Na het rooken WYBERT opvarenden em vrijen dag fcri^gen en zullen zij dus twee dageu en drie nachten thuis kun- nen zijn. Het bestuur der federatie verklaarde zich berdd, dote voorstellen aan de stakers voor te leggen Zij zullen Maandagmorgen in een ledenvcrgadering te IJmuidtn cm an- stand nius, directeur der Vereenigde IJsfabriekcn, lid van het comity van verwcer, De fimia Groen heeft giafcnrorgen de ej- achen der federatie Sngewilligdi, zoodat de net "n stoomtrcilcrs dezer firma morgcn of overmorgen naar zee zullen vcrtrekken. verdwijnt9de on- aanyename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende DE VLIEOTOCHT NEDERLAND—1NDI6. Het uitvoerend counts van het nationaal sport-comite tot huldiging van het drieman- scliap van den vliegtodit Nederland— IndiS 1924 had tegen Maaudagavond in Den Haag de leden van het comite en van het eere-co- nutd voor deze huldiging bijeengeroepen. Van dc 34 grooie spoi tbonaen in oils laud, aldus vertelt de N. R. Crt., waren- 30 bonden verte- genwoordigd. De voonztter, mr. P. Droogleever Fortuyn, deelde niede in welk stadium de plannen van het uitvoerend comite waren gekomen, en bracht de volgende voorstellen ter tafel. In de allereerate plaats zullen aan elk van de drie wiegers worden aangeboden een gou- den chronometerdaguurwerk en een imitatie in zilver van het vliegtuig, waarmee de tocht werd volbracht, vergezeld van een oorkonde Kapitein A. E. W. de Jong, vice-voorzitter van het huldigingscomite, ontwikkelde daar- op de plannen, op welke wijze de huldiging 1 geschieden. Ala rd plaata van huldiging zal geachieden werd vastgesteld Den Haag. De huldiging zal zoo mo Zaterdagmi igelijk ddag, plaats vinden den tweeden 0 nadat de vliegera hier te lande zijn weergekeerd. Het ia de bedoeling, na een defite op Houtrust van een zoo groot mogelijk aantal sportvereenigingen van alle in net comite vertegenwoordigde aportbonden, een openlucht-demonstratie te geveu van die takken van sport, welke zich daartoe het best leenen. dat de van het De aandacht werd er op gevestigd heer A. H. G. Fokker, de ultvinder vJB toeatel, de genius is, waarop geheel het vlieg- wezen, niet alleen in Nederland, maar ook daar buiten, trotsch mag zijn. Een voorstel, ook den heer Fokker dien dag in de algemeene hulde te doen deelen, werd onder applaus der aanwezigen door het comite dadelijk overge- nomen De voorzitter deelde daarua mee dfft aan een eventueel batig saldo in overleg met het driernanschap een nadere bestemming zal worden gegeven. Het huldigingscomite kwam met een voorstel dit saldo als grondlegging te beschouwen voor een „nationaal sporr- steunfonds" voor hen, die tengevolge van een ongeval bij de beoefening van hun sport voor steun in aanmerking zouden komen of voor steun aan nagelaten betrekkingen. Een der aanwezigen wenschte een eventueel batig saldo bestemd te zien als bijdrage voor de Olympische Spelen in 1928. Overweging werd toegezegd. Verschillende vertegenwoordigers van bon den zegden toe, met alle mogelijke middelen de plannen van het comite te zullen steunen. RADIO-TELEFONIE BIJ DE BINNEN- SCHEEPVAART. Het onderwijsfonds voor de binnenvaart heeft eenigen tijd geleden een radio-commis- sie ingesteld om de mogelijkheid te onderzoe- ken van het oprichten van een draadloos-tele- fonische organisatie voor de binnenscheep- vaart. Het ligt in de bedoeling, de daarvoor in aanmerking komende binnenvaartuigen uit te rusten met een ontvangtoestel voor draad- looze telefonie, waardoor de schippers uit hun isolement zullen worden verlost. Het onder wijsfonds