Alkmaarsche C'ouranl UW PRIJSCOURANTEN FEUILLETON. Maandag 12 Jannari Stadsnieuws. Voordam C 9, Alkmaar So. 9. Hondird Zeren n TwTntlgste Jaargang, HEFFEN VAN GELDEN VOOIR HET GEBRUIK VAN OPENBAREN GEMEENTEGRO'ND OF -WATER. B. en W. schrijven in bijlage No 7: Het is wenschelijk gebleken am het tarief, volgens hetwelk reehten worden geheven voor het gebruik van openbaren gemeentegrond of -water (Gemeenteblad 805) op enkele punten te herzien en aan te vullen. De bestaande ta- rieven zijn in hoofdzaak ccigewijzigd gelaten, doch in verschillende gevallen zijn de om- schrijvingen vereenvoudigd en verbeterd. Zij lijn voorts aangevuld o. m. met tar!even voor het innemen van cen standplaats met karren, vrachiwagens, woonwagens, rijtuigen, auto- mobielen en automobiel-cmnibussen. Voor wat de woonwagens betreft verwijzen B. en W. naar hetgeen wij dienaangaande in bij lage 101 van 1924 schreven; de bcpaling is voorts in overecnstemming gebracht met ar- tikcl 31 der wet op woonwagens en tvocn- schepen 1918 paragraaf 492, van welk artikel de in werking treding eerlang is te verwach- ten- Nieuwe taneven zijg opgenomen voor net hebben van an tonne's en voor het hebben van een inrit over een verhoogd voetpad. Verder stellen B -en W. voor, in eenige gevallen de belastingplichtigdieid op te heffen op grond van het algemeen nut van het gebruik; ten deele wordt hierbij aangesloten bij de praktijk, gelijk deze zich onder de werking van het te- genwoordige tarief reeds ontwikkeld heeft Naast deze bijzondere bepalingen komt het ons gewenscht voor in het algemeen de moge lijkheid in het Veven te roepen om op grond van het verfraaiend karakter of het algemeen nut van het gebruik ontheffing te verkrijgen. Het tarief „voor elk ander doel, hierboven niet met name genoemd", hebben wij laten vervallen; het geeft aanleiding tot een vrij willekeurige toepassing, waarvan het nut niet tegen het nadeel opweegt. Tenslotte is van de gelegenheid gebruik gemaakt oolc ten aanzien dezer belasting aan art. 265d der Gemeente- wet toepassing te geven. De Commissie van bijstand voor de Finan- cien kao zich met het on twerp vereenigen, be- houdens, dat zij de tarieven sub lb en d be- langrijk hooger wenscht te zien gesteld, in verband waarmee zij in overweging geeft het recht per jaar of half jaar te heffen en in het eerste geval de mogelijkheid tot het verkrijgen van ontheffing te opencn. wean nee r van de ver- funning gdurende een zekeren tijd geen ge- ruik gemaakt wordt. Het komt ons voor, dat het niet in het be- lang der gemeente is de ondernemers dezer dienstcn zoo zware las'.en op te leggenoveri- gens geven Wit aan een weektarief, en dan zonder mogelijkheid van ontheffing, ter ver- mijding van onbi lijkheid en administratieven omslag de vcorkeur. #B. en W stellen den Raad voor de desbe- treffende, nader uitgewerkte besluiten te /wiHfet n Dae verbfdening wordt geachfTrr ■wrking te zijn getreden op 21 December 1923. VOORZIENING IN VACATURES IN i*E COMMISSIE TOT WER1NG VAN SCHOOL VERZUIM. Ter voorziening in de vacatures van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, ontstaan door de periodieke aftreding van de leden: T. IJpma, P. H. Krekelberg (die m- middels is overleden) en C. J. ReizigeT op 30 Januari a.s., bieden B. en W. den Raad ter benoeming voor den tijd van drie jar en, ingaande 30 Januari a.s., bieden B. eu W. en raad ter benoeming voor den tijd van drie jaren, ingaande 30 Januari e.k., de navolgende dubbeltallen aan, opgemaakt in overly met de genoemde Commissie: Vacature T. IJpma: 1. T. IJpma, hoofd der 2e Gemeenteschool. 