m Uit den toovercirkel. Van de geluiurele'cosfuums kreeg alleen ,,'t Zigeunerkind" een prijs. Talrijk waren- de aanwezigen, zoodat er maar weinig dans- ruimte over schoot. vSearna had de orijsurtreiking plaats van de tentconstelling. Een der juryiecRn, die ge- heel onverwacht in de jury geraakt was, kon niet nalaten in eeri kort speechje zijn wo'doe- ning uit te spreken over den gezelligen avond, die zoo uitnemend door den heer Borgwat was geleid. Een gezellig bal hield de dans- lustigen nog langen tijd bijeen. „Huisvlijr en Flora lia" kan met trots terug zien op dezen welgeslaagden avond! UIT OUDKARSPEL. De raad vergaderde Zaterdagmiddag vol- taliig. Onder de ingekomen stukken was het ver slag van de keuringsdienst waaruit bleek, dat 1669 dieren geslacht zijn meestal van uitne- mende kwaliteit. Uit het verslag over de noodslachtingen bleek, dat 177 dieren geslacht zijn, waarvan er 16 geheel zijn afgekeurd, terwijl 3 maal een bact. onderzoek moest plaats hebben. De afkeuringen waren meestal het gevolg van het te lang laten liggen der beesten. Bericht was ingekomen, dat het onderzoek naar de begrooting nog niet ten voile heeft plaats gehad. Van den sluiswachter Kuiper was de mede- deeling ingekomen dat hij geen gebruik wenscht te inaken van de geboden gelegfnheid om afstand van het contract te doen. Op verzoek wordt het vischrecht op het Waardje voor dep tijd van 10 jaar verpacht aan de visschersvereeniging afd. Geestmer ambacht voor een som van 12.50 per jaar De klokkenist Ootjers zctid een verslag over het functioneeren van het torenuurwerk over de beide laalste jaren. Daaruit bleek, dat het uurwerk in uitste- kende conditie verkeert. De geheeje afwijking was in 1923 slechis 6 manuten en in 1924 31/? minuut. De opnieuw samengestelde ligger der we- gen werd voorloopig vastgesteld. Op het aan- gehouden voorslel van de kamer van Koop- handel inzake verbetering van den Twuiver- weg stelden B. en W. voor afwijzend te be- schikken, ten eerste in verband met de belas- tingen en ten tweede oindat gevreesd wordt dat ook na 40 jaar de verplichtingen niet zub len ophouden. De voorzitter gaf als zijn oordeel te kennen, dat er over te spreken zou zijn wanneer een bedrag van 1 a 2000 gulden in eens ge- waagd werd. Mcgelijk zou het met een goed- kooper plan die richting kunnen uitgaan en is het goed aan de Kamer van Koophande! een zcodanig voorstel te doen. De hoeren Bregman en P. Kroon spraken zich ir. dcnzclfden geest uit, de laatste dat het op den weg ligt met do andere gemeentebc- sturen te confereeren. De heer Paarlberg vond het jammer, dat zijn voorstel in dc vorige vergadering geer, conferentie ten gevclge had en meent dat het gewenscht is dit alsnog te doen. Een eensluidend voorstel zal door de bu rner van koophandel eerder in overweging ge- nomen worden dan een voorstel van een ge- meente. Nad at op het adrcs van de kamer van koop handel afwijzend beschikt was, werd het voor stel van den heer Paarlberg dcor B. en W overgenomep en met ds stem van den heer Groen iegen, aangenomen. B. cn W. zulkin dc vergadering uitschrij ven. Als leden in de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen dc heeren C J. de Wij®, A. J. Vos van Zon, B. Bommer, J. van Hout. P. Kuilbcer. In