ONZUIVER BLOED wordt gereinigd door de LAX EER- PILLEN van Apotheker BOOM. Deze pil len verdrijven de kwade en vuile stoffen uit het lichaam en regelen een goeden stoelgang. Prijs per doosjc 30 en 55 ct. in Apotheken en Drogistwinkels. vakpatrcons wel likening hielden met de syndicalisten en met met de anders georgani sec-rden, uit-cen-duim-zuigerijnocmde. Devoorzitter ontkende dit laatste. Hij had die mededeeling van een tlians in de zaal aanwezige bouwvakarbeider. De opposant vond het betor dat de vcorziiter de waarheid van een dergelijke uitlating onderzocht alvorens ze als vaststaan- de weer te geven. De heer Schouten verklaarde zidh nog bereid, met den heer Walraven later eens van gedachten te wisseien, waarop de vcorzit ter zei, dat hij tot de cursusvergadering in Februari zal worden uitgenoodigd. ALKMAARSCH VEEVERZEKERINGSFONDS. Gistermiddag vergaderde in de bovenzaal van cafd ..Central" net Alktnaarsche Veever zekeringsfonds onder leiding van den heer D. J. Govers, die de vergadering met ecu woord van welkom aan aanwezige leden en persvertegenwoordigers opende. Spr uitte zijn teleurstelling over het ge ringe bezoek. Zeker spreekt daaruit vertrou wen in het bestuur, doch het stemt tot tot te leurstelling. Spr. hoopte, dat de besprekingen desniettemin in het belang der vcreeniging zouden zijn. De notulen, door den heer Jb. Swaag, secrc talis, gelezen, werden onveranderd vastge- steld, onder dankzegging aan den samen steller. Rapport finartcieele eommissie. De he ten J. Blocker Cz. en A. Konijn heb- bt u de r.kening en verantwoording over 1924 van den penningmcestcr n age zien en geheel in orde bevonden (Voor de cindcijfer6 zie men het jaarverslag hierouder). De heer Blcekcr. die dit rapport uitbracht dankte de Ireeren Swaag en Schermerhom voor de moeite die zij zich in dit verband ge f roost hebben. Spr. complimcnicerde do veroeniging met haar grooten bloei. De voorzitter danktc den heer Blceker voor het uitbrengen van het rapport. Spr. noemdc het een vcrblijdend verschijnael, dat de rap porteur de vcreeniging een dergelijk pltiimpi geeft. Inderdaad kemt dit dan ook toe aan tie heercn Swaag en Sehermerhorn. Spr. zeg- de deze heercn dank Jaavverslag. Hicruit blijkt een totale ontvangst van f 966103 en een totale uitgaaf van 4185.97. Alzoo is er ecu batig saldo van >475.06. Onder de ontvangsteu komen o. m. de vo<- gende posttn voor: 13 nicuwe leden 10 130, 2 nieuwc leden a 5 10; con- tributic van 138 leden k j I 138; pre- mieu van 1442 koeien tegen verschillende be- dragen =s J 3846.75; afgekeurd vleesclt, vet, liuiden etc. f 732.19, De licer Schrooder vroeg waar het vocrdec- lig soldo is belegd. De voorzitter zeide dat het geld belegd was in 4 stukken Nederlandsche Schuld- Spr. uitte den wensch, dat de leden zullcn meewcrken om fraudes, die van tijd tot tijd voorkomen. te VWhindcrevi Dit stelt het be stuur op hoogen prijs. Men voorkomt dan veel onaangenaams. Aan de orde was een voorstel van het be stuur om de premie te stellen op 2 voor le den en 5 voor niet-leden. Het bestuur had gemeend geen lager pre mie voor hokkclingen te moctcn voorstellen, naar de voorzitter uiteenzette. De heer Schrooder vond het aangenaam over veriaging te hooren speken Wat betreft de hokkelingen, ook daamiode gaat spr. ac- coord- Daarna werd conform het voorstel beslo- ten. De voorzitter vroeg voor het bestuur mach- tiging om mocht zulks noodig zijn in ver band met een eventueele plotselinge intering der kas naar eigen