voor de binnenvaart stelt zich voor, niet alleen lezingen voor de binnenschippers te laten houden, doch ook langs draadloos- telefonischen weg onderwijs aan schippers en schipperskinderen te doen geven. De commissie, die onder leiding staat van den heer G. Nuy te Rotterdam, is reeds goed met haar werkzaamheden gevorderd. Gistc- avond heeft ?ij te Rotterdam een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van bin- nen- en buitenlandsche fabrieken over de le vering van de toestellen, waarbij demonstra- ties werden gehouden. TELEGRAFISCHE MISTWAAR- SCHUWINGSDIENST. Het Bericht aan Luchtvarenden bevat de volgende mededeeling: Met ingang van 1 Januari 1925 is, voor loopig by wijze van proef, een telegrafische mistwaarechuwingsdienst ingesteld met het doel, berichten te verschaffen omtrent waar- ;enomen slecht zicht op verschillende, langs le luchtroutes geiegen, plaatsen, waarvan geen uurlijksdie weerberichten bcschikbaar zijn. Voorts zullen geHjksoortige diensten wor den verricht door het Kon. Ned. Meteor. In- stituut in De Bildt en door den observator van dat Instituut te Vlissingen. De mistwaamemers hebben tot taak, onder verschillende omstandigheden een telegram met vermelding van het licht in meters te zenden aan het radiostation Rotterdam Waalhaven. De bedoelde telegrammen worden van het radiostation Rotterdam-Waalhaven onver- wijld doorgeseind naar het bureau voor den benchtendienst te Schiphol, waarna die be richten op de gebruikelij'ke wijze op de beide luchtvaartterremen worden bekena gemaakt. „DE WITTE STAD". Gisteren is te Amstelveen, bij Amsterdam, de eerste steen gelegd voor den bovenbouw van de veertien eerste woningen van een complex van 3000 eengezinsh-uizeo, welke de N.V. Algern. bouw- en explotatie Mij. De Wifcte Stad zich voorstelt daar te stichten. DE ONDERSTEUNIT4G' VAN REDDER8 VAN SCHIPBREUKELINGEN. Zooals men zich herinneren zal, heeft het hoofdibestuur van het Dorus Rijkersfonds een uitvoerig adres gericht tot den minister van watcrsuat, de wetgevende lichamen, cnz. ter oestrijding van hetgeen de minister op een fces'eiijke bijeenkomst in de jubdleumddgcn van de rcddingmaatschappiicn heeft gezegd, ter motivcering van het bearag van 5000, dat de regecring wil bcschikbaar stellen tot stern van behocftige redders. Op uitnoodiging van ministier Van Swaay heeft mi gisteren een sanienkomst plaats ge- had van den voorzitter en den secretaris van het hoofd'bcstuur van het Dorus Rijkers fonds, de heeren Henri Ter Hall en den oud- zccoficier den heer De Jager, en nog eenige andere personen met de ambtenareri, die den minister van voorl'ichting hebben gediend om trent dc steunverleening aan de behoeftige redders. DE STAATSLOTER1J. De maatrcgel, volgcus welken bij de Siaatsloterij 2000 numniers niet werden uit- gegeven, welke maatrcgel was ingesteld ten emde andere, niet wettelijke loteri>en, in de uitoet'ening van hun bedidjf te belenuneren, Is opgelieven, uit overweging, dat dergelijke loterijen geacht moeteu worden niet meer te best aan. KAD ASTER-COMMISSIE. In opdracnt van tie internat,omne Unie van den geuouwdui eigendom heelt iiet bestuur van den Nederianuschen Bond van huis- en gioudeigeuaren en bouwonderaemcrs een eomnussie geuistallcerd. Deze commissie heeft tot taak, de regeiingcn van het kadaster in de to^Ji'licnde landen van Europa te verge!ij. IceO en zoo mogenjk met voorsteilcn te komen, die cn unifornie regeiing hiervan, voor al die landen tocpasselijk, mogelijk maken. Dc heeren Roborgh en Bes zullen onder- scheiden.ijk als voorzitter en secretaris