2. K. Boot, onder wij zer der 2e Gemeente school. Krekelberg: onderwijger R. K. Jon- hoofd R. K. Jongens- ne- men. RESTAURATIE GROOTE- OF ST. LAURENSKERK. De Raad aldus B. en W. fcesloot den 11 den December j.l. het voorstel tot het ope- nen voor kerkvoogden der Nederduitsch Her- vormde Gemeente alhier van een crediet ten behoeve van de restauratie der Groote- of St Laurenskerk, welk voorstel is opgenomen in bijlage 234 van het vcrige jaar. aan te hou den, opdat de Commissie van bijstand voor de financien daarover nader advies zou kun nen uitbrengen I>e Commissie verklaarde zich bereid met het voorstel mede te gaan, mits komt vast te staan, on welke wijze de kerkvoogdij aan de gemeente de zekerheiu zal verschaffen, dat zij hare verplichting tot terugbetaling van de geleende gelden zal na- komen. B. en W vinden hierin aanleiding mede te deel en, dat het'in hun voornemen ligt aan de bepaling sub c. van Uw eventuecl te nemen besluit een zcodanige uitvoerin? te geven. dat de in die benaling bedoelde zeker herd hetzii door hvpotheekverleening, hetzij door pandgeving, hetzij door borgstelling wordt verkreTn. COMMISSIES VAN GEORGANISEERD OVERLEG. B. en W. stellen den raad voor vast te stellende volgende Verordening tot wijziging der Verordening tot regeling van het geor- ganiseerd overleg. voor de ambtenaren en werklieden in dienst der Gemeente Alkmaar (Gem. Blad 869). Artikel I. Art. 2 sub a der Verordening tot regeling van het georganiseerd overleg voor de amb tenaren en werklieden in dienst der gemeente Alkmaar wordt gelezen als volgt: „vijf, door den" Raad voor den duur eener zittingsperiode te benoemen Raadsleden" Vacature P. H. 1. W. Vermeulen, gensschool. 2. P. Laghuwitz, school B. Vacature C. J. Reiziger: 1. C. J. Reiziger, oud-hoofd der U. L. School voor Meisjes. 2. A. Wijn, hoofd der 5e Gemeenteschool. NAMEN VAN STRATEN. In bijlage No. 8 schrijven B. en W.: In verband met de plaats gehad hebbende verdere bebouwing van het terrein van de Woningbouwverecniging Rochdale", is het noodig namen te geven aan eenige der nieuw aangelegde straten, welke zijn aangeduid op de "hierbij overgelegde situatieteekening. Voortgaande in de lijn van uw besluit van 23 Augustus 1923, No. 4, stellen wij u voor aan een drietal straten, op de teekening aangeduid met del etters A, B en C, rle namen te verbin den van nog een drietal bekende economcn. Voorts meenen wij u te moeten voorstellen om aan de straat D, loopende langs den Molen- tocht, den naam te geven van Molenkade. Het straatgcdeelte oniworpen in het ver- lengde van de N. G. Piersonsti-aat, op de tee kening aangeduid met de letter E, kan dien- zelfden naam behouden, evenals voor. het straatgedeelte ontworpen in het verlengde van de Bleekerskade, op de teekening aange duid met de letter F, ook die naam zal kun- nen blijven gelden. Aan de nieuw aangelegde straat achter den Baansingel. waar reeds aan een tweetal stra ten de namen van de dichters Vondel en Cats zijn verbonden. zouden wij den naam van Hooftstraat willen geven. Nog stellen wij u voor om, als blijk van er- kenning van de groote verdiensten welke de oud-archivaris, wijlen den beer C W. Bruin- vis, voor deze gemeente gehad heeft, diens naam te verbinden aan een der onlangs nieuw aangelegde