Aspirin l Jicht r Griep —v.. i Neuralgic /d i Rheumaiiek Vcrkoudheid Hoofd- en I Kiespijn iabletf eir Staten-Generaal EERSTE KAMER. Plaatselijke keuze. (Vervolg van ons telegram van gister.) Prof. S 1 o t e maker de Bruine verdedigde de moreele beteekenis van de drackbStrijding. Er wordt 141 millioen gul den s jaars aan drank uitgegeven, tegen 145 millioen aan tabak, sigaren en sigarerten, hetgeen bewijst dat er nog heel wat te doen valt om het drankverbruik tegen te gaan. De heer Arntz (R.K.) Meet tegen dit on twerp, omdat het de persoonlijke vrijheid te veel aantast en omdat het onpractisch is. In 1922 heeft spr. dit uitvoerig geargumenteerd en hij is niet van meening veranderd. De heer VanNagellVan Ampsen (V.B.) was zeer bevreesd voor smokkelarij als er drooglegging is. We zien het reeds bij de tapverboden. De aantasting der persoonlijke vrijheid achtte spr. voort beaenkelijk en hij is daaroai tegen het on twerp. De heer Van Slingenberg (V.D.) heeft niet de minste behoefte aan <£ji nieuw instituut van wetgeving naast de gempen era- den. Deze kennen ook het best den stand der gemeentefinancien en de beoordeeling daar- van vertrouwt spr. niet toe aan een referen dum. De Idezers weten er niet genoeg van en zouden alleen naar de drankbestrijding kij- ken en niet naar de financien. Wat spr. in Finland heeft gezien, doet hem zijn tegen een verbod. Wettelijke verboden, die niet gehandhaafd kunnen worden, zijn eer een kwaad dan een goed. De heer Men dels (S.D.) betoogde, dat avertreding van verboden dagelijks voor fount, ook in Nederland. Dat zegt mets tegen de deugdelijkheid van een verbod en niemand denkt er over op grond daarvan d^ Drank wet af te schaffen. De gemeenteradcn hebben thans de bevoegdheid voorstellen te doen bij de Kroon en iets nieuws brengt dit ontwerp dus niet in onze wetgeving. Het adviseerende referendum heet iets nieuws, maar bij split- sing of vereeniging van gemeenten wordt de kwestie ook aan een soort referndum onder- worpen door de instelling van een speciale commissie. Bij de Grondwetsherziening heeft ook een specialiseering van een onderwerp plaats. De weder-Lndiening van dit ontwerp achtte spr. aleszins gerechtvaardigd, omdat de sa- menstelling der Eerste Kamer geheel gewij- zigd was. De heer Ve r h e ij e n (R.K.) was tegen het ontwerp op dezelfde gronden als Mr. Rink. Hij weet bijv., dat de heer Wibaut tegen dit ontwerp is, maar het aanvaardt, omdat de Drankwet een monstrum is. De heer Wibaut (S.D.) Ik mag niet uif de afdeelingen lflappen. De heer Verljeijen (R.K.) achtte het niet gewenscht door wetien de zeden te verbe- teren. Onnoodige bemoeiing acht hij nit den booze. E>e heer Wibaut (S.D.) zou voor deze wet stemmen, al heeft hij ernstig bezwaar om dat zij in strijd is met het karakter van de Gemeentewet. De gekozen Raad biedt meer waarborgen dan een referendum. In deze wet ziet hij een toepassing van het stelsel der Drankwet, waardoor plaatselijke werking wordt verkregen. Lievcr zag hij een herzie- ning der Drankwet en hij verwacht, dat door de R.K een dergelijke herziening wordt be- spoedigd. De heer Fran sen (A.R.) zou tegen dit ontwerp stemmen, omdat hij tegen een referen dum is. De heer De Vos Van Steenwijk (C.H.) verklaarde, mede namens vier leden zijner fractie, hoe hun houding is. Dertien maanden na de eerste verwerping van het ontwerp werd een nieuw ontwerp ingediend en een dergelijk misbruik van het rechi van ini- tiatief keuren deze viji leden niet goed. Het indienen was