inzicht de premie te verhoogen. De leden hechtten hieraan hunne goedkeu ring. Medegedeeld word nog, dat a s. Maandag de premieverlaging ingaat. Pefiodieke bestuursverkiezing wegens af- treding van de heeren D. J. Govers. J. M. Groot en M. Mulder (alien direct herkies- baaf). De aftredenden werden na stemming alien herkozen. De voorzitter zeide van meening te zijn, dat het beter was dat een jongere kracht zijn plaats had ingenomen, nu hij 18 jaar voor zitter was geweest. Thans echter zou hij nog gaame de vereeniging blijven presideeren. Spr. feliciteerde de vereeniging met de her- benoeming der beide andere heeren Wijziging art. 21 sub d-t Alle voorstellen dienen voor 1 Januari te worden ingediend. Aldus besloten. Voorgesteld wordt aan het reglement toe te voegen een art. 46: In gevallen waarin het reglement niet voorziet, beslist'het bestuur. Conform besloten. De vergadering werd na de rondvraag, die niets opleverde, geslofen, met den wensch, dat dit jaar in elk oozicht voor het fonds voor- spoedig moge zijn. LEZING J. B. VAN AMERONGEN. Uitgaande van de Centrale Comm. voor Ar- beidersotwikkeling hield de heer J. B. van Amerongen, leeraar aan he gymnasium al- hier, een lezing over het onderwerp: Dickens en zijne beteekenis voor den modernen menscli. De voorzitter, de heer Burger, heette alien welkom, in het bijzonder den spreker, die zoo welwillend was geweest om op te treden. Spr. betreurde dat de opkomst niet grooter was voor zulk een belangwekkend onderwerp als hedenavond zal behandeld worden. Dickens toch was een der pioniers, die de raaatschappij of modernen grondslag hielp brengen. Hierna het woord aan den heer van Ame rongen gevende, raadde deze aan, om wan- fleer men ooit in Louden mocht komen een be zoek te brengen aan Inns of Court, rustige birmenplaatsen, die hun karakfer van eeuwen- her nog vaak hebben behouden. In Ifforcte Inn, waar Dickens met zijn vrienden samen- kwarn, geeft men alle gewenschte inlichtin- gen, die op den groote schrijver betrekking hebben. Ook is het groote archief daar tot uwe beschikking. Dit alles doet men gratis uit piete't voor hem, waarvaiv G. K. Chester- ton zeide: Het originieele genie is niet te de- 1 finieeren. Is d'it het juist dat groote ge- lukssensatie's teweeg kan brengen? Doordat wij in een tijd leven van tot het uiterste door- fedreven analyse, hebben sommige brokstuk- en niet meer die waarde voor ons. De tijd, waarin zijn geest werd gevormd, was in alle opzichten zwaar. Diep ingrijpen- de economische omstandigheden schepten el- lendige verhoudingen, voornamelijk in de lagere klassen. De geest was vergiftigd door de nuchtere Aufklarung, het rationalisme, dat van elke daad direct nuttig effect wilde hebben, dat k staat tegenover ge- voel, godsdienst en alles wat niet alleen met het logisch verstand tc benaderen is. Zoo venvierp het ook den Koniugsvorm (bij de grade Gods) en wensch te het de macht bij het volk. Het kantte zich tenslotte tegen vrij heidsfcelemmerend ingrijpen van hoogerhand Dickens bracht het volk tot literatuur, het volk dat ontspanning had gezocht in sensa tie in den schouwburg die laffe kluchten en wee pathetisch melodrama bood. Aan den wansmaak van het publiek werden groote concessies gedaan. De levensopvatting van Dickens, kind van zijn tijd, was niet vrij van den invloed van het rationalisme. In 1812 geborcn, verliepen zijn cerste jarcn in Chatham niet ongelukkig.; Reeds vroeg maaktc hij kennis met dc groote Engelsche 18de eeuwsehe schrijvers