MAAGPIJN, MAAGKRAMP. A-vanVALKEMBUR weer hei individueele bezif van den agrari* I der. schen grond, alleea om redenen van alge meen belang, zou hebben doorgezet. Die in- dividualistische trek bij landbouwgrond is waaraeembaar in alle tijden. Wanneer men de verschillende tijden ver- gelijkt, dan vindt men in andere vormen pre- cies hetzelfde terug. In de tijden van de 6de eeuw van Christus tot de 12de eeuw, waarin in W. Europa het bezit van den grond voor een groot deel in handen was van de dorps- gemeenschap, waarbij dus geheele groepen tezamen eigenaars waren van den landbouw grond en waarbij dus een socialiseering in sterke mate aanwezig was. ziet men daarin toch een trek van individualiseering door- dringen. Het geheele dorp gezamenlijk eigenaar, kon den grond niet gezamenlijk be- werken, splitste dien grond dus in verschil lende deelen en verlootte die. Elk gezin kreeg een jaar een stuk in handen, genoot daarvan de vruchten en de grond werd dan weer opnieuw verloot. Naarmate er verschil ontstond tusschen de menschen, in kennis van landbouw, zorg en ijver voor den grond, werd het den dorpelingen niet onverschillig, welk deel zii terugkregen en degene, die zorgvuldig had "ewerkt, had het liefst zijn eigen stuk terug. Een strooming ontstond tot verlenging van den lotingstermijn en het geven van recht van voorkeur aan den vroe- geren bezitter. Begrijpelijkerwijze kwam toen ook de beweging om aan dien bezitter, wan neer hij tengevolge van ziekte dien grond niet zelf kon bewerken, voor vergoeding van levensonderhoud dien grond aan een ander in gebruik te geven (men noemt dit het in- sluipen van het misbruik); in onze taal be- teekent dat: het recht verleenen om den grond te verhuren. Ook vertoonde zich het Eebruik om aan de kinderen van den gebrui er, die practisch reeds jarenlang op den grond hadden gewerkt, wanneer zij zich dit niet bepaald onwaardig hadden gemaakt, dien grond te verschaffen, als hun vader was uitgevallen. (Wordt vervolgd). Door het maagpoeder van Apotheker BOOM zijn reeds duizenden maaglijders genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsvertering. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 1.25 per groote gesloten doos Zelfs met verlenging der tijd leverde deze wedstrijd voor geen der beide elftallen resul- taat op, zoodat d westrijd met 0—0 eindigde. De lauwerkrans door Holland uitgeloofd bleef dus voorloopig in haar bezit. hield de oehof een voorstel- ling bij den heer J. de Bakker. ij zou 500 caramboles spelen met een van Onder veel belan hollandsche biljartprof. voorgift van 400 tegen de beste speler den Langendijk, die zich aanmelde. De heer 0. Hop uit Noordscharwoude gaf zich hiervoor en maakte 49 caramboles tegen de heer Koehof 603. De laatste serie van den heer Koehof was 166 caramboles wat gee" kleir.igheid is. De prof, bleek ook een meester zijm in het ma ken van kunststooten. We hebben er een aantal van gezien, waar voor hij meermalen een applausje in ont- vangst had te nemen. Het was voor de biljartliefhebbers mooie middag. UIT SCHAOEN. De heer P. Lap, van Texel, commies bij de posterijen alhier, gaat met pensioen. Op de piuimveetentoonstelling alhier ont- vingen inzenders uit Alkmaar en. omstrelcen ondcrstaande bekronigen Hollandsche hoenders: H. J. Kuijs, Alk maar, 2 eerste prijzen, een 2e prijs en een een eereprijs Wyand twee Provinciaal nieuws UIT HEILOO. In het cafe van den heer T. Helder had Vrijdagavond1 de oprichtingsvergadering plaats van een Pluimveefokkersvereeniging in deze gemeente. Zij werd geleid door