van Ceze commissie optreden. DERDE NATIONAAL CONGRES VOOR PLUIMGEDIERTE- EN KONIJ- NENTEELT. Gisterochtend zijn de congresbezoekers on- geveer twee en een half uur aangenaam be- ziggehouden in het City-tlteater met de ver- tooning van de pluimgediertefilm. De Handelsafdeeling opende met een m- leiding van de heeren J. Breakers, G Roden huis en B: H. Vos over den handel in Neder- landsche eieren. De invoer van buitenlandsche hoendcrs in Nlederland was het onderwerp van het prae-advies van den heer L* Mameleers, die- renarts te Maastricht. Hierna was aan de orde de inleiding van Sr. J F. H. Koopinan, adviseerend ingenieur en secretaris der Nederlandsche Vereemging voor techniek, te 's-Gravenhage, over: De voordee len cn inrichting van koelhuizen voor den handel in pluimgedicrte en teeltprodiucten. Ten slotte waa er nog een prae-advies van den heer G. Rodenhuis te Leeuwarden over: De pluimgedierte- cn konjjncnhandel. ABORTUS PROVOCATUS. i De Zeister politic heeft een Duitsche dame gearresteerd die verdacht wordt zich meer- malen aan abortus provocatus te hebben schuldig g«naakt. DE NEDERL. SPOORWEGEN. van hooging van het negende Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1923, heeft het verlies op de exploitatie van de Ne- derlandsdhe Spoorwegen over het jaar 1922, met inbegrip van het gcgarandeerde dividend, bedragen 30.502.022.25. De statuten der V. O. O. F. werden daar- op, behoudens een k'.eine wijziging wat dc fi- nancieel verplichting betreft, vastgcsteld over- eenkomstig het door de commisie aangeboden ontwerp; waarop tot oprichting van deze vereeniging wera overgegaan. Tot leden van het voorloopig bestuur der V. 0. O F. werden benoemd de nog in func- fie zijnde leden van de vorengenoemde com missie, alsmede mej. I. van Dugteren, secre- tnresse van den Bond van Volksuniversiteiten, cn de heeren mr. A. Bruch, wethouder van Haarlem mr- L. B. J. van Oppcn, burge- meester van Maastricht, P. Voogd. voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikke- 'inc. en J Westerhof, wethouder van Alk- maar. Ter voorbereiding van de oprichting van de coopcTatieve vereniging De Nederhindscne Filmcentrale werden nog aan bet bestuur toegevoegd de heeren C. Menke, voorzitter van den Nederl. Bond van leeraren en leera- ressen bij het Nijverheidsonderwijs, en dr K. H. M. v. d. Zande, inspecteur van het land- bouwonderwijs. Het voorloopig bestuur werd gemachtigd, voor dit doel nog enkele andere personen uit te noodigen. VEREENIGING VOOR ONDERWIJS- EN ONTWIKKEL1NGSFILMS. Dezer'dagcn is te 's-Gravenhage een vex gadering gehouden van vertegenwoordigers van gemeentcn, alsmede van organisaties op het gebied van onderwijs- en volksontwikke- iing, teneinde te komen tot oprichting van een Vereeniging voor onderwijs- en ontwikke- lingsfilms (V. O O. F.). De vergadering was belegd door de directie der Vereeniging van Ncderlandsche Gemcenten; de oprichting van de vereeniging was voorbereid door een com missie. In een door deze commissie uitgebracht rapport werd de wcnschelijikheid bepleit, twee organisaties te stichten, n.l. le. dc bovengenoemde V. O. O. F., welke tot doel zal hebben het aanleggen en instand- houden van cen verzameling films ten diienste van het lager- en midde'.baar onderwijs en de volksontwikkeling in meer algemeencn zin; 2e. cen cofljperatieve vereeniging De Ne- d'erlandsche Filmcentrale, een technische or ganisatie, welke zich zal belasten met het uc- ploiteeren van de films der V. O. O. F., als- ntede van zuster-instellingen der V.O.O.F., die voorzien in deb ehoefte