Alkmaarsche Gourant Maandag 26 Januari. FEUILLETON. Oxitvoerd. He. 21 1$S« Konderd Zeven en Twinfigsfe Jaatgang, Gemengd Nieuws WAANZIN Te St. Annaland op het eiland Tholen heeft de arbeider H., vermoedelijk in een vlaag van waanzin, zijn vrouw met een zwaar voor- werp zoodanig op het hoofd gestagen, d!at zij ernstig verwond per auto naar het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd. De toestand van de vrouw, hcewel zeer ernstig, is niet hopeloos. De man greep hiema een mes en verwondde daarmee zijn dochter. Daarna heeft hij zelfmoord ge- pleegd. Hij was vader van zeven Hnderen. DE NATUURGENEESKUNDIGE VEROORDEELD De rechtbank te Middelburg heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen J. B., na- tuurgeneeskundige te Rotterdam, die door het kantongerecht was veroordeeld tot 2 maanden hechtenis wegens Let onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, w clke zaak in verband stond met het in Augustus j.l. overlijden van een vrouw, die op bekl.'s advies een dood hondje op open kankerwonden had gelegd. Beklaagde was van hot vonnis van den kanconrechter in hooger beroep gekcmen cn verledcn week had de officier van justitie be- vestiging van dit vonins geeischt. De rechtbank overwcog o. a. da; bekl igde geenszins verplicht was iielpend op te treden, daar te Vlissingen voldoende officieeie medi- sche hulp aanwezig is. Zij vemictigde het vonnis van den kantonrecbter, maar opnieuw rechtdoende, verklaarde zij beklaagde schul- dig aam het hem ten laste gelegde en veroor- deelde hem tot een maand hechtenis. BAKKERSARBEID. De Nederlandsche Roomsch Katholieke Bond van brood-, koek- en banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerwerkers, en de Ne derlandsche Centrale Bond van Christelijke arbeiders in de bedrijven van voedings- en genotmidelen hebben in een adres aan de Tweede Kamer bezwaren kenbaar gemaalrt tegen het bij Kon. besluit van 8 December 1924 uwe Kamer ter overweging gegeven ontwerp van wet, tot wijziging van de bepa- lingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in bakkerijen. ONSCHULDIG VEROORDEELD. De Loc. bericht: Eenigen tijd geleden heeft de landraad te 'Japara een inlander veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf wegens moord, tegen welk vonnis appel werd aangeteekend. De Raad van Justitie -te Semarang be- krachtigde het echter. Dezer dagen nu heeft genoemde landraad, op last van den P.G. de zaak opnieuw onderzocht, zegt de Djawa Tengah. Gebleken zou zijn, dat de veroor- deelde niet de schuldige is en dat hij op va!- sche verklaringen is veroordeeld. Naar aan- leiding daarvan worderi de mantri-politie, die als getuige optrad en een paar anderen wegens meineed vervolgd, terwijl de veroor- deelde die intusschen reeds 2 jaar achterslot en grendel zat, is vrijgesproken. HET TROELSTRA-OORD. Het bericht over het Troelstra-oord, over genomen uit het Volk, was, naar thans in dat blad wordt meegedeeld, niet geheel juist. De bedoeling is niet een vacantie- of rustoord, te stichten voor de leiders van de vakbewe- ging, doch een vacantie-oord voor de leden van de moderne arbeidersbeweging. EEN WOESTiLING. Zaterdagavond is te Deventer aangehou- den zekere v. D. uit Putien. Deze wordt ver dacht in den avond van Woensdag j.l. aldaar een nachtwaker en een veldwachter, die hem bij een benzineloods aantroffen en verdacht vonden, te hebben neergeslagen. De nacht waker was betrekkelijk spoedig weer bijgeko- men, de veldwachter E. pas Donderdag- avond. LEONARD A. SPRINGER. