DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 16 Honderd zt-ren en twintigste Jaargang 1925. DINSDAti Dit nummer -i«ai ait i oJaaei Abonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O H. KRAk Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 20 JANUARI Bultenland HEX NIEUWE DUITSCHE KABINET. Het nieuwe Duitsche kabinet wordt in de Fransche bladen over het algemeen onvriende- lijk ontvangen. De „Ere Niouvelle", die in ze- kerenzin ala blad van de regeering word! beschouwd, heeft als hare meening doen ken nen, dat het opnemen van revanchards in hei kabinet, samengesteld na de conferenties van Londen en Geneve, zooals Talleyrand zeide, erger dim een misdaad is, namelijk een doinr heid. Duitschland moet er zich wel van door- dringem, dat het niet zonder zich in moeilyk- heden te brengen, de verzoeningspogingen lean beantwoorden met een nationalistische proef- neming Wij willen' wel de hand reiken aan e nen vroegeren vijand, die den weg van Da mascus opgaat, maar wij zullen dat nooit doen aan een vroegeren vipnd, die eenvoudig tracht de revanche voor te b'ereiden. AMERIKA EN' HET AOCOORD VAN' PARIJS De minister van buitenlandsche zaken, Hughes, is vooruitgeloopen op het verwachte debat in den Senaait over Amerika's deetoe- ming aan de Parijsche overeenkomst. Senator Johnson en zijn geestverwanten wenschen in- zonderheid te vcmemen, in welke verhouding de Parijsche overeenkomst slant tot het afzon- derlijk vredesverdrag tusschen Amerika en Duitsch'land gesloten, welkie positie de Ame- rikaansche vertegenwoordigcrs op de Parij- sclie conferentie uanamen, en of Amerika door ondeneekening van de overeenkomst werd ge- bonden eventueel vereenigtog met de gealii- eer Duitschland tot betaling te dwingen. Hughes heeft daarop in een verklaring het volgende gcan'twoord: „De Parijsche conferentie had1 niets uit te staan met het Verdrag van Versailles of met het Amerikaansch-Duiische verdrag. De con ference had alleen ten1 doel die verdeeling van de Duitsche betalingen to regelen en Amerika moest daaraan deelnemen, ten einde zijn redden te doen gbiden.. De overravkotnst voorziet niet in sancties weshajve Amerika1 even vrijl en1 onverbonden blijft als v66r de conferentie". Men vihdt, dat na deze verklaring aan sena tor Johnson de wind uit de zeilcn van zijn op-, positie is g aomen, en het is best mogelijk. dat nu de geheele oppositie op niets zal uit- loopen. Pre® i Tent Coolidge keurt met de meeste be- slistheid goed, hetgeen de A'merikaansche vertegenwoordigers te Parijs deden em hij is voornmens die houding te handhaven. Er liepen geruchten, dat de Senaat zou wei geren de benoeming van Kellogg tot minister van buitenlandsche zaken te bekrachtigen Daarcntegen vindt men over het algemeen. dat de president vrij in de keuzc zijner minis ters dient te blijven. Het groote publiek van Amerika intercsseert zich bitter weinig voor hpt pehn<snel van rommisrp senatoren. DE REGEERilNGSVERKLARING VAN HET KABINET-LUTHER. 'Het nieuwe rijkskabinet- is thans volledig geworden door de benoeming van den „Mi- nisterialdirektor" bij het dept. van finanden von Schliebem tot minister van financien en den staatssecretaris bij het ministerie van verkeerswezen Krolime tot minister van ver- keer, terwijil de rijkskanselier zelf nog het mimisteiie voor de bezette gebieden; heeft ge nomen. Na de vooratelling van het nieuwe rijksika- bdnet in den Rijksdag verklaarde dr. Luther in de regeertogsverklartog in de eerste plaats, dat de regeering door volkomen zakelijken arbeid het duidelijke doel van den Duitschen wederopbouw mader wenscht te komen, waar- toe zij een