aan films uitslui- tend bestemd voor speciale richtingen van on- derwiis, bijv voor het Christelijk of R. K. on- derwi'8 of we' voor speciale takken van on- -ifv-vr;*, 7oop's niiivrbeiHs- of landhouwo". dcrwiis Leden van de codpcratieve vereeni ging De Ncderlandsche Filmcentrale zouden dan zijn de V. O. O. F. en haar bijzondere zuster-instellingen. Tot de V. O. O. F. kun- neu als gewoou lid toetrcden gemeentcn en /.edeujke ucnamcn, weike o.m. ten aoel hebben de bevoraciMUg van wettascnap, onoerwys oi volksontwikkeling. L>e vergaueruig was aoor ruim 50 personen bezocht. De minister van onderwijsi, kunsten en wetenschappen had zich doen vertegen- woordigen door den heer P. Laban, adnuni- strateur aan het depariement van onderwijs. Na een openiugswoord van den voorzitter der vergadering, mr. A. Jonker, directeur van de Vereeniging van Ncderlandsche Ge mcenten, werd net rapport der commissie be- sproken, dat bij alle aanwezige vertegen woordigers der gemeentcn en organisaties principled instemming vond MOTORBOOT ZOEKGERAAKT. le Deventer verkeert men in ongerustheid over het lot van de motorboot Acdef, die Maanflagavond half zeven bij dikken mist van Amsteidam is vertrokken met bestemming naar Deventer, over de Zuiderzee, en waar van sedert meis meer is vernomen. De Acaet is een nog meuw schip van 170 ton, eigendoia van den JO-jangen gehuwden kapiteui J. de Vices, uit Zwolie, die met zijn uit Franeker aikomstigen knecht alleen aan boord was. Ilet vaartuig, dat gechaneerd is door de N.V. De Jong en v. d. Noordt te Deventer, welke ttrnia motordiensten oadeihoudt tus- schen Deventer—Zutphen en Amsterdam— Zaanstreek, wordt gecueven door een ruw- oliemotor van 70 P.K. Het schip had geen acKiast; een rotiooot was aan oouia. Het wekt bevreemding, dat de Actief door geen eukel vaartuig ot autonteiten der havens aan de Zuiderzee is gesignaleerd. Nader wordt gemeld: De motorooot „Aoaef", waarover men zich ongerust rnaakte, is gister door den vloed van het Kuggebot vlot geitomen en gistermiddag onbeschadigd be Kamp:n bimnengeloopm. BRAND. Gisternacht omstreeks 3 uur is in het per ceel Salomonsteeg 1 te Leiden, toebehoorenc aan de echigenoote van den kapper Scnouten, welke laatste daar een mnctuuig heett voor het vervaardigen en verwerken van parfume neen oi toitetartikelen, cen idle oraua uuge broken. Het perceel is geheel uitgebrand; sitcuts de muren zijn ovugeoicven. s Nadus half een had de kapper in dit perceel nog werkzaamheden verncht. De oorzaak van den brand is nog niet opgehelderd. Verzeke- ring dekt de schade. DE RELLETJES IN HEX RIJKSOPVOE- DlNGSGtSilCHi TE ZE1ST. Omtrent de toedracht der relieves in het Rijksupvoedmgsgesucht voor meisjes aan den SLraatweg Zeist1— Utrecht, verneemt de ielg. nader het volgende: In genoemd gesticnt werd een aantal meis jes ondergebracht, die om misdragingen op sexueel gebied, bijzonder toezicht vereischteu. Niet nader aan te duiden handelingen van be doelde meisjes werden met bijzondere vrij- heidsbeperking gestraft, waarom de gestrai- ten besloten zich te wreken op haar die zij als de aanbrengster beschouwden. Dit meisje werd op een goeden dag geduoht afgerost, waarna opsluiting van de schuldigen volgde. In opgewonden toestand hebben de arresian- ten ioen de ruiten in de deuren der strafka- mertjes stukgcslagen, waarbij zij trachtten in vrijheid te komen. Mevrouw Honcoop, de directrice van het sticht, heeft toen de hulp van den portier, den onderportier en den tuinbaas mogelijk onvol- doende geacht en assistentie der politie inge- roepen. Bij de