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. Zaterdag heeft, als reeds kort vermeld is, dc bekende tuinarchitect Leonard A. Sprin ger zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Des middags hield de heer Springer een buitengewoon druk bezochte receptie. Brieven en telegrafische gelukwenschen waren o.m. irgekomen van: B. en W. van Tilbilrg, de afd. Bouwkunde van de Tech- nische Hoogeschool, het personeel van het Boschbouw-proefstation te Wageningen. B. en W. van Meppel. B. en W. van Schoonho- ven en de gemeentebesturen van Wageningen en Alkmaar, de Mij. tot bevordering der Bouwkunst, den rectormagnificus der Hoo- gere Landbouwschool te Wageningen. Den heer Springer werd het eerelidmaat- schap van den Ned. Bond van Tuinbouw- architecten aangeboden met een oorkonde, ontworpen door den heer Bijlhouwer, as- van Robert Louis Stevenson, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. 29) Den volgenden dag, den vierden van mijn reis, waren we voor vijf uur cpgestaan, maar mijn schurk van een gids greep dadelijk naar de iiesch en het duurde drie uren voor ik hem het huis uit had en voor nog grooter teleur- stdling kwain te staan. Zoolang wij een met heide begroeide val id afdaalden, die voor het huis van Mr. Mac lean lag, ging alles goed, alleen keek mijn gids voortdurend over zijn schouder en gi'in- nikte slechts wanneer ik hem vroeg waarom. Nauwelijks waren we echter den heuvdrug over en uit het gezicht van de vensters of hij zei, dat Torosay recht voor mij lag eh dat een heuveltop, dien hij mij aanwees, de beste wegwijzer was. „Dat kan me heel weinig schelen", zei ik, „want je gaat met mij mee." De (onbeschaamde bedriegcr antwoordde in het Keltisch, dat hij geen Engelsch ver- stond. .Mijn waarde heer", aei ik, Jk wfiet heel "siSTetft Ss£ rtoflgefc: tAlpWtWftM te Wageningen. Jhr. A. Bas Backer bood den heer Sprin ger namens de gemeente Bloemendaal een couvert met inhoud aan en had bovendien van het voor deze gelegenheid gevormde co- mite de opdracht, hem te vragen welk stoffe- lijk blijk van waardeering hem het aange- naamst zou zijn. DE AAPMENSCH-MYTHE. Een expeditie tot opsporing van den aap- mensch vertrekt eerstdaags onder leiding van den assistent-resident Schmidt naar Poeloe Rimau (Lampongsche districten), waar ka- pitein Bor de noodige voorbereidingen treft. HET CONFLICT TE IJMUIDEN GEelNDIGD. De staking heeft juist zeven weken ge- duurd, zegt de O. H. Crt. De daardoor ge leden schade is niet direct te schatten, maar veilig mag de mindere opbrengst aan visch in deze 7 weken op anderhalf a twee millioen gulden gesteld worden. Groote schade is er geleden door den middenstand en door vele arbeiders in de nevenbedrijven. Zaterdag gingen reeds verscheidene stoom- trawlers ter visscherij en heden meerdere. De staking is geheel zonder incidenten! verloopen, trouwens evenals de vorige, welke 18 Aug. 1924 uitbrak en 4 dagen duurde en tot resultaat had, dat de tevoren ingetrokken 1/4 pet. der besomming opnieuw aan de be- manningen werd uitgekeerd. Deze toestand blijft thans ook bestendigd. DIEFSTAL EN HELING. De recherche te Haarlem heeft aangehou- den E. V., electrisch lasscher aldaar, ver dacht van diefstal van voorwerpen van tin en brons uit de centrale werkplaatsen der Ne derlandsche Spoorwegen, en den fabrikant J. D., verdacht van heling van bedoelde voorwerpen. V. is betrapt toen hii uit de cen trale werkplaats kwam en hij een bronzen moer van plm. 20 K.G. onder zijn kleeren verborgen had. Ten huize van den fabrikant zijn twee emmers met bronzen en tinnen voorwerpen in> beslag genomen. V. en D. zijn in bewaring gesteld. De politie heeft ook nog aangehouden H. H., de echtgenoote van V., maar deze