den P. J. van He Island., die den aanwezigen het welkom toeriep en zich verheugde over de goede opkomst. Op de vergadering van 5 Ja- nuari, w^ar de heer Gras uit Alkmaar heeft gesprokeu, hebben zich reeds 14 personen op gegeven die in beginsel bereid waren tot de vereeniging toe te treden. In zijn inleiding het spr. uitkomen, dat het oprichten van een pluimveevereeniging op groote moeilijkhedcn stuit; hoogstens 2 a 3 personen hebben eenige routine in het vak, terwijl de meesten wat kennis betreft nog in de kinderschoenen staan. Spr. meende, dat er 3 categorieen van de fokkers in deze gemeente bestaan, n.l. zij die't bedrijf uitoefenen als belangrijke bron van bestaan, die het als bijverdiensten beschouwen en sportfokkers. Allen, betoogde spr., moeten in onze vereeniging plaats kunnen vinden. Van de vereeniging moet leiding uitgaan, doch de kippenhouders moeten baas in huis blijven. Is een pluimveevereeniging noodig? Spr. beantwoordde deze vraag bevestigend en toetste dit antwoord aan de practijk Voor- lichting moeten we eikander gevem, hoe dit moet geschieden werd verduidelijkt, terwijl we als vereeniging veel kunnen bereiken, o. m. door voorlichting te vragen van een pluimvce consulent, enz. De afzet van eieren over de pas opgerichte eierveiling te Alkmaar prefereerde sprwat niet uitsluit, dat we daar onze eieren enz. af- zetten waar het meeste geld is te bedingen. Na 'n zeer lange uiteenzetting over de voor en nadjplen van het pluimveefokkersbedrijf, kwam spr. tot het doel, n.l. de oprichting, vaststelling enz. T> voorzitter lichte een- en ander toe en tot oprichting eener vereeniging werd hiema be sloten Van de 27 aanwezige personen traden 26 als I'd toe De contributie werd voorinooig bepaald op f 5.20 per jaar, met dien verstan- de, dat't betalen per week, per maand of per jaar bii vooruitbetaling kan plaats hebben. Nog werd bepaald. dat wekeliiks d" eieren kunnen worden hezorgd bii den heer P. J. de Groot. aan den Holleweg Het sorteeren heeft plaats on Ideur en op grooHe. Het bestuur kreeg machtiging om 'n op- haler van de eieren te benoemen. terwijl zal worden peveild bii de eierveiling. A1s bestuurs'edri werden gekozen de hee ren P. J. van Helsland. J. P. Groot. A. Ph Vis. C. Franken en P j. Schotvanger. De bedoeling is de koninkliike gcedkeuring op de statu ten aa.n te vragen. Door de bewoners van de Zandersloot is een adres aan den Raad gericht, om verlich- ting van de Zandersloot. Het adres is in handen van de commissie van het G. E. B. gesteld. Wij verwachten, dat het een gunstig onthaal in den Raad zal vin den nu er reeds palen zijn geplaatst ten be- hoeve van de ijsbaan. UIT HEERHUGOWAARD. Op het examen in boekhouden, 17 en 18 December 1.1. gehouden voor het Mercurius- diploma, is gesTaagd mej. J. Kiranenburg. UIT NOORDSCHARWOUDE. „Het kleine tooneel" gaf Donderdagavond de tweede opvoering van „De vrouw in het spel" in Concordia. Er was flink wat' belangstelling en er werd als steeds uitstekend spel geleverd. yandottes: Joh. Feld, Alkmaar, lste prijzen en een eereprijs. Leghorns H. J Struijs, Alkmaar, 2e pr. en cerv. verm. Hollandsche Kroppers: Th. van Gijizen, Alkmaar, le pr. en eereprijs, benevens le pr. en twee 2de prijzen. Holl. Kroppers: Th. van Oijzen, Alkmaar, twee lste pr en zeer eerv. verm. Brunner Kroppers: Th. van Gijtzen, Alk maar. twee lste pr., twee 2de pr. en 3e pr. Raadsheeren: Th van Gijzen, Alkmaar, 4 lste pr. Fksters Dezelfde 2 lste pr. Eksters: Th. van Gijzeni, Alkmaar, twee lste prijzen. Tuimelaars: Th van Gijzen, Alkmaar, lste pr 3de pr. en twee zeer eerv. verm. Andere rassen: C. J Ranzijn, Alkmaar, le nr.; Th. van Gijzen', Alkmaar, twee lste pr., twee 2de pr., 3e pr., eerepriis zilv. en bronz. med. PosMilivenTh van Gifeen Alkmaar, le or en 2die pr Joh. J. Kroone, Alkmaar, 2de prifs Vrasduiven W. Godschalk. Alkmaar. le nr Th. van Oiizen Alkmaar, le pr.Joh. T. t^reone Alkmaar. le en 2e pr.; H Heitink, Alkmaar 3e pr. VHeo-Hacsie- W. Oodschalk. Alkmaar. 