DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 15 Honderd zeven en twintlgste Jaargang 1925= 19 JANUAEI Dit nunwiM" -«*at uit l ola i» Albonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MA1ND AG Directeur: O H. KRAR Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. De nieuwe rijksikanseliier heeft Zaterdag vertegenwoordigers van d)e Duitsche pexs ontvangen. Hij verklaarde, dat hot uitstel der regeeri 11 gsverkladng gten gevolg is van on- eenigheid in den boczern van. net kabinet, maar uitsluitend van de onvol-taliligheid van Shet ministerie. De rijkskanselier formuleerde zijn politick aldus: I zal er mij op toeleg- gem, zeer nadrukkeliiik met de wenschen der partijen rekening te houdeo en met een vaste meerderheid te regoeren. Intusschem is thans van nieuwe ondterhan- delingen de heer Frantoen. president van het Ober-landesgeri cht te Keulen, bereid gevonden als minister van justitie op te treden. Voor financien wordt nog ailtijd een liefbebber ge- zocht. De „Germania" had beweerd, dat de Cen- trumafgevaardigde dr. Brauns slechts met verlof van het Centrum alls verbindingsman in het kabinet bleef. Op zijn beu-rti verklaart thane Brauns, dat hij1 nooit alleen op 'a „ver- lof in het nieuwe kabinet zitting genomien zou hebben. De Gen-trumfractie heeft met ©enpa- righeid van stemmen uitdrukkelijk den weusch uwgesproken, dat hij tot het nieuwe fcabinet- Luther zou toetreden. DE NIEUWE KIESWET IN ITALIE. De Itaiiaansche regeering behaalde, zoo- als gemeld, een overw inning bij de behande- ling van het ontwerp der nieuwe kieswet. De debatten waren dikwijls zeer rumoerig en vele malen scheen het, dat de afgevaardigden handgemeen zouden worden. De liberalen stonden eenmaal op het punt de zaal te ver- lateu. De eerste belangrijke redevoering was die van Orlando, die menigmaal door de fascis- ten in de rede werd gevallen. Bij een van deze gelegenheden.verklaarde Orlando, dat hij indertijd als premier, toen bijna de geheele wereld tegen hem was, had geweigerd ook maar een duimbreed van den Italiaanschen grond af te staan, en dat hij nimmer- had verwacht nog eens te zullen worden besehul- digd van gebrelc aan vaderlandsliefde. Hij verklaarde zich voor het herstel van enkelvou- dige kiesd ricten, maar tegen het meervou- dige stemrecht en bij de huidige onderdruk- king van de persvrijheid en de persoonlijke vrijheid vond hij het onmogelijk, zulke verkie- zin-gen te houden. Federzoni, de minister van Binnenland- sclhe Zaken, verklaarde daarop, dat de maat- regelen door de regeering genomen, beshst noodzakelijk waren voor de veiligheid van het land, welks bescherming een wet is die boven de grondwet gaat. De opposi'tie heeft de gevaren, waartegen de maatregelen ge- licht waren, kunstmatig geschapen. De re geering vond het in die omstandigheden noo- dig, aan het bewind te blijven, maar ondanks de geruehten, naar het buitenland verspreid, is Italie rustig en voorspoedig. De volgende spreker was de oude Giolitti. Hij verklaarde voor het oorspronkelijke ont werp te hebben kunnen stemmen, maar on- middellijk na indiening hiervan veranderde de regeering haar poiitiek, verminderde de vrijheid der kiezers en in den abnormaal ge- worden toestand verzocht zij den autoriteiten, de landswetten buiten werking te stellen. Hiema onistond discussie; Giolitti ver klaarde ten slotte, onder de huidige omstan digheden geen verantwoord'elijkheid voor de verkiezingen te kunnen dragen en tegen het ontwerp te moeten stemmen. De Itaiiaansche Kamcr heeft de arbkelen behandeld van het wets-ontwerp tot hetzie- ning van de kieswet. Zij verwierp het meer- voudig stemrecht, waarormtrenit de regeering de beslissing aaii het oordeel van de Katner had