is la ter weer op vrije voeten gesteld. Weil is ko- men vast te staan dat zij van de diefstallen afwist, en dat zij af en toe van de gestolen voorwerpen aan den fabrikant verkocht. DOOR EEN WOESTEN STIER AANGVEALLEN. Bange oogenblikken hebben de landbou- wers Te B. en D. in de buurtschap Haaks bij Aalten doorleefd. Terwijl ze den stier der fokvereeniging naar den stal brachten, werd 't dier plotseling woest, rukte zich los en viel op Te B. aan. Deze werd tegen den grond geworpen en kreeg eenige stooten te gen de borst en de schouders. De landbouwer D. wilde zijn kameraad te hulp kornen en werd evencens door den stier tegen den grond geworpen, waarbij hij ook eenige ribbenstoo- ten ontving. Het woedende dier rende toen weer op Te" B. aan, die nogmaals eenige stoo ten ontving. Op het hulpgeroep der ongeluk- icigen kwamen meerdere personen toesnellen, wien het gelukte het dier te overmeesteTen. De beide landbouwers werden zoodanig ge- wond, dat zij voorloopig onder geneeskundi- ge hulp moeteo blijven en het bed houden. DE MOORD OP DEN MAKELAAR BUSCH. Uit Deventer meldt men, dat een ingeze- tene van die gemeente, die ten tijde van den moord op den makelaar Busch te Amsterdam op de hoogte was van het milieu, waarin Busch en Van M. verkeerden, aangaande hun handelsrelaties aan de justitie inlichtin- gen heeft kunnen verschaffen, welke mis- schien nog eenig nader licht op de zaak zul- len werpen. Het schijnt, dat de commissaris van politie te Deventer ter aanzien van deze zaak te Deventer een onderzoek heeft inge- steld. VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN Nadat baldadige handen de op den Frie- zenberg staande Belvedere vemield hadden en geregeld aan jonge boofen schade toe- brachten, heeft de eigenaar van de bekende Molecater bosschen, E. W. baron van Heec- keren van Molecaten deze voor het publiek gesloten. Houders van wandelkaarten blijven toegang behouden. HET VADERLANDSCH VERBOND. Zaterdagmiddag heeft het Vaderlandsch Verbond te's Gravenhage een druk bezochte vergadering gehouden. Men besloot zich met de reeds gepubliceerde oproep tot de kiezers te wenden, terwijl de „grondslagen" defini- tief werden vastgesteld. Hiei'aan is nog het volgende toegevoegd: Onder den drang van het besef waar- van de reeds gepubliceerde oproep getuigd te weten: dat een krachtige poging moet wor den gedaan tot bestrijding van de ziekte, waaraan ons staatkundig leven lijdt en die meer en meer het geestelijk, het zedelijk maar vooral het economische leven onzer natie gaat ondermijnen, is op 15 November 1924 te 's Gravenhage de staatkundige vereeniging: goed hoe je Engelsch komt en gaat. Zeg maar, voor heeveel het terugkomt. Wil je meer geld?" „Nog vijf shillings", zei hij, „dan zal ik je tot het eind brengen." Ik dacht even na en bood hem twee, welk aanbod hij gretig aannam en onaiiddellijk uitbetaald wilde hebben. „Dat is be!er", zei hij, maar ik geloof, dat het betcr was ge- wcest als ik het niet bad' gedaan. De twee shillings brachten hem niet heele- maal zoovele mijlen verder, waarna hij aan den kant van den weg ging zitien en zijn echoenen uittrok, als iemand, die wat uit- rustte. Ik weid woedend: „Ha!" zei ik, „versta je weer geen Engelsch „Nee", zei hij onbeschoft. Teen kcokte ik en lichtte mijn hand op om hem te slaanmaar hij trok een mes uit zijn lompen, hurkte neer en liet de tanden zien als een wilde kat. Daarop vcrgat ik alles in mijn w#ede, liep cp hem toe, duwde met mijn linker'#nd' zijn mes cpzii, en sloeg hem met mijn i*ciiter op zijn mond. Ik was een sterke jongen, en erg boos en hij maar een Klein kereltje en hij