2e pr. en zeer eerv. verm.; H. J. Sstruijs, Alkmaar, le prijs. VlieHclasse. alle HeiinenToh. T. Kroone, A'kmaar, 1e or. en rerenriis: H J. Struiis, A'kma'r 1enr.:B Termaait. Alkmaar, 2e or. le or en twee 3e or W. Godlschalk. Alk- ar. le nr.: H T. Stni"9, Alkmaar. lepr en 2*^ nr T. Riemers, nr en zeer eerv. verm k"om'inen Weeners: r. de Vnes Alkmaar, le pr. De evnosifie siapgde uitstekend Zij werd zeer druk bczocht. ■■■■UIT ST. MAARTEN. Te St. Maarten hebben zich voor de betrek- Groot Jz. alhier en D. Kleen te Winkel ieder 6 punten, Gebrs. Renooij te Hoogwoud, ieder 5 punten, P. v. d, Welle te Zuid-Scharwoude en C. Amels Wz. Winkel ieder 4 punten. Zondagavond reed de heer Boot uit Oud- karspel per motorrijwiel van eene gymnas- tiekuitvoering in het patronaat alhier, waar hij als leider optrad, naar zijn woonplaats. Eenige baldadige jongens, die vermoedelijk deze uitvoering hadden bijgewoond, hebben in de bocht bij de Ned. Hervormde Kerk een paal dwars over den weg gelegd, waardoor de heer Boot een ongeluk kreeg en zijn mo torrijwiel geheel b^chadigd werd, zoodat hij niet verder kon ennij per fiets zijn weg moest vervolgen. Het is te wenschen, dat de politie de bal- dadigen kan opsporen en zij, die eenige in- lichtingen kunnen verstrekken, worden dringend verzocht den burgemeester daar van mededeeling te doen. Maanda^morgen had een ongeval plaats met de vrachtauto van den heer Del- ver, brandstoffenhandelaar alhier, doordat de knecht van D. het stuur overnam van den chauffeur De auto reed tegen het helc van mej. Vlam, in den Oostwal', waardoor auto en hek zwaar werden beschadigd'. Door de politie is proces-verbaal opge- maakt tegen een persoon. die een belasting- plaatje van esn rijwiel heeft ontvreemd, als- mede tegen een persoon wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige kinderen. UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Loop der Bevolking over het jaar 1924. Totale bevolking op 31 December 1923: M. 545, vr. 501, Totaal 1046. Vermeerdering door geboorte: m. 13, vr. 13, totaal 26; door vestiging: m. 36, vr. 32, totaal 68; vermeerdering m. 49, vr. 45, to taal 94. Vermindering door sterfte: m. 12, vr. 5, totaal 17, door vertrek. m. 69, vr. 51, totaal 120 Vermindering m. 81, vr. 56, totaal 137. Afneming der bevolking met m. 32, vr. 11, totaal 43. Bevolking op 31 December 1924: m. 513, vr. 490; totaal 1003. Aantal voltrokken huwelijken in 1924 5 Aantal echtscheidingen in 1924: 2. Aantal levenloos aangegevenen in 1924 2. UIT OUDKARSPEL. Voor de gehouden aanbesteding voor den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) kwamen 3 inschrijvingsbil- jetten in, n.l.: W. F. Stoel en Zoon voor 7.25 per kub. meter; Firma C. de Wild en Zoon voor 6.90 per kub. meter; N. V. Bouwstoffen voorheen P. Metselaar 6.05 per kub. meter. UIT NOORDSCHARWOUDE, Marktoverzicht: Ons overzicht van de af- geloopen week moet minder opgewekt klin- ken dan de beide laatste weken, daar de prij zen, die toen steeds excelsior gingen nu da- gelijks stapje voor stapje terugliepen. Dit be treft alle koorsoorten, zoowel de roode, als de witte en de gele. 1 