komst der politie kalmeerden de opgewonden meisjes, behoudens cnkelen, die bleven tiercn en razen en daarom door de politie in het gestioht werden afgezonderd Waar het nuttig eifect van de aanwezigheid van politie was gebleken, is toen een enkele agent nog een paar dagen in het gesticht ge bleven, maar tot een weer uitbreken van he verzet is het niet meer gekomen. De Minister van Justitie, die door de Com missie van Toezicht van het gebeurde kennis kreeg, heeft later het gesticht bezocht, naar ons werd meegedeeld, voornamelijk om per- soonlijk na te gaan in hoeverre in het gesticht behoette bestaat aan betere getcgenheid tot afzondering van wie daarvoor in aanmerking komen. Een 20-tal meisjes, d.i. nog geen derde deal van de geheele gestich tsbevol king, nam aan de relletjes deel; van mishandeling van de ambtenaressen is geen sprake geweest en het inroepen van politiehulp moet als een wel- overwogen maatregel om erger te voorkomen, worden beschouwd. KORTE BERICHTEN. In een gistermiddag te Utrecht gehou den buitengewone vergadering van den Ne derl. Middenstandsbond heeft prof. dr. H. W. C. Bordewijk, uit Groningen gesproken over: Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. De politie heeft aangehouden den brie- venbesteller M. van het hulppositkantoor te Gaanderen, ter zake van verduistering van gelden en in verband daarmede valschheid in geschrifte. Blijkens te Deventer ontvangen bericht is de vermiste motorboot Actief gestrand op het Ruggebot aan den. IJselmond. Alles was wel aan boord. De boot is gisfereni door den vloed vlot gekomen en daarna onbeschadigd te Kampen binnengeloopen. Op een weide bij Veere is Woensdag- midd ag gel and het Engelsche vliegtuig Prin ce Henry, van de luchtlijn LondenBrussel De minister van f.nanden kondigt in dte Staatscourant de uitgifte van 35 millioen schatkstbiljetten en -promessen aan. te Alfanaaf rijto geweest. Uit de rekeuing van den penningmeester blijkt dat in't aTgeloopen jaar is ontvangen f 66.51 en uitgegeven 35.85, a'zoo een ba tig saldo groot f 30.66. J Prftvincinal Nienw* UIT KOEDIJK (Zuideinde.) Donderdagavond vergaderde de R.-K. kies- vereeniging „St. Pancras (Zuideinde) ten lo cale van den heer H. Beers. Wegcns tijdelijke afwezigheid van den voorzitter: den heer F. Hes, opent de heer Gommandeur de vergade ring met een welkom. V an den heer Verheij is de mededeeling in- gekomen dat hij bij even ueele raadsvacature niet voor benoeming in aanmerking wenscht te komen. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat bet ledental in het afgeloopen jaar met .10 is vooruit gegaan, da! eenmaal een algemeene en vijf maal een bestuursvergade- ring is gehouden, terwijl er twee maal afge- vaardigden naar de Rijkskieskringvergadering uitge mo groot 'De beschrijvingsbrief wordt na eeniige be- sprcking onveranderd goedgekeurd. De voorzitter iamiddels ter vergadering ge komen vraagt of men er voor is dat niog an dere cand'idaten er bij opgegeven worden voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kainer. De heer Groenenberg is hier wel voor, doch terdege dient cr op gelet eat hier bekwame mcnschen voor in aanmerking komen. Enkele leden bepleiten opname van meer landbouwdeskundigen,daai' h. i. dit wat1 op dlen achtergrond is, en algcmeen is men van meening dat men met eigen candidaten moet komen'. A ls afgevaardigden voor de komende Rijks- kieskringvergadering worden de heeren F. Hes en 1'. Zut (dorp Koedijk) gekozen. De voorzitter bepleit de wcuschelijkhdd te protesteeren tegen de hooge tas.en verbon- den aan het laten