overgelaten. Na een' debat, waaraan vele sprekei's deelnnmen, nam de Kamer het herzie- ningsontwerp met 268 tegen 19 stemmen aan. De Kamer ging daarop uiteen voor onbe- paalden tijd. De Kamercotnmissies hebben verschcidene wetsontwerpen onderzocht. Zij hebben zich in meerderheid verklaard voor het wetsontwerp op de geheime vereenigingen, en tegen het wetsontwerp betreffende het vrouwenkies- recht. GEEN ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. Het Witte Huis te Washington spreekt de geruehten tegen, volgens welke in het vroege voorjaar een conferentie over de ontwapening zou worden bijeengeroepen. President Coo- lidge beschouwt de toestanden in Europa nog FRANKRIJKS FINANCIEELE POLI- TIEK. De Fransdie Kamer heeft het voorstel aangenomen tot instelling van een bureau voor de leveringen in natura, welke uit Duitschland krachtens de verdragen geschie- den. In den loop van1 het debat verklaarde Her- riot, dat de regeering met de meeste beslist- heid gekant is tegen elke „politiek van zich er afmaken" en vijandig staat tegenover elke inflatie. Frankrijk, zeide hij, zal dit jaar voor ge- weldige schokken op economisch gebied komen te staan, maar welke ook de gevolgen van ons vast besluit zullen zijn, wij wenschen tot geen prijs inflatie; wat er ook gebeure, er zal geen billet m&r worden uitgegeven, Welke beperkingen wij ook zullen moeten imvoeren ingevolge onze besluiten, ik zal het sfeeds als zijnde zoodanig, dat zij ieder mi- tiatieg van de Vereenigde Staten uitsluiten. parlement verzoeken, alles moet wij ken voor de noodzaak, een einde te maken aan lee- nings- en inflatie-politiek. Wij zullen geheel onzen plicht doen, evenals zij, die tijdens den oorlog alles voor het heil van het vaderland hebben opgeofferd. De Kamer heef t de rede van den premier censtemmig toegejuicht. DE DUITSCHE VOLKSPART1J MOET KALM BLIJVEN. Te Stuttgart is het jaarlijksche congres ge- houden van de Duitsche Volkspartij in Wiir- temberg. De voornaamste spreker, de rijksdagafge- vaardigde dr. Kahl, verklaarde in zijn rede om., dat men, uitgaande Van den wensch, het rijk te handhaven, zelfs tegenover „de jong- ste verdragsbreuk van Frankrijk" zijn kalmfe moet bewaren, en niet moet nalaten de geslo- ten verdragen na te komen. Spreker wierp de vraag op, welke houding Duitschland moet aannemen ten opzichte van de toetreding tot den Volkenbond en antwoordde hierop, dat men de toetreding van Duitschland dient goed te keuren. Dan eerst zal men het Duitsche volk de middelen in handen geven, in zake de schuldvraag van de voormalige vijandelijke regeeringen openlegging van de archieven te verlangen. DE CHAOS IN CHINA. De Russisohe regimenten, die Tsjang Tso- lin in Mandsjoerije recruteerde uit de vluch- telingen van vroegere Wit-Russische legers en welke regimenten- hij leende aan Loen Joeng-tsjang, zijn te Tsjinldang geland. Men zegt, dat zij vandaar langs den spoorweg op- rukken in de rich ting-Sh ang-h aiDe troepen van Tsji Sjie-yuan vallen in paniek terug voor de oprukkende Russen, wier jfomst in de omstreken een groote paniek teweegbracht. De versiagen Chineesche troepen, aiq een week geleden Shanghai binnenstroomden, worden thans naar Sjantoeng verscheept, maar inmidcls wordt Sjangh-ai bedreigd door een nieuwe tovstrooming van vluchtende troe pen. De toi-stand is thans veel crger dan ver- leden iiiijaar, ook omdat de talrijke Russische vluchtelingen, die in het district Sjanghai vertoeven, erover denken, zich aan te sluiten bij hun kameraden uit Mandsjoerije. DE FRANSCH-DUITSCHE B.ESPREKINGEN. In de economische onderhandelingen tus- schen Franki'ijk en Duitschland is de deur nog niet geheel dichtgeslagen, doch een kier opengelaten. Op het Duitsche