och was het aan de prijzen niet te merken, als de aanvoer eens wat grooter was wat er wel op wijst, dat de producten wel geplaatst kunnen worden. Neinen we een doorsnee-prijs over de ge heele week tegenover de vorige, komen we vrijwel tot een gelijk eindcijfer. Echter het feit dat toen de markt dagelijks opliep en nu terugliep verklaart wel de veranderde ge moedsstemming van de aanvoerders. Met de uien ging het beter. De gewone uien liepeu gedurende de week met ongeveer 1.50 per 100 K.G. op en de drielingen konden on geveer 3 gulden meer besommen. Kleinere soorte het meest in trek. Ook nu brengt eenr oode kool van 3 pone bijna evenveel op als een van 3 kilo. De aavoerders van peen zijn niet te benij den geweest. De vorige week was de markt vrijwat omhoog gegaan, zoodat de prijs het loonende nabij kwam, doch deze week was ze weer evenveel omlaag gegaan als er de vori ge week bijgekomen was, Eenmaal werd een partijtje spruitjes aan gevoerd welke 11,80 per 100 K.G. opbrach ten. De geheele aanvoer was ongeveer 200 wagons of een twaalftal minder dan de vori ge week Daarvan was bijna 82 wagon roode ruim 38 wagons gele en ruitn 64 wagons deensche witte kool en ruim 10 wagons uien en bijna 5 wagons peen. Het is gegund aan de laagste inschrijver. UIT BERGEN. Door burgemeester en wethouders is afwij- zend beschikt op een verzoek van E. Rij- niersce, alhier, om vergunning voor den ver- koop van sterken drank in het klein ter plaatse van verkoop, in de bierbottelarij aan de Jan Jacoblaan no. 3. Een voor een boerenwagen gespannen paard van H. Schouten alhier geraakte Za- terdagmiddag in de Dorpstraat op hoi, zulks tengevolge van het op de hielen krijgen van de spoorstok, welke losgeraakt was. Een paal van het electr. net werd zoodanig ge- troffen, dat de daaraan bevestigde lichtarm brak en op den grond viel. De rijder A. Da trine van cndcrwiizer aan de openbare lagere nenberg werd over een heg geslingerd, doch s-3 iji jg CT naar wjj meenen overigeos goed afge- komen. De chauffeur van de autobus Min en Schalkwijk zag het hollende paard aankomen en beleefde begrijpelijkerwijze eenige angsti- ge oogenblikken. Wonder boven wonder bleef een botsing uit. Gelukkig wist men het paard spoedig tot sfaan te brengen. UIT H'EEMSKjERK. De werlcman A. B., woonachtig aan de Lut- ticie, die ecnigen tijd terug zich tijdens een val aan de hoogovens zoo ernstig verwondde, dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk geacht werd is in zooverre herstcld!, dat hij Vrijdag in den huiselijken kring teruggekeerd is. De voetbaluitslagen van Zondag zijn: P. V C. B. 1A.DO. 1. Terrein afge- keurd. A. D. O. 2Beverwijk 3 12. Santpoort 2—A. D. O. 3 5—0. A\ D. O. 4Vitesse 3 22. In de vergadering van de afd. van den Vrijz.-dem. bond werd een voorstel behandeld. om in verband met de financien van den bona af te scheiden. Na eenige besprekmg werd echter besloten het lidmaatschap te handha- ven. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Ootjers en D. Kansen. Een voorstel om een bedrag op de lijst te plaatsen voor het neutraal ziekenhuis werd om finantieele re denen verworpen. Holland 1 speelde op eigen terrein te gen het le klasse elftal van S. V. S. uit Hel- School 53 sollidtanten aangemeld'. Ook in andere gemeenten in Noord-Holland is dit aantal zeer groot. UIT BROEK OP LA:NGENDIJK. In navo'.ging van Oudkarspel worden reeds in verschillende gemeentrn in en om den Langendijk pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een onderlinge vereeniging voor ziekenhuisverpleging. Te Oudkarspel doet