DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 17 Honderd zoyen en twintigste Jaargang 1925. WOENSDAG Directeur: G ft. KRAR. Hoofdredadeur: Tj. N. ADEMA. 21 JANUARI Utt manner bcstaat tsff 2 «faaen ATjonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieyen franco >.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland DE DUITSCHE REGEERINGS- VERKLARING. Bij het debat over de regeeringsverklaring merkte Breitscheid (soc.-dem.) in den Duit- schen Rijksdag gister o.a. op, dat de positie van deze regeering zoodanig is, dat zij niet van te voren eenige partij tegen zich in mag nemen. Het door haar ontwikkelde program had ook dr. Marx kunnen geven. Is bet ern- stig gemeend, dan begrijpt men niet, aaium Marx is verdrevendan is het crises maken van de laatste maanden eerst terecht een mis- daad tegen het rijk. Spr. kondigde scherpe oppositie aan. Daarna critiseerde Breitscheid de houding van Stresemann, terwijl hij hulde bracht aan de democraten voor hun hardnek- kig afwijzende houding tegenover een burger- blok en constateerde, dat de politiek van het centrum den laatsten tijd niet bepaald uit- muntte door vastheid van lijn. Door deze hou ding van het centrum mislukte het soc. voor- stel tot herstel van de coalitie van Weimar. Aan het slot van zijn rede verklaarde Breit scheid, dat het tegenwoordige kabinet be- schouwd moet worden als een mijlpaal op den weg naar de monarchic. Een van de Duitsch-nationalen had toen de onhandigheid uit den grond van zijn hart „Ja, Goddank!" te roepen. De spreker had natuurlijk door deze politieke domheid van zijn tegenstander zeer veel succes. Van graaf Westarp wist men, wat hij zeg- gen zou. Het eenige verrassende was een zeer heftige woordenwisseling met den sociaal-de- mocrakt Dittmann, over de politiek van wij- len dr. Helfferich. Natuurlijk kwam de rede van graaf Westrap neer op deze korte, maar alleszeggende formule: dankbaar, maar niet voldaan. Zeer slecht verdedigde dr. Scholtz de on- sympathieke houding van de Duitsche Volks- partij en zeer gepassioneerd pleitte Ruth Fischer vopr de groote wereldrevolutie en voor de ontmaskering van de oneerlijke hou ding van de rose broeders uit de S. P. D. Van veel belang was de schriftelijke ver- klaring van' het centrum, die door Fehren- bach werd voorgelezen. Deze was verrassend scherp tegen het kabinet van dr. Luther. In het kort werd er in gezegd, dat er een- zeer scherp omlijnde politiek moet worden gevoerd en dat het Centrum onmiddellijk zijn s eun aan het kabinet zal onthouden, als die lijn niet wordt gevolgd. Daarmee is de situatie geteekend. Deze re geering is aan het centrum op genade of ongenade overgeleverd en dat is op het oogenblik het eenige lichtpunt, constateert het Hbld. Morgen worden de debatten voortgezet. Als vrijwel zeker geldt. dat dr. L.uther van deze gelegenheid gebiuik zal maken, om op- nieuw een groote programrede te houden. Na de rede van Breitscheid ontstond. een heftige botsing tusschcn hem en den volki- schen afgevaardigde Henning, die hem de vraag stelde of zijn rede door Frankrijk werd betaald. De soc.-dem. en de communisticche fractie hebben moties van wantnouwen tegen de re geering ingediend. In resoluties der D.