beroep doet op alle partijen, die d'en staat gunstig gezind zijn. De juridische grondslag voor den arbeid' der rijksregeering, aldus de rijkskamselier, is de republikeinsche grondwet van Weimar. El- ke poging, een wijziging daarvan langs ge- welddadigen of anderen onwettelijken weg tot stand te brengen1, zal de rijksregeering als hoogverraad met kracht verijdelen en doen vervolgen. Met haar buitenlandsche politiek wil de Duitsche regeering de totstandkoming van een wezenlijken d»urzamen vrede onder alle volken bevorderen. De richting dezer politiek wordt ook voor de nieuwe regeering, wat de bijzonderheden1 betreft, door de overeenkomst van Londen bepaald. Duurzame foestanden in Europa vormen den grondslag voor de op- lossing der herstelkwestie, waarnaar in die overeenkomst wordt gestreefd. De desbetref- fende rijkswetten zullen wij loyaal uitvoe- ren, zooals wii de loyale uitvoerimg der over eenkomst door" omze tegenpartij verwachten. De door d>e overeenkomst van Londen ver- oorzaakte politieke en moreele ontspanning onder het Duitsche volk werd helaas zeer on- gunstig bei'iwloed door de miet-ontruiming der noordelijke zone van Rijmland. De hand- having der oezetting der noordelijike zone be- teekent het niet-vervullem van rechtmatige aanspraken, die uit het verdTag van Versail les voortvloeien, en is opemlijk in strijd met den geest en: de grondbeginselen der over eenkomst van Londen. Ten aamzien. van de motiveering der miet- ontruiming metvbeweerde tefcortkomingen van Duitschland inzake de ontwapemngskwestie staat de rijksregeering op het standpunt, uit- eengezet in het antwoord der voormalige re geering aan de geallieerden en hehhaalt het daatin uitgesproken verlangen, dat het aan- gekondigde materiaal haar ten spoediigste zal worden medegedeeld, opdat zij! haar hou ding kan bepalen. X evens zal de. rijksregee ring al het mogelijke doen om door onderhan- dehngen een spoedigc ontruiming der noorde- lijke zone van het Rijnland te verkrijgen, zon der welke een bevestiging der politieke en economische toestanden in Duitschland en geheel Europa niet mogelijk is. De positie van Duitschland ten opzichte van den Volkenbond is uiteengezet in het me- niorandum der rijksregeering aan de staten, die in den Volkenbondsraad zijn vertegen- woordigd1 en1 in een brief aan het Secretary aat. De rijksregeering vdlgt met opmerkzaam- heid de ontwikkeling der Volkenbon-efsidee, maar zij handhaaft de voorwaarden, welke de vorige regeering voor Duitschlands toe- treding cot den Bond heeft gesteld. In verband met de Volkenboadskwestie zal de rijksregeering de pogingen voortzetten om Duitschland te bevrijden van de omrechtmati- ge beschuldiging in het verdrag van Versail les inzake de schuld aan den oorlog. Overgaande tot de bespreking van het feit, dat op 10 Januari de kluisters van het Duit sche economische leven zijn geslaakt, ver klaarde dr. Luther, dat het Duitsche bedrijfs- leven weder een dee! moest worden van het economischen leven der wereld. Voor zoover voorloopige of definitieve re- gelingen bij de ondcrhandelingen inzake han- delsverdragen tot dusver niet werden bereikt, zal de rijksregeering trachten het Duitsche bedrijfsiieven elke mogelijke verlichting te ver- schaffen. Op binucnlandsch1 economisch gebied ten slotte wil de regeering alle scheppende krach» ten' van het Duitsche volk tot het hoogste prestaticvermogeu ontplooien, om door de versterkkig van het Duitsche economische le ven ook den sociaal-politieken arbeid binnen het kader van het economisch mogelijke te bevesitigea. Inzake de valorisatie, de financieele ver- effeniing en de