tegenvoorstel heeft Frankrijk een nieuw voorstel in-gediend, Duitschland was bereid1, om voor Elzas Lo- tharingen een uitzonderingSregiem toe te staan, doch dit zou worden opgeheven, zoo- dra andere mogendheden -op gro-nd van de meestbeL'nstigingsclausule daartegen bezwaar zouden maken. Deze regeling kon- Fi'ankrijk met accepteeren. Meer principieel meeningsverschil open- baarde zich echter nog ten aanzien van een tweede kwestie. Duitschland vraagt voor al zijn prcducten minimum tarieven, of in be- paalde gevallen, minimum tarief en een hoo- gere sclmal, dan waarin ze stonden, doch dit in overeenstemming met Duitschland vastge- steld. Daartegenover wilde Duitschland aan Frankrijk de meestbegunstiging geven. Frankii-'.: vreest, dat een oversbrooming van zijn maricteni door Duitsche producten daar- van het gevolg zal zijn. Frankrijk heeft zijn voorstel aan de Duitsche delegatie overhan- digd, dkna hare regeering geraadpleegd re hebben, over dxie of vier dagen zal ant woorden. DE SCHULDEN-KWESTIE. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" kan de Engelsche verklaring omtrent de regeling van de Fran- sche schtild niet voor het eind van de maanc worden verwacht. Zij zal op de volgende drie grondgedachten zijn gebaseerd. In de eerste plaats, dat de grondslagen van de Balfour- nota door de Engelsche regeering nog steeds als geldende worden beschouwd, dat wil dus zeggen, dat Engeland noch meer noch minder van zijn schtildenaren verwacht, dan noodig is, om de jaarlijksche renten van de Engel sche schuld aan de Vereenigde Staten- te be- talen. In de tweede plaats legt Engeland minder nadruk op de betaling van groote be- dragen in eens, dan wel op het binnenkomen van, zij het kleine, dan toch regelmatige over- makingen. In de derde plaats zal de Engelsche regee ring er tegen pro-testeeren, dat de betalingen aan Engeland minder zouden woren, indien de betalingen van Duitschland volges het Da- wes-plan geheel of gedeeltelijk zouden uitblij- ven, want de schulden van de geallieerde schuldenaren-staten hebben niets te maken met de Duitsche herstdbetalingen. Inmiddels heeft, volgens de Westminster Gazette, Churchill besloten, in het volgende belastingjaar de in-komsten-belasting terug te brengen van 4/6 tot 3/6. Hierin vindt men de verkaring, waarom de groote massa in En geland zoo groot belang stelt in de kwestie der schulden. Tot dezen maatregel voelde CihuTchill zich gerechtigd door de betalingen, die van Duitschland op grond van het plan der Dawes-commissie en op grond: van de conferentie van Parijs verwacht mogen wor den, n.l. 4.000.000, die de Franschen uit de Ruhr inkomsten over zullen doen en 9.580.000, die Engeland tot het ei-nde van September van Duitschland zal ontvangen op grond van het Dawes-plan. Bovendien -zal Churchill zich mogelijk nog 3 tot 4 millioen pond uit een eventueel compromis met de ge allieerde schuldienaren verzekeren en ten slot te hoopt hij bezuinigingen tot een bedrag van 20.000.000 op het Engelsche budget door te voeren, zoodat de inkomstenderving van 50.000.000, die van de belastingverlaging het gevolg zal zijn, zullen zijn gecompen- seerd. ERNSTICE STAKINC SONLUSTE'N IN BO HE ME N. Elfhonderd arbeiders van de steenlkoolmijn Griinbach nabij SChneebei'g in Bohemen zijn uitgesloten. De reden- daarvan is een ernstig incident:, dat aan den directeur der mijn bijna het leven heeft gekost. De arbeiders hadden eischen om locxnsver- h-ooging gesteld, waarop nog geen antwoond der di-reche was ontvangen. De 'arbeiders ver- za-melden zicli daarop bi| den ingang der mijn. De leden van den bedlrijfisraad, die tot ikalmte aanmaanden, werden uitgejiouwd en overschreeuwd. Een aamta.li opgewonden mannen en vrou- wen