tooneelgezelschap onder directie van Willem van der Veer heeft voor een geheel gevulde Parkzaal een schitterende voorstel- ling van „Allerzielen" gegeven. In korte treffende woorden herdacht Wil lem van der Veer den grooten schrijvfr Heijermans, waarbij alien zich van hun plaats verhieven. Het totaal aantal verpleegdagen in het Stadsziekenhuis bedroeg 8997, terwijl 882 maal poli'klinische hulp werd verleend1 aan 241 patienten. UIT HEILOO. HeijermansAllerzielert'. De met spanning tegemoetgeziene opvoe ring van „Allerzielen" door de onlangs op- gerichte tooneelvereeniging „Falkland" al- hier, is voor deze club een groot succes ge worden. Een stampvolle zaal heeft herhaaldelijk luide geapplaudisseerd en aan het slot van het laatste bedrijf den speelsters en spelers een ware ovatie gebracht. Reeds lang voor de eerste uitvoering plaats had, was de zaal van „de Rustende Jager" reeds geheel uitverkocht, terwijl er bovendien nog zooveel vraag was naar kaarten, dat besloten was nog een tweede te geven, die, a.s. Donderdag plaats heeft, en waarvoor ook thans reeds het succes verzekerd is. Wij noemdcti hier boven het luide applaus, waaruit valt op te maken, dat er goed, soms zeer goed gespeeld is. - Allereerst dienen genoemd mej. B. Rossen- backer en de heer J. Rossenbacker, (tevens regisseur) beiden uitnemende krachten, die het stuk geheel droegen. De heer Rossenbacker was op en top pas- toor Nansen, de jonge geestelijke, die niet in de eerste plaats het dogma doch zijn men- schelijk gevoel liet sprcken en daarom in bot- sing nioest komen met alien, die't niet alleen onbehorlijk, doch ze1fs ontoelaaibaav von den, dat een priester een afvallige in huis neemt en haar daar houdt in spijt van het bisschoppelijk bevel. Mej. Rossenbacker had zich geheel en al ingeleefd in de rol van Rita. Tot in finesses heeft ze deze gevoeld en uitoebeeld, zonder tot overdrijving te vervalien. Haar smart b.v ais ze verneemt, dat haar kind is gestorven, was zoo natuurlijk mogeiijk. Minder goed voldeed de heer M. Uiten- bosch als pastoor Bronk. Hij was meermalcn te vlak en te monotoon. Een geesteliike, die innig ervan doordronoen is. dat de kevk bo ven alles verheven moct zijn, treed! heftiger en overtuigender op tegenover ziin "collegu- Over *t algemeen genomen werd Herman Heijermans' „Allerzielen" vertolkt op een wijze, die mecrmalen ver uitstak boven het geen wij van dilettanten-uitvoeringen ge- woon zijn. Dit wijst op een leiding, die er zijn mag. ..Falkland" heeft met haar eerste optreden getoond, dat het haar emst is iets goeds te geven. Ditmaal is de vereeniging daarin volkomen geslaagd. Wij wenschen haar in haar verder be- staan nog vele succes-avonden als die van Zaterdag! Tijdens de panze is een'eollecte gehouden voor Heijermans' nabestaanden. Deze heen het inderdaad belangrijke bedrag van f 44.60 opgebracht, welk geld aan ons Is overgedra gen voor ons Heijermans-fonds. Dit fiinke bedrag pleit wel voor de en- thousiaste stemming van het publiek. Er is den ganschen avond geen wanklank gehoord, zoodat alles in de beste harmonie is verloopen. Wij merkten in de zaal o. m. op den bur- .mn'ster, jhr. N. van Foreest. Toestemming voor het bal, dat wel op he. nrogramma vermeld was. is niet gegeven. Ongeveer 11.45 viel het doek voor de laat ste maal. MG. Geboren Nicolaas Joseph, z. van G P. Groot en U. Vlaming. Jacob, z. van J. van Steeg en J. Th- Green. Susanna, d. van Th. Buijs en W. Dnesscn, Laurentius, z. van L. Denneman en A. Roobeek. Dirk, z. van P. Oud en G, Koning. Christiaan Jacob, z. van E. B. J. Vahl cn G. de Ruiter. Overleden: Jacob Blekker, 73 jaar Aaltje Verdonk oud 78 j.; wed. van J. de Vries. Jan Modder oud 78 jaar. Catharina Smit, 22 jaar. Theodorus Jo- hannus Bakker, 8 maanden. Omdertrouwd en Getrouwd Cornelia Jol en Maria de Ruijter. BERGEN. (Dec.) Geboren Johannes, z. van Aart Nieuwenhuis en Jannetje Groet. Afra, d. .van Gerrit Roozendaal en Katarima Maria Klein. Franciscus Xaverius Ambrosius, z. van Jean Pierre van Eijk en Catharina Drui- ven. Simon Maria, z. van Jacob Houten- bos en Geertruida Tohanna Maria Leek. Maria Catharina, d. van Petrus Cornelis Dekker ctr Cecilia Adriana Wittebrood. Maria Anna, d. van Theodorus Kaandorp en Maria Antonia Telleman. Pieter, z. van Tacob