straten, uitkomende aan den Wes- terweg, am welke straat bij uw besluit van 7 Februari 1918, No. 8, de naam van Meidocm- straat is gegeven, welke derhalve zal moeten vervallen Daardoor zullen aan een viertal nnrallel loopende straten. uitkomende op den Westenveg, de namen verbonden zim van per sonal die zirh in het br'zonder met de ge- schiedsehriiving van Alkmaar hebben bezie nehouden. t. w. de Van der Wondesfraat, de F.ike",enbernr?traat. de Boomkampstraat en -bans de Bruinviss+raat. Kan uwe veroadering zieh met het voren- <-taande verepninen. dan stel'en wij u voor. NIET-ONDERWIJZEND PERSONEEL GEMEENIELIJKE ONDERWIJS- INRICHtlNGEN. Wegens het ontbreken van een laborato- rium in het gymnasium werd het onderwijs in het gebouw der handelsscholen en was de dier onderwijsinrichting tot nu toe gegeven in het geouw der handelsscholen en was de concierge-amanuensis der handelsscholen, te- vens belast met amanuensis-werkzaamheden ten behoeve van het gymnasium. Nu in het gebouw van het gymnasium een laboraiorium is ingericht zal bovengenoemd onderwijs in het vervolg ook daar worden gegeven. De amanuensis der handelsscholen, die te- vens concierge dier inrichting is, zal derhalve niet in het laboratorum van het gymnasium werkzaam kunnen zijn. De daar te verrichten werkzaamheden ter assistentie van den leeraar zouden wij willen cpdragen aan den concierge van het gymnasium, die bereid is, die taak op zich te nemen. Wij zullen U;» zoodra wij den nieuwen leidraad voor de bezoldigingen van het Rijk zullen hebben ontvangen, een nader voorstel doen met betrekking tot de aan de nieuwe functie te verbinden jaarwedde, zoomede om- trent het salaris van den concierge-amanuen sis der handelsscholen, hetwelk tot nu toe was bepaald ook met inachtneming van diens werkzaamheden ten behoeve van het gymna- vfin (8k gytmiasiuin tran bus cbflegs opgeors- gen. Uwe Vergadering zal wellicht geen be- zwaar hebben deze opdracht ook te verstrek- ken ten aanzien van den amanuensis dier on derwijsinrichting. B. en W. stellen den Raad voor te beslui- ten: in art. 1 der Verordening op het benoemen en ontslaan van sommige gemeenteambte- naren en bedienden (Gem. blad 371), laat- stelijk aangevuld bij raadsbesluifvan 25 Sep tember 1924 (Gem. blad 938) te doen verval- „Den concieige van de burgeravondschool, Den bewaker van het gemeentelijk gymnas- tieklokaal, Den concierge van het gymnasium. Den concierge van de handelsdagschool. Den administrates aan de gemeentelijke avondschool voor Nijverheids-onderwijs", en aan dat artikel toe te voegen: „het niet-onderwijzend personeel ^aan de gemeen tel i j ke onderwi js-i nrich tin gen BEGROOTING BURGERLIJK ARM- BESTUUR. B. en W. stellen den Raad voor de begroo- ting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1925, sluitende in ontvang en uitgaaf met f 123.525.05V2, goed te keuren. KIN DERSPEEL.PLA ATS In bijlage No. 9 schrijven B. en W.: De omstandigheid, dat het gedeclte van he, Nieuwlanderpark nabij het Woifpad voor veel kinderen in die volkrijke buurt een bij zondere aantrekkelijkheid heeft als speelter- rein en dit dcel overigens als plantsoen slechts van bijkomstig belang is, heeft de commissie voor de plantsoenen ertoe geleid, ons een voorstel te doen om dat gedeelte af te schei- den en uitdrukkelijk de bestemming van speel- plaats te geven. Wij hebben dit denkbeeld met sympathie ontvangen, omdat toepassing ervan naar onze mecning in die