komen van een apreker. Eu- kelen daaronder, en meer speciaal de heer Bomans vragen hiervoor een voor een kleine vereeniging onbetaalbaar honorarium. Hii heeft zijn oor te luLteren gelegd en gehoora dat mevr. Bronsveld Vitringa hierop nog wel tens een uitzondeiiug maakt, alsmede de heer van de Bildt, doch in algemeencn zin is er redeu .ot protest. Do vergadering beaamt dit en vindt good dat dit gebeurt. De heer Zon vestigt de aandacht op Mr. Leesberg, die te Langendiijk gratis een lezing heeft gehouden. Ronavraag. De heer Bijpost bepleit de wcnadhelijkheid dat, nu cr lecien van net dorp Koedijk ot de vereeniging zijn toegetreden, hun een plaats in het bestuur toekomt. De voorz. antwoordt hierop dat dit reeds een pun. van bespreking 'in het bestuur is ge weest met als gevolg dat zij hebben ge- meend met een voorstel tot uitbreiding van't bestuur te moeten komen en wel van 5 op 7 ieden. Na ampele bespreking en stemming wordt di. evenwel verworpen en besloten bij even- tueele vacature een lid van dat gedeelte die plaats te laten bezetten. De voorzitter bepleitte de wenschelijkheid to. opname van de katholieken teSt. Pancras, doch evenals het voorgaande, wordt dit ver worpen. De heer Zut spreeki er zijn leedwezen over uit dat de kapelaan niet op deze vergadering aanwezig is. Er kunnen zaken voorkomen, waar beslist zulke leidiqg noodig is. De voorzitter antwoordt 'hierop dat1 een uit noodiging is gezonden, doch dat bericht van verhindering was ingekomen, waarvan wel de hoofdoorzaak is dat we van de parochie ver eeniging afgescheiden zijn. Persoontijk voegt hij hier aan toe dat dit indertijd meermalen is besproken. doch dat hij zeer tegen die jaarlijksche con'.ributie was, waarvoor je niets had. De heer Zut zou ondanlcs alles toch gaarne zien dat er voor een volgende vergadering weer een uitnoodiging werd gezonden. De voorzitter zegde dit toe. De heer Smit zou gaarne een wat meer actieve propaganda zien oim hun die nog bui ten de vereeniging staan lot toetreding te be- wegen. De voorzitter antwoordt, dat al het lijke reeds wordt gedaan. De heeren Groeneberg en van Etten weer- geven de mocilijikheden, verbonden aan de propaganda, resumeerend instemmend met voorzii ers uitlating hieromtrent. De her Gommandeur zou voor de komende verkiezingen een apreker wi'Hen uitnoodigen, waarop de heer Van Zon nogmaals de aan dacht op Mr. Leesberg vestigt. Niemand be- halve den hr. Van Zon gevoelt hier wat voor. Men is meer voor een onbekende in dezie streek. Op voorstel van den heer Zut wordt dit ter nadere uitwerking naar hot bestuur verwezen, dat verklaart de opdracht naar wensch'en te zullen behartigen. Met een woord van danlk, in de eerete plaats aan hun van het dorp, verder aan het raads- lid Oud en de aanwezigen^ voor hun aanwe- zigheid^preekt de voorzilteT zijn leedwezen over dc geringe opkomst uit. Het verheugt hem dat de vergad'ering zoo'n blijk van ver- trouwen beeft gegeven, door een van de nieu- we aanwezigen reeds dadelijk tot afgevaardig- de te bonoemen, waarna met Ghrisitelijken greet de vergadering word! gesloten. ag raakten een paar buren met elkaar in ohmin, dat zoo hoog opliep, dat van messen gebruik werd gemaakt. Gcneeskundi ge hulp moest zelfs worden ingeroepen. Naar verluidt, is de zaak bij den rechter aanhangig gemaakt. van den voorzitter wertl gelefft Sjcor den se cretaris, den heer H. Heringa. Na opening en lezing der notulen werd mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken en een woord van dank gebracht aan Mej. R. Zwiep voor hare administratie tot haar vertrek