-nat., der D. V. P., van het Centrum, der Beiersche Vclkspartij en der Economische partij wordt de regeeringsverkla ring goedgekeurd. DE CRISIS IN ITALIe. De binnelandsche politiek is in italie tot nu toe onveranderd gebleven. Terwijl een deei van de liberalen na den overgang van Salan dra naar de oppositie, meende het verbond met de regeering te moeten vernieuwen, is er bij een ander deel een verandering merkbaar, welke er de voorkeur aan geeft hun leider in de oppositie te volgen, aldus de Telg. De Ro- meinsche afdeeling van de rechls-liberale par tij heeft met overwegende meerderheid de nieuwe richting in de politiek van Salandra goedgekeurd. Den president der Romeinsche afdeeling, senator prins Colonna, die zich had uitgesproken voor een onvoorwaardelijk vei- trouwen in Mussolini, werd verzocht af te treden als voorzitter der Romeinsche afdee ling. De houding van de frontstrijders, die zich bij de oppositie hebben aangesloten, werd door de fascistische pers zeer kwalijk geno- men, zij worden van verraad beschuldigd. Baron Orlando antwoord aan degenen, die hem voorhouden, dat hij een bondgenoot- schap heeft gesloten met Giolitti, dat daar- voor zeer ernstige gronden hebben bestaan Een soortgelijk bondgenootschap heeft ook Salandra, de oude tegenstanders van Giolitti, met dezen gesloten. Op de eerste plaats staat thans de oplossing van de binnenlandsche politieke cnsis, daarvoor moe'ten alle pe'"- soonlijke kwesties en het geheele verleden ver- geten worden. Naar het te Rome verschijnend blad „Nuovo Paese" meldt, is het, in strijd met de berichten in de fascistische pers, oniuist dat de Italiaansche vrijmeteelaarsorganisatie in- gevolge de maatregelen der regeering tot ontbinding zou hebben besloten. De Italiaan sche orde zal, naar uit die kringen wordt medegedeeld, niet worden ontbonden, ondanks het optreden der regeering. DE ZAAK-BARMAT. De officieele Pruisische „Pressedien5t" spreekt de geruchten tegen als zoude die in- stituut geld hebben aangenomen in een of anderen vorm van het Barmat-concern. De leider van den dienst heeft reeds verzocht een klacht in te dienen tegen de „Berl. Borsenz.", die dergelijke bewerii gen giedaan heeft. In een conference in het gerechtsgebouw te Moabit is een zcogenaamde „Treuhandges&U- schaft" voor het Barmat-concern opgericht. De Barmats hebben zich bereid verklaard hun geheele particuliere vermogen, zoowel als dat van hun echtgenooten in Duitschland en in het buitenland, hun effectenbezit, hui- zen, schepen, enz. aan deze „Treuhandgesell- schaft" over te dragen. Men zal verschillen- de tot het concern behcorende ondernemingen, die niet rendabel zijn gebleken, verkoopen. De goed gefundeerde ondernemingen echter zul- len in ieder geval behouden en zoo noodig ge- reorganiseerd worden. Op deze wijze zal men het Barmat-concern saneeren. Aan het hcofd van den ra^d van beheer van deze „Treuhandgesellschaft" zal de rechtskundige adviseur van het rijkspost- ministerie, dr. Kehlen, komen te staan. Den afgetredefl rijksminister van poste- rijen, Hofle, is naar aanleiding van de be- schuldigingen in verband met de Barmat-af- faire, door de „Staatsanwaltschaft" een uit- gebreid verhoor afgenomen. Hij ontkent ten stelligste door zijn handelingen de wet te hebben overtrcden. De justitie heeft in Hofle's wening huiszceking laten doen. DE ENGELSCHE DOMINIONS EN HET PROTOCOL VAN GENeVE. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit- sche regeering de gedachtenwisseling met de Dominions, over het protocol van Geneve, schriftelijk zal voeren, daar een conference te Londen om allerlei redenen onmogelijk blijkt. Alle premiers der dominions hebben de En- gelsche regeering doen weten, dat het hun order de huidige omstandigheden onmogelijk is het eigen land te verlaten voor de in het uitzicht gestelde bijeenkomst in Londen. Van een spoedige rijksconferentie schijnt derhalve voorloopig geen sprake te zijn, en een andere methode van beraads'aging, hetzij langs te- ldgraphischen weg of op een latere conferen ce moet onder het oog gezien worden, daar de kwestie van het Protocol in Maart ter sprake komt op de bijeenkomst van den Vol- kenbondsraad. ONTEIGENING VAN GRIEKSCHE BEZITTINGEN IN TURKIJE. De Nationale Vergadering van Angora heeft een wet aangenomen die feitelijk een onteigening van Grjeksche bezittingen be- oogt. Volfrens de bepalingen dezer wet zullen n.l. de onroerende goederen van Grieken, die pas in Turkije v onen, en zoo noodig ook die van Grieken, metterwoon in Turkije geves- tigd, worden beheerd door het ministerie van Financien. De inkomsten uit deze eigendom- men zullen worden verdeeld onder Turksche orderdanen, die Griekenland verlieten voor 18 Oct. 1912, den datum waarop in den eersten Balkan-oorlog Griekenland den oor- log aan Turkije verklaarde, alsmede aan Turken, die steeds bviten Griekenland woon- den, maar wien het genot van hun eigen- dommen aldaar werd onthouden. DE BELEEDIGING VAN EBERT. Omtreent het nieuwe proces waarin de Duitsche rijkspresident Ebert betrokken is, wordt nader gemeld, dat de motie, die aan genomen werd op den Frontsoldatendag van de Stahlhelmorganisatie te Maagdenbirg, hare verontwaardiging uitspreekt over de „laaghartige wijze, waarop de sociaal-demo- cratische en democratische pers getracht heeft in te griipen in het hangende landver- raadproces tegen rijkspresident Ebert". De „Montagmorgen" bevat een commen- taar op deze resolutie. (Tusschen twee haak- jes dient te worden opgemerkt, dat de reso lutie een verdraaide voorstelling der zaken geeft, aangezien het, zooals bekend, hier niet betreft een landverraadproces tegen Ebert, maar een proces tegen den verantwooide'ijke redacteur van een Volkiseh blaadje, die Ebert van landverraad he; ft betirht). Het blad betocgt, dat de rijksminister van f5uiten''indsche Zaken, dr Stresemann als bijzondere Vsthcrmheer van de Stab heim- organisatie, in zeker opzi ht de va.der van d»> zt resoiutie is. Sfrcstmann, die het aanhank?'i:kheids- adres van het kabinet aan Ehert had oidwor pea, laat thans tocjat (je Stahlhe'm, die met hem in nnuwe relatie, staat, een resoh tie aan- l eemt, welke het sterksie is, van w-it men to. nsver heeft te zien gei-regeh op h t gcb' van beschimping van het staatshon c aid as het blad. Stresemaml; ue nimmer fronistrijd.-r is ge- weest, en daa' om ook uiet tot den bond van Fri i.tsu'ijders Kan bc-hoo^n protes'-evt zeer Vrac'itig tegen e'ke re t^mct bovengenoem de resolutie Hij heeft c ar men vern-eemt, een ganklacht ingediend tegen de redactie van de „'Mohfagmorgen''. DE NEDERLAAG .VAN TROTSKI. De Times'gee'ft de volgendc bijzondr-'rheden omtrent, de nederlaag van den eertijds zco gevierdeii Russischen vo'.ksleider: Het besluit om Trotski te ontheffen van zijn functie als voorzitter van den Revoluti onnairen Militairen Raad werd Zaterdag genomen door de Centrale Commissie van Cohtrole, welke indertijd door Lenin is inge- steld. De commissie nam met 2 stemmcn tegen de volgende resoluties aan: 1. Trotski moet zich gewaarschuwd hou den, dat de Comiruinistische Partij de onder- werping aan haar discipline nie* enkel in woorden maar ook in daden eischt. 2. Hij dient te bedenken, dat voor de lei- ding van het roode leger het gezag van de geheele partij noodig is en aangezien Trotski zelf verklaarde in te zien, dat de belangen van de partij zijn afscheid van het voorzitter- schap van den Revoiutionnairen Militairen Raad wenschelijk maken, wordt de handha- ving van de verbinding met dien raad onmo gelijk geacht. 