DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM Co. Garage Scharloo 2-4. Tel. 490. liit den Alkmaarschen Raad. No. 14 Hoiiderd z*5Ven en twiutigste Jaargaug 1925, 17 JANUARI Da fuuumer best&ai ua 3 bLadcn Abonnementsprljs bij yooruitbetaling per 3 maandon f2—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. xj Directeur: O H. KRAk jHoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De eerste raadsvergadering in een jaar lteeft altijd iets van een bioscoop-voorstel- hug. Dan vertoont de burgemeester een Nieuw- jaarsfilm en een rij van bonte beelden ver- schijnt op bet doek waarbij de expiicateur zijn projectiea langzamer of vlugger laat voor- bijbckkeu naarmate de gebeurtenissen die zij in herinneriug brengen van veel of wei- nig belang voor de stad onzer inwoning ge weest zijn. De gebruikelijke nieuwjaarsspeech is eigenlijk een gemeentelijke troonrede, zij het dan ook dat de voorzitter van den Raad zich in hoofdzaak tot een overzicht van het verle- deif bepaalt en voor de naaste toekomst slechts eenige wenschelijkheden en verwach- tingen uitspreekt. Na een kort woord over de hoofden van onderwiisinrichtingen die in het afgeloopen jaar gegaan en gekomen zijn, werd dank- baar geconstateerd, dat 1924 voor Alkmaar in het algemeen geen ongunstig jaar ge weest is. Het aantal inwoners dezer gemeente is met 652 vermeerderd en waar ook de bevolkings- cijfers van de plaatseu in onze onmiddellijke omgeving belangrijk gestegen zijn, mag van een verblijdenden vooruitgang van de betee- kenis onzer stad worden gesproken. Nog kort geleden werd Alkmaar in de groote dagbladen als een malaria-plaats ge- iignaleerd, maar aan het verminderd ge- bruik van kinine kan geconstateerd worden, dat het muggeudoodend werk der malaria- commissie tot zegenrijke gevolgen geleid heeft. Het woningtal vermeerderde met 281 per- ceelen, terwijl er op 31 December nog 165 in aanbouw waren. Dankbaur kon thans voor het eerst ge constateerd worden, dat er aanzienlijk meer woningen werden gebouwd dan voor den be- volkingsaanwas noodig waren. Wat dus zeggen wil, dat de achterstand, die nog zoo langen tijd tot abnormale wo- ningtoestanden geleid heeft, niet alleen yoI- komen tngeliaald is en dat de huurprijzen door grootcr aanbod dan vraag in de toe komst weer kunnen dalen, maar ook, dat Alkmaar gereed en gaarne bereid is inwoners van aftdere gemeenten tot ingezetenen onzer oude veste te maken. Meer dan ooit lijkt het nu tijd voor Alk maar als woonstad in geheel ons land op practische wijze propaganda te maken. Een frissche wind schijnt bezig de donkere wvlken van den economischen hemel te ver- drijven. Overal gloort het morgenrood van een voorspoediger tijdperk van handel en in- dustrie. Het gemiddelde werkloosheidscijfer daalde voor onze gemeente van 242 in 1923 tot 209 in het afgeioopen jaar. Een cijfer dat nog steeds den malaisetijd keumerkt, maar dat in zijn teruggang toch een belaqgnjke verbetering van den econo mischen toestand aanduidt. Trouwens, ons marktwezen heeft daarvan allereerst de directc gevolgen kunnen onder- Ytoden. Er werd bijna zeven millioen kilogram kaas aangevoerd, eeD 500.000 tal kilogrammen meer dan een jaar te voren, terwijl het totaal aantal ter inarkt aangevoerd stuics vee tot ruim 81000 is gestegen. Dai alles heeft een 10.000 meer aan marktgelden opgebracht en de krulstaarten, wier protest-geschreeuw Zaterd'ags en Maandags het Waaomlein en zijn omgeving vervult, hebben daartoe door aanvoeren van meer dan duizend stuks op een marktdag, ze- ker het hunnt biinrdragen. Meer en meer wordt Alkmaar een centrale marktplaats, welker waarde voor den handel in steeds breederen kring erkenning en waar- deering begint te vinden. Dp de eierenmarkt we volgen nu maar zooveel mogelijk den inhoud van de gemeen telijke troonrede zijn dit jaar bijna drie- en-een-hali millioen eieren meer aangevoerd en slechts de graanmarkt is teruggeloopen. De