de plaats van den Iieer J. Tuinman die zich niet ineer be- schikbaar sklde werd gekozen dc heer Heert- ies. Als lid in de comniiss-e van toezicht op het lager enderwijs werd herkozen de heer B. Bommer. Besloten werd tot het aangaan van een tweede kasgeklleening grcot 5000 gulden omdat de belastinggelden en de pacht der landerijen wat traag binuenkomt en het liuis od den dijk voorloopig uit't kasgeld betaald is. Een aantal aanvullingen op de verordening voor autobussen werden vastgesteld. Het re giment van orde, dat vercuderJ was is her- zien en werd na eenige besprelang vastge steld. Nadat de voorzitter eenige woorden gc- spreken had ter nagedachtenis van den heer Fhurhcpp die gedurende 10 a 12 jaar Bur- gemeester dezer gemeentc geweest is en deze week overleden is, daarbij memoreerende wat deze destijds in het belang van de gemeenfe gedaan heeft, kwam de rondvraag en bc- sprak de heer P. Kostelijk een gedeelte van het vaarwater langs het dorp, dat zoo nauw is, dat twee motaren elkaar niet kunnen pas- seeren en de particulierc c-igendommen steeds worden stukgevaren. Spreker meende dat van gem^entewege hier wel iets gedaan kon worden, omdat ook voor een beter verkeer langs de straat ge- jjverd wordt. De voorzitter merkte op, dat dit bij de ban- ne thuisbehoort. Hierna sluiting der vergadering. Da wedstrijd D. T. S. I tegen V. V. V. II van Uitgeest werd met 40 door de eerste ge- wonnen. D. T. S. specide met 10 man. UIT DE RIJP. In spanning wordt in deze gemeente afge- wacht wat of er met het voormalige P. T. en T.-kantoor zal worden gedaan, nu het bij de gehouden openbare verkooping in handen van een slooper is gevallen. Bij slooping zal ons dorpje heel wat worden ontsierd. Menig- ten is van meening dat zulks echter niet zal plaats hebben omreden het gebouw veel te hecht in elkander zit en de koopsom 4400) voor slooping wel wat hoog wordt geacht. UIT GRAFT. Ds. J. M. van Giessen alhier, hoopt 4 Fe- bruari a.s. den dag te herdenken, dat hij 25 jaren geleden het ambt van Doopsgezind predikant aanvaardde. Ongetwijfeld zal het den jubilaris aan be- langstelling van het publiek op dien dag niet ontbrekea UIT OUDE NIEDORP. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Moliere" alhier in het lokaal van den lieer A. Mijts te Verlaat een openbare uitvoering. Opgevoerd werd „Het zedelijk bewustzijn" spel van de moraal in 4 bedrijven, door Al bert van Maasdijk. Zooals wij dit van. die kamer gewoon zijn werd er ook nu w .er best spel geleverd. Het applaus dat hun ten cieel viel was dan ook wel verdiend. UIT ST. PANCRAS. De heer J. van Kampen, kantoorhouder der P. T. T., is benoemd tot hoofdbestuurs- lid van den Nederlandschen Bond van Kan- toorhouders, tevens als voorzitter der afdee- ling Noord-Holland van voornoemden bond. UIT BERGEN. Gaarne herinneren wij de bezoekers van de lezingen van den heer Daalder over de Ne- derlandsche letterkunde, dait de eerstevolgen- de lezing Woensdagavond om 8 uur in het Oranje-Hotel, inplaats van Vrijdagavond, wordt gegeven. UIT SCHOORL. De plaatselijke afdeeling Schoorl Schoorldam van den Bond voor Staatspen- sionneering heeft Zaterdagavond in de Roode Leeuw een propaganda-avond georga- niseerd. Als spreker trad op Ds". Baar