be'lasdngwetgeving zal de rijksregeering de reeds voorbereide wetten ten spoedigste bij den rijksdag indienen. De rijksregeering zal haar best doen te leiden naar een duurzame saneering. De het Duit sche volk drukkende nood zal slechts geleidte- lijk kunnen worden geleimgd. Na beeindiging der rede juiehte de meer- derheid der rijkskanselier luidie toe/torwijl de communisten lawaai maakten. Heden om' 12 uur begint de discussie over de regeeringsverklaring. TROXSKI IN ONGENADE. Zooals in het kort gemeld, besloot het cen- trale oomite der Communistische Partij met op twee na algemeene stemrnen en de centra- le oommissie met algemeene stemrnen en een onthoudmg, Trotski een categorische waar- schuwing te geven en hem er op te wijzen, dat het noodig is, om zich niet alleen in woorden, doch ook in dadt-n aan de partijdiscipline. te houden. Voorts werd besloten Trotski van zijn func- tie te ontslaan, zijn verdere medewerking aan den revolutionnairen oorlogsraad voor onmo- gelijk te verklajren en ten slotte de beslissing over de kwestie van Trotski's medewerking aan' het centrale comite tot den volgenden partijdag uit te stellen. Aan Trotski werd ver- der medegedeeld, dat zijn tegenwoordigheid in het politieke bureau van de partij niet meer mogelijk zal worden geacht, wanneer deze besluiten niet worden nagekomen. De discussie is hiermee afgeloopen te be- schouwen. In de motieveering van deze beslui ten wordt er op gewezen; dat men zich ge- noodzaakt heeft gezien, eens en voor altijd een einde te maken aan het herhaaldelijk op- treden van Trotski iegen het bolsjewisme en de partijdiscipline. EEN BISSCHOP WF.GENS KETTERIJ GEeXCOMMUNICEERD. Te Cleveland is de bisschop vani Arkansas, Brown genaamd, geexcomtnuniceerd. Hij was oniangs door een reehtbank van acht bis- schoppen schuldig bevonden aan ketterij, te- gen welk vonnis hij in beroep ging. In hooger beroep werd d'e uitspraak der bisschoppen gehandhaafd. Bisschop Brown had beweerd dat de heilige geboorte een mythe was en in een boek getiteld „Communism and Christia- nism" geschreven: „Ban God uit de hemelen en de kapitalisten van de aarde". Hij ver- klaart dat hij opnieuw in beroep zal gaan, daar het vonnis „sends me to hell". EEN N1EUW PROCES OM EBERT. De te Maagdenburg gehouden Staalhelm- dag nam een resolutie aan' tegen President Ebert. De „Montagmorgen" verklaart naar aan- leiding hiervan, dat de Staalhelm-aanhan gers onder bijzondere bescherming van Stresemann staan. Stresemann heeft een aan- klacht bij de justitie tege de „Montagmor7 gen" ingediend. HEVIGE STORM OP DE NOORSCH'E KUST. Aan de 'bidden wordt uit Oslo (Christiania) genield, dat een hevige storm Noordelijk Noor- wegen heeft getoisterd. Tal van schepen: zijn op de kust geworpen. Een dertigtal personen verdronk DE CHAOS IN CHINA. Het Engelsche stoomschip Wen chow" is op 16 dezer, 7 mijlen -ten Noorden van Tsjin- kiang, door «Chineezen beschoten. Een der errnaten ging rakeling over de bnig van het schip, zonder evenwel doel te treffen. Htet schip werd niet beschadigd, doch was ge- dwongen naar Nanking terug te keeren Een Engeslche oorlogsbodem bracht ten slotte de „Wenchow" met nog twee schepen, naar Sjanghai Het Engelsche stoomschip „Fungchow" is gistermorgen bij het passeeren der forten van Woesang beschoten, doch niet getroffen. De on rust in Sjanghai neemt toe, de tele- graafdraden zijn gister doorgesneden De vierde oorlog in Shanghai binnen vijf maanden is Vrijdag uitgebroken. Generaal Lu Yung Hsiang, de gewezen mi- litaire gouvemeur van Chekiang, deed de eerste beweging tegen de rebellen, die Shang hai bezet hebben. De troepen van Chi Hsieh Yuan, die Chiu Kiang bezet houden, werden totaal verslagen. De buitenlandsche autoriteiton te Shanghai hebben maatregelen getroffen om zoo noodig van 19 in de havenliggende oorlogss-chepen troepen te landen. Twee Amerikaansche torpedojagers zijn naar Shanghai vertXokken tor versterking van de schepen', die reeds in het begin van de week in verband met de gebeurtenissen naar Shanghai zijn vertrokken. DF. RUSSI SCHE SCHiULDEN AAN FRANKRIJK. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken deelt ihede. dat Herriot den Franschein gezant in Rusland Herbette, heeft gelast', bij de sov'et-reg-eering te protestoeren tegen de rede die kort peled'en op het onderwijzerscon- frres door Rvko-f is uitgesnroken, waarin hij cfe leeningen. welke Frankriik indertiid1 aan Rusland heeft toegestaan. imperialistisch noemdd en waarin hij zeide de tsarenschulden niet te erkennen. TOET-ANKTI-AMEN'S GRAF. Howard Carter is Zondagavond van Cairo naar Luxor vertrokken om aldaar zijn verle- den iaar afgebroken wekzaamheden in de grafkamer van Toet-Ankh-Amen to hervatton, waartoe hij pa® een overeenkomst met de Egvptisehe regeering heeft gesloten. De graf kamer zal echter niet worden heropend alvo- rens de noodige documenten: ziin ontvangen, waarbij de ergenamen van wijlen lord Cama- von afstand doen v;.n at hun aanspraken op de schftten in de grafkanwr gevonden. Vonrdat Carter vertrok, woonde hii te Cai ro in het StNleHj'k Museum de opening bij van cOTriTTiime (jpr vele kistoh, gevuld met schatten uit de rrafkamer, welke goed en wel van I itvor Cairo aankwamen. Vele van die voorwerwn zh'n .thaus reeds in het museum tentoon cestoid, onder meer een kin<der=toH EEN1 NIF.UW SCHANDA.M. TE BERLIJN Na den geweldigen ophef, dien dc rechtsche pers van de affaire-Barmat heeft gemaakt, in de hoop d'aardoor een aantal links^taande politic!, in de eerste plaats sociaal-democraten, te kunnen oompromitteeren is thans de beurt aan de linksche pers om met verontwaardi- ging gewag to maken van de schandalen, die voorgekomen zijn bij de Wohnstatten G m. b. H. Men zal zich herinneren, dat deze on- dememing, die zich ten doel stelde met be- langrijke subsidies van rijk en gemeente wo- ningen voor ambtenaren te bouwen-, aan de Trianon Film Aktien GeseFschaft zeer be- langrijke credieten heft verleend. De justitie heeft thans alanleiding gevonden om in te prij- pen. Zij heeft de boeken van de Trianon Film A. G. in beslag genomen en de directie zoo- wel van deze Filmmaatschappij alls van de Wohnstatten G. m. b H. aan een lanodurig verhoor oderworpen. Het blij'kt. dat de Wohn statten G m b. H aan de filmondememing niet minder dan 3% millioen mark cfedieten heeft verleend en wel op voorspraak van eeni- ge hooge, tot de rechtsche partijlen behoorende ambtenaren, die een lei den de p-ositie bij1 de Wohnstatten G. m. b. H. bekleedden, onder wie de „Regieringsrat" dr. Fritz Wenzel. De directie van de Trianon Film Gesellschaft be staat uit twee heeren, die eerst eenigen tijd gelcden uit Galicie naar Beriijn zijn geko- men en die onmid'dellijk met bovenbedoelde hcoge ambtenaren goede betrekkingen hadden aangeknoopt Met feedvermaak wijst de link sche pers er op, dat dr Wenzel een schoon- zoon is van den pas minister van binnenland- sche zaken geworden Duitsch-nationalen: pan tii'leider Schiele. Man kan zich ongev-eer voor- stellen, zegt het Berliner Tageblatt" welk een triomfgeschreeuw de Duitsch-nationale en Deutsch.