nicts dan een probeersel en op dien grond mag men geen wetsontwerp indienen. De heer De J o n ge (S.D.) betoogde, dat de heer de Vos van Steenwijk geheel de ver- kiezing der nieuwe Eerste Kamer over het hoofd heeft gezien. Dat was een belangrijk votum, dat wederindiening alleszins rechtvaar- vaardigde. De heer Rutgers (A.R.) was aan het woord. De vergadering werd verdaagd tot heden elf uur. Gemengd Klenws INBREKERSBENDE TE ZWOLLE. Maandagavond, zoo vertelt de N. R. Ct., is ingebroken in de woning vara den heer H. G. Ridder in de Emmawijk te Zwolle. Toen de doc liters om half 11 thuis kwamen, von den zij de cfeur op den grendel en de luiken gesloten. Kleeren en bijouterieen lagen door de kamers verspreid, een zilveren beugel- tasch lag m de gang; alleen een portemon- naie met huishoudgeld bleek verdwenen te zijn. Een kraai, die altijd schreeuwde wan- neer er vreemden waren, hadden de buren om half 10 nog gehoord. Het dier bleek door de inbrekers geaood te zijn. Gisteravond omstreeks 7 uur was de boek houder Peters alleen op het kantoor der coop. Kath. landbouwbank der A. B. T. B. op de Friesche Wal, toen er drie gemaskerde man- nen binnen kwamen. Een hield hem een revol ver voor en riep: je geld of je leven; een tweede di'aaide het licht uif, ferwijl de derde ovei" de balustrade sprong en den heer Peters met een gununistok tot tweemaal toe op het hoofd sloeg, waardoor deze bloedend ver- wond werd; hij geraakte echter niet bewuste loos. Een achtelicht was blijven branden en de heer Peters wist een raam te bereiken, hij sloeg een ruit in en schreeuwde om hulp. Een tegenover het gebouw wonende dame hoorde dit, liep naar de telefooru en waarschuwde do politie. waarop onmiddellijk zes agenten per fiefs kwamen en het terrein afzetten De in brekers hadden op het geroep van den heer Peters de vlucht genomen. P. achfervolgde hen, doch men slaagde er niet in de daders te grijpen. Het is gebleken dat reeds een week lang drie personen's avonds het gebouw be spionneerden. R.-K. CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Dez^.- dagen heeft dc R. K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel een vergadering te Amsterdam gchouden, wclke geuijd was aan dc bespreking van de planner tot voort zetting van de salarisactie voor het riiksper soneel. oesiuren werd, ophieuw een bespreking'met de R. K. Kamerfractie te vragen en het reeds eerder in de centrale commissie ingenomen standpunt nader te verdedigen, n.l. intrck- king van het Bezoldigingsbesluit 1925, ge- volgd door een, in oveileg met de gereorga- niseerde commissie van oveileg, zoo spoedig mogelijk tot stand tc brengen herziening van het Bezoldigingsbesluit 1920. In afwaci.ting daarvan zal worden verde- digd, dat cp de salarissen volgens laatstbe- doeld Bezoldigingsbesluit een korting wordt toegepast van niet hcoger dan 5 pCt. voor ge- huwden en 7 'A pCt. voor ongehuwden. De Centrale mecnt, dat de rijksmiddelen en de levenscmstandigheden van dien aard zijn, dat bovenbedoeld standpunt volkomen gewettigd is. DE MOORD OP DEN MAKELAAR BUSCH. Uit een iogesteld onderzoek is tot heden toe niet geblekesn, dat er eenig verband be- staat tusschen den moord op mr. Wijsman en het gepleegde misdrijf op deni makelaar Busch. Verrassingen acht men echter niet uitgesloten, daar^Van M. mi misschien wel meer zal loslaten. De Haagsche politie houdt daarom geregeld voeling met de Amsterdam- sche recherche. BEKNELD GERAAKT. De 26-jarige zoon van den landbouwer Tyms te Halerbrug, keerde