oorzaak van dit laatste wordt door de directie van het marktwezen nauwkeurig na- gegaan en men zal in de naaste toekomst, me de door het instellen van een overdekte markt, ongetwiifeld pogen aan den terug gang van ien graanhandel hier ter stede een einde te maken. Verblijdend vooral voor den controleur der belastingen is ongetwijfeld het feit, dat het inkomen onzer ingezetenen van* 5 mil lioen in 1913 tot ruim 16 millioen in het be- lasttogjaar 19231924 is gestegen en dat het aantal aanslagen, niettegenstaande een verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, in tien jaar tijds'vau tot 7795 is vermeerderd. Een belangrijke vermeerdering van belast- baar inkomen is, naast bezuiniging in de ex- plditatie onzer gemeente, natuurlijk een groote factor tot verlaging van stedelijke be lastingen. Na de geleidelijke stijging tot 1919 zijn de aanslagen van het thans geldende belasting- jaar voor sommice groepen reeds beneden die van 1913 gedaald. Een verblijdend verschijnsel, dat thans zijn directen invloed op de aanslagbiljetten en ook zijn indirecten invloed voor de keuze van Alkmaar als woonstad kan doen blijken. Het grondbedrijf heeft goeda zaken ge- maakt. - De directeur is een koopman met langjarige ervaring, die voor dc gemeente voordieelige overeeukomsten weet te sluiten. Er is in het afgeloopen jaar voor ruim 200.000 aan bouwgrond verkocht, die bto- nen een bepaalden termijn bebouwd moet zijn, terwijl daarnaast ook particulieren bouw grond in exploitatie wenschen te brengen. In verband diaarmede zijn in het afgeloopen jaar vele werken uitgevoerd die tot verkieersr verbetering kunnen leiden, waarbijl de ver- schuiving van den Accijnst^en als een staaltje van bijna Amerikaanschen ondernemlngsgeest in ons lieele land de bijzondere aandacht heeft getrokken. Het Burgerweeshuis, het Gymnasium en het Landbouwhuis vonden een passend on- derdak en een aantal andere dienstende nieuwe Rijkskweekschool, waarvoor de Raad den aankoop van grond in het Nassiaukwartier toestond, de Keuringsdienst, het bureau van Gemeentewerken, het Gemeente-archief en de Openbare Leeszaa! zullen hopelijk in den loop van dit jaar een goede buisvesting krij- gen In ruimere en beter ingerichte gebouwen en lokalen zullen deze instellingen ongetwijfeld nog mee: dan tot dusverre hun voile arbeids- kracht tn wetenschappelijke beteekenis kunnen ontplooicn. Tal van congressen, min of meer officieele bezoeken en gedenkfeesten hebben in het afge loopen jaar de aandacht gevxaagd en na de memoreering daarvan heeft dei burgemeester op den aangevangen bouw van het St. Elisa- bethgesucht,, op de oprichting der Volksuni- versiteit rii op de reorganisatie der Ontzetver- ecniging gcwcjen, met den wensch, dat ook in dit jaar met onverflauwden ijver naar alles gezocht zal worden wat mogelijike kloven. kain ovcrbruggen. Wij zijn er van overtuigd, dat voor zoover dit van het stadsbestuur afhangt, niets onbe- pfoefd zal worden gelaten, al dragen geloofs- of politieke ge9ch.il len in den regel een zooda- nig karakter dat ten kunshnatige samenvoe- ging dikwijls een verzwakking dan verster- king be tee ken t. De beer Govers, de nestor van onzcn Raad, heeft den burgemeester in een keurig speechje van antwoord gediend. Zijn toespraak week in zooverre van het gebruikelijke antwoord op de troonrede af, aat zij niet alleen mstemming met alle passa ges van's voorzitters rede bctuigde en met den heer Wendelaar hoopte en verwachtte wat ook deze voor wensclielijik hield, maar de heer Govers nam tevens de vrij'heid nog eenige on- derwerpen aan te iceren die de burgemeester in zijn 'nieuwjaarsrede blijkbaar onopzettelijk over het hoofd gezien had. Hi| vi rocht de medewerkirig van den Raad voor eeii vlugge verbetering van de Lange- straat, sprak de beste wenschen voor een spoedige verwezenlij'king van de plannen voor het cen trale, neutrale ziekcnhuis uit en eintiig- de met den