en zijn sterke trekken in schelmcnromans waren dan ook door directen invloed van de 18de eeuwers In 1823 vertrok de familie naar Londen waar zijn vader in de schuldgevangenis recht kwam. Het niet sterke, overgevoelige kind krijgt een baantje voor 6 of 7 shillings in een schoensmcerfabriek, waar hij etiquet ten op de potjes moet plakken. Voor later is deze allerellendigstc tijd (4 of 5 maauden) van onschatbare waarde voor hem geworden, toen hij het op de hem eigen treffendc wijze weer kon geven. Dan gaat hi naar school, wordt klerk en later stenograa voor het parlcment. Zijn tooncelliefde speelde ten alien tijde een groote rol. Tenslotte vindt hij, oud geworden, voile tevredenheid in zijn j,readings". De acteur in hem verlangt vurig in direct contact met zijn lczers te komen Zijn cerste groote wcrk, de nagelaten pa pieren van de Pickwick-club is, zooa's veel van zijn boeken slordig van compositie. De waarde zit in de toestanden, situaties en karakters. Het heele boek is doortrokken van opbruischende uitgelatenheid, van klaterende vroolijkheid. Op 24-jarigen leeftijd was zijn naam reeds gevestigd en stelde hem in staat te trouwen met Catharine Hogarth, hoewcl veronder- steld mag worden dat zijn liefde m°cf uit- ging naar zijn schoonzuster Mary Hogarth „Olivcr Twist" kenmerkt cen grondtoon van, ernst, en geeft een beeld van de onderstc lagen der samenleving. De opzet van het boek is tegen de poor-law (armenwet) waar van de bedoeling goed was, maar waardoor desondanks zeer veel onmenschelijks gebeur- de. Reorganisatie was noodzakelijk; Dickens veroordeelt echter het gehecic stelsel. Door zijn opvoeding, of beter gezegd doordat hij ■een opvoeding had genoten. ontbreekt 'n be- oorlijke ondergrond die zijn nadeeligen in vloed heeft. Door zijn groot optimisme, toornt hij niet tegen misstanden, maar maakt ze bclache- lijk, op een geweldig amusante wijze In Nicholas Nickleby hekelt hij de schan- delijk slechte onderwijstoestanden. Volgens spr. is het hoogtepunt in den let terkundigen arbeid van Dickens !849 met „David Ccppcrfield" en zijn Kerstverhalen, waar van; ?,A Christmas Carol" wel het meest populair is. 't Is een mengeling van fantasie en realiteit. In David Coppcrfield, waar de kinderziel zoo goed begrepen en treffend is geteekend, geeft Dickens autobiografische bijzonderhe den. Hierna zijn zijn boeken veel beter ge componeerd, maar de frischheid en original! teit vermindert. 9 Ju'i 1870 sterft hij, be- treurd door een gansch volk. In de Westminster Abdij wordt de onge cend populaire schrijver begraven. Ondanks het plan, waaop her drama in zijn tijd stond, had het tooneel een geweldi- invloed op hem/Hij is een eCht kind van zijn tijd, dat houdt van sterke, bijna grove effecten en bonte, schrille kleuren. A1 was het tooneel dan ook minder gunstig, in ruime mate zijn de tekortkomingen vergoed. Dickens voelde sterk dramatisch en bezat het vermo- gen zich absoluut met zijn karakters te ver- eenzelvigen, waardoor zij volkomen reeeel blijven. En het intensief dramatisch voelen is zijn scheppende kracht. Het samengaan van acteur en schrijver in hem, leidt tot zijn groot succes. Na een korte pauze was spr. gekomen tot het antwoord op de vraag, wat Charles Dickens voor ons modernen beteekent. In veel opzichten is hij ver van modern; hij zit nog vast aan de nai'eve oer-conventioneele verhou dingen, en dit in het bijzonder met betrekking tot man en vrouw. Hij maakt bepaald karika- turen van de intellectueele en