Tromp en Grietjc Schaak. Hendrik iaurens, z. van Cornells van de Pol en Elisa Catharina Johanna Carolina Graadt van Roggen. Cornelis Johannes Marie, z van johannes Cornelis Leiien- en Elisabeth Ger- trudis Anna Maria Winkel. Gchuwd: Tan Willem Ernste, te Rijs- wijk, onl. te Delft, en Magdalena van Os, al- hier. UIT WARMENHUIZEN. (Dee.) Geboren. Nanda Elizabeth, dochter van Jacob Mooij en van Johanna Wilheimina van Baar. Marie, dochter van Bertus Barsingerhorn en van Trijntje Kroon. Ja cob Pieter. zoon van Cornelis Mijlhoff en van Klasina Hartog. Geertruida Christina, dochter van Johannes Nannes en van Catha rina Ligthart. Catharina, dochter van Cornelis Tesselaar en van Trijntje van Diepen. Petrus Theodorus, zoon van Cornelis Mosch en van Anna Sophia Woes- tenburg. Gehuwd: Willem Koom en Anna Ca tharina Pastoor. Willem Blankman en Trijntje Biersteker. Ingezonden stnlcken (Buiten verantwoordelijkkeid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek be wijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Werken fietfen een GemeenteferreTn verfimrrt aan een particulier en morgen als aannemei datzelfde terrein voor dienzelfden particulier gaat bebouwen. Ik wil verder gaan. Thorbecke heeft zeket niet voorzien, dat nog eens lastige Plaatselijke Bouwverordeningen zouden in werking tre den, zoo lastig dat een burger, wanneer hij gaat bouwen, om al de daaraan verbonden soesah en chicanes te ontzeilen, zich als goed koopman verstaat met den Wethouder-Bouw- ondernemer? En het is slechts TVz iaar.geleden, dat het raadslid J. Ringers zich verzette tegen het voorstel van B. en W. om den heer Marga- dant toestemming te verleenen, toezicht te houden op de verbouwing van de Groote Kerk, omdat dit zou zijn in strijd met het Ge- rneentebelang. Wat heeft in's hemelsnaam het College van B. en W. toch bewogen, den heer Ringers Wethouder van Publieke Werken te maken, endanks de oppositie van vele raadsleden. Ziin deskundigheid? .la, aannemende, dat die bestond. dan zou het inderdaad n Gemeente- belang kunnen zijn. Wat zijn echter de fej- ten? Nemen wij zijn eerste optreden, iter vtwr- siel „verplaatsing van den Acciinstoren waarbij hij s'raal ziin eens in genomen stand- nrnt ien opzichfe van ..fundeeren op staal negeerde. Een raadslid deelt hem voor de raadsvergadering mode, niet met het plan van B. en W. te kunnen meegaan en toont een eigen voorstel. Inplaats van als verstandig bestuurder de betreffende bijlage aan te houden en het voor stel van dat lid grondig te onderzoeken, be- weert de heer Ringers ijskoud in voile verga- dering, dat het opposilieplan foutief is, om dat het grondvlak fundeering geheel onjurst was berekend. De Wethouder verwarde maar even het grondvlak fundeering met het grondvlak van den toren. Misschien maakte het voor hem inderdaad geen verschil. Zijn figuur bij de aanbesteding „Brug Hoe- vervaart" is bekend; vermoedelijk heeft Ge~ mcentewerken den geheelen dag gefuifd, om dat de baas er zoo netjes tusschen was geno men. Ook is bekend, dat hij later in den Raad zich een houding trachtte te geven, met de bewe- ring, dat feitelijk de inschrijvers de schuldi- gen waren, omdat dezen vrij was gelaten, volgens eigen ontwerp in te schrijven. Het heeft een zieligen indruk gemaakt, oat hij in zijn dcodsangst zijn eigen collega's nog een trap moest geven. En toen was nog niet eens bekend, dat <ffle- zelfde collega's t ij d i g voor de aanbesteding bij hem kwamen met de'waarschuwing „dat het plan-Ringers duurder was dan het pian- Gemeeniewerken en het ook geen zin voor den inschrijver had, een eigen ontwerp in te die nen, aangezien daarvoor te bezwarende voor- schriften waren, om met kans op succes te concurreeren". „De goede toon" heeft misschien de men schen weerhouden, dat direct publiek te ma ken. Ik wil niet alles memoreeren. wat is gepas- seerd, maar „ter zake kundig" heeft de heet Ringers nog niet kunnen aantoonen inder daad te zijn, waarbij komt, dat zijne houding tegenover collega's voortdurend beneden cri- tiek is geweest. Een surrogaat van: „L'etat, e'est moi". Als „de goede toon" voorschrijft, dat we met dezen Wethouder moeien voortsukkelen :ot de verkiezingen, dan kan men nog wat be leven. Die beroerde „goede toon". Wat zei Multatuli ook weer tegen dien