wensch, dat de politiek in den Raad en niet te groote rol zo.u spelen. Waar de plannen voor het nieuwe zieken- huis reed's zoo vasten vorm hebben aangeno- men, waar een zoo belangrijik deel der bur- gerij van Alkmaar en omgeving diaarmede sympathiseert en alom comite's en buurtconv- missies in actie zijn om ook de financieele moeilij'kheden tot oplossing te brengen, was het zeker wenschelijk geweest, dat de burge meester niet alleen aan den nieuwbouw van het St Elisabethgeslicht herinucrd! had, maar ook een enkel woord van waardecring en hoonvolle verwachting over de spoedige tot 'stand koming van een neutrale ziekcninrich- tinc had gesproken. Het slot zijner nieuwjaarsrede zou daar- d'oor vclen eenige ergernis bespaard1 hebben en de uitlating van den heer Govers, waarin deze hoopte, dat de politiek een niet te groote rol moge spelen, ware ongetwijfeld! achterwe- "r gebleven. Mr. Sluis, wiens binnenkomm na zijln langdurige ziekte met applaus begroet werd, bleek nog niets van zijn vroegere activiteit verloren te hebben. H'ij was al dadelijk in een levcndige gedach- tenwisseling met den heer Westerhof gewik- keld en bepleitte de vrijlheid van de raadsle- den om, zonder motiveering van hun stem, nummero twee van een aanbeveling te kiezen. Dat de heer Haremaker, d'ie als nummero Hvee als secretaris voor de Commissie van voor'.ichting bij beroepskcuze was aanbevo- len, met 10 stemmen tegen 9 stem men op den als No 66n voorgedragen heer Plaat de over- winning wist te behalen, zal cngetwijfeld v"or laatstgenoemde buitenigewoon onaange- na?m zijn. Fn waar de heer Westerhof voor het onder hem ressorteerende bureau den heer Plaat de beste candidaat had gebordeeldi, kunnen wij ons heel goed voorstellen, dat ook hij door de beslissing van den Raa*. uiet aangenaam ver- rast is geworden Wat niet wegneemt, dat hij heel onverstan- dig deed daarover in ve.rwijtenden toon zijn verontwaardiging te kennen te geven. Niet alleen is ieder .raadslid volkomen be- voegd uit een aanbeveling ded candidaat die hem zelf het meest wenschelijk vooTkomt zijn stem te geven, maar bovendien had de heer Westerhof moeten bedenken, dat hij zelf en zijn partijgenooten in den tijd toen hij nog raadslid was, herhaaldelijk den een of ande- ren wethouder voor een zelfde onaangename beslissing geplaatst hebben of althans ge- tracht hebben een dergelijke beslissing uit te lokken. In het huis van den gehangene spreekt men nu eenmaal niet van cien strop en de heer Kusters was o. i. ook de laatste die de vrij- nioedigheid had moeten hebben, B. en W., in verband met den geldelijtken bijstand der ge meente voor de restauratie der Sint Laurens- kerk, te verzoeken dat zij: hun invloed zoudcn aanwenden om diverse werkzaamheden ook door anderen dan Protestanteu te kunnen la- ten uitvoeren. Het is volkomen juist, dat de uit den Raad onmiddellijk naar voren gebrachte verwijzing naar den oouw van het nieuwe St Elisabeth- gesticht niet met de thans aanhangige restau ratie op een lijn staat, omdat die bouw niet met gemeentegeld zij> het dan ook wel met bijdragen van andersdenkenden tot stand komt. En ook is het zeer we! mogelijk, dat het Katholieke schoolbesfuur zijn ontevredenheid geuit heeft over den- aankoop van een hon- derdtal banken van de R. K. bewaarschoot, welker levering, zonder openbare inschrij'- ving, aan een geloofsgenoot gegund werd, Maar dit alles neemt niet weg, dat deze ge beurtenissen bij vde belanghebbenden een onaangenamen indruk gewekt hebben en men het allerminst den tijd acht dat van de zijde der Katholieke fraetie openbjk op de noodza- keliikheid van een uitvoering van restauratie- werk zonder onderzoek naar geloofs- of poli tieke richting der uitvoeniers wordt aange- drwgen Te meer omdat juist biji de restauratie van de Sint Laurenskerk een belangrijk deel van den biikomstigen arbeid het omvangrijke steioerwerk voor de herstelling van den to- ren reeds door