uit Alkmaar, die tot onderwerp nad gekozen „Als de noodklok luidt". Een flink bezette zaal luisterde met aandacht naar deze rede. Spr. deed uitkomen dat, waar de bond dit jaar 25 jaar zal hebben bestaan, dit eigenlijk reeds een veel te lang bestaan was. Geen 25 jaar had voor dit goede doel moeten worden ge- streden, veel eerder had 't werk volbracht moeten worden. Aan den anderen kant is 't verblijdend, te kunnen getuigen van al die duizeftden mannen en vrouwen die aan onze zijde staan, volhardend in dien strijd. Als 't doel premievrij Staatspensioen voor iedereen is verkregen, dan mag van spre ker morgen de bond worden ontbonden. Thans bij Invaliditeits- en Vrijwillige ouder- domsverzekering, leken we echter verder van huis dan ooit. Waarvoor nog onze strijd? Waar duizen- den thans premievrij Staatspensioen genie- ten, doordat ze bij de invoering der wet 65 jaar oud waren? Omdat die categorie men- schen uitsterft; aan de hand van cijfers toonde spreker aan, dat nog bijna 100.000 menschen niet profiteeren kunnen van een eventueele uitkeering wanneer ze 65 jaar zijn; dat zijn de kleine menschjes, die 'thard hebben, voor wie niet wordt geplakt, en die 't geld zelf niet kunnen missen om zich voor dit doel te verzekeren. Dat zijn de brood- vechters. En we weten 't ook alien, hoe on- sympathiek 't zegeltjes plakken voor menig werkgever is. 't Wekt overal een storm, wij Hollanders verknotsen 't, om geen erger woord te gebruiken, we doen't liever niet, omdat wij alien als leden van de Staat den plicht hebben om gelijkelijk onze lasten te dragen. Alle Staatsambtenaren krijgen pen- sioen, doch wij alien werken voor de gemeen- schap, wij alien werken voor den Staat, de Staat is de georganiseerde gemeenschap. De Staat heeft daardoor de plicht voor alien te zorgen, die tot hun enderdom hebben geploe- terd in't belang van den Staat; geen 20 gul den ruim per jaar voor premie der O. V. Dat is teveel voor broodvechters! Spreker voert zijn propaganda voor dit doel natuurlijk van uit zijn godsdienstig standpunt. Dit is niet erg. Men kan de zaak vanuit vele gezichtspunten voorstaan, doch al deze lijnen voeren naar 't groote doel, gelijk de bloemen haar kelken buigen naar de zon. En heeft niet Abraham Kuyper voor jaren gezegd van de ouden van dagen: Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht! En nog wachten de duizenden, on- danks ontwerp na ontwerp door de regeering werd klaar gemaakt. Waar plicht en naas- tenliefde volgens spreker gebiedgnd maken dat't vrije pensioen komt, waar andere pro- pagandisten weer langs banen van economie e. a. dit doel trachten voor te staan, claar moeten wij handelen, wij alien, omdat nog die duizenden wachten, vooral ook moeten we bij de a s. verkiezingen enkel die candi- daten voorstaan, die op de hand van onze zaak zijn. Want als de menschen zicli krom hebben gewerkt, laten ze dan niet gaan om hun fooi, of naar armenzorg. Laat dan ons aller geweten spreken, alles op aarde is van en door God, wij zijn er om op dfe aarde te leven, laat ons door naastenliefde geleid, de armen niet onthouden wat hun deel is. In 't oude Romeinsche Rijk werden de ouderen van de brug in de Tiber gegooid; ze waren overcompleet. En in 't oude Sparta werden zwakke