met een wipkar van het land terug naar de boerderij van den landbouwer van Laar aan de Oranjekanaal, waar hij in dienst was; hij reed met de wip kar de schuur in, doch nam de dra^i te kort, met het gevolg dat hij met zijn hoofa befheld raakte tosschen den wagen en het ^ozijm van de deur. Het hoofd werd geheel plat gedrukt, waardoor de dood onmiddellijk intrad. DE PROVINCIALE TUINDERS- VOORSCHOTTEN. Naar vernomen wordt hebben Gedep. Sta- ten van Noord-Hoi land aan de boerenleen- banken bericht, dat de provinciale tuinders voorschotten voor 1 April a.s. moeten zijn afgelost. Alleen in zeer bijzondere gevallen mag uitstel worden verleend. De heer W. Balk, te Alkmaar, secretaris der provinciale commissie uit de veilingen, is aangewezen om hierop toezichf uit te oefenen. DE VERLEIDINGEN VAN HET GRENSSTADJE. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In enkele regels heeft het weer in dit blad gestaan: Te Roosendaal werd weer een jon- ge man gearresteerd terzake verduistering in dienstbetrekking. Het is weer een feit meer op de lange lijst van dergelijke vergrijpen, door jongelui, te Roosendaal op rijks- of particuliere kantoren werkzaam, bedreven in den laatsten tijd. Wat hiervan de oorzaak is? De onmiddel- lijke nabijheid van Antwerpen, de gemakke- lijke manier om er te komen, en bovenal de gunstige stand van den gulden, die hen nog meer dan anders er toe overhaalt te prcfitce- ren van dingen, die in een provinciestad on- bereikbaar zijn. Zondags of in de week trekken ze er met heele groepjes naar toe. Ouderen, die den weg achter de schermen in Antwerpen ken nen, maken de jongeren spoorwijsOnt- stellend is dan ook meermalen wat rr daar zich zooal afspeelt. En telkens meer geld wordt kapot gesla- gen, de behoeften worden steeds maar groo- ter. Er wordt gerookt en gesnoept en geleefd, alsof kapitalen ten dienste s'taan. Doch ineens barst de bom en dan leest men weer in de krant: Op dat rijkskanioor, of dat handelskantoor is er weer een gear resteerd. Even schokt het, doch alles gaat weer zijn ouden gang. Het jammedijkste van alles is, dat er zoo menigeen, die dubbel en dwars de gevangenis verdiende, vrij blijft roiidloopen. Dat zijn die typen, in Roosendaal welbekend, die de jongc gasten zoolang als vriend beschouwen, als ze er van kunnen profiteered Zij maken plei- zier van het geld, dat aankomende jongens maar al te dikwijls op onrechtmatige wijze zich verwerven. Zij voeren hen binnen in Antwerpsche of Brusselsche kringen, waar van men onder fatsoenlijke menschefl niet spreekt. En barst dan de bom, komt dan ein- delijk uit, waar het geld vandaan komt, dan trekken ze zich terug en weten zich te ver- schansen tegenover politie en justitie, die o zoo graag hen bij den kraag zou nemen, doch zoeken blijft naar bewijzen. Nu zijn cr weer slachtoffers, over eenigen tijd volgen anderen. DIEFSTAL Dmsdagavond 11 uur is in Den Haag een ircindiefstal gepleegd in den corridor van een tweede-klasse waged van een buitenlancl- schen trein. Een portefeuille, toebehoorende aan den heer D. uit de Banstraat in Den Haag, werd gerold. De diefstal had plaats voor dat de trein in beweging was. De porte feuille hield in 60 Zwitsersche francs, bankbiljetten van 10 en 2 reisbiljetten naar Zwitserland. ADRES VAN DEN BOND TEGEN VACC1N ED WAN G. Het bestuur van den bond tegen vaccinc- dwang, besuiande uit de hseren L. Linde- boom, emeritus hoogleeraar te Kampen; H. J. C. Pierson, predikant te Ressen; Murk- Bait, directedr inrichting