een geloofscenoot van dlen heer Kusters tot voltooii'ng gebraeht is. Over het algemeen was de agenda we i nig belangrijk en ware het niet, dat die heer Wes terhof het noodig geacht had geruimen tijd zijn krachten aan het initrappen van een open deur te verspillen, dan zou de bijeen- komst der vroede vaderen met een uur bekort zijn geworden. Blijkbaar voorziende dat er na het rood- zwarte verbond waarvao de heeren RingeTs en Thoimsen biji de vasts telling der begroo- ting de dupe zijn geworden, weinig kans was hun plannen voor heffing van hoogere pen- sioensbij dragen van het gemeentepersoneel te verwezenhjken, hadiden B. en W. een1 ge- camoufleerden terugtocht in elkaar gezet, die op den argeloozen toeschouwer nog eenigs- zins den indiruk van vrijwillige fronit\rerande- ring zou kunnen maken. In hun in bijlage no. 10 vervat voorstel betoogden ziji nogmaals uitvoerig de billijk- heid, gemotiveerdlheid en wenschelijkheid van een hoogere premie-heffing om aan het slot daarvan plotseling tot de ontdlekking te ko- men, dat de indexcijfers zich den laatsteu tijd in stijigemden lijn bewegen: waarom zij bereids bleken hun plannen op te schortm en „om- streeks Juli onder die oogen te zien of er d!an nog aanleiding zou bestaan aan hun voorne- mens geen uitvoering te geven." Zooals de heer Vogelaar zeer terecht op merkte was er dus van de heffing geen spra- ke meer en liep de kwestie alleen over tie vraag of men ingevolge de rnotie-Van Drunen nu maar direct zou uitspreken, dat B. en W het geheele jaar niet met hun plannen terug zoudeni komien dan: wel of men' met de vrijwell theoretische mogelij:kheid zou rekening houdeni, dat het college over eenige. maanden andiermaal den1 Raad een be slissing zou uitlokken. Wij zijn er van overtuigl, dat zelfs wan- neer deze bijlage zonder eenige discussde goedgekeurd zou zijn, van B. en W. dit jaar geen poging om een nieuw echec te lijden te verwachten zou zijn) geweest. Toch achtte de heer Westerhof als mitiderheid van' het college het noodzake- lijk de bijlage zin voor zip aan critiek te on- derwerpen, waarbij hij uitvoerig betoogdie dat de werklieden in overheidsdienst boven die in het particuliere bedrijf niet bevoordeeld geacht mogen worden. Hoewel zijln betoog duidel ijk illustreerde dat het voorstel van B. en W zeer onnauw- keurig en dikwijls zelfs inisleidend is, waren 's heeren Westerhofs uiteenzettingen en the- orieen blijkbaar meer voor de publieke tribu ne en voor de pers dan voor de dames en heeren van de vroedischap bestemd. Na al te duidelijke teekenen van algemeen ongeduld, deed de heer Kusters het voorstel B. en W. rekenende met de mogelijkheid van onvoorziene omstandigheden niet ge heel de bevoegdheid om dit jaar nogmaals met plannen tot heffing van hoogere pensi- oenspremies terug te kornen te ontnemen, maar daarnaast vast te stellen, dat voor eventueel nieuwe plannen opnieuw de com missie voor G. O. zal worden geraadpleegd, Daarmede kon ook de motie-Vani Drunen welker geestelijke vader zich inuisstil hield vervalllen en omdat natuurlijk ook het ge heele college van B. en W. met de voorge- stelde regel ing genoegen nam, kon onder al- gemeene instemming het laatste bedrijf van dit politieke drama een passend slot krijgen. VermeldLng verdient ten slofte, dat de voor- gestelde heffing van gelden voor het gebruik van openbare gemeentegrond of -water, waariini de tarieven voor staangeld voor vrachtwagens zijn opgenomen, werd aange- houden om de Kamer van Koophanidel gele- geniheid te geven daarover haar meening kenbaar te maken. En ook dat onze gemeente thans de eerste ldndlerspeelplaats zal krijigen al beperkt de overheidszorg zich nog tot het aanbrengen van een afrakering en het aanschaffen van een zandbak en eenige eenvoudige speel- werktuigen. Al zijn wijl het volkomen met den1 heer Sluis eens, dat een echtle Hollandsche jongen liever -in den modder wroet dan netjes in een zand