omgeving in een behoefte zai voorzien, terwijl het mogelijk blijkt, met be- trekkelijk geringe kostcn een 6envoudig speel- terrein in te richfen. Wij zouden behalve een zandbak eenige eenvoudige speelwerktuigen willen aanbrengen en voor een en ander (met inbegrip van de afrastering) een crediet van 1000 willen beschikbaar stellen. De speel- p'aats blijft onder beheer van den dienst der plantsoenen. De afrastering is noodig om de j peel plaats des avonds te kunnen sluiten. Het plan zal evenwel niet kunnen worden uitgevcerd, wanneer niet op bevredigende wijze voor toezicht kan worden gezorgd. Wij vertrouwen, dat wij de ouders bereid zulten vinden, zich met dat toezicht te belasten. Wij stellen ons dan ook voor, een buurtcommissie te vormen, die voor de orde verantwoordelijk zal zijn. Wii stellen u derhalve voor, ons college te machtigen oi'ereenkomstig het boven-ontwik- ke'de plan, in het Nieuwlanderpark een kin- derspeelnlaats te dcen aanbrennen en daartoe een cred'et te verleenen van 1000, nader te retrelen bii sunnletoire becrooting. VASTSTELLING VAN HET 2e SUP- PLETOIR KOHIER VAN DE BELASTING OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN, DE HEFFING VAN GELDEN VOOR GEBRUIK VAN GEMEENTEGROND OF -WATER. DE TONNEN- EN BEERPUTTENBELASTING. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan het tweede suppletoir kohier, dienst 1924. van bovenrenoemde belastingen, zooals dit overeenkomsbg de betrekkeliike vetordeningen is oprrcmaakt. tot een totaal invorderbaar be- drarr van f 628. HEFFING PENSIOENSBIJDRAGEN. B. en W. schrijven in bijlage No. 10. Het is U bekend, dat wij aan de Commis- sies vcor georganiseerd overleg advies heb ben gevraagd omtren-t een voorstei om met ingang van 1 Januari 1925 de bijdrage van het gemeemtspersoneel voor weduwen en wee- zenp.nsioen van pCt. tot 5V2 pCt. te ver- hoogen. De Commissics voor georganiseerd overleg hebben ons na een inmiddels gevoerde briet- wisseling, welke wij vcor U ter inzage leg gen,, bij brief van 6 December j.l. beTicht, dat volgens haar eynparig gevoelen tot die ver- hoogde heffing niet moet worden overge- gaan. Toen wij bij brief van 31 Juli 1924 aan de Commissies te kennen gaven, dat genoem de maatregel naar het oordeel van de ineer- derheid van ons College moest word:n geno- men, bestonden daarvoor de volgende rede- van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 19) Onze vijanden waren niet ver af op het dek aan het redetwisten, zoo iuid, dat ik eenige woorden kon hooren boven het p'assen van de zee uit. „Shuan heeft het verknoeid", hoorde ik een zeggen. En een ander antwoordde hem met: „Sst, man, hij heeft er duur voor betaald." Daarna daalden de s'.emmen weer tot het- zelfde gemompel van daarvoor. A'lLen was er nu een persoon, die het meest spraik, alsof hij een plan uitlegde, en nu de een dan de an der antwoordde hem kort, als n.annen, die bevelen aannemen. Hieruit begreep ik, dat ze nu weer zouden komen, en zeide dat aan Alan. „Laten we dat hopen", zei' hij, „als we ze niet vcorgoed schrik inboezemen, zal er van- nacht niet van slapcn komen, voor jou 'f voor mij. Maar denk er om, deze keer zal het ernst zijn". Mijn pistolen waren nu klaar, en er viel niets te doen dan te luisteren en af te wach- tcn. nen: lo. sium. 2o. Ingevolge artikel 1 der Verordening op het benoemen en ontslaan van sommige gemeen- te-ambtenaren en bedienden (Gemeenteblad Nr. 371) is de benoeming van