v. natuurkuur te Ede; J. A. Eijgenraam, hoofd eener school te Ede; G. H. Kersten, predikant te Ierseke, lid van de Tweede Kamer; Joh. P. Schouten, arts te Apeldoorn, en ds. H. Janssen, leger en vlootpredikant in algemeenen dienst, thans tijdelijk in Indie, hebben een adres aan de Koningin geschreven. Het bestuur verzoekt, uit het ontwerp van wet tegen besmettelijke ziekten enkele ge- wraakte bepalingen van artikel elf en artikel vijftien te schrappen, of alclus te wijzigen dat zijn bezwaren worden weggenomen. PROTEST TEGEN 54-UR1GE AR- BEIDSWEEK VERPLEGENDEN. Openbare vergadering te Haailem. Het Hoofdbestuur van den Ccntr. Ned Ambtenaarsbond besloot tot het houden van cene groote openbare vergadering, om ti protesteeren tegen het voorstcl van de Gede puteerde Staten van Noord-Holland, dat de invoering der 54-urige arbeidsweek voor de verplcgenden beoogt. De vergadering zal plaats vinden op 6 verdwijnen sne! en zekcr door Prijs 75 cent. Februari a.s. te Haarlem. Het woord zal worden gevoerd door E Kupers, Secretaris van het N. V. V. en F. S. Noordhoff, Voorzitter van den modernen ambtenaarsbond. Tevens besloot het hoofdbestuur een uit voerig en gedocumenteerd adres te zenden aan de Staten van Noord-Holland, terwijl er voor zal worden gezorgd, dat dit reeds Dinsdag a.s. in het bezit der Statenleden zal zijn. VALSCH GELD. In verband met het groote aantal bijzonder goed nagemaakte valsche guldens, dat te Rotterdam in omloop is, looft de hoofdeom- missaris van politie een beloonin - van 500 uit aan dengene, die aanwijzingen doet, w°l- ke leiden tot de ontdekking van de werkplaats van de valsche munters en de aanhouding van de daders. KORTE BERICHTEN. Te Roennond heeft de Limb. Land- en Tuinbouwbond gisteren zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden. Stadsniemws. TWEEDE OPVOERING „ONDER eeN DAK", van Jan Fabricius. v Men schrijft ons: Het bestuur der Tooneelvereeniging ,K\1- berdingk Thijm" heeft besloten, om de velen, die het bij de eei'ste uitvoering wegens plaats- gebrek moest teleurstellen en om te voldoen aan de thans gedane verzoeken, het stuk nog- maals op te voeren. „Alberdingk Thijm" heeft zich daartoe in verbindlng geteld met den heer W. Mooij, met het gevolg, dat thans kan worden medegedeeld, dat Zondag 1 Fe- bruasi, des avonds 8 uur, een reprise van het successtuk van Jan Fabricius zal worden ge- geven in ,,'t Gulden Vlies". Blijkens de in dit nummer voorkomende ad- vertentie zijn vanaf heden kaarten verkrijg- baar aan de zaal en bij den heer Hazes, Si- garenmagazijn, Laat. Men wordt aangeraden, zich hiervan spoedig te voorziien, daar tevens vanaf heden de gelegenheid is opengesteld de plaatsen bij de hierboven genoemde adressen te bespreken. Wie het eerst komt, heeft de beste plaatsen. L. S. schreef in het ,.Noord-Hotl Dagblad" van 20 Januari over deze uitvoering: „In to- taal: een zeer groot succes! Zoo groot, dat „Alberdingk Thijm" voorzeker zeer velen aan zich verplichtcn zou, wanneei- zij besloot het stuk nog eens op te voeren." „ZEDENBEDERF ONDER KINDEREN." Over dit onderwerp hield mr. A. de Graaf uit Utrecht gisteravond voor de leden van den Armenraad en genoodigden een lezing in het Stadhuis. De spreker begint op te merken dat hij niet zonder een zekere huivering dit onderwerp aanroert. Het is alsof men nierover spreken- de, iets schoons in ons bezoedelt, het beeld dat wij in ons dragen van het kind, een beeld van onschuld, misschien nog het eenige on- bedorvene in deze wereld. Wij