lag weldra achterover. Tot mijn geluk vloog het mes uit zijn hand toen hij viel. Ik nam dat op en ook zijn schoenen, wenschte hem goeden morgen en zette mijn „Het Vadferlandsch VefStotr gesxfcw De leden van het verbond zijn vervuld van zorg over den economischen en in verband daarmee, den algemeen maatschappelijken toestand van ons volk. Immers zelfs zij, die met hen zich bij hun levensbeschouwing niet uitsluitend en ook niet allereerst bepalen tot het stoffelijke, moeten erkennen dat een ge- zonde economische basis onmisbaar is voor een gezond geestelijk en zedelijk volksbestaan. En in plaats daarvaan, dat nu de aandacht van ons volk allereerst gericht zij op de vraag: hoe kunnen wij de voortbrenging ver- meerderen of op andere wijze het nationaal inkomen opvoeren ed hoe kunnen wij onze verteringen beperken, om onzen rijkdom abso- luut en relatief te herstellen, schijnt er slechts belangstelling voor de verdeeling en verte- ring van het op zich zelf ontoereikende na- tionale inkomen. Die geest overheerscht ook het bestuur van stad en land. Ja, dit verschijnsel heeft het karakter gekregen van een ziekte van ons staatkundig leven, die het oeconomisch herstel belemmert en zelfs onze oeconomische kracht verder dreigt te ondermijnen. Bovendien ziin door den invlced van het kiesstelsel de poli- tieke partijen groepeeringen geworden van be- paalde volksdeelen, waardoor niet het alge meen, maar het groepsbelang op den voor- grend is gekomen. Het staatkundig leven is thans vrijwel ge- speend van groote maatschappelijke gedach- ten en van oeconomisch inzicht. Het schijnt veel meer vervuld van een streven om bepaai de volks.groepen naar de oogen te zien en naar den mond te praten, dan om van het volk in zijn geheel de welvaart en het wezen- lijk geluk te bevorderen. De leden van het Vaderlandsch Verbond meenen, dat die ziekte slechts kan genezen, in- din thans alle emstige verstandige vrouwen ee mannen zich met hen vereenigen om, hoe ze ook mogen denken over allerlei onderdee- len van de overheidstaak, gezamenlijk in on ze vertegenwoordigende lichamen nieuw bloed te brengen, door daarheen af te vaardigen personen, die zich niet laten overheerscher. door partij of partij-program, doch wier be- kwaamheid, karakter en niet te vergeten onafhankelijkheid waarborg geven, dat zij zullen trachten onze vertegenwoordigende lichamen er toe te brengen wat matiger te zijn in het aantal zaken, waarmede deze zich be- moeien, en daarentegen het gehalte van hun werkzaamheid belangrijk te verbeter^n. Per sonen dus, die als vertegenwoordigers des vclks niet zullen afvragen wat zij moeten doen om bij zooveel mogelijk kiezers in het gevlei te komen, en die voldoende critisch staan tegenover den steeds sterker geworden drang om de overheid te misbruiken voor de gedwengen totstandbrenging van velerlei, dat slechts blijvende oeconomische waarde kan hebben, zelfs slechts recht van bestaan, in- dien het door vrije krachtsinspanning wordt verworven. Volksvertegenwoordigers dus, die cnbevangen zullen overwegen of het alge meen belang ingrijpen van de overheid wet- tigt, en of de gevoigen van zulk ingrijpen met het oog op de noodzakelijke beperking van de kosten van den openbaren dienst, kunnen worden aanvaard. Het voornaamste doel van het staatkundig beleid der naaste toekomst zij het oecono misch herstel van ons volk. Het hoofdbestuur van het Vaderlandsch Verbond is als volgt sa men gesteld: mr. R. A. Fockema, Baarn. le voorzitter, mr. J. G. Schumann, Rotterdam, 2de voorzitter mr. G. J. Verburgt, den Haag, penningmeester; A. T. L. Faubel, 's Gravenhage; ir. J