de vereeniging reeds een paar maand'en groed werk, te Koedijk is de vereeniging sinds 1 Januari in werking en in een zestal ander gemeenten is de oprichting in voorbereiding. Doel dtezer vereeniging is: dte kosten van vcrp'egfing buiten operatiekosb-n onderb'ng te draren. waardoor het ook voor de minst kapi- faalkrachtigren mogelijk is, zonder den siteun van een Armbestunr in een ziekenhuis opge no-men te worden. Vooral is daarbiji ook over- wnoen, dat men eerder geneigd- is van een ziekenhir's gebruik te maloen, wat veelal den paHenf ten groedie komt. Daar de kenze van ziekenhuis vrii is. dra- oen de vereenigingen een- sitrikt neutraail ka- rakter Loop der bevolking in 1924. Geboren 40 mannen, 29 vrouwen, totaal 69. Overleden 10 mannen, 11 vrouwen, totaal 21. Levenloos aangegeven 1. Aantal huwelijken 20. Echtscheidingen geene. Ingekomen personen: 56 mannen, 52 vrouwen, totaal 108. Vertrokken personen: 65 mannen, 74 vrou wen, totaal 139. Op 1 Jan. 1924 bedroeg de bevolking 1107 mannen en 1184 vrouwen, totaal 2291 personen. Op 1 Jan. 1925 bedroeg de bevolking: 1128 mannen, 1180 vrouwen, totaal 2308 personen. UIT WARMENHUIZEN. Loop der bevolking gedurende het iaar 1924. Werkelijke bevolking op 31 December 1923., mannelijke 1112, vrouwelijke 1009, Totaal 2121. Vermeerdering gedurende het jaar door ge boorte mannen 32; vrouwen 29, Totaal 61; door vestiging mannen 37, vrouwen 55, To taal 92, Geheele vermeerdering 69 en 84 is 153. Vermindering gedurende het jaar door sterfte: m. 8, vr. 9, totaal 17; door vertrek m. 53, vr. 58, totaal 111, Geheele vermeerde ring m. en vr. 128. Verschil tusschen ver meerdering en vermindering m. 8, vr. 17, to taal 25. Bevolking op 31 December 1924; m. 1120; vr. 1026, Totaal 2146. Getal huwelijken 14, levenloos aangegeven. kinderen 1. Bij den gehouden Dam wedstrijd om het Kampioenschap van West-Friesland heeft onze plaatsgenoot P. de Groot Jz., den eer- sten prijs en tevens den Kampioenstitel ge- haald, na herkamp met den heer D. Kleen te Winkel. De geheele uitslag was als volgt: P. de UIT HOORN. Dez iekenkas „Hoom en omstreken" heeft haar algemeene vergadering gehouden in lokaal Ten Heuvel Brouwer. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental thans 249 bedraagt; n.l. 187 mannelijke en 52 vrouwelijke. 39 personen genoten uitkeering, waarvan 15 langer dan zes weken. De rekening wijst een klein nadeelig saldo aan. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer A. Visser, Bondssecretaris ter behande- ling van het ontwerp Ziektewet. Uit de rekening blijkt, dat de ontvangsten 1704.62 hebben bedragen; de uitgaven 1768.97; nadeelig saldo 64.35. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren P. Visser te Zwaag, H. C. de Reus te Groothui- zen en G. Bobeldijk, Seer. Penningmeester In de vacature van den heer T. Leeuw (we gens belanken) werd gekozen de heer C Aay Tot afgevaardigde naar de a.s. Bonds- vergadering werden gekozen de heeren 0 Bobeldijk en J. Beuling; tot lid der financiee- le commissie de heer rred. Smit. LLEUVCARD Geiiiengd Aieuvus de Na toe! besloten di iichting ie reglen isser werd Bond die van den heer reglementen, zooals aangeeft, te handhaven. Aan den Secretaris- Penningmeester werd een salarisverhooging van 30 toegekend. Hierna slutting. De Vereeniging ..Debutade" heeft een ten- toonstelling gehouden van werken van den heer en mevr. Schaap-Van der Pek te Arn- hem. Ongetwijfeld hebben de bezoekers van het ingezondene ten voile genoten.. De heer H. J. Lindram is beeedigd als makelaar van vaste goederen, hypotheker