den concierge 3o. het feit, dat reeds op een groot dee! van het gemeenfcperscneel, te weten de leer- aren en onderwijzers, sedert 1 Januari 834 pCt. pensicensbijdrage wordt ver- haald, terwijl verdere kortingen van 5 pCt. en 10 pCt. op 1 Mei en 1 October 1924 waren of zouden worden toege- past; de vermindiering van de jaarwedden en loonen van de amb enaren en werklie den bij het Rijk en in particuliere be- drijven de omstandigheid, dat, afgezien van een venagfng cfer opcenten op de perso- neele belasting voor 1925 voorloopig geen verdere 'belastingverlaging m het uitzicht kon worden gesteld en het zelfs noodig was, ter verkrijging van een slui tende begrooring, het reservefonds voor een bedrag van niet minder dan 50.000.— aan te spreken. Terwijl de minderheid van ons College zich aansluit bij de argumentatie van het advies, is de meerderheid van meening, dat boven- staande argumenten ook thans nog klemmend zijn. In de eerste plaats kan zij niet toegeven, dat met de bezuinigingsmaatregelen van het Rijk geen rekening mag worden gehouden. Weliswaar behoeft de gemeente het Rijk in dit opzicht niet op den vcet te vo'gen, maar het motief, dat de Regeering tot het toepas- sen van die maatregelen noopte, n.l. de nood- zakelijkheid om te komen tot een sluitend budget, geldt voor de gemeente evenzeer. ta mers, al ken voor de gemeentebegrooting voor 1925 het evenwicht worden gevonden, in zich- zelf sluitend is zij daarom nog volstrekt niet. Wil men derhalve hiertoe geraken en Uwe Vergadering zoowel als ons Col'ege hebben meermalen de wenschelijkheid daarvan be- toogd dan moeten ook alle middelen, die tot versterking van de gewone inkemsten of in- krimping van uitgaven kunnen worden aan- gewend," te baat worder. genomen. Boven- dien heeft, zooals wij reeds opmerkten, Uwe Vergadei*ing op dit punt reeds een aan het ge voelen der Commissie tegenovergesteld stand- punt ingencmen, toen zij best cot de pensioens- bijdragen van t personeel der Handelsscho len en aan* het Gymnasium tot 8V2 pCt. te verhoogon, ieneir.de het rijkssubsidie voor deze inrichtingen te kunnen belmuden. Het feit, dat de gemeont'- ning over 1923 met een groot batig so tat, legt weinig gewicht in de schaal, on i Tit saldo juist vcor het grcotste deel is or. ,aan uit een hoogere opbrengst van de mkomst nbc- lasting,"eene omstandigheid, die in de toe- komst zieh allicht niet opnieuw zal voordoen. Ten aanzien van den stand der gem een te- loonen tegenover die in het vrije bedrijf schre ven wij aan de Commissies het volgende: „Wanneer een verhaal van 8 'A pCt. wordt toegepast, bedragen de loonen der gemeente- werklieden, volgens de groepen der verorde ning, opgenomen in gemeenteblad nr. 774, voor groep I 26.3529.65, gemidd. 28. bij te storten dor de gem. 2.13, totaal 30.13; groep II 28.31.30, gemidd. 29.65 bij te storten door de gem. 2.28 totaal 31.93; groep III 29.65—/ 32.95, gemidd. 31.30 bij te storten door de gem. 2.39, totaal 33.69; groep IV 31.30—/ 34.60, gemidd. 32 95 bij te storten door de gem. 2.52, totaal 35.47 groep V 32.95—/ 36.25, gemidd. 34.60 bij te storten door de gem. 2.95, totaal 37.25. Het cijfer der voorlaatste kolom geeft het bedrag aan, dat de gemeen e aan pensioens bijdragen op het weekloon nog meet toe- leggen, wanneer zij 834 pCt. verhaalt. De loonen van de volgende groepen zullen naar de ons ten dienste staande gegevens zijn bij particulieren bij de gemeente inb'gr. pens, kosten schilders 30.72 p. w. gemidd. 