kinderen bij de geboorte afgemaakt. Thans zijn we verder en is 'tanders. Chris tendom en naastenliefde hebben betere toe- standen geschapen. En zegt njen mij 't Christendom is failliet, dan zeg ik neen! Maar zij die van dit Christendom een carica- tuur hebben gemaakt, zij® failliet. Doch alle eischen van 't ware Christendom culmi- neeren zich op dit eene punt: „naastenlief- de". In Nederland vooral, 't is wel niet meer 't oude Rome, maar toch is 't erg, heel erg. Een land, trots gaande op zijne historie en op zijn zeehelden van weleer, laat zijn zee- helden van thans, laat Dorus Rijkers en de zijnen verhongeren. In Alkmaar zag spreker dat mooie tooneelstuk „Op hoop van Zegen", waar die oude Kniertje met een praatje, met een fooi, door den rijken reeder wordt afge- scheept. Die Kniertjesfiguur, door Mevr. de Boer tot een zoo mooi voorbeeld gemaakt voor wat't zegt oud te zijn en arm, spreekt boeken. En dan die oude man in dat zelfde stuk. Die zoo eenvoudig sprak over de hon- derden paren haringoogen die hem aankeken bij 't schoonmaken. Maar dan die visschen oogen van die oude zelf! Zo6 staren duizen den oogen naar ons, die hen moeten bijstaan. Als de Noor^jzee wild wordt 's nachts, en de golven't blonde duin beuken, dan, in den nacht, dan luidt in de zeedorpen soms de noodklok. Niet ieder is dan direct tot hande len bereid voor de arme schipbreukelingen, doch enkelen springen in de reddingboot om te redden wat nog te redden is. Zoo ook wij. Wanneer over ons land de noodklok luidt voor hen die arm en oud dobberen op de wilde zee des levens, span dan alien samen en helpt dan om te redden wat te redden is Een dankbaar applaus en hartelijke woor den van den voorzitter waren loon voor deze boeiende rede. Hierna voerde de cfilettantenclub „Ons Genoegen" van Schoorldam 't tooneelstuk Kleine menschen" op. Dit stuk werd door alien uitstekend ver- tolkt en deed ons zien, hoe menschen, klein van geest en kort van gezichtshorizon, in staat zijn, zij 't dan door hunne kerkelijke dogma's geleid, om eerlijke menschen te ver- guizen. 't Einde echter was natuurlijk goed, en te ruim eem uur's nachts eindigde dit stuk en was ieder dankbaar voor't genotene. Staatspensioen had een goedgeslaagden avond. UIT HEEMSKERK. Voerbaluitslagen van Zondag zijn" Zwaluwen 1—A. D. O. 1 uitgesteld Beverwijk 3A. D. O. 2 01. A. D. O. 3— W. F. C. 2 2—1. A. D. O. 4—Bergen 2 13 Gemengd Nieuws. Antomobllirt: Hoorde Je me niet toeteren:. SdiootT Karvoerder: Nee meneer, beusch niet; ik knn er van hoorea dooi het lawaai van uw moto; (Passing Shwi HET HUISELIJK DRAMA TE ST. ANNALAND. Omtrent het verschrikkelijke drama te St Annaland kan de Crt. nog het volgende mel- den: De 59-jarige Heiboer, wonende in een zijstraatje van de Nieuwstraat te St. Anna- land, kwain Vrijdagmorgen omstreeks elf uur plctseling de achterkamer van zijn huis bin- nen, gewapend met een houten hamer. Zijn vrouw was in genoemd vertrek bezig met het gereedmaken van het middagmaal. Zonder een woord te zeggen sloeg hij haar met het gencemde voorwerp op het hoofd, ten gevoi- get waarvan de vrouw ineenzakte, na nog luid- keels om hujp te hebben geroepen. De 24-ja- rige dochter, die zich met haar broertje in het woenvertrek bevond, kwam op