dulden niet dat er aan geraakt wordt en de woorden „Zedenbederf" en ..Kinderen" willen wij niet vereenigd hooren. Het doet pijn. Maar de rauwe werkelijkheid dringt een andere gedachte aan ons op: mag onze over- gevoeligheid ons voeren tot struisvogelpoli- tiek, door een moedwillig, of onverschillig niet willen zien van wat om ons gebeurt, daardoor tot een in den steek laten van de levende kinderen dicht bij ons die bedorven worden, terwille van het onbedorven ideale kinderbeeld, waarva.n wij droomen. Daaroin heeft de spr. gemeend in het voor- jaar van dit jaar gevolg te moeten geven aan het verzoek van het bestuur van „de So- ciale Ontwikkelingsweek" te Amsterdam, en thans aan het verzoek van het Bestuur van den Armenraad, om in deze kringen van ernstige werkers en deskundigen dit onder werp in te leiden. Daartoe zijn door hem eerst gegevens ver- zameld bij bevoegde autoriteiten, om na te gaan of deze met zijn eigen ervaringen en indrukken overeenkwamen. De cijfcrs die hij ontviirg zijn nog te onvol ledig om voor publicatie geschikt te zijn, te meer daar een speciale commissie waarvan hij ook de eer heeft lid te zijn, een systeina tisch onderzoek hiernaar instelt. Maar de spr. had niet alleen gevraagd naar cijfers, ook naar indrtlkken uit de ervaring opge- daan. Die indrukken van de hoofden der kin- derpolitie te Amsterdam, Rotterdam en den Haag, te zamen met cijfers die opgegeven werden, gaven een zoo droevig beeld van bc- siaande toestanden op dit gebied, een beeld dat zoo zeer overeenkwam met ziin eigen in drukken, dat hij ineende niet goed te doen de resultaten van de uiteraard lanodurige werkzaamheden van een commissie te moeten afwachten, maar reeds thans van de aange- boden gelegenheid te moeten gebruik maken cm met mannen en vrouwen van ervaring op dit gebied te overleggen en de aandacht van het ernstige deel van het publiek te vestigen op deze zorgwekkende verschijnselen. Het zal goed zijn al dadelijk er den na- druk op te vestifen dat hier in het minst niet gegencraliseerd worclt en dat wanneer hier \teds*eh]ke tetfen ea toesfanaen worden niee- gcdeeld, daarmede allerrninst gezegd wordt dat deze toestanden algemeen voorkomen. Er wordt niets anders geconstateerd dan het feit dat de geraadpleegde autoriteiten het er over eens zijn dat zedenmisdriiven van ouderen (veelal van vaders) met kinderen, mannen met meisjes (soms zeer jonge), man nen met jongens (soms zeer jonge) en van iongens en meisjes en jongens met jongens onderling ook wel van oudere meisjes met kleinere jongens, schuldig en in den laatsten tijd, vooral in de laatste 3 a 4 jaren in sterk toenemende mate voorkomen. De chef van de Amsterdamsche Kinderpo- litie schrijft, na te hebben medegedeeld dat hij niet over cijfers beschikt, daar in Amster dam geen speciale Zedenpolitie bestaat: „Mijn persoonlijke meening is, en ik grond deze op hetgeen ik in mijn 26-jarige politie- loopbaan heb waargenomen, dat het zeden- bederf onder kinderen in de laatste 10 jaren zeer is toegenomen. Maar ik geloof tevens, dat wij over het ergste heen zijn en dit grond ik op het feit dat vrijwel algemeen wordt er- kend, do' het zoo niet longer gaat, dat daar- tegen iris moet worden gedaan en dat daar- tegen ook reeds wordt opgetreden." De laat ste gerustErillemip mededeeling stelt echter den spr. wcinff ■-'crus t, daar hem van dit op- treden op eenig: zins belangrijke schaal niefs gebleken is, integencleel is hij overtuigd, dat cr in den laatsten tijd door de bezuiniging