ongetrouwde vrouw. Dit wordt ook wel toegepast op zijn meest geniale stukken. Men moet het reeeele in zeer ruimen zin cpvatten. In zulke fvpec- rende stukjes' karakteristiek evenaardt hij Shakespeare. Als sociaal hervormer is hij evenmin mo dern, al heeft hij veel gedaan voor locale in- richtingen. Op de werkelijke vra'agstukken dorst hij vaak niet aan, of hij moest verzekerd zijn dat het publiek met zijn meening instemde. Op jeugdigen leeftijd heeft men minder aan zijn boeken dan later. Dickens is zoo vol van kluchtige, roerende humor, maar soms ock var humor met een diep-tragischen ondergrond. Men hoort wel zeggen, dat Dickens ver ouderd is, maar dat is dwaas generalisee- rend. Het ruwe, onevenwichtige genie zal zijn aantrekkingskracht nooit verliezen. De heer van Amerongen recitcerde telken- male treffende stukjes om het gesprokene te verduidelijken of te staven. Een hartdijk applaus dankte voor het gc gcver" Fwee helpers Aspirfn-fabletten rijs 75 cent. De voorzitter van de C. C. v. A. sloot met dank aan spreker en pers. Provinclaal nlouws UIT LIMMEN. De Raad kwam Dinsdagavond te 7>.- uur in openbare zitting bijeen. Burgemcester J. J. Nieuwenh-uizen opende de voliallige vergadering op de gebruikelijke wijze en heette a.len welkom- Ingckomen stukken: Van Ged. Staten, dat de gcedkeuring der gemcente-begrooting 1925 was verdaagd en van hetzdfde college gcedkeuring op financieele besluiten. De voorzitter deelde mcde, dat de geldlee- ning van 10.000 is geplaatst. Van dc eommissie tot wering van school- verzuim was ccci ontmocdigend rapport inge- komen omtrent het schoolverzuim gedurende den pluktijd Niet minder dan 52 maal moest rapport worden opgemaakt en de meeste ge vallen werden geconstateerd bij de Bijzon- dere School. Niet altijd werd het werk van de eommissie gvwaardecrd en in enkc'.e gevallen moeilijkheden in den weg gelegd. Uit het rapaport blijkt, dat sommige oudcrs een ver- keerde voorstel ling van de Onderwijswet hebben B. en W. stellen voor het rapport voor ken- nisgeving aan te nemcn en met de gemaakte op- en aanmerkingen rekening te houden. Van de eommissie van het G. E B. was een rapport binnen gekomen omtrent het bedrijf dat tot tevredenheid stemt. Uit de toelichting blijkt, dat het stroomgebruik voor kracht be langrijk toeneemt. Ingekocht was 51288 K. W. U. De voorzitter deelde mede, dat belangrijke uitbreiding voor dit jaar niet zijn geschied. Op en verzoek van de Ned. Veroeniging voor Landverhuizing om 25 subsidie, werd afwijzcnd beschikt. De Kweekschool voor Vroedvrouwcn te Heerlen vroeg om 25 subsidie en gaf als compensatie daar tegen ern aantal verpleegda gen voor ongehuwde moeders. B. cn W. stellen voor -daarop afwijzend te beschikken. De heer Kuis brak cen lans voor deze in- richting Z. i. was het cen nuttige instelling. die gevallen vrouwen helpt en ze tracht ver- beterd in de maatschappij terug te brengen. De voorzitter ontkende het nut niet, doch. vroeg spr., zullen wij in voorkomende geval len er wel gebruik van kunnen maken Heer len is zoo ver Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdeliike stemming aangenomen. Benoeming lid schoclccmmirsie. De voor- dracht luidt: 1. de nicer P. Boschman; 2. mej. Bruijnsteen. No. 1 werd gekozen. Verzoek van mej. Bruiinsteen om in Alk maar te mogen wonen. B. en W. stellen voor om dit verlof vcor 1925 te verleenen Het rndcrwiis heeft er geen nadeel van odhervonden. A'dus besloten. Voorstel van B en W. om over 1924 aan de Limmer Burgerwacht