BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen tier algemeene ten nis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 11 en 12 December 1J„ waarbij is gewijzigd de verordentog regelen- de de bezoldiging der ambtenaren in dienst der gemeente Alkmaar (GemeentebLaden Nrs. 944 en 945). Deze besluiten zijn heden afgekondigd en voorts ter gemeente-secretarie geduxende drie maanden ter lezing nedergelegd, waar zij te- vens in afdiruk zijn verkrijgbaar gesteld te gen betaltog der kosten. Alkmaar, 20 Januari 1925. Burgemeester en Wethoudere voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris Uit een zeeschip werd na aankomst aldaar de suiker in de Willemtoa overgeladen; deze motorlichter werd ambtelijk verzegeld, en daama werd verlof tot expecfitie gegWen, zoodat schipper Van U. met zijn motorlichter de reis kon aanvaarden Accijns behodde van deze suiker niet betaald te worden. De ambtenaren van de belasting wisten evenwel niet, diat de Willemina ingericht was als smokkelschip, en dat de zegelpennen, die bij de verzegeling om de luiken gaan, zoo im- fericht waren, dat zij uit elkaar genomjen onden worden zonder de douanesluiting te verbreken, en dat vervolgensi ook de luiken kouden weggenomen worden.. Waren de ambtenaren vertrokken, dan stevende schipper Van U. met de Willemina naar een punt in de haven, waar met bekwa- men spaed de luiken geopemd, de balen stri ker gelost en door balen zout vervangen wer den. Voor deze balen zout zorgde dezelfde Hainburgsche firma. Zevemnaal heeft de motorlichter Willemi na op deze wijze zout in plaats van suiker naar Duitschland vervoerd. Er zijn 4000 zakkem met striker gesmokkeld, waardoor het rijk voor f 106.000 is benadeeld. Dit is jge- schiedt tusschen begin October en einde De cember van het vorige jaar. Toen ontving de hoofdinspectie van de invoerrechten en ao cijnzen die waarschuwing, en werd aan dte re cherche van het hoofdbureau een onderzoek opgedragen. Op 6 Jamuari werd op 750 zak- ken suiker beslag gelegd bij een zeer goed be kend staande firma aldaar, doch reeds den volgenden dag werd dit beslag opgeheven, omdat bleek, diat de firma geheel te goeder trouw was en de suiker reeda uit die vierde hand had De recherche had inmiddels ook het smok kelschip gevonden, dat in de Scheepmakers- haven lag, en waar men aan board juist 550 zakken suiker moest inladen, voor de achtste reis. Op deze suiker werd voorloapig beslag gelegd en ook op het smokkelschip Wiliema na, dat naar de Entrepothaiven is gebracht, waar het onder beheer ligt van den ontvanger der belastingen. Daar de expe'diteur-directeur H. van K geen directe borgstelling bij de belastingen heeft, zal, naar de N. R. Ct. verneemt, een firma uit de Westerstraat, die borg voor hem bleef, door de belastingen worden aamgespro- ken. D. K. WELT, f In den ouderdom van 89 jaar is gister- m or gen te Usquert overleden de heer Derk Knol Welt, die van 1888 tot 1911 lid van de Eerste Kamer is geweest. Hij is lange iaren een voorman geweest op landbouwgebied1tot op hoogen leeftijd heeft hij eenige polderboer- derijen bestuurd. Hij was een warm voorstan- der van alles wat kon strekken tot de intellec- tueele, noreele en economische versterking en verheffing van' den eigengeerfden boeren- starnd. De heer Welt was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. De Onder-Afd. Alkmaar en Omstreken van den Nederl. Bond van Gemeente-ambte- naren, vergaderde Zaterdagmiddag in hotel „De Burg" te Alkmaar, ondervoorzitter- schap