3. De kwestie van Trotski's verdere acti- viteit in de centrale commissie van de Com- munistische Partij, wordt tot de volgende partijconferentl verdaagd, op voor\\ "rde dat Trotski niet zal beproeven zich tegen de partijbesluiten te verzetten. Mocht hij deze voorwaarden niet in acht nemen, dan zal de centrale commissie zonder op de partijeonfe- rentie te wachten, zijn verder lidmaatschap voor het polit' X bureau onmogelijk achten, en de vraag van zijn uitsluiting van de cen trale commissie in overweging nemen". Alvorens deze resoluties werden genomen, besprak de centrale commissie een schrijven van Trotski. E aarin verklaarde hij, blijkbaar ontmoedigd, bereid te zijn, zich aan de strengste partijdiscipline te onderwerpen, eenig ander ambt te aanvaarden of zonder eenig ambt aan de discipline van de partij onderworpen te blijven. Hij ontkende pessimistisch over het com- munistische regime te denken e.. vond, dat de tijd voor een algemeene revolutie rijp wordt. Hij verklaarde, dat hij de verdeeldheid in de partij niet wenschte te vergrooten, doch hij zou blijven, totdat de algemeene conferentie bijeenkwam, ten einde aldaar een uitlegging van zijn houding te geven. Dat laatste nam blijkbaar'de meerderheid der commissie niet aan en zij verklaarde, dat Trotski verscheidene insubordinaties tegen de partij had gepleegd. Voorts werd hij ver- dacht verklaard, het vertrouwen der boeren in de Sovjetre peering ondermijnd te hebben. Op grond van een en ander heeft hij in zijn jongste redevoering laten doorschemeren, dat deze zaak on de in April te houden con ferentie zal worden uitgemaakt. Men acht het niet onwaarschiinlijk, dat men in politie ke kringen deze aangelegenheid aangrijpt om op de tweede conferentie Trotski uit het centraal comite te doen verdwijnen. Het blijkt wel voMocnde, dat indertijd zeer terecht getwijfeld werd aan de juistheid van de berichten omtrent ziekte van Trotski, die hem zou nopen af te treden. Verschillende Lor, dense he bladen wijden uitvoerige artikelen aan de afzetting van Trotski. De Morning Post verheugt zich hierover bijzonder, en schrijft, dat het voor de belangen der Europeesche beschaving mis- sehien een bevredigend teeken is, dat het drie- manschap KamenefStalinZinovjef den strijd tegen Trotski is bekonnen. Trotski is echter deze clique verre de baas, omdat hij verstandig genoeg is geweest om te erken- nen, dat het verleden voorbij is, en dat de eenige hoop voor de sovjet-unie gelegen is in het aangaan van overeenkomsten met die krachten, die machtiger zijn dan de door het bolsjewisme op de wereld losgelaten krach ten. Trotski is gegaan en heeft zijn plaats overgelaten aan minder belangrijke en onbe- kwame personen. Voor de Engelsehe regee ring moet het een waarschuwing zijn om voorzichtig te werk te gaan, en te vermijden, dat zii zich op eenigerlei wijze bindt. De Times wijst er op, dat alles, wat naar ontevredenheid zweemt, thans in sovjet-Rus- land als Trotskisme wordt gebrandmerkt. Wellicht za1 het den leider van sovjet-Rus- 1ard mogelijk zijti, om, evenals dit bij zoo menige andere crisis in het verleden is ge- schiedt. thans ook de tegenwoordige land- bouwerisis te boven komcn Voor het buiten land zal het bclangwekkend zijn gade te siaan, hoede boisjewistische organisatie na het verdwijnen van twee voornaamste krach ten. Lenin en Trotski, verder zal werken. De Daily Chronic'e is van oordeel, dat de 'aatste gcbcurionissen in sovjet Rusland niet een verzwakking der Boisjewistische o'igar- chie ten deel -hebben. dcch vee'eer