bak speelit, toch komt het ons voor, dat ook met die voorkeur der moeders van die jongens rekening gdhouden moet worden. Het toezicht van ouders op een dergelijke speelplaats is zonder nadere regeling eenigs- zms gevaarlijk. Er"zullen ongetwijfeld ouders zijn die zich met de exploitatie van deze speelgelegenheid wel willen bemoeien. En het gevaar bestaat d!at bij verschillend jnzicht van diverse vaders en moeders een toestand van onzekerheid wordt geschapen waardoor het oordeel over dergelijke speel- plaatsan ongunstig beinvloed kan worden. Wellicht kan men een oplossing vinden door ze onder den dienst der plantsoenen te brengen. De in de toekomst aan te stellen oppasser van onzen steeds groeienden Stedelijken die- rentuiin zal ongetwijfeld ook met succes als orde-bewaarder in de speelplaatsen van onze spes Alcmariae kunnen optreden. neesche soldaten in de buitenlandsche wijk van Shanghai zijn geinterneerd. Hoewel op het oogenblik geen nieuwe gevechten verwacht worden, blijft het vrijwilligers-leger gemobi- liseerd. Men zal trachten de geinterneerde troepen naar Shantung terug te brengen, waar zij voor't grootste gedeelte vandaan ko- men. 't Geinterneerde leger bestaat voor het grootste gedeelte uit bedelaars, die gewapend werden. »ifll EEN BELANGRIJKE UITVINDING. Drie Zweedsche mannen van' wetenschap Prof. M. Siegbahn van Upsala, A. Larsson, civiel-ingenieur en I. Waller, zijn er in geslaagd de straalbreking der Rontgen- stralen te verbeteren; een wetenschappelijk probieem, dat reeds langen tijd de mannen der wetenschap heeft bezig gehouden. De Zweedsche experimenten toonen aan dat deze straalbreking analoog is met die van gewoon licht, hoewel de toonladder van de Rontgen- stralen verscheidene octaven hooger is. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze uitvinding een nieuw licht zal werpen op de structuur der atomen. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Sedert 5 December wordt een 23-jarig ty- piste, jufrouw Elsie Cameron, uit haar woning m Londen veimist. Ziji had het voornemen te kennen' gegeven het „week-end" door te bren gen te Crowiborough in Sussex, waar haar verloofde. de heer Ncrman Th« m, een hoen- derpark neeft. Ge-uigen hebben haar des Buitenland DE CRISIS IN ITALIE. In een interview met den correspondent van de „Daily Express" heeft Mussolini ver- klaard, dat hij niet vrijwillig zal heengaan De toestand in Italie is ernstig, doch niet on- rustiger dan in andere Europeeschc landen Mussolini decide verder mede, dat de nieuwe verkiezingen eerst na het Matteotti-proces zullen worden gehouden. Na een debat van twee dagen is Mussoli ni's nieuwe kieswet bij haadopsteken aange- nomen. DE FRANSCHE KAMER. De Fransche Kamer heeft Donderdagnacht tot half twee vergaderd. Aan de orde was de interpellatie omtrent de ernstige incidenten te Douarnenez. De minister van binnenlandsche zaken Chautemps bevestigde het besluit der regeering, te zorgen voor de vrijheid van ar beid zonder toe te geven aan de wenschen der patroons, welke strekken tot het met ge- weld den' kop indrukken aan de stakingen der arbeiders. De minister verwierf levendi- gen bijval bij alle partijen, behalve de com- munisten. Bij oogenbliken was het debat zeer stormachtig. Het eindigde met de aanneming van een motie van vertrouwen met 330 tegen 206 stemmen. AMERIKA EN DE PARIJSCHE CONFERENT1E. In officieele kringen is men van meening, dat Amerika's deelneming aan de Parijsche conferentie niet tot consequentie heeft, dat de regeering te Washington thans nauw be- trokken is in de Europeesche aangelegenhe- den of zich verbonden heeft ook voortaan deel te nemen in Europeesche regelingen. Men is het dus niet eens met de meening der Engelsche en Fransche pers, dat de con ferentie wees op Amerika's iatrede in Euro peesche aangelegenheden. Deze Amerikaansche meening zal wel te- leurstellend werken, niet alleen in Eugeland en Frankrijk, maar