van den Burgemeester van Castricum. Medegedeeld werd dat de cursus in de gemeente-administratie die te Alkmaar wordt gehouden en met 15 cursisten aanving, thans reeds door 22 personen wordt gevolgd, verdeeld over 3 klassen. Besloten werd toe te treden als lid van de Volksuniversiteit te Alkmaar. Nadat enkele huishoudelijke zaken als Vaststelling der rekening en verantwoording over 1924 en der begrooting voor 1925 wer- den afgehandeld, hield .ae heer A. Over, Commies le klas ter gemeente-secretarie van Amersfoort eene lezing over de Lagere On- derwijswet 1920, zooals die is gewijzigd, welke lezing door de aanwezigen met belaug- stelling werd gevolgd. WIELRENNEN. Zaterdag hield de Ned. Rennersbond onder voorzitterschap van den heer J. van Genit te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene ver- gadering. STRANDING OP DE SCHELDE. De binnenkomende Congo-boot „Thysvi!le", is Zaterdagnacht op de Schelde tusschen Bath en Fort Frederik omhoog gevaren en1 blijven zitten. De positie van het schip is vermoede- lijk niet gevaarlijk. Sleepbooten zijin gerequi- reerd. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. In een op verzoek van de afdeeltog IJmiri- den der federatie van transportarbeiders ge houden bespreking met het bestuur der ree dersvereeniging heeft de federatie verzocht. de premie van vijftien gulden per kwartaar te verainderen in een loansverhooging van vijf gulden per maamd, in welk gerval de fede ratie zou adviseeren tot opheffing van1 de staking in het visscherijbeddjf. Dit verzoek heeft het bestuur der reedersvereeniging af- gewezen. In een gister te IJmuiden gehouden verga- derimg vara de federatie van transportarbei ders zijn uitgebracht 153 stemmen tegen varen op de basis van overeenkomst tusschen de besturen der reedersvereeniging en der federatie, 92 yoot varen en 17 bianco. Het bestuur had geadviseerd tot varen; in ver- band met gebrek aan geld voor uitkeering. Het bestuur vertrok daama per auto naar Egmorad om daar ook te vergaderen. WEER EEN, BRITSCHE ORDER VOOR DEN NEDERL. SCHEEPSBOUW. De regeering van New Foundland heeft bij de Scheepsbouw Maatschappij „De Nieuwe Waterweg" te Rotterdam, een order geplaafst voor den bouw van een stoomschip met een smelheid vac 15 knoopen. De order is naar Nederland geplaatst' om dat de Britsche inscbrijvingen te noog waTen en gem Britsche werf een spoedige aflevering kon waarborgen. Dit is de zestiende Britsche schepenbestel- ling, die in den laatsten tijd in Nederland1 is geplaatst, in concurrentie met Britsche wer- ven. MOLENS1 INI BELGIS. Uit het verslag over 1924 van de Vlaam- sche Vereeniging tot behoud van Natuur- en Stedenschoon blijikt, naar de correspondent van de N. R. Ct. meldt, dat deze vereeniging, met ruim 1100 leden, zich op actieve wijze bezig houdt met de verdediging van de in Vlaanderen nog bestaande wind- en water- molens. Reeds komen een 300-tal molens op de met dit doel aangelegde liist voor. De oude molen „Het Kalf" te Knokke-aan Zee zal, op staatskosten, worden hersteld. Elders hoopt men te redden wat nog te redden valt. De vereeniging houdt voeling met de vereeni ging „De Hollandsche Molen" en hoopt haar voordeel te doen met de ervaring in Neder land op dit gebied opgedaan. NEDERLANDSCHE BOTAMSCHiE VEREENIGING. In het Botamische Laboratorium te Utrecht werd Zondag de jaarvergadering gehouden van de Ned. Botamische Vereeniging. De jaarverslagen van secretaris en pen- ningmeester werden goedgekeurd. In de per- manente commissies werden gekozen: mej. C. Cool en de heeren W. H. Wachter, dr. B. H. Denser en dr. L. P. de Bussy. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het rapport inzake de beste wijze van huisvesting van de bibliotheek en het herba rium. Besloten werd conform het advies der commissie het vereenigingsherbarium op ma- der overeen te komen voorwaarden in bruik- leen en ter verzorging te geven aan den di- recteur van's rijks herbarium1 te Leiden. Wat de boekerij betreft, het floristische gedeelte zal ook naar Leiden overgehracht worden, terwijl de rest in het Koloniaal Instituut te Amsterdam zal blijken. In de middagvergaderimg sprak mevx. prof, dr. J. Westerdijk uit Utrecht over: JDe sterf- te onder de boomen". INIB'RAAK. In het clubhuds van de voetbalvereeniginjg Lugdunium aan den1 Wannomderweg te Lei den is gistemacht ingebroken. De inbreker heeft een hoop couranten met petroleum over- goten en deze in brand1 gestoken met de be- doeling natuurlijk het huisje in vlammen te doen opgaan, maar de brand is tot de hoop papier beperkt gebleven. De politie heeft den verdachte den 24-jarigen Th. V., te Leiden, aangehouden. 'Hij heeft bekend. Gebleken is, dat ook de versdrillende inbraken, die den laatsten tijd te Leiden, Oegstgeest en1 Voor- schoten zijn gepleegd, op zijn geweten heef t. DE AUTO VAN Mr. BOiMANS AANIGEREDEN. Zaterdagavond omstreeks half 8 reed, naar de O. H. Cri meldt, mr. J. B. Bomans, liild van Ged. Staten, met zijln auto over het Plein, richting Groote Houtstraat. Nabiji de Houtbrug werd die auto aamgereden dioor een andere auto, komende van den Raamsimgel richting Gasthuissingel met het gevolg dat laatstgenoemde auto bij den oprit de auto van den heer Bomans aan het linker-voorwiel aaraneed. Een hevige schok volgde. Beide auto's wer den emstig beschadigd, zelfs zoo, dat zij; niet meer berijdbaar waren en ter reparatia naar de fabriek van Kimman geslcq>t moesten worden. Hij ongeval op dat drukke uur had veel bekijks. 'De heer Bomans zat zelf aan het stuur- rad. Naast hem zat een zijner zoontjes, dat met het1 hoofd door de voortruit vloog en zich hevig bezeerde. Hij; verkreeg diepe sneden in het gelaat. In de auto zaten de drie andere zoontjes van den heer Bomans; twee hunner werden eenige voortanden uitgestooten, ter wijl de vierde geen tetsel bekwam, door de omsitandigheid dat hij zich juist bukte om iets op te rapen. Hij kreeg alleen een sitevi- gen opstoppcr. Het ongeval is gdukkig dus goed afge- loopen, want ook mr. Bomans bekwam geen letsel. Hij bahield volkomen zijn tegenwoor- digheid van geest en wist oogenblikkelijk te remmen. iDe twee kdnderen die eenige tanden1 heb- ben verloren, zijn weer naar school toe. De politic stelt een onderzoek in. EEN VECHTPARTIJ MET T MES. Zaterdagavond omstreeks half 11 deed! een persoon biji de politie aangifte, dat iemarnd in Cate Populalr to de Tempeliersstraat te Haaillem, met een mes gestoken zou zijn. Bij1 onderzoek bleek, dat twee jomge mannen twist haddien, waarbij: een hunner het mes ge- bruikte en zijn tegenstander in den rug had1 gestoken. Een kameraad van1 den getroffene wiide den dader het mes omtrukkem, en kreeg daarbii een snede over de hand Beiden werden in het gasthuis verbonden. De wonden bleken niet emstig te zijn. De politiie heeft het mes to beslag geno- men en tegen den vermoedelijkeni dader, P. F. 22 jaar oud, wonende te Haarlem proces- verbaal opgemaakt. TE WATER GERAAKT. Zaterdagavond is de 32-jarige W. S, uil) de Klimopstraat in Den Haag, aan den Noordwal