H Nierstrasz, Hilversum, secretaris; P. M. N. de Kuyper, Rotterdam; M. J. van Loben Sels, Velp; jhr. J. A. van Kretsc'-mar van Veen, Hilversum; mr. A. S. van Nierop, Amster dam; G. Korthals Altes, Amsterdam; mi- Greta W. van Rijn, 's Gravenhage; ir. J. C. Ramaer, 's Gravenhage; W. Stork, Delden; mr. J. G. Wurfbai, Worth-Rheden; prof ir C. W. Weys, 's Gravenhage; jhr. mr. W. J de Jonge, 's Gravenhage; F. H. Fentener van Vlissingen, Utrecht; Simon A. Maas, 's Gra venhage; B. Wilton, Voorburg; jhr. K. W. de Blocq van Scheltinga, Velp; F. Lieftinck J.Hzn., Amsterdam; L. P. Maartens, 's Gra venhage; generaal C. van Tuynen, 's Graven hage; jhr. W. C. van Panhuys, Noordwijk Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee- ren; mr. R. A. Fockema, mr. J. G. Schiir- mann. mr. G. J. Verburgt, A. T. L. Faubel, ir. J. H Nierstrasz en P M. N. de Kuyper KAMERVERKIEZINGEN. De heer ir. Groenewout, te Santpoort, die door eenige afdeelingen van den Vrijiheids- bond candidaat gesteld was voor het lid- maatschap van de Tweede Kamer, heeft naar de N. R. Crt. meldt meegedeeld, dai hij niet bereid is, een candidatuur te aanvaarden., SPOORWEGPERSONEEL. Zaterdag heeft het dagelijksch bestuur van den Bend van ambtenaren bij de Neder landsche Spoorwegen een onderhoud gehad met d«n minister van waterstaat over de te- genwoordige tcepassing van het algemeen reglement van den dienst der spoorwegen (dienst- en rusttijden), in het bijzonder ever de rangschikking van kantoren onder art. 86 reis voort, terwijl hij barrevoets en ontwa- pend achter bleef. Ik had veel plezier, daar ik zeker was, dat die boef me niet meer las- tig zou vallen, om verschillende redenen. In de ecrste plaats wis; hij nu, dat hij geen geld meer van mij kreeg. In de tweede plaats waren de schcenen in dat land erg goedkoop en ten laatste mocht hij het mes, dat eigenlijk een dolk was, volgcns de wet, niet dragen. Na een half uur wandelen, kwam ik een grooten man achterop, die in lompen gekleed was, vrij vlug opschoot, maar voor zich tastte met een stok. Hij was stekeblind en ver- telde, dat hij een catechist was, wat mij op mijn gemak moest hebben gesteld. Maar zijn gezicht stond mij niet aan, het leek don.ter en gevaarlijk en geheimzinnig, en even later, toen we samcn opwandelden, zag ik de stalen kolf van een pistool onder de klep van zijn jaszak uitstcken. Het dragen van een pistool beteekende vijftien pond bcete voor de eerste maal en deportatie naar de kolonien bij her- haling. Ook begreep ik niet, waarom een godsdienstleeraar gewapend was, of wat een blind man met een pistool ken doen. Ik vertdde hem van mijn gids, want ik was trotsch op wat ik had gedaan, en dezen keer overwon mijn ijdelheid de bescheiden- hcid. Toen hij hoorde van de vijf shilling, was hii zoo verbaasd, dat ik mij voornam nie:s te \m^nnura SfoeictstTjd s'uur per" erag) en art. 92 (regeling van den wekelijkschen rustdag bij wisseling van aiensten). De minister ver klaarde zich bereid, een ernstig onderzoek in te stellen, waarom treat nader bericht aan het bestuur van den bond zal worden verstrekt DE ZIEKTEWET. De gecombineerde benden van werkgevers in het landbouwibedrijf in de provincie Gro- ningen hebben aan de Tweede Kamer hun oordeel kenbaar gemaakt over het vooront- werp Ziekte- en Ongevallenwet 1925. Zij meenen, de volgenie punten, welke mede als basis voor een wettelijke ziekteregeling kunnen dienen, te moeten aangeven 1. De kosten der vcrzekering worden door werkgever en werknemer vcor een gelijk deel gedragen. 