naar Alk- maar. Hiema volgde rekening en verantwoording van den penningmeester. De overgelegde stukken en bescheiden werden nagezien door de heeren J. Heep en A. J. Flokstra, die alles in orde bevonden, zoodat de rekening werd goedgekeurd met dank aan penningmeester, cn commissie. Als lid van bet bestuur wera herbenoemd de heer K. Zwiep en in de vaca ture Mej. R. Zwiep werd voorzien door de benoeming van Mevr. Zwiep. Daar Mej A. Trqmp-Klerk had bedankt voor het opha- len en rondbrengen der portefeuilles, werd tij- delijk als bode benoemd W. Lakeman. Hierna werd breedvoerig gesproken over den te hou den gezelligen avond, waarbij meermalen de ontstemming der aanwezigen uitkwam over de absentie van den voorzitter. Het resultaat der discussien was, dat besloten werd, den gezelligen avond te houden in de eerste week van Februari op de bovenzaal van den heer Renses, en daarvoor als spreker uit te noodi gen den heer Nonhebel te Hilveraum. We ens den slechten toestand der kas zal voor ien avond van leden en andere bezoekera entree worden gebeven. Om verschillende za ken hieromtrent met het bestuur te regelen. werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. Davelaar, S. Heringa en Jb. Posch. Door besprekingen van verschillende zaken van huishoudelijken aard was het te laat ge- worden, om de gtwone boekverkooping te hou den en werd deze tot het najaar uitgesteld. Hierna slutting met dank. UIT KENNEMERLAND. In tegenstelling mot de vorige week was er niet veel handel in de groente van eigen bo- dem. Spruiten, groene kool en boerckool waren laag in prijs, hoewel we op het einde van de markt een geringe verhooging consta- teerden. di er De aanvoer van witlof is al vrii groot, doch is weinig handel in binnenlandsch lot, daarentegen is het Belgische lof gewild, doch evenmin duur. Men vraagt zich af: is ons lof niet geschikt om te vervroegen of werken an dere factoren tegen? De stapelgroente, meestal van elders aau- geyoerd, waren duur met sterk verhoogde prijzen werd kool, bieten, wortelen en rapen, atgenomen. Bosgroente werd tamelijk veel aangevoerdi, prijsverhooging bleef uit Er is nog steeds goede vraag naar tafelappelen en hoewel de prijzen lager lijken dan vorige weken is deze meening niet juist, want er wordt meer 2e soort (wel gaaf doch kleiner vruchten) aan- gevoerd. Stoofperen ruimen zeer sterk, alleen enkele partijtjes gaaf fruit brengt nog een behoor- ii;ken prijs op, overigens weinig vraag. Buitealand moge- STORM OP DE ENGELSCHE KUSTEN. lerland en Schotland hebben veel te lijdien gehad van een zwaren storm. Alle schepen langs de Ierache kust zijn zwaar geteisterd. Het kleine stoomschip „AquiLa" werd in ont- redderden staat binnen gesleept. De „Car- diff Hall" Is vlak bij de kust van ZuidTer- landi vergaan. Men vreest dat alle 31 varenden zijn verdironken. op- Woensdagavond vergaderde de Patroons- vereeniging m het Lanidbouw- en Tuinbouw- bedrijf, in het lokaal van den heer H. de Weert, onder le.ding van den heer C. Spaan. Tegenwoordig waren 9 leden. De voorzitter bracht dank aan den afgetre- den voorzitter en hoopte, dat hij' het werk can voortzetten. Na lezing en goedkeuring der notulen volg de rekening van-den penningmieeser, die geen ontvangst en geen uitgaaf had. Het bezit was 62.18, zooals dit het vorige jaar geslo ten is. De voorzitter stelde voor, dit jaar geen*con- tribune te heffen, hetgeen werd goedgekeurd De bestuursverkiezing gaf tot uits.ag, dat de heer A. Molenaar als secretaris met alge meene stefnmen werd herkozen. Als bestuurslid, als lid van arbitrage, werd