aldaar te water gcraakt. Een schipper heeft hem opgehaald, maar toen de geneeskundige dienst ter plaatee Icwarn, Meek de man reeds overleden te zijn. DE VOLKE'NBOND. De correspondent van de N. R. Crt. te Ge neve meldt: Onze landgenoot dr. J. H. Kramers, lec tor in de Oosterscfae tlailen aan1 de rijksuni- versiteit te Leiden, is door den Vtolkenbooad benoemd out de Voikenbondscommissie voor de grensregeltog tusschen Turkije en Irak als tolk ter zijee te staan. Dr. Kramers is giste- ren reeds van> Gieneve vertrokken en hoopt zich te Mossoel bij de commissie te voegen. BRANDSTICHTING IN DEN HAAG. In een pension in de Amalia van Solms- straat te den Haag werd Vrijdagavond om streeks 8 uur door een Indische familie, daar als pensiongasten vertoevend, thuiskomend brand ontdekt. De vlammen kwamen uit de keuken, die echter op slot bleek te zijn, aldus vertelt de Crt. De pensionhoudster, een 40-jarige wedu- we, was afwezi^. Toen men do keukendeur met een toevallig passenden sleutel opende, bleek het vuur het houtwerk reeds te hebben aangetast. Daar men in de keuken bussen met petro leum aantrof, en hout en turf to petroleum gedrenkt, dacht men dadelijk aan brand- stichting en waarschuwde de politie. Inmiddels hadden de pensiongasten het vuur reeds weten te dooven, zooaat de aan- gerichte schade niet groot was. De hoofdeommissaris, de heer Van't Sant, de commissaris, de heer Kramer, en de offi- cier van justitie, mr. Hermans, verschenen spoedig ter plaatse en stelden een nader on derzoek in. Niet alleen to de keuken, ook op andere plaatsen werden bussen met petro leum gevuld, aangetroffen, zoodat het opzet tot brandstichttog wel duidelijk aanwezig was. Tegen 11 uur Yavonds kwam eindelijk de pensionhoudster aanzetten, die heel verbaasd deed toen zij hoorde, wat er voorgevallen was. De politie meende echter voldoende termen aanwezig te achten, om haar aan te houden en deed haar overbrengen naar het politiebu- reau aan de Theresiastraat. Hier namen de genoemde politie-autoritei- ten haar een langdurig, scherp verhoor af, met het resultaat, dat zij in den nacht ten slotte bekende, den brand gesticht te hebben. Zij had aldus gehandeld omdat zij to ftoan- cieele moeilijkheden verkeerde. De inboedel was niet hoog verzekerd, terwijl het huis niet haar eigendom was. Zij wordt thans in ver- zekerde bewaring gehouden. HET AUTO-DRAMA TE NljMEGEN. Omtrent het erasitige outo-ongeluk, dat Za terdag te Nijmegen heeft plaats gehad en waarvan de voomaamste bijzonderheden be- reids werdera gemeld, kan de Telg. nog het volgende mededeelen. De familie Ophuysen, man, vrouw en twee dochtertjes, resp. van 11 era 8 jaar, waren 's middags met hun gesloteni Ford-auto naar Amhem geweest. Te Nijmegen teruggekeerd had men nog eenige boodschappen to de stad gedaan, waama de auto weer naar de Waal- kade reed. De heer Ophuysen bestuurde den wagen, naast hem zat zijn 8-jarig dochtertje, achter hem zijn vrouw en naast deze het oudere kind. Ooggetuigen zagen omstreeks kwart over vier den auto in tamelijk snelle vaart het z.g. Venede af komen en ae Waal- kade, tusschen de Elecfrische Centrale en de aanlegplaats van het veer, dwars oversteken Tot ieders ontzetting reed de auto naar de ri- vier en 6tartta van den hoogen wal in de Waal. Het voertuig verdween oomiddellijk to de diepte. Schippers. die het ongeluk hadden geziea, begaven zich in hun bootjes en zagen enkele oogenblikken later een meisje bovenkomen. Het dreef op haar kleertjes met den stroom af en wddra werd