2. De uitvoering van de verzekering ge- schiedt door vereenigingen, waarvan de be- stuursplaatsen en het uit te brengen aantal stemmen, voor een gelijk deel, aan werkge vers en werknemers vorden toegekend. 3. Er wordt nimmer meer dan 70 pCt. van het loon uitgekeerd. 4. Bij zwangerschap van gehuwde vrou wen wordt eveneens, gedurende een bij de wet vast te stellen aantal weken, b.v. 5 we ken, 70 pCt. van het loon uitgekeerd. 5. Aan ongehuwde vrouwen wo'den, we gens zwangerschap, geen uitkeeringen ge daan. 6. Bij ziektegevallen van korten duur, b 5 dagen of korter, worden geen uitkeeringen gedaan.* Adressanten spreken de wensehelijkheid uit, dat het voorontwerp Ziekte- en Ongeval lenwet 1925 wordt ingetrokken en een nieuw ontwerp samengestela, waarbij met hun op- merkingen rekening wordt gehouden. Voor het geval het niet tot intrekking van het ont werp kan kemen, dringen zij er ten sterkste bij de regeering en volksveriegenwoordiging op aan, dat het aanhangige ontwerp zooveel mogelijk in de door hen aangegeven richting wordt gewijzigd. DE OPPOSITIE IN DE COMMUNIS- TISCHE PARTIJ. Zooals men weet, zegt de N. R. Crt., is, kort nadat gebleken was, dat het op het laat ste congres van de Communistische Partij be- reikte compromis niet bevredigend kon wor den uitgevoerd, door een aantal geroyeerde leden en anderen, die vrijwillig uit de Com munistische partij getreden waren, det Bond van Communistische strijd- en propaganda- clubs opgericht. Deze heeft zich wederoin met klachten gewend tot de Executieve van de Derde Internationale te Moskou, die deswe- ge, naar het Volk vertelt, in den nazomer van het vorige jaar wederom een vertegenwoor- diger naar Nederland sruurde, die zich Josef Wagner ncemde en zich onmiddellijk met den Bond van Communistisclie strijd- en propa- gandaclubs in verbinding stelde. Wagner verheelde den leiders van de oppo site niet, aldus Het Volk, dat hij door de Exe cutieve uit Mcskou naar Nederland was ge- zonden als ..controleur van de Communisti sche Partij Holland" en dat hij de schrifte- lijk opdracht had er toe mede te werken, dat de tegenwoordige leiding door een andere zou worden vervangen. Als de officieele mandataris van de Execu tieve woonde hij echter nagenoeg alle bijeeu- komsten van de partijleiding bij en in den avond en den nacht van 10 op 11 Januari j.l., heeft in het gebouw der Communistische Partij, aan de Plantage Prinsenlaan 17 te Amsterdam, een vergadering van den partij- raad plaats gehad, waarin hij namens Mos kou en eisch stelde, dat de tegenwoordige partijleiding, maar met name Wijnkoop, van Ravesteijn, Ceton en Brommert zouden aftre- den. In hoofdzaak bij monde van Van Ravesteijn en Wijnkoop weigerde de partijleiding, daar- bij gesteund door den partijraad, het veld voor de opposite te ruimen. De discussies werden niet tot een einde gebracht en tot een volgende bijeenkomst verdaagd. Deze had j.l Dinsdagavond wederom in het gebouw aan de PI. Prinsenlaan plaats. De gangen van Josef Wagner waren in- middels ook door de polite te Amsterdam niet cnopgemerkt gebleven. De vergadering van jl. Dinsdagavond duurde tot even na midder-' nacht. Toen de vertegenweordiger der Com- munistsche Internationale te midden van een aantal communistsche voormannen op straat verscheen, werd hij door rechercheurs van den Vreemdelingendienst aangehouden en naar het hoofbureau van politie geleid tot onderzoek van zijn papieren. Daar is het volgende gebleken: In de eerste plaats, dat Albert Reiss, die op het jongste, Rotterdamsche congres der eoni- munisten een rol gespeeld heeft, dezelfde is als de later weer naar Nederland gekomen en thans aangehouden Josef Wagner. Deze op zijn pas en papieren voorkomende