35.47 metselaars 33.50 35 47 timmerlieden 33.60 35.47 grondwerkero 29.76 ,,30 13 opperlieden 29.76 „31.93 Hieruit blijkt, dat de hier gegeven gemid- de'.den hcoger zijn dan de loonen bij parti culieren, terwijl het door zeer vekn bereikte maximum belangrijk hoogei' is. Ook meet in het oog worden gchtuden, dat hei niet zeker is, of m het vrije bedrijf de locnsverlaging reeds tot stilstand is gekemen. Het gemeente- personeel kan daarentegen in de eerste plaats wijzen op eene behoorlijkc regeling van het pensioen, dat na 40 dienstjaren bij vervulden 65-jarigen leeftijd naar gelang van de loon- groep, waartoe men behoort, van 1180. tot 1442.— per jaar bedraagt, terwijl men behoodt, van 1180.tot 1442.— per jaar fcedraagt, terwijl de ouderdomsrente ingevol ge de InvaCidiieitswet ten hoogste 6.per week bedraagt. Voorts kan het personeel in voorkomende reval'en rrrtsnraak op wacht- en ziekengeld maken en is in de regeling van zijn rechtspositie voorzien. In al deze opzichten is het goven de werklieden in het vrije bedrijf fcevoorreeh/hetreen in tijden als deze niet ge ring moet worden geteld. fen aanzien van de ambtenaren zijn moei- lijk vergelijkingen te maken Hunne jaarwed den zijn indertijd vastgesteld in verhouding tot1 die, welke in andcre gemeenten golden. Nu men schier overal meer of minder ingrij- pende bezuinigingsmaatregelen toepast, kun nen wij niet aannemen, dat het invocren van een volledig verhaal voor pensioen in deze gemeente die verhouding voor onze ambtena ren zou verstoren." Zelfs indien men van oordeel is, dat bij een N V. Boek* en Handelsdrnkkerij v.h. HERMs. COSTER ZOGN LA AT ONS CRUKKEN Zoolang de schcrmutseling duurde, had ik geen tijd. om te bedenken, of ik bang was, maar nu alles weer stil was, hield ik mii ner- gens anders mee bezig. Ik dacht aan de scherpe zwaarden en her koude staal, en even later, toen ik voorziclitige sclireden hoor de, en het strijken van kleeren langs den wand van de kajuit, en wist, dat zij in het donker hun plaatsen innamen, kon ik luid hebben gehuild. Het geveclit was geheel aan Alan's kant, en ik begon te denken, dat xnij-n ded ir. den slag was afgeloopcn, toen ik iemand zacht hoorde vallen op het dak boven mij. Dan kwam er een enkele toon op het fluitje en dat was 't signaal. Een troep rende met de sabel ir. de vuist naar de deur, en op hetzelfdc oogenblik werd het glas van de lantaam aan duizend stukken geslagen, en een man sprong er door en kwam terecht op een vloer. Voor hij overeind was, had ik het pistool gericht op zijn rug en kon hem hebben neergeschoten maar ioen ik zijn lichaam aanraakte, begaf de wilskracht mij en k ken evenmin den trek- ker overhalen als ik kon vliegen. Hij had de sabel laten vallen in zijn sprong, en toen hij het pistool voelde, draaide hij zich om en greep mij vast met een geweldigen vloek, en of nu plotseling mijn moed tei'ug kwam. of dat ik zoo bang werd, 't gevolg was. dat ik '♦en aril gaf en hem midden door zijn lichaam schoot. Hij slaakte een verschrikkelijken kreet en viel op den vloer. De voet van een tweed en man, wiens beenen door de lantaam bengel- den, trof mij op dat oogenblik op het hoofd, en daarop greep ik een nieuw pistool en schoot hem door het dijbeen, zoodat hij naar bene- den vie!, en op het lichaam van zijn makker terecht kwam. Er was evenmin sprake van missen als van aanleggen, ik richtte de tromp op de plaats en