een subsidie te ver leenen van 50. Bij de overgelegde rekeuing blij'kt, dat er ecu tekort is van 43.3914. Zcnder hoof delijke stemming besloten. Aanvrage van G. S. Hagemnn alhicr. om crediet volgens art. 13 Landarbeiderswctt, ter verkrijging van ern plaatsje. De voorzitter: Een dergelijke aanvrage is bier nog nooit behandeld, doch zij voldoet aan alel eischen. Het is echter wel gewenscht dat wij toezicn met wie we in zee gaan, want de gemecnte is garant tegenover het Rijk. Het stukje grond is 29 aren 60 centiaren, het gevraagde bedrag 3461. De gemeente- opzichter heeft zijn goedkeuring gehccht aan het bouwplan, zoodat B. en W. voorstellen om het credtet te verleenen. Vcrschiilende heeren vrcegen inlichtingen De voorzitter deelde fflee'e, dat de gemcente- raad bevoegd is om een stichting, zooals bijv. in Heilco is, te vervangendeg cmeente neemt le hvnotheek op het nand en treed op als le hvpotheekhoudster. Zij heeft de polis van de brandassurantie coder hare berusting cn oefent toezicht uit. Het verzoek werd zonder hoofdelijke stem ming ingewilligd Voorstel tot het aanbrengen van een licht- punt aan den Hoogeweg. ter hoogte van de schietbaan, (asldan is de Hoogeweg geheel verlieht). Aldus besloten. Bij de rondvraag woes de heer Bakkum on het cmderhoud bij de Kufllaan en op een lichtpunt aan den weg bij J. Cornehsse. De voorzitter deed toezegging omtrent het cerste. "mfrent het HatsV was s-nr. >"■- reserveerd. Men moet niet aan alle kleine aan- vragen vo'doen. Het leek snr. gewenscht sy- stematisch te werken bij uitbreiding. Daarna ging de Raad in comite ter behasi de] in g van het 2e suppletoir kob.ier der Hon- denbe'asting 1924 en het primitief kohicr oor 1925. UIT ST. PANCRAS. Dinsdag 27 Jan. hield de afd. St. Pap.cras van den Bond vcor Volksonderwijs een gezcl- lige bijeenkomst ten huize van den heer Gcr- ritsen, gecombineerd met het ontreden van den spreker. den heer Van Diessen, van Am sterdam, met het onderwerp: „Niet vertragen noch verslapnen", De voorzitter, de heer Sinjewel, opende de bijeenkomst met allerecrst een woord van welkom aan den espreker, waarvan hij ver- wacht, dat zijn rede mogc bijdragen tot cen grootere belangstelling voor het werk vail den bond. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat zoo velen dezen avond waren opgekomen, hiermede logenstraffend, dat een spreker niet gewild is en men meer voOr het aangename alleen gevoelt. De spreker, hierna aan het woord komende, begon met te zeggen dat waar zoovelen zijn opgekomen naar zijn rede te hooren, het hem cen eer is naar hier te zijn gekomen om de belangcn van Volksonderwijs naar voren tc brengen, waarvoor hij als titel heeft gekozen: ..Niet vertragen noch vcrslappen". Niet ver tragen vooral hierom omdat, waar wij ouder worden. de tijd evengoed zijn tempo houdt en waar ons lichaam en geest hun dienst minde- ren on vooral de ge -t zich niet meer tot het verciscbte Iccnt, is dit wel moeili'k, d'cch als wij dan hoeran het nieuwc ge!u;d dat te Ge- •'v: waarklinkt, van weer nieuw 'even, wat in ons land van invloed kan zijn, van ge- /cnschapsgevoel. dan meet in ons ook weer aandrang tot den strijd komen. Vcoral tc ""eer, v/aar wij tusschen dat alles nog zoo n cn wanklank vernemm, en juist over 'atgene w?a rover spr. hedenavond zal spre- kcn. De onderwijsbcgrooting in ons land is cen van do din gen waarvoor snr. stil bliifi stern .als hij ziet dat cr. waar bezuiniging de drijfvcer is geweest van dc vcrslechtering no1 zoo