trok daarop naar de villa van den direc teur. De arbeiders dtrongen die villa binnen, na de deuren te hebben verbrijzeld en doorzoch- ten het huis, waarbij groote vemdelingen wer den aangericht. De te'efoonleiding werd afge- snedien, zoodat geen hulp kon worden ge- vraaga. De directeur zelf was niet thuis, al leen zijn vrcuw en1 zij-n kinderen. De vrouw schrok zoodanig van den overval dat zij in zwijm viel. Toen de indringers den directeur niet thuis troffen, itrokken zij naar het bureau, waar ziji hern vonden. Hij werd naar buiten gesleurd en getrapt en met stofcken -geslagen, zoodat hij- uit tal van wondlen hevijg bloedde en ten sl-o-tte bewusicl'oos werd. De inmiddels toegesnelde leden- van den' bedrijfsraad en gendarmes hadden de groo-tste motete om den bewusteloozen man uit de hand-en zijner aan- va-llers te red-den en hem voor vermoording te beschennen. Ook scheelde het weinig of de nionig-te had de villa van- dlen directeur in brand ges.oken. De verklaring vain- dit optreden der arbei ders wordt gezoCht in eeni-ge u-itlatingen van den directeur. Deze, eeni nenreus man, zou in het bifzij-n der arbeiders, die hem het ant- woordi op de looneischen kwamen vra-gen-, eenige ondoo-fdachte dingen> hebben gezegd waaruit de arbeiders opmaakiten- dat het: hem onverschillig was wat er bij de tegenwoordige loon-en van hun vrouwen en kinderen zou te- rechtkomen. •De mijn staat thans onder bewaking van 100 gendarmes. De plaatselijke autoriteiten hebben aan- de regeering -om m-lerventie ver zocht ami zoo speedig" mogelijk een- einde te maken aan- de uitslui-ting. Er dreigt -thans ge- vaar dat die mijn cinder watcj loopt. EEN LEGER VObR DEN SOEDAN. Te Kartoem is aangekondigd, dat onver- wijld een Soed-aneesch leger zal worden ge- vormd. Aan-stellingen zullen op eenige uit zonderingen na worden aangeboden aan alle thans dienende officieren, die geboortig zijn uit Soedan. E>e gouverneur-generaal van den Soedan heeft in een manifest aan de officieren en de in-landsche notabelen den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, een nieuw tijdperk te beginnen van wederzijdsch respect en begrip* E'EN OED-ENKTEEKEN VOOR DEN VREDE TUS'SCHEN DE VOLK-EN. Er is eeni Comite gevormd tot oprichting van een gedenkteek-m voor den Vrede tus- sch-en de Volken. In dit Comite hebben o.a. zitting Herriot, Painleve, Bourgeois, Bon- cour, Albert Thomas en verder vertegenwoor- digere van een aan-tai organisaties. Het -gedenkteekeni zal worden- opgericht op de plaats-, waar de moordda-digste slag van den wereldoorl'og heeft plaaits gevonden en zal een zeer grootech werk worden. Herriot zal een oproep to-t alle volken richiem om me- Tfeen tot d-eni bouw van- dit gedenktee- :1 de -te werk-en tot den bouw van- dit kern, diat den vormi van een tempel zal heb ben. Zon men nui a-1 zoo zeker zijn van den we rd dvrede? Lijkt het niet beter om eerst nog te wachten- tot die Volkenbond sterker zal zijn geworden en het bewaren van den1 vrede aan een oorlogszuchtige natie kan- o-pleggen? MOSKOU EN DE BOEREN1. Eenige dagen gel-eden is te Moskou in het hoofdkwa-rtier van de Centrale Executive een conferentie geopend ter bespreking van de staa-tsrechitelijike structuur der so-vjets. De secretaris van den alrussischen centralen raad, Kisileff, heeft bij- die gelegenheid een- overzicht gegeven van de verhouding der plattclanders tot de sovjets. De correspondent te Riga van die JDiaily Telegraph" deelt hierover onder meer het volgende m-ede: De landbouwbelasti-ng heef in wijde kring-en onts+emming veroorzaakt, voorai wanneer de inning op brute wijze pliaa-ts vindt en die amibtenaren- op recht bu reaucratische wijze optreden. Ook somimige dorpsaiutori-teiten schijnen