het kind door een der schip pers opgepikt, die het naar den1 wal bracht. Het meisje bleek aan de handen en aan een der beenen niet emstig gewond te zijn. Zij zeide, nadat men het in den nabijzijnae poli- tiepost had gebrach t, dat, toen men de waal- kade dwars was overgestoken1, haar moeder had geroepen, dat het verkeerd ging. Direct .darop was de auto over den kop van de kade gestagen en verder herinnerde zij zich niets meer. Hoe dit meisje uit den auto is geraakt, is nog niet opgehelderd. Inmiddels hadden schippers met dreggen en stokken getracht te ontdekken, waar de auto zich bevond. Deze bleek op ongeveer 8 M. afstand van de kade, drie M. diep onder water te liggen. Na veel moeite slaagde men er in, kabels aan den auto te bevestigen en deze op te trekken tot het ondiepe gedeelte van den oever. Plotseling gingen de lichten van den auto aan, vermoedelijk doordat men het contact had aangeraakt. De wagen had toen wel een uur onder water gelegen, zoodat de inzittenden verdronken waren: Ach'tereenvolgens haalden1 we de lijfcen van het echtpaar Ophuysen en van hun 11-jarig dochtertje op den wal. Deze werden naar het Wilhelmina-Ziekenhuis vervoerd. Het geredde meisje was reeds overgebracht naar het R.-K- ziekenhuis en1 werd, na daar to zijn verbonden, bij een bevriend gezin het verongelukte echtpaar had' te Nijmegen geen familie opgenomen. Het lijk van den heer Ophuysen werd ach- ter het stuurrad gevonden to dezelfde hou- ding, waarin men hem rijdende had gezien Ook de andere lijken droegen' geen sporen van een doodsstrijjd. Stuurtorichting en remmen1 van den auto bleken niet defect te- zijn. De heer Ophuysen was directeur van een seheepswerf te Hulhuyzen bij Bemmel. Een groot bedrag aan geld werd op zijn lijk ge vonden. Dit tragisdie voorval, dat In zijn gevolgea herinnert aan het auto-ongeluk van Juli j.l., waarbij het echtpaar Egbers het leven liet, een kindje achterlatende, heeft in de stad! die pe ontroering verwekt. DUITSCHE PASVISA. De minister van buitenlandsche zakeri brengt ter kennis van belanghebbeuden dat, met mgang van 1 Januari 1925, de Duitsche visumvoorschriften met betrekking tot het verlaten van het Duitsche grondgebied een wijziging hebben ondergaan; het z.g. Unbe- denklichkeitsvermerk, hetwelk tot dusver door alien, die in Duitschland belasting- plichtig waren, bij het bevoegde Finanzamt moest verkregen worden, is met ingang van genoemden mtum komen te vervallen. Ver- aer zijn Nederlanders, die in Duitschland hun woonplaats hebben of zich aldaar voort- durend ophouden, voortaan vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum voor het verlaten van het Duitsche rijk, todien zij in het bezit zijn hetzij van een door de be voegde overheid in Duitschland afgegeven visum voor de terugreis (Sichtvermerk zur Wiederetoreise nacb erfolgter Ausreise), hetzij van een door de bevoegde overheid to Duitschland afgegeven verblijfsvergunning. DE ZOMERTIJD. Op vragen van het lid in de Tweede Ka mer, den heer Braat: Is het Zijn Excellentie bekend, dat het overgroote meerendeel van het Nederland- sche volk verlangend uitziet naar het, over het geheele jaar, handhaven van den Am- steraamschen tijd? Is Zijn Excellentie bereid, gehoord die ver- langens, bekend met de wenschen der Twee de en Eerste Kamer der Staten-Generaal, gezien het minderheidsrapport der tijdscom- missie en de vele daarin genoemde bezwaren voor den landMiuw e. a., en ter geruststellin:- voor die van den zomertijd displei- zier, on^emak en senate