het tegen- deel. Men kan cchier vermoeden, dat ae ideeen en persoonlijkhedan van dit stelsel in krachten afnemen, het is de vleek van ieder basolutistisch systeem, dat het door gebrek aan lenigbe'd en door on.bekwaamheid ten- s'otte incenrtort. DE STRENGE LMMIGRATIEWETTEN. De immigratie-auioriieiien van de Ver- eeaigdc Staien her en defintief beslist, dat de oude en zicke moeder van Charley Chap.in, ale d? fiimacteur voor twee jaar van EngCand rac d. Vereenigc'e Sia.en liet ovtxkoinen, daar niet mag blijven en zal moe ten vcrtrckk.ii. Dit besiuit werd genomen zonder dat Charity's invlotd of groote rijk- dem iets er iegcu kon uitrichten en in weer- wi! van zijn verkiaring, dat zijn oude mce- dtr nooit ten latste der gemeenschap zou komen. BETOOG1NGEN TER FERE VAN KON1NG ALFONSO. Van heden tot Mean dag zullen groote cer- betoogingen te Madrid plaats hebben voor koning Alfonso en koningin Victoria. Deze betoogingen zullen tcvens een protestkarak- ter dragen tegen de aanval'en van Biasco Ifcanez.' De geheele officieele wereld van Spanje zal aan de picehtigheid deelnemen, o w. 9300 burgemeesters van Spanje, dele- gatics van iedercn gemeenteraad, vertegen- woordigers uit iederen Provinualen Raad en vertegenwoordigers van de Industrie, Han del en Nijverheid. Madrid verwacht 50.000 gedelegeerden. DE DOORVOERING DER DRANKWET IN AMERIKA. De Amerikaansche dranksmokkeibestrij- ding zal binnenkort waarschijnlijk een reor- ganisatie ondergaan in verband met het af- treden van den man, die de leiding van de prohibition-beweging in handen had, Haynes. Zijn aftreden staat in verband met ernsti ge meeningsverschillen met hooge ambtena- ren van het departement van Financien. Men beklaagt zich er over, dat Haynes meer is opgetreden als een propagandist der droog- leggingsbeweging dan als iemand, die aan het hoofd staat van een afdeeling der regee ring tot doorvoering der wet. Als zijn opvolger wordt thans te Washing ton genoemd kolonel Arthur Woods, een vroegere politiecommandant te New York 17 Januari is in de V.S. de vijfde verjaar- dag van de drooglegging gevierd en de „drogen" hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt om een amendement op de bestaan- de drankwet voor te siellen, waarbij voor overtreders gevangenisstraf onvermijdelijk zal zijn. De „drogen" beweren over genoeg stemmen te beschikken, om dit amendement er door te krijgen. De mogelijkheid is evenwel groot dat, mocht dit amendement inderdaad worden aangenomen door het Congres, de president er toch zijn veto over zal uitspreken. Wel is de president er 'voor om de drankwetten vol- ledig ten uitvoer te leggen, maar hij acht, ge- lijk gister reeds gemeld, het een te streng optreden om voor iedere inbreuk daarop ge vangenisstraf op te leggen. DE CHAOS IN CHINA. De vlootautoriteiten en vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van Sjanghai hebben. geconfereerd en maatregelen overwo gen ter verdediging der internationale kolo- nie. De vergadering besloot, dat het binnen- trekken van het gebied der kolonie door ver- slagen troepen, gelijk dat vorige week plaats vond, niet meer mag geschieden. Trekt bijge- val een verslagen leger op Sjanghai terug, dan zal alles gedaan worden om het in een andere richting af te leiden; desnoods zal daartoe geweld gebruikt worden. DE CHAOS IN CHINA. Van gister worden geen verdere geveclncn gemeld. De troepen van isji Hsidi Yoean worden geconcentreerd op de linie Wcehsi Kiangjin op 60 Eng. mijlen van Sjanghai. Aan weerszijden van Woehsi zija treinen tot ontsporing gebracht, waardoor