bitter wcin:g op die brgreo'ing gemin- 'Vrd is. Met ciifers demcnstrecrde spr. dir hierbij als cen der groofote eorzalren non- men het nocd' 'oos stichten van alierlei on noodige schoolties, splitsing van scholen. daarbii scb.etsend, hoe men in tal van gevallen oncerlijk te werk ging, om zocdoerde n'e1 gelijkstelling, doch verheffing van de bij zonderc bovco dc openbare scho 1 tc krijgen Spr. criticecrdc schcrp, daarbij ve'e gevallen epnoemend, hoc men aan de handieek n'ngen kwam. Dit al'es was aanleiding vocr ens om met stil bij dc pakken te gaan zit ten. Tot dusver is de taek te lict't opgenomen, tlians gcdwongen dc-or dc feiten, dienen wij de za.ik waarvoor wij strijden, n.l. vocr Vo'lkscnder- wijs, ter hand te nemen en vroral niet meer te, vcrslappen. Ik hcop, dat door inijn rede vclen zich gedrongen gevoeLn meer in ens belang te dcen aldus eindigde spr en hij '•'nkte vo^r de wijze waarop men hem angc- hoorcl had- Hierna werd een begin gemaakt met he' programma, bestaande uit zang cn voor- dracht.. Het bleek wcldra. dat men van alles zeer ruim voorzien was. Het werd 1 uur toen goed en wel het programma afgewerkt was Hetgeen er is gegeven, mocht zich in de voile aandachten een telkenmale langdurig app'aus verheugen. Mej. M Hoogland met haar ..Steel met bloemen..Vrijheid", voor al dit lap.tste en „Javaansche vrouw", was buitengewoon Evenzoo de dames Zeegers en Gcrritsen met haar ..Schimmy en Wel verlicfd, niet ver- loofd", en de heer M. Zeegers met zi:n „Han per uit logeercn", waren voortreffelijk. Ook vond de vertolker van „De Mensch" en ,.Drie gebedjes". .Jaloersch", enz. veel biival, bene vens mej. Volkers-Vader met haar .,Schaatsen- knooperii" cn „Dweilvorstinnen", dit laatste aaneevu'.d dor mej. Volkers-Doves. Mej. To nv Booy met haar ..Pinksferbruidje", e. a toonde weer het publiek b ar talent, terwii' het viertal, mei Volkers-L'uiper. tnei. L'euwen de heer A. Volkers en de heer G Plocgcr, een mooi stukje samenzang ten beste gaf. ge- volgd door een paar zangnummers door be:dc voorg'enoemde dames. Ook dient nog venncld Nelis", gegeven door den heer J. Klooster- boer. F.en gezellig dansje besloot dezen wclge- slaagden avond. UIT HOORN. Dinsdagavond 7 uur vergaderde de raad der gemeente Uoorn. Voorzitter was Mr. G. J. Bisschop. Punt I: Installatie van het nieuwbenoem- de raadslid, den heer J. Bethlem (S.D.A.P.) De voorzitter wenschte, alvorens tot ver- dere afdoening der zaken voort te "aan, al ien veel goed in 1925 cn hoopte, dat het vele onaangename in 1924 dit jaar niet ten deel zal vallcn. Mevr. Bronsveld dankte namens den raad den voorz. voor z'n vriendelijke woorden en tevens voor z'n volhardenden arbeid, welke door hem steeds voor het welzijn van de ge meente Hoorn was verricht en hoopte met den voorzitter op een goede verstandhouding in alle colleges. Ingekomen stukken: Van den heer Veldhuysen een schrijven, waarbij door hem bedankt wordt voor de functie van boekhouder en raadslid. De voorz. zeide, dat om al hetgeen tlians om den heer Veldhuysen is afgespeeld, deze daad zeker een juiste oplossing heeft gege ven en herinnerde aan het vele goede dat doo^den heer Velimuysen in het belang van Hoorn is verricht. De voorzitter deelde verder mede, dat a.s. Maandag met de behandeling van de be- grooting een aanvang zal worden "emaakt. Goedgekeurd werden hierop de begrootin- gen: a. voor het Lrotestantsche weeshuis; b. een suppletoire begrooting 1924; c. voor hot Sin.t Pietershof in ontvang en uitgaaf