-Volkische pers zou aanheffen als de schoon zoon van een republikeinsch minister in een derge|ijk schandaal verwikkeld ware ge worden. Men herinnert zichi hoe er indertiid gestooilct is tegen den schoonzoor, van den riiksnresident (die naar men weet, korton tijd bii Rarmat in dienSt was geweest) met de be- doehng om den rijkspresident onmogelijk te maken Natuurlijk, zegt't blad1, doen wij aan pen dergelijke onsmakelijke persoonlijkc poli- t'ek niet mee De persoonlijke eer van den oiemvpn minister van binnenlandsche zaken \uordt door de vervolging, die men tegen ziin sehoonzoon heeft in gesteld, niet geraakt. De partij van den heer Schiele heeft echter kort ueleden bii den Riiksdag een voorstel ingo- HiVnd waarin een zoo streng mogelijike on- dor7oekin<r van de credietveileening aan con cerns wordt geeischt. Natuurlijk is het nood- 7-Hi'V dat ook de aangelegeniheid van de Wohnstatten G m. b. H. em die Trianon Film Gesellschaft eens terdege onidier de loupe wondt genomen. DE SCHUIVENDE BERG. De verschuiving van den berg te Troedr- hifuweh nabij Bangoed (Glamorgan, Enge- land), welke voor eenige jaren begon, wordt erger. Tijdens weken konden de treinen, die water meevoerden voor 120.000 personen in de Rhymney-vallei, niet verder, daar de spoorwegverbinding verbroken was. De berg duwt Troedrhifuweh in de vallei. Tijdens de laatste dagen zijm de wegen plotseling ver- zakt en de spleten in huizen en muren zijn wijder en langer geworden. In de berg zelf is een kloof van 12 voet breed1 bij 80 yard lang ontstaam, waarin de schapen, die aan den heuvelkant graasden, zijn verdwenen. De ingenieurs verklaren, dat deze bergschuiving het gevolg is van de mijnen in den berg. MASSA-ONTSLAG VAN GEVANGE- NEN IN JOEGO-SLAVIE. De Kroatische gerechtshoven hebben 2000 burgers vrijgelaten, die door de regeering van Belgrade gevangen waren genomen, beschul- digd van bolsjewistische propaganda. Onder de gevangenen bevonden zich alle leden van het bestuur van de Raditsch-partijRaditsch zelf is nog gevangen, doch zal slechts be- schuldigd worden van persoonlijke beleedi- ging tegen koning Alexander. Zij vrijlating wordt spoedig verwacht. DE DRANKWETTEN IN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld: Met be- trekking tot het voorstel pm dwangarbeid op te leggen aan overtred'ers van1 de drankwet- ten, welk voorstel bijna met algemeene stem- men in de juridische commissie aanvaard is, wordt verklaard dat president Coolidge van meening is, dat de Gerechtshoven de bevoegd1- heid moeten hebben, zoowel geldboete als ge- vangenisstraf op te kunnen leggen. Coolidge zou zich tegen de wet verklaard hebben, om- dat zij dezelfde behandeling vaststelt voor burgers, die op onwettige wijze in het bez:t van dranken zijn voor eigen gebruik als voor EEN' GEVECHT MET EEN LEEUW. Engelsche bladen geven over eeni gevecht in een circus te Edinburg, tusschen een die- rentemmer en een jongem leeuw, die „debu- teerde" bijzonderheden, waaruit blij'kt, hoe- zeer het gevali het publiek to spanning moet hebben gehouden. Er waren twee jonge leeuwen, een uit Soedam en een uit Nubie, to de kooi. Zij waren zoo wild, dat ziji tegen' de tralies van de kooi- opsprongen, ze tus schen hun tanden namen en er aan schudden tot ziji rammeldien. Toen de dierentemmer, kapitein Darius, met twee staven gewapend, de kooi binnenging, begonnen de leeuwen bronrmend om hem heen te loopen en uitha- len te doen! naar de staven van den leeuwen- temmer. Een der leeuwen trok zich to een hoek terug, de andere daarentegen werd hoe langer hoe wilder en deed ten slotte een po ging om over de staven heen te komen, waar bij hij een dezer staven uit de hand van den dierentemmer sloeg. Toen Darius zich bukte om een stuk van den staaf, die gebroken was, op te rapen, sprong de leeuw