herhaaldelijk op minder correct© wijze op te treden. ,„Mijl is," zeide Kisileff, „ter oore gekomen. dat de ontevredenheid voor een goed dee" een andere oorzaak heeft. Beweerd wordt ml. dat er sovjets zijn zonder communisten. Dit is een kwestie van fundamen-teel belang, waarmede wel rekening moet worden geiiou den. Vele kameraden verklaren, dat) de be- volking zich in de sovjets niet uitspreekt. Dit is, duinkt mij, een bewijs, dat wij nog te ver van de bevoiki-ng af staan." D-e oorzaak van de bijeenroeping van bo vengenoemde conferentie is gelegen in de wrok, welke in den laatsten- tijd tot uiting is nog koestert tegen de communisten. Een wrok, welke in den laatsten tijd tit uiting is gekomen in massamoorden op vertegenw&or- digers van het sovjet-gezag in de dorpen. Voorgesteld is nu, 6f de rechten van 1-oyale plattelanders-niet-partij 1 eden uit te breiden en hun- grooter plants in te ruimen in de Cen trale Executive en andere sovjetlichamen, dan wel- een permanenten boer-enraad in te stellen, met gelijke rechten als de -gewone sovjets. Waarschijnlijk zal de eerste oplos- sing de meeste kans van slagen hebben-, doch het is moeilijk aan te .u-emen, dat hierdoor de bestaan-de ontevredenh-eid zal kunnen worden weggenom-en. MOEILIJKHEDEN DER WEENSCHE BAKKERIJEN. De Hammer-Brotwerke, op een na de grootste broodbakkerij van Oostenrijk, die ge- durende 15 jaar door de sociaal-democrati- sche partij werd geexploiteerd, moest worden verkocht om eeii bankroet te voorkomen. De aanleidende oorzaak was het pas-uitgevaar- digde regeeringsdecreet, waarbij alle Ween- sche broodbakkerijen werden verplicht haar oroodiprijzen 13y9 pet. te verlagen. Dit ge- schiedde uit hoofde van de ontdekking aer Anker-broodfabriek, de grootste bakkerij van Oostenrijk, die haar meel kocht tegen een prijs, welke een verlaging der broodprijzen rechtvaardlgde. De socialistische bakkerij werd gekocht door een syndicaat, met aan het ho-ofd Bosel, den man die na den oorlog groot-kapdtalist is geword-en en die gedurende eenigen tijd 40 pet. van de aandeelen der socialistische bak kerij in handen- had. DE ZEEROOVERIJ IN! CHINA. Dertig rooveijs waren ^ls handelaars ver- kleed te Singapore als passagi-ers aan board gegaian van het groote stoomschip „Hong- wa". dat aan Chineezen toebehoort, maar on der Engelsche vlag vaart en met bestemming naar Hongkong was vertrokken met verschci dene hon&rden Chineesche passagiers en- gem-engde lading aan boord. Op 13 Januari, vijf dagen- na't vertrek van Singapore, over- viel-en ziji met getrokken revolvers den- kapi- teini en die officieren aan- het ontbijt, maakten d-e draadlooze insta-tlatie ombruikbaar en dwon-gen de officieren- het schip naar de Bias Baai (ten O. van Hongkong) -te brengen. Daar on-tsnapten- ziji met een aanzienilijken buit. Bij dezeni rooftocht zijni geen pers-or-en omgekoinen of gewonid. De roovers hadden het schip gedluxmde drie dagen vo-lkomen EEN PARELSNOER OESTOLEN. De prins en prinses De Broglie bewoon- den sedert eenige weken eenige mooie ver- trekken op de tweede etage van een huis aan de Avenue Alphand, te Parijs. Zij hadden drie bedienden en een kamenier. Gedurende een- paar dagen waren in de vertrekken eenige werklieden, schilders en decorateurs werkzaam geweest. De prins maakte van deze gelegenheid1 gebruik om het slot van zijn -brandkast te laten repareeren, waard-oor eenige mooie sieraden, zooals een collier van 80 paarlen, -tier waarde van on- geveer 300.000 francs, een armband ter waarde van 80.000 francs en een ring van ongeveer gelijke waarde tijdelijk in een kast van het boudoir der prinses geborgen moes- ten wordendit boudoir bevin-dt zich vlak bij de kamei" der kamenier. J.l. Maandagavond