groot 4050. vastgcsteld werden de bedrijfsplannen voor: a. de gasfabriek op 281525 68 gewone dienst 53.426.27 kapitaal dienst met een vermoedelijk tekort groot 431161. De heer Weijling zou gaarne zien, dat uit breiding werd gezocht bij buitengemeenten, hetgeen door den heer Esser werd onder- sireept. De voorzitter zeide dat reeds geruimen tijd geleden planncn zijn gemaakt tot uit breiding, welke afstuitten op het groote ka pitaal, dat voor buizcnleiding noodig zal zijn. Hoorn ligt veel minder gunstig "op dit punt dan Enkhuizen. Evenwel is deze zaak thans ter hand genomen door de Continen tal Gasmij te 's-Gravenhage. De heer Esser verzocht nogmaals een kos- tenberekening te willen ontwerpen, waartoe de voorzitter z'n steun toezeide. b. het electriciteifsbedrijf in gewone ont- vangst en uitgaaf groot 1 OS.464.75 en in kapitaaldienst 65240 met vermoedelijk te kort 5800. c. het gemeentelijk reinigingsbpdrijf in gewone ontvang en uitgaaf 70883.21 cn kapitaaldienst 83250. Dc lieer Esser drorig op bezuinming aan, waar dit juist met betrekking tot dit punt achterwege is gebleven. De heer Esser zou gaarne zicn dat 4000 zou worden bespaard, n.l. op het plantsoen- wezen 1500 e op reinigingsdienst 2500. De heer Plomper bevestigde de bezuiniging op het plantsoenwezen en wil bezuinigen op de reinigingsdienst voor aanschaffing van een autosproeiwagen. De paarden kosten aan onderhoud ook veel, en hij meende, dat ook de boekhouder voor 50 pCt. kan worden gemist en deze gedeeltclijk bij andere bedrijven te la- ten arbeiden. De heer Weijling zou gaarne zien, dat de| Zondagsmorgens niet wordt gesproeid. De heer Stumpel, wethouder, wees er op, dat de kosten der reinigingsdienst per hoofd berekend, wel terdege dalen, en noemde de dalende cijfers over 1923 3.98, 1924 3.46, 1925 3.41. De aanschaffing eener auto komt niet gewenscht voor volgens spr., ter- wijl veriaging der post „plantsoenen" spr. ook niet gewenscht achtte. De voorzitter bestreed ook bezuiniging op het plantsoenwezen. De heer Esser diende hierop een motie in, waarbij op bezuiniging werd aangedrongen, welke wederom onmiddellijk werd ingetrok- ken, aangezien Mevr. Bronsveld zulke moties onzinnig vond. De heer Esser zeide, dat de heer Plomper om zooiets vroeg. d. gemeenlcwerken (afd. onderhoudswer- ken) in gewone ontvang en uitgaaf 1555 en in kapitaaldienst 1000. Omtrent een en ander werd zeer langdu rig gediscussieerd. Besloten werd voorts tot aankoop van eenige kleine pereeelen grond, terwijl het Re glement op de Vakschool voor meisjes cenigszins werd gewijzigd, alsmede ook de verordening op de politie of openbare wegen, plaatren, wateren en werken, in verband met de bckende circuiaire van den commissaris der koningin. De heeren Esser en Eriks wilden de auto- oriderneiners met te zwaar binden. De voorzitter meende, dat een soepele toe- pasSing wel gewaarborgd is. De verordening is er op gebaseerd, dat ook de z.g. „wilde dienstten" kunnen worden bereikt. Voorts werd besloten tot wijziging van de inslructies van den gemeente-architect, ter wijl een nieuwc instructie voor den gemeente- ontvanger werd vastgesteld. Aan den heer G. I ippits werd cervol ont- slag verleend als regent van het R. K. Wees- en Armenhuis. k lid van de eommissie voor: a. Financi- Benoeir.ingen: en, b. technische bedrijven, c. marktwezen, d. plantsoen: lid van de eommissie van over- leg voor ambtenaren enz. de heer J. Betlem voor zooveel betreft de functies onder a, c en d. terwijl voor b werd benoemd de heer Plomper; 2. tot lid van de eommissie voor de ge- meentelijke muzieksehool de heer A. Holz- muller; 3. tot leden v." i d-1 eommissie van beheer van het 'oornsche Muziekkorps de heeren H A. Sindram en S. H. A. Esser. 