cmdervtoden, mee te deelen, dat van hem bmnen voegzamen tijd maatregelen tot afschaffing van den zomer tijd te verwachten zijn? heeft de minister van birmenlandsche za ken en landbouw geantwoord: De ondergeteekende beschikt niet over ge- gevens, die hem zouden machtigen tot de verklaring, dat „het overgroote meerendeel van het Nederlandsche volk verlangend uit ziet naar het, over het geheele jaar, handha ven van den Amsterdamschen tijd." Een wetsontwerp to zake den z.g. zomer tijd heeft het departement verlaten. Omtrent den inhoud daarvaq kunnen, volgens goed gebruik, thans geen mededeeltogen worden gedaan. CHRISTELIJKE SCHOOL. Men meldt uit Valkeaburg bij Leiden, dat de openbare school aldaar, hoofd de heer F. Kooi, die met 1 April a.s^met pensioen gaat, worda omgezet in een Chnstelijke school voor kinderen uit Ned. Herv, en Geref. geztonen KORTE BEiRTCHTEN. Onder leidtog van den heer P. Houwink Hzn. te Meppel, heeft Zaterdlag de afdeeling pluimgediierteteelt der Nederlanidsche Gene- tische vereeniging in den Dierenituto te YGravenhage vergaderd1. Dr. v. d. Plank hield een lezing over: Theorieen over de erfelijkheid van het leg- vermogen. V erschenen is het verslag van de com missie voor de Staatsuiigaven over het ver slag der Algemeene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over 1923 Uit het water aan den Noordwal in Hen Haag is Zaterdagavond het lijk van een cageveer 40-jarigen, onbekenden, man opge- liaald. -r Van juffrouw M. A. J. van H. uit de Ommoordschestraat is op de markt aan den Goudschensingel te Rotterdam een taschje gestolen, waarin 4, eenige cassabons en sleutels. Telegram men van lieden. Gedeeltelijk gecorrigeerd. VERDUrSTERINO DOOR EEN CURATOR. ARNHEM, 20 Jan. Heden heeft de rechit- bank uitsprkak gedaan in de zaak tegen D. G Wintenberg, rentmeester van het kron- domein te Nijmegen-. De rechtban-k verklaarde hem schuldig aan verduistering van bedragen, gepleegd als curator van jhr. Jac. Lu'dden van Hteuen en sprak hem van het overige ten laste ge- legde vrij. Beklaagde werd veroordeeld tot \x/t jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was drie jaren gevangenisstraf. DE MOORD OP DE MAKEHAAR BUSCH. AMSTERDAM, 20 Jan Het verhoor van den gearresteerden bouwondememer Van Muijlwijk is door den rechter-commis- saris heden nog voortgezet. Zijn bekentenis hield in, dat hij den koopman Busch om het leven heeft ge bracht. De bijzondere mediedeelingen, die Van Muijlwijk er aan toevoegde, zijn van dien aard, dat de rechter-commissaris be- vreesd is. deze te publiceeren;. Vast staat dat het slachtoffer niet door een k^pel is getroffen. In hoeverre de moordenaar medeplichti- gen heeft gehad. zal een nader onderzoek meeten uitmaken. De door een anonymus geschreven brief heeft to ieder geval den spijker op den kop gestagen. Deze toch gaf met- groote zeker- heid de plaats aan, waar het lijk van Busch verborgen was. Aan de aanwijztog van dezen Anonymns is het dan ook te danken, dat de in 1915 gepleegde moord tot klaarheid is gebracht. Het blijft echter onverklaarbaar, dat de hriefschrijver tot dusverre. niet voor het voetlicht is gekomen. Heden heeft hij zich weer met een schrijven tot dien commissa ris der centrale recherche gewend, waarin hij mededeelt, dat hiji de verschillende aan wijzigingen niet heeft gegeven uit eig;en ervaring. Bovendien sdireef hij in den tweeden brief, dat hijl noch Van Muylwijk noch den' koopman) Busch; persoonlijk kent. Wel kent hij1 den metselaar, die Van Mylwijk behulpzaam