hem op den rug en wierp hem op diem grond. Het beest z-ette den dierentemmer de tanden in: den schouder en sloeg de klauwen in zijn hoofd en lichaam. Leeuw en dierentemmer rolden samen gedurende eenige minuten to heftigen karnp over den grond, waarbij kapitein Da rius er in slaagde zich te bevrijden. Gelukki- gerwij:ze had hij de tweede staaf kunnen vasthouden waarmede hij den leeuw een slag op den kop toebracht, zoodat het beest terugdeinsde en Darius weer op de been kon komen. De leeuw deed opnieuw een aanval, doch de dierentemmer ontweek dien, waarop hij zelf tot dem aanval overling en den leeuw in een hoek dreef. Ofschoom hij te lijden had van bloedverlies en een zwarcn „shock" had' gekregen, slaagde hij er to de dieur van de kooi te bereikeni en de kooi te verlaten, waar- na hij to elkaar zakte. De oppassers zorgden er voor dat de leeuwen Darius niet uit die kooi volgdem. Onder de bezoekers van den circus ont- stond een paniek, waarin vrouwen en ktode- ren gillend naar den uitgamg snelden. HEILIGE APEN VOOR LOSZINNIGE MANNEN. Het heeft de aandacht getrokken, dat in de laatste maanden de uitvoer van apen uit En- gelsch Indie zeer is toegenomen. Dat de die- renbeschermers onmiddellijk een oogje in het zeil hielden, bleek maar al te gerechtvaar- digd. Imnjers de verpakking van dit artikel liet aanvankeliik veel te wenschen over; de aapjes zaten dicht opeengepropt, in uiterst slecht geventileerde kisten. Deze zaak heeft echter, naar de „Daily Telegraph" meldt, nog een gansch anderen kant. Zooals men weet, beschouwen millioe- nen Hindoes den aap als een heilig dier. Dat de bestemming der dieren dezen vereerders dus belang inboezemt, is waarlijk niet te verwonderen. Dat een deel naar de Europee- sche dierentuinen verhuist, kan nog genade vinden to hun oogen, maar dat de klieren der heilige apen in Duitschland, Oostenrijk, Amerika en Engeland voor allerminst heili ge doeleinden worden gebezigd, heeft in som- mige extremistische kringen veel verontwaar- diging gewekt. Eenige bladen spreken van een „meedoogenlooze exploitatie van Indie, in het belang van Engelsche geldbuidels, Europa is van dien aard, dat er een algemee ne wrok door kan ontstaan. De Indische re geering moet dien uitvoer onmiddellijk ver- bieden, al ware het alleen maar om de gevol- gen van dezen duivelschen handel. De struis- vogels zijn opgeofferd aan de mode en de ij del heid der Europeesche vrouwen, die haar hoeden wenschten te versieren. Nu is het de beurt van de apen om te worden uitgeroeid, opdat oude, afgetakelde losztonige mannen een problematische jeugd terugkrijgen. Als de regeering dezen helschen handel niet stop- zet, rust een zware verantwoordelijkheid op haar als de volkswoede er over tot toting komt." KORTE BERICHTEN. to Lippe hebben de rechtsche partijen zware verliezen geledem biji de Landdagver - kiezingen. De tweede opiumconferentie is gister te Geneve geopend. Volgens berichten uit Teheran, is de Perzische minister van Binnenlandsche Za ken, Geeraal Emir Ekadar, op bevel van den premier gevangengenomen. Lloyd George is Zaterdag 62 jaar ge worden. Naar verluidt bevinidt hij zich zoo wel als nooit te voren. Bij een gasontploffing to een mijn te Kilmarnock (Engeland) zijn vijf mannen gedood. De „Dui" vemeemt uit Astrakan, dat door den storm een ijsschots, waarop zich 32 visschers bevonden, naar de zee is afgedre- ven. Een uitgezonden stoomboot slaagde er slechts ip, vier visschers te redden. De ande ren verdronken. De Engelsche minister Joynson Hick9 verklaarde in 'n interview nogmaals met na- druk, dat de regeering vast besloten is zoo- veel mogelijk