herkozen de heer P. Zwetsman. Een schrijvcn was ingekomen van de Ar- aiders vereeniging. Er werd een minimum loan van 25 gevraagd. Na breedvoerige besprekingen werd beslo- 'en een minimum loon van 21 vast te stel len. De commissie-kreeg opdracht om' het aan tal verlofdagen te bepalen op 5. Als commissieleden werden aangewezen de heeren C. Spaan, A. Molenaar en P. Zwets man. Dezen wenschten op 20 Januari e.k. met de vertegenwoordigers der arbeidera te vergaderen. Daar de rondvaag niets opleverdie, volgde sluiting. urr STOMPETOREN. Woensdagavond hield het leesgezelschap Stompetoren in cate Renses alhier zijne jaar lijksche algemeene vergadering, die bezocht werd door 12 leden, en wegens afwezigheid In lerland heeft de storm op tal van plaat sen de telefoon- en telegraafdraden vernield. De verbimding met Engeiand gaat nog slechts langs ten liin. Te Belfast kwamen eenige daken naar beneden. Te Londonderry woei een hooge fabrieksschoorsteen om. De nieuwe promenade te Witehead, in het graaf- scliap Antrim, is vernield. De havens liggen vol schepen, die bescher- ming zoeken. Langs de kust van Noord- Wales kregen de reddingbooten tal van op- roepen om hulp; zij redden vele opvarenden van in nood1 verkeerende schepen. Aan den zeekant werden' overal daken afgerukt en boomen ontworteld. ON'VEILIGE TREINEN IN RANKRIJK. Een speciaal corps van meer dan lil)0 de tectives zal worden gevormd ter bewaking van alle iuternationale treinen, en de treinen over lange afstandien, in Frankrijk. De detec tives zullen gewoon als reizigers met de trei nen meereizen. VECHTTPARTIJ IN DEN1 THuRING- SCHEN LAN DDAG. In den' Thuringschen Lamddag hebben tij- dens de debatten over een communistische interpellatie drie communistische afgevaar digden in het voorportaal van het gebouw het Duitschnationale lid Otto overvallen. Zij bewerkten hem met humne vuisten. Otto bloedde hevig uit het achterboofd. Andere afgevaardigden scheiddeni die vechtenden; de zitting werd geschorst. EEN ZEER KOSTBARE VAAS. Bulgaarsche boeren, die buiten het dorp Plewna op den akker werkten, ontdekten daar in den grond een gouden vaas van een ge- wicht van ruim 12 K.G. Zij dJachten dat deze vaas van brons was en slechts geringe waar- de had. De burgemeester van bet dorp zond de vaas naar Sofia waar de groote waarde ontdekt werd. Het sieraad heett een plaats gekregen in het Stedelijik museum. De vaas is uit elf verschillende deelen ver- vaardigd en bestaat vriiwel geheel uit goud, van 22 tot 24 karaaits. Vblgens de experts is zij eenig in haar soort en komt ze overeen met dergdijke voorwerpen van voor de Chmteiijke jaartelling. Zij is waarachijnlijk vervaardigd door aan- hangera van den godsdienst van Zarathustra. Men vermoedt, dat de vaas in de achtste eeuw door een rijken reiziger naar Buligarije is meegebracht en later om de een of andere reden in den grond werd verborgen. BLANIKE VROUWENI FN HANDEN VAN KANNIBALEN. Eenige maanden geleden hebben wij de lot- gevallen verteld van de schipbreukelingen van de „Douglas-Mawson", de boot, die in den vorigen zomer vergaan is ten N'oorden van Ausrralie. De opvarenden wisten te lan den, doch vieleni in handen van den stam van menschen-eters. Het lot der mannen was gauw beslist, de beide passagieressen evenwel maar iets over het lot aer ongelukkigen te we- ten te komen. Da Australische regeering heeft terstond (Uiiiiii!iiiiii[lliiiiiiiiiuiikliii!iiiiMiiiil!illlil!iJiililiiiuii<uiiiiiiiUiui u»«uiiiuufoiIIUd TABLITTIN Grrootc doozen 65 Ct» I

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6