en assurantien. De Friesche tooneelvereeniging te Pur- merend heeft in de Parkzaal voor een uitste kend bezette zaal opgevoerd „De Kkoyer", het in het Friesch vertaalde tooneelwerk „De Dis- ter" van.Fabricius. Verder werd gegeven als nastukje „Leck ereis ohn" van Schuitmaker. Het talrijke publiek genoot biizonder van het uitstekend vezzorgde spel. Na afloop het traditionele bal. waarondr niet te vergeten de Friesche „Scbota". PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten hebben thans bij Staten voorstellen ingediend omtrent de ar- beidsvoorwaarden van het provinciale perso- neel, in verband met de rapporten der bezui- nigingscommissie voor de provinciale zieken- huizen. Deze commissie stelde voor, in overeen- stemming met de nog niet ingevoerde bepalin- gen, der Arbeidswet 1919, welke voor het ver- plegend personeel aan ziekenhuizen een ma- ximum-arbeidstijd van 55 uur stellen, ten aanzien van invoering van de 55-urige werk- week met belanghebbenden in overlcg te treden. Dit overleg heeft plaats gevouden De voorloopige commissie van georganiseerd overleg heeft tenslotte met 6 tegen 4 stemmen besloten, Ged. Staten tot het invoeren van de 54-urige werkweek te adviseeren. Werkelijke overeenstemming met het personeel werd eventueel niet bereikt; 4 der 5 organisaties stemden tegen. Ged Staten vereenigden zich met- het ad- vies, dea arbeidsduur voor het verplegend personeel op 54 uur te stellen. Naar bun oor- deel is er geen maatregel aan te wijzen, wel ke de vermindering van de las ten der zieken huizen op zoo snelle en effectieve wijze zal bewerkstelligen, als een hernieuwde verlen ging van den arbeidstijd van het verplegend personeel, waardoor een belangrijke afvloei- ing van dat personeel mogelijk zal worden. Ged. Staten zijn het ten voile met de bezuini- gingscommissie eens, dat een arbeidstijd van 54 uren geenszins een overmatige of licha- melijke inspanning van de betrokkenen vor- dert en evenmin een gevaar voor een blijvend goede verpleging van de patiente oplevert. Ged. Staten stellen verder voor, den vacan- tiebijslag voor het personeel aan de zieken huizen 10 per persoon) af te schaffen, om- dat ook de vacantiedagen voor het personeel der provincie zijn vervallen, doordat de Kroou het besluit tot toekenning ervan heeft vernie- tigd. Het voorstel van de bezuinigingscommis- sie, het geven van kostgeld aan het verple gend personeel in den verloftijd in te trekken ontraden Ged. Staten. Ged. Staten stellen voor, over te gaan tot het slui^pn van arbeidsovereenkomsten met leer ling-verplegen den. De commissie voor georganiseerd overleg jeveelt aan, daardoor een salarieering vast te stellen van 400, 500, 650, de bezui- nigingscommissie stelt voor 400, 450, 500. Ged. Staten gaan met het georgani seerd overleg mee. Thans zijn de loonen van de leerling-verplegers 7801040. Ged. Staten ontraden ten sterkste te be- sluiten, de aanstellingen van thans in dienst zijnd gediplomeerd personeel door arbeids overeenkomsten te vervangen, aangezien dit naar hun meening niet billijk zou zijn en voor den goeden geest onder het personeel een niet te onderschatten gevaar zou opleveren. Het voorstel der bezuinigingscommissie tot het uitoefenen van verhaa! van een deel der pensioensbijdragen op het vaste personeel der provinciale ziekenhuizen komt aan Ged. Sta ten niet aanbevelenswaardig voor. Ged. Staten stellen eenige technische her- zieningen van het salarisreglement voor. Ten aanzien van bezoldigingsklasse VI stellen zij voor, de aanvangswedde dier klas se, welke thans 