waardoor Voogdijra '?n en Vereenigingen ai? lamgeslagen zijn, minder kan worden ge daan op het gebied van kinderbescherming. Rotterdam geeft cijfers, die op een onrust- barende toenaine in de laatste 4 jaren zoo- wel van kinderen onderling als van ouderen met soms zeer jonge kinderen wijzen. Den Haag somt gevallen op van onzedelijke han- delingen van soms nog zeer jonge kinderen onderling en uit de klacht dat het zedenbe- derf in de z.g.n. betere kringen ook reeds zeer bedenkelijk is. De vraag naar de oorzaken van dezen ach- teruitgang wordt door alien ook door de ambtenaren van de K. W. te Utrecht op merkwaardig celijkluidende wijze beant- woord. „Tuchteloosheid, toegeven van de ouders, omdat zij er niet tegen op kunnen. Vroegriinheid van de kinderen, die los en vast maar grijpen uit de boekenkast, abso- luut gebrek aan zelfbeheersching spreekt uit ieder geval. Vooral ook het loslaten van alien godsdienst is onder deze kinderen zeer sterk." Uit een ander antwoord: „Oorzaken zijn: Dronkenschap, onzedelijk leven van de ou ders, onzedelijke handelingen vgp den vader met kinderen, slechte verstandhouding tus schen vader en moeder, ongeschiktheid tot opvoeding, woningnood, minder goede licha - melijke of geestelijke gesteldheid der ouders" De laatste opmerking wordt ook weer el ders bevestigd n.l. het veel voorkomen van zwakzinnigheid van de moeder in verwaar- loosde gezinnen. Verder: verwennen van kinderen, op straat sturen, dikwijls uit gemakzueht, geen toe- zicht, vooral niet op lectuur!" Ten slotte uit een ander antwoord, waarin vermeld wordt dat in een verdacht cafe gere geld meisjes beneden de 16 jaar werden aan- getroffen, die daar door jongens werden ge- racteerd: „De ouders vinden het veelal niet zoo erg, het is er zoo gezellig". En het laat ste antwoord „Slapte, toegevendheid, gebrek aan toezicht der ouders, ook vaak in gcds- dienstige gezinnen/.' beschouwt spr. als hoofdzaak". Aan deze opsomming van de hoofdoorza- ken knoopt de spr. ook verder zij nbeschou- wingen vast bij het zoeken naar middelen tot geneziing en voorkoming van deze verv/ording van zoovele kinderen, die in de toekomst be- denkelijke gevolgen. moet hebben. Een ernsti ge strijd tegen de uithuizigheid der ouders, tegen de ongezelligheid in vele gezinnen, moet aangebonden worden. Maar niet minder tegen de slapte en de verderfelijke toegeeflijlc- lieid op dit gebied, het volkomen gebrek aan karaktervastheid en aan leiding van de kinde ren, helaas zelfs in godsdienstige gezinnen waar ook al Bioscoopbezcek, zonder ernstig toezicht op beperking wordt toegestaan en waar ook veelal de lectuur niet wordt gecon- troleerd. Ook wordt ernstig gewezen op de tcename der homosexualiteit en op de vele aanleiding die daarvoor bestaat door het kampeeren en het veel omgaan van ouderen met de jeugd Vooral wordt gewaarschuwd tegen de verder felijke en onverantwoordelijke propaganda van dit kwaad, op kwasi-wetenschappelijke gronden. Als een krachtigen "bondgenoot in de be- strijding van iederen vorm van homosexuali teit begrcet de spr. het voortreffeliike boek van prof. dr. Y. H. Groenewegen: „Een don- kere bladzijde uit het vraagstuk c^er Sexueele ethiek". (Leiden, v. Doesburgh 1923), waar op even humane, als zuiver wetenschappelij- ke wijze, dit vraagstuk wordt behandeld en zoowel de sehijnwetenschappeliikheid als de vaisch-romantische-mystieke verdedifing van dit decader.te verschijnsel onverbiddellijk ge- hekeld wordt en tot een krachticen strijd wordt