naam.is evenwel ook niet de juiste. Gebleken is, dat alle op zijn pas voorkomende namen en verdere biizonderheden omtrent zijn ident- teit valsch zijn. De werkelijke naam van den aangehouden vreemdeling bleek te zijn Max Hammer; hij is een der bekende communisti sche leiders uit Wurtemberg en woonde te zeggen van de andere twee en blij was, dat hij niet kon zien, dat ik rood werd. „Was het te veel vroeg ik een beet je wei- fdend. „Teveel!" riep hij, „wel, ik zal je naar Torosay brengen voor een glaasje brande- wijn. En daarvoor heb je dan cok nog het genoegen van mijn gezeischap, want ik ben een wetenschappclijk man." Ik zei, dat ik met begreep, hoe cen biinde een goedc gids kon zijn, maar hij lachte mij hartelijk uit en zei, dat zijn stok oogen haa sterker als die van een adelaar. „Op 't eiland Mull, tenminste", zei hij, „waar ik redere hcistruik uit mijn hoofd \yeet. Kijk maar", zei hij, naar links en rechts slaand, als om zeker te zijn, „daar- ginds in de laagte loopt. een beelc, en daar staat een heuveltje met een steen er boven cp en vlak langs den voet van den heuvel Icopt cte weg naar Torosay, en omdat de weg hier-begaan wcrdt door de kudden is ze plat getreden en Icopt groen door de hei". Ik moest toegeven, dat hij in alle opzichten gelijk iiad, en gaf iijn verbazing te kennen. „0", zei hij, „dat beteekent niets. Wil je ge- lccven, dat vcor de wet kwam en er nog wa- ptns in dit land waren, ik kon schieten? En of ik het ken!" riep hij en toen, geslopcn: „Als je een pistooi bij je had. zou ik het je Shittgart. Hij was evenwel uff cfeze pTaafs en vervolgens met behulp van zijn vaische pa pieren uit Duitschland gevlucht, aangezien hij een vonnis ten zijnen laste had wegens een persdelict als verantwoordelijk redacteur van de communistische Siid-Deutsche Arbei ter-Zeitung te Stuttgart. Daar van uitlevering voor dit feit aan de Duitsche justitie volgens onze wetgeving geen sprake kan zijn, zal Hammer, die zich op het oogenblik nog in politie-arrest bevindt, eer- lang buiten de grenzen van ons land worden gebracht, waarin hij met vervalschte papie ren, dus volgens de landswetten op ongeoor- loofde wijze, verblijf hield. KORTE'BERICHTEN. Zaterdagmorgen is onder Sassenheim mej. R. door een stoomtram overreden en gedood. In tegenwoordigheid van vele geioodig- den heeft de commissaris der Koningin in Drenthe, mr. J. T. Linthorst Homan Zater dag de nieuwe landbouwhuishoudschool te Emmen geopend. Op het belastingkantoor te Eindhoven zijn enkele ambtenaren geschorst, welke schorsing verband zou houden met gepleeg- de malversaties Er is Vriidagnacht ingebroken in het -.tcor van de stroohulzenfabriek van den heer Govers te Geldrop. Een bedrag van i 500 werd er gestolen. In Boskoop zijn gistermorgen in een s: d ijvende gevonden de lijken van de vrc:n en een kindje van den veldwachter V aldaar. Dp moeder had het kindje in den ;,i aeklemd. Vermoedelijk is de vrouw door d 'isternis te water geraakt. De boerenbehuizing van Holskorie bij Denekamp is afgebrand. Een paard is mede verbrand. Gemengd Nieuws. UIT BERGEN. In plaats van Woensdag, zooals aanvanke- lijk het plan was, komt de raad Diitsdag, ter behaadeling van de begrooting 1925, bijeen. De raad, buiten het college van B.. en W., vergaderde 15, 17 en 22 December en 12 Ja nuari, als commissie in comite over deze be grooting, stelde in de laatste vergadering zijn rapport vast, terwijl B en W. in hun verga dering van 19 Januari de memorie van ant- woord op het rapport vaststelden. De begrooting wijst aan ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van 251.284.81. met een post van 1767.82 voor onvoorziene uitgaven. 