droeg Mme de Broglie de sieraden aan. het diner en legde ze des avonds weer in bovengenoemde kast, doch vergat de kast af te sluiten. Den volgenden morgen na bet ontbijt werden de sieraden vermdst. BBBBB De commissaris van politic van het desbe- treffende district werd1 gewaarschuwd en deze stelde een onderzoek in de vertrekken in, bijgestaan door drie inspecteurs. De corn missaris constateerde, dat geen enkel vreemd persoon de vertrekken, waar doorloopenc iemand geweest was, had' kunnen binnenko men en vertrok, nadat de verklaringen van den prins, de prinses en de bedienden- waren opgeteekend. Dienzelfden avond lcwam de commissaris er achter, dat men den armband had tenig- gevonidleni onder 'n dekkleed, dat over het ta- pijt in den salon was gelegd, wegens de res- tauraties aan de schilderijen enz. Thans ont- braken nog de ring en het paarlen collier. Dit collier, dat bij het huwelijk van d'e prinses was samengesteld uit 71 parels, was vergroot met negen nieuwe parels door eenP arij - schen juwelier. Het collier is bij de juweliers bekend, zooals alle sieraden van- groote waar de en men acht het dan ook onwaarschijnlijk, dat de dief of de dieven het gemakkelijk van de hand zullen kunnen doen. ZES SCHILDERIJEN VOOR ANDER- HALF MILLIOEN DOLLAR. De Londensche correspondent van de Telg bericht, dat de forma Duveen- Broth uit de na- latenschap van graaf Spencer-Althorpark voor een bedrag van anderhalf millioen dol lar gekocht heeft drie Reynolds, een' Gainsi- borough, een Van Dyck en een Frans Hals TOKIO OPNIEXJW G-ETEISTERD. Vrijdagavond brak te Tokio in- de voorstacl Asakoesa een. hevige brand uit, die 285 hui- zeni in de asch legde en 1200 personen dak- loos maakte. Velar werden gewond, maar ge lu-lckig niiemand gedood'. Het blusschen van den brand, die door een hevi-gen wind were aangewakkerd, leverde wegens de nauwe straten van de wij-k zeer v-eel moeilijkheden op aan de brandweer, die tevens gebrek aan water kreeg, zoodat een oogenblik heel de stad gevaar liep. De plaatselijke pars vestigt de aandacht op de vele groote branden, die den laatsten tijd te Tokio voorkwamen, ter- wijl de bran-dw-eer o-nvoldoende wordt geacht. Het kou-de winiterweer maakt het lot van de talrijke dakloozen- hard. OORLOGSMISDADIGERS BIJ VERSTEK VEROORDEELD, Door den Krijgsraad van Namen zijn drie Duitschers bij verstek veroordeeld ter zake van misdaden, die tijdens den oorlog werden gepleegd. Majoor von Heyne, dader van een moord te Bossieres werd ter dood veroor deeld; kapiteia von Oollani, beschuldigd te Bouges een dubbelea moord te hebben bedre* veil en het kasteel van Boninne in brand heb ben doen steken, werd eveneens ter dood ver oordeeld; kolonel von Ompteda die te II avion vier bewoonde ^ebouwen m brand deed ste- ren, kreeg twintig jaar dwangaxbeid. DI-EFSTALLEN UIT ARCHIEVEN, De Crt. deelt mee: De 57-jarige gel-eerde, Dr. Carl Haudc, uif Kiel, is door de Berlijnsch-e politie gearres- teerd. Dr. Hauck, een der grootste kenners van de geschiedenis van de vorming van het Duitsche rijk in de middeleeuwen en een er- kend autoriteit op dit gebied, heeft sedert ja- ren ooderzoekingen verricht in de staats- en huisarchieven van Duitsche en buitenland- sche vorstenhuizen; hij heeft daarbij duizen- den documenten, au-tographieen, prenten, enz. verduis-terd, tezainen met zijn vriend, den 3-4-jarigen voonnaligem coupeur K. M. Ho- henlocher, die een groot deel der gestolen goederen-weer verkocht. Daardoor kreeg het staatsa-rchief kennis van de diefstallen en toen het spoor naar Beriijo leidde, verzocht let arthief de Berlijnsche politie hem te air- resteeren, die daarop Hauck en Hohenlocher in hechteniis nam. 1 iauck heeft een volledige bekentends