zesticn loco- motieven en honderden spoorwegrijtuigen niet verder kunnen. De manschappeu van Tsji hebben reeds voedselgebrek en plunde- j ren op groote schaal rond Woehsi. De vreem- delingen te Sjanghai koesteren geen vices, maar deb ehoefte wordt gevoeld cian een grootere troepenmacht om de nederzetting te beschermen DE GERECHTING VAN DEN EX- KEIZER GEelSCHT. De Fransche Kamer is heden begonnen met de behandeling van dc begrooting van buitenlandsche zaken. De afgevaardigde van het Seine-departe- ment, Bonnet, vrceg de aandacht van de Kamer voor de kwestie van de schuld aan den oorlog, welke door de Duitsche regeering ncg steeds cntkend wcrdt; voor de bewape- ningen van Duitschland, en voor de bestraf- finf en uitlevering van de oorlogsschuldigen Bcnnet eischte een vennis bij verstek van den ex-keizer. HET KORENGEBREK IN RUSLAND. De Scvjet-regeering heet op de Lcndensche graanmarkt gebeden op groote hoeveelheden zaaigraan, terwijl zij Sevens Amerikaanscb meel heeft gekocht, dat bestemd is voor ge bruik in Russische steden, voornameliik te Moskou. Deze aankoopen bevestigen, dat er in Rul?d grcot gebrek aar graan begint te heerschen. DE AFFAIRE ULLAIN. De Hcngaarsche rechtsradicale afgevaar digde LJllain is tot twee maanden gevange nisstraf en twee millicen kronen bcete veroor- deeld. Ullain en zijn medebeklaagden, dr. Szemer en de ingenieur Bcbula, waren verleden jaar Januari door de rechtbank te Boedapest, we- "ens het vcorbereiden van plannen tot het cmverwerpen van het bestaande regime, ver- cordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Door het Hof van Appel warden zij daar na in April vrijomsproken, wegens gebrek aan cvertuigend bewijs. Van deze uitspraak is het O M, teen in be- rrsu gegaan bij bet opoerste Gerechtshof. DE LAATSTE KONINGIN VAN NA- PELS OVERLEDEN. Te Mfichen is de laatste koningin van Na- pels. geboren hertogin Maria Sophia Amalie van Beieren, cp S t-jarigen leeftijd gestorven. Zij was gesproten uit de hertogelijke lijn van heth uis Wittelsbach; werd in 184! gebo ren en trouwde in 1859 met Frans Maria, hertcg van Calabrie, die op 23 Mei van dat jaar als Frans II koning van beide Sicilien werd. Reeds het volgende jar (1860) werd de luerscheonij van het ionce paar door een in- v:T van Garibaldi cp Sir'"" en m Napels be ireigd Tcvergeefs vcerde Frans II de gronci- wet weet in. die in 1848 buiten werking was gesteld, tevergeefs verdedigde, na den intocht van Garibaldi in de door den koning ontruini- de hoofdstad Napels, de jenge koningin de vesting Gaeta na dapperen tegenstand capi- tuleeren. De volksstemming van 21 October 1860 had zich reeds met een meerderheid van 1.732.000 tegen 11.000 stemmen voor de ver- eeniging van Napels en Sicilie met het ove- rige Italie uitgesproken. Na de overgave van Gaeta begaf Frans II zich naar Rome en vergezelde Iter zijn ge- malin naar haar vaderlar.d Beieren. Zijn protesten tegen de annexatie van zijn rijk en zijn pogingen om het door hem verlaten land tot opstand te brengen maakten hem iederen terugkeer onmogelijk. Op 27 December 1894 is de laatste koning der beide Sicilien roeniloos gestorven. Zijn weduwe bewoonde de laaiste jaren ap- partementen in hotel Koningshof te Mvli chen.' Koningin Maria was de dochter van her tog Maximiliaan van Beieren en een zusfer van de cnge'ukkige keizerin Elizabeth van Oostenrijk. GROOTE NOOD IN WEST11ERLAND. Onder leiding van den gouverneur-gene- raal en van eenige dames uit de Jersche aristocratie, is er te Dublin een comite ge- vormd tot leniging van den nood in West- lerlad. Een