het hulpge- roep toegeloopen. Toen zij echter de deur van het voorvertrek opende, zag zij plotseling haar vader voor zich staan, die, wederom zonder een woord te zeggen, ook haar op het hoofd sloeg. Het meisje werd gelukkig niet zoo ernstig gewond als haar moeder, zoodat zij zich naar buiten ken begeven om de buren te waar- schuwen. De man is daarop teruggegaan naar de keuken en heeft daar op een vreeselijke wijzc huisgehouden, o.a. heeft hij de kleerkast ge- opend en alle Zondagsche kleeren van de kin deren uit de kast gehaald en deze met petro leum begoten. Daarna heeft hij het steenen fcrnuis geheel in elkaar geslagen. De von- ken vielen teen op de kleeren van de vrouw, ten gevolge waarvan deze begonnen te smeu- len. De buren trachtten naar binnen te komen, dcct^deinsdcn terug, daar de man hen toe- riep"„Die binnenkomt, sla ik dood". Toen alles stil was gewcrden, is een zekere Hooi- denk, naar binnengegaan. Hij opende de deur van het achtervertrek en zag nog juist, dat de oude man zich met een scheermes een snede in den hals toebracht. Hierdoor gesehekken, ijlde de man naar buiten, waarop de politie spcedig ter plaatsc kwam. Dr. Quakkelaar constateerde den dood van den man. Als doodsoorzaak werd opgegeven. dat de man ten gevolge van het cntzettende blcedverlies en door het rioorsnijden van de haiskrop en halsvaten was overleden. De vrouw van den vermoorde kwam even tot bewustzijn. Op de vraag of zii zich iets kon herinneren van hetgeen gebeurd was, ant- wcordde zij. niets te kunnen zeggen. Daarna is zij weder in zwijm gevallen. De dokter acht- te het ncodzakeiijk, dat zij werd overgebraciit naar het Alg. Burg. Gas'thuis te Bergen op Zoom. Dr. Fick nans haar dadelijk bij aan- komst in behandeling. Hij vtrklaarde, dat, hoewel de hoofdwonde van zeer ernstigen aard is, hoop bestaat, dat dc vrouw in het leven kan worden gehcuden. De vrouw was hedenmorgen vrij wel. Zij heeft een zeer rustigen nacht doorgebraclit De dochter van Heiboer werd cok door Dr Quakkelaar verbonden. Tijdens een onderzoek met haar verklaarde zij, dat er beslist geen woord was gevallen. Er kan dus geen sprake ziin van cneenigheid of twist; dit verschrikke lijke tooneel meet zija toe te schrijven aan waanzin De Officier van Justiftc is van het een ander in ken n is gesteld. en Mmrktbericfeteii ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 26 Jan. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: Roode kool per 100 K.G. 2.20—/ 6.70, Gele kool per 100 K.G. 1.S0f 5.60, Bieten per 100 K.G. 3.402.70, Uien per 100 K.G. 8.10—,/ 13.10, Brusselsch lof I per 100 K.G. 1827, II 1015, Koolrapen per 100 K.G. 1.402.10, Pieterselie r>er 100 bos 3.205.30, Prei per 100 bos I 2.506.70, Spruiten per 100 K.G. 11 20, Selderie per 100 bos /3.10— 5.80, Boerenkool per 100 stuks 0.60— 5.30, Bloemendaler kool per 100 stuks 3.10—/ 5.60. WARMENHUIZEN, 26 Jan. 1925. Roode kool le soort 4—/ 6.40, 2e soort 3.60—/ 5, 8e soort 3—/ 4.80. Aanvoer: 10400 K.G. Roode kool, 1600 K.G. Gele kool, 2300 K.G. Deensche witte kool, 1000 K.G. Uien. PURMEREND, 27 Jan. Op de heden ge houden markt ware® aangevoerd: 11 stapels kleine Fabriekskaas 59, met rijksmerk 61, 5 st. kleine Boerenkaas met rijksmerk 61, 313 runderen w. o. 185 