afgelegd1. Reeds in 't begin van den oorlog heeft hij ook in het Nederlandsche staatsarchief en het h-uisarchief der koniinklij- ke familie een- onderzoek ingesteld en ook daarbij gewichtige documenten ontvremd. De „Montag" bevat hieromitrent het volgen de verhaal „Dr. Hauck had zich- tot ltevenstaak ge- s-teld die cultuurgeschiedenis van het Duitsche •rijk te beschrij-ven'. Van dit omvangrijke werk, dat, zooals bekende a-utoriteiten op d-it -ge- bied verklaren-, voor de geschiedvorsching van zeer groote beteekenis is, waren tot dusver ongeveer vijf tig deel en gereed. Voor zijn on- derzoekingen was aan Dr. Haucktoegang verleend tot de archieven, ook op dagen waarop zij voor het publiek gesloten waren. Van dit vertro-uwen heeft hij misbruik ge- ma-akt. Bij een huiszoeking in zijn wouing in de Hallesche strasse, waar hij- met zijn vriend woont, vond men de geheele kam-er van boven tot beneden vol met gestol-en goederen. In het jaar 1818-1919 st-el-de Hauck een onderzoek in in het rijks-, staats^ en huisarchief der Habsburgers te Weenen. Van 1920-1924 had hij toegang tot het huisarchief der Hohen- zollerns te Charlotteriburg. Verder heeft hij in het huis- en staatsarchief te Karlsruhe ge- werkt van 1894-1897, in 1899 in het rijks- archief te Miinchen also-ok in het Vaticaan te Rome, in 1903 in het staatsarchief te Han nover, een jaar later in het staatsarchief te Detm-old. Versth-eidene jaren- voor den oor log werkte hij ook in de staatsarchieven- te Lond-ein. Voorts in' Belgie en zooals reeds ge zegd in Nederlan-d. Overal heeft Hauck, zon- deV dat iemand het ooit merkte, zich docu menten en waard-evolle s-tukken toegeeigend. Aanvankelijk beperkte hij zich tot a-utogra- phieen. Later werd hij- minder kieskeurig. Tijdens den oorlog, toen Hohenlocher was gevangen genomen, stelde Hauck zich in ver- binding met het Vaticaan, en het gelukte hem Hohenlocher uit de krijgsgcvangenschap te doen bevrijden. Bij- een van zijni bezoeken op het Vaticaan om voor de invrijheidstelling van zeer bezit is gevonden. Bi] znr de hij, door een bijzonaere dnj-fveer tot de diefstalleni te zijn aangezet. O.a. trachtte hij ■die han-dteekeningen van de koningen en vor- sten na te maken, terwijl hij: zich daarbij sug- gereerde -met de sclirijvers verwant te zijn. EEN TWEEDE MONTE CARLO. Er bestaan op het oogenblik groote plan- nem, die als zij verwezenlijikt worden, aan Mo-nite Carlo 'n geduchten- concurrent kunnen geven. Het betreft hier namelijk de stichting van een tweede Monte Carlo en wel in de voorstad- van Cairo, Heliopolis. Er heeft zich tot dat doel een syndicaat gevormd aan het hoofd waarvan een Egyptische prins staat en dat gesteund wordt door rijke Engelschen Thans is aan de Egyptische regeering toe- stemming gevraagd voor d'e uitvoering der plannen. Reeds eenige jaren geleden is een aanvraag voor een dergelijke concessie inge- diend, maar dbor toedoen van wijlen lord Kit chener werd de toestemming hiervoor gewei gerd. Nu het Engelsche gezag uit Egypte is teruggetrokken, althans de tegenwoordige Egyptische regeering schijnt er wel ooren naar te hebben. Niet alleen zou de Egyptische schatkist er een aardige dtrit aan verdienen, maar Heliopolis zou daardoor ook een aan- trekkingspunt voor de vreemdelingen worden. DOOR ZIJN VADER VER MOORD? Groote semsatie is- hier gewekt d-oor het be richt, da-t kapiMn John Middleton, de zoon en erfg-enaam van- majoor William- Middle- ton-, gisteravond doodi werd gevondiea op het i zijn medeplichtige te werken, stal hij- een waardevol goudern horloge, dat in zijn evonden. Bij zijn arresta-tie verklaar- ALRMAARSCHE COBRANT |y\Vi PPTfiT ll f" Vduvaou- uiui TWi uv

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1