opgewekt. De spr. eindigt met uit ge- ncemd fcoek voor te lezen de wcorden aldaat geciteerd uit ..Mcderne Erziehung und ge- set;lechtliche Sittlichkeit" van Fr. Paulsen. „Wat onzen tegenwoordio-en toestand onder- scheidt van den vroegeren, is -met het voorko men van ontueht en perversiteit van allerlei scort, die waren er altijd, maar het feit, dat zij openliik als legitiein door de wctenschap theoretisch gerechtvaardigde levensuiting werden voorfesteld. Bij de verderc bespreking van het voorko men van deze verwording zegt spr., dat altijd meer heil wordt verwacht van vroege voor- lichting cp sexueel gebied. Men ziet dus de hcofdcorzaak van dit alles gebrek aan kennis. Maar wanneer t schaamtegevoel vdn kinderen niet geheel verdwenen is, dan weten kinderen zeer goed dat dit alles verkeerd is, ook al zijn zij niet sexueel voorgelicht. On- noemelijk veel on'neil daarentegen heeft te vroege, goed bedoelde maar al te zakelijke, dikwijls de weetgierigheid prikkelende, het scl'aamtegevcel verzwakker.de inlichting ge- sticht. Natuurlijk kan goede inlichting op het juiste, voor dii individu ware oogenblik. door de juiste persoon soms een zeer goeden in- vlced hebben. Van oneindig meer Iteteekenis zijn echter de indirectc invlded van ouders en cpvoeders, de geestelijke athmospheer in huis, de aard der gesprekken, het wezen zelf van de opvoeders. Wat opvceilers doen is altijd door zaaicn in de oubewuste donkerc aarcle Voor alien die sukkeien met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhdrdfs Laxceriabletten onmisbaar. Zij werken vlug en raclicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en. drogisten. van het kind, goed zaad of slechi zaad. On- verbiddelijk komt het op, later. Daarom is het eerste wat alle ouders en opvoeders altijd weer te doen hebben: zich zelf te heiligen. Zelfs Christus zegt: „En ik heilig mijzelf vcor hen opdat zij in waarheid geheiligd mcgen zijn".— Daarna gaat de spr. na wat tot genezing kan geschieden en overweegt in welke soort gevallen ontzetting of ontheffing der*ouders, wanneer gezinsvcogdij of andere maatregelen de voorkeur verdienen, voor zoover men dit in abstracto bespreken kan. De spr. eindigdt met zich zelf en alle op voeders en jeugdleiders toe te roepen: ..Waakt en bidt opdat gij niet in verzoeking komt". I Sport VOETBAL. GymnasiumHandelsschool. 0—3. sti twee uur stellen beide elftallen zich op. EI. heeft den aftrap en reeds na enkele mi- nufen zitten ze voor het doel der Gymnasias- ten. De achterhoede blijkt echter betrouw- baar te zijn. Daarna gaat de G. voorhoede er -an door en men denkt reeds aan een doel- maar de bal gaat naast. Nu krijgt de mid cor, Verwev. den bal, speelt goed over, en Picpenbroek schiet in (01). Hierop komen beide doelen in gevaar, maar een doelpunt blijft uit. Rust 01. Na de rust blijkt dat midvoor en rechts- buiten van G van plaats verwisseld hebben. G. zet krachtig op en D. Zijlstra, die een goede partij mid-half speelde, schiejt tot twee maal toe rakelings over. Nu neemt H. het spel meer in harden en Kaper weet door een roisverstand-in de, achterhoede den stand op (0—2) te brengen. Er zijn nog s' chts tien minuten te spelen. De linksbuiten krijgt den bal goed toege- speeld, zet zuiver voor en weer is het P. die doelpunt. De leiding was bij scheidsrechter G. Hart- land in goede handen. Ingezoncleii stukken. (B uit en veranlwoordelijkluid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de redaciie er mede instemt.) Alkmaar. 