vette 0.90—/ 1.25, 128 melk- en geldekoeien 175—/ 450, 12 stieren, handel matig; 30 paarden 100— 200, handel stug; 15 vette kalveren 1.70 tot 1.90, handel stug; 258 nucht. kalv. v. d. slacht 15—/ 50, v. d. fok 16—/ 38, han del vlug; 793 vette varkens v. d. zout. 70 74 ct.,*v. d. slacht 7377 ct., handel vlug; 106 magere varkens 24—/ 48, handel vlug 129 biggen 12—/ 24, handel vlug; 628 schapen: vette 50—/ 62, Overhouders 35 tot 45, handel matig; 33 bokken; kippen- eieren 7.50—/ 8.50. Eierenveiling691 st. eendeieren a 8.20 tot 8.50, 11067 st. kippeneieren a 8 9.40, 574 st. kippeneieren bj 6.90—/ 7.60, 558 K G. boter 2.60—f 2.65. PURMEREND, 26 Jan. „Afs!agvereeni- ging Beemster, Punnerend en Omstreken". Aardappelen 1.37 per zak (25 K.G.), Witlof 0.100.17 per K.G., Bloemkool 8.8010.60 per 100 Savoye kool 4.10 tot 5.10 per 100( Spruitkool 1.50 3.15 per 15 K.G., Boerekool 12 per 100 struiken, Rapen 4.90 per 100, Bieten 13.50 per 1000, Uien 1.15—/ 2.90 per 25 K G. Appelen: Westlandsche Bellefleur 711, Present van Engeland 1322 Reinette goud 21 per 100 K.G. Peren: St. Nicolaaspeer 2.80—/ 5.ip per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 26 Jan. 7400 K.G. Uien: Grove uien 11.50 12, Drielingen 12.80—/ 13.30, Uien 10.70—/ 13.60, 8200 K.G. Peen 1.30— 1.80, 91700 K.G. Roode kool 3.50— 6.80, Doorschot 3.SO5.50, 30700 K.G. Gele kool 4.305.70, Doorschot 3.30—/ 4.70, 90500 K.G. D. witte 3— 4.60, Doorschot 28.40—/ 3.50, alles per 100 K.G. Juist kwam de blonde vrouw van het too- neel. Haar fijn oor had, niettegenstaande de deur gesloten was, het gegil van haar echt- genoot gehoord. „Walter!Ik 'id je! Maak je niet zoo kwaad! Je moet toch je voorstelling geven!" Maar hij was niet te bedaren. „Het kan me niet schelen! De jongen moet uit mijn oogen! Ik wil hem niet meer zien! Hij moet naar een verbeterhuis! Weg, weg, dat ik hem niet meer zie! Opgewonden stak de goochelaar een paar spellen kaarten in zijn rokzakken en ver- dween. Op het tooneel verwonderde hij zich,' dat hij toch zijn trues geheel machinaal, zon der er bij te denken, klaar speelde; dat hij de kaarten liet verschijnen en verdwijnen, dat hij steeds die, v.-elke hij daarna noodig had in de naar hem uitgestrekte handen speelde en dat hij zich :en oogenblik vergiste, toen hij de door hem gewasschen kaarten, die hij intusschen een ander in de hand had gege ven, in de juiste volgorde opnoemde. In de nu volgende pauze haastte Neuhaus zich om achter het tooneel bij zijn vrouw te komen. „En?" vroeg hij. „Ik heb hem voorloopig naar huis gestuurd, Walter. Het is beter, dat je hem nu niet ziet!" „Maar heeft hij ten minste zijn onrecht bekend? Wat?1' „Neen", zeide zijn vrouw aarzelend, „hij blijft er bij, dat hij nietsniets van ons heeft wegeenomen!" vZoo?!" Opnieuw ontstak de man in hevi- ge woede. „Nu, dan blijf ik'er ook bij: ik ga er morgen al voor zorgen, dat hij weg komt!ik ga naar den voogdijraad! Daar kunnen ze dan met hem doen wat zij willen!" •„Maar, Walter, ik weet toch niet „Wat, niet weten! Moeten wij misschien nog al ons geld laten wegnemen door dien vlegel?!"