'Zooals bekend is, heft de gemeente 76 op centen op de vermog. nsbelasting. De ont- vangsten uit dien hoofde zijn geraamd op 11.898.18. Van de 75 opcenten op de Rijksinkomsten- belasting wordt de ontvamgst geraamd op 73 921.82; de ontvaugsten van de 50/60 op centen op de personeele belasting zijn ge raamd op 15.694.27; de 20 opcenten op on. gebouwd eigendom op 1280.22 en de 80 op centen op gebouwd op 8412.49; de honden- be-lasting op 2006, zoodat de totaa'om- vangst aan belastingen geraamd wordt op 113.995.48. De ontvangsten en uitgaven van den kapi- taaldienst bedragen 222 233.12. Hieruit blijkt, dat de inkomsten en uitga ven van de gemeente Bergen in totaal die van een eenigszins belangrijke handelszaak bena- deren. Aan subsidie voor het Burgerlijk Armbe- stuur is 6000 uitgetrokken, terwijl op de begrooting voor werkverschaffing een post van 5000 voorkomt. Deze post zal in hoofd zaak worden aangewend voor het beharden van de Doorntjes. Voor de V. V. V. is wederom een subsidie van 1000 geraamd; terwijl de bijdragen aan werk'elcozenkassen geschat worden op 800. Voor de restauratie van de Kerkrume komt op de begrooting een bedrag van 100 voor De R. K. Voetbalvereeniging Geel-Zwart kan wederom een subsidie van f 75 vex-wadi- ten, terwijl voor het Hanmoniecorps 400 is uitgetrokken.. E>e post: „Kosten Vollesfecsten" is geraamd op 100, terwijl voor de Opcnbare Leeszaal te Alkmaar weer 25 is uitgetrokken. Het rapport van de Commissie cn de Me morie van Antwaard van B. en W., het vori ge jaar uit 16 getypte folio's bestaande, neemt dit jaar slechts 6 van die folio's in beslag. Wanneer wij deze bezien, dan komen wij tot de conclusie, dat een paar van die folio's nog wel gemist konden worden, omdat deze zijn gewijd aan zeer onbeduidende opmerldn- gen, als: de wensehelijkheid om voor het Ge- meentehuis een gasmeter van geringere capa- riteit den bestaanden te doen vervangen, om- - dat de gaskachel uit de kamer van den burgc- meester is weggenomen. In ieder geval is het een verdienste van dc Commissie, dat ditmaal het rapport zooveel korter van inhoud is. De rapporteur heeft thans in hoofdzaak de goede gewoonte ge- volgd om de Raadsleden in het rapport niet eens laten zien." Ik vertelde hem, dat ik niets van dien aarcl bij me had, en gaf hem wat meer ruimte. Als hij had kunnen zien, zou hij gemerkt heb ben. dat zijn pistool op dat oogenblik duide- lijk uit zijn zak hing en het staal van de kolf schitterde in de zon. Maar gelukkig voor mij wist hij niets en dacht dat alles bedekt was en loog onwetend verder. Hii begon me toen sluw te ondervragen, waar ik vandaan kwam, of ik njfc was, of ik een viif shilling- stuk voor hem kon wisselen dat hij, naar hij verklaarde op dat oogenblik in zijn beurs had en al dien tijd trachtte hij mii te nade- ren en bleef ik uit zijn nabijheid. We waren nu op cen soort g:cen koeienpad, dat door de heuvels naar Torosay liep, en v c schoven daar langs elkaar, als dansers in een qua drille. Ik was hem zoo de baas, dat ik ple zier kreeg in dit blindemannetje spelen, maar de catechist werd hoc langer hoe boozer en begon tenslotte in het Keltisch te vloeken en met zijn stok naar mijn beenen te slaan. Toen zei ik, dat ik even goed een pistool in mijn zak had als hij en dat ik hem neer zou schieten, wanneer hij niet onmiddellijk naar het zuiden aftrok. Hij werd plotseling heel beleefd en na nog vergeefsch te hebben geprobeerd mij milder te stemmen, vloekte hij weer in het Keltisch en pakte zich weg. (Wordt vervofgKf.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5