21 Jan. 1925. Aan de Redactie van de Alkm. Courant. Mijnheer dc Rcdacteur, Hierdoor verzoek ik u bcleefd in uw blad op te nemen dit scbrijven en het onde'staan- de ingezonden stukje, dat gisUrenavond niet in bet Noord-Holl. Dagblad werd opgeno- men, hoewel d: heer Speet mij persoonlijk gezegd had, dit te zullen doen, en waarop ik alsnog een antwoord van hem tegemocl zie. Met dank- voor de plaatsiiv- teeken ik hoogacht.nd, F. VAN DON. Het hier bedoelde, door het N. EI. Dagblad niet opgenomen stukje luidt als volg't: Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van den aanhef van het door U zelf gegeven verslag van de uitvoe ring van Alb. Thijm (19 Jan. j.l.), verzoek ik U bcleefd mij zakelijk mede te deelen, wel ke „verzachtende omstandigheden" in aan- merking mogen genomen worden, betreffen- dc het ,.ontactisch en onaangenaam optre- den" tegenover mij, als persvertegenv oordi- ®er- - ,- t Het zou mij aangenaam zijn, indien u bo- venstaande regelen in uw blad opnam, waar- voor bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend. SPECTATOR. Bergen. 22 Januari 1925. IN WIENS DIENST STAAT DE POLITIE? Geachte Redactie. Ondergeteekende verzoekt u beleefd plaats- ruimte voor het volgende: Als huisvader was ik na eenige weken werkeloosheid Maandag voor een week zoo gelukkig te werk te worden gesteld aan het zandladen voor de stcenfabriek in de duinen van de familie Van Reenen. Nadat den volgenden middag de Rijks- veldwachier mij daar aan het werk had ge zien en bij de familie Van. Reenen had ge- noemd, werd ik reeds Wccnsdag bij mijn pa- troon ontboden, die mij mijn ontslag mede- deelde, omdat hij mij vail de familie Van Ree nen in de duinen niet aan het werk mocht houden, aangezien ik als strooper bekend, stond. Hoezeer ik ook betoogde, dat men mijner- zijds, wanneer ik werk had, geen strooperijen had te vreezen (dit stroopen bestaat dan in het strikken van een konijntje), toch was het eenige antwoord, dat ik alleen dan aan het werk kon blijven, wanneer ik een toestem- mend briefje kon toonen van de familie Van Reenen Ik had daarom aanSlonds een onder- houd met den heer J. van Reenen, die van het geval niets wist en beloofde het te zullen on-, derzoeken, maar mij toch te verstaan gaf, dat ook hij wel gehoord had, dat ik mij wel eens aan strooperij schuldig maakte. De burge- meester, dien ik over't geval sprak, wenschte ook nadat mijn vrouw hem ir. het belang van liaar gezin dringend had verzocht mij de ge legenheid om op eerlijke wijze mijn brood te verdienen niet te ontnemcu, de toestemming nk-t te verstrekken en zoo stood ik weer aan dc werkeloosheid overgeleverd. Mijn vraag is nu: of het tot de taak van de politie behoort, om iemand, waarvan zij vermoedt, dat hij zich wel eens aan overtre- dingen schuldig maakt. wanneer deze zijn best a an tracht te bekomen door eerlijken ar- beid, te broodrooven. Is de politie er om^na te gaan of de burgers de wet naleven of is de politie uitsluitend de knccht van de gTOot- grcndbezirters? Dat een burgemeesfor niet begrijpt, dat een bezitlooze, wanneer hem belet wordt op eerlijke wijze zijn brood te verdienen, tot din gen gedreven wordt, die in strijd de yerordcflingen, is al heel trouric.^TOar \-an een ba rgemees11 r-g rootgro ndbezit ie r te ver- wachten, dat een rijksveldwachter, nict-grond- bezitter, hot leven van zijn medc-niet-bezitters noodeloos vcrzwaart, vcrdient m. i. aflceu- ring Met dank voor do plaatsing, J. TROMP.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8