vuurde. Ik was daar misschien lang blij ven staan kijken, maar hoorde Alan roepen, dichtklappen. vijanden en na iedere flits kwam de schreeuw van een man. die getroffen was. Terwijl ik nog dacht, dat we verloren waren, vluchtten zij, en Alan joeg ze over het dek, als een herdershond de schapen. Tocli was hij even vlug terug, als hij naar buiten was gegaanhij was even voorzichtig als dapper, en inrusschen schreeuwden en liepen de zeelui nog, alsof hij hen nog op de hielen zat, en we ncorden hen, de een na den ander in het vooronder tuimelen en het luik vergelijking van de loonen buiten beschou- wing mceten blijven de 7 pCtdie de ge meente boven de eveniueel te heffen 834 pCt. aan het Algemeen Pensioenfcnds is verschul- digd, moet worden toegestemd, dat de ge-. meentelijke loonen vergeleken bij die in het vrije bedrijf gunstig zijn geregeld. Ook moet worden bedacht, da.t vele ambtenaren en werk lieden eene jaarwedde genieten, welke reeds boven het gemidddde van de voor hen gel- dende regeling uitgaat. Het derde argument, dat naar de meening der meerderheid voor verhooging der pensi- soensbijdragen pleit, t. w. de wenschelijkheid van verdere belastingverlaging en het be- schikken over een gedeelte der in het reserve fonds gestorte som van 130.000.be st rijdt d" Commissie, door er op te wijzen, dat in 'ra.tete jaren verschillende belas- tin r nmerke'ijk zijn verminderd, vaarcNw .ercE-re ver'aging niet ursrent is, en dat het. reservefonds ook kan dienen om de loonen van het personeel zooveel mogelijk te sparen. Deze weerlegging zal waarsehijnlijk niet de inst-emming Uwer Vergadering kun nen verwerven. tamers, al moge in den laatsten tijd efne belangrijke verlichting van den belastingdruk tot stand zijn gekomen, Uwe Vergadering zal het met ons eens zijn, dat bij voortduring moet worden getracht in die richiing voort te gaan. En wat het reservefonds aangaat, het daarin gestorte bedrag bestaat hoofdza- ke'ijk uit over vorige jaren teveel betaalde belastingpenningen, die geleidelijk weder aan de belastingbetalers ten goede moeten komen en niet mogen worden gehruikt om de loonen van het personeel te soaren, wanneer het bil- lijk is daarop verlaging toe te passen. Overi gens zal het U duidelijk zijn, dat wij van de noodzakelijkheid om een-deel van de gereser- veerde som te gebruiken a'leen melding maakten om te doen uitkomen. hoezeer de be- grooting voor 1925 afhankelijk was van in- komsten, waarover zijzelf niet de beschikking ken geven. Om al deze redenen blijft de meerderheid waarde hechten aan harejanvankeliike ovcr- tuiging, dat verhooging van de pensioensbij- drage gev/enscht zou zim, hetzij omdat de a1 gemeene loonstandaard daartoe noopt, het zij omdat die maatregel ook met het oog op d? wemeentefinarcien gewenscht is. Zij zou U derhalve thans hebben voorge- ste'd daartoe het bes'uit te nemen, irc'ien de om^tandi^hedeen waaronder bet overlen met de Commissies aanving. gelijk waren geble- ven of zich in gunstigen zin hadden gewij- zigd. Noch het een roch het ander is rbter het geval. Vertoonden een ha'f jaar ?e'?den de indevcijfers eenige netang tot daling en mocht eene verdere da'ing der kc«ten van het levensonderhoud worden verwacht. sindsdien hebben zich de indexciifers. zoowel van de groothandels- a's van de k'einhan'r,'>1sor''zen, weder bewogen in stiigende dijn De ."neer- derheid is bereid. met de beteek. 