was biji het leggen van de betonplaat op de met zarad 'en1 cement gedekte pakkist. Nla de bekente nis van Van Muylwijk wordit het thans niet meer van zoo grooitl belang geacht den anonymus te vtoden. Desniettegenstaande zou de commissaris der centrale recherche het op hoogen prijs etefllen dat, als anonymus tot wenscht, on der gehdnihoudling met hem in contact te komen. Uit dat wat omtrent Vara Muylwijk heden bekend is gekomen blijkt dat hij met veel omhaa-1 tot de bekentenis is gekomen en dat hij1 nog steeds tracht zijn handelin- gen zoo sympathiek mogelijk voor te stel lar DE ..ARCHANGEL" AAN DEN GROND HOEK VAN HOLLAND, 20 Jan. De tokomende Harwich-boot „Archangel" is to den mond van den Waterweg bij' roode ton No. 1 aan den grond geloopen. Sleepbooten zijn derwaarts vertrokken Er is geen gevaar voor het schip. Een tokke mist hangt boven het water. Passagiera, bag^je en mail van de „Ar- ch'angel" zijn door mddidel van 3 sleepboo ten te Hoek van Holland geland. DE VONDELINO. AMSTERDAM, 20 Jan. Voor het Oe- rechtshof stonden onlangs to hooger be- roep terecht een kleennaker en zijn vrouw, die op 1 Augustus j.l. hun kind, waarvan de vrouw kort te voren to het Wilhelmina- Gasthuis bevallen was, te vondeltog leg- den to een kamer to dat gasthuis. Terzake van het verlaten van1 een in hulpbehoevenden toestand verkeerend kind beneden den leeftijd van 7 jaar, veroor- deelde de Vierde Kamer der Rechtbank het echtpaar tot 3 jaar gevangenisstraf, terwijl het O. M. voor ieder 6 jaar geeischt had. Het Hof vernietigde thans het vonnis van de Rechtbank en ontsloeg de ouders van rechtsvervolgtog en gelastte hun in vrijheid stelling. De procureur-generaal Mr. Dr. van Geuns had bevestiging van het vonnis in eerste tostanlie gevraagd. EEN ONTWAPENINGSVOORSTEL IN NOORWEOEN. BERLIJN, 20 Jan, Uit Oslo wordt ge meld dat de Sodaal-Democratische Partij to het Storting een voorstel tot afschaffing van het leger heeft ingediend. Ukouit U V EKS1RUOM1NGEN IN AMERIKA. NEW-YORK, 19 Jan. Een Exch; nge-iele- grain uit A aan ta mcidt dat negen personen gedood v erden en cnorme schade weid aan- gericht ungevolge van overstroomingen in de Zuidelijke Staten. De riviercn-, die door den aanhoudenden regen van de laatsle tien dagen gewgssen waren, overstroojuden uitgestrekte gebieden in Georgia, Alabama^ Carolina, Louisiana en Mississippi Honderdcn personen zijn dakloos. Twee treinen zijn verongeluld DE HAMMER-BROTWERKE IN NEDERLANDSCHE HANDE'N? WEENEN, 20 Jan, Naar verluidt on derhandcU liet bankicrsltuis Boscti mi.pen Duiisc'ie en kti Hollandsche gixiep van gram- en meeU*!an've:,i over le! vcraenkn van c.'c bekene'e Hammer-Brotwerke. bekend is de voor 15 jural don cfc Soc-Dem. Partij opgerichte Hammer- Brotwerke, de tweede Weensche broodfa- bri- k De fabriek is juist dezer dagen' door bekende omsiandighedtei in de handen van en consortium, aan het hoofd waarvan A B ml s" at overgegaan) DE DUITSCfiE REGEERINGS- VERKLARING. BERLIJN, 20 Jan. De Berlijnsche ochtendbladen houden zich vooraamelijk bezig met de gisteren voorgelezen regee- ringsverklariilg in den Rijksdag. De rechtsche bladen leggen vooral den nadruk op de aangekontogde economische saneering. De „Zei?' van Stresemann vat den hoofd- indruk samen, dat het Kabinet-Luther geen parlem'entair strijdkabinet is. De .Deutsche Allgemeine Zeitung" noemt de regeering van btonen en buiten goed. De linksstaande bladen nemen een zeer terughoudende houdtog aan. Volgens de „Vossische Zeitung" zal men zich zoowel .in het binnenland als to het buitenland neen voorstelling kunnen ma- ken van wat het Kabinet nu eigenlijk denkt te doen. De „Vorwaerts" meent dat de Sociaal- Democraten niet op de woorden doch op de daden zullen letten. Het blad vraagt zich af waarom het Kabinet-Marx eigenlijk is omverp-eworpen. Ook de Germaina" verwondert zich betreffende de regeeringsverklaring daar- over. Het hoofdartikel van dit blacl draagt tot opschrift: „De oude koers met nieuwe rhannen". DE NIEUWE KOERS. BERLIJN, 20 Jan. De Duitsch-Natio- nalen hebben voorgesteld een onderzoek te doen instellen naar de Duitsche grondwet om haar met het daadwerkelijk aangewend recht in overeenstemmirig te brengen. aanbestedTng. Ten Stadhuize werd hedenmiddag door B. en W. aanbesteed het oplloogen, rioleeren en bestrateri van een terrein, gelegen in het ver- lengde van de Juliana van Stolberglaan. Ingeschreven hadden: Zanen en Verstoeps te Gouda onder voorwaarde A f 93000, B 83946; P. Dubbeld te Alkmaar A 89000, B 83000; J. Stuurman te Ammerstol A 88000, B 79800; Koppen en Zoon te Alkmaar A f 82400, B 77600; W. de Jong te Alkmaar A SOOOG, B 70800; Bakker en Karssen te Alkmaar A f 82999, B 77999; J. Zwart te Alkmaar A 74.300, B 71500; J. Opdam te Heiloo A 69355, B 65850; Dienaar Zoneni te Hdder A 67939, B 67639; Schaaf en Stfigerhoek te Alkmaar A 66200, B 64200. De voorwaarde onder A houdt in, dat alle te werk te stellen arbeiders moeteni worden betrokken via de Arbeidsbeurs te Alkmaar en dat genoegen moet worden geaomen met de door dat bureau aan te wijizen personen; Voorwaarde B geeft aan, dat de arbeidens voor 80 pCt. mogen wbrden uitgekozen door den aannemer uit de werklbozen te Alkmaar. Ten kantore van Gemeentewerken werd he denmiddag aanbesteed: het leveren van bouwmateriale, ijzerwaren en gereedsclfap- pen, houtwaren, verfwaren en glas, schoon- maakartikelen1 als bezems, handoeken, enz, touwwerk en olieen, enz., in zeven perceelen voor het jaar 1925. Een toschrijvingsbiljet was te laat togeko- men. Overigens was ingeschreven als volgt: Wed. J. P. Boom en Zonen te Alkmaar perc. 5, 329.48, perc. 6, 201.95; -- N. V. Bouwstoffen voorheen P. Messelaar, perc. 1, 222.81; N. V. Verfwarenfabriek Heim en Vis te Zaandam perc. 4, 560.70 N.V. A. Meiboom's. Handelsmaatschappij te Alk maar perc. 7, 279.75; Gebrs. Molenaar te Alkmaar, perc. 4, /446; G. F. de Munk te Alkmaar verfwaren, 619.55; W. F. Stpel en Zonen's Bouwmaterialenbedrijf perc. 1, /231; Vroom1 en Dreesman te Alk maar, pers. 5, 257.32, perc. 6, 282.82^, exclusief 12 baggemesten en baggei'zakken Holl. IJzermagazijn, voorheen De Wild te Alkmaar( perc. 2, 979.81; Jan Metz te Alkmaar, perc. 4, /2484.50; F. Berg te Alkmaar, t>erc. 5, 298.87, perc. 7, 275.50; perc. 4, 587.41 y3 (dit biljet was ongeze- geld en niet door borgen geteekend)N.V. Alkmaarsch Warenhuis, perc. 5, /299 56. Utrechtsche verfindustrie perc. 4, 558; A. van Tiel te Alkmaar, perc. f 1264.36, toerproducten van perc. 7, 115; A. Zijp Cz., te Hoom, perc. 3, /469; firma L Paleari en Co. to Alkmaar, perc. 5, 282.50, perc. 6, 193.80, met touwtjes en volgens ingeleverdek waliteit 188.80; N. V. A Meiboom's Handelmaatschappij te Alkmaar, perc. 4, 598.2714; firma G. A. Conijn en Zonene te Alkmaar, houtwaren 642.33; firma R. J. Houwing te Alkmaar, perc. 2, 1420.34; K. Rood en N. Tessel^ar te Alkmaar, olieen en vetten, 151.25; firma J. Eecen te Alkmaar, houtwaren 502.15; N.V. Houthandel voorheen De Groot en

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 2