4. tot leden van het college van regenter van het R. K. Wees- en Armenhuis de Itee- ren A. Bouchier en J. P. Quax. Tot voorzitter, leden en pl.v.v. leden voor de Commissie van advies voor de Arbeids- steun en werke'oosheidsverz. P. Leebeek, (voorzD. Kaat (lid werkg.), J. van't Hek (lid werkg.)-, G. H. Liickens (plv. lid werkg.), E Boonstra (lid werkn.), C. P. Kahlman (lid werkn.), W. G. Bakker (pl.v.v. lid werkn) 5. tct plaatsvervargend lid van voormel- de instelling de heer S. A. Thomas. De heer Plomper stelde voor om de benoe ming van tijd. wethouder uit te stellen. Besloten werd tot Maandag dit punt aan te houden. Hierop sluiting. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Maandag j.l. kwam de Tuinbouwvereeni- ging „De Grcentecultuur" in het cafe Markt- zicht alh er in jaarvergadering bijeen. De voorzitter drukte in zijn openingswoonl zijn voldcening er over uit, dat zoovelen onder wie de keur- en marktmeester op de vergadering aanwezig waren. Dat de pers haar vertegenwoordigers we- der ging zenden achten wij ons tot een eer, aldus spr., die voorts het volgende betoogder Op de vergadering werd het bonnenstelsel besproken en gevraagd wie 'n aannemelijk voorstel wist om het weg te krijgen, terwijl een antwocrd, dat bevredigend was, niet werct gegeven. In „De Toekomst" te Zuidscharwoude, werd bepleit 'n mcerdere aanvoer van lste soort kool in't belang van tuinbouw en han- del. En nu achtte ik het goed, u er hier eens op te wijzen, of wij niet wijs zouden doen, wan- neer we reeds voor nieuwjaar voor onze pro- ducten kc-nden krijgen „productiekosten plu* matige winst", (het woord matige in de wer kelijke beteekenis cpgevat) dat we dan niet vasthoudend moesten zijn, maar dan reeds iets begonnen af te voeren. Deze maatregel had m i. twee voordcelen en wel deze, dat we de markt van. zeg Febru ari, daarmede iets ontlasten, en daardoor al- licht iets hcoger prijzen kregen, en in de twee- dep laais, dat onze kool, die we als zooge- naamd „doorschot" veilen, veel beter was, en de verkoopswaarde en verzendwaardigheid heslist beter warerf. Terwijl misschien als derde voordeel nog genoemd zou kunnen wor den, dat dan het door den Tuinbouw gehate bonnenstelsel een knak kreeg. Waneer ge mij nu de eer wilt doen om deze opmerking op de aangewezen plaats te willen bespreken en becritiseeren, zal me zulks ze^r aangenaam zijn. Spr. verklaarde de vergadering voor ge- cpend. De secretaris bracht daarna verslag uit over de werkzaamheden van 1924, waaruit we het volgende memoreeren: In het afgeloopen dienstjaar werd een schrijven gezonden aan Z. Exc. den Min. v. Binnenl. Zaken en Landbouw, waarin adhae- sie werd betuigd met het adres van den Ned. Tuinbouwraad, inhoudende het verzoek om niet weer tot invoering van den zomertijd over Je gaan of anders in elk geval deze tot een kcrt bestek ferug te brengen. Het heeft niet mogen baten, waarom door de vereen. werd besloten om gedurende den geheeku zomar in tn den nood met het Bayerkruis In hun wapen. Spfroial-oplossing fVoor aliwenai« grtnilk, om In te wrljren,'j. 1 iMn de doelfretlendste middelen 'egen rheumatlek. rugpijn, ie- nuwpitn. Ichlas enz. In korten dd ziet men de pijnen »etdwi|nen.

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 6