'ti do zen nieuwen factor rekening te houden. Zij wenscht af te wachten, hoe hot verloop ver der zal zijn. en is derhalve bereid haar voo-r- nemen tot indiening van een voorstel 'ot ver hooging der bijdrage voor'oooig op te srhor- ten en omstreeks Juli a.s. de vraag ondei de oogen te zien of er ook dan nog vo haar aan'eidmg za' z;vi aan dat voornemen sieen uitvoering te geven. Op denzelfden grond echter kan d? meer derheid niet instemmen mdt de bij U aan- hangige motie-van Drunen. strekkende om reeds thans vast te leggen, dat gedurende het geheele iaar 1925 noch loonsverlaging, nock verhooging van pensioensbijdragen zal Gciiieiisjrl Nienws. AFSCHAFFING STAATSLOTERIJ. Verschenen is het wetsontwerp, houdende maatregelen tot afschaffing van de Staatslo- terif. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Bij de wet van 6 Juni 1905 is het aanleg- gekregen. En even daarna ging hij zitten op de tafel, zijn zwaard in de hand; het wijsje, waarmee hij al dien tijd bezig was geweest, begon wat vlotter te klinken, toen cog flirr- ker, en dan barsTe bij met luide stem aM in een Keltisehen zang. Ik heb hier vertaald, ofschoon niet in ver- zen, want daarin ben ik niet bedrerven, maar tenminste in verstaanbare mai Hij zong hem dikwijls daama en hij werd populatezmxtat ik hem dikwijls hoorde en /oor mij lief *«rrta- len: Dit is het lied van het zwaard ran of hij in nood zat, en dat bracht mij bij mijn zinnen. Hij had al dien tijd de ceur vrijge- houden, maar terwijl hij met de anoeren bezig was, was een der zeelieden onder zijn zwaard doorgeloopen en had hem vastgegrepen. Alan stak met zijn linkerhand, maar de kerel klampt zich v^st als een bloedzuiger. Een tweede was naar binnen gekomen en hief zijn sabel op. Voor de deur verdrongen zich andere i. gezichtcn. Ik dacht, dat we verloren waren, greep mijn sabel, en viel hen aan in de flank. Maar ik had niet noodig te helpen. De worste- laar viel ten slotte neer, en Alan, terugsprin- gend om zijn aanloop ie kunnen nemen, ren de op hen in, brut lend als een stier. Zij vlo- den vcor hem als water, omkeerend en ren- nend, en tegen elkaar vallend in hun haast. Het zwaard in zijn hand flitste a!s kwikzil- ver in de verwarring van onze vluchtende De kajuit leek op een slachtplaats; drie dcoden lagen op den vloer, en een vierde was stervend op den drempel; en dear waren Alan en ik, overwinnaars, en ongedeerd. Hij kwam met open armen op mij toe. „Kom in mijn armen!" rtep hij, en cmarmde mij, en kuste mij op beide wangen. „David", zei hire „ik heb je lief als'een broeder. En o. man' De srnid rnaakte het, Het vuur hardde het, Nu biinkt het in de hand van „vechfc ik niet riep hij in een soort extase, Toen wijdde hij zijn aandacht aan de vier vijanden, en bracht ze een voor een buiten de deur. Terwijl hij daarmee bezig was, neuriede en floot hij voortdurend bij zichzelf als iemand, die zich 'n wijs probeert te herinne- renhij echtei- probeerde er een te maken. Al dien tijd was een bios op zijn gezicht, en zijn oogen giins'crden als die van een kind van vijf jaar, dat een nieuw stuk spcelgced heeft Akw Hun oogen waren talrijk en klaar. Vlug waren zij. cm te zien, Vele de krachtige handen, Het zwaand was all een. De herten gaan over den lieuvet, Zij zijn vele, de beuvel is een, De herten verdvijaeu. De heuvel blijft. Kom van de heuvrts met 'netde, Kom van de roteea der awe, O, ver-spiedende arend, Hier is uw spijs

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5