... De tranen kwamen den gooche laar in de oogen„En ik had me zoo er op verheugd, cen zoon te hebben! Een erfge- naam, dien we de zaak eens konden geven! Wat is hij dan bij ons te kort gekomen? Heeft hij niet alles gehad, wat hij noodig had?! Moet hij ons dan nog bestelen?" Walter! beste Walter", zeide zijne vrouw. „Wij moeten weer op het tooneel Ja, dat was hun plicht. Daarginds zaten honderden, die hier gekomen waren om phan- tastische wondc-rdingen te zien en die het ge- wend waren, dat de tooverkunstenaars al hun aardige truuejes van humoristische opmerkin- gen vergezeld deden gaan. Op weg naar huis spraken de echtelieden er over, dat bij den mensch onder den harden druk der noodzakelijkheid verdriet en kom- mer zich konden voordoen als vroolijkheid en lachende scherts Maar hoe meer zij hun huis na der den, hoe minder bleef er van hun zielerust over; des te meer stond het beeld van Fred voor hen, die niet eens zijn misdaad v,ilde bekennen. Zij besloten ten laatste, hem dien nacht met rust te laten. Hij sliep alleen en zij wilden, ofschoon zij dit aanvankelijk niet van plan waren, hem niet meer storen. Toen Lotje haar japon wilde ophangen, gaf ze opeens een gil, de zijde ruischte naar den grond. „Au, ik heb me geprikt!" Er moet een vei- ligheidsspeld in zijn blijven steken!" Zij schoot tiaar japonnen in de kasf uit elkaar en zag, dat in haar roodkleurige blou se het gouden korenaartje open hing Zij gilde: „Hemel en je hebt hem zoo ge slagen!" Walter Neuhaus was doodsbleek gewor- den. „Daaroin niet! Daarvan heb ik gelukkig geen woord gezegd!..." zeiden zijne beven- de lippen. „Maar i k heb me toch vergisi, Walter, i k heb mij toch vergist!... En ik was in het vastc idee, dat ik de broche had weggelegd!... Walter! Als jij jc met de kaarten nu ook eens had vergist! „lk ikmaar ik heb toch Neen, neen, kind, er is geen vergissing mogelijk!" „Zullen we nog eens naar hem kijken, Wal ter? Als hij slaapt, gaan we weer zachtjes weg!" 1 laar man kon nog niet besluiten. „Per slot van rc^ening zou ik hem nog excuus moeten vragen! Daar denk ik niet aan!" „En als je hem onrecht hebt aanp-edaan?!" „Dat heb ik niet! Voorloopig is dat met die broche alleen een vergissing Zij wilde iets antwoorden, bezat echter de kunst te zwijgen, als het goed was; zij ging voor door de gang, deed voorzichtig de dear der kamer open en liet toen het licht van de gang daarin schijnen. „Walter!" gilde zij. „Hij is weg!" „Wat? Wat?" Neuhaus kwam nu na- der. Ze draaiden het licht op. Daar lag een brief je op Freds tafel. „Lieve Ouders! U hoeft niet bang te zijn, dat ik me iets aandoe! Ik ga alleen weg, om dat u me niet r.ic :r wilt hebben. Maar gest> len heb ik niet. Uw Fred". „Dat is nu de dank!" zeide Neuhaus, die met haastige bewegingen, door angst gepij- nigd, in de kamer heen en weer liep. „Maar waar zou hij zijn? Zou hij met die kou op straat dwalen? Eigenlijk moesten we ons niets aan hem laten gelegen liggen! Want dat is toch slecht van hem!" De blonde vrouw schudde haar hoofd; zij dacht er heel anders over; maar het scheen haar van meer belang te handelen dan met haar man te discussieeren. Zij ging naar de telefoon. ,,1367... ja, spreek ik met Sommer?... Och, mijnheer Sommer, excuseert u, dat ik zoo laat opbelU weet al? Zoo Ja bij u is-hij geweest?Ja, ja! Dat was goed!Dat is aardig!Och ja, vreese- lijk jawij danken u allebeija, duizendmaal!Morgen, ja