ook in andere landen, omdat alom gevoeld wordt, dat de medewer- king der Vereenigde Staten noodzakelijk :s voor een oplossing der Europeesche proble- men. DE CHAOS IN CHINA. De „Times"-correspondent te Shanghai, die een bespreking wijdt aan de waarschijn- lijkheid van de verdere vijandelijkheden, zegt, dat de vraag urgent is geworden of de mo- gendheden de controle zullen nemen over de spoorwegen ShanghaiNanking en Shang haiHangtsjau, ten- einde den strijd buiten met district Shanghai td houden. Gemeld wordt, dat 16.000 ontwapende Chi- avonds in de nabijheid van de woniing van den heer Thorn, niet meer dan een hut, op een afgelegen plaats gelegen, gezien doch bij haar venloolde is zij volgens dieas stellige verklar- ring niet geweest. De omstandiglieicdat nie- mand haar aan het station van Crowborcugh heeft zien uits-appen, deed aanvankelijik twij- fel 'koesteren aan de juisthedd der getugen- venklaringeu doch tliaus is gebieken, dat een meisje, dat aan haar signalement beantwoordt, dien dag met een autobus naar Crowborough gereisd is omdat ze volgens haar verklaring te Londen in een verkeerden coupe had plaats gencmen, zoodat zij in plaats van to Crow- borough, to Tunbridge Wells was beland, waar zij de bus genomen had. De verioofde, die als een Engelsche Robin son Crusoe eenzaam deeft met zijn pluimvee, zijn hond1 en zijn kat), heeft een open brief in de bladen gepubliceerd, waarin hij. cen op- roep op haar doet icts van zich te laten hoo- ren. De politic van' Sussex heeft Scotland' Yard te hulp geroepen. Detectieves vingen aan om het geheele hoenderpark om te spitten. Eer- gisteren werd Thome op het politiebureau ont- boden, waar men hem een lang verhoor af- nam. Bovendien werd hij er in verzekerde be waring gehouden, .Nadat de deteciives vele uren achtereen to dlen regen aan het graven waren' geweest, stuitte een hunner op vier voet dtepte op het koffertje, waarmede miss Oameron op 5 De cember de ouderlijke woning had veriaten. Het bevatle eenige toiletartikelen, eenige pa- ren dameskousen, ond.'rkleeren, gemerkt met de initialen van het verdwenen meisje, als- mede haar bril. Deze ontdekking bevestigde het vermoeden van de politie, zoodat werd besloten., Thome in voorarrest te houden. De vader van het meisje werd onmiddellijk gewaarschuwd en hij kwam vanmiddag in allerijl te Crowbo rough aan. Hij hatende de gevondem voor- werpen als aan haar te hebben toebehoord. Het spitten werd daarop voortgezet, en na lang zoeken is ook het lijk van miss Cameron gevonden. Het was in verschillende stukken gesneden, volgens de ^aatste mededeelingen. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING. Het nieuwe Rijkskabinet vtodt in de Duit- sche pers een gemengde crtt'iek. Over het algemeen beschouwt men het slechts als een overgangsoplossing. De rechtsstaande Naden beschouwen het kabtoet-Luther als den eenig mogelijken uitweg en zeggen een welwillende terughouding toe. „De Kreuzzeitung" noemt het een etappe naar het door de Duitscfa- Nationailen gewenschte bungerlijlc staatska- binet. De „Zedt" verdedigt het Kabtoet. Volgens de „Germaiiia" heeft het Genferum de nieuwe regeering slechts toegelaten om te verhinde- ren' dat uit den regeertogscrisis een grond- wetcrisis zou ontstaan. De Democraten behouden zich hun hou- ding voor en nemen voorloopig een' afwachr tende houding to. De sociaal-democratische „Vorwarts" uit zich op scherpe wijze tegen het kabinet Met blad geeft in de eerste plaats de communisten de schuld van het feit dat het burgerblok een feit is geworden. De ,-,Rote Fahne" besluit een beschouwing met de wOorden: De strijd om de onver- deelde heerschappij van het proletariaat wordt met alle middelen aan'gehouden. Het „:Berliner Tageblatt" noemt het Kabi net een regeertogs-ersatz. In elk geval is zfiker, dat de Dui-sch-natio- 1LKMAARSC COURANT C FIAT-Antomobielen.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1