vreemdeltogen buiten Engeland te houden, zulks met het oog op de heer- schende werkloosheid Botoff, een der ministers uit het voor malige Bulgaarsche ministerie Stamboeltos- ki, is veroordeeld tot 10 jaren gevangenis- straf en verlies der burgerschapsrechten voor 15 jaar. Op de villa „Gustava" van het voor malige Mecklenburgsche vorstenhuis, is een groote diefstal gepleegd, door een zekeren Hermann Tilse, een bediende van den hertog. Hij is gearresteerd, evenals een electricien, die verschillende van de gestolen voorwerpen had gekocht en aan zijn verloofde had gege- ven. zonder rekening te houden met de godsdien- stige overtuiging van een vroom volk". Het scherpst is het extremistische blad van Calcutta, de „Amrita Bazar Patrika". Het schrijft: „De kooplieden, die de Europeesche ver- jongingsmanie uitbuiten, berooven Indie van apen. Terecht of ten onrechte worden deze dieren als heilig beschouwd door millioenen Hindoes, en hun uitvoer „en gros" naar Gemengd Nieuws. DE MOORD OP DEN MAKELAAR BUSCH. Van M. heeft, zooals wij; nog to een deel van ons vorig nummer gemeld nebben, gister morgen bij zijn voortgezet verhoor door den rechter-coinmissaris een volledige bekentenis afgelegd, zoowel wat betreft het doodem van den makelaar Busch als het verbergem van het lijk. ERNSTIGE MISHANDELING. Gisteravond is de landbouwensiknecht G. van B. onder het gehucht Bokt (gemeente Son) bij een vechtpartij ernstig mishandeld. Twee diepe messteken werden- hem toegebracht over den ltokerschouder. De man is to deer- niswekkenden toestand naar het zidcenhuis te Woensel gebrach.-zijn toestand is zorgelijk. to verband met deze zaak zijn reeds versclnl- iende personen aangehouden. BEGRAFEN1S OPPERRABIJN a. Van loen. Zondag is te 's-Gravenihage onder zeer groote belangsteiling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. van Loen, to l£ven opperrabbijni van het synago- gaai ressort 's-Gravenhage der Nederl. Is rael itische gemeente en vcorziter van de ver- gadertog van opperrabbijnenj to Ncderland. Voordat de eigenlij'ke begrafenis op het kerkhof aan den Scheventogschen weg plaats had, werd er in de groote synagoge aan de Wagenstraat een plechtige rouwdienst gehou den, die door zeer veel belangstelienden werd bijgewoond. EEN SMO'KKELSCHIPAAN ACCIJNS f 108.000 ONTDOKEN. Dezer dagen is een werkman op het kan- toor van den hoofdinspecteur van de tovoer- rechten en accijnzen to de Boompjes te Rot terdam komen vertellen, dat er in de haven op groote schaal met stoker gesmokkeld werd. De man was een dergenen, die bij la ding van dez stoker werkzaam was, en kreeg daarvoor boven het gewone daggeld van 12 tot 15- d'aags totbetaald. Toen1 hij van den met de totbetaltog belasten persoon naar zijn meening te weitog onitvtoig en1 op zij® re clame geen voldoeniag kreeg, liep hij naar het belasttogkantoor om de ambtenaren to te lichten. Op verzoek van do hoofdin&pectie der to- voerrechten en accijnzen' heeft de recherche van het hoofdbureau van politie zich daarop met een onderzoek belast, waarbij het volgen de aan het licht is gekomen'. In den loop van verledien jaaf, aldus meldt de N. R. Ct, is opgericht de naamlooze ven- nootschap de WiKemina, directeur li. van K., een daar ter stede gevestigd expediteur. De bezittimg van de naamlooze vennootschap be- staat tot den motorlichter Willemtoa. Deel van de vennootschap maakt tot een- te Ham burg gevestigde firma, die suikei leverde tot Duitsdilanid, welke stoker over Rotterdam to transitoverkeer weer naar Duitschland moest vervoerd worden. ALKMAARSCHE CODRANT. cm nl'l a pre

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1