1500 bedraagt, op f 1250 te bepalen. Het betreft hier personen (typis- ten en schrijvers), die zich in den regel nog in de werkzaamheden, waarmee zij worden belast, verder moeten bekwamen. Een andere nieuwe rang, dien Ged. Staten voorstellen te creeeren, is die van geneesheer le klasse (bezoldigingsklasse XVIII). Door het opnemen van dien rang zal kunnen wor den voorzien in de bestaande behoefte om aan bepaalde geneesheeren, die niet plaats- vervangend directeur zijn, een salarieering en een rang toe te kennen meer strookende me1 hun arbeid en positie. Ged. Staten stellen ook voor, de bezoldi gingsklasse der directeuren uit het reglement te schrappen. De thans voorgestelde regeling van den woningaftrek bepaalt dien als regel op 12 pet der maximum-wedde van den ambtenaar, met dien verstande echter, dat de aftrek niet meer mag bedragen dan 8 pet. van de som van ter rein en bouwkosten, berekend naar de op 1 Juli 1924 geltfende prijzen es locnoa of, voor zooveel de nieuw in.bezit komende woningen betreft, 8 pet, van de som waarvoor zij innet bezit der provincie zijn. geraakt. Ten slotte worden de salarissen van de minderjarige ambtenaren, die abnormaal wa ren vergeleken bij particuliere instellingen, verlaaga. Ook na de wijzigingen in 1923 aange- bracht, is het Ambtenarenreglement door de regeering niet goedgekeurd. De bezwaren zijn gericht tegen de bindende kracht, die aan uit- spraken van het scheidsgerecht wordt toege- wend, en de minister van binnenlandrqhe za- ken meent ook, dat de in art. 56 neergelegde regeling dient te worden vervangen door de bepalingen van een Kon. besluit van 26 Oc tober 1923 betreffende gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning. Ged. Staten stellen voor, aan die bezwaren tegemoet te komen. Het georganiseerd over- leg heeft zich biermee vereenigd. Belanghebbenden bij het hoogheemraad- schap Noord-Holland's Noorderkwartier heb ben gevraagd om verlichting van de lasten, die zij moeten dagen tengevolge van den wa- tersnood van 1916. Gedeputeerde Staten erkennen, dat de om- standigheden gewijzigd zijn, nu de bestuurs- kosien van het hoogheemraadschap en de uit gaven voor het onderhoud en de instandhou- ding van zijn zee- en binnenwaterkeeringen iet onbelangrijk hooger blijken te zijn, aan bij de oprichting was voorzien, en deze zwaardere lasten samenvielen met een on- gunstige wending in de economische omstan- digheden, waarin zoowel de land- als de tuinbouw verkeeren. Het is uitsluitend op dien grond, dat zij na ampele overweging vrijheid kunnen vinden, in overweging te geven, de bijdrage van het hoogheemraad schap in de watersnoodkosten een verminde ring te doen ondergaan, door de in art. 5 van zijn bestuursreglement bepaalde uitkeering van 3/5 gedeelten van het daarbedoelde be drag tot 45 pet. van dat bedrag terug te brengen. Ged Staten merken hierbii op, dat, waar de totale uitgaven in verband met den waters- nood tot dusverre rond 30.796.000 hebben bedragen, het zooeven genoemde percentage slechts betrekking heeft op een som van 20.870.000 en de provincie de overschieten- de bijna 10.000.000 reeds ten voile voor haar rekening heeft genomen. Komt de voorgestelde vermindering tot stand, dan zal dientengevolge bijv. in 1925 net Kijx hebben te beiaien pi.m. 346.000, het hoogheemraadschap ongeveer 355.000 en de provincie J 1.173.000. Uit ae toenchtig blijkt nog, dat in 1923 voor technische werkzaamheden 480.000 was uitgetrokken, waarvan ongeveer een der- de gedeelte of rond 160.0UO voor vernieu- wings- en reconsiructiewcrken was