Droogstoppel met z'n koffie? K J. BROERSMA. HET NIET BEHANDELDE ADRES VAN DE ALKMAARSCHE AAN- NEMERS. NIET DE GOEDE TOON. Althans volgens B. en W. onzer Ge- meente. Een verschil van appreciatie. Wij tenminstc meenen eindelijk den goeden toon te hebben 'gevonden. Immers, wanneer particulieren brieven nch- teri tot B. en W. en in de eerste 2X> jaar daar geen antwoord op ontvangen; wat zeggen wil, dat deze doodgewoon niet worden behan deld; daarentegen een tweetal Besturen van organisaties binnen den kortst mogelijken tijd op een verzoekschrift door middel van het dagblad bericht ontvangen, dat het... niet wordt behandeld, dan is dat een bewijs, dat het schrijven van die besturen toch wel in den juisten tocm was gesteld. Zij toch krijgen teekenen van leven. De goede toon wisselt trouwens met de mode. Hadden de Franschen Vorsten in de 18e eeuw niet hunne maitressen, welke vaak de plaats der Koningim innamen? Men denke aan Jeanne de Pompadour. Elk achtte dit als behoorende tot den goeden toon, uitgezon- derd dan het volk, dat het onderhoud van die dames haast niet kon bekostigen. De Fran sche revolutie ruimde die toestanden op. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het geen doodzondq .is, wanneer men eens van „den goeden toon" afwijkt. Wat zullen onze Oud-Vaderlandsche regen fen wel hebben gezegd over „goeden toon", toen Thorbecke met zijn Gemeemtewet kwam, terwijl elk thans de vcrdiensten erkent van de zen grooten man. Maar terzake. wat voor onbehooriiiks zit er in, wanneer wij laien uitkomen, dat het in strijd is met dc b e d o c 1 i n g van de Ge-1 mcentewet. als ecu Wethouder van Dnblieke MOBILISATIE HERINNERINGSKRUIS. Augustus 1914 November 1918. Als blijk van waardeering van de diensten door de weermacht tijdens den gemobiliseer- den toestand aan den lande bewezen, heeft het H. M. de Koningin behaagd te bepalen, dat het door het Nationaal Comite Herden- king Mobilisatie 1914 ingestelde Mobilisatie- kruis mag gedragen worden op die uniform, zoowel in- als buiten dienst. Ieder oud-gemobiliseerde, die in het tijdvak Augustus 1914Novemijer 1918 eenigerlei militairen' dienst heeft verricht" bij de weer macht te land of ter zee hier te lande of m de Overzeesche Gewesten, heeft derhalve het recht het ingestelde herinneringsteeken te dragen. Zooals alle Nederlandsche onderschei- diingsteekens, moet het kruis, indien men dit wenscht te beziten-, zelj worden aangeschaft. De prijs van het kruis met lint, zonder doosje, is 0.46. Deze is zoo laag mogeiijk gehouden, o-pdat ieder in staat zai zijn zich dit kruis aan te schaffenkleine kruisen met lint worden over eenigen tijd a 1-25 in den handel gebracht. In vele goud- en zilver- smidswinkels in de voornaamste plaatsen is het te krijgen, zoomede door directe bestelling bij de Fa. Corn. Begeer te Utrecht. Het Nationaal Comite Herdenking Mobili satie 1914 stelt het op prijs wanneer ieder oud-gemobiliseerde, onverschillig van welken rang: le. toe zai willen treden tot eene Vereeniging van Dragers van het Mobilisatiekruis 1914—1918; 2e. een bedrag, klein of groot, zai willen of- feren in de busjes, welke geplaatst zijn bij de verkoopers van het kruis. Oud-gemobiliseerden! Uw gift in dit bus]e dient om de vele slachtoffers der Mobilisatie uwe oud-kameraden, die dringend steun be- hoeven te helpen. Mede kan uw gift worden toegezonden aan den penningmeester van het Nationaal Comite, den heer E. J. H. J. Schut, secretaris der Rotterd. Bankvereem- ging, Kneuterdijk, den Haag. Oud-gemobiliseerden! Het Nat. Coimre vertrouwt ten voile op Uw kameraadschaps- gevoel om deze slachtoffers te steunen. Teekent derhalve op de lijsten bij de busjes neergelegd en treedt toe tot de plaatselijke vereenigingen „Het Mobilisatiekruis 1914— 1918" en tast zoo mogeiijk fiink in Uw beurs bij de bestelling van Uw kruis. Vergeet de Mobilisatieslachtoffers niet! Er zijn er, helaas, nog zoo velen' Hilversum, 9 Januari 1925. Namens het Provirciaal Comite m Noord-Holland, TAG DE VRIES Sr., voorz P HOEB6. seer. SPREEK UIT. ..TSCHIESBRO" heeft sedert 1869 reeds velen millioenen Menschen groote diensten als „Eerste-huIp" bewezen. Weieer namaak en neem slecbts origineele fleschjes aan, verpakt door: r\vc-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 3