groot gedeelte van het Iersche land maakt daar een winter dcor zooals men er sinds 1879 geen meerg ekend had. Tenge- volge van de aanhoudende regens heerscht er een zeer ernstige vcedselschaarschte en vooral een nijpend gebrek aan turf, dat daar nog steeds de eenige brandstof is c-p het plat- teland. Er zijn woningen, waarin de liaard sinds twintig jaar niet uit is geweest en warr men thans'geen vuur meer heeft. Arms gv- zinnen, die als eenig vocdsel aai'dappelen hebben, kunnen cok die niet cten bij gebrek aan vuur. Het comite te Dublin heeft besloten o.a. con groot aantal petroleumkachels naar het ge- teisterde gebied te zenden. KORTE BERICHTEN. Naar verluidt zijn twee te. Ostemle thuis behcorende vissehmsloepea in ae Noordzce vergaan, waarbij 14 personen net leven \erloren. Rakofski heeit op he - t? Moe'sou gelieu- den ccngres van enderwijzers tneieg dat de erkenning van Sovjet-Ruslanjl door dc Vereenigde Staten waarschijnlijk nog in dit jaar, hcew.el nog niet in d? c-e-rste maan den zal geschieden. Vclgens een d raad loos bericht uit New- York bezitten vier Amcrikanen een inkomen van meer dan 5 millioon dollar per jaar. Dric daarvan zijn met vrij grcote zekerheid bekend, n.l. Henry Ford, zijn zcon Edsel, en John D. Rockenfellcr Jr. De naam van den vierden is ncg niet bekend. De regeering" van Costarica heeft ver klaard dat zij in Januari van het volgend jaar uit den Volkenbcnd zal treden Naar uit Tanger wordt gemeld doen d - opstandelingen- pogingen ter herovering van Alcazar Seguir. Dc Rifi-kabylen heropenden bij Ttoean het vuur op Djebei dersa. Rijkskanselier Luther heeft tegenover buitenlandsche persvertegenwoordigers her- haald, dat hij krachtig zal meewerken aan de doorvoering van het Dawes-plan. (xemengd iSieuws Uil IJMUIDEN. Met bestuur van de Necterlandsche Fede- ratie van Transportarbeiders bericht, dat in de gisterca gchouden stakersvergadering te IJmuidea, Egmond en Amsterdam tegeg het advies van het bestuur in, besloten werd met 269 stemmen tegen 185 stemmen en '21 bianco de voorstellen der Reedersverceniging niet te aanvaarden. De grootste iegenzin richlte zich tegen het feit, dat de toegezegde gagevermcerdering als premie per drie maanden zou worden uitbe- t'aa dlaan hen, welke drie maanden bij dezelf- de reederij varen en dus niet bij de gevwone maandgage zou worden gerekend. HET N1JMEEGSCHE DRAMA. De Telg. meldt nader: Hoewel omtrent het drama-, dat zich Za- terdagavond te Nijmegen aan de Waal heeft afgespeeld', groote" geheimzinnigheid word* betracht en vclerlei geruchten de ronde doen, welke niet zijn te controleeren, kan toch als vaststaand worden aangenomen, dat men hier heeft te doen gehod met zelfmoord en moord. De heer Ophuysen. ide den auto bestuurde, had, naar thans gebleken is, een liefdesver- houding met zijn vroegere dienstbode, een Duitsche, en die, gelijk gemeld, 'savonds op de plek, waar de auto te water is gercden, in de Waal is gesprongen, doch gercd werd Kort geleden heeft 0. met haar in een hotel gelogeerd, waarop het plan werd vastgesteld, deze week samen naar Amerika te vertrek- ken. Alles was reeds voor de reis in gereed- heid gebracht. O. heeft daaraan wordt niet meer getwij feld de auto moedvvillig de Waal ingercden, hetzij met voile verstand, hetzij in een aanva! van waanziti. Het 8-jarige dochtertje, dat als door een wonder aan den dood is ontkomen, maakt het goed. De Duitsche dienstbode is reeds Zorndwg- ochtend door de poiltie naar haar wooaola«t» in Duitschland teruggcbracht. AARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 1