bestemd. Gaat men nog eenige jaren in diizelfde tempo door (in 1924 bearoegem de bedoelde som- men J 480.000 en J 170.000 en in 1925 f 515.000 en 190.000), dan zullen de voor- oeverwerken langs de Zuiderzee en de hoof- den van de Honasoossche zeewermg zoodanig kunnen zijn gereconstrueerd, dat, onvoorziene omstandigheden daargelaten, verwacht mag worden, dat de begrooting voor die werken aanmerkelijk kan worden verlaagd. Ged. Staten bctreuren het, dat de oprich ting van een waterschap, dat alle by de Zui- derzecweringen ten Uosten en Zuiden van Amsterdam belanghebbende eigendommen binnen zijne grenzen vereemgt, nog niet heeft kunnen plaats vinden. Tegenover de bedra gen ad rond 25.500.000 aan de dijken van het Noorderkwartier besteed, zijn die, welke aan de zeeweringen in het Zuidelijk deel der provincie zijn ten koste gelegd, ten bedrage van rond /2.400.000, echter slechts van on- dergeschikte beteekenis, waarbij bovendien nog in aanmerking moet worden genomen, dat onder laastgemelde som een bedrag van ruim l.OOO.OOO begrepen is geweest voor de verbetering van de provinciale zeewering te Muiderberg en ten Oosten daarvan, door het uitgeven van welk bedrag de provincie zich dus slechts kweet van den op haar rus- tenden onderhoudsplicht. Ged. Staten stellen voor, de gewijzigde be- rekening van de bijdragen voor het hoog heemraadschap te doen ingaan op 1 Januari 1924. Gedep. Staten stellen verder aan de Staten voor, het paviljoen Welgelegen aan de Dreef te Haarlem van het rijk in gebruik te aan- vaarden tot huisvesting van de provinciale griffie en de kosten van het aanbrengen van de noodige voorzieningen in dit gebouw, als- mede van die van den bouw en inrichting van een nieuw gebouw in den tuin van dit pa viljoen, voor rekening van de provincie te ne men. Het gebouw biedt ook ruimte voor eea passende vergaderzaal der Staten. Hoewel nog geen definitieve plannen zijn opgemaakt, ligt het in de bedoeling, in het gebouw, dat van historische beteekenis is en in het begin der 19e eeuw als residentie van koning Lode- wijk Napoleon heeft gediend, buiten het aan brengen van noodzakelijke voorzieningen als een centrale verwarming, doelmatige verlich ting, enz., zoo weinig mogelijk veranderingen te doen plaats vinden. In het hoofdgebouw zullen behalve de Sta- ten-zaal met bijbehoorende kamers, de ver- trekken voor den commissaris der Kohingin, de leden van Ged. Staten, den griffier der Staten en voor een enkele afdeeling der grif fie kunnen worden gevestigd. In de bureau- ruimte voor de overige afdeelingen zal kun nen warden voorzien door het stichten van een gebouw in den achter en naast het hoofd- bouw gelegen tuin, welke op den Kleine outweg uitkomt. Nit de regeering bereid is, dit gebouw kos- teloos aan de provincie in gebruik te geven, doch met het oog op den toestand der rijks- middelen althans in de eerste vijf jaren, geen vrijheid kan vinden, ook de noodige gelden voor de bedoelde bouwwerken beschikbaar te stellen, bestaat er naar het oordeel van Ged. Staten aanleid'ing, die kisten, welke, naar zij schatten, buiten de inrichting een- som van rond 350.000 zullen vorderen, ten laste van de provincie te nemen. De zitting der Staten zal geopend worden op Dinsdag 27 Januari om 1114 uur. De voorzitter zal dan voorstellen, de voorstellen naar de commissies te verwijzen en de ver gadering te verdagen tot 17 Februari te 1054 uur. KORTE BERICHTEN. Een inbreker, die bij1 den cafehouder v. A. aan de Kade te Roosendaal gootden voo-r-

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6