heel vroeg! Laat u hem asjeblieft niet weggaan!Ja, dank u wel! Goeden nacht!" „lk dacht het wel, Walter Hij is bij den ouden heer SommerJe weet wel, hij komt daar dikwijls, die oude man houdt zooveel van hemen hij wilde van hem v. at leenen voor de reisHij wil van hier weg! W~nt, als hij blijft, heeft hij gezegd, dan kon hij het toch niet uithouden van verlangen naar mij." Zij snikte. „Ja, naar jou!" zeide haar man acht. „Foei, Walter! Je weet toch wel, dat hij evenveel van jou houdtn u natuurlijk! Ben je er wel zgker van, dat je je niet vergist kan hebben met de kaarten?" De goochelaar haalde zijne schouders op en trok een ongeduldig gezicht; daarna ging hij weg en zeide onder het loopen: „Oifl je gerust te stellen, zal ik de karrten halen!" Daarna bracht hij zelf de blocs en le^de ze voor zijne vrouw neer. „Van 231 tot 581 zijn ze er afgetrokken, hier... dat zijn 351 kaarten en voor 346 heeft hij me het geld gegeven dus voor vijf te weinig!" Half denkend aan den weggeloopen jongen keek Lotje naar de blocs, waar de doorloopen- nummers der afgetrokken biljetten op de talons stonden. „Kijk eens!" zeide ze, terwijl ze naar het laatste nummer van een blad wees. „Kijk! Daar staat 361En daar boven op de volgen de bladzijde 367, daar mankeeren toch hum mers!" ,Waar dan? Ach!... onzin!... Laat me eens zien!" Hij nam den bloc en keek naar de getallen. Hij keek weer en nog eens361 tot, ja tot 367 ja, dat waren er 5 vijf biljet ten en die mankeerden. De drukker had bij het pagineeren gewoon vijf Hummers overge- slagen. „Wat moeten we nu doen? Wat moet ik doen? Maar hij zeide dit op onvasten toon „de dagen te voren was er ook al wat weg! haar blond Mevrouw Neuhaus schudde hoofd. „Ik geloof, dat dit ook niet waar is! Want daar valt me in, dat je gisteren voor het begin der voorstelling aan iemand van de pers je weet weldien heb je zelf kaarten gege ven." Walter Neuhaus greep naar zijn hoofd. „Ja, ja je hebt gelijkach, ik „En zoo", ging zijn vrouw voort, zal het dien anderen dag ook wel gegaan zijn!" Hij zeide niets meer. Hij was geheel ter- neergeslagen en zat wanhopig t: kijken. Zij legde haar arm om zijn hals. „Koin, Walter, laten we nu naar bed gaan!" „Ik kan niet, ik kan nu niet in slaap komen, Lotti Het gelukte haar hem tot bedaren te bren- gen en eerder dan zijzelf verzonken zijn on- rust e® angstige gedachten in een diepen slaap. Den volgendeu morgen gingen zij samen heel vroeg naar den heer Sommer, een vroo- lijken ouden heer, die juist met zijn jongen vriend aan het ontbijt zat. Toen het eehtpaar binnenkwam, sprong Fred op en ging met een vuurrood gezicht en flikkerende oogen achter zijn stoel staan en oinklemde de leaning. Maar zijne pleegmoeder zeide: „Freddy!" Toen vloog de knaap naar haar toe en bleef bevend voor haar en haar man staan. ,,Het was eene vergissing, mijn jongen", fluisterde de goochenaar. En Lofje zeide iets, dat niemand hoorrie. En toen omarmrien ze elkaar, alle drie, en hielden elkaar vast ais wiiden ze nooit meer loslaten. De oude man kwam er bij e